)onderdag 18 Maart 1909 5 centiemen per nummer 05,le Jaar 4158 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. Godsdiensthaat. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. In België en in Frankrijk. Na 25 jaren bestuur. DE DIEREN. EEN EN ANDEH. DENDERBODE olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor d 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- q jjjjn ten laste van den schuldenaar. Schrijft in bij C. Vau de Putte-Goouena, Korte Zoutstraat, Nr 31 alle Postkantoren des Lands. CL'IQL'Ü NUKJU. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen ep 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele va* dit blad. eist, II Maart 1909. et valt niet te loochenen dat het adiensthaat en niet anders dan gods- niBthaat is dat de liberalen in alles •drijft. !n vooral zijn ze gebeten op den astor tegen den welken zij eenen hel en oorlog voeren en dit meestal met e verregaande schijnheiligheid, üiln ten bewijze willen wij hier de vdacht inroepen op de schijnheilige itregelen genomen door 't Bestuur i de burgerlijke Godshuizen der stad i Bergen. ■Iet; reglement bepaalt dat de pries- 'i de zieken zullen mog°n bezoeken ^yk andere burgers op die dagen en tjn daartoe gestold. )e priester mag dus zijne zieken niet er bezoeken zoo als hij het noodig o•deelt voor de zielsbelangen van den 5 Ier. 3et is du» aan den priester verboden zijn apostolaat uit te oefenen om, i)r onafgebroken bezoeken, een afge daalde tot inkeer te brengen en hem jt zynen God te verzoenen. Bedoeld reglement bepaalt verder dat Sdra een zieke in stervensnood ver- ïrt, hy, zieke, den Bestuurder moet rzoeken een priester te ontbieden. Maar hoe dikwerf gebeurt het niet l de zieke Dimmer in staat is den msch uit te drukken een priester te reken t Hoe dikwerf gebeurt het niet dat de ike van zijn toestand onbewust is en rdeelt dat hij niet ziek genoeg is om fecht te worden f Hoe dikwerf zal het niet gebeuren t de zieke het zich zal ontzien den iester des nachts of by outijd te doen epen Hoe dikwerf zal de zieke uit mensche- k opzicht, wetende dat de Bestuurder ius is tot in 't merg der beenderen, i geen prieater vragen t Begrijpt gij, geachte lezers, dat schijn- illig logie-spel De wel hegrepene vrijheid wil dat de ■iesters hun ambt naar goeddunken unnen uitoefenen dat hen door God is Jgelegd. Een Bestuur der Godshuizen, van hospitaal enz. enz. die er van afhan- en heeft ten plichte de godsdienstige ryheid van de zieken te eerbiedigen, laar de liberale of geusche Besturen bekommeren zich bitter weinig met de godsdienstige vrijheid, integendeel zij weten door onderduimsche werking te beletten dat een priester zich aan de sponde van een stervende zou komen nederzetten... Is het schandalig genoeg Dit godsdiensthalend reglement is goedgekeurd geworden door de geusche Bestendige Deputatie van Henegauw, doch de heer Gouverneur der Provincie is er tegen in beroep gegaan en laat ons hopen dat het ministerie het zal verbre ken tot meerdere bekrachtiging der godsdienstige vryheid De Fransche briefdragers strijden ook om verbetering in hunnen toestand en in een vlugschrift, uitgegeven om hunne grieven te doen kennen, hebben zij de tien geboden van den briefdrager ge- lascht. Uit die tien geboden leeren wy dat de Fransche briefdragers eiken dag om ure 's morgens moeten op 't appel zijn - dat zij slechts duizend franks win nen dat zij maar twee verlofdagen 's jaars hebben en eindelijk dat zij wel recht hebben op een pensioen, maar dat zulks eene bedriegli jke hoop is, daar zij onder den last bezwijken en sterven, eer zij tot de jaren van pensioen geko men zijn. Ziedaar hoe het met de briefdragers jesteld is in Frankrijk, waar de beste vrienden van onze liberalen en socia listen aan het hoofd zijn. Vergelijk daarmede de toestand van onze briefdragers, die nochtans geen leven hebben van prinsenkinderen of renteniers, en ge zult moeten vaststel len dat zij onder alle opzichten, beter behandeld worden dan hunne Fransche ambtgenooten. 