LIEVELING Rechterlijke kronijk. Sterfgevallen. Parochie van Onze Lieve Vrouw 'Den vroegen Aprilvisch. FIJMANCIÊMBLAD Zondagrust. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heescr. zijl, eü Frankrijk. Papier uit turf of dering. Overal zoekt men nieuwe stoffe voor het maken van papier het papier uit vodden gemaakt, wordt zeldzaam elke streek in den vreemde, heeft zekere ge wassen waaruit men papier maakt. In de Vereenigde Staten van Amerika kweekt men Turkscho tarwe, waarvan de buitenste pel zeer wel dient tot het maken van ondoorschijnbaar papier, maar nu maakt men daar reeds zulk papier uit turf. Bij Capac, in Michigan, bewerkt men zoo behendig den turf. dat h(j, twee uren na het uitdelven, in rollen papier veranderd is, met eene hoedanigheid, verre boven het emballagepapier uit hout gemaakt. Voor 1000 kilos zulk papier voort te brengen, kost het maar 50 fr., terwijl zulk papier uit hout, 125 tot 150 fr. zou kosten. Eerst heeft men in Ierland zulk papier beginnen te maken, doch met maar hal ven bijval maar de Amerikanen heb ben de stelsels zoo zeer verbeterd, dat zij na twee uren den turf, in rollen pa pier veranderd, op den waggon geladen hebben, gereed om te verzenden. Wat meer is, dat papier, om reden van olieachtige eigenschappen is ondoor- weekbaar, en het wordt ook door de kerfdieren niet aangerand. Pelsen en wollenstoffen, gewonden in zulk papier hebben niets te vreezen voor de motten. Weldra zullen de scheikundigen dat papier ontkleuren dan zal men wit turfpapier hebben,om gazetten te druk ken en brieven te schrijven nu is dat papier nog donker-bruin. Het turfpapier zal eene bron van welstand zijn vele moerassen in Ier land en in Frankryk zullen er door weerde krijgen voor den landbouw. Men zal den turf uitdelven. Nu brengt de turf om zoo te zeggen niets op als brandstof houdt men er niet van, omdat hij te veel rookt en te veel geur meê- brengt. Het voorstel Snoy. De mid- denafdeeling der Kamer heeft het ver slag van M. Poulet over het voorstel Snoy betrekkelijk de legerkwestie goed gekeurd. De kommissie zal bestaan uit 11 leden, die door de Kamer zullen gekozen worden. Deze kommissie zal hef recht hebben te onderzoeken of er wel 42,800 man in vredestijd en 180,000 man in oorlogstijd onder de wapens zouden zyn. Indien die cijfers niet bereikt worden, zal de kommissie moeten opzoeken hoe het komt dat er ontbrekenden zijn. Het verslag der kommissie zal voor 30 April aanstaande moeten ingediend worden. De stielen in het leger. De milicianen en plaatsvervangers voor broe ders der lichting van 1909, die een stiel kennen, welke zou toelaten hen in te lyven by de compagnies der wapenmakers, vuur werkmakers en andere der artillerie, mo gen zich voor 1 Mei aanbieden in de wa penfabriek van den staat te Luik, in het constructiearsenaal of in de vuurwerkma- ker8school te Antwerpen. Zy moeten eenen dienst van vyf jaren aangaan en hunne vraag sturen aan de bestuurders van ge melde inrichtingen. Tusschen de bedoelde stielen komen vooral de volgende in aan merking: machinist, stoker, smid, wapen maker, werktuigkundige, paswerker, me taaldraaier, vijlkapper, schrijnwerker, tim merman, teekenaar, vormer, koper- en blikslager, wagenmaker, houtdraaier, kui- por, zager, zadelmaker, schilder, metser, steendrukker, boekbinder, borstelmaker, steengraveerder. Rechtbank van Luik. Duivenmelkerahistorie. Verleden zo mer bestatigden de duivenmelkers, die deel namen aan de prijsvluchten, ingericht door eene der oudste duivenmaatschnppyen van Luik, dat de winners gewoonlyk de duiven waren waarvan men het minste verwachtte. In volgende pryskampen kwamen de dui ven, die vroeger de eersten waren en waar op er nu vele weddingen gedaan waren, gansch van achter aan. Weldra kwam