Congo. Rechterlijke kronijk. t Sterfgeval. Allerhande nieuws. Frankrijk. Karnaval te Brussel. Het Brus- selsche blad La Gazette stelt vaat dat de karnaval inde hoofdstad onder nul is geweest, juist gelijk de temperatuur. Neen, er is geen karnaval geweest, zegt bet blad. Eenige ongelukkigen, armzalig uit- gedoscht hebben zich Zondag namiddag in de stad vertoond. Nooit waren de - schandalen zoo jammerlik. Het was beklagenswaar dig. Op de voetpaden wandelde de menigte die geen belang meer stelde in de konfettigevechten zij verwachtte al tijd iets maar zag niets komen. Veel gedrang, maar droefgeestig ge drang. Eene begrafenis. Onbeduidende, zeer onbeduidende avond. Veel volk in al de schouwburgen, dat is beteekenis- vol. In de stad, volk, veel volk. Maar zeer weinig maskers. Arme Karnaval 't Is dus wel bepaald dat de Karnaval, de oude masker-karnaval zeer ver gezet Is. Des te beter Kiesnieuws uit Brussel. De afge vaardigden der Katholieke Vereeniging van het arrondissement Brussel, M.M. Nerincx, G. Dupret, Van Ypersele de Strihou en De Bue, hebben Zaterdag namiddag een eerste onderhoud gehad, in het lokaal Patria. met de afge vaardigden van het Verbond der natio- naal-onafhankelijken. M.M. Theodoor en Goffln, advokaten, ten einde over het verbond voor de kiezingen van 1910 te onderhandelen. Uit dit eerste onderhoud blijkt, dat de afgevaardigden volkomen 't akkoord zijn over het grondbegin van het Ver bond en dat dit laatste als werkelijk be staande mag beschouwd worden. Voorzichtigheid aanbevolen. De hoogere overheid heeft aan de burger wacht nieuwe en strenge onderrichtin gen gegeven, om de ongelukken te voorkomen die gedurende de schietoe feningen gebeuren en die meestal te wyten zyn aan de nalatigheid der bur gerwachten zelf. Inderdaad, het is altijd geraadzaam, voor de schietoefeningen, zich te overtuigen of er in den loop van het geweer geeue voorwerpen, zooals kurken, steken, die een ongeluk zouden kunnen veroorzaken. Nog eene wereldtaal. Een Beier- sche geneesheer, de heer Molinaar, heeft eene nieuwe wereldtaal uitgevonden. Zij heeft voor grondslag een groot getal Latijnsche stammen en neemt in het algemeen al de vaktermen op,welke aan meer dan eene moderne taal ge meen zijn met dezelfde beteekenis. Er bestaat maar eene vervoeging der werkwoorden en een bepaald aantal voor- en achtervoegsels. De studie zou zeer gemakkelijk zijn Er zullen binnen kort byna zooveel kunstmatige talen zjjn als andere.Waren wij het, we zouden onzen tijd niet ver kletsen aan de studie van de eene of andere wereldtaal, die tot niets dient. Beter is 't Fransch, Eugelsch, Duitsch, enz. te leeren. volgens noodzakelijkheid en leergierigheid. De reis van Prins Albert. Ziehier •enige nieuwe bijzonderheden over de reis van prins Albert door Afrika Z. K. H. zal, «ooals men weet, by zijne aankomst aan de Kaap de gekende Engel - sche lyn van de Kaap naar Cairo nemen, die hom zal brengen naar Broken Hill, op het hoogvlak van Rhodesia, by de bronnen van de Congorivier. Daar zal de prins zyn eskort ontmoeten en dat bestaan zal uit eenen blanken ser geant vyf en twintig soldaten en honderd dragers. De karavaan reist dan te voet door de beboschte streek de Ster van Congo, een der groote mijncentrums, om vervol gens aan te komen te Cavalo, in de grens streek van Congo. Van daar gaat de reis naar het meer Moero langs Lukafu, de oude hoofdstad van Katanga. De expeditie zal vervolgens stil houden