Donderdag 8 April 1909 5 centiemen per nummer 65sie Jaar 4144 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Goêweekbloemkens. Wettelijke besluiten. God en de Wetenschap De dierenkweek in Kongo Instelling der landelijke policie. DE DENDERBODE it j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- H dag van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes inden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving I iigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- l gen zijn ten laste van den schuldenaar. - (en Schrijft in bij C. "Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CIJIQLE «UL-ll. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, T April 1009. I doletten, vroegste gave en oetste van de lentedagen, ijtgij, liefkens, ook wéér daar? tch gij draagt uw droeve kleurkens m verspreidt uw fijne geurkens n de goêweek ieder jaar. i Goêweekbloemkenszou 'k u noemen, trege ik oorlof om de bloemen - e herdoopen, lief gewas i goêweekbloemkenseiwie weet er lenen andren naam, die beter >p uw verwe en balsem pass' a't uw kleur niet die de Kerke Iraagt, opdat elkeen bemerke lat zij de geheimenis ran de Passie onzes Heeren, ran Zyn Kruistocht aan 't vereeren, ich en aan 't berouwen is t Peersch en purper als de striemen i ran de wreede geesselriemen )pZyu goddelijken LèeD, i aeersch en purper als de wonden l lie Hij droeg om onze zonden fijt gij violetjes kleen "Als ik uwe geuren ruike, lenk ik altijd aan de kruike, 't slanke vaatjen van albast van Maria Magdaleene, en, met haar. ik minne. en weene wegens mijnen zondenlast denk ik aan de vrome vrouwen Jesu's eenigste getrouwen die zijn uitgebloede Lijk in deD maagdelijken grave brachten hare reukwerkgave tot een laatsten liefdeblijk... 'k Wil een tuiltje violetten aan den voet van 't kruisbeeld zetten daar, in 't midden van de schouw... Moog' miju hert U liefdebalsem bieden, Jésu, met den alsem van oprecht en groot berouw 1 Loxbergen. Aua. GUPPENS. Telegraafkantoor* Van lestleden 3 April is, ter spoorweghalto Baardegem, een telegraafkantoor open voor het vereen den en ontvangen van bijzondere telegram men. Op onze dagen wordt er met alles gespot; alles, zelfs de klaarste waarhe den, worden bestreden en geloochend. De eerste de beste zatlap zit in de her berg te zeeveren, dat er geen God is de eerste de beste wijsneus, die eens op eene meting mag spreken, verklaart stoutweg, dat er na het leven niets meer bestaat. Als ge die mannen hoort praten, dan zoudt ge zeggen: die heeren zullen al die zaken goed gestudeerd hebben, want anders zouden ze dat allemaal niet dur ven afbreken... Ge zijt er wel meê Van de 10 zeeveraars, die in de her berg bunnen goddeloozen praat verkoo- pen, zijn er zeker acht, die nog niet deftig hunnen naam kunnen zetten... en toch durven zy uitspraak doen over de grootste vraagpunten van ons geloof Is 't niet om te lachen De grootste geleerden, die zich jaren en jaren met die studie bezig hielden, bekennen ootmoedig er moet een Ood zijn En een prater, die niet gelezen lieeft als een rood of blauw papier, komt heel serieus verklaren etis nie mendal Menigvuldig zijn de wetenschappe lijke bewijzen, die met zekerheid het bestaan vaststellen van een Opperwezen. We zullen maar een enkel bewijs aanhalen Het levend wezen trekt het bestaan niet uit zich zelf't heeft het leven te danken aan een vorig wezen, waardoor het werd voortgebracht en waarvan het slechts de voortzetting is. Indien wij van kinderen tot ouders en van ouders tot grootouders gansch de rij der levende wezens opklimmen, dan komen wy noodzakelijk tot het eerste paar, waar van gansch het menschelijk geslacht afstamt. Van waar komt dat eerste paar Van waar komt de eerste menscli Van eenen aap misschien Kom, we zullen die veronderstelling maar een aannemen vooreen oogenblik. Van waar komt dan de eerste aap Van een min volmaakt dier En dat min volmaakt dier Als men zoo voortgaat met vragen, moet men ten laatste tot deze vraag ge raken Vanwaar kwam het leven in het eerste wezen Van de Natuur -.(O).