VOLLEN AFLAAT Stad Aalst.-Werkbeurs RUBENS CANTATE Allerhande nieuws. Frankrijk. Duitschland. Uitvoer van verseh vleesch en ko nijnen. Gedurende de maaüd Fe bruari,heefl'België 124.355kgr geslachte varkens uitgevoerd, waarvan 14,365 kgr. naar Frankrijk en 109,990 kgr. naar Engeland verzonden werden. De verzendingen naar Engeland zijn we derom minder dan die van Februari van vorig jaar, hetgeen toe te schrijven is aan de strenge maatregelen die door de Engelsche gezondheidsoverheden geno men worden. Voor de geslachte konijnen waren de cyfers van den uitvoer als volgt 161,511 kgr. in Februari 425,076 kgr. voor de twee eerste maauden van 1909 tegen 665,640 kgr. voor de twee eerste maanden van 1908. Aldus weer terug gang. Het is meer dan tyd dat, van wege België, een waakzaam oog ge houden worde op de oorzaken die meer en meeronzen uitvoerhandel naar Enge land doen stremmen. De gelukzaligverklaring van Jeanne d'Aro. Men is reeds volop bezig met de versiering der St-Pietersbasiliek te Rome voor de groote plechtigheid der gelukzaligverklaring van Jeanned'Arc, welke den 18 April zal plaatshebben. Ongeveer 36.000 Fransche bedevaarders zullen de plechtigheid bijwonen. Een groot deel dier pelgrims zullen te Fras- cati, en in den omtrek verblijven. Tegen brand. Bij brand banen de vlammen zich door de naden en kiezen een uitweg waardoor zuiging ontstaat en de hitte wordt verhoogd, zoodat de deuren zich dan ook in de meeste go val len'teerst begeven en de brand hierdoor van 't eene naar 't andere snel kan over slaan. Een belangrijke uitvinding is op dit gedaan: Een brandvrije deur, byna niet te onderscheiden wat het uiterlijk be treft van een gewone kamerdeur. Deze deur blijft zelfs bij bevigen brand vol komen op haar plaats, gaat niet uit haar verband, trekt niet krom en kan niet verbranden. Ze heeft de dikte van een gewone kamerdeur en is slechts iets zwaarder, en kan in eiken stijl en vol gens teekening worden gemaakt. Als gebouwen van gewapend beton, als voorbehoedmiddel tegen brandge vaar, worden voorzien van deze prak tische deuren, is alle gevaar uitgesloten. Elke lokaliteit is als 't ware geïsoleerd en het is beslist onmogelijk dat de brand zich kan uitbreiden. Voor kazernen, hotels, pensionaten, enz., is deze uitvin ding van bijzonder groot nut. KOOLMIJNEN IN DE KEMPEN. De grondvergunning Genck-Sutendaal, heeft de toelating bekomen het dorp Winterslag met eene spoorlijn te ver binden aan den ijzerenweg Hasselt Maaseyck. De nieuwe lijn zal langs Genck en Bockryck loopen. In die ver gunning zal er een put gegraven worden van 1,200 meters diepte. In die vergunning van Zolder en Hechteren zijn er boringen gedaan tot op 1050 meters te Lammerheide, en tot. l,250meterste Houthaelen. Te Meeuwen heeft men lagen steenkolen ontdekt, doch veel te diep gelegen om te kunnen uitgebaat worden. In de vergunning Beeringen-Coursel heeft men geboord tot 1200 meters, nabij de kerk van Coursel. De maatschappij gaat den bouw van 300 werkmanshuizen in aanbesteding stellen. In de streek van Limburg, welke door de Maas besproeid wordt, heerscht er eene buitengewone werkzaamheid. Het getal ingenieurs, bouwmeesters, teeke naars en werklieden wordt er gedurig talrijker. Op zekere plaatsen heeft men dikke lagen steenkolen gevonden op eene diepte van 360 meters. De vergunning Guillaume Lambert, heeft eene levering van 17 millioen ka- reelen