het aan het licht dat een jongeling, Kamiel D..., die in het lokaal der duivenmaat- schappij woonde, iedermaal dat er duiven verzonden werden, er twee of drie uit de manden haalde en in zyne kamer hield. Aan hunne merken zag hij aan wie ze toe hoorden en hy ging er overal op wedden den dag dat de duiven moesten gelost wor den, gaf hy zyne gevangenen in tyds de vryhoid en hij streek liet geld op dat hij oneerlyk verdiend had. De rechtbank heeft Kamiel D... dinsdag veroordeeld tot drie maanden gevang. godvruchtig overlyden van Dame Sylvie Hendriekx, Echtgenoote van den Heer P.-J. De Boeck, Geneesheer, aldaar. De betreurde overledene was geboren te Aalst, den 3 Maart 1856. Z. R. I. V. Uit Mechelen meldt men het schielyk overlyden van den heer De Cock, Burge meester dezer Stad en Volksvertegenwoor diger. Men zal binnen de 40 dagen moeten overgaan tot zijne vervanging als Volks vertegenwoordiger daar er geen plaatsver vanger bestaat. Mijlbeke. Alle Woensdagen van den Vasten, om 8 uren 's avonds, zal de meditatie over het Bitter Lyden van O. H. J. C. gepredikt worden door den Eerw. Pater Didacüs, Re collet. Nationale Belgisohe Bedevaart naar het Heilig Land. Ingericht door den Eerw. Pater Legrand die voor de 8* maal de Belgen zal vereeni gen en met hen plaats nemen in de 37* Fransche bedevaart (Aan boord van den bijzonderen stoomer 1'Etoilb.I Gezegend en aangemoedigd door Z H. den Paus en en Z. E den Cardiaaal Aartsbisschop van Mechelen. Vertrek van Marseille den 23 Maart. Terug te Marselle den 2 Mei 1909 Vol- ledigen omtrek der Middellandsche Zee Egypte gansch Palestina, Jerusalem ge durende de GOEDE WEEK Syrië Con stantinopel den Berg Athos Athene Napels, enz, Vraagt het volledige en breedvoerige pro gram aan den Eerw. Pater Legrand, in richter, Perkamentstraat, 16, Brussel, of aan M, Felix Van de Kbrchove, Epinoy- straat, 4, Doornik. Hij de Melomanen. Wij vernemen met innig genoegen dat de heer Pb. Loockx. leeraar aan onze ste delijke muziekschool, als bestuurder aangesteld werd der Melomanen te Gent. Wie de - Melomanen kent, wie weet welk een schaar verdienstvolle kunste naars te Gent verblijven, zal wellicht begrypen, dat die keus hoogst veree- rend is. De Gentenaars hebben goed gekozen. Wat hun nieuw bestuurder zal bewer ken, zal geen klatergoud zyn, maar tot in de minste bijzonderheden fijn, zuiver, keurig en kunstig afgewerkt. Een enkele zaak vreezen wydat de drukke bezigheden van M Loockx hem beletten nog naar Aalst te komen en hem uit onze muziekschool verwijderd houden. Eenen anderen leeraar van pianoklas benoemen ware niet moeilyk, maar een andere Loockx... Wij drukken de hoop uit, dat zulks zich nooit verwezentlijke en bieden den kunstenaar Loockx, bestuurder de Me lomanen, onze welgemeende gelukwen- schen. Nemo. Wy lezen in Het Nieuws van den Dao van Donderdag 11., schryft onze Konfrater Het Zondagblad van Geeraardsbergen. De gezondheidstoestand van M. Pie- raert. M. Pieraert, katholieke volks- vertegenwoordiger van Aalst, is gevaar- lyk ziek, en zyn toestand boezemt groote onrust in. Onze katholieke volksvertegenwoordiger is zoo ziek...dat hij verleden zondag dapper eer heeft aangedaan aan het banket der Katholieke Jonge Wacht alhier, waarvan hy Eere-Voorzitter is. PRIESTERLIJKE BEN0EM1NIJN. Zijne Hoogweerdigheid heeft onderpas toor benoemd te Calloo, den E. H. Van Haelst, onder pastoor te Oosterzele te Petegem (Aude- naerde), den E. H. Maes, onderpastoor te Swynaerde. (20' jaar) VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnement 2,50 frs. 