Zondag 4 April 1909 5 centiemen per nummer 65"e Jaar 4145 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Nationaal Vlaamse^ Verbond CLAUDE MICHON DITJES en DATJES. Een slag van den molen?.. DE DENDERBODE Dit alad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dag-tee lt oning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- v: ngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Va» de Putte-GooBHens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelsl3 April I 909. BELGEN! De partij van Frankrijk vraagt u om de overwinning door den Franschen generaal Dumouriez op hetOostenrijksch leger in 1792, te Jemappes behaald, plechtig te herdenken. Gy zult aan dien oproep geon gehoor geven. De zegepraal der Franschen, te Jemappes, leidde slechts tot de inlijving in 1795 van on3 Vaderland bij dc Fransche Republiek door dewelke het gedurende twintig jaar als een echt wingewest behandeld, uitgebuit en schandelijk verdrukt werd. De Fransche dwingelandij was de hardste,de wreed ste, de bloedigste welke ooit op ons land drukte. Ook werd het einde derzelve, in 1814,door alle Belgen met uitbundige vreugde begroet. Zietkier de voornaamste der zooge zegde weldaden onzer Fransche ovor- heerschert van 1792 tot 1814 Al onze openbare schatkisten geplun derd voor de behoeften van het Fransche léger;uit kerken en kloosters, museums ën boekerijen, alle kostbaarheden in goud- en zilverwerk, kunstwerken, boeken en handschriften, enz., gestolen en naar Frankryk overgevoerd Assignaten met gedwongen koers alleen door da Franschen in betaling gegeven en nog wel tegen volle waarde, zelfs als dat papieren geld niets meor waard was Invoering van het maximum, of hoog- sten verkoopprijs voor alle levensbe hoeften Rekwisitiën zonder einde Invoering der conscriptie of loting onze jongelingen met geweld bij het Fransche leger ingelijfd en met duizen den op de slagvelden weggemaaid De onbeëedigde priesters vervolgd en verjaagd De kerken gesloten na plundering en verwoesting De klokken uit de torens gehaald om er kanonnen van te gieten of Fransch geld van te slaan De Vlaamsche taal verbannen uit alle besturen, rechtbanken en scholen De drukpers aan banden gelegd het volksonderwijs heel en al verwaarloosd en verlaten De gevangenissen opgepropt met gijzelaars Als blyde inkomst, legden onze zoo gezegde Fransche weldoeners aan ons land eene brandschatting op van tachtig miijoen (80,000.000) frank, waarvan Brussel 5 miljoen te betalen had (in klinkende munt en nog wel binnen de 24 uren)Antwerpen 10 mil- Episode uit de Fransche (Revolutie 2* vervolg. De wereld is vol verraad en de groot ste booswichten zyn de adellijken, Claude Michon. Wees op uwe hoede, zeg, want het vaderland is in gevaar. 1Alweer Hebt ge nog niets van de uitgeweke nen gehoord Aan de duitsche en italiaan- sche grenzen wemelt het van verbannen edelen uit Frankrijk, die hemel en aarde bewegen om de groote zaak van vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid te vernieti gen. Hunne handlangers drijven een vaisch spel aan alle hoven van Europa er. door reizen het land. Vooral hier, de Provence, is aan op ruiing blootgesteld, daar de italiaansche grens dichtbij is. Zij deelen geld en wapens uit onder de bevolking, om met hare hulp weer hunne voorrechten en bezittingen meester te worden en dan het oude spel van vroeger te beginnen. Zy willen den invloed van de regeering te Parys hier in 't Zuiden ondermijnen, om ze ten slotte ge