Donderdag 4 blaart 1009 5 centiemen per nummer 65sfci Jaar 4134 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID God sterft niet DE VIJAND EEN EN ANDEIl. DE DENDERBODE. Dit dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE HUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 31* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. man in zijn geparfumeerd vertrek, be staat er geen lucht. Voor hen is de lucht niets; voor hen bestaat er geen lucht om te leven en ge zond te zijn, slechts om ziek te worden en te sterven. Hoe dikwijls komen jongelieden, die in het buitenland op reis waren, niet ziek t'huis omdat een vorige slaapka mer, die men den vreemde gaf, hem een longvlies ontsteking bezorgd heefc Hoeveel hofjesjuffrouwen zijn er niet styf van rheumatiek in hare drassige woningen geworden Ho"veel gezeten burgers hebben niet eene nierziekte, rheumatiek, eene hartkwaal wellicht opgedaan in hun zonnelooze slaapkamer of hun bedompt kantoor Een kleine verbouwing of eene ver huizing was te duur geweest, een graf zerk is echter goedkooper. Er zijn vele welvarende families, die de groote vertrekken van hun woning voor ijdeiheid en de kleine voor hun ongeluk gebruiken, doordat ze de slecht ste kamer van hun huis voor slaapge legenheid bestemmen, in een sombere kamer huizen en de mooie kamer uitsluitend gebruiken tot het ophangen van familieportretten, tot het neerzetten van sierlijke trekpotten en tot het ont vangen van bezoek. Van de lucht kan men niet leven i Moge het algemeen en goed begrepen wordenzonder goede lucht moet men sterven Overal hetzelfde. De Luiksche gemeente Dreibi ücken, in 't Fransch Trois-Ponts, heeft eenen liberalen burgemeester, een liberaal van de echte soort, die openbaar, ieverig en onbe schaamd propaganda maakt voor de offlcieele school. Onlangs sprak hij eenen werkman aan en vroeg hem zijne dochtertjes naar de offlcieele meisjesschool te zenden. Neen, zei de werkman. Waarom niet, vroeg de Burge meester. Wel, luidde het antwoord, gij hebt wel uwen zoon, naar het kollegie van Stavelot gezonden. Ja maar, zei de Burgemeester, voor mij dat is wat anders. Daarmeê moest hij echter optrekken. Zoo zijn er nog niet waar, die zei ven de katholieke scholen verkiezen, maar anderen zouden dwingen hunne kin deren naar de offlcieele gestichten te zenden. Felle Jannen Wat de Vereenigde Staten voort brengen. 't Is de moeite weord het te vernemen. Lees aandachtig Het brengt jaarlijks meer corn voort dan alle andere landen van de wereld te sa men: 2,927,000,000 van de 3,888,000,000 bushels. Voert jaarlijks meer tarwemeel uit dan alle andere landen van de wereld te samen 15,000,000 van de 26,000,000 bushels. Brengt jaarlijks meer tarwe voort, tarwemeel inbegrepen, dan eenig ander land in de wereld 146,000,000 van de 646,000,000 bushels. Brengt jaarlijks meer haver voort dan eenig ander land in de wereld 764,000,000 bushels van de 3,282,000 bushels. Is de derde grootste jaarlijksche op- brenger van gerst in de wereld 153,000,000 bushels, slechts 7,000,000 bushels minder dan Duitschland, met Rusland aan 't hoofd komende. Brengt jaarlijks meer katoen voort dan al de andere landen van de wereld 13,000,000 van de 20,000,000 balen. Brengt jaarlijks meer tabak voort dan eenig ander land in de wereld, 690,000,000 uit 2,201,000,000 ponden. Brengt jaarli jks meer vlaszaad voort dan eenig ander in de wereld,57,000,000 uit 211,000,000 ponden. Voert jaarlijks meer lijnkoeken en lijn koek meel uit dan eenig ander land in de wereld, 2,063,000,000 uit 4,931,000,000 ponden. Voert jaarlijks meer resine uit dan al de overige landen van de wereld 717,609,000 uit 864.000,000 ponden. Voert jaarlijks meer geest van terpen tijn uit dan alle andere landen van de wereld, 16,000,000 van 24,0000,000 gal lons. De boschbranden in België. Ge durende het jaar 19u8 werden in België 128 hectaren bosch, waarvan 92 hekta- ren in de bosschen van den Staat, de gemeenten en de openbare besturen, door branden vernield. De schade be loopt 27,000 fr. Zij is veel geringer dan het gemiddeld ci|fer der jaren 1895 tot 1907, namelijk 380 hectaren. 