Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad an t Arrondissement van Aalst. f. Eerste Communie. liULiuag iuaaii GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. CLAUDE MICHON Beschernicomiteil DE ERWTEN. DAVIDSFONDS. DITJES en DATJES. Uljll LIV. I11V1I DE DENDERBODE. Dit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee-' koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- v; ngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouen*, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB 1UVN. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3<* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aeist, Maart 1909. Morgen Zondag zal het voor talrijke ouders en kinderen een blijde dag wezen. Morgen Zondag zullen de kinders, welke daartoe den vereischten ouderdom hebben bereikt en tot die allergewich tigste daad behoorlijk zijn opgeleid, voor de eersle maal tot de H. Tafel nadereD en, met het Brood der Engelen, hunnen God, hunnen Schepper in hun hart ontvangen. Indien de anti katholieke propaganda er in slaagde sommigen van den weg der kerk te verwijderen en er geeno ongeloovigen maar onveischilligen van te maken, dan toch gelukten de gods diensthaters er niet in de ouders te doen besluiten hunne kinders de Eerste Com- muuie niet te laton doen. Wat ziet men op den dag der Eerste Communie, op den gelukkigsten dag des levens voor de kinders Ouders, die er anders niets van ma ken des zondags de Mis to plakken en bijna nooit Vespers of Lof by wonen, ziet men dan des morgens en 's namid dags, vol vreugde, hunne kinders, hun ne eerste communiecanten naar de kerk geleiden. En op weg naar de kerk herdenken die ouders dan ongetwijfeld het geluk hunner kinders, het rein genoegen ziende 't welk zij zeiven op den dag hunner Eerste Communie smaakten. Vruchteloos hebben de roode socia listen, sedert eenige jaren, pogingen aangewend, om, in hunne lokalen, het zoo dieptreffend en verblijdend Eerste Communiefeest te vervangen door een wereldlijk en antisociaal feest,'t welk geen ander doel heeft dan de kinders haat tegen God, vijandschap tegen de R. K. Kerk, tegen do godsdienstige Ceremoniën, tegen de Priesters in te prenten, om ze wat later des te beter haat tegen de bestaande samenleving te kunnen impompen. Het wereldlijke roode feest door de vrydenkerij op touw gezet is niet alleen gevallen ouder de verachting van al wie nog een sprankeitje geloof in zijn hart gevoelde, maar zelfs onder den walg van talrijke aanhangers der socia listische leerstelsels.... En waarom Omdat het hun tegen de borst stoot hun ne kinders als speelpoppen te zien die- nen in die helsche naaperij... Maar geen wonder Hoevele vaders, hoevele moeders, hoe onverschillig zij anders ook aan de godsdienstzaken, zyu, of ze begrypen dat hunne kinders op dien grooten dag waarlyk gelukkig zjju. Ja, die vaders, die moeders, weten dat hunne kinders op dien dag bezield zyn met eene grenzelooze liefde tot hen iets waarvan zy, in de toekomst, de beste vruchten mogen verwachten Episode uit de Fransche (Revolutie Eerste vervolg. Aha, men heeft u op het kasteel ge mist, burgeres, en men komt u zoekenIk moet my dus haasten, om u aan my te verplichten. Wat wilt ge my nog zeggen, Claude Michon f Ik wilde u waarschuwen, burgeres, voor uwe nieuwe medeburgers. Ze zyn niet allen zoo welgezind en aanhankelijk als ik en als ge weer builen bet kasteel wilt wandelen, bedenk dan, dat Frankrijk in de laatste vier jaren met reuzenstappen is vooruitgegaan en dat de rechten van den mensch door den Staat zijn erkend. Nu worden alle oude schuldeu vereffend en do groote heeren hebben genoeg op hunnen kerfstok wees dus behoedzaam burgeres. Ik weet het by ondervinding, hoezeer een arme