ontvangen voor de raetserij van hare gebouwen en van de werkmans woningen, waar weldra zal aan begon nen worden. Men schat dat, eer het vijf jaar verder is, de kolenuitbating in volle werking zal zijn. Morgen Donderdag om 8 uren 's avonds luis terrijke Serenade op Chip- ka ter vereering van den Dieuwen officier van 't Leo poldsorde. De groen trom- petters zullen de schoonste arias van hun blikken repertorium uit voeren. Men zeggen het voort. Kerk der I heresianen. ter gelegenheid der Gedurige Aanbidding op Dijnsdag 8 April. ORDE DER DIENSTEN 's Morgens, ten 6 uren de eerste Mis. De solemneele Mis ten 9 uren. 's Namiddags, ten 5 uren Lof, gevolgd door Fransch Sermoen en Te Deum. Worden gevraagd door de Patroons 1 Kleermaker (halve gaat) 1 Werk tuigkundige voor breimachienen 1 Werk man kennende de ronde breimachienen Leerjongens, (drukkers). Vragen der Werklieden. Schrijnwerkers Kuipers Voermans Daglooners en Fabriekwerkers. Stedelijke Muziekschool. VIERmG HAKR SO' VERJARING. UITVOERING DER op 4 en 11 Juli 1909. De bezondere Commissie brengt ter ken nis van de Heeren uitvoerders-zangers dat de herhalingen op de volgende dagen, uren en plaatsen zullen geschieden SOPRANOS Zondags, om 10 l/t ure 's voormiddags ALTOS Vrydags, om 7 1/t ure 's avonds TENORS Woensdags, om 8 1/t ure 's avonds, in de Zaal van het Land- bouw-Comice. BASSENVrydags, om 8 l/t ure 's avonds, in Stadschouwburg, Benedenzaal. De Commissie doet een nieuwen oproep tot alle lief hebbers ten einde zich te doen inschrijven als deelnemers. De Bezondere Commissie V. De Gheest Voorzitter, De Hert Félix, Van der Haegen Odilon, Vernimmen Emiel, Van Causbroeck Oscar, Dr Bauwen* Isi- door, Callebaut Félix, De Meeter Leo, De Neve Jan, Goethals Jules, Kelders Alfred, Ladeuse Ernest, Lefebvre Jaak, Nys Pamphiel, Van Branteghem Corneel, Van der Meirsch Karei, Van de Steene Camiel, Van de Steene Eduard en Edm. Scheerlinckx, Secretaris. Aalst. Nnchtelijko nanrandingen. Van verscheidene kanten vernemen wij dat de schurk, verledene week in onze stad aangehouden wegens zijne nachtelijke schelmerijen by nog andere personen zijne laffe streken zou gewaagd hebben. Wy roepen hierop de aandacht onzer Politie in. Het waren de politiebrigadier Prosper Buys en de politieagent Jozef Buyle, die den gevaarlijken kerel naar 't gevang van Dendermonde overbrachten. Het schijnt dat het rechterlijk verhoor der getuigen reeds is begonnen. De toestand van het slachtoffer Schollaert Clementina is zoo voldoendo mogelijk en alles laat een goe den afloop vermoeden. Hare gezellin, M. D. was vroeger reeds het slachtoffer ge weest van soortgelijke aanvallon en heeft dus eenen wel te begrijpen schrik opge daan men verzekert ons echter dat er ditmaal geene kwade gevolgen zullen zijn. 't Is des te beter voor die twee brave vrouwen. De Aalstersche correspondent van Het Handelsblad iemand die in staat is het uit de beste bron te vernemen, schrijft dat de liederlijke schelm niet min dan acht aanslagen tegen de oorbaarheid en tegen de zeden pleegde. In ons nummer van zondag 11,, is er spraak geweest van eenen schandigen aan slag, die zou gepleegd geweest zijn op Mej. Louisa Van der Beke, dienstmeid van den E. H. Soudan, onderpastoor op S' Jozef. Bij nader onderzoek hebben wy vernomen dat de feiten overdreven waren. De waar heid is dat de kerel de gelegenheid niet heeft gehad zijn slechte inzichten uit