Zondag 28 Februari 1909 5 centiemen per nummer 63^ Jaar 4133 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zilveren Jubilseum GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Katholiek Staatsbestuur. Belgische Landbouw. STANHOPE Kleine Burgerij. DITJES en DATJES. DAV1DSFONDS. DE DENDERBODE. Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor d i Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 vóór dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouena, Korte Zoutstraat, N' 31 in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureels van dit blad. Aelal, 2T Februari 1909. van het Het is beslist geweest dat het 25e Jubi- lüum van het Katholiek Staatsbestuur zal gevierd worden in de Hoofdplaats van iedere Provincie en dat op die feest viering de katholieke vereeuigiugen, maatschappijen en kiezers van gansch de Provincie zuilen uitgenoodigd wor den. De voorloopige feestcommissie voor deProvincieUosi-Vlaanderen heeft eene bijeenkomst gehouden en besloten dat de feesten zuilen gevierd worden, te Gent op Zondag 18 April. Het pro gramma der feesten zal eerstdaags vast gesteld en meegedeeld worden. Wij mogen reed6 aankondigen dat er een groot provinciaal banket zal ge- houdeu worden om 13 uren, in de zaal van de Casino, aan den prys van 5 fr. eenu 1/2 flesch Hordeauxwijn inbegre pen. Aan dat banket zullen deelnemen al de nog levende leden van bot kabinet van 1884 de Heeren Beernaert, Woeste, de Moreau. Van den Peereboom en De Volder. Een inteekeningslgst voor het banket zal aangeboden worden aan de katho lieke vereenigingen, maatschappijen en kiezers van het Arrondissement Aalst. De inschryvingen zullen ook aangeno men worden op het katholiek Secreta riaat, Groote Markt, 24, Aalst. De inteekeniugslysten zullen gesloten wor den op 25 Maart. Wy hopen dat aan die lijst een goed onthaal zal te beurt vallen en dat er overal geestdrift zal ontstaan voor het bywonen van die katholieke feesten en belooging. Het Bestuur van de Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst. Wie onzer buitenlieden, of liever, onzer landbouwers herinnert zich nim mer de vuige lasteringen, beleedigiu- gen en versmadingen die de liberalen, de roode en groene socialisten u naar 't hoofd slingerden f Men hoort ze nog weérgalmen. 't Ging •r toe Domhoofden, lomperikken, ■nullen, halfhouten, mastentoppen, twee handige apen, pijpenkoppen, dweep- zuchligen, ploegen die in God gelooven, kiesvee, troep beesten die geblinddoekt naar de slachtbank worden geleid,moor denaars die hunnen ouden vader dooden juist gelyk hunnen os die te oud is ge worden, zedelooze lieden, mannen die de Amerikaansche detective. «Of 43° Vervolg. Onze veete kan hier eindigen. Gy wildet voor de heele wereld uitgemaakt xien wie van ons beiden de flinkste was. Daardoor dwongt ge my eerzuchtig te worden en alles in het werk te stellen. Onze daden mogen nu onze rechters zijn. Maar laten wy vrede met elkaar sluiten, en als ge my buiten voor het buis wilt opwachten, zal ik u een verslag doen, waaruit ge, zoo ge wilt, voordeel kunt trekken. Vernet zag, dat hy by den wedstrijd aan het kortste eind getrokken had Ou in het beset van zyne nederlaag, achtte hij bet geradsn, Stanhope's vooisiel aan te nemen. Met een korten groet verliet hij de kamer. Nu wendde Stanhope zich nog eenmaal tot Lea. Mevrouw, zegde hy, ik heb woord gehouden. Vergeef mij als ik door mijne rol werd gedwongen u onaangename oogen- blikken ie bezorgen het was onmogeiyk, anders tot een doel te komen. Ik zal u morgeu door M. Flyun eemge