duivel er behagen in heeft, om zijn rechten togonover menschen van uwe soort te laten gelden. Ga dus niet buiten het kasteel, zoolang gy er Dog een hebt. En als gy er toch uit wilt, ga dan onder een geleide, dal getuigenis geeft van den eer bied, dien gij uwe medeburgers toedraagt. Claude Michon lachte weèr op een wilde, •pottende wys, die zijne woorden eens recht daiéeif$k makt». Maar ook gedurende de langdurige voorbereiding en vooral gedurende de laatste weken, strekken de onderrich tingen niet alleen om ze tot goede kris tenen te vormen, maar ze tevous als beminnende, gehoorzame en behulpzame kinders op te leiden en er zoo nuttige en ordelievende leden der samenleving van te maken. Geen ouders zijn er welke niet welen dat. zoo hunne kinders de gevoelens mogen bewaren, welke hen op den dag hunner Eerste Communie bezielen, zij mogen overtuigd zijn dat zij er later een licfdovolle zoon, een toegenegene dochter zullen in vinden en welke hun, op lateren leeftijd, tot steuu en troost zal dienen en in hunne oude dagen behulpzaam zijn... Welaan dan, ouders, wilt ge dat de zoete hoop welke gij op uwe kinders vestigt, niet verijdeld worde, zorgt dan dat. de schoone lessen der voorbereiding van de EersteGommuniein hunnen geest bewaard, in hun hart geprent ldijve. Wacht u dan van ze naar scholen te zenden waar de christelijke leering door onverschilligen of in 't geheel niet onder wezen wordt.... Waakt opdat uwe kinders in 't ver derf niet worden gestort en u tot schan de en oneer zouden dienen I... der tijdelijke uitwijkelingen van Oost-Vlaanderen, Maandag, ten 3 ure 's namiddags, ver gaderden, in het Bisdom, onder het voorzitterschap van Z. D. Hoogw Mgr. Stillemans, de leden van het Bescherm comiteit der tijdelijke uitwijkelingen van Oost- Vlaanderen. Namen plaats aan het bureel, M. J. Maenhout, volksvertegenwoordiger, voorzitterde Z. E. heer kanunnik De Buck, vicaris generaal F. Seyssens, aalmoezenier, schatbewaarder van het Werk; J. De Bo en J. Seyssens, aal moeseniers te Gent; L. De Reu, griflier; de Kerchove d"Exaerde, voorzitter van St, VincentiusiPaulo; J.B. do Gellinck, volksvertegenwoordiger en A. Verwil- glien, lid der Bestendige Deputatie Mgr. Stillemans bedankte de leden voor hunne opkomst; hij bedankte ook de personen gehecht aan het bureel van het Werk der Franschmans, voor het groot en goed, maar lastig werk dat zij verrichten, en zegde dank aan de leden der drukpers, aan wie het te wijten is dat het Werk der uitwijkelingen meer en meer bekend geraakt en dan ook meer en meer de sympathie van het pu bliek wint. Daarna bekwam M. L. Duprez het woord om lezing te doen van zijn verslag over de werkzaamheden gedurende het jaar 1908. Uit dat verslag, blijkt dat er, binst het verloopen jaar, 151 vergaderingen voor de Franschmans werden gehouden en dat er 14 nieuwe Franschmansgil- den in den Bond werden opgenomen. In het geheel zyn er nu 134 Fransch- mansgiliieri aangesloten, met gezamen lijk 9t93 leden. Het bestuur hoopt, dat, met het begin der kampagne, de bond 10,000 leden zal tellen. Door tusschenkomst van het bureel van het erk, is, gedurende zes jaar, als vergoeding aan de Vlaamsche werk lieden betaald, de kolossale som van 196,587 frank. Na eenige mededeelingen van huis- houdelijken aard, door den E. Heer Ceyssens, bekwam M. J. Maenhaut het woord. Hij wenschte Mgr. Stillemans geluk met zijnen gelukkigen terugkeer uit Rome, wees op den voortdurenden bloei van het schoone Werk der uitwijkelin gen door Mgr tot stand gebracht en sprak de hoop uit, dat Mgr in 1910, de algemeene vergadering der afgevaar digden van de Franschmansgilden zou bijwonen. Het zal dan 10 jaar geleden zijn dat het Werk tot stand kwam. Na de bespreking van eenige