't Is hier niet om 5 ure op pest Ie ijn wel voor eenigen maar niet voor de algemeenheid. Hot loon is veel hooger dan dat d. r Fransche briefdragers Maar waar het verschil bijzonderlijk uitkomt is in de verlofdagen. In Frankrijk ticee verlofdagen per jaar hier in België alle Zondagen vrij. behalve in uitzonderlijke omstan digheden, zooals met Nieuwjaar, en dan nog verlofdagen buiten de ZoDda- gen. Dat is wat anders dan in Frankrijk Nochtans België wordt bestuurd door een Katholiek Ministerie, dat volgens socialisten en liberalen, achteruitkrui pend en volkshatend is, terwijl 't Fran- —(O).- 16e Vervolg. En Jeanne, door deze laatste woorden ipgewonden. riep uit O, moest ik vaststellen dat gij haar ie veel hoedanigheden toeschreeft, ik ware >ekwaam u do oogen uit het hoofd te ïalen ik alleen heb recht op uwe gene genheid. Had het gesprek van dit paar niet veel gelijken ia met dit van kinderen Terwijl deze woorden werden uitge iproken, begaf Eva zich terug naar de kamer waar zij hare leerlingen had ge laten Zegevierend had zij eene driedubbele proef doorstaan in tegenwoordigheid van haren man, van hare kinderen en van hare trouwe Dolores zij had hare rol gespoèld zonder zich te verraden niemand had haar herkend zij gevoelde er zekere fierheid •n ook droefheid over. Hoe moest zij veranderd wezen Bij de meest verouderde lieden treft men eenige trekken aan van vervlogene schoonheid, maar bij haar 1... Niets was er van over gebleven ginder in dat vreesclyk gevang, had zij alles gelaten Tstn d« Merinvills haar had aanschouwd sche Staatsbestuur verlicht is en volks gezind. Geuzen aller kleur verlangen naar den tijd dat zij hier in België zullen kun nen doen gelijk in Frankrijk, 't is te zeggen den Godsdienst vervolgen. 't Is echter te vreezen dat het volk, de kleinen ook, de kosten van dien oor log zouden moeten betalen. Ze meenden in Frankrijk ook rijk te worden met de kloosters in te palmen, en het zijn enkel eeuige schacheraars die hunne zakken gevuld hebben Na 25 jaren katholiek bestuur kan en mag België in 1909 met fierheid uitroe pen 1° De werklieden hebben 1 milliard 360 millioen spaargeld op de Pensioen kas. Men telt in ons land 2,600.000 spaar boekjes, ook nog ongeveer 115,000 rou teboekjes, het algemeen bedrag dezer honderd dui :enden spaar en renteboek jes bereikt 1,630 millioen franks. Er zijn omtrent 1 millioen verstandige menschen in België, welke voor hun nen ouden dag zorgen en geld storten in de lijfrenttfilden. ten einde zich een pen sioen te verzekeren op-55, 60 of 65 jaren. 2° Ik heb een arbeidsveld, 80 maal zoo groot als mijn oorspronkelijk grond gebied, g-'opend en ter beschikking ge steld van mijne arbeiders. 3° Ieder Belg drijft een jaarlykschen handel ter waarde van 715 frank de Engelschman van 512 frank de Duit seller van 263 frank. Geen grooter handelaar in de wereld dan de Belg 4° Ik verleen een pensioen aan de ouderlingen van beide geslachten. De gelden door deze vooruitziend'1 personen tot het bekomen van huo ouderdomspensioen in de Lijfrentkas gestort, bedragen reeds de ontzaggelijke som 130 millioen frank De vooruitgang is hier eveneens aan zienlijk. Een millioen leden aangesloten bij de lijfrentgilden en 180 millioen reeds gestort om in weelde en gemak zijnen ouden dag te slyten. 5° Ik heb verboden de werklieden in de winkels der werkbazen uit te beta- leu ik heb alle afhouding op hun werk verboden. Ik heb ze tegen ongevallen verzekerd en het werk der kinderen belet aan 't Zondagswerk een einde gesteld. 6° Door de wet op de werkmanswo ningen hebben meer dan honderd dui zend werklieden een eigen woning ge kregen. De contracten van verzekering grootendeels aangegeven voor het bou wen en aankoopen van werkmanswo ningen, zijD 35,000 in getal de premiën gestort in de verzekeringskas bedragen 10 miljoen frank. 7* Meer dan 3000 kilometers buurt spoorwegen doorkruisen onze dorpen. 8' Onze soldaten ontvangen 1 frank 9° De veehandel bloeit, onze land bouw voortbrengselen vinden veel af trek dank aan de maatregelen aan de grenzen, eveDals aau de talrijke proef velden, melkerijen en markten. 