heel te vernietigen. Bloedige gevechten tusschen de troepen uit Parys en het door den adel opgeruide volk hebben reeds in Yvaéée pUate gehad. OaUetteaée ëia- joen, Gent 7 miljoen, Brugge 4 miljoen, Kortrijk 3 miljoen, Leuven en Oostende ieder 2 miljoen, Aalst en Ninove 4 miljoen, Luik, Mecbelen en Ieperen ieder 1 miljoen, Ath 150,000 frank, Lier en Oudenaarde ieder500,000 frank, Bergen 1,640,000 fr., Doornik4 miljoen. Namen 5 miljoen, enz., enz. BELGENS Vergeet niet wat uwe voorouders ge leden hebben onder de Fransche over- heersching, van 1792 tot 1814. Wanneer men u spreekt van het edel moedig Frankrijk waaraan wij zooge zegd in 1792 de vrijheid en iD 1830 onze nationale onafhankelijkheid te danken hadden, antwoordt dan met de onpartij dige geschiedenis ter hand, dat de Franschen zich nooit met ons land bemoeiden dan om er zich zelf meester van te maken en de Belgen als een overwonnen volk te behan delen. Een nieuwe inlijving van ons Vader land by Frankryk zou ons onvermyde- lijk dezelfde zoogenaamde weldaden op den hals halen als op het einde der XVIII* eeuw. Om daarvan bevrijd en meester over uwe lotsbestemming te blijven zult gij met ons antwoorden aan de Franschgezinde annexatiemakelaars, die u verzoeken eene overwinning van den vreemdeling te herdenken of andere gebeurtenissen in verband met een tyd- perk van groote ellende en ongehoord lyden voor onze voorvaderen Neen I w(j gaan niet naar Jemappes LEVE BELGIË, VRIJ EN ONAFHANKELIJK! Brussel, 25 Maart 1909. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, E. REINHARD. V. DE VOS. Past op met het zilvergeld i - Te rekenen met 1 Aunusti aanstaande, zullen de Grieksche zilverstukken van 2 frank, 1 frank en 50 centiemen, niet MEER GANGBAAR ZIJN IN ONS LAND. De Nationale Bank zal van nu af die stuk ken, welke zij ontvangt, niet meer heruitgeven. Zij zal ook de versleten Fransche halffrankskes inhouden. De vijffrankstukken die er nog zijn met de beeldteuis van Leopold I, zullen ook ingetrokken worden. In Frankrijk worden de zilverstukjes van 50 centiemen, van vóór 1870, met de beeldtenis van Napoleon III inge trokken, om ze door nieuwe halve frankskes met de zaaister te vervangen. LAFFE LASTERING.—Heerschap Rens, liberale volksvertegenwoordiger onzes Arrondissements van Aalst, schrijft in 'torgaan der liberale firma Vijf Ezels C°, onder ander 't volgende gen zyn gebeurd. De nachten worden in de Vendée verlicht door groote branden on overdag weêrgalmen de vloeken en de ver- wenschingen der strijdenden. Claude Mi chon, gy staat hier op een gewichtigen post. Zoo dikwyls ik dat slot la Tour des Meaux zie, dat den heelen omtrek schynt te beheerschen, wordt ik woedend, en ik kan de gedachte niet van my afzetten, dat wy hier eene schuilplaats voor ons hebben voor uitgeweken, die het ongeluk van het land willen. Claude Michon, pas op f Terwyl Martin Guérand sprak, gloeiden zijne oogen van haat en dweepzucht. Zyne bewegingen waren, zooals by alle Zuid- Franschen, levendig en overtuigend. Claude Michon dacht een oogenblik ha. En wat kryg ik, als ik u zoo een gevaarlijken uitgewekene aanwijs De andere zag hem verrast aan. Zijtgy iets te weten gekomen. Claudo Michon Ge weet, wat vaderlandsliefde gebiedtgij weet, dat het een plicht jegens het vaderland is, my alles to zeggen, wat gy uitvorscht. Daarvoor staat gij hier en daarvoor ontvangt gy uw loon. Maar alle groote woorden en overtui gingsmiddelen hielpen vandaag by den boer niet. Hij