punten en voorstellen, met het oog op de uit breiding van het Werk, werd de verga dering geheven. De jonge aristocrate ging dit lachen door merg en been. Zij was er van onsteld, dat een mensch zoodanig kan ontaarden en verwilderen. Half uit meèlyden, half uit afschrik en door het naderen der lieden van het kasteel aangemoedigd, antwoordde zij Ik dank u Claude Michon, voor uwe waarschuwing, al vertrouw ik, dat de om trek van het slot niet zoo onveilig is als gy meent. Ik dank u toch en zou geerne eene gelegenheid hebben om u van dienst te zyn. Als ge soms een wensch hebt, dien ik ver vullen kan, dan reken ik er op, dat ge my dien zult zeggen. Goed, burgeres. Ik weet, dat gy het oprecht meent. Gy zyt niet, zooals die an deren, welke ons altijd plagen en sarren, voor wien de boer nog altijd een voetveeg is. En daarom wil ik u om iets vragen, dat gij my wel kunt toestaan. Al twee jaar, burgeres, overnacht ik hier in dezen toren. Voor storm en kou heb ik geene andere beschutting. Nu zal men my met u hier vinden en men zal zich haasten om den om trek van het kasteel, ha, ha, ha te zuive ren. Men zal my wegjagen. Zelfs dezen ellendigen bouwval, dien ik van hagedissen en ander ongedierte gezuiverd heb, zal men mij niet gunnen. Dat zal men wel. En als ik niets an ders voor u doen kan, Claude Michon, bier kunt gy ongestoord blijven. Gravin Aimée had haastig gesproken on der d«B invlMd va» k»t oogeaklik, D« De eerste winterkoude voorbij, wordt er aan gedacht eeue eerste zaaiing van erwten te doen. Meer nog, hoeveleu zijn er niet die de stralen der Februarizon niet afwachten, om het zaaisel den groDd toe te vertrouwen, maar in November, of eene eerste zaaiing in potjes te doen, welke laatste zij in Februari uitplanten, ten einde de opbrengst te bespoedigen. Maar ook, üeb jonge erwtjes zyn onge- twyfeld het ongeduldigst verwacht groensel: zij zyn voedzaam, smakelijk, teeder, fijn, lekker; in eeu woord, de moeilijkste lekkerbekken lusten ze. De erwten, tot de familie der vlinder bloemigen behoomide, vestigen de vrije stikstof der lucht, verrijken den grond aan stikstof, en kunnen den grond ledig laten van in Juni, zoodat deze teelt ge makkelijk eeue teelt van witloof suike- ry wortels, porei, spruitkoolen enz. kan voorafgaan, die alle eeuen grond, ryk aan stikstof vergen. Uit hetgene voorgaat zoude men kun nen besluiten dat de erwten niet de minste stikstofbemesting vragen. Dit is niet zoo. Daar de vrije stikstofvesti- gende microben nog werkeloos zijn bij hel uiigaan des winters, en zij alleen de hun noodige stikstof uit den lucht trek ken, wanueer dit bestanddeel in den grond ontbreekt, is eene geringe op neembare stikstofaanwending zeer nut tig, vooral bij de schelperwteu, die meer voor hunne pluizen dan wel voor hun zaad geteeld worden. Daarentegen, zooals alle vlinderbloe migen, vergen de erwten sterke hoe veelheden fosfoorzuur, potasch en kalk. De potasch, de dominante in de teelt der vlinderbloemigen, is het ook in de teelt die wij bespreken. Zonder sterke pot- aschbemesting, geene overvloedige, winstgevende opbrengsten. De potasch heeft gelijktijdig invloed op den groei, do voorbarigheid, de opbrengst en de hoedanigheid Het ammoniaksulfaat, rechtstreeks opneembaar en dat snel salpeterzuurgist in den grond, past volkomen in deze teelt; de slakken, die veel vrije kalk bevatten, kunnen voordeelig het super fosfaat vervangen, vooral wanneer het vóór den winter aangewend werd. De potasch past onder alle vormen, onder vorm van kaïniet, chloorpotasch of zwavelzure potasch, en onder vorm van patent kali-magnesia; zelfs gaven wij graag de voorkeur aan dit laatste zout, daar de erwten tamelijk veel mag nesia behoeven. Wij raden bijgevolg aan te