aan het meer te Lukonzalwa. De volgende rustpunten zyn Kiambi, eindpunt van het bevaarbare op de Luapula, van waar de prins in prauw zal reizen tot aan de Hellepoorten, dit is te zeggen op den samenloop van Lukuga en de Luolabo, door Akoro, Kogolo, Kassongo en Niang- we. Te Kimbembo neemt de prins weer den spoorweg naar Lissala, waar bij minister Renkin zal ontmoeten. Vervolgens zal de prins den stroom opva ren tot Boma, waar hij zal inschepen op de Bruxellesville den 27 Juli om d«n 15 Augustus te Antwerpen aan te komen. De prins zal vergezeld zyn van de kolo nels baron de Moor en Malfeyt, «en dokter •n een kamerknecht. Het onderwijs in Congo. Wy heb ben zegt l'Ami de l'Ordre, sedert lange jaren gemeld dat het 't inzicht van den koning was, in Congo scholen te stichten, en hiertoe een beroep te doen op de Broe ders der christelyke scholen, zoodra er een groep talrijk genoeg zou gevormd zyn om scholen in de verschillige centrums der colonie tot stand te breugen. Dit oogenblik is nu gekomen. By overeenkomst getroffen tusschen den algemeeneo overste der orde en minister Renkin zullen drie gemeenten van Belgi sche Broeders binnen twee of drie maanden worden gesticht te Boma, Leopoldville en Lusambo. Van den anderen kant vernemen wij uit goede bron dat de minister ernstig onder handeld met verschillige kloosterorden, voor het uitbreiden van bestaande of het stichten van nieuwe missiën. Over onderwijskwestie lezen wy nog het volgende Eene overeenkomst is gesloten tusschen M. Renkin, minister van koloniën en den zeer eerw. h. Superior generaal der Broe ders van de christelyke leering voor de opening, binnen de 3 maanden, van drie scholen te Boma, te Leopoldville en te Lusambo. Boma, waar de zusters Franciscanerssen het onderwas geven aan 50 jonge meisjes, bezit eene schoolbevolking van 300jongens. Leopoldville, waar de paters van Scheut 1500 jongelingen catechiseerren, telt reeds een weezenhuis van 500 kinderen, eene lagere school met 150 leerlingen en een huishoudschool. Te Lusambo zijn er tegenwoordig 5000 christenen en 1000 catechumenen. Eene achool is er dus hoogst noodig. Eerste Communie lOOO. Album voor Eerste Cummuniekleederen. Verkrygbaar, ten bureele van ons blad alleen, modellen voor Eerste Communie- kleederen bevattend met VlaamscheD of Franschen uitleg. Oeioone uitgave fr. 0,75. Prachtuitgave, gedrukt op cartonpapier en in kleuren ft1,00. Franco per post 10 centiemen meer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze uitgave niet is, een eerste communie panorama of een enkele gravuur, doch dat ons album voor eerste communiekleederen een boekdeel vormt van 16 bladz., met vergulden omslag. Schrijft spoedig in het getal is zeer ge ring, te laat komende loopen gevaar niets meer t« vinden. Nationale Belgische Bedevaart naar het Heilig Land. Ingericht door den Eerw Pater Legrand die voor de 8' maal de Belgen zal vereeni gen en met hen plaats nemen in de 37' Fransche bedevaart (Aan boord van den bijzonderen stoomer 1'EtoileA Gezegend en aangemoedigd door Z H. den Paus en en Z. E den Cardinaal Aartsbisschop van Mechelen. Vertrek van Marseille den 23 Maart. Terug te Marselle den 2 Mei 1909 Vol- ledigen omtrek der Middellandsche Zee Egypte gansch Palestina, Jerusalem ge durende de GOEDE WEEK Syrië Con- stantinopel den Berg Athos Athene Napels, enz, Vraagt het volledige en breedvoerige pro gram aan den Eerw. Pater Legrand, in richter, Perkamentstraat, 