's jaars, REDACTIE 19, Kruidtuinlaan, Brussel. INHOUD van het N'van 27 Februari 1909. Nuttige overwegingenMetallurgique de Couillet. Verreries réunies. Pro vidence Russe. De Belgische Kolen mijnen. Nationale Bank van België. Industrieel overzicht. Beursnieuwsjes Banque Internationale de Bruxelles Brusselsche Tramwegen Tramwegea \an Tiflis De overname der vergunde spoorwegen In de metaalnijver heid Angleur Dniéprovienne Het zink- syndikaat Thomson Houston De elec- trische nijverheid in België. Beursover zicht van Brussel, Antwerpen en Amsterdam. Financieel nieuws en berichten over de week. Kennisgevingen en mededeelin- genKostelooze antwoorden en toelich tingen. Uitlotingen. Op aanvraag wordt het blad gedurende eene maand kosteloos toegezonden. Kerk van Sim-Marl inua. Maandag aanstaande, i Maart 1909, om kwaart vóór 3 uren, zal plaats hebben de Vergadering voor de Huismoeders der H. Familie. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 28 Februari 1909, M. GHYSSELINCKX. Molenstraat. Eerste Communie 1909. Album voor Eerste Cummuniekleedereo. Verkrijgbaar, ten bureele van ons blad alleen, modellen voor Eerste Communie- kleederen bevattend met Vlaaraschen of Franschen uitleg. Qeioone uitgave fr. 0,75. Prachtuitgave, gedrukt op cartonpapier en in kleuren fr. 1,00. Franco per post 10 centiemen meer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze uitgave niet is, een eerste communie panorama of een enkele gravuur, doch dat ons album voor eerste communiekleederen een boekdeel vormt van ió bladz., met vergulden omslag. Schryft spoedig in het getal is zeer ge ring, te laat komende loopen gevaar niets user te vinden. Uit plaatsgebrek moeten wy een schry ven over Modernisme tot ons aanst. Zondagnummer verschuiven. Diatrlbullove rechtveerdigheid. Uitdrukkelijk houdt de Tombola der Tentoonstelling van Brussel aan hare repu tatie van rechtveerdigheid en onpartijdig heid. Bij de voorgaande trekkingen had zy hare gunsten verdeeld in al de standen der Maatschappij. Men kent nu de winners der voorname loten uitgekomen bij de trekking van 8 Februari en men mag zeggen dat deze uitmuntende overlevering is behouden geweest. Het groot lot van f00,000 franks is in gevorderd geworden door M. Noirfalisse, spekslager, te Chenés dit van 15,000 franks door M.M Quettier, marmerbewer ker en Deraonté, te Charleroi dees van 10,000 franks door M Geissler, bestuur der van den cinematographe, te Gent het eerste lot van 5000 franks is gewonnen geweest door M. D'Haese, handelaar, te Sint-Gilles het tweede lot door M. Ber- trand, werkman, te Courcelles eind-dyk het derde door M. De Nil, veearts, te Sel- zaete. Ziedaar de ware distributieve rechtveerdigheid AhIbI «»n omligjjendc koopt uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Byzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Diefstal. In den nacht van Maan dag tot dynsdag zijn dieven ingebroken by Frans Van Impe, te Meire-dorp. Al het goud en zilverwerk, zooals ringen, horlo- giekettingen, enz. hebben ze medegenomen. De kofferfort hebben zy opengebroken en een spaarboekje dat er in lag met 2,50 fr. en bankbrieven weggeworpen in den hof. Ook hebben zy nog eene zilveren horlogie en beddelaken medegenomen. De dieven zijn onbekend. Appciidirilia. Men ver moedt de verstoptheid en al hare gevolgen (lever en maagziekten, schele hoofdpijn, bloedopdrang appendicitis enz.) met zich het lichaam vry en het bloed zuiver te hou den met slymverdryvende Pil Walthéry 1 fr. Eene doos is voldoende in een jaar. Een schip lek gevaren. Maan dag vaarde een schip met Spaansche tarwe geladen, naby de Sluis te Wiezo op eenen grooten steen en bekwam zulk een groot lek, dat seffens 4 pompen moesten in wer king gesteld worden om het schip drijvende te houden. Gelukkig was er een ledig schip in do naby heid waar men aanstonds de vracht kon beginnen overladen. Indien gy zwak zyt; neemt Cibils, 9 cenziemen de tas, Flesch 1,65. De voerman Colyn belemmerde