gebruiken 6 kgr. superfosfaat of 8 kgr. slak. 10 kgr. kaïniet, of 3 kgr. chloorpotasch. of nog 6 kgr. patent kali magnesia, en 1/2 kgr. zwavelzuren ammoniak op doperwten, en 1 kgr. ammoniaksulfaat op sluimerwten per are. Verwerpen wij het gebruik van stalmest; eene gema tigde aanwending van beer, daarente gen kan aanbevolen worden. Jan. jonge boer loerde rustig rond. Het leek, alsof hem met deze gunst een grooteren dienst bewezen was, dan iemand kon ver moeden alsof hij een byzonder doel had om zoo dicht mogelijk bij het kasteel een onderkomen te hebben. Burgeres antwoordde Claude Michon niet zonder spotternij, gy ®ijt de grootmoe digheid zelve. Ik dank u. Ik zal steeds tot uwen dienst gereed zijn en als gy my ooit meent noodig te hebben, dan weet gy, bur geres. waar ik my bevind, Eenige ruiters, die nu zeer dicht gena derd waren, ofschoon zij op den hobbeligen weg slechts langzaam voor uit konden, riepen Aimée toe om te komen. Nog iets, burgeres. Als gy mij hier wilt zoeken, fluit dan maar, zooals gy bij storm weèr wel van meeuwen gehoord hebt. Verstaat gy Het is duidelijk, dat ik niet voor iedereen uit bet kasteel te spreken ben daarvoor heb ik mijn vel te lief. En nu, leef wel. Ik heb geen lust om met uwe ruiters kennis tc maken. Alsof bij van zin was zich in het nabij gelegen bosch te verschuilen, trok Claude Michon zich terug, maar hield toch de aan komende ruiters in het oog. Vooraan be merkte de jonge boer een heer in voorname, ryke kleedy. Zyden kousen, schoenen met zilveren gespen en eene schitterend zyden vest verraadden den edelman. Plotseling bleef Claude staan en verdub belde zyne opmerkzaamheid hij ging zelfs •m iea torsten ruiter goed te kunnen Afdeeling Aalst. Katholieke Hoogeschooluitbreiding. De reeks van Voordrachten met licht beelden, zal, op Maandag 5 April aan staande, gesloten worden, en dit wel met eeu onderwerp vaD hoogste belang, op byzonder plechtige wyze voorgedra gen. Acht en veertig tafereelen. bewerkt naar de prachtige meesterstukken van onsterfelijke kunstenaren als Rubens, Rembrandt, Giotto, Murillo, enz. zullen de merkwaardigste toooeelen weerge ven uit het leven van Sint-Franciscus van Assisië, den geliefde volksheilige, den held van armoede en liefde. Gedurende dit feest voor geest en oogen, zal 't publiek eenige fijnste fragmenten ten gehoore krygen uit het Oratorio Franciscus het nooit vol prezen meesterstuk van onzen Vlaam- schen toonkundige Tinei. Koren en Alleenzangen worden sinds weken be studeerd en herhaald door de Gregorius gilde van Sl-Marten ouder het bestuur van den heer Volckaert, kapelmeester. De H. Loockx, bestuurder der Meloma- nen te Gent, gelast zich met de begelei ding. Wie den u Franciscus van Tinei kennen, weten hoe prachtig schoon de koren zijn, namelyk feestkoor hymnus aan de zon het slotkoor hoe hemelsch zoetluidend de vermaarde soli van Franciscus.Zang der armoede Lied der liefde. De leden van 't Davidsfonds hebben de Voordrachten, met trouwen en lof- baren iever bijgewoond. De laatste voordracht hoogst aantrekkend van onderwerp en tevens een uitgezocht muzikaal lekkerfeest zal voorzeker al de leden met hunne huisgezinnen uit lokken. Ditmaal heeft de voordracht plaats, in de groote feestzaal van St-Martinus, een ruim, prachtig cn juistluidend lokaal, dus teenemaal geschikt tot wel- celukken van soortgelijke kunstavon den. HET BESTUUR. zien, dezen eenige stappen te gemoet. De ruiter lette alleen op de jonge gravin, die hy reeds uit de verte had toegeroepen en toen hy haar dicht genoeg genaderd was, zegde hij Maar, nicht, wat veroorzaakt ge ons een verdriet. Weet gy dan niet, dat de tyden er niet meer naar zijn, om zoo zor geloos alleen te gaan wandelen. Uw vader is er geheel van