16, Brussel, of aan M, Felix Van »e Kerchove, Epinoy- straat, 4, Doornik. Oneerlijke concurrentie. De Han delsrechtbank van Gent heeft een zeer be langrijk vonnis uitgesproken, in zake on eerlijke mededinging. De heer P vroeger snyder in dienst van den heer M., meester-kleermaker, had zich voor eigen rekening gevestigd en stuurde aan de klanten van M een om- zendhrief, waarin hy trachtte de klanten van zynen vroegeren patroon aan te lok ken. De heer M. vervolgde P. en eischte schadevergoeding. De rechtbank was van oordeel, dat er oneerlyke mededinging be stond van wege P. en veroordeelde hem tot het betalen vun 100 fr. schadevergoe ding. heer Sunaert, pastoor dier parochie. Hy werd geboren te Santbergen, den 3 Maart 1853. STAD van AALST. De Kampstrijd van vet Vee zal dees jaar plaats I hebben op Zaterdag 3 April aanslaande, ter gewoue plaats HOUTMARKT. MOORSE L. De luisterrijke Vertooningen der Koninklijke Har mouie Sin te Cecilia, zullen dees jaar plaats hebben op Maaudag 12 April, 2*n Paaschdag en Zondag 18 April. Men zal opvoeren Klauioaart en Le- liaart, geschiedkundig drama en De Fratsen van Manus, blyspel met zang in een bedrijf, Vrydag werd te Moorsel een persoon opgehangen gevonden, op die wyze, dat men geenen zelfmoord kan aannemen. Het parket werd verwittigd, en is 's namiddags ter plaats een onderzoek komen instellen. Bihokiiig. Indien gy by toe val te veel gegeten of gedronken hebt, neemt dadelijk een koppel Pillen Walthéry en aldus zult ge alle kwade gevolg vermij den alleenlyk tracht niet te herbeginnen, want deze goede remedie is niet voor de onmatigen gemaakt. Lede-Heiplas. Ongeluk. Za terdag namiddag is de 14-jarige zoon van Karei Lemmena, Amand genaamd van eene schelf gevallen van 4 meters hoogte en terecht gekomen op den dorschvloer. Hy klaagt over pynenover gansch zyn lichaam en ie nog gekwetst aan armen en beenen. Godveerdegem. Hofstede afge brand. Zondag avond is het hofstedeke, toebehoorende aan M. Van den Berghe en bewoond door Foucaert en Porré, staande nabij do gekende herberg De Melkboer ten gronde afgebrand. Er kon slechts wei nig gered worden. Er bestaat verzekering. De oorzaak is onbekend. Herzele. Aanslag op eenen trein. Zaterdag namiddag werden steenen op den reizigerstrein n. 2815, die om 1 1/2 u. te Herzele vertrekt, geworpen, op 500 me ters van de statie. Niemand werd gekwetst. De daders zijn kunnen ontvluchten. De gendarmen hebben een onderzoek geopend. Woensdag nacht zyn onbekend ge bleven dieven ingebroken in de melkerij St. Katharina te Steenhuize en hebben uit den kolder 48 kilogr. boter gestolen. De gendarmen doen een onderzoek. De fabrikant De Proost, te Neygem. werd des nachts gewekt door dieven, die in zijnen hof waren gebroken. Hy nam zijn jachtgeweer en plots een venster openend, loste hy een schot, en over den sneeuw zag hy eenen man de vluchl nemen. De gendarmen, aan wien hy het avontuur vertelde, vondon bloedspo. en op den weg. dien de inbreker gevolgd had. Hy moet van medeplichtigen vergezeld zyn geweest. Verleden Vrydag, was te Wonter- gem, de vrouw van Henri Amelinck, bezig met vuur te maken aan eenen open heerd, bij ongeluk deed zy eene gevulde petrool- kan omvallen. Do petrolie ontvlamde. Willende blusschon nam de vrouw eenen veegbor8tel, maar de brand nam toe en hare kleeren vatteden vuur. Op een oogen blik was zij in vlammen gehuld. Een gebuur. De Vogelaere, kwam toe gesneld en gelukte erin het vuur te