Dyns dag met een geladen boomezel de Arestraat te Herzele. Van Zwalmen, die met zyn paard van de smis kwam,ging daar voorbij; talrijke kinderen stonden daar te zien onder andere het meisje van Badisco- Massez, 7 jaar oud en was op een daar aan den kant liggenden boom gekropen. Het paard van Van Zwalmen bracht het kind een geweldigen hoefslag in het aangezicht toe. Men vreest dat een oog zal verloren zyn. Aanstonds werden er alle mogelyke zorgen toegediend. Het kind wordt ver zorgd door Dr Van Steenberghe, van Sint- Lievons Houtem. HUIDAANDOENINGEN. Foster's Zalf. Niets schaadt spoediger eene goede inborst, noch zet het geduld op eene grootere proef dan eene huidprikkeling. Dank. aan het volgende zullen degenen, welke er aan lijden bestatigen dat zij het gewenscht middel by der hand hebben. Mej. E. Mallebranche, 27, Danemark- straat, te St-Gilles, by Brussel, zegt ons den 3" November 1903 Sedert meer dan vyf maanden had ik kloven in de handen, die telkenmale dat ik ze in 't water stak, bloedden. De zorgen en middelen bleven zonder uitslag en ik leed zooveel dat ik wanhoopte. Reeds vanaf de eerste toepas singen der Foster's Zalf, verkocht te Aalst, bij M' De Valkeneer, apotheker, was ik grootelyks verlicht en na twee tot drie weken teenemaal genezen. Wy zien Mej. Mallebranche weder in de maand April 1906, zij zegde ons Sinds twee jaar en half dat ik de Foster's Zalf niet meer gebruik, is mijn vel zoo zuiver en onbesmet gebleven als den dag dat ik de verpleging staakte. Eindelijk den 15 Juni 1907 verklaarde Mej. Mallebranche ons opnieuw De gene zing der kloven in de handen, welke mij zooveel zorgen veroorzaakten, is blijvend geweest. Ik vond reeds gelegenheid de Foster's Zalf aan te bevolen en zy werd met goed gevolg gebruikt, door de perso nen welke aan huidaandoeningen leden. Het speen, eczema, en andere huidaan doeningen veroorzaken eene vreeselyke en terneerdrukkende kwelling, 's Nachts wordt de slaap onderbroken, de zenuwen zijn aanhoudend opgehitst. De Foster's Zalf stilt de prikkeling en ontsteking voort komende van de huidziekte onder welke vormen zy zich ook voordoet speen, ecze ma, bolvormige waterpokken, winter aan handen en voeten en alle huidaandoeningen. De eerste toepassing verlicht altyd en eene doos is gewoonlyk voldoende om eene bly- vende verlichting te bekomen. De Foster's Zalf is verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor i9 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche Apotheek van Ch. Delacre, 60 Gou den bergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte - Foster's Zalf en weiger alle na maaksels en onderschuivingen. D. A. 8. Zele. Zondagavond, rond 9 ure, heeft een hevige brand het hof in aach ge legd van den heer Cec. Van Cleemputte, landbouwer op de wyk Schuitjeu. Alles is er in gebleven, oogst, huisraad, landbouw- getuigen en al het hoornvee. Maandag nacht zyn op de wyk Ruikhout drie boerenhoven, die ver afgezonderd staan, aan 't branden gegaan. Twee zyn zeer erg beschadigd en van het derde, be woond door M. P. De Bruyne. blijft niets meer over. Paard en hoornvee en alles wat er op het hof en in de woning was. is de prooi der vlammen geworden. Er bestaat verze kering de oorzaak blijft ongekend. Dat er hier kwaadwilligheid in het spel is daar kan men niet aan twijfelen. Wij berichten aan onze lezers dat de suikery peën F. C JACOBS de beste zyn welke in Aalst en omliggende gemeen ten verkocht worden Vier kinderen verbrand te Den- derwindeke. Woensdag avond, terwijl een ketel water op de stoof stond, waren de vier kleine kinderen der echtgenootan Watripont, rondom de kachel gezeten. Terwyl een andere zoon kolen ging halen, nam een der kinderen den rand van den ketel vast om zich op te halen. Dc ketel