bleef'rustig en kalm en, terwyl hy zijnen bezoeker van top tot teen opnam, vroeg hy weêr Zeg my rechtuit, hoeveel ik kryg, als ik u een der voornaamste en gevaar lijkste uitgewekenen aanw.ys. Ik weet heel goed, Martin Guérand, dat gy voor uwe Eindelyk schynt mij het oogenblik gekomen om de hervorming aan te vatten der benoeming of samenstel- i) ling der weldadigheidsbureelen en van de bestuurraden der godsbuizen en teveDs de kwestie te onderzoeken van de uitbreiding der E. V. op de samenstelling dezeropenbare besturen. n Dit laatste punt is buitengewoon belangrijk vermits het van algemeene bekendheid is,dat de grootste macht onzer tegenstrevers bijzonderlijk berust op het oneerlijk en schanda- lig misbruik dat zij maken van het geld der armen, ouderlingen en weezen. Het is onbetwistbaar dat Heerschap Reus bijzonderlijk de hecrcn Leden van de Armbureelen en der Godshuizen van ons Arrondissement van Aalst bedoelt, want de zaak dient bijzonderlijk, zegt hy, besproken te worden met het oog op ons Arrondissement waar de ge- meen tel ij ke macht in 9 gemeenten op 10 in de handen is van de klerikalen 't Is dus klaar en duidelijk. Heerschap Rens, beschuldigt al de katholieke hee ren Leden van de Armbureelen en der Godshuizen van het geld der armen, ouderlingen en weezen oneerlijk en schandalig te gebruiken Al de katholieke heeren, Leden der Armbureel en Godshuizen zijn dus volgens Heerschap Rens, oneerlijke menschen. Weel go wel dal hel erg is Erg, 't is waarmaar toch zonder vrees van er te moeten over verant woorden;.. immers Heerschap Rens wijst geen enkel persoon aan. Neen, 't zyn allen, zonder onderscheid, oneerlijke menschen. Dit grenst aan verachtelijke lafheid, Heerschap Rens. Als er naar oneerlijke lieden te kijken valt, richt uwe blikken naar Schaar beek-Brussel St Jans-Molenbeek, Ander- lecht, Antwerpen, Doornyk, enz. daar zijn de mannen die deze steden en ge meenten besturen allen liberalen van 't zuiverste water... Spreek daar van En nu ten slotte voor heden, want 't staat aangeteekend tot later, zeggen wij u dat de minste der katholieke Arm meesters en Godshuisbestuurders ten minste zoo eerlijk, zoo deftig is dan gij al waart ge honderd maal advocaat en volksvertegenwoordiger Priester Murri. Wij hebben in ons Nr van Donderdag jl. meêgedeeld dat priester Murri, onlangs lid der Italiaansche Volkskamer verkozen, na doorZ. H den Bisschop van Fremoue meermaals wegens zijne leering en gedrag te zijn vermaand geweest, ein delijk door Z. H. Pius X in den grooten kerkelijke ban is geslagen. Groene Pie treedt als verdediger van dien afvalligen priester up en wil door 't volk doen geloovon dat Z. H. de Paus hem ten onrechte in den Kerkelijke ban heeft geslagen.... vaderlandsliefde goed betaald wordt en ik zie dus niet in, waarom ik voor niemendal vaderlandslievend zou zyn. De andere werd verlegen. Na een oogen blik zegde hij evenwel vlug en met over tuiging Ge krijgt tien duizend frank per hoofd, Claude Michon. In papier Ja. Dat is ongeveer zestig frank in goud. Ja. Voor een gewoon man Ja. Maar voor den hertog van St-Val- lier Martin Guérand trad gejaagd een stap nader. Zyne oogen bliksemden by het noe men van dien naam. Zyne hand greep ze nuwachtig naar den arm van den jongen boer. alsof hy vreesde, dat hy met zijn gewichtig nieuws plotseling spoorloos zou kunnen verdwijnen. Gij hebt hem gezien, Claude Michon Ja. Den ouden hertog van St-Yallier f Neen, zyn zoon Dat is hetzelfde