't Is in de maand April dat de meeste boschbranden plaats hebben zij zijn gewoonlijk veroorzaakt door de on voorzichtigheid van de wandelaars en werklieden, of ook door gensters der voorbyrydende lokomotieven. Aelsl, 3 Maart 1909. Wie van den Paus eet, die sterft er van In 't begin waren ze met tien. Tien tygers met de keizerskroon van Rome op hun hoofdZe zwoeren allen zelfs den naam van kristen weg te vagen. Nero, de eerste, stoot, uitzinnig van wanhoop, een dolk in zijn eigen keel. En al de andere volgen. Domitiaan en Trajaan en Mark Aurelius en Decius, ze sterven allemaal een ijselijke dood, door stoken, vergiftigd, verwurgd of ver bannen. Diokletiaan sterft zinneloos en Galerius kankert weg in razeüde wan hoop. Juliaan de Apostaat ligt overwonnen op het slagveld. De Galiliëer heeft over wonnen Hendrik de IV* moet vluchten voor zyn eigen zoon, hij komt om in akelige ellende, in een vreemde stad. Een gevierde schurk, de eerlooze Vol taire, een uitbraaksel der hel, schreef Nog 20 jaar, en 't is uit en gedaan met de kerk. En 20 jaar daarna, dag op dag, ligt Voltaire te kreveeren in zijn eigen uitwerpsels De bloeddorstige beulen der vervloekte Republiek vinden, allen, den dood dien ze verdiend hebben. Robespierre, Dan- ton, Marat, Fuuquier, Collot, Philippe- Egalilé, ze sterven op 't schavot gelyk hun slachtoffers ze sterven den dood van sommige dieren. Napoleon I hield den Paus vyf jaar lang gevangen, en dwong hem te Fon- tainebleau de kerkelijke staten af te staan. Twee jaar daarna, de wapens waren al uit de handen van zijn soldaten gevallen,in dezelfde stad, in 't zelfde paleis, moest hij r.u, den afstand van zijn staten teekenen, en ze verbannen hem naar een barre rots, waar hij sterft, onbekend, verlaten, vergeten... Louis Philippe zocht zyn troon te versterken door aan te spannen met al de zonen der Revolutie van 1789 doch de Revolutie van 1848 smyt hem van den troon, en hij sterft in ballingschap. Napoleon de IIle, de vriend van Gavour, de medeplichtige van Victor Emmanuel, de Judas van den H Vader Pius IX, stort blindelings zijn land en zijn eer in den afgrond door den oorlog tegen Duitschland. Zijn legers worden platgeslagen en kort daarna sterft hy in Engeland, zonder Sakramenten, met den vloek van duizenden moeders, weduwen en weesjes zyn zoon werd door de Zoeloes vermoord. Gambetta, die uitgeroepen hadHet klerikalism, dat is de vijand, wordt om- vergeschoten door een schepsel, zoo losbandig als hij, dat hij bedrogen had. Alexander de II®, de verdrukker van 't Geloof der Polen, ziet eiken oogenblik zijn leven in 't dreigentste gevaar. En eindelyk, als God's lankmoedigheid ten einde was, treft hem de bom der nihi listen. En hier in ons land, wat blijft er over van de Van Humbeeck's en de Frére's en de Bara'sen heel hun kliek, die het lijk van 't klerikalism in den dooderiput gingen werpen Er werd een put gemaakt, ja,voor hunne lijken, nu nog een klompje stof... En morgen als ze niet wederkeeren tot de Kerk. morgen is 't de beurt van dien hoop ellendelingen, met of zonder kroon, die door hun wraakroepende wetten tegen kerk en klooster en pries ters en kloosterling en onderwijs, de vervolging inspannen tegen ons Geloof. Het is schrikkelijk te vallen in de han den van den levenden God Niets is er wat een vader, eene moe der, een welopgevoed kind meer aan 't herte ligt dan hot bewaren van den vrede en het geluk in het huishouden. Niemand is er die den vijand van dien huiselijken vrede en dat huiselijk geluk niet zou bevechten indien hij hem kende. Welnn, welk is de ergste vijand van het huisgezin De christelijke familie heeft geen erger vyand dan de drank. Hoe menig bloeiend gezin, waarover de ongelukkige drank achteruitgang bracht en ondergang; hoe menig huiselijk ge luk dat door den drankduivel gestoord werd en vernietigd De man, wiens geest en hert door den drank zyn bedorven, herinnert zich den plicht niet, of ten minsten, bekommert zicli niet om den plicht, dien hy als huisvader tegenover zijne kinderen te vervullen heeft denkt niet aau de rekenschap die hij eens zal moeten af leggen aaugaande het pand, dat God aan zijne hoede en zorg heeft toever trouwd. De drank maakt van hem een tiran van zijne vrouw, eeu beul en geestdooder van zijn