papieren doen toekomen, welke misscbion voor u van hooge waarde kunnen zijn. En nu wenscb ik u dat gy nooit meer de hulp van •en detective mocht noodig hebben. Mocht M eekter eeit weer ajjne éieaste* bekot- meer treuren om eene gestorven koe dan om hun overleden vader en nog te veel om te melden. Op 29 Mei 1898 schreef Groene Pie dat de buitenlieden maar kalvers zijn. Hy heulde dus met de blauwon en rooden meê in hunne uitbrakingen van laster, beleedigingen, versmadingenenz. tegen de landbouwers, tegen de buiten lieden. Die snoodheden, die lasteringen, die beleedigingen, die versmadingen ver dienen onze buitenlieden niet. Onze buitenlieden leveren 't ontegen sprekelijk bewi js dat ze zedige, ciiris- tene, verstandige, ieverige en werk zame mensehen zijn.... Welnu dit vooral bewyst den groeten vooruitgang van onzen Belgischen land bouw, sedert 1870. In zijn verslag maakt de heer Melot, Volksvertegenwoordiger voor Namen, eene vergelijking tusschen de opbrengst van den grond in de jaren 1870 1880 en 1907. In de jaren zeventig was de gemid delde opbrengst per liektare 1529 kilos tarwe 1422 kilos rogge 1014 kilos haver 32,284 kilos voederbeeten 12,235 kil. aardappelen. In 1907 was de gemiddelde opbrengst 2713 kilos tarwe, dus 1200 kil. meer 2297 kilos rogge, 800 kilos meer 2u84 kilos haver, 1000 kilos meer; 52,783 kilos voederbeeten 20,000 kilos meer 16,614 kilos aardappelen, 4000 kil. meer. In 1880 telde België 1,382,815 hoorn beesten in 1907 waren er 1,812,689. Het getal verkeus steeg van 646,375 tot 1,279,462. Het verdubbelde dus. Het getal paarden klom vau 216,196 in 1895 tot 249,831 in 1907. In 1895 verkochten de samenwer kende melkeryen voor 3,236,939 fr. en in 1907 voor 35,510,153 fr. boter, dus lOmaal meer dan in 1895. Eene bemerking is bier noodzakelijk wat de Vlaanderen en Brabant betreft. De opbrengst per hek tare is grooter in dit gedeelte van België... dan 2713 kilos voor de tarwe en 2297 kilos voor de rogge... Die cijfers in 't verslag aangenomen duiden de gemiddelde opbrengst aan gansch 't land dooreen gerekend. Vele gronden zyn zoo goed niet be werkt en zoo vruchtbaar niet dan in Vlaanderen en Brabant. Maar wat moet men uit dien aanzien leken vooruitgang afleiden 1* Wel dat onze landbouwers die dom koppen, die snullen, die kalvers, enz. niei zijn gelijk de liberalen, de roode en groene socialisten ze door hunne beleedigingen voorstellen 2° Dat onze landbouwers hoegenaamd niet hekrompen van geest zyn, daar zij ven, dan sta ik ten allen tyde gaarne tot uwe beschikking. Een blos kleurde Lea's bleeke wangen. Zy stak hem beide handen toe en antw oord- de met trillende lippen Woorden zyn te zwak om u my non dank te betuigen, mynheer Stanhope. Een ding echter kan ik u zeggen niemand zal ooit hooger in myne achting staan dan gij, gy hebt u tegenover mij gedragen als een vriend en een man van oer. Zij drukte hem warm de handen toen door aandoening overweldigd, zonk zy mat in de sofa terug. Gy moogt wel een dokter laten ha len, zegde Stanhope nog tegen Alan, die hem naar builen uitgeleide deed. Zeker 1 beloofde de jonge Burton. Mag ik u ook hartelijk danken, voor al wat gy in mijn belang hebt gedaan Ik stel dat hoog op prijs. Zonder uwe tus- schenkomst zou Vernet my als misdadiger gebrandmerkt hebben. Ik hoop u spoedig weder hier te zien. En met een vriendschappelykcn groet nam de trotsöhe aristocraat afscheid Van den detective, op wien hy anders uit de hoogte zou hebben neèrgezien. Buiten, tegen een boom geleund, wachtte Vernet, het hart nog vol wrok. Het