Donderdag IS April 1909 5 centiemen per nummer 63™* Jaar 4146 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART I Slechte betalers. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Godsdienst „I en Familie. Congressen. EEN EN AN DE li. DE DENDERBODE )it j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Ijaing van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes anden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving Bdigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ïgen zy'n ten laste van den schuldenaar. 'Jlen Schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK HUI/U. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in don voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureelo van dit blad. jd Aelst, 1-4 April 1909. it, Liberalen en socialisten bevechten len R. K. Godsdienst, ze willen van de '"'ihristene zedeleer niet weten en ver liezen de goddeloosheid met hare o^ichande en ongeluk. Zie eens eene werkersfamilie zonder 1 Jeloof, zonder Godsdienst, zonder Ze ilen. De vader levert zich veel al aan de jntucht over en verkwist in weinige :r'iren in de kroeg het loon voor 't welk dagen lang zwoegen moest. :r, In zyn huisgezin is het gebrek onder n(ille opzichten dat de klok slaagtwan neer hij 's avonds thuis komt dan vindt hjj eene weenende vrouw en in lompen jehulde kinders die allen om brood imeeken. En wat gobeurt er dan gewoonlijk Als er in den boezem van dien man nog eenige genegenheid of liefde voor rrouw en kinderen huist, dan is hij be- ichaamd over de gevolgen van zijn ilecht gedrag de drankduivel maakt bem kwaad, hij mishandelt vrouw en kinderen, slaagt den boel in stukken en vlucht naar de eene of andere blauwe of roode kroeg waar hij misdadigers van cyoe soort, godvergetene boosdoenders, Ontmoeten zal. En hoe dikwerf gebeurt het niet dat le vrouw het voorbeeld van haren man volgt Gebed, christene overgelatenheid zijn tar onbekend en zij ook wil er het ire van afdoen. En wat moet er gezegd worden van de kinders van zulke ouders Van kinders in die hel gekweekt? Verloren menschen, bedorven reeds van voor zij tot de jaren van verstand zijn gekomen. Ah hoezeer zijn de brave katholieke familiën te verkiezen, waar allen van de kleinsten tot den grootsten medewerken om 't gezin te bevorderen. De vader werkt vlijtig domoeder beriddert het huishouden en de kinders z\jn braaf en werken meê. De kerkelijko Diensten worden opgepast en verdere christene plichten volbracht. Slechts een deftig vermaak wordt des Zondags nagegaan. Nooit wordt het gebed vóór en na het eten en het avondgebed verwaar loosd. In zulke familie heerscht vrede, geluk en welstand. «(o)»— 20e Vervolg. Ik heb geen vrees dat mijne dochter hem zal beminnen. Eene inwendige stem zal haar toeroepen Meisje, gij hebt den moordenaar van uwe moeder voorhanden.» Liefste, zulke stemmen vindt men enkel in romans. Paquita behoort tot haren tijd b\j gebrek aan verloofde, zouden zijne millioenen voldoende wezen om haar te bevallen. Slachtoffert men heden alles niet aan het geld Maar bedaar u, gij kunt het huwelijk onmogelijk maken. Werp krachtdadig het masker af en beschuldig den plichtige. Ik geloof u niet dat men hem zal halsrechten de rechters zyn op onze dagen zoo teergevoelig. Doch in plaats van uwe dochter te huwen, dit meisje in het ongeluk te storten, zal hij zijne misdaden in het gevang boeten, on gij zult gewroken zyn. Ik zal dit besluit slechts op het laatste oogenblik uitvoeren, als het volstrekt noo- digis om myne dochter to redden. Heb ik u niet al de redens toevertrouwd welke mij aanspoorden tot zwijgen Laat ons echter dit onderhoud eindigen... Ik bid u.... geen verwijt wil ik u toesturen omdat gij By niet gespaard hebt, omdat gy deze Weg dus met de ongodsdienstigheid, de goddeloosheid die niets anders baart dan ondeugd, ongeluk en schandeWeg met de leeringen der liberalen en socia listen die verderf in do harten storten... Do bijzonderste hinderpaal der socia listische leering is do Godsdienst, zegde socialist Vandervelde