te werken. Toen de meid hem naar zyn ex pres-brief vroeg, gaf hy geen antwoord doch hij poogde den trap te naderen waar het licht stond, onbetwistbaar met het doel het uit te dooven en zich dan over haar meester te stellen. Nu Mej. Louisa Van der Beke ziende dat zij aan een sohurk te doen had, bood wederstand en riep om hulp. Op 't zelfde oogenblik snelde de E H. Soudan naar beneden en de schelm vlood in allerijl weg. Vlaamsche belangen. Meer dan eens werd er gewezen op de noodzakelijk heid van eenen degelyken cursus van Vlaamsche taal in de onderwijsgestichten van middelbaren graad. Zoo bestatigden wy dezer dagen dat personen welke hoogere middelbare studiën deden het woord aan slag met verkrachting verwarden... Maar wat wil men als men het zoo op heeft. Aalst. De werken der verhooging onzer Statie zyn zoo verre gevorderd dat morgen Donderdag om 10 uren na de aankomst van den trein uit Brussel, een locomotief voor de eerste maal zal rijden langs de nieuwe ijzeren brug over de Vaart. De heer Minister van spoorwegen zal van verscheidene ingenieurs en hoogere bedien den vergezeld zijn. 't Wordt tyd dat deze werken voltrokken worden. MOORSEL. - De luisterrijke Vertooningen der Koninklijke Har monie Sinte Cecilia, zullen dees jaar plaats hebben op Maandag 12 April, 2«n Paaschdag en Zondag 18 April. Men zal opvoeren Klauwaart en Le- Haart, geschiedkundig drama en De Fratsen van Manos, blijspel met zang in een bedrijf, Vrijdag namiddag ging M. Alfons Uyttendaele bij den beenhouwer De Stree- per, te Lede, Driesch, twee hespen halen. Terwijl hy daar een glas bier dronk, werd zijnen kruiwagen gestolen. Alle opzoekin gen hieven vruchteloos. Zaterdag morgend werd hy gevonden achter het hof van den landbouwer Pcrsoons, Langestraat, te Schoonaarde. De daders zyn onbekend. Maandag, rond den middag, is op den steenweg naar Wetteren, een honderd tal meters voorbij dc herberg der wpd L. Van Goethem, zekere Honoré Gewillige, van Herzele, het hoofd verpletterd onder de wielen van een gerij, en op den slag gedood. Gewillige vervoerde eene machien van den ondernemer V... naar Quatrecht. Die machien was gebruikt door de tramkom- pagnie te Herzele en moest nu gebezigd worden aan de inbouwzynde kerk te Quatrecht. Het tuig woog 5000 kilogr. Tweepaarden waren er aan gespannen. H. D'Haese, ook van Herzele, die Gewil lige vergezelde, kwam eenige meters achter het gespan. Op eens zag hy Gewillige die de paarden bestuurde, en er nevens ging, op de trambaan omvervallen en onder 't gerij struikelen, en zoo ongelukkiglijk dat de wielen hem gansch het hoofd verpletterden vooraleer te kunnen stoppen. De hersens lagen op den steenweg, be nevens eenen grooten bloedplas. Het slacht offer is op den slag gedood geweest. Na de tegenwoordigheid der burgerlijke en rechterlijke overheid is het lyk in de schuur van August Neckebroeck (Coot) gedragen. Volgens men zegt was Gewillige niet in dienst bij don landbouwer D'Haese, van Herzele. Het slachtoffer schikte achter Paschen te trouwen. Vrienden 5 Gy allen die aan de maag lijdt (moeilijke spijsverteerin- gen, zuur, brakingen, branding, spuwin gen, maagontstekingen) probeer met een doosje slijmverdrijvende Pillen van Dr Wal- théry en ge zult verwonderd zijn van de verandering, 1 frank. De Spaarboekjes. Voor de eerste maal doet het postbestuur dit jaar de boek jes, die ingevraagd werden voor het in schryven