Uwe fortuin is ge maakt, Claude, als ge hem ons uitlevert. Ik ben er zeker van, dat men u voor een St Vallier tien duizend franken in goud be taalt in goud Claude Michon, niet in papier. Eene aanbeveling aan de regeering in Parys zultgy hebben. Ge treedt in dienst van ie republiek, ge krijgt een ambt en Immers Groene Pie schrijft Die priester MutTi is onberispelijk >i voor ie at Oeloof en Zeden betreft. Dus zou het eene onrechtveerdigheid zijD dien priester in den kerkdijken ban te slagen, want die priester is onberispe lijk voor wat Oeloof e>i Zeden betreft. Groene Pie spelt hier dus weer eens de les voor aan Z. H. Pius X en zijne Kardinalen... Maar wat wil men Van een kwibus behept met eene onaf- metdijke domme verwaandheid is alles te verwachten. FACADEWETTEN. - In zitting der Volkskfmer van 17 Maart lest, zegde M. Vandervelde, hoofdleider der socia listen In Frankrijk is de werkerswetge- ving onvoldoendezij bevat bijna niets anders dan facadewetten. Geon wonder dat er in Frankryk niets degelijks voor de werkersstanden is gedaan de liberalen en socialisten hebben zich onverpoosd onledig gehou den met papenvreterij, waar ze nu heden eene indigestie van hebben. De katholieken in België hebben in tegendeel 24 wetten tot stand gebracht om den levenstoestand der werkers te verbeteren. TEGEN HET VLOEKEN. In Zwitserland, een land dat in groote meerderheid protestant is, bestaat nog eene wet tegen het vloeken. De plichtig bevondene kan tot 2 maand gevang en ook tot 8 jaar verban ning oploopen. Te Luzern is zekere ingenieur Rich ter, voorzitter van den Duitsch Zwitser- schen vrijdenkersbond, tot gevang ver oordeeld omdat hij tijdens eene voordracht gevloekt had. In Duitschland is ook dergelijke wet in zwang. Duitschland en Zwitserland zijn zoo genaamde protestantsche landen. België is een katholiek land, en hier bestaan geeno maatregels tegen het vloeken. De Katholieken zijn ongelukkiglijk meer toegevend onder dat opzicht dan de protestanten. ER IS GEEN HEMEL. - In zitting der Volkskamer van 23 Februari 11. riep de roode hansworst Demblon met uiter ste verwaandheid uit Er is geen hemel De wetenschap leert ons, dat de lucht enkel eene uit- gestrektheid heeft van 20 kilometers, "die zich met de aarde door de ruimte verplaatst. De leden van alle gezindheden, zelfs de roodjes,schoten-in een en grooten lach en er werd den hansworst toegeroepen: Zotlemans gezeever In de Fransche Volkskamer zetelen ook jannen die met Demblon mogen méégaan. Zoo zegde een goed jaar geleden een der ministers: Wij hebben God en al zijne Heiligen van achter de wolken gehaald en wij willen den hemel hier op aarde. volop geld. Uwe fortuin is gemaakt. Mi chon, zoodra go hem ons in handen levert. Claude Michon wist, wel. dat Martin Gué rand sterk was in beloften, maar, evenals voor alle Franschen, had d« naam Parys ook voor hem een betooverendon klank. Alle heerlykhoid der aarde, alle wenschen waren voor hem in dezen naam belichaamd en Martin Guérand had ditmaal zyn geld kunnen sparen. Ily had kunnen volstaan met. Claude Michon het uitzicht te geven, dat hy naar Parys zou gaan. - Waar hebt ge hem gezien vorschte hy verder. Waar en wanneer Hier, over ongeveer twee uron. Hy woont op het slot La Tour des Meaux. Ha. ik wist het. I)at kasteel is eene schuilplaats voor uitgewekenen en het zal zoo blijven, zoolang nog de eene steen op den anderen ligt. Het moet met den grond gelijk gemaakt worden. Het w elzijn van het