ontsteld, evenals wy, God dank, dat wij u ongedeerd teruggevonden hebben Waarom zou ik ongerust zyn, Leon Waarom Maar mijn hemel, ziet gy niet in, dat tegenwoordig, nu van aller hande verdacht volk rondsluipt, eene jonge dame niet zonder gevolg kan uitgaan Wie is die knaap He, Diedier, Komfret, neemt dien kerel gevangen. Dien vertrouw ik niet. Laat hem gaan, Leon riep Aimée snel, ik wil niet, dat hem iets om mijnent wil geschiede. De twee bereden bedienden, die zich van Claude Michon wilden meester maken, trokken zich weèr terug. De jongeling, dien Aimée Leon genoemd had het was de hertog Leon de St-Val- lier was van het peerd gesprongen en bood zijne nicht hoffelyk den arm. Hoe gelukkig ben ik, u wel en vroo- lyk voor mij te zien, Aimée. Wat hebt ge ons doen schrikken. Aimée nam zijnen arm, maar zag hem toch sekalks aai. Roode broederlijkheid. De Belgische werklieden, de zoogenaamde Franschmans, welke jaarlijks in Frank rijk gaan arbeiden, moeten nu eene ver klaring gaan doen in 't gemeentehuis der plaatselijkheid waar ze werken en te zelfdertijd een recht betalen van fr. 2,60. Indien zij in 't zelfde jaar twee kam- pagnes doen, zijn ze gehouden, twee verschillige verklaringen te doen en dus tweemaal fr. 2,60 betalen 't zij fr. 5,20. Gezel Defontaine, socialistisch lid der Fransche Volkskamer komt het voorstel neêr te leggen volgens 't welK de Bel gische werklieden, Franschm-ns en anderen, fr. 2,60 per week zullen moe ten betalen, 't zy dus 135,20 's jaars. De Fransche Minister treedt dit voor stel bij zonder bemerking. De gemeen teraad van Tourconje drukte den wensch uit dat M. Dron, die in de Volkskamer Tourconje vertegenwoordigt, het voor stel Defontaine zou ondersteunen. Wordt het voorstel Defontaine aange nomen, dan zullen duizenden werklieden vaarwel aan Frankrijk mogen zeggen. Wat broederlijkheid toch En de groene volksfoppers repten hierover nog geen woord, noch deden eeuigen voetstap om dit dreigend gevaar af te weren. Dat de groene zeeveraar van Chipka nu eens toone dat hij eenigen invloed bezit, dat er naar hem in hooger hand geluisterd wordt 1 Maar dat kau hy niet Wij noemen slechte boeken en slechte dagbladen, die den godsdienst of de zedenleer aanranden. Er zyn boeken en dagbladen, die den godsdienst of de zedenleer aanranden, openlijk, met lompheid en geweld. Er zijn er die ze aauranden met sluwheid, hun inzicht verbergende, en zelfs al bewerende dat zij de godsdienstige belangen vooren- staan. Deze laatste zijn gevaarlijker en slechter dan de eerste. Mor. Türinaz. Zonnekloppers. 't Schynt ons wel dat de roode winkelpolitiekers der Saskaai die benaming van Zonneklop pers zoo wat euvel opnemen. Zonne kloppers inderdaad, II n'y a que la vérité qui blesse.Slechts de waarheid kwetstzegt de Fransche spreuk..... Maar zonnekloppen en zonnekloppen is twee... Men kan zonnekloppen voor eigene rekening, om een luchtje te scheppen, uit vermaak, en dat zijn niemands za ken; maar beitel, zaag, schaaf over boord werpen of aan 't fabriek vaarwel zeggen om zonne te kloppen met het zweet van arme werkers die men heeft weten om te praten, om niet te zeggen te bedodden dat is eene gansche andere zaak... Be grijpt ge dat?... Maar nu we gewagen van werkers- zweet, wij vernamen dat de dames van twee opperzonnekloppers een stervende bezoek brachten en dat, zoohaast hij haar bemerkte tegen haar vol veront waardiging uitviel en haar verweet dat ze schoon te braden, te kisselen, kiekens en konijnen te fretten hadden, goeden sier te maken met het zweet van den armen werkmau. Spijtig dat die man het slechts op zijn sterfbed bemerkte dat hij in zijn leven is gefopt gewordeD... Tot later zulle, zonnekloppers Twee zaken kunnen de menschen ten onder brengen