verlokkend hooge loon, door den En- gelschman uitgeloofd, had hem verleid, een langjarigen vriendschapsband te ver breken en nu va hem de prys toek nog ontgaan. uit de landbouwleergangen overal door 't katholiek Ministerie ingericht, het grootste voordeel hebben weten te trek ken. Dank aan die leergangen door hoogst bevoegde mannen gegeven, hebben onze landbouwers de melkeryen, de verze keringen tegen sterfte van paarden, runders en verkens, de veekweeksyn dicaten, enz. enz. gesticht in byna al de buitengemeenten des lands. Wij zijn overtuigd, en wij hebben een voorbeeld hier te Aalst in de firma «Vijf ezels O», dat de liberale scliry- velaars in hun vak veel, ja zeer vt dommer zftn dan onze landbouwers het hunne Ja, wol duizend maal om zoo te zeg- gou zyn do belangen der Kleine Burge rij, van den minderen neeringdoener ouder alle opzichten en vormen bespro ken geworden bij zoo verre dat er niets meer byna hoeft bijgevoegd te worden. Onze Konfrater Hecht voor Allen van Eecloo, in zijn nummer van Zoudag 14 Februari 11., spreekt over de verlie zen die de slechte betalers aan de min dere neeringdoeuers doen ondergaan, verliezen die hen soms tot de falliet voe ren. Nu onze Konfrater wjjst een middel aan lot bestryding der plaag van de slechte betalers en op 't welk wy de ernstige aandacht der belanghebbenden inroepen. Ziehier u De winkelier, verschrikt voor de kosten der proceduur, durft zyn geld niet vorderen by wege der tribunalen, en de slechte betaalder kan zich onge straft aan zyn geliefkoosd spel overle veren. Wat gedaan nu om die vreeselyke kwaal te keer tegaan,die akelige nacht merrie te verdry ven? Gelijk altyd ligt de macht in de eendracht: de kleine burgery, in 't volle besef harer belan gen, dient zich te vereeaigen om den gemeenen vyand te bestryden. ln onze stad bestaat een Bond der Neringdoenden. Aan hem te y veren op dit gebied. Waarom maken zy geen lijst op van de bekende t plakkers der stad f Wijl zy daarin besloten vergadering zitten, mag elk gerust de namen, die sinds jaren onvoldaan op hun kasthoek flgureeren, mededeelen. Onder de geueesheeren, schynt bet, bestaat dergeiyk akkoord: de kleinhan delaars hebben er dubbel belang by dit voorbeeld na te volgen. Immers, leggen de dokiors er enkel hun moeite en ach- teruageloop aan toe, de handelaars toch verliezen er nog de koopwaren by üie zy aan den leveraar voldaan hebben. Dat ware een allerdoelmatigst mid del om die kwaal, die gedurig veld wint, te bestryden. Stanhope naderde hem hij bleef in de- sellde houding staan. ik ben hier gekomen, sprak hy mop perend, omdat ge niet soudt denken, dat ik voor u wegliep. Hebt ge my nog wat te vertollen f Stanhope zag hem doordringend aan toen legde hij de hand op zyn arm. Luister eens, Vernet, begon hy toen de overste my vertelde, dat ge besloten hadt uwe krachten met de ayne te meten voelde ik my beleedigd, maai- ik was niet boos op u. Ik beseüouwde het ais eene teleurstelling, waarin ik mij moest schik ken. Ge zyt zelf de dupe geworden van de streek, dien ge my op dien balavond speel- det. Was dat niet gebeurd, dan had ik u geen steen in den weg gelegd, geloof my 1 Vernet bleef somber zwijgend, voortloo- pen naast Stanhope, die den weg insloeg naar de binnenstad. Het duurde echter niet lang, of de nieuwsgierigheid van den vak man zegevierde over zyn# boosheid. Ik wou toch wei eens weten, hoe ge het gelapt hebt mij te foppen. Stanhope trok <eéu vreemd gezicht en zeurde op een onnoozelen toon Heel gemakkelijk hopla 1 Verblijft staarde Vernet bem