Donderdag II Maart 1909 5 centiemen per nummer 65** Jaar 4136 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad on 't Arrondissement van Aalst. «OEDERHART Wilsrkaeht. GODSDIENST. BUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, taal, vrijheid. »e Politiek en de Godsdienst. NIJDIGAARDS. HET VERBOND De Vlamingen beleedigd. Land- en Tuinbouw. Zondagrust. DE DENDERBODE it i)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor 5tad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes nden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving jigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont ken zyn ten laste van den schuldenaar. >n Schryft in bij C. "Van cl© Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 alle Postkantoren des Lands. am Sc] In all CKJIQUKC MCJXJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnisa«n «p 3d" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten tiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vam dit blad. ©let, ÏO Maart 1909. [oe de liberalen den duivel door pen zijn om alles te verzinnen wat toelaten kan hunnen haat tegen en Kerk,tegen Godsdienst en Pries ts te kunnen botvieren is bijna onge lijk. In hoort ze dan eens over de daken lazuinen Neen, wij zijn de vijanden it van God en Kerk, van Godsdienst Priesters neen, neen wij willen de iolieken niet verdrukken, at schijnheiligheid Wat vein- ie weet niet dat, volgens de libe- en, de Katholieke Godsdienst, slechts ie bijgeloovigheid is, noodlottig voor landen waar zij uitgeoefend wordt es zondags Mis hooren, zijne Paasch- cht volbrengen, het H. Sacrament t eene kaars vergezellen, een christen 'dadig werk ondersteunen, het vrye iholiek onderwys voorstaan en helpen breiden enz. enz dat heeten onze Bralen politiek maken, dat is zich igschikken in de gelederen der lieden zich aan bygeloovigheid overle- •en. 4en zal het zich nog wel herinneren onder 't vorig liberaal Ministerie ijke staatsbedienden werden gestraft, verblijfplaats veranderd, omdat zy nbaarlyk hunnen Godsdienst dorsten jden. oesten de liberalen, geholpen door oode en groene socialisten terug aan jstuur des lands geraken, men weze an verzekerd, nogmaals zouden de itsbedienden die zich openlijk chris- durven toonen vervolgd en gestraft rdeD. Seen, neen, daar valt niet aan te twij- »n immers meer dan veertig jaren, pt hun programma Oorlog aan God, jlog aan de Kerk, oorlog aan den flsdienst, oorlog aan de Priesters en j osterlingen •veral in alle Katholieke landen en zesten handelen de liberalen onder ëleide der vrijmetselarij om den sdienstzin in 's menschens hart te dooven. Vat hebben de liberalen anders be- d door den kuituurkamp in Duitsch- ien Zwitserland door de Engelsche volgingen in Ierland door den ïolstrijd in Belgiëdoor de scheiding Kerk en Staat in Frankrijk Oorlog aan Godoonog aan de Kerk oorlog aan den Godsdienst oorlog aan de Priesters, Kloosterling, aan de Ka tholieke instellingen... Ziedaar wat het gansche liberaal programma uitmaakt.. Neemt het er af, en zegt ons, geachte lezers, wat blijft er nog over Niets, nietwaar De Kerk zou zich tegen de liberalen niet te verdedigen hebben indien zij hare zending niet dwarsboomden of be vochten, want veel hooger is haar doel, en veel edeler hare zending. Lieten de liberalen haar met rust, zij ook zou hun met rust laten... Dit bewijst onbetwist baar het feit dat in die landen waar hare vrijheid niet wordt gekortwiekt, hare leering niet bevochten, hare Priesters niet vervolgd en belaagd, de Katholie ken daar zelfs geene partij vormen Maar daar waar de liberalen de Kerk in al hare uitingen bevechten, zouden hare trouwe kindersaan hunne opperste plicht te kort blijven indien zij hunne Moeder niet beschermden en hare rech ten niet verdedigden Beginneu wij eerst en vooral met de verklaring te geven van het woord nijd of afgunst n of een derde nog jaioerschheid. Died rij woorden hebben eene ende zelfde beteekenis,welke wij hier uit den «Mechelschen Katechismus- overschrij ven, te weten t Het is een ongeregelde afkeer van 's naasten uitmuntendheid, omdat men diens geluk als eigen ongeluk aanziet, en bijgevolg ook vreugde over 's naasten ongeluk omdat men diens ongeluk als eigen geluk beschouwt. Eene zuster van