van den interest, door de brief dragers aan de eigenaars terug bezorgen. Talrijke personen klagen er over dat op die wijze een vreemde kennis nemen kan van den inhoud van hun spaarboekje, welke evenals de briefwisseling zou moeten ge heim blyven. Daarop ondervraagd, antwoordde de heer postontvanger, dat het eene proef is, door het Middenbestuur genomen, omdat alle jaren zoovele eigenaars van spaarboekjes, die woken en maanden lang in het post- bureel lieten liggen. Overigens, iedereen kan beletten dat zyn boekje hem thuis bezorgd worde. Daarvoor moet hij maar, als hij zijn livret in het postbureel afgeeft, uitdrukkelijk verkla ren, dat hy het zelf zal komen afhalen maar het dan ook doen. Viane. Kerkdiefstal. Donderdag nacht der verledene week zyn dieven bin nengebroken in de kerk van Viane. Tal rijke zilveren en koperen voorwerpen werden geroofd en de offerblokken open gebroken. Het tabernakel werd ook open gebroken maar 't was ledig en hunne po gingen om in de brandkas te geraken mislukten. Daders tot hiertoe onbekend. De jachtwachters Van Laere en De Kerckhove, welke in dienst zyn van M. Feyerick, schoonzoon van wijlen M.Oswald de Kerchove, waren Donderdag avond op ronde te Beirvelde. Tusschen 9 en 10 uren merkten zy een licht op eenen akker, op een tiental minu ten van het dorp. Zij verscholen zichdoch eensklaps werd het licht in hunue richting gedraaid, en zoo werden zy opgemerkt door de wildstroo- pers. Twee schoten werden in hunne richting gelost, zonder hen te treffen. De jachtwach ters schoten twee schoten terug in de rich ting van het licht, zonder te weten of zij iemand troffen of niet Zij gingen den veldwachter verwittigen, die voorstelde te wachten tot Vrijdag onder den morgend Toen de jachtwachters met den veld wachter Vrijdag met de eerste dagklaarte op den akker kwamen, vonden zij Knmiel Fiers, nabij eene gracht dood liggen. Hy was getroffen in de bil; naast hem lag eene velolantaarn een geweer werd in den omtrek niet gevonden. Daarop werden de gendarmen van Loo- kristi verwittigd,die een onderzoekopenden en in den namiddag het parket van Gent vergezelden Kamiel Fiers is van Kalken, maar onlangs gehuwd. De Brusselsche policie zocht sedert eenigen tyd een jongeling op, zekeren Frans S... 25 jaar oud, door de rechtbank by verstek veroordeeld tot govangenis voor diefstal en aftruggelarij. Zaterdag avond kwam hy by een juwelier in de Liedtsstraat, te Schaarbeek, voorzien van een bestellingsbon van een klant van Gent hierdoor vroeg hij tien gouden uur werken. De juwelier had lont geroken en telefoneorde naar Gent. Alles was weldra klaar en de winkelier verzocht Frans S... tegen den avond terug te komen. Toen hij des avonds terugkwam, liep hij in de val. Een agent had in den winkel post gevat en hield den dief aan. Zondag morgend werd hij door den onder zoeksrechter langdurig ondervraagd en in 't gevang van St-Gillis opgesloten. Zondag morgend werd in de Nieuw- straat te Brussel eeno beenhouwerskar, bespannen met een bruin paard en geladen met een half kalf, gestolen. Twee personen, die verdacht waren van medeplichtigheid, werden aangehouden. Zy verraadden den voornaamsten plichtige, die naar Mechelen was gereden, waar hij gevat en het gery teruggevonden werd. De beenhouwer heeft enkel het verlies van zyn half kalf te be klagen. De geboortedag des Konings valt dit jaar op Goeden Vrydag. De militaire