vaderland vordert bet. Gij hebt u op eene onnavolgbaro wijze verdienstelijk ge maakt, Claude Michon, en ik snel naar Marseille om uwe verdiensten in hot licht te stellen. Het kan niet missen, men roept u naar Parijs. Uwe fortuin is gemaakt. Maar voorzichtig, Claude, verstaat ge Het kan vier of vijf dagen duren, vóór de soldaten der republiek hier zijn. Wees op uwe hoede en bewaak den verrader eigen oog, opdat hij niet ontsnappe. Weet ge wie hertog als uw Victor de St-Vallier is Ik weet het. De ziel tm ie italisansehe vyanden En dit verklaarde die Fransche minis ter ook al in naam der wetenschap.... Ach! hoeveel dwaasheden worden er toch al door de liberalen en socialisten in naam der wetenschap uitgekraamd HET eenige, waarvan de onver standige mensch zelden spreekt, is zijn onverstand waarschijnlijk omdat het voor niemand iets nieuws zou wezen. BEKENTENIS. - De heeren V. Mirguet, bestierder der liberale Nor maalschool van Bergen en Gh. Pergam- mi, leeraar aan de Vrijmetselaarshooge- school van Brussel, schreven onlangs eene beknopte geschiedenis van België. Wij lezen daarin de volgende beoordee- ling Gedurende deze laatste vijf en-twintig jaren heeft België niet opgehouden te bloeiën. Al degenen die deelgenomen hebben aan de inrichting der feesten, waardoor wij de 75Ble verjaring onzer onafhankelijkheid gevierd hebben, zyn het eens geweest dit te bestatigen, over eenkomstig met hetgeen de statistieken duidelijk bewijzen De twee aangehaalde schrijvers zyn liberalen, doch zij waren verplicht ernstig en rechtzinnig te zijn ter wille der geschiedenis. Het doet ons waarlyk genoegen hunne kostbare bekentenis te onderlijnen om eens te meer te wyzen op den onzin, die onze blauwe fargeurs zoo dikwijls vertollen als zy schryven dat ons katholiek Bestuur de schande is van Europa De waarheid is deze nooit heeft België een tydperk van bloei en voor uitgang beleefd gelyk de vijf-en twintig jaren dat de Katholieken het roer in 'handen bobben. Die anders spreken zijn door partijhaat verblind en trachten de menschen te misleiden. Onthoudt dit, goede lezers. OFFICIER VAN 'T LEOPOLDS ORDE.—Een persoon welke zich alhier ter statie bevond toen Groene Pie naar Brussel trok, bevestigt ons dat de rozet van dan af in 't kopsgat stak van zijne overjas... Ik heb het maar al te wel gezien, zegt hij, doch ik dacht dat het een van die roode bloemkes was die do jongens bij de kramers op de foore koopen... Er kan dus geen kwestie zijn van een collega der Kamer die de rozet in 't kopsgat van zijn overjas zou gefoefeld hebben voor de zwanzéry. Van den anderen kant verzekert men ons dat Groene Pie na dat hy zijne toilet lieefl gemaakt, rijn hairjppom- madeerd en op een streep gekamt, eene rozet in zijne overjas steekt en dan voor den spiegel staat to pronken, of liever, zijne pluimen opensprijdt nog fierder als de pauw... Ja, dat zal 't zyn. na zijne paretten voor den spiegel zal hy vergeten hebben de rozet in zijn gilet- zakske te moffelen Wie den onaf- meetbaren hoogmoed van Groene Pie kent moet dit aannemen Wat ging er om In d'hersenkora Van 't guitig groene ventje Wat was hy net, Pront opgezet, Springlevend als een lenteprentje 1 Het hoedje op zy, Vol hoovaardy Den snorbaard opgestreken Een lieve lach Om 't mondje lag.., Hy werd van eikendeen bekeken. Hy hief den kop Omhoog en op Geheel zyn groen persoontje Lag iets zoo lief Den hartedief 't Was een bekorend suikerboontje... 