't Is goed dat de Katholieken aan 't bewind zyn en zullen blijven in België. Dank aan hun behendig, vooruitstre vend en vredelievend bestuur staat ons land op 't gebied van handel en nijver heid, onder oogpunt van rijkdom en weelde aan 't hoofd der volkeren. Onder dezen eenvoudigen titel, schrijft M. Abel Bonnard in de Figaro een artikel waaraan wij 't volgende ontlee- nen De dieren zijn onze beschermelingen; zij vragen slechts om ons te beminnen. Zij die de dieren mishandelen, zijn niet alleen verachtelijk, zjj zijn dwaas. Zij verkrijgen minder door woede dan zij door vriendschap zouden bekomen. De mensch is altijd de opvolger vaD den alouden Adam. In zijn oog bezit hij wat noodig is om alle wezens te bedwingen. Zijn blik is als de degen zijner ziel en de bliksemschicht van zijnen geest. Uit hem wasemt eene gebiedende overheer- sching. Hij bezit een gezag dat hij door het geweld vernietigt. Door zich van de zweep te bedienen, vernietigt hij de menschelijke bevalligheid, die zijn wer kelijk wapen is Hij zou zich doen ge hoorzamen, enkel door zijne stem. Met het dier te slaan, vernietigt hij het too- verachtig oppergezag, welk hij uitoe fende hy verl agl zich tot den gelijke van het dier te meer, door deze grove middelen te gebruiken is hij niet altijd zeker te bekomen wat gij verlangt, on geen harder slag te ontvangen dan hij geeft. De mishandelde dieren verbergen hunne smart, zij trachten te veinzen en te bedriegen het zijn geene rechtzin nige helpers meer het zijn veinzende slaven. Wij binden hen door den dwang, terwijl zij wilden geketend worden door de liefde. Wij misleiden hen. Er was in hen eene soort van nederige weerdig- heid, tot dewelke wij niet hebben kun nen spreken. Wij onteeren hen, in plaats van hen te veredelen. Men moet gediend worden, zonder zich te doen haten. De ware manier om zich te doen dienen is zich te doen hel pen, en die helpt bemint. De dienst van den mensch voor de dieren moet iets schoons zijn, en als men zoo zou mogen spreken, iets achtbaars, gelijk de dienst van zekere groote prinsen voor den mensch, Het is verheugend te zien hoe de dieren seffens menschelijk worden, zoohaast wij niet meer brutaal zijn. 't Is dat wat men moet leeren aan allen die met hen leven de minste voerman, moet weten dat hij de Koning zijner paarden is en dat hij er niet de dwingeland mag van zijn. Men moet zijneu stiel in zijne eigene oogen verhef fen, men moet hem leeren dat hij er edelmoedige hoedanigheden kan tooneo; hij zou moeten weten dat zijn stiel, die hij misschien zelfs veracht, verheven is. Want het niet voldoende te zeggen dat eene verstandige goedheid jegens de dieren voldoende is om alles van hen te verkrijgen. Ze mishandelen, is ons zelf afstellen. Het is opmerkelijk dal bijna al de prinsen, die hun volk door hunne wreedheid verdelgd hebben, in hunne jeugd begonnen hebbeu hunne boosheid op de huisdieren uit te oefenen. De laf heid is verbonden aan de wreedheid, ge lijk de goedheid aan den moed. En er is niet veel te verwachten van een kind dat zich vermaakt met vogelen te doo- den. Officier van 't Leopoldsorde. La Dernière Heure het Brusselsche maconniek orgaan, deelt in zyn n' van Zaterdag 13 Maart 11. meé dat Groene Pie te Brussel werd ontmoet met de rozet van Officier van 't Leopoldsorde in 't knopsgat van zijne overjas. Toen iemand het hem deed opmerken beweerde Groene Pie dat men hem eene grap had gespeeld; dat een lid derVolka- kamer de rozet van den overjas van een ander lid zal genomen hebben en in zyn knopsgat gestoken. Wie dat gelooven wil kan wy in alle geval niet, daar wy den onafmetely- ken hoogmoed kennen van dien groenen suffer... Er krawietelt iets in de boven kamer Tot Zondag, Groentje. had hij eene beweging van onvrij willigen afkeer gemaakt,zij had hot wel opgemerkt; hij vond ze leelijk Leelijk was zij, die Eva, aan wiens voe ten hij zich destijds met eerbiedige bewon dering had neergeworpen Hij moest dus dit portret hetwelk daar aan den muur hing daar uit gewoonte of- w el uit nalatigheid behouden hij liet er zich thans bitter weinig aan gelegen Terwijl deze Jeanne op zulken misprij zende» toon over de twee arme meisjes sprak, zweeg hij, en in plaats van hare verdediging op te nemen, bezag hij zijne vrouw op de teederste wyze. scheen hij hare hatelijke woorden by te treden. Voorzeker, de Amerikaansche verstootte de kinderen van degene, die vóór haar in de gunst van haren echtgenoot had gestaan. Door jaloerschheid gedreven, behandelde