aan. Gekke Charlie riep hy dit, Dat komt uit 1 lachte de andere. Heb ik de rol goed gespééld f Nd begryp ik Waarom de razzia dien avond mislukte, bromde Vernet, maar hs- frypai*... Goede uitslagen zou dit middel kunnen opleveren indiener onderlinge verstand houding in de zaak kan bestaan... Maar die onderlinge verstandhouding schynt ons niet te verkrijgen te zijn... Breek- spelerij ware onvermijdelyk. En hoe- velen zouden weigeren dezen te doen kennen die bij hen met de ooren aan den blok staan f... Een meer afdoende middel ware de vermindering der proceskosten en de winkelschulden onder de bevoegdheid van den Vrederechter te doen vallen. De verschijning voor den heer Vrede rechter om uit te leggen hoe het komt dat men de winkelwaren, bakker enz. niet betaalt, zou meer dan een afschrik ken STAD van AALST. De Kampstrijd van vet Vee zal dees jaar plaats 1 hebben op Zaterdag 3 April aanstaande, ter gewone plaats HOUTMARKT. Galgenaas I?Bij al de beschaafde volkeren bewyst men eerbied aan de dooden, uitgenomen... in Frankryk Daar keert men tot de zeden der wilden terug. Luister Tydens de teraardebebestel- lingvan het lijk van Kardinaal Lecot, te Bordeaux, kregen de soldaten, die aan den lijkstoet wilden deelnemen, bevel in burgerkleereri er heen te komenen de soldaten opgeëischt om de orde te hand haven, werden verplichtwanneer het lyk hen voorby zou gaan, het den rug toe te keeren. Nu. het leger keert den rug wanneer tusschen hare ryen landverraders en booswichten doortrekken: dus wordt door het Fransch beheer, door onze libe ralen toegejuicht, een PriDsderH. Kerk, een Kardinaal behandeld even als land verraders, moordenaarsen booswichten. Paus, Kardinalen, Bisschoppen, Pries ters: 't is al galgenaas in do oogen der liberalen en socialisten. Ziedaar, Landgenooten, wat wij hier in België weldra zouden zien gebeuren moesten de liberalen en socialisten meester worden. Nu, bemerkt wel dat de groene volks- foppers, met Groene Pie aan 't hoofd, door alle middelen, de slechtste eerst, werken om dit meesterschap te bezorgen aan de vijanden van God, Kerken Pries ters, vaD Vaderland en Koningdom. En dan durft Groene Pie, die schijn heilige politieker, beweren dat hij Ka- tholieker is dan de beste Katholiek der wereld Judassery anders niets 1 Een van de grootste hinderpalen voor het levensgeluk is, dat wij ons ge luk zoeken in onmogelijke dingen, en ons ongeluk zien in onvermydelyke omstandigheden. Laat mij u dat uitleggen. De vork zat zoo in den steel ik had die buurt al dik wijls in die verkleeding doorkruist, want in die gedaante van den idioot kon ik overal toegang krijgen. Eer ik naar bet bal mas qué ging, had ik een rytuig, waarin zich dat idiotenkostuum bevond, geplaatst vlak bij de villa, om in elk geval zeker te zyn. Myn plan was eerst naar het bureel der geheime policie te ryden, mijne lieden af te halen en hun dan in myne verkleeding als verkenner vooruit te gaan. Het lukte u met behulp van uw - Chinees my over den tijd op te houden. Toch was ik u voor op het terrein. Wat verder gebeurde zult ge wel niet vergeten zyn. Stanhope lachte vergenoegd by de her innering aan Vernets val door bet luik by den ouden Lenz. Üe andere werd rood. Ik geef toe, dat ge mij te slim af zyt geweest, zei hy nydig ge zult my echter niet kunnen bewijzen, dat die matroos en Burton niet één en dezelfde persoon waren. Daar denk ik ook met aan I Het was inderdaad Burton. Waarom hy daar was, kan ik u niet verraden. Hij meende het goed, maar had niet zoo onbezonnen moe ten zyn. In geen geval