werken wij dus om onzen R. K. Godsdienst, de chris tene zedenleer altijd meer en meer te versterken en uit te breiden Het katholiek dagblad a Le Hainaut schrijft het volgende nopens de slechte gewoonte, niet op tijd de rekeningen te vereffenen Het lang krediet vermoordt de han delaars, die geene goed voorziene kas hebben om te wachten dat men hun betale en intusschentijd zelf eer aan hunne zaken te kunnen doen. De handelaar koopt en betaalt na drij maanden. Gij haalt hem zijne koopwaar af en zeer dikwyls moet hij een jaar nadien zich nog afvragen, wanneer hij betaald zal worden. Men heeft geen geld voor de werkers, die een huisgezin te onderhouden heb ben, die moeten stryden tegen do con- curroncie der groole sleden en die be kommerd zijn om hunne goede faam als handelaar. Maar men vindt gemakkelijk briefjes van duizend frank om reizen te doen en een buitengoed te betrekken. Verre van huis verteert men met volle handen en zonder tellen. Mon maakt volop plezier. Dan, als bij den terugkeer de hande laar en de ambachtsman naar de betaling van hunne rekening vragen, dan bekijkt men ze scheef en men gaat voort met ze te doen wachten. Indien zij aandrin gen, schijnt men liet hun kwalyk to nemen niet te kunnen leven van den dauw.» Zoo is het. Die regelen doelen wel bijzonderlijk op de rijke familiën, die hunne leveraars twee, drij jaar en soms langer laten wachten op betaling. Doch zij mogen ook wel eens overwogen worden door lieden van minderen stand en rang. Indien het bedrag hunner rekeningen niet zoo hoog loopt als van groote rijken, dan zijn zij integendeel veel talrijker. De plaag der slechte of trage betaling zal echter nog zoo spoedig niet verdwij nen; maar wat nog veel nadeeliger is dan trage betaling dat is niet-betaliug. pijnlijke veropenbaringen tot geen anderen dag hebt uitgesteld. Uwe woorden hebben mij echter als gebroken, ik gevoel mij go- heel ongesteld. Zij opende opnieuw de deur en bevond zicli juist voor graaf de Merinville. Hij groette ze koudweg, en zich vervolgens gansch verwonderd tot de markiezin rich tende, sprak hij 'lc Ben gelukkig te zien dat uwe hoofdpijn verdwenen is ik dacht de bi bliotheek gansch verlaten en ik geleidde hier een mijner vrienden, om rustig over ernstige zaken te spreken. Verschoon mij u gestoord te hebben. Mevrouw de Guadamina, die zich niet gemakkelijk ontsnelde, werd rood als eene scholierster, welke men in gebreke had bevonden Zij poogde zich niet te verdedi gen en volgde hare vriendin, op die wijze liet zij de plaats aan Edmond vrij. Lieve Eva, zegde zij, het spyt mij dat ik te ieverig geweest ben. Ik vreesde dat gij op het onverwachts zoudt getroffen ge weest zyn, dat anderen u do komst van Pablo zouden berichten. Ach, ik moest deze nieuwe ontroeringen voor my gehou den hebben. Neemt gij het my ton kwade, spreek, liefste Voor alle antwoord, drukte Eva zich in do armen, zy omhelsde haar. En terwijl de groote dame terug naar haar rijtuig stapte, ging zy wederom op zijde in het salon zitten. De niet-betalers treft men vooral aan in den lageren stand en bet zijn meestal de kleinhandelaars, die er de slachtoffers van zijn. Dat zal niet beteren, zoolang de wet niet veranderd wordt, in dien zin, dat de kosten om betaling te vorderen, in zeer groote mate verminderd worden. Ongelukkiglijk wordt de tijd in onze Kamers ingenomen door langdradige besprekingen, roode en blauwe kijfpar tijen en kleingeestige vitterijen, zoodat er geen uurtje overblijft om eene wet te stommen, die van het grootste belang zou zijn voor den handel, en om zoo te zeggen de redding zou zijn der ldeine burgerij. To Gent werd gehouden het congres der liberale jonge wachten. Ilier werden gestemd Een wensch tegen het voorstel-Woes te op de normaalscholen van gemeenten en provinciën Een wensch ten voordeele der afschaf fing van de burgerwacht en tot invoe ring van den algemeenen dienstplicht Een wensch ten voordeele der een heid in de liberale partij En een wensch om de toepassing der E. V. in de samenstelling der goede- raannenraden