blus- Bchen. De vrouw is erg verbrand over gansch het lichaam. De Heilige Rechten werden haar toegediend. Men vreest voor haar leven. Gentenaar, uitvinder. I)e Ame- rikaansche dagbladen The Neio-York He rald en The Sun spreken van eene groote uitvinding, door een Gentenaar gedaan. M. L H Baekoland, gewezen assistent bij de Hoogeschool van Gent en die zich sedert verscheidene jaren in Amerika (New-Yorki bevindt. Er zou kwestie zyn van eene zelfstandig heid de oxybenzol-methylenglyrolan- hybride die de uitvinder den naam van bakelite heeft gegeven en die al de eigenschappen bezit van bet amber, van het celluloied en van den caoutchouc. Men weet dat M. Baekelandt in Ame rika een brevet heeft bekomen, voor pho- tographische plakken wat hem een schoon fortuin heeft opgebracht De heer Baekêland is gehuwd mot de dochter van den rustenden leeraar der hoogeschool, M. Swarts. Thourout. Zondag avond wa dochter van den jachtwaker Van Coillie alleen t huis. Rond 5 uren wilde zij buiten gaan oin de beesten te bestellen. Op het oogenblik dat zy de deur openstak knalden twee geweerschoten en de deur was door- naaid met zaad. Gelukkiglyk dat de deur maar half open zijnde, diende tot borstweer aan de dochter die ongehinderd bleef. Men is van gedacht dat er hier wraak van eenen wildstrooper op het spel is en het Parket van Brugge, dat ter plaats gekomen is, meent op het spoor te zyn van den lafher- tigen moordenaar. Het parket is te Merchtem onderzoek gaan doen naar eenen aldaar gepleegden kerkdiefstal. De dieven hebben er eene kostbare geschilderde raam verbryzeld om binnen te komen. De brandkas, die voor 10,000 franks kostbaarbeden bevat, heeft hunne pogingen weerstaan. Zy moeten in hun werk gestoord zyn, want zy hebben de kerk verlaten, zonder zelfs eene zilveren ciboriën, die zy reeds in bezit hadden, meê te nemen. Een hevige brand vernielde zaterdag nacht te Laken eene stalling, toehoorende aan eenen ondernemer van vervoer, die nog maar sedert oen paar weken de zaak had overgenomen Vier paarden vonden den dood in de vl. mme», onder welke twee, die hier gestald waren door zijnen voor ganger. Deze had die twee paarden naar Brussel komen koopen en had ze hier voor- loopig onder dak gebracht, om er daagi nadien meê naar Antwerpen te reizen, vaar hij zich nu gevestigd had. Daar ech ter de politie eenige oogenblikken vóór den brand eenen persoon haastig den stal had zien verlaten, vermoedt men dat de boel aangestoken is en is er door het parket een onderzoek ingesteld. Carnavaldrama. Op den Gent- schen Steenwg te Sint-Jans-Molenbeek was de 45jarige hovenier Karei T. naar de achterplaats van eene herborg gegaan, toen hij door voorbijgaande maskeraden liet volksdeuntje hoorde zingen Charelke, Charelke. Karei T. die onlangs getrouwd was met eene weduwe, die twee groote kinderen had, en nu weer gescheiden van haar leeft, dacht dat men op hem zinspeelde, te meer, omdat hy by de zangers de stemmen van zijne twee stiefzonen meende te herkennen. Ily werd kwaad en liep, met eenen revol ver in de hand, de zangers achterna. Hy schoot en trof een hunner, die met luiden kreet neerzakte, terwijl de drie kameraden wegliepen. Personen snelden toe en vonden dat de getroffene een schot in het oog had gekre gen. Karei T. is aangehouden. Een verschrikkelijk ong-eluk is Zondag morgend, voorgevallen op het ys van de vestingen, naby de Berchemsehe Poort, te Antwerpen. Drie knapen van den Iloogen Weg