echter heeft hy Siebel doodgeslagen. Hoe wilt ge dat bewijzen f Heel eenvoudig door een getuige, die gezien heeft, dat Leuz bem den slag met bet yzer toebracht. Wie is die getuige t Sm meisje, Maeoy keet se. Die wfts M. van Libgmaarop (tot een vry- denker). Meneer, ik ben zonder plaats en heb een grondig onderwijs ontvangon. Kunt ge mij aan niets helpen De vrijdenker. Kunt gc liegen dat ge zwart ziet 1 M. van Liegmaarop. Liegen wel ik ben ziek als ik de waarheid zeg. De vrijdenker. - Dan moet ge maar opsteller worden in de ongodsdienstige bladen. Die kunnen altijd leugenaars gebruiken om te schryven tegen pas toors en paters. Gezondheidsregel. Veel men sehen schijuen nog te gelooven, dat tan den niet alleen dienen, om het voedsel af te bijten en te vermalen,maar dat men ze ook kan gebruiken als notenkraker, knijptang of iets dergelijk. Het is zoo gevaarlyk mogelijk. Er breken stukjes van de tanden, er komen barstjes in het glazuur, en de tand is ten doode opge schreven. MOORSEL. De luisterrijke Vertooningen der Koninklijke Har monie Sinte-Cecilia, zullen dees jaar plaats hebben op Maandag 12 April, 2en Paaschdag en Zondag 18 April. Men zal opvoeren Klauwaart en Le- liaart, geschiedkundig drama en De Fratsen van Manusblijspel met zang in een bedrijf, De ransel der burgerwacht. Sinds eenigen tijd worden proeven ge nomen om de huidige ransels der bur gerwacht door nieuwe te vervangen. Het koevel werd geschoren en de huid tot sagrijn bewerkt en zwart gemaakt. Dank hieraan scheen de ransel een be ter uitzicht te hebben, en geleek niet slecht aan een officiersknapzak. Het onderhoud daarvan is zeer gemakkelyk en voor de verwoestingen door de mot ten aangericht,hoeft niet meer gevreesd te worden. Men zal, denkelyk, de her vorming algemeen maken in al de regi menten der burgerwacht. Kongres der groene socialisten te Denderleeuw. Het verslag der groene organen met voel. veel bluf door spekt, duidt aan dat Leeuwke Planc- quaert niet aanwezig is geweest en hij ook het voorzitterschap niet heeft willen aanvoerden van eenig ander koraiteit. Naar men ons verzekert,zou Leeuwke Plancquaort met Groene Pie niet kun nen omgaan en dit 't meest ter oorzake van zijne vischwyfsche beleedigingen tegen M. Woeste en 't gene hij laakt. 't Verslag van Het Recht bevestigt de afwezigheid van M. Plancquaert daar het meldt dat hy zich by brief heeft ver ontschuldigd niet te kunnen aanwezig zyn. Nog meer, zyn naam komt niet voor onder de leden van 't komiteit gelast met het onderzoek over den toestand der groene kliek. Priester Fonteyne verklaarde dat alle oneenigheid was verdwenen en voegde er bij dat, alhoewel vriend Plancquaert afwezig was, hy toch in alles zal meê- werken dat de moeilijkheden die ont stonden zijn voortgesproten uit den al te grooten ijver der hoofdmannen. Zonderlinge wyze van medewerken als men zich met de herinrichting der groene kliek bekommert lyk met 't jaar 40 Groene Kwibus moet men zijn om lyk sieur Weekers vau Boom te durven voddenraapster en woonde bij de Lenzen in, die liaar aanhoudend dronken maakten, uit vrees dat zy hunne geheimen verklappen zou. Op het laatst wilden ze haar kwyt zijn. Daar ze my werkelyk voor hun zoon hielden, dien zo in geen tien jaar hadden gezien, namen ze my in hun vertrouwen en ik nam op mij, hen van het meisje te bevryden niet op de manier die zy be doelden. Doch dat snapten ze niot. Het gebeurde in denzelfden nacht, toen ge byna in de vlammen waart omgekomen. Weet ge het nog Wat is dat oude wijf toch een monster Achter myn rug slaagde