kantelde om en verbrandde op yselyke wyze de kuiders. Het jongste bezweek enkele stonden later. Men heeft weinig hoop zyn ouder zustertje te redden. De beide anderen heb ben ook het vleesch aan flarden hangen aan de armen en de beenen. zeep aller dames is de alleen echte Stokpaacdit-s-Zeep van Bergmann C°, Radebeul, want deze alleen geeft een zacht rein gezicht, blozen de jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint a 75 cent. per stuk, verkrijgbaar by M. Taeymans-Dnick, hoek der Groote Markt en Lange Zout- straat, te Aalst. Oordegem. Geheimzinnige verdwijning. Het zal op 17 Maart aanstaande, vijf jaar geleden zyn dat Elisa Impens, eene jonge dochter, wonendo na bij de tramstatie, te Oordegem, spoorloos verdween. Die zaak komt weer ter spraak en men zegt dat een nieuw onderzoek is geopend. Er wordt nu door sommige bladen ver teld dat Elisa Impens de laatste maal zou gezien zyn te Gent. Dat is onjuist. Gelyk wy het destyds hebben verhaald, was Elisa Impens, den 17 Maart, met val avond, breiwerk gaan naar huis dragen by pereonen, voor welke zy gewerkt had, en die 15 tot 20 minuten van haar huis woon den. Zy is een half uur bij die menschcn blijven klappen en dan naai* huis weerge keerd. Memand heeft ze sedertdien nog gezien. Zij was in hare werkkleederen en op hare kloefen. De inwoners van Oordegem veronder stellen dat zy vermoord werd en dat haar lyk ergens is begraven. Doch niet het minste spoor heeft toege laten met vrucht opzoekingen te doen. Het ware te wenschen dat er licht in die zaak kwaaie, want onschuidigen kunnen verdacht worden van eene misdaad, welke misschien niet is gepleegd. St. Lievens-Essche. Schurken in bknb kapel. Onbekend gebleven dieven drongen in de kapel van het kloos ter daar er echter weinig te stelen viel, sloegen zij, woedend over de mislukking, stoelen, kandelaars, harmonium, enz., aan stukken. De missaal werd gescheurd en in brand gestoken. De schade is aanzienlijk. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of inflnenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Dkpraterk, zy is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altyd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prys 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Dkpraterk, die overal ver zendt tegen postbou van 2,00 fr. (50 een tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Een troep Bohemers heeft te Gent zyne tenten opgeslagen in de Wenemaer- Btraat, op eenen groud van M. Delaruye, bleaker. De troep, die eene byzondere toelating van het gouvernement heeft, om in België te reizen, bestaat uit drie huisgezinnen, met acht kinderen. De Bohemers behooren tot het Slavo nisch ras en zyn zeer eigenaardig gekleed. De vrouwen onderhouden open vuren, die nacht en dag in de tenten branden zij hebben ook de zorg der kinderen. De mannen zyn vertinners. Zy belijden het Roomsch-katholiek geloof. De troep heeft middelen van bestaan en reist per spoor zy maken deel van eenen groep van acht familiën die do toelating hebben in België te reizen. lYPlfltl». Nu dat de typhus alom heorscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van geatiriliseerd water. Gebruikt dus La Royalb Louise-Marie, te verkrijgen by O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt Aalst. Eene honderdjarige overleden. Donderdag morgend ia eene honderdjarige inwoonster van Gent ten grave gebracht, namelijk mevr. Virgiuie Ladan, weduwe Jakob Maertens, geboren te Brugge, den 14 Maart 1808, wonende Populierstraat. De vrouw, die nog nooit ziek geweest was, had onlangs, by het verhuizen, eene koude opgedaan en is Dynsdag na eene kortston dige ziekte bezweken. De echtgeuoote» Maertens-Ladan hadden 7 kinderen, waarvan er nog twee in leven ■yn, wier kinderen