Joris. Druyts en Peeters geheeten, oud 11 a 13 jaar, hadden zich op het broze ya ge- dat plots onder hunne voeten door brak. Peeters kon zich redden, Joris en Druyts werden er uitgehaald door een soldaat bij de genie. Doch Joris stierf kort daarna en Druyts werd in bedenkelyken toestand naar het gasthuis van Berchem gevoerd. Een Antwerpsch vliegmachien. Ver leden zaterdag schryft Het Handelsblad hebben op uitnoodiging van M. A. Van den Bergh en belanghebbenden, eenige hoof den der sportwereld alsook dagbladschrij vers, een bezoek gebracht aan het. vlieg machien door gezegden heer Van den Bergh uitgevonden en vervaardigd. Het vliegmachien is thans geborgen in eenen groot en hangar, staande op 't koers- plein van Moretusburg, Hoboken. Spijtig dat het vliegmachien nog niet geheel was voltooid. Nu- reeds zagen we dat het vliegmachien een geheel nieuw toestel was, dat we nog niet door andere vliegers in gebruik hadden gezien, want terwyl de anderen Wright, Farman, enz., hun evenwicht, hunne stabiliteit in het luchtruim zoeken in de breedte hunner toestellen, dat van M Van den Bergh, heeft het daarentegen in de lengte. Het een en ander werd ons uitgelegd, waarop we wel gelegenheid zullen hebben terug te komen. Het staat bij M. Van den Bergh zoo vast dat hy zal vliegen dat, wan neer men hem hoort klappen, men er byna zelf van overtuigd wordt. Wat we in den jongen man reeds bewon derd hebben, is zyne buitengewone kalmte en zyne kennissen van werktuigkunde De motor, bestaande uit vier cylinders en 40 paardenkracht hebbende, werd geheel door hem zelf vervaardigd, en brengt eene twee- vleugelige schroef in beweging. Dit bezoek eindigde met eene gulle ont vangst in een lokaal van Hoboken. Handelsblad Een knaap die zich al spelende ophangt. Een vreeslijk geval heeft Maandag plaats gehad in het huis 22, der Delftstraat, te Borgerhout. Vrouw Aerts had voor een oogenblik de woning verlaten om eene boodschap te doen, baar zoontje Piet, 10 jaar oud, met een neefje, Jozef Saeghers. 7 jaar oud, alleen latend. De twee kinderen kregen het ongeloof lijk gedacht, uit spel zich op te hangen Piet Aerts, maakte eenen sjal aan de ven- sterkruk vast, ging met het hoofdje erin hangen en heeft zich werkelijk opgehangen. De kleine Saeghers riep om hulp, de moeder kwam juist binnen, en vond haar kind in dezen akeligen toestand. Een genees heer heeft nog gepoogd den kleine terug tot het leven te roepen, maar alles bleef vruchteloos. De droefheid der moeder is onbeschrijflijk. Verleden Zondag, rond 2 ure namid dag, was het 12 jarig meisje Maria Jans- sens, wonende Kerkeveld, Deurne. eenige stappen van huis gegaan en gekomen op eene afgezonderde plaats tusschen de eigen dommen van MM.Terwagno en della Faille de Leverghem, werd ze door twee onbe kende aangesproken, die vroegen haar te mogen vergezellen Het meisje weigerde, waarop de twee mannen haar vastgrepen en in eene gracht, vol water wierpen. Gelukkig speelde haar 7-jarig broertje in den omtrek die knaap snelde toe en ge lukte erin haar te redden. De gendarmerie van Deurne, die dadelyk op zoek is gegaan, gelukte er niet in, de schurken aan te houden. Zaterdag is te Zulte een brand uitge broken, die de fabriek van M. Maertens totaal vernielde. Men weet niet hoe het vuur ontstaan is, maar ondanks al de moeite van de bevolking en de pompiers is niets kunnen gered worden. Tydens de reddingswerken werden twee jongelingen nog al erg verbrand. De