- 19» Vervolg. Indien zij trachtte lieftallig te wezen jegens hare stiefdochters, integendeel ver leende zy geen het minste teeken van aan dacht aan de beschermster van Hendrik. De gravin had haar werk om de uitge- noodigden te plaatsen. Mevrouw de Sapin- court die op dit oogenblik moest voorby- gaan om zich aan de tafel te gaan zetten, bleef staan. Laat my u een woord zeggen, nicht. Hoe is het mogelyk, dat gy dat leelyk wezen hebt verkozen om uwe kinderen op te voeden Ik vraag my af wat de mar kiezin, uwe schoone vriendin, straks te fluisteren had aan dit spook, dat van uwe •tieldochters, eigenzinnige, onverdraagzame dames zalmaken. Had Jeanne geen dringende verplichtin gen te kwyten, zy zou ongetwijfeld de verdedigjng der onderwyzeres maar zeer licht opgenomen hebben. Concha werd middelerwijl zeer onge duldig en zich tot den graaf keerende, die achter haar stond, zegde zy Laat toe dat ik my verwydere ik kan het van de hoofdpijn niet meer uit houden. De graaf wilde haar vergezellen. Verechooning, hernam zy, atoor u geenszins, ik zal tot Mej. Brown gaan. Mag ik u vragen of gij tevreden zijt over haar die ik u gezonden heb De graaf fronste even de wenkbrauwen Wel, als gij ze aanbeveelt, kan men waarlijk geen geschikter vrouw ten volle ons vertrouwen waardig, erlangen maar.. Wat er is een maar... by mishaagt zy aan de kinderen Geenszins, integendeel op drie da gen tyd heeft zy hunne liefde gewonnen, aan haar alleen willen zy gehoorzamen, hetgeen myne lieve Jeanne bedroeft. Gij weet hoe goed en genegen zy myne kin deren is het schijnt dat Hendrik ziel) je gens zyne stiefmoeder zeer onbetamelijk heeft gedragen en de onderwyzeres, in plaat» van hem te berispen, hem gelijk heeft gegeven. Dit is iets dat ik niet mag verdragen. Vandaag had ik geen minuut te verliezen, maar morgen zal ik de dame in mijn kabinet ontbieden en haar verzoeken eene andere houding aan te nemen wil zy by mij blijven. Daar zij van uiterlijke niet begunstigd is, weet ik niet of zij eene zoo gunstige plaats als hier gemakkelijk zou vinden. Ach I beste graaf, wist gij welke heldhaftige zelfverloochening verborgen is onder deze leelijkheid welke gij haar ver wijt? In plaats van haar te berispen, zoudt gy op de knieën den rand van haar kleed moeten kussen, indien men haar kende zooals ik. Wat zyt gy geestdriftig, markiezin Welaan, ik zal voor dit maal genadig- we- Halt Hier houd ik u stil. De Weten schap ca al de geleerden, met Pasteur aan 't hoofd, protesteeren tegen die be wering. Het leven kan niet van de Natuur komen, die in zich zei ven dood is. Geen enkel ernstige mensch durft vandaag nog staande houden, dat de Natuur of de doode stof iets kan levend maken. Dat kan niet Er moet dus een God zyn, die het leven geeft, aan al wat leven heeft. Daarmeê is de Wetenschap 't akkoord. Wie dat durft loochenen is een domme rik, die niets kent van al hetgeen de Wetenschap in de laatste eeuw door honderden proeven heeft bewezen. N. v. G. Uit eene voordracht, gehouden door den heer Meuleman, professor bij de krygsschool, ontletnen wij de volgende bijzonderhedon aangaande den dieren kweek iu Kongo, welke beroepen is om eene zeer voorname plaats te bekleeden in bet koloniaal leven. Immers, er zal in Kongo langs om meer behoefte komen aan versterkende voedingsmiddelen, versch vleesch, melk en eieren om de bloedarmoede te bestrij den, welke ontstaat door de koortsen van de streek, en derhalve zal het aan- kweeken van dieren een klimmende noodzakelijkheid worden voor de kolo nisten. Of zulks te verwezenlijken is, moet door proefnemingen onderzocht worden. De proeven, gedaan in de Nijlstreek, in de Loualaba-Kasaï en in Neder-Kon- go, waar welvarende kudden vee leven, toonen de mogelijkheid echter aan. Wel is waar gedijen de graangewas sen slecht in die streken, doch weilan den, oordeelkundig aangelegd, kunuen dat gebrek verhelpen. Het paard schynt in de eerste plaats aangewezen, om op groote schaal ge kweekt to worden; hetgeen inderdaad mogelijk, doch niet aan te raden is, dewijl de ginder gekweekte veulens er nagenoeg waardeloos zijn; ook het paard is ginder zeer onderhevig van de