ook reeds afstamme lingen hebben, zoodat de weduwe Maertens overgrootmoeder was. Hij kwam er goed van afi Een Gentenaar, Al. Louis M..., had den Vastenavond-dinsdag, te Brussel lustig doorgebracht. Woensdag uiorgend, rond 7 ure, bevond hy zich in een koffiehuis der Zérézostraat, te St-Joost ten-iNoode, waar hy kennis maakte met twee jonge vrouwen, die even als hy, lustig karnaval gevierd hadden. Op zeker oogenblik gingen de twee vrou wen naar den koer, en. gedurende hunne afwezigheid wilde hy het gelag betalen Groot was zyne verbazing, toen hy hesta- tigde dat zyne brieventesch met 3000 fr. in bankbrieven verdwenen was. Overtuigd dat de vrouwen hem bestolen hadden, sprong hij den koer op en vatte hen by den kraag. Do hotelhouder sloot de drie vasteu- avondvierders in den koer op, en liep de policie verwittigen. Een agent kwam spoedig toegeloopen, doch de twee vrouwen beweerden dat zy niets aan M. M... ontstolen hadden. Alle hoeken en kanten werden afgezocht en in het W 0, ontdekte men eerst 2000 fr., vervolgens nog 700 fr. in eene riool. Eene der vrouwen haalde dan uit haren zak de brieventesch te voorschijn en slingerde ze naar het hoofd van den agent. Beide vrou wen werden naar het kommissariaat der Kruisvaarten straat geleid, waar proces verbaal ongemaakt werd. De andere 300 fr. zyn niet teruggevon den. De twee diefeggen zyn Cecile D... en Flora V Valsche halffrankstukken. Er zyn op dit oogenblik een groot getal val sche halffrankskens in omloop, met de beeltenis der Fransche republiek, de Zaai- ster, dragende het jaartal 1898 Ze zijn wonderfijn nagemaakt en men kan ze enkel herkennen aan den blauwachtigen schyn. Men heeft ze slechts te vergelijken met een ander zilveren muntstuk, en alsdan ontdekt men de loodkleurige tint. Opgepast by het geldontvangen. Aline H. en decoiffeerder Jules P# stonden te Brussel op trouwen en in dit vooruitzicht zouden zy woensdag samen uitgaan, om de benoodigdheden voor het huishouden te koopen. Toen Jules in Aline's woning kwam, om haar af te halen, werd hy eensklaps door eene geweldige hoofd, pijn overvallen, zoodat het meisje maar het best vond, den verloofde thuis te laten #n alleen op haren koop te gaanDit gebeurde en twee uren later kwam zij weer thuis. Men oordeele over hare verbazing toen zy hare meubelen opengebroken vond. By nader onderzoek bleek dat 500 fr. in geld en voor 1200 fr. juweelen gestolen waren. Rap liep zy naar zyne woning en daar ver nam zy dat hy zich haastig was komen herkleeden om op reis te gaan. En wee- nend is de arme bedrogen bruid dit droevig avontuur aan de policie gaan meèdeelen. In Januari 1.1. hadden twee beamb ten eener groote bakkery der Zennestraat, te Brussel, de genaamden Beckers en Xhignesse de vlucht genomen na eene aftroggelary te hebben gepleegd van 20 duizend frank ten nadeele dier belangrijke firma. Na hun vertrek werden bovendien voor 20,000 frank verduisteringen ontdekt in de boekeu. Sinds dien had men niets meer van hen gehoord of gezien. Woensdag namid dag zyn de twee ontrouwe beambten den bestuurder der maatschappij iu kwestie gaan vinden en hebben hem verzocht hun vergiffenis te schenken. Er werd hun noch tans geantwoord dat het gerecht zyne» loop moest hebben. Hy vergezelde hen zelfs tot op het kom missariaat, waar zy in hechtenis werden genomen en opgesloten ter beschikking van het parket. Na hunne vlucht, hadden zy Zwitserland en Italië bezocht, en geene geldelijke mid delen meer bezittend, waren zy eindelyk naar Brussel teruggekeerd om zich gevan gen te geven. Aangaande de geheimzinnige dood van den heer Emmanuel Van de Putte, dat te Brussel veel opschudding verwekt, wordt het volgende verteld M. Van de Putte was in oneenigheid ge raakt over een werk dat de bouwkundige