af te schaffen. Ten slotte werd te Brussel het socia listisch congres gehouden. Chapelle (van Antwerpen) verde digde in de raorgendzitting de gelijk heid van beide landstalen. Terwagne vroeg deze kwestie te onderzoeken in eene byzondere zitting, aan dit onderwerp voorbehouden. Aangenomen. In de namiddagzitting werd de leger- kwestie breedvoerig besproken. Het verslag van M. Antoine Delporte besloot tot invoering van 1° Algemeene dienstplicht met duide lijk bepaalde ontslagingen 2° 3 a 6 maanden dienst voor voet volk 0 a 12 maanden dienst voor de bijzondere wapons 3° Vermindering van den totalen diensttijd van 6 jaar instee van 13. 4° Afschaffing der vrijstelling van normalisten, seminaristen en priesters, het binnenroepen kunnende uitgesteld worden tot na afloop der studiën. 5° Gelijkheid van behandeling van alle milicianen. Niemand bekommerde zich om haar. Men had opnieuw den dans aangevangen. Paquita, die koningin was uitgeroepen, wandelde zeer fier aan den arm van oen jongen Staatsambtenaar, die alle mogelijke uitdrukkingen zocht om haar te bevallen. Carmen nam ook ruimschoots deel in de algemeene vreugde. Wat hadde Eva al niet gegeven om vrij te wezen, om zich terug to mogen trekken, om in stilte de bekomen mededeelingen te overwegen Hoe loodzwaar drukte do op gelegde ondergeschiktheid thans op haar gemoed 't Werd middernacht, het uur waarop de jonge juffrouwen het bal moesten verlaten. Mevrouw do Merinville maakte een tee lten en do onderwijzeres leidde hare leer lingen weg, welke met tegenzin hot bal verlieten. Ah, riep Carmen uit, wanneer zal ik getrouwd en myne eigen meesteres wezen Ik zal alle dagen naar het bal gaan. Gij, Paquita, moogt van geluk sproken. Voor het einde van het jaar zult gij mevrouw zijn. O, men had wel mij logenstraffingen te geven, ik heb juist geraden, niet waar Eva sidderde. Zinspeelde Carmen op het schandelijk ontwerp, waarover Concha haar had gesproken Toen zy in hare kamer was terugge keerd, viel zij op de knieën God, gij die my ondersteund hebt, riep zij, die mij beschermd hebt te midden M. Troclet meent dat het doel der socialisten moet zijn, algemeene ontwa pening; maar dat kan België niet alleen bereiken, en, in afwachting, moet men trachten het leger voor de socialisten te winnen. M. Vandervelde verdedigt het vol gend amendement bij de motie Delporte: Geen vermeerdering van krijgslasten afschaffing der loting. Wij kunnen onkel een ontwerp aan nemen, zegt hij, dat het aantal kazernen niet vermeerdert. De motie ten voordeele van ontwa pening wordt verworpen en de motie- Delporte, met de bijvoeging-Vander- velde, aangenomen. Leg ze mij daarDo geuzen-nor maalschool voor onderwijzers te Bergen, gesticht door den liberalen Provincie raad van Henegouw, heeft in 2 jaren tijds 37,500 fr. gekost. In dien tijd zyn or zes leerlingen die het diploma van onderwijzer hebben veroverd. Elk diploma kost dus aan de lastenbe- talers der Provincie Henegouw 6250 fr. 't Is voor niets, eh Te Charleroi heeft de geuzenprovin- cieraad van Henegouw ook eene pro vinciale normaalschool gesticht. Verleden jaar heeft geen enkele leer ling dier normaalschool zijn eind-exaam met goedon uitslag afgelegd. Dus heeft dat geld aan die normaal school dat jaar besteed volstrekt niets opgebracht. Maar... ge moet nu niet denken dat liberale gazetten tegen zulke geldver- spelling verzet aanteekenen. Oneenze zwijgen dat ze zweeten Een bedelaarsweekblad. Alles heeft tegenwoordig zijn orgaan, ook de bedelaar. En waarom niet Ook bedelen is eene kunst. Ea zoo verschynt er een weekblad voor heeren bedelaars te Parijs, uitsluitend bestemd voor de Vakvereeniging. Met politiek of kunst houdt het na tuurlijk niet bezig, maar het geeft rao- dedcelingen, voor den berocpsgenoot van waarde Tevens dat spreekt vanzelf, advertentiën meermalen wordt de zaak overgedaan, wanneer do gelukkige be delaar binnen is. Do prijs van elk nummer 20 centie- van zooveel beproevingen, leg mij die uiterste smart niet op. Hebt gij my zoo wonderbaar gered opdat ik van soortge lijke gruwelijke onrechtvaardigheid zou getuige wezen Dit huwelijk zal niet ge schieden mijne dochter zal niet trouwen met den beul harer moeder.... III. Op het graf te Père Lachaise. Na dien avond waarop Carmen en Pa- quitta hunne intrede in de wereld hadden gedaan, werd het rustig leven in liet hotel de Mérinvillc hernomen. 