kind. En de vrouw, kan zij hert hebben voor eenen man die haar en hare kinde ren niet zelden gebrek laat lijden en zijn huisgezin besteelt, door bet geld, dat de zynen toekomt aan den drank op te offeren Kunnen de kinderen eerbied hebben voor het ouderlyk gezag, wanneer zij zien dat de verstandhouding tusschen vader en moeder niet is zooals die zijn moet wanneer zij vader soms zien in eenen staat, waarin zij niet anders dan de diepste verachting voor hem kunnen gevoelen Hoe zullen zij bij zulke voorbeelden leeren hunne gebreken te bestrijden, hunne hertstochten te overwinnen en meester te blijven Ten bewijze strekke het woord van een beroemden katholie ken Bisschop Bijna alle jongens en «meisjes die in vei beteringsgestichten terechtkomen, zyn uit huisgezinnen indien men nog van gezin mag spreken - die hun ondergang en schande te wijten hebben aan den el- lendigeu drank. Velen, echter, brengen reeds met hunne geboorte de kiem van hun onge luk mede. Velen zyn zwak in ziels- en lichaamskrachten, en beheht met een aanleg voor ondeugden en gebreken, welke men later wellicht in een krank zinnigengesticht, bedelaarscolonie of gevangenis doen aanlanden. Vaders, denkt eens na op deze waar heden en past toch op woor het ver vloekte drankmisbruik. Moeders, tracht het huiselyk leven voor uwen man aangenaam te maken en houdt hem zoo te huis uit de kroeg. Past tocli ook op vobr uwe kinderen laat ze toch nooit of nooit met vader gaan slempen, leert ze toch nooit den weg die tot hun bederf leidt, want ge zoudt liet later duur betalen Lucht. Hoeveel lucht verbruikt eeu mensch Een volwassen persoon neemt met elke ademhaling 1/2 liter lucht op en scheidt weer 1/2 liter zeer koolzuurrijke lucht af. Per minuut doen wy ongeveer 16 ademhalingen en gebruiken dus daarby 8 liters lucht. Per uur 60 X 8 480 li ters en per 24 uren dus 11,520 liters. Deze groote hoeveelheid lucht, die we noodig hebben en de middelen haar te verkrijgen, zijn nog niet zeer lang be kend. Voor de Groenlanders in hun sneeuw- hol, voor de Laplanders en Indianen in hunne hutten, voor den armen man in zijn kwalijk riekende, voor den rijken Dolores naderde en zegde stil Gelief ze op uwe beurt aan te spre ken, madame Mag ik u een raad geven, wees niet te zwak. Zy moeten wel opge voede kinderen worden. De negerin had gelyk. Van den eersten dag moest zij krachtdadigheid aan zachtheid paren om deze weerspannige jonge geesten te overwinnen. Eva kwam vastbesloten aan de werkta fel plaats nemen en zoo goed mogelijk den klank harer stem, door de vochtigheid der gevangenis getroffen, verzachtends, sprak zij Lieve kinderen het spijt mij zeer dat ik juist bij u niet welkom ben. Ik laat en kel den moed niet zinken en verhoop dat gy weldra naar mij zult luisteren, dat gy mij zult lief hebben zooals gy ook het werk zult beminnen hetwelk zoo aangenaam valt als men er zich ernstig mede bezighoudt. Ach ja, grommelde Htndrik, reken daar maar op als ik dit alles met kennen, zal er nog veel water door de zee vloeien. Overigens, wy hebben niet noodig voort te werken, merkte Paquita op. Dat zou er nog door kunnen voor een jongen, gelyk Hendrik. Maar groote meisjes, van zestien jaar, welke hunne intrede in de wereld gaan doen, en die men welhaast zal laten trouwen, waartoe kan het haar die nen van 'a morgens tot 'a avonds te wer ken Dit is goed voor de meisjes welke geenen bruidschat mede krijgen, voegde hare zuster erby.... Laat die de boeken doorbladeren en verslinden I Wy hebben zulks niet noodig, wy zyn rijk. Let wel op, madame, dat gy van ons nooit dienstmeiden zult maken. 