niet kon afwerken, omdat er een geschil ontstaan was tusschen Henri en JozefS..., plafonneerders en hunnen broeder Corne lius S..., die zou laten houwen. M. Van de Putte was aan zyn werk, toen Jozef en Henri S..., by hem kwamen zy beleedigden hem hy zette ze aan de deur, doch Henri bood weerstand, greep M. Vau de Putte hij de keel en in de wor steling geraakten beiden op den koer voor het bureel. Henri zou dan, volgens men vertelt, aan M. Van de Putte zulken geweldigen schop toegebracht hebben dat ganse Ir het been bloot lag en dat hij hevig bloedde. De bouwkundige viel, en zou 111 zijnen val de ruggraat gebroken hebben. JozefS... kwam niet tusschen beiden. Henri werd opgeleid door de policie. Eene familie van Strombeek, vader, moeder en twee kleine kiuderen, het een 2 i/2 en het ander i 1/2 jaar oud, is in de diepste ellende gedompeld de vader is reeds verscheidene maanaen zonder werk, en nu meermaals had de moeder verklaard dat het haar oumogeiyk was, zulk bestaau te verdragen, en dat zy een einde aan haar leven zou stellen. Maandag avond, rond 9 ure, verliet de moeder met hare twee kinderen de woning en nam de richting naar de Vergotedok daar gekomen bond zy hare twee kinderen met eene koord stevig aan haar lichauin vast, omhelsde ze nog eene laatste maal en maakte zieti gereed om 111 het water te springen. Zy werd in tyds tegengehouden door een man, die haai- gevolgd was. Eenige agenten werden bijgeroepen en brachten de wanhopige moeder met hare twee kinderen naar het policiebureel der Masuisuaat, waar zjj den nacht doorbrach ten. Dinsdag morgend is de man zyne vrouw en hinderen komen terughalen. Mevr. Van Hulst, 29 jaar, echtge noote van eenen spoorwegbeambte, wo nende Brusselschen Steenweg, te Charle roi, was een paar dagen geieden, hare zuster, die kloosterlinge is 111 het gesticht Doornseele, 11. Kerststraat, uent, komen bezoeken, en reed daarna 111 een derde klas ryluig met zygang, met den trein over Dendermonde naai- Antwerpen, by nare familie. Te Edegem zat zy in haar kompartimeut, toen eensklaps twee personen uit een aan palend kompartiment verschenen en op haar toesprongen. Torwyl de eene haar met eenen revolver dreigde, greep de an dere haar bij de keel. De vrouw trachtte nog met de kruk van haren regenscherm het noodsein te doen werken, maar dit werd haar belet. Zij verloor het bewustzijn en intusschen- <1 tyd werd zy ontlast van twee gouden rin- |i gen, gouden oorbellen, haren geldbeugel met ongeveer 20 fr. en eene vrye reis kaart. Het valies dat zy by zich droeg, i werd geopend en onderzocht. De schurken verlieten de volgende statie, na eerst nogmaals doodsbedreigingen geuit te hebben aan de ongelukkige, welke in- tusschentijd tot bewustzijn was gekomen. j Het slachtoffer heeft de persoonbeschry- ving der twee bandieten opgegeven een - onderzoek is ingesteld. Vrouw Z..., van Vivenies, haar twee jarig kind op den arm dragend, beging de onvoorzichtigheid petrool op het vuur te gieten om het aan te wakkeren Eene ont ploffing volgde en groote vlammen sloegen uit, die moeder en kind omringden. De kleederen van beiden vatten vuur, doch de 1 moeder, door hare bezorgdheid gedreven om de vlammen die haar kindje omringden, te dooven, bemerkte niet dat zy zelf weldra 1 gansch in brand stond, op haar hulpgeroep 1 snelden geburen toe, die het kind redden en daarna de moeder hulp boden. De kleine knaap heeft slechts lichte brandwonden bekomen bekomen, doch de moeder werd zoo erg over 't gansche lichaam verbrand, dat zy een uur later den geest gaf. In de gemeente Sinaj-Waas zal een groot jubelfestival plaats hebben ter gele- genheid van het honderdjarig bestaan der 1 koninklyke gemeentefanfaren Ste- Cecilia, op Zondag 9 Mei en Donderdag (O.