't Zij uit fierheid of slechte gezondheid, Jeanne scheen zich volkomen onverschillig te laten aan de opvoeding harer stief doch ters on Eva naar willekeur te laten hande len. Wat den graaf betreft, hy had woord gehouden cn de tusschenkomst van do markiezin had Eva een onaangenaam too- neel gespaard.... Voor hem scheen de on derwijzeres echter niet te bestaan. Indien hy ze by toeval ontmoette, bepaalde hij zich met haar van verre te groeten, zonder ze ooit aan te spreken. Mejufvrouw Brown, vluchtte van haren kant alle gelegenheden eener ontmoeting. Een maand verliep niemand in het huis maakte eene zinspeling op do reis van Pa- blo Eva verhoopte dat hare vriendin ver men, is voor een armen bedelaar be trekkelijk hoog. Men vindt in het blad aanwijzingen, die voor de heeren van waarde kunnen zijn beschouwingen over de ongelijke verdeeling van aardsche goederen en vooral ook locale bijzonderheden. Annoncen van volgenden inhoud wor den aangetroffen Ter overname aangeboden Een welbeklante bedelaarswyk; voor een opbrengst van 120 frank in de week wordt ingestaan. Of-wel Een blinde, die wat op de fluit kan spelen, om voor rekening van don stel ler dezer advertentie uit bedelen te gaan. Gezocht wordt. Een lamme voor een bezochte bad plaats; gegadigden, die den rechterarm missen, genieten de voorkeur. To koop Een goed gedresseerden bedelaars hond. De bewondering van een edel karak ter veheft den geest en maakt hem vrij van de slavernij van het eigen ik, een der grootste struikelblokken op den weg van den zedelijken vooruitgang. Smiles. Een goed hart. Prinses Elisabeth heeft in de laatste dagen bewijzen ge geven van een edelmoedig hart. Na het vertrek van prins Albert heeft zij een bezoek gebracht aan de oudo moeder van kolonel Malfeyt, die haren gemaal op zijno reis naar Congo ver gezelt, om haar door troostwoorden te sterken in de lange afwezigheid van haren zoon. Ook heeft zij de vrouw en het kind van 's prinsen bediende in haar palois ontboden en zelf in beider naam naar Funchal getelegrafeerd,om nieuws van den trouwen dienaar voor zijn klein huishouden. Overal burgerwacht. De Vlaara- scheen groote gemeenten zyn nu allen met eene burgerwacht begiftigd, ter wijl in het Walenland talrijke grooto gemeenten van die nationale karwei verschoon blijven. Om de balans gelijk to houden, zal de minister beginnen met in een tiental kleine steden en grooto gemeonten de burgerwacht tot werkelijken dienst op te roepen. keerd ingelicht en het gevaar dat over haar hoofd hing, verdwenen was. Zij stelde zich langzamerhand gerust. Zij had nooit gedacht zoo gelukkig te kunnen wezen zij bracht hare dagen cn hare avonden door bij do kinderen zij vermaakto ze, en onder wees ze zelfs als de studie-uren waren ver- loopen. Dit jaar was het Winterseizoen uiterst levendig, de nieuwe gehuwden aten zelden ten hunnent. Do onderwijzeres cn de leerlingen geno ten overigens de eer niet aan de tafel van mynheer en mevrouw de Merinville plaats te nomen. De Amerikaansche nam zulke houding aan, zelfs tegenover hare groote stiefdochters. Daaruit volgde tussclicn de kinderen en Moj. Brown eene innige gene genheid, welke dagelijks toenam. Zekeren morgen werd de onderwijzeres zooals op den dag harer intrede, door den moester des huizes geroepen. Zij moest da delijk komen en do begonnen les ondorbre- ken. Mej. Brówn werd ongerust Was do graaf over hare diensten mistevreden Wat mocht hy met haar zoo dringend af to han delen hebben, hij die haar gewoonlijk nau welijks bezag De kindereu schenen ook ongerust wil de meu hen van hunne onderwijzeres schei den Hoe ongeduldig wachtten deze op hare terugkomst Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1