Zondag 18 April 1909 5 centiemen per nummer 638te Jaar 4147 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Leest en Overweec/t Gedenkt uwe GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. I».1 CLAUDE MICHON Plichten. Vrije Onderwijs. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE Dit olad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. Do prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE HUUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d4 bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, IT April 1909. Landgenooten, ja, leest en overweegt wat erin Frankrijk gebeurt en wat er daar voor de deur staat Reeds jaren lang voert het macon- nism, den scepter over Frankrijk. Ver woesting, diefstal, verbanning, dwing- landij, enz. hebben er gestadig aan 't dagorde gestaan, in een woord, Frank rijk leeft onder de heerschappij der ma- connieke loge, of liever, der liberalen. Doch een deel des volks, beu van die maconnieke heerschappij, heeft eene andere partij gevormd met socialistisch program. Nu, geen wonder, er is ge beurd wat reeds werd bestatigd, name lijk de liberalen baarden de radikalen en de radikalen de socialisten. De liberalen, die verdrukkers, die vervolgers, dieberoovers maaiën wat ze gezaaid hebben. De toestand in Frankrijk wordt door de drukpers der verschillende partijen als zoo somber aanschouwd dat zij het noodig oordeelt hare vermanende stem te laten hooren. Halen wij vooreerst aan wat het groote Paryzer orgaan L'Univers voorhoudt Waar gaan wij naartoe, vraagt hot blad. Ehwel, wij gaan doodeenvoudig naar de sociale revolutie, die in hare golving den parlementairen blok en t de francmagonsche loge zal meèsleu- ren. Ja, wij gaan naar de revolutie, welke door geenen alarmkreet meer zal te weêrhouden zijn. b Wij gaan de revolutie te gemoet, die de persoonlijke goederen zal aan- slaan van deze dwazen, die meenden ongestraft eenen aanslag te kunnen ;en op het wettig bezit van kerke- Het volk begint in te zien lioo schandig men het belogen en bedro- gen heeft, met het als buit het kerke- goed te voorspiegelen en het tegen de Kerk op te hitsen. n Het volk verstaat nu dat de vrjjmet- selaars, die voorgaven de dienaars te willen zijn van 't volk, hun eigen zeiven gediend hebben, om hunnen i haat te koelen, om hunnen hoogmoed i> te voldoen, om hunnen zak te vullen. Het volk, bedrogen, misleid, ont- christend veelal, ziet nu den francma- yonschen blok, welke hem den weg verspert om zelf te genieten en te heerschen. Die francmagonsche blok, gisteren nog was hij de uitbater vandaag is hij de hinderpaalmorgen zal hij de vyand wezen. Episode uit de Fransche (Revolutie 4e vervolg. Onmiddellijk daarna trad de slotvoogd binnen. Graaf Roland stond weer midden in de kamer, iets bleeker dan gewoonlijk, maar hoog opgericht met vastberaden blik. Wat is er gaande, Salvain vroeg hij streng en kort. Kapitein George Bourdon staat met twee honderd soldaten voor de brug en verlangt in naam der wet binnengelaten te worden. Wat wil luj Hij wil u spreken, heer graaf. Ik zal dien heer te woord staan. Laat hem binnen, Salvain,maar hem alleen en geen zijner soldaten. Verstaan Ik ben op zoo'n talryk bezoek niet ingericht. De slotvoogd ging en graaf Roland trad op zyne dochter toe, dio verstijfd van schrik en bleek als de dood op eenen stoel was neergezonken. Troost u kind, wij beleven droovo tijden en daar kan zich niemand aan ont trekken. Ga naar uwe kamer, Aimée, mis schien ontwikkelen zich hier tooneelen, die gij niet kunt verdragen, ga. Vader, riep Aimée en voegde smee- ktfié hare baaien samen, laat mij bij u Die beoordeeling van het katholiek orgaan L'Univers n zal sommigen wat verdacht voorkomen, maar La Répu- blique Frangaise oordeelt er niet anders over en schrijft Het verloop der laatste geheurtenis- sen, heeft in Frankrijk cene moede- 8 looze stemmiog verwekt Er is nergens veiligheid meer. De misdaden verme- nigvuldigen de gevangenissen zijn vol diefstal, plunderen moord, wor- den bedreven van het ceno einde van 't land tot het andere. De ontaarding doet schrikwekkenden voortgang. De openbare diensten zijn in volko- men verwarring. Men kan geenen brief meer zenden met do zekerheid