wapenschouwing te Brussel, zal te dier oorzake plaats hebben op 8 April, dus daags te voren. Is ons geheugen ons goed getrouw ge bleven, dan is dit over vele jaren nog eens gebeurd, namelijk korts na de troonsbe klimming van Leopold II en vóór de feite lijke afschaffing van de doodstraf. Te Brugge had het toenmalig liberaal gemeentestuur dien dag den beiaard doen spelen en dit wekte zoo zeer de veront- weerdiging op, dat een Brugs blad schreef: Wanneer een moordenaar het schavot beklimt, zwygen de klokken, maar wan neer de Koning der Koningen sterft, speelt de beiaard. Vrydag morgend is M. Buzon, poli tiecommissaris te Brussel, vergezeld van den officier, die den dienst der spelen in zyne bevoegdheid heeft, krachtens een be vel van het parket, een onderzoek gaan doen in de Van Arteveldestraat, waar M. G., een Hollander, een speelhuis houdt, onder den naam van American Office. Er is kwestie van een stelsel van onder linge speculaties op de waarden, gesticht in de Beurs van New-York. De spelers zetten 5 fr. in, zooals gedaan wordt voor de koerspaarden, doch hier was het de hoogst gekwoteerde Amerikaansche waarde welke won. De onderlinge weddin gen van dat slach hebben op sommige da gen tot 9 fr. opgebracht aan den winner. Men mocht geen hooger inleggeld geven dan 5 fr. De heer G. hield voor zyne on kosten 20 achter op de massa der wed dingen. De politie heeft het ingezette geld, de correspondentie en geheel het materieel aangeslagen. Tegen den kofflehuishouder is proces-verbaal opgemaakt. Onze lezers zullen zich herinneren dat over twee jaar in de spijszaal van den Kur saal te Oostende, ten nadeele van eene Oostenryksche barones een halssnoer met diamanten en kostelijke steenen gestolen werd. De dief werd aangehouden, doch het halssnoer Arerd slechts bij stukken en brokken teruggevonden. De bestolene spande een proces tot schadevergoeding in tegen de houders van de spijszaal, MM. Neri en Matheudi. De zaak kwam voor de koophandelsrechtbank van Oostende, die zich onbevoegd verklaarde. Voor de rechtbank van Brugge werden MM. Neri en Matheudi veroordeeld tot de helft van 29,500 fr.; de andere helft viel viel ten laste van den dief. Het beroepshof van Gent heeft nu eehter beslist, dat de volle som moet betaald worden door MM Neri en Matheudi. Het parket van Hasselt is in de ge meente Heusden geweest, om een onder zoek te doon over eene moordpoging. Zon dag avond gepleegd te Eversel, dichtbij 't gehucht Molem. Een jongeling van Eversel, zekere Frans Triekels, zoon eener weduwe, had Zondag deelgenomen aan een wielrydersfeest te Genenbosch en had nog al gedronken. 's Avonds ging hy uit met een meisje der gemeente en rond 10 uren verliet .hij alleen de herberg der weduwe Labie, langs de vaart te Genenbosch. In plaats van naar huis te gaan, trok hij den steenweg op naar Molem-Lummen. Eenigen tijd nadien vond men hem be wusteloos langs den weg liggen men droeg hem naar de woning van de weduwe Labie en legde hem op den hooizolder, denkende dat hij gevallen was van dron kenschap. 