't Was and're saus Als slodderkous, Als waggelbroek en sloffen Geen pronker die Door groene Pie Nu niet in blaai werd overtroffen. En zoo kwam hy, Vol pronkery, De - tüinlaan afgetreden, De blaaskaak..., prat Als keizerskat, Met afgemeten Staatsmansschreden... der republiek. Hij is al drie jaar ter dood veroordeeld, maar men heeft hem nog niet in handen kunnen krijgen. Op zijn hoofd zijn zestig duizend franken belooning ge steld, Claude Michon, waak zonder rust en uwe fortuin is gemaakt. Op die wyzo, immer met levendige be wegingen, sprak Martin Guérand nog een tijdlang tegen den jongen boer, die beloof de al zijne opmerkzaamheid te zullen ge bruiken, opdat zyn offer niet uit het slot zou ontwijken, vóórdat de soldaten cr wa Graaf Roland de La Tour des Meaux was een toonbeeld van de oude Franscho ridderschap. Ondanks zy'ff hoogen leeftijd by was zyn negen en zeventigste jaar al ingetreden was hy buitengewoon ge zet en bezat liy, zoowel naar hart als naar geest, de kenmerken van den ouden Fran schen adel. Naar het uiterlijk was hij ook door en door een ridder hij had een karakteris tiek hoofd met schitterende, donkere oogen, zyn nog dik haar was spierwit en zynen baard a la Henri VI, gesneden zeer grys. De treurige gebeurtenissen der laatste jaren hadden hem niet kunnen knakken zijn stap was vast en zijne houding kaars recht. Als verstandig man, als edelman en ook als Franscbman betreurde hy, wat er in do laatste jaren was geschied, maar toch bezat zyn veerkracht genoeg, om zich in Sa Brusselaar, Bekyk hem maar .Hij lonkt om uwe blikken... En hy zal gauw, De groene pauw, Hoogmoedig pruilend, tegenblikken... Bezie eens strak Zyn overfrak, Zoo als hij doet gedurig Een fraai rozet Prijkt, stralend net, Aan 't fiere knoopsgat, rood en vurig I 1 Ei wie verzint Hoe 's Konings lint Die groene borst kwam sieren Doch, 't is niet waar, O Brusselaar, 't Zijn enkel sufferraans manieren Zelf hong de wuit Dit tooisel uit, Vermetel, onbescheiden Gelijk een pauw Die, bersenflauw, Zyn staart wil pralend openspreiden. Wat scheelt er dan In d'horsenpan Van 't aardig groene gekje I Ach hij is suf En steekt vol bluf... Geef't menneken een suikerstekje Een dommekra&t Die zulks begaat Is, onbetwist, aan 't dolen 't Is vast dat hy, Vol guiterij, Een Blinkschen slag kreeg van den molen I den nieuwen tijd te schikken, zoo goed als het kon. Men had hem reeds dikwyls aangeraden het land te verlaten het had niet aan waarschuwingen ontbroken, die hem wezen op het gevaarlijke van zijn verblijf, maar hij had zich vergenoegd, zyne torens en muren in staat van tegen weer te brengen, zijne wachtposten te verdubbelen en verder op God to vertrouwen. Graaf Roland be minde zynen geboortegrond te veel, dan dat bij er aan had kunnen denken, om el ders te gaan wonen. Hy meende te zullen sterven, als hij op zyn hoogen leeftyd nog hot land zou moeten verlaten. Er was ongeveer eene week verloopen na de besproken wandeling van de gravin, toen graaf Roland op het balcon van het kasteel zat. Gejaagd en zenuwachtig trad zyn gast, de jonge hertog Léon van St- Vallier, op hem toe. Wat is er Wat hebt ge daar Léon I Een brief i Is de koerier terug 1 Hebt gy bericht uit Turyn Ja, heer graaf, antwoordde de jonge man. Mag ik u don brief van myn vader voorlezen Geef hem liever hier Léon, ik wil den brief zelf lezen. Laat mij zien, wat myn oude vriend schryft. De jongo man reikte hem 't papier en graaf Roland las [(Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1