dat hij besteld zal worden men kan in veiligheid niet meer reizen. Het is wanorde in de bestuurlijke diensten van den Staat. Een storm van waanzin blaast over de gemoederen Men ziet dat wij bedreigd zijn met eene vreese- lyke ramp. d Een ander republikeinsch orgaan, dat verre is van katholiek te zijn, be oordeelt op zijne beurt den toestand in Frankrijk en zegt Arme radikale partij, arm in ge- dachten, arm in moed Daar staat ze nu, als aan den muur genageld. Zij vindt niets. Zij zegt niets, 't Is bet laten gaan, 't is de verwarring. En als wij den ellendigen gang der dingen gadeslaan, zoo is het wel niet te ver- wonderen dat wij bevreesd zijn voor eene naaste toekomst van het land. dat zijn lot in handen der radikalen gesteld heeft. En zeer zeker, de regee- ring zelf, zij is niet verblind genoeg, om in te zien dat er geen reden is om over den toestand te juichen. Nu dezer dagen besprak een zeer libe raal, zelfs sectarissche Belgisch orgaan, Het Laatste Nieuws i> dat niemand van genegenheid voor de katholieke bewa rende partij zal verdenken, den huidigen toestand by onzer zuider buren en zegde: ci Frankrijk gelijkt nu aan een revo- b lutionnair broeinest Frankrijk is verkankerd door de bureaucratie, net als Rusland want in de Fransche Republiek bestaat de grenzelooze ver- menigvuldiging van het getal beamb- 8 ten nu bijna een miljoen, b Ziedaar, Landgenooten, de getuigenis van republikeinsche liberale organen, die, door de omstandigheden genoopt, een alarmkreet slaken over den waren toestand waarin Frankrijk verkeert door de schuld van liberale verdruk kers, vervolgers, beroovers, enz. enz. Men zal zich herinneren hoe menig maal de liberalen op alle toonen hebben laten hooren dat Frankrijk aan ons Belgen voorbeelden geeft die hier zouden dienen nagevolgd te worden. Wat verwonderlijk is, 't is dat Het Laatste Nieuics 't welk ook menigmaal herhaalde dat wij Belgen, naar Frankrijk om les zouden moeten gaan, nu ook schrijft dat dit land verkankerd is tot blijven. Op myne kamer sterf ik van angst. Blijf dan hier en houd u goed Het is verdienstelijker de wederweerdigheden onder 'fc oog te zien, dan er voor te vluch ten. Daarna trad graaf Roland weer naar het venster om te zien, hoe het er by de ophaalbrug toeging. Het duurde niet lang, of hij bemerkte zijnen slotvoogd, die bevel gaf de brug neer to laten. Burger kapitein, riep de beambte den officier toe, onze meester is bereid u te ontvangen hij wil evenwel niet, dat uwe soldaten u volgen, daar hy op zoo'n aantal niet is ingericht. Beveel dus, dat uwe sol daten zich terugtrekken van de brug. Omlaag de brug, riep Georges Bour don vertoornd, of ik leg het heele kasteel in ascb. Ik wil u gehoorzaamheid leeren aan de afgezanten van de regeering to Parijs. Is dat eeno manier van doen, de troepen van de regeering te ontvangen met opgehaalde brug en bemand palissaden. Omlaag of ik laat vuur geven. De brug is tot uwen dienst, burger kapitein, antwoordde Salvain reeds merk baar tammer, maar ik heb bevel van den graaf, u alleen toe to laten. Geef dus bovel aan uwe soldaten, dat zij daar bly ven. Genoeg Omlaag nu, of... De brug daalde langzaam. Salvain hoorde echter, dat aan de soldaten zachto bevelen gegeven werden daarom riep hij eenige gewapende bedienden bij zich die op het kasteelplein verspreid stonden. Het waren nauwelyks twintig man, maar toch genoeg in 't merg der beenderen. Die verkan kering moet wel zoo verre gevorderd zijn dan dat het sectarische liberaal orgaan er de aandacht op inroept. Landgenooten wilt gij België in den akeligen toestand voeren die Frank rijk naar den afgrond jaagt, brengt dan maar een blauw-rood-groen ministerie aan 't bewind. Maar, neen Zoo dwaas niet La Revue générale deelt een schry- ven meê van onzen achtbaren Volks vertegenwoordiger, M. Woeste, in 't welk hij, ons Katholieken, toeroept Gedenkt uwe plichten Onmogelijk is het ons dat gansche merkweerdig schryven te ontleden.Wij moeten ons dus bepalen de aandacht op enkel eenige zinsneden in te roepen die op den toestand in onze dagen zoo passend zyn. In den huidigen toestand der maat schappij is iets veranderd, zegt M. Woeste. De eenheid in de tucht,het ken merk der vroegere samenleving, heeft