schade wordt op 65,000 fr geschat. Een gat in de maan. In het begin van October 1907, eenige dagen vóór de kiezing, werd bekend gemaakt dat in de gemeentekas van Selzate een tekort was van 25,000 fr. De (liberale) raadsleden deden het onmo gelijke om dit gerucht te logenstraffen en zij toonden zelfs een boekje op de spaar kas, welk bewijzen moest dat de kas vol maakt in regel was Maar experton kwamen de boeken na zien en dezen bevestigden het gerucht. De raadsleden zyn nu overtuigd en hebben den gemeenteontvanger opgeschorst. Heusden. Poging tot inbraak in de kerk. Zondag morgend stelde men vast dat onbekend gebleven schurken gepoogd hebben 's nachts in de kerk te breken. Zij hebben de ruiten van het ven ster der sacristy met zeep besmeurd en uitgesneden daar het venster echter langs binnen met ijzeren blinden gesloten was, hebben zy het moeten opgeven. Dan heb ben zy met een breekyzer aan de groote portaaldeur gekapt, doch hebben het ook opgegeven ofwel zijn ze verjaagd. Vrydag morgend, rond 5 ure, heeft men op de spoorbaan van Ath naar Edin- gen, boven de statie van Bassily, het lyk gevonden van eenen ouderling van ongeveer 60 jaar oud. In een zyner zakken zat eene som van 65 centiemen. Het lijk was dwars doorgesneden. Men denkt dat de man verrast werd door eenen trein, toen hy de spoorbaan wilde over steken. Maandag morgend, heeft men op de spoorbaan van Oudenaarde naar Ronse, het yselyk verminkt lyk gevonden van zekeren Frans Schiettccatte, smid, wonond te Beveren bij Oudenaarde. De geneesheer, die het overlijden vaststelde denkt dat de ongelukkige, na getroffen te zijn, nog eenigen tyd moet geleefd hebben. Sedert eenigni tyd leefde Schiettecatte in oneenig- heid m^t zyne vrouw en herhaaldelijk reeds had hy het voornemen uitgedrukt, zich te zelfmoorden. Men weet niet of hjj dit wan- 3 hopig besluit thans heeft uitgevoerd, dan wel of bij ongeluk door den trein verrast a werd. De baan wachter Vlieghen werd Zon- dag morgend tusschen Kortryk en Moes- kroen verrast door den sneltrein. De onge- i lukkige werd over de haag geworpen en s stierf kort nadien. Het slachtoffer was rond t de 40 jaar oud, gehuwd en vader des huis- i gezins. Zondag voormiddag was de jacht- wachter Ooms van Lillo-Kruisweg op ronde met zynen hond. Deze laatste bleef eensklaps staan voor de hooge en diepe gracht, nevens den straatweg nabij de jongensgemeenteschool. By onderzoek vond men aldaar vervrozen onder het ijs, het lyk van den genaamden Jacobus Laenen, oud 51 jaar, werkman te Lillo-Kruisweg. De man, die alleen woonde, was sedert Woensdag niet meer gezien. Hij was naar Lillo-fort gegaan en zal vermoedelijk, door de duisternis misleid, in het water gevallen zyn, waaruit hy zich niet heeft kunnen j redden. Aan eene misdaad valt niet te denken, want de ongelukkige, die overi gens geene vijanden telde, had nog zyn geld en horlogie op zak. Vrydag namiddag, om half 2 uren, is het buskruitfabriek te Herenthals, ge legen op 10 minuten der statie, in de lucht gesprongen. Twee werklieden, Langewouters, 50 jaar, gehuwd en vader van 6 kinderen, en Bolleken, vader van 2 kinderen, werden op den slag gedood. Een derde Machielsen, ongehuwd, is erg gekwetst. Het parket ir ter plaats geweest. Men kent de oorzaak der ramp niet. 