de overvloed van rijkdom en de overvloed van woorden. OXBNHAM. Moderne regen-makers. Op Nieuw-Zeeland zyn eenige merkwaar dige proeven genomen, welke op practische wijzeantwoord helpen geven op de vraag, hoe het mogelijk is kunst matig regen te verkrijgen. Het land had in den laatsten tijd veel te lyden gehad van langdurige droogte, welke veel schade veroorzaakte. Daar aan den hemel regenwolken voorby trokken, zonder de dorstige aarde te besproeiën versmachte het land in droogte. In de Monthly Weather Revieto wordt bericht op welke wijze beproefd werd de wol kon van het regenwater te bevryden. Er werd eene opeenhoping afgewacht en toen liet men op 3 heuvels met tusschenruimten van elk een kwartier 25 pond kruit en dynamiet ontploffen en eeu kwartier later 60 pond van een bijzonder gemengde ontplofflingsstof. Het gevolg liet niet lang op zich wach ten Lrstood viel een plasregen neer. De pogingen werden herhaald met gunstig resultaat. Bij eenderde grootere proefneming gelukte het zelfs een regen te doen losbreken, welke meerdere uren duurde en zich over eenige kilometers in den omtrek uitstrekte. Uit eene berekening opgemaakt door den Procureur der Rechtbank te Parijs blijkt dat op 100 jongelingen die voor de Rechtbank verschijnen 11 ten honderd komen uit de katholieke en 89 ten honderd uit de liberale scho len. Ouders wat zegt ge er van Zoo, vroeg zy lachend, zyt gij wer- kelyk zoo verschrikt Twyfelt ge daaraan, Aimée, zegde hy verwijtend. Nu ja, er was geen reden voor be zorgdheid. Wat t Menschen van zijne soort be schouwt gy niet voor gevaarlijk Wel neen. Hot is een gewezen knecht van mijnen vader Zooveel to erger Een korte lach weêrklonk van de plaats, waar Claude Michon stond en terwijl de hertog van St-Vallier langzaam en voor zichtig met zijne nicht den terugweg on dernam, bromde de boer grommend in zich zelve Wij zullen zien, hertog van St-Val lier, wie van ons tweeën verdacht is. De ruiters en gravin Aimée waren weèr in de slotpoort verdwenen op den ver vallen toren was alles wcêr rustig gewor den. Claude Michon had zich in de schaduw neêrgelegd en staarde droomerig en neu riënd naar het blauwe azuur des homels. Plotseling zweeg hy stil, hief luisterend het hoofd op, alsof hij een verdacht leven had gehoord. Een schril, kort gcflluit weêrklonk, waarop Claude Michon opsprong en op ge- lyko wyze antwoordde. Dan werd alles weèr stil, tot in de buurt Claude werd geroepen. Hierheen antwoordde Claude. Na koord» m»n het knakkwi tm UkjM en hot hijgen van eenen man, die zich blijk baar inspande om zich tegen do hoogte op te werken. Eindelijk doemde tusschen de olijfboomen een boer op, die Claude Mi chon toetrad. Zyt gij het, Martin Guérand Wie zou het anders zyn Hebt gij hier op uwen verkenningspost zooveel ge zelschap f antwoordde de nieuw aangeko mene. Ik verwachtte u vandaag niet. Waarom niet Gy weet, Claude, d* dienst voor het vaderland beschikt over eiken dag, over elk uur. Wat is er voor nieuws Hierbij reikte Martin Guérand onzen knaap de hand tot begroeting. Het was een opvallend fijno hand, die wel nooit een ploeg of schup gehanteerd had. Ook was zyn bovenkiel buitengewoon frisch en gansch nieuw, zoodat een opmerkzaam toe- schouwor spoedig op de gedachte gekomen zou zijn, dat het boer zijn van Martin Gué rand slechts in verbeelding bestond en zich alleen bepaalde tot do kleeding. Voor het middel kwam de kiel eigenaar dig uit en als de man zich achterover boog, kon men duidclyk den omtrek van twee pistolen ontwaren. Waar zouden de nieuwskens in deze eenzaamheid van daan komen, Martin Gué rand Vertel me liever, wat er buiten in de wereld omgaat, zegde Claude. (Wordt voortfMet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1