's Anderendaags echter bestatigde men dat de jongeling een slag op het hoofd be komen had men droeg hem naar zijne woning waar een dokter hem deed berech ten. Thans wordt hy in het gasthuis van Hasselt verzorgd mon vreest een nood- lottigen afloop. De vermoedelijke dader, zekere G. van Molem, doch die te Luik verblijft, wordt opgezocht. Later. Triekels is in het gasthuis van Hasselt gestorven. De vermoedelijke dader, Gaarhop ge- heeten, is aangehouden en ondervraagd. Hy verklaarde dat hij Triekels met eenen knuppel het hoofd heeft? ingeslagen, omdat hy met zyn oud lief was uitgegaan. De kwik. Er is dezer dagen an dermaal te Turnhout gesproken over de handelingen van den beruchten Smets, daar beter gekend onder den naam van den Kwik. Ziehier wat daartoe aanleiding Een der politie-agenten van Turnhout vond, eenigen tijd geleden, een bladpapier in de bosschen te Schorvoirt, waar de Kwik o zich gedurig ophield. Op dit pa pier stonden verscheidene adressen van inwoners dezer stad, alsook van inwoners van Aalst, in Oost-Vlaanderen. Men dacht dat die adressen door Smets achtergelaten waren Zooals Het Handelsblad gemeld heeft, werd de - Kwik onlangs van Luik naar Antwerpen overgebracht, om door het par ket dezer stad ondervraagd te worden over zekere feiten. M. De Winne, adjunkt van den heer commissaris van politie, begaf zich naar Antwerpen met het inzicht den bandiet te gaan ondervragen over die adressen en zoo mogelyk ook over diefstallen, waarvan hy en zijne bende verdacht zyn. Die ondervra ging had inderdaad plaats, doch had den uitslag niet, die M. De Winne er van ver wachtte De Kwik sloeg er zijn gewo nen toon aan, 't is te zeggen, hy spotte met alles en met iedereen en pochte nog over zijne daden. Do politie van Turnhout was een troep boeren enz. Zy hebben u toch geklist! werd hem geantwoord. Och ja wedervoer hy, zij zijn er eindelijk by verrassing in gelukt. Hij beweerde gansch onplichtig te zyn aan den diefstal te Bra, waarvoor hij 20 jaren dwangarbeid bekwam voor het assi senhof te Luik. Hy zegde dat er nog vier diefstallen moesten gepleegd worden in die stad in de Paterstraat, in de Begijnenstraat en in den omtrek der kerk van het H. Hart. Op merkelijk is het dat in de Patorstraat by M V. N. gedurende de vastenavond dagen een stoutmoedige diefstal gepleegd werd I dus na zijne aanhouding. Men zal zich herinneren datot eenige maanden te Rupelmonde, dieven het nonnenklooster de brandkas openb:' ken en leeg stolen. j Dezer dagen ontving do overste i naamloozen brief, haar meldende dat l tegen storting van eene geldelijke verf ding de namen der dieven zou te wtj komen. Het parket van Dendermonde werdtij wittigd en een politieagent in non kleed, begaf zith op het aangeduide tj naar eene in den brief opgegeven plaati. De schrijver van den naamloozen kl was daar inderdaad. Aangehouden enu dervraagd verklaarde hij, tijdens de car.] valdagen de namen der dieven te hebt hooren noemen. Hy wilde hier van gebr, maken om aan geld te geraken. De beschuldiger is losgelaten en c verwacht aanhoudingen. r De nolitie van Antwerpen is op de hocj van de zaak gesteld en misschien zuil wy eerstdaags meer van de zaak hooren c Een stoutmoedige inbraak had p!|l te Froyennes, in het klooster der Zujl van O. L Y. Hemelvaart. De dieven kl® terden over hot tuinhek, sneden det-d foondraden door, braken de deuren o, en doorzochten de benedenplaatsen. Et'd klaps begon de waakzuster de alarmkloil luiden, de heele kloosterbevolking i weldra te boen en de bende, zeven matv sterk, ging op den loop. Opzoekingen ?d den gedaan. o Bloedige vechtpartijen. BI dige vechtpartijen hebben zondag md plaats gehad te Gilly. Een Vlaming, Allo Van der Voorde genaamd, heeft eenen :b bergier een dolksteek