tse- tsevlieg, en kan derhalve geene groote vermoeienissen doorstaan. De ezel, integendeel, weerstaat beter aan de ongeluk-verspreidende vlieg, is zen, ik zal aan Mej. Brown niets Zyt gij tevreden Concha was opgestaan en had zich vlug naar het salon begeven. Wat is er toch gebeurd, arme vrien din vroeg zij. Men verzekert dat de kin deren u te gaarne zien dit strookt niet met de inzichten der stiefmoeder, welke beweert dat gy ze aanmoedigt om haar gezag te stuiten. Ik ben misschien te hevig geweest, ik heb my mogelijk te weinig overmees terd. Al de moeders zullen mij begrijpen. Deze vrouw wilde Hendrik eenen kaakslag toebrengen, ik ben voor haar gesprongen om het haar te beletten... Had ik ongelyk Zeker neen, ik zou in uwe plaats ins gelijks zoo gehandeld hebben. Wie maar een klok hoort kleppen, luistert maar naar een geluid. My dunkt dat de fijne Ameri- kaansche de zaak aan baren echtgenoot zoo niet moest voorstellen. Maar wat wilt ge Ik bad u verwittigd, het is 't gevolg van den valschen en zonderlingen toestand waarin gy u hier bevindt gy zult nog wel andere toonoelen beleven 1 Beklaag mij niet. Ik heb myne kin deren terug gevonden. Ik heb wat ik ver langde, ik bon gelukkig. Bah ik verhoop dat de zaak zal ge schieden zooals in het vijfde bedryf van een drama de ontknooping zal gauw ge beuren, gy zult u welhaast ontmaskeren. Het nieuws dat ik u moet mededeelen, zal u misschien dwingen spoediger te spreken dan gy denkt. Vergezei my naar de biblio- weerstandkrachtig, sober en geheel aan gewezen als koloniaal lastdier. Het schaap is er beter op zijne plaats dan de wispelturige geit, dewijl het minder loopachtig is, en dus miuder schade aan de planteryen aanricht. Twee typen zyn goed: het haarschaap zooals men op de Tentoonstelling van Tervuren in 1897 zag, en het vetstaart- schaap, waarvan het vleesch geschikt is om te bewaren. Het varken levert vleesch dat moei lijker te verteren is, en aanleiding ge ven kan tot melaatschheid, waar de inlanders zich echter weinig om bekom meren. De zebra kan zeer goed tot de dienst baarheid onderworpen worden, en weerstaat aan de schrikkelijke vlieg. De struisvogel ware een zeer goed nyverheidsdier, wegens zyne gezochte pluimen, maar men stuit op de zeld zaamheid dezer kostbare vogels, zoodat een koppel uitgezochte struisvogels van de 10 tot de 20,000 fr. kosten en een kiekeD van 150 tot 200 fr. betaald wordt. Het vee wordt algemeen gekweekt te Lualaba, te Manyema, in het Noord- Oosten en iu Neder-Kongo Deze dieren zijn zeer talryk; er zijn er met en zon der hoornen, hebben verschillige atme- tiugen en vormeu; een slach vau ossen en niet het minst talrijke heeft eenen bult kort achter deu nek, waardoor ze aan den zebra gelijken. Deze dieren komen op het uur der voedering iu ruime afdaken sameu, of leven half wild in het hooge schaarhout waar het voeder minder goed is dan in onze weilaudeu, eu natuurlijk is hunne melk, boter en kaas van minder kwali teit dan hier te lande. Het vee heeft ginder echter nog een ander nut, namelyk het wordt gebruikt als trekdier, en zelfs als zadeldier. Het Kongoleesch vee wordt echter aangetast door ziekten welke in Europa onbekend zijn; plagen welkeenkei onder het vee der Afrikaansche landen lieer- schen. Men heeft er de tiks een soort van insekten (luizen, als ge wilt) die d wars door de huid der dieren by ten en elk 2 tot 3 grammen bloed zuigen, en die daarbij besmettelijke ziekten overdra gen. Dan komt ook de vreeselyke vlieg tse-tse, welke ougelooflyk veel slacht offers maakt. Daarna volgt ook de run- derspest, welke tydens den Italiaan- schen-Abyssinischen oorlog, twintig jaren geleden, in Afrika werd overge- theek, hier komt men alle oogenblikken binnen ik wil dat niemand ons hoore. Aan het einde der ontvangstzalen, paalde eene ruime plaats, welke van omhoog tot omlaag met boekon was bezet. Concha trok zorgvuldig het hangtapijt weg. Nu kan ik spreken, zegde zij, wij zijn zeker door niemand gestoord te worden, en zal maar met de deur in huis vallen. Liefste, het monster aan wien gy al uwe ongelukken moet toeschrijven, uw neef