plaats gemaakt voor den geest van op stand en van tuchteloosheid. En de oorzaken dezer vervorming Menigvuldig treft men zo aan, maar in de eerste plaats komt de verzwak king van den godsdienstzin voor. Zelfs zy welke gelooven, hebben een minder levendig geloof en een minder kristelyk leven. Nu, dit is de oorzaak dat het socialism den grond gansch heeft bereid gevonden voor zijne propaganda en dien zoo ver wonderlijken by val heeft ontmoet. De wetenschap die men in vervanging van don Godsdienst huldigen wil, kan geene herschepping bewerken, want gelyk de Fransche schrijver Brunetière het zegde Zij is onbekwaam eenigen uitleg te geven van het heelal zij is onbekwaam eene zedeleer tot stand te brengen. Zoo wordt de huidige samenleving, uit de welke de Godsdienst wordt ver bannen of ter zijde geschoven, in de welke de socialistische leerstersels en gedachten ontgoocheling en ydelheid voortbrengen, allengs naar ontredde ring en ondergang gevoerd... En de redmiddelen vraagt M. Woeste... Zo zyn talrijk en kunnen samengevat worden in het volgende gezegde van den Amerikaanschen Staatsman M. Roo sevelt De tusschenkomst van onze (Ame- 8 rikaansche) natie hangt af van de 8 manier op de welke wy den Gods om den toegang desnoods met geweld te verdedigen Deze voorzorgsmaatregel was niet te vergeefs, want nauwelyks viel de brug neer, of do gelederen dor soldaten openden zich en twee ammunitiewagens werden vlug op de brug gerold, die door bun zwaarte het weer ophalen verhinderden. Op 't zelfde oogenblik stormde ook de kapitein, gevolgd door zijne manschappen over de brug. Wie waagt het, don soldaten van de republiek tegenstand te bieden riep hy met dreigende stem. Hier 1 bij mij riep Salvain zijne lieden toe, en hy maakte zich gereed de poort te verdedigen. In het volgende oogenblik deed een sabelkap hem bloedend neertuimelen. Toch werden de soldaton tot staan gebracht. De lieden van den graaf sloten zich aan tot eene dichte rij en daar zij in eene voordee- lige stelling stonden en ook beter gewapend waren, was het voordeel aan hunnen kant. Daar word eene venster op 't kasteel geopend en graaf Roland riep zijne lieden met luide stem toe u Torug, geef den soldaten van de republiek vrijen doortocht.» Graaf Roland had zich vóór drie jaren, weken lang tegen veel grooter macht onverschrokken on met goed gevolg ver dedigd. Toen evenwel had hij to doen met samengeraapte rooversbenden, met ruwe, gewetenlooze oproerlingen nu stonden tegenover bem de troepen der regeering. 8 dienst zullen samenvoegen met de 8 macht welke wy reeds bezitten. M. Roosevelt doet in deze woorden genoegzaam uitschijnen, welke voor name plaats de Godsdienst in het leven der natie bekleeden moet. Wat waarheid is voor de Vereenigde Staten van Amerika is het ook voor alle landen der wereld. Dat elkeen wel bewust zij van de plichten die het kristendom hem oplegt. Zoo spreekt onze eerzame Volksver tegenwoordiger in 't algemeen. Het bijzonder leven besprekende acht onze heer voeste, dat er hervor mingen in de huisgezinnen noodig zyn en dat de werking van het huisgezin in de school voortzetting vinden moet. Naar zyn oordeel zijn de jongelingen welke onze katholieke kostscholen en kollegiën verlaten, niet grondig genoeg onderwezen in het kristendomniet vol doende doordrongen van den kristen geestniet genoegzaam gewapend om desnoods het Geloof tegen zekere aan vallen te kunnen verdedigen... en, eens in de wereld getreden, zich overleveren aan wereldsche vermaken en beuzela rijen, de romans lezen die ophef maken in plaats van ernstige hoeken en niet een theaterstuk missen dat aan 'torde van den dag staat... Dit schrijven van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger is waardig van rijpelijk overwogeD te worden, opdat elkeen zich zijne plichten gedenke Meermaals hebben de liberale scri benten der firma a Vijf Ezels C° beweerd dat België onder opzicht van onderwijs op den laagsten sport staat, dat ons volk ongeleerd, ja, dom is en dat wij,katholieken,geeD ander doel heb ben dan het in zyne onwetendheid, in zijne domheid te laten voortkruipen. Nu, M. Erera, Rector der vrijdenkers Universiteit van Brussel dient hen een klinkende logenstraffing toe. In zijn work Droit public belge bladz. 