toegebracht, de vz is zeer erg. h Korts nadien is in eene andere hert-' een nieuw gevecht ontstaan. Twee personen, Jules Schoonjaw11 Cam. Frère raakten in twist met an:^ verbruikers. Daarop volgde een nieu*n vecht. t. Frère loste drie revolverschoten, in plaats van zijne tegenstreverstro:' zijnen vriend Sehoonjans en deze viel c neêr. Frère is aangehouden. De staking te Méru Maat heerschte er groote beweging te Mértlt de straten was zeer veel volk niettejsc staande het slechte weêr. Gendarmen troeilj eerden en deze worden door de.^< kers uitgejouwd en beleedigd. Men hog' evenwel dat het geschil spoedig zou fep legd zyn, daar verschillende patroons n hadden toegegeven aan de eischen werklieden. In den namiddag is den toestand evei verslecht Te 5 uren trokken de gU van Méru naar Amflainville, waar zij de woning trokken van M. Médard, kleine haas, daar nog niet lang geves Zij bereikten het huis rond 7 ure en d gen er binnen, Mad. Médard zat juk tafel. Gewapend met zware stokke revolvers legden zij Mad. Médard een .fa trakt voor, waarin deze zich verpluy. voortaan het tarief van het syndikaat je talen en dat zy haar dwongen te teekevg Daarna doorliepen de stakers heefM huis en sloegen er alles kort en kleuCi werd door de booswichten ook veellR genomen. Het gerucht loopt zelfs oen kistje metjuweelen gestolen heb. maar het comiteit der staking logen» hi dit gerucht. jje Toen er een revolverschot gelost v0p gelukkig zonder iemand te kwetsen, Ifa men de gendarmen er tusschen, maiVo werden omringd, machteloos gemaak^i geslagen door de dreigende bende, da Eerst te 9 en half ure, versterking li gendarmen voorziende, verlieten zjj ce huis van M. Médard, om naar Méru 1st te keeren, waar zij hunne heldendde voortzetten. Zy wierpen verschillend dc brieken met steenen en vernielden het van M. Doudelle. (o Later hadden nieuwe wanordelykb> plaats Stakers die in den namiddai eene vergadering by woonden in een; naby Méru, vernamen daar zegt met. herneming van hot werk. Alvorons: Méru terug te keeren, bezochten zy ij zes patroons, en dwongen deze onde; dreigingen de tarieven, door hen gee» te onderteekenen. Toen keerden zy n Pe naar de kantonshoofdplaats terug, tof den weg vijftig gendarmen hen inbi» en in volle haast door de rangen der kers redenAchter de gendarmen n! eon omnibus met een aangehouden sti De stakers omringden het rijtuig, spa: k de paarden uit en poogden den gevatf te verlossen. De gendarmen charge» herhaaldelijk, waarbij verschillende' kers gekwetst werden. Wat den gevati betreft, zyne kameraden konden hem in bevrijden, maar hy werd bij zijne i komst te Méru in vrijheid gesteld. In den avond liepen benden manns vrouwen door de straten van Méru of het zingen der Carmagnole. Het parket heeft een onderzoek nc steld over het gebeurde van Maandi vooral over de plundering van het I Dondelle. Men verwacht aanhouding* v Er is Maandag avond een plakbrief, geplakt, waarin de verantwoordelijk voor het gebeurde wordt toegesch» te aan leiders, die van elders zyn gek® Duitsche gerechtigheid. Den! bruari laatst, gebeurde te Oraniëok D eene voorstad van Berlijn, een schrikh drama. Drie erg beschonken jonkü vielen de voorbijrijdende slede aan van ondernemer Marschner, die zich metf m zweep tegen de woestelingen verdedigdi Si Een der aanranders trok eenen reit H' uit den zak, en schoot Marschner neer, ni

De Denderbode | 1909 | | pagina 2