't Is schande ons op onzen ouderdom nog eene onderwijzeres op te dringen, ons als guiten te behandelen. Het is weeral een kwade toer onzer stiefmoeder Weet ge dat te St. Domingo de juf frouwen op vijftienjarigen ouderdom in het huwelijk treden O, dit geschiedt niet zooals in Enge land, een leelyk land dat wij minachten. Mejufvrouw Brown duldde gedwee dezen woordenvloed, meer dan ooit tot den strijd besloten. De noodzakelijkheid dat zy deze weerspannigen het hoofd bood, redde haar misschien van eene te levendige aandoe ning. Zij bekeek de twee meisjes, welke treffend op elkander geleken zy zocht de eene uit de andere te onderscheiden. Carmen, vroeger de aanvalligste, had een zachter blik dan Paquita, maar voor het oogenblik was het haar onmogelyk op te merken. De twee meisjes hadden het uitzicht van kleine wilden. Zij kruisten de armen, wierpon het hoofd achterover en beschouwden dreigend de onderwijzeres. Een dienstknecht trad binnen De heer graaf wenscht MejBrown dadelijk te spreken. Zy stond oj. Komaan Hendrik, wees braaf. Beloof mij tijdens de afwezigheid uwe latynsche spraakleer te overzien, en gy, juffrouwen, indien gij wildet eenige lijnen vertalen uit den Onderpastoor van Wakefield, het boek dat hier op tafel ligt De twee zusters wachtten zich te ant woorden, maar de kleine jongen boogde zich naar de onderwyzeres, en haar de hand toereikende, zegde hy Welnu, madame, ik zal uw verzoek inwilligen, om u aangenaam te wezen. In plaats van de hand te vatten, kuste Eva, ondanks haren wil medegesleept, de wang van Hendrik. O, hoe vergoedde die kus ruimschoots al wat zy geleden had Zy gevoelde zich versterkt en bereid het ge vaarlijk onderhoud te doorstaan dat men van haar vroeg. Nauwelijks had zij de deur gesloten, als Paquitta en Carmen samen uitriepen Kapoen I wy hebben gezien hoe gy uw woord houdt. In plaats van met de Kn- gelsche te gekscheeren en haar niet te ge hoorzamen, kruipt gy er voor als een hond, zelfs laat gij u omhelzen wy hopen wel dat in plaats van te werken, gij naar de piano zult gaan en ons zult laten walsen. Gy moogt zeggen hetgeen gy wilt maar deze is niet zooals de anderen, die zich niet hot minst om ons bekommerden. Zij schynt ons te beminnen en straks als zij my in de armen drukte, gevoelde.ik my gansch ontroerd (Wordt voortgezet). 14e Vervolg. Terwijl zij sprak, had Dolores de tweede verdieping bereikt en de onderwyzeres ge leid tot aan eenen gang, waarin de kamers der dienstboden en de studiezaal uitgaven. 't Is dezen winter fel koud Onder het dak hebben zy het niet te warm, zegde zij. maar do stiefmoeder is hot gerucht vyandig.,.. Zy hoeft ze hier gestoken, om dat zij ver van haar zouden wezen, zy be weert dat zij hoofdpyn krygt telkens zij lawaai maken. Zij opende de deur der zolderkamer. Eindelyk Eindelyk I Zij ging hare lieve kinderen terugzien Deze waren opge staan, zeer onthutst, alsof men ze had be trapt terwyl zy eene kleine deugnieterij pleegden. En inderdaadEene minuut te voren had Hendrik het haar eener kleine kat af gesneden, welke plotseling wegvluchtte.... Paquita zat in eenen roman verslonden, terwijl Carmen voor eenen spiegel stond. Er was spraak van werken, noch van lee ren..,. Do sohry boeken bleven nevens den lessenaar open liggen. Dolores vatte Hendrik by den arm. Kleine gast, gij zyt altijd dezelfde, gij plaagt beesten en menschen Waarom liever niet gewerkt Wy hebben nog een weinig geduld, maar alles gaat veranderen. Voortaan zult gij recht in uwe schoenen moeten gaan. Ik stel ude engelsche onder wijzeres voor waarover vader u gisteren gesproken heeft. Hoe beklaag ik de arme dame Zij zal haar werk hebben met zulk slag van kinderen Zy zal zich alle dagen niet vermaken. Carmen en Paquita, dit hoorende, haal den de schouders op, terwijl Hendrik, een scheef gezicht trekkende, murmelde Zooveel te slechter voor haar I Waar om komt zij ons vervelen Zij moest maar stillekens in Engeland blijven. Als Eva 's morgens Concha hhd verlatén, sprak deze laatste als volgt Het eerste onderhoud verontrust mij gij zult ze aan den hals vliegen, gij zult ze omhelzen. Deze voorzegging had zich geenszins ver wezenlijkt. Eva stond recht, beweegloos te midden van de kamerzij poogde de aandoening haars harten te bemeesteren zij betoonde innig medelyden. Weihoe Waren deze woelige kinderen, welke haar zoo vyandig bezagen, de zachte en lieftallige wezens die zij had opge kweekt do kleinen welke hare kleederen vasthielden om haar destijds het vertrek te beletten Als men de kinderen niet ziet opgroeien, houdt men moeilyk rekening met de ver anderingen die de jaren medebrengen. Eva stelde zich degenen geheel anders voor welke zij ging terugzien het moe derhart aarzelde zelfs die kinderen te her kennen.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1