zij erin het huis in brand te steken. Dat had u byna het leven gekost. Vernet bezag hem vreemd. Waart gy het, vroeg hy weifelend, die rnjj redde Stanhope lachte, om zyne verlegenheid te verbergen. Nu ja, het spijt my, dat ik moet be kennen. Het was onvoorzichtig van my, maar ziet ge, ik alleen wist, dat gij u in het brandend huis bevond. Waarachtig, Stanhope, ge zijt mij een raadsel, zegde Vernet hoofdschuddend. Go vertelt dat, of het eene misdaad was van u iemand te redden. Nu ja, antwoordde de andere luch tig, ik schaam mij over mjjne gevoelig heid, die wel eigenlyk een zwak is voor iemand van myn beroep. Verraad mjj dus niet, ik zelf zal er zeker nóóit één woord orsr spreke». Dry of vier zetels veroveren en dan hebben wy 't bestuur des lands in b handen Maar waar zouden de groene volks- foppers nu die drij of vier zetels wel gaan veroveren 't Zou wel kunnen gebeuren, Groentjes, dat ge uwen enke len zetel kwyt geraakt want niet altijd zal er over den Congo zoo schandalig kunnen gelogen worden lyk verledene jaar En daarby de groene ster is reeds aan 't verbleeken en eindelijk toch zullen zij, die door logentaal en valschheid om den tuin werden geleid.de oogen openen en bemerken dat men ze op een dwaal spoor heeft gebracht Verfplekken. Een goed mid del om verf van de handen te verwijde ren, zonder de huid te beschadigenis de vlekken flink met olijfolie in te wrij ven en daarna in warm water met veel zeep af te wasschen. Onderlinge Belgische Boerenverzekering en de Landbouwverzekering. De algemeene vergadering dezer maat schappijen zullen gehouden worden op Donderdag 4 Maart aanstaande, om 10 uren voormiddag, in den Maatschappe- lyken Zetel, Minderbroedersstraat, 24, Leuven. DAGORDE 1. Verslag der werkzaamheden van het dienstjaar 1908 2. Verslag der Komissarissen 3. Goedkeuring van de balans en van de rekening van Winsten en Verliezen; Kiezing van twee leden van het Bestuur 5. Kiezing van een kommissaris in vervanging van M. Petit, overleden 6. Verscheidene. Al de verzekerden en de agenten wor den verzocht de vergadering bij te wo- Afdeeling Aalst en Omstreken. Rbeks voordrachten met lichtbhblden, te houden in de Stedelyke Feestzaal van het Landbouwcomice, Keizerlijke Plaats. Maandag 1d Maart, 7® Voordracht De Godsdienstige Bouwkunst, Heer Emiel Goethals, bouwkundig ingenieur. Begin om 8 uren 's avondszeer stipt. Door den luchtigen toon klonk de ern stige bedoeling zijn vriend ook die verne dering te sparen. Vernet was hem dank baar, al kon hy niet naai' den eisch dat grootmoedig karakter waardeeren, Eono poos liepen ze zwygend voort toen begon Vernet weêr Zeg, wat gc wilt, maar tusschen dien Burton en de I^enzen bestaat een geheim, dat gy, naar het Bchynt liever niet geopen baard wilt zien. Ik begryp nog niet, hoe go die zaak voor het gerecht kunt brengen zonder Burton er in te betrekken. Welke zaak Die van den ouden Lenz wegens moord op Jozef Siebel. Het was geen moord, maar doodslag. Die aanklacht zullen we overigens wel laten vallen. Waarom Wyl er nog eene oudere, zwaardere tegen hem is. Van welken aard Wel Stanhope drukte op elk woord toen ik Lenz aanhield, was dat als moordenaar van Arthur Pearson. Wat Als versteend bleef Vernet hem staan aanzien. Ja, ja, knikte Stanhope meêsmuilende zoo is het. Terwijl ik trachtte een ster vende zijn laatste uurtje te verlichten, vond ik toevallig den sleutel van het geheim, waarnaar ik anders misschien nog wel hon derd jaar had kunnen zoeken. (Wordt voortgsest).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1