den nijd is de verontwaardiging,» waardoor wij misnoegd zijn over den rang, de eer, het geluk van den naaste, omdat wij denken dat hij er niet waar dig van is of er misbruik van zal ma ken. De nijd geeft aanleiding tot haat van den naaste, tot lastertaal en oorbla- zerij. Welnu een nijdigaard is een persoon, die een ander aflet of liever afspiedt. Die personen kijken alles na.om iemand slecht te kunnen maken, dan bij hunue geburen b. v., wanneer zij samen praten en die nijdigaards vergrooten alb'smeer dan veel, dit is meer leugens dan waar heid zeggen. Daar het feit, dat de nijdig aards elkander toe te vertrouwen heb ben. meestal klein is, schamen zij zich er over, dit zoo kleine feit te vertellen __a(o)„_ si 15e Vervolg. '3 L Dwaasheid Wat denkt gy er over, i 'men Onze broeder is met de houding 5 ff die jufvrouw ingenomen om ons te 3^winnen, zal het zoo gemakkelyk niet jj ji. Dat deze al te gevoelige vrouw eens 3 jht mij te omhelzen, zy mag zich aan 3 fweerbots verwachten jVelk ondankbaar wezen Had zij in ïart, welk zij verstootte, kunnen lezen hoorde het, gelukkiglyk, niet, zy was Is ver en spoedde zich om den vader Br leerlingen, de meester des huizes, te laten wachten. onderling was de omstandigheid, welke .alstwee vreemdelingen, ging byeen- *a!£en die als echtgenooten elkander zoo ;j>$er hadden bemind 1 •raaf de Merinville zat in zijn kabinet, r eenen lessenaar met bladen papier rladen ly richtte zich op, naderde beleefd de k erwyzeres en haar eenen stoel aanwy- le, sprak hy - Ik vraag u verschooning, madame, ik zoo uwe lessen onderbreek, maar ik noodig met u te onderhandelen. Tot 'toe is de opvoeding mijner kinderen verwaarloosd geweest en zij zullen dapper moeten werken om den verloren tijd in te halen. De onderwijzeres hoog het hoofd. Haar was het onmogelijk een woord te antwoor den. Rechtover den lessenaar, juist achter den zetel, waarin hy zat, bemerkte Eva het portret levensgrootte, eener vrouw in balopschik de eerste mevrouw do Merin ville, Eva zelf. Was het mogelyk Hij had haar portret bewaard, hij vergat ze niet, zelfs niet tij dens de wittebroodsweken de aangenaam ste wisselvalligheden des levens. Toen hy hij het werk de oogen ophief, zag hij ze nog schoon en glimlachend zooals in hunne geluksdagen. Maar bood het geen gevaar aan dat het model zoo juist onder het portret was ge plaatst Indien het scherp oog van Edmond de vervalsching ontdekte, indien hy degene herkende, welke geheimzinnig zijn huis binnendrong Naïeve bespiegelmg overdreven vrees De trekken van liet eertyds door Dubufe geschilderd portret bood geene gelijkenis meer met het getrokken gelaat van Mej. Brown zij mocht gerust wezen. Jeanne heeft gelyk, dacht de graaf, het uiterlijke der vrouw bied niets aan trekkelijks aan, doch wat geeft dit alles, op voorwaarde dat zij in staat zy hare leer lingen goed te besturen zooals het in der waarheid is, en zoo komt het dat die personen kwaad sprekers worden. Heeft U reeds opgemerkt hoe dat gaat Gaat eene juffer wat dikwijls naar de kerk of uit wandelen is er een jonge ling, die eene juffer vriendelijk groet, seffens heet het dat zij achter iemand zoeken te geraken Ziet men eenen persoon zich met een liefdadigheidswerk bezighouden, aan stonds zegt men hij doet dit om er winst uit te kunnen kloppen Waarom kunnen die nijdigaards zich niet met hunne eigene zaken bezighou den en een ander in vrede laten Waarom Wel ze willen over zich zeiven doen zwijgen, hunne eigene fou ten verduiken en daarom is het, dat zij zich belangrijk willen maken bij hunne buren, met een ander te bemorsen. De nijdigaard en de kwaadsprekers worden schoon afgeschilderd en op hunne plaats gezet door een drijtal Vlaamsche spreekwoorden Schoenmaker, blijf bij uwen leest. Men wordt niet zwart gemaakt als van eenen zwarten pot. Men ziet het strooi in het oog van een ander, maarden balk iu. zyn eigen oog bemerkt men niet. Moge de goede God ons van de nij digaards en de kwaadsprekers ten eeu wigen dage verlossen, opdat met hen oen van 's menschen grootste plagen verdwijne Erich. Zijne Erainencie Mgr M'-rcier, Kardi naal-Aartsbisschop van Mechelen, han delt in zijne Vastenbulle over de misda dige handelingen, welke voor doel hebben de ontwikkeling der bevolking