zij ruwweg de kleinen. En Eva zag reeds het oogenblik aanbre ken,dat in de huishoudens als eene geluk kige verwachting wordt betiteld. Wat zou er alsdan van hare kinderen geworden Zij ^as, gelukkiglijk, daar voor het welzijn barer lievelingen zou zij blijven, trots alles, al moest haar hart op do pijn lijkste wijze getroffen worden, zij zou alles verdragen... Als zij binnentrad, verdrongen do drie kinderen zich bibberend rond de kachel welke bijna uitgedoofd was. De zolder kamer was niet genoegzaam tegen de kou beschermd, getuigen daarvan het venster zat niet goed sloot en de deuren waarin groote spleten waren. Kon het anders of bij zulken winterdag dochten de kinderen zich te verwarmen - Lieve kinderen, zegde de onderwij zeres, het vriest hier waarom hebt gij geen hout op het vuur gelegd Omdat men het ons verbiedt, ant woordde Paquita eiken morgen ontsteekt men de stoof, maar wij mogen er geen hout bijvoegen. Onder voorwendsel dat wy het vuur aan het huis zouden steken verbiedt men ons aan deze stoof to raken. Zooveel te slechter voor ons, als zy uitgedoofd is. Stampen met do voeten en blazen in onze hadden, dat is hetgeen Mad. de Merinvilie ons toelaat. Eva zweeg. Paquita scheen genoegzaam tegen hare stiefmoeder opgewonden, zonder dat het noodig was haar meer aan te hitsen. Het moederhart bloedde Middelerwijl de kinderen in deze naakte kamer van kou rilden, wandelde de ongevoelige Jeanne in hare vertrekken, waar alles van weelde getuigde, waar men kolen naar hartelust stookte Mej Brown wij zullen zo voortaan zoo noemen trok zachtjes aan eene bel koord. Gelief hout in de stoof te leggen, zeg de zij tot den knecht, die twee minuten nadien verscheen. Mad. de gravin heeft geen bevel ge- I geven, antwoordde deze. Maar ik geef het u. Wees gerust, ik zal aan uwe meesteres den noodigen uitleg geven De knecht gehoorzaamde en het vuur knetterde opnieuw. Paquita en Carmen be keken elkander verwonderd een goed punt voor de onderwijzeres. Zij was niet zooala de anderen, zij had den moed ten hunnen voordeele op te tre den... Wat Hendrik betreft, hij ging met verheugd gemoed zijn spraakleerboek op de tafel nemen. Ik heb mijne les geleerd, wilt gij ze mij doen opzeggen, madame? En wat Mad. Jeanne er mochte over ziggen. de kleine wilde herhaalde zijne les zonder een woord te falen. Ik ben over u tevreden, Hendrik sprak Eva. En ik ben verheugd u aangenaam te wezen 't Is zonderling ik ken u nauwe lijks een paar uren en ik heb u reeds lief. Wilt gij niij ook beminnen In ruiling, beloof ik u zeer gehoorzaam te wezen en al mijne plichten trouw te kwijten. Hier berispt men mij onophoude lijk en ik heb niemand die my gaarne ziet mijne arme moeder is dood, papa heeft bij na geenen tijd om zich met mij bezig te houden, en mijne stiefmoeder herhaalt mij den ganschen dag Silly stupide créu ture (Dwaas schepsel/. Moeder zou mij zoo niet aangesproken hebben, niet waar O neen, lieve kleine, de moeders ver- ontmosdigen nooit hunne kinderen als zij goeden wil betoonen, en ik zal trachten u te behandelen zooals uwe moeder zou heb ben gedaan, leefde zij nog. - Maar zie eens, fluisterde Paquita aan het oor harer zuster, hoe gevoelig die vrouw is De Engelsche kan hare tranen niet weerhouden. Houd op van schertsen, zegde Car men. Deze vrouw schynt my braaf en my dunkt dat ik my aan haar zal gewennen. Wij mogen haar niet te veel last verwek ken overigen», wat zouden wy by eene verandering winnen Voor dien wijzen raad oordeelde Paquita zelf het raadzaam zich te onderwerpen. Men werkte zonder klacht te uiten of lawaai te maken, hetgeen niet dikwyls voorviel, en 's avonds, nadat mej. Brown alleen met hare leerlingen had geëten, wist deze zo zoo wel te vermaken, dat Dolorèa verplicht was ze het uur te herinneren om slapen te gaan... De tijd was reeds over schreden. Hendrik poogde verzet aan te teekenen de onderwijzeres berispte hem met een oogslag. Over deze plotselinge verandering itond de negerin stom. Wat I deze stouto jongen, welke men had mogen slaan, was radikaal veranderd, hij geleek een lam Was deze dame eene soort van waarzegster gelyk moeder Esperance, van St.-Domingo Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1