't Is de derde maal dat hier eene ontplof fing plaats heeft. In 1898 werden ook drie menschen gedood. Een koopman van Charleroi had te Brussel met veel moeite do betaling eener rekening van 10,000 fr. bekomen en, om het welgelukken der poging te vieren, nam hij een goed diner, ging naar de paarden- koers, maakte er kennis met drie chikke typen, dronk champagne en zocht ten slotte met hen een hotel op om er den nacht door te brengen. Des anderendaags waren de vrienden en ook zijne portefeuille met al wat hem van de 10,000 fr. was overgeble ven, weg. Een blad meldt het volgende gruwe- e lyk feit welk zou doen geloot en dat wij hier in 't midden van half-wilde volkstam- men wonen j J.-B. H...., bakker, 23 jaar, te Differ-' dange, in Luxemburg, scheen, na zich" eenige dagen, vermaakt te hebben, waarlijk* beroofd te zijn van zyn verstand. Hy stelde aan eenen kameraad voorJ door het lot vast te stellen wie van hen* zich des nachts eenen kogel in de hersenen! moest schieten. Al de gezellen juichten dit akelig voor-j stel toe en 't lot viel op H.... Thuis komend, zegdo de jonge bakker aan zijne familieleden dat hij een einde aan zijn leven ging stellen. Hij haaldo een re volver te voorschijn en sloeg, lachend, met den kolf van 't wapen op het voorhoofd van zijn broeder. Dan begaf hij zich naar zijne kamer en schoot zich een kogel in den rechterslaap De dood was oogenblikkelijk. Waar gaat het naartoe Het parket van Dinant is te JemelleE afgestapt en heeft een aanhoudingsmandaat^ uitgevaardigd tegen Jozef Roelandts,steen-| graver, die* in het gasthuis van Dinant. opgesloten werd. Roelandts werd verrast, op het oogenblik dat hy een molen in brand( stak. Hij wordt ook beschuldigd van andere molens in brand gestoken te hebben. - Sedert eenige dagen was Roelandts steeds dronk >n In een zyner zakken vond men( nog een liter genevei'. Een onbekende heeft aan de meid, van M. Huytten8 de Terbecq, prokureur des konings, Zuidstraat te Luik, een zorg vuldig toegebonden pak afgegeven. De prokureur opende het pak en vond er eene konserven dooè in. waaruit eene wiek stak. Hy stak de doos in 't water en zond ze naar het laburalorium. Het bleek dat men eene kunstig bereide bom voorhanden: had, bevattende buskruit, nagelen en; schroot. De zaak heeft te Luik veel opschudding* verwekt. De geheime policie zoekt den kerel op die de bom afgegeven heeft. Te Husseignies, eene Belgische ge meente op de Fransche grens, zaten eenige mynwerkers in eene herberg te middag-i malen, toen eensklaps de vloer onder hen inzakte Verscheidene hunner werden nog al erg gekwetst, en onder hen de meid van den huize, wiens ruggraat gebroken was. Zy zal aan hare wonden sterven. Een an dere gekwetste is reeds overleden. Duisternis. Een eigenaardig ver schijnsel is zaterdag voormiddag te Paiys voorgekomen. Rond tien uren 'smorgens is het zoo donker geworden, dat men overal, in magazynen en in byzondere huizen licht moest aansteken. Twee uren lang bleef het om zoo te zeggen nacht. De Paryze- naars waren ongerust, ja zelfs bang en verwachtten zich aau het ergste. Gelukkig gebeurde er niets en rond balf een was alles voorbij en was de angst verdwenen. Rond een uur werd het weer donker, maar niet zoo erg als de eerste maal. Te twee ure werd hot weer zoo erg als 's morgens, maar toen is het stilaan beginnen te sneeu wen. De Parijzenaars hebben echter byna den gheelen dag met de lamp moeten wer ken. Maandag avond heeft in de zaal Wag- ram te Parijs eene royalistische vergadering plaats gehad, ter eere van de veroordeelden van het Quartier Latin. 3000 personen

De Denderbode | 1909 | | pagina 2