Pablo d'Aranjuez, is op weg naar Parys. De ellendeling murmelde Eva met onvaste stem. Zyt gij er zeker van Geheel zeker. Mme Sanche, de nicht der d'Aranjuez, die ook eene uwer bloed- 5 verwanten is, heeft my gisteren een bezoek ij gebracht en mij dit nieuws gebracht. Se- dert laug dacht Pablo er aan eene reis naar Frankrijk te ondernemen hij zal hier zyn rond liet einde van April, in de aanstaande Lente, en wat nog erger ishy staat op den besten voet met Edrnond. De valschaard Hoe is 't mogelyk En zou hy zich bij mijnen man durven aan bieden Pablo wijkt voor niets achteruit, gij weet het beter dan ik. Hij is in briefwisse ling gebleven met den heer de Morinville, die beweert aan hem groote verplichtingen te hebben. Hy zou zoo gezegd de rekenin gen m orde gebracht, een deel der iu ge vaar zynde fortuin gered hebben. Gy be grijpt bijgevolg waarom hij sedert laug aanzocht werd eeuigen tijd ui Frankrijk, bracht, doch welke gelukkiglyk Kongo nog niet besmet heeft. Deze veeplagen zijn echter geen be letsel voor den Kongoleeschen vee kweek. Door studie en proeven van de wetenschappelijke mannen, en de wel overlegde verzorging onder het oog onzer officieren, mag men hopen den dierenkweek in Kongo met welslagen te kunnen beoefenen. De herinrichting der landelijke poli cie en de instelling van eene landelijke policie zyn dringend noodzakelijk voor de openbare machten is een allereerste plicht de veiligheid der burgers te waarborgen. Sommige deelen des lands worden geregeld bezocht door kwaaddoeners achtereenvolgens, stelselmatig, met de zelfde middelen worden al de buitenver blijven en kerken van eene zelfde streek geplunderd. De stoutmoedigheid der hooswichten kent geene palen meer, zij plegen hunne misdaden met al de middelen van den hedendaagschen voor uitgang. Wij hebben eene heter ingerichte, bestuurde, toegeruste policie noodig vooral is het noodig te doen verdwijnen de scheidslijn tusschen de gemeenten, waarbuiten de verschillende policiebe- ambten onbevoegd zijn, tut groot nadeel van elk zelfstandig optreden en van de snelle opsporing der misdadigers. Ook schijnt voor de Kamer het oogen blik. gekozen deze hervorming eindelijk te verwezenlijken den 29 Juli 1908 werd door den achtbaren heer de Broc- queville overgelegd een omstandig ver slag over het ontwerp van wet tot aan stelling van ambtenaren der rechter lijke policie en eerlang zal een verslag over de landelijke policie klaar zijn de middenafdeeling drukt deu wensch uit, dat beide ontwerpen ten spoedigste der Kamer komen. Het zal echter niet volstaan eene rechterlijke policie in te stellen met eene hoofdleiding uitgaande van den procureur generaal. Gerechtelijke opsporing wordt eene ware wetenschap, die dient te onzent te worden ingevoerd. Corresp. Handelsblad.) en wel op het kasteel te komen doorbren gen. Watik zou onder hetzelfde dak moeten leven als myn neef, ik zou ver plicht worden hem alle oogenblikken van den dag te zien De menschelijke kracht heeft ook zyne palen, en dien toestand zou ik nooit het hoofd kunnen bieden Het is nog niet alles, bereid u nog iets onaangenamers te hooren. Zooals de heelmeester die zyn zieke behandelt, zal ik my te midden der operatie niet weerhou den gy moet de volle waarheid kennen. Beef, arme Eva ondanks het verschil van ouderdom, zou er sedert eenige maanden een ontwerp van echtverbintenis bestaan hebben tusschen uwe dochter Paquitta en uwen neef Pablo. Zwijg, Concha, zwyg Waar men aan denkt 't Is dwaas l Een lief meisje van zestien jaren zou een negen en dertig jarigen man huwen, die door het spelen en door zijne wulpachheid is ten ondor ge bracht I Gy bedriegt u de schelm heeft het geluk gehad terug fortuin te maken. Zoo zegt hy ten minste, hy geeft zich uit als zijnde drie maal millionnair. Wat zyn eigen ouderdom aangaat, myne nicht beweert hem nooit zoo bevallig gevonden te hebben zij heeft hem verleden Winter dikwyls te St. Domingo gezien, waar hy de algemeene bewondering verwekte. Een jong meisje zou met volle recht hem haar hart mogen schenken. Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1