te beperken. De Hoogwaarde Prelaat gaat in tegen den droom van vele ouders, die wen- schen dat hunne kinderen niet zouden moeten werken en daarvoor alle middelen iuspannen. Hij zegt als volgt tot de ouders a Het is niet noodig, het is niet goed, dat de kinderen als ze jong zijn, de mo gelijkheid voorzien en inwendig de hoop voeden, zonder inspanning te ge nieten van de spaarpenningen, welke gij hun ter hand zult stellen het is noodig dat zij den prikkel der noodza kelijkheid gevoelen. Denkt niet dat gij wijs handelt met uwe zonen uit te noodigen, zich te plaat sen op de sport der maatschappelijke ladder, tot welke gy, door uwe wils kracht en door uwe spaarzaamheid, zijt geklommen. De slechtste dienst, welken ouders aan hunne kinderen kunnen bewijzen, is ze vrij te stellen niet van de wet, want de wet gaat hunnen wil te boven maar van de noodzakelykheid te wer ken, zonder welke er geene kloeke zielen en geene sterke volkeren zyn. Christene ouders, hebt gij dan uwen catechismus vergeten De luiheid is eene van de zeven hoofdzonden, het is tezeggeh, eene van de vergiftigde bron nen,in welkealle ondeugden wemelen#. Mochten «lie woorden van Zijue Emi- nencie den Kardinaal-Aartsbisschop ge hoord en overwogen worden I tusschen katholieken en independen- ten te Brussel. Myne kinderen, hernam hij, hebben zeer jong hunne moeder verloren. Dit is altijd «en groot ongeluk, ant woordde koudweg do onderwijzeres. De aandoening maakte hare stem ruwer, doch de heer de Merinville leende geen aandacht aan den onaangenamen indruk welke deze zin kon verwekken en ver- Ik moot u verwittigen dat gy de strengste waakzaamheid over hen moet uitoefenen. Allerhande leeraars komen hun hier lessen geven gij zult er bij aanwe zig moeten zyn. Tusschen elke les zullen de huiswerken en de studiën onder uw be stuur geschieden. Indien gy vreest te veel overlast te zijn. gelief uwen toestand te overwegen verbind u niet licht. Wat men van u vergt, is dat gij de bediening van onderwijzeres en opleidster samen vervul let. Gy zult uwe leerlingen op al hunne wandelingen vergezellen. Dit zal ik volgaarne doen, ik wenseh niets beters. Deze aandrift verwekte bij den graaf een glimlach, eenigszins schertsend Zij wil door haren yver my gansch overhalen, dacht hij, ik zal er niet over te klagen hebben. Hu vermoedde geenszins dat op dit oogenblik, Eva zich aan haren stoel vast klampte om aan de bekoring te weerstaan zich in zijne armen te werpen en hem toe te roepen Edmond, herken my de vreemde- Het verbond met de Independenten, met het oog op de kiezingen van 1910, C mag aanzien worden als deünitief ge sloten. Het viel in den wensch van de meesten en ditmaal bleven de wediever en de eischen, die in 1904 de onderhan delingen deden mislukken, achterwege. Maar het sluiten van dit verbond zal niet nalaten ernstige moeilijkheden, bij de verdeeling der kandidaturen, op te werpen. Er zijn, zooals men weet, drie ver bonden groepen de Katholieke Asso ciatie, het Democratisch verbond (twee kandidaten) en de Independenten (twee kandidaten). De Katholieke Associatie heeft twee afdeelingen, onafhankelijk voor de aan duiding hunner kandidaten. Ingevolgen het minister worden van MM. de Lants- heere en Renkin, is men van oordeel dat deze het recht hebben aan 't hoofd der lijst te staan. Zij zouden aldus de nummers 1 en 2 bebbon, de 3e, 7e en 9* rang zou aan den buiten vallen, de 4e, 8e en 10® aan de stadsafdeeling, de 5J aan den Democratischen Bond, de 6e en de lle aan de Independenten. Maar de 10e en de lle zijn strydposten. In die omstandigheden vindt de stadsafdeeling dat zij is opgeofferd en zij laat hare klachten hooren. Moge de noodzakelykheid van spoe dig tot een besluit te komen en deD kies- veldtocht te beginnen, alle misverstand doen verdwijnen en tevens de vrees, welke deze verdeeling kan opwekken. De Katholieke Associatie komt bijeen op 21 Maart. Tegen dien dag zou alles moeten overeengekomen zijn. linge tot wie gij u zou koudweg richt als tot eene dagloonster, is de moeder uwer kinderen, zy die gy eertij ys zoo lief hadt 1 Zou zij den moed gehad hebben voort te strijden Eene kleine deur, in het houtwerk aan gebracht, gelegen achter den lessenaar, werd geopend en een lief wezen verscheen. Ben