-H. I Hemelvaart) 20 Mei. Er zyn voor 1000 fr. premiën. Alle gemak van verkeer per spoor is 1 verzekerd ter statie Duizen-Appels, op 20 minuten van het dorp gelegen. Aan iedere maatschappy zal een prachtig eeremetaal geschonken worden en duizend 1 frank premiën zullen by loting toegekend j worden. De maat8chappyën worden verzocht hunne bytreding te zenden aan den heer voorzitter burgemeester Van Mieghem, ten laatste vóór den 1 April. Sinds eenige dagen hadden Belgische zwervelingen, die het ambt van mandenma- 1 kers uitoefenen, zich met hunne wagentjes 1 opgeslagen te Binche langs den steenweg van Charleroi naar Binche. Deze personen waren trouwe bezoekers van slecht be faamde herbergen. In den nacht van Maan dag tot Dyns :ag vonden gemaskerde per sonen op 'de baan zekeren Bockor, 45 jaar, badend in zijn bloed liggen. Hy was met dolksteken getroffen en totaal buiten ken- nes Men heeft zelfs geene hoop hem t« zullen redden. Een vreeselyk drama had woensdag morgend plaats op de Maghinplaats, te Luik. Zes gemaskerden die de voorbygan- gers beleedigdeu, kregen twist met den policieagent Leclercq die aldaar op post stond. De mannen sprongen op den agent, die zynen sabel trok en eenen zyner aanvallers nedervelde. De gedoode is zekere Beaupain. Het slachtoffers is gehuwd en vader van vyf kinderen. Nadbre bijzonderheden Ziehier nog eenige inlichtiugen over het drama te-Luik. Zes gemaskerden dwaalden Woensdag morgend smoordronken door de straten, iedereen beleedigend en schandaal makend. De post hebbende policieagent Leclercq zette hen aan tot stilte en tot naar huis gaan. Dat beviel de dronkaards niet en zy overlaadden den agent met slagen. Deze, zijn leven in gevaar ziende, trok den sabel en bracht er een der dronkaards eene wonde mede toe aan den buik. Zonder een kreet te slaken viel de ge kwetste neder, om niet meer op te staan, terwijl eene menigte volks rond de groep zich verdrong, en vervolgens met bliksem snelheid het treurig nieuws door Luik ver spreidde. Levend verbrand —Mej. Pascalin, eene Parysclie tooneelspeelater, is het slachtoffer geworden van een vreeselijk ongeluk. Zy liet zich door M. Gilly in hare keuken coiflëeren, terwyl zy met eene vriendin aan 't praten was. De ooiffeur waschte hare hare» met een of ander uit treksel toen eensklaps eenige droppels op het fornuis spatten, eene hooge vlam sloeg op en stak de kleeren en het haar van Mej. Pasealm, beneveus de kleedereu van den coiffeur in brand, zuodat beiden iu een oogwenk door de vlammen omringd waren De vriendin, Mej. Dermy, werd erg aan handen en armen verbrand, door ze te wil len helpen. Buren snelden toe, die spoedig de vlammen doofden. Maar beiden waren vreeselyk verbrand. Heel liet hoofd, de hals en de schouders van de artiste waren nog slechts een enkele vreeselyke wonde. De geueesheereu, die haar verzorgen, ver wachten elk oogeublik haar afsterven. Gok dc burgemeester van Saulien, dep. Có. te d'Or, had de priesters verboden by eene begrafenis deu lykstoet in priester- lyk gewaad te vergezellen. De profeet, de man, die 111 de departementen het laatste w oord heeft, had dezen maatregel goedge keurd en tegen meerdere priesters proces ver baai laten opmaken, hoewel een beioep was gedaan op den procureur-generaal en deze nog geen beslissing had uitgesproken. De bisschop van Dyon, Mgr. Dadollo, had nu bepaald, dat te Saulien de geeste- lykeu bij eene begrafenis deu lykstoet niet meer buiten de kerk zouden volgen, waarop een commissie uit de bewoners van Saulien zich naai- üuu burgemeester begaf om hem tol iutrekkuig van zyn besluit te bewegen. De burgemeester echter wil aan de gees- telyken Bleehts dan toestaan <le lykbaar te vergezellen als zy in een gesloten rytuig plaats nemen...

De Denderbode | 1909 | | pagina 2