ik er te veel Mag ik binnenko men vroeg de Amerikaansche met vleien de stem. Hoe durft gij het vragen, liofste zegde de bankier wiens koud en hoogmoe dig aangezicht eensklaps ophelderde. Jeanne, zeer bevallig in baar morgen kleed, naderde, Zij leunde met de linker hand op eeu der armen van den zetel en wierp den rechterarm oin den hals van haren echtgenoot. Hy bezag haar en van zijne lippen rolden de woorden Lieve vrouw. O, die oogslag, die benaming Eva kende ze, zij had dien nog gezien, zy had die nog gehoord Thans waren zij niet meer tot haar gericht, maar tot.e«ne andere I De verliefde echtgenoote vergat de aan wezigheid van de onderwijzeres. Eva stond plotseling recht. Weihoe, riep Mevrouw de Merinville uit, gij waart daar, Mej. Brown, en ik zag u met 1 Dat is wel 1 Zulke wonderbare juistheid 1 Dolorès hoeft my gezegd dat gij hier voor elf ure waart. Wat denkt gij over uwe leerlin gen Niet veel goeds, is 't zoo niet 1 De Het Laatste Nieuws verhaalt het vol gende staaltje van de lieve broederlijkheid, door eenen Waalschen advocaat, die voor het beroepshof kwam pleiten, aan den dag Het gold een geval van pistoolschoten, dat zich te Marchienne had voorgedaan. Meenend invloed op de magistraten uit te oefenen, riep het jonge heerschap uit Gij zult mynen klant vrijspreken, heeren, want zoo hy geschoten heeft was het in staat van wettige zelfverdediging tegenover deugnieten, dronkaards, kortom Vlamingen... des flaraands, quoi De beklaagde was een bewaker van een nijverheidsgesticht, beticht revolverschoten te hebben gelost op de werklieden, die steenen in de ruiten der fabriek wierpen. De jonge Demosthenes wilde voortgaan met op de Flamins uit te vallen, toen de Voorzitter, M. Dierckxsens, hem onder brak in dezer voege Meester X..., gij weet denkelyk niet dat myne twee bijzitters en ik, ook allen Vlamingen zijn 1 Dit sneed den Cujas den adem af hjj haastte zich dan ook verontschuldigingen over zyne spitsvoudigheid aan te bieden, te midden van het algemeen gelach der aanwezigen, en het Hof, zich inschikkelijk toonend meer om den beklaagde dan om den advokaat, sprak den beticht» vry. Ter overweging: van onze Vlaamsche buitenlieden mag wel de bijval worden aangehaald dien het eiland Guernesey bekomt met zijn export-handel van groenten en vruchten naar Engeland. Alhoewel slechts 65 vierkante kilo meters groot en met eene bevolking van 30,000 inwoners, hebben de Guerne- seyërs er toe welen te geraken,de markt van Londen en die van de groote steden uit het Zuiden, van versche groenten en vruchten te bevoorraden. Aan tomaten alleen werden niet min der dan twintig millioen kilogram uit gevoerd voor eene som van 2 l/t mil lioen frank. Men vergeet bij ons al te veel dat er in Engeland nog eene goudmijn is uit te baten voor onze Vlaamsche moes- hoveniers en tuinbouwers. Van 's middags tot middernacht, eeuige dienstdoende Apotheker, op Zondag 14 Maart 1909, M. VAN CALENBERGH, Leopoldstraat. kreolen zijn stijfhoofdig 1 Zy zyn voor de studie niet geschikt. Buiten den dans, dien zy hartstochtelijk zoeken, valt er hun niet veel te leeren. Ik wensch u nochtans iets aan te raden Gij kunt altoos Engelsch met uwe leer lingen spreken, zij hebben een tongval welke afschuwelijk is en de zenuwen aan hitst zij spreken zooals ierlanders van de laagste soort. Wees vooral streng, des noods onwrikbaar met deze kwade koppen komt toegevendheid niet te pas, ik spreek van ondervinding Hemelde bel klingelt voor het maal en ik ben nog in morgend- gewaad Vergeet niet, Edmond, dat wy vandaag eene vertooning in den Franschen schouwburg moeten bijwonen ik zou het my altijd beklagen, moest ik er by ont breken, want men zegt veel goeds over het nieuw gewrocht. Zonder dien babbelvogel tot het laatste woord te aanhooren, had Eva gegroet en de deur bereikt. Jeanne richtte zich aanstonds opgeruimd tot haren man Rhwel, zijt gy voor Mej. Brown in genomen Rechtuit gesproken, liefste, uwe onder wijzeres komt mjj wat afgetrokken voor. Ik had het gedacht Gy hekelt mijne keus Geenszins, ik vind haai- zeer redelyk; alles wat gij doet, is wel gedaan. Gy eischt ongetwijfeld niet dat ik deze dame uitne mend bevallig oordeel. (Wordt voortg.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1