94 en 98 zegt hij «In België is het verplichtend onder- b wijs niet uitgeroepen. Het is misschien b het eeniffste land waar de vrijheid van b onderwijs op de breedste wijze is ge it waarborgd Zijn deze twee feiten aan elkander ondergeschikt Men is ge- neigd een verband te zoeken tusschen 8 beide, als van oorzaak tot gevolg en b wellicht heeft men daar geen onge- 8 lijk in. n En verder als antwoord op de bewe ring der liberale scribenten dat het vryo onderwijs van geener waarde is, schrijft M. Erera, als volgt Het vrij onderwys is uitermate 8 bloeiend in België. De wedyver tus- schen vrij en officieel onderwys is zeer Nu kon tegenstand zynen toestand hache lijker maken. Weinige oogcnblikkcn later stond George Bourdon in de hooge balconkamcr van den graaf Roland de la Tour des Meaux. Nu kon de laatste zijnen bezoeker nauwkeurig opnemen. George Bourdon was een zeer onbe schaafde, ruwo geweldenaar, een van die wezens, wolke door het Parijsche schrik bewind uit de onderste lagen der maat schappij waren omhoog gevoerd. George Bourdon,die voorheen pakdrager was geweest in Sint-Antoinc, eeno voor stad van Parys, was burgor-kapitcin ge worden, omdat hij bij de oproeren van liet gepeupel zich had onderscheiden. Hij had ook bij de stadsregeering het voorstel inge diend en gedaan gekregen, dat zijne ge boortestad, om do diensten, die do inwoners van St-Antoine aan do rcvolutio bewezen hadden, voortaan Voorstad van den Roem zou heeten. Door een en ander was hy eeno beroemde persoonlijkheid geworden. Het was den oorsten keer, dat Aimée, het fijne beschaafde meisje, hot roodgloei ende oog van het schrikbewind to zien kreeg den eersten keer, dat zy een weer lichtje zag van het verschrikkelijke onweer, dat Parijs verwoestte. George Bourdon zag den graaf nydig aan. daarna wierp hy zynen hoed mot een verachtelijk gebaar op tafel, haakte zijn degen af, zoodat hy rinkelend op den grond terecht kwam, en ging eindelijk zitten. 8 ver gedreven, in alle graden en tot drift stygt die wedyver in 't lager b onderwys. De gewone gevolgen der a concurrentie zijn niet achterwege ge- bleven het onderwijs is buitenge- 8 woon goedkoop of zelfs kosteloos en b 't wordt dagelijks verbeterd.Men heeft b met reden kunnen beweren, dat het b getal dergenen, die noch lezen, noch b schrijven kunnen, gedurig afueemt 8 en dat in de scholen een groote voor- b uitgang heerscht. o Vooral de huishoudscholen en de 0 professioneele scholen staan hoog aan- b geschreven en beantwoorden volko- men aan de utilitarische gevoelens der 1 Belgen, ook wacht het gouvernement b zich wel deze tegen te werken. Het kenschetsend merk van het Bel- 8 gisch regiem is de byna gansch d gelijkstaande bevoordeeliging van b gouvernementszijde, tusschen vrij en 8 officieel onderwys. De gelyke behan- deling is in onze bestuurzeden door- 8 gedrongen en ook in onze wetten, 8 zelfs in onze grondwet, a Alle commentar schynt ons over bodig.... Spiritus, Vieze Wannes en gansch 't rommelzoo Jannen die 't orgaan der firma Vijf Ezels en C° n aaneenflanzen, kunnen er maar een puBtje aan zuigen Aalst. Reizigers statie. De treinen der lijn Dendermonde zullen, to beginnen van 19 dezer loopende maand April, dus Maandag aanst., op het verhoogde gedeelte der statie ver trekken en aankomen. Het zal dus hoogst noodig zijn dat de reizigers naar voormelde richting ten minste tien minuten voor het ver trek van den trein hunne reiskaart ne men. Opgepast dus wil men niet te laat komen Afschaffing der loting. De socialisten vragen de afschaffing der loting, Gezel Vandervelde drong er in 't rood Kongros van Zondag 11. ander maal op aan. Maar wat zou 't gevolg zijn Schromelijke verzwaring der militaire lasten in bloed en geld. En inderdaad, van de ongeveer GO duizend jongelingen die aan de loting deelnemen zijn er 33 duizend die kun nen opgeroepen worden de overige zijn niet dienstplichtig, om reden van lichaamsgebreken, gebrek aan voldoen de legte, dienst eens broeders, enz. enz. Veertien milicieklassen zouden dus een leger van 482 duizend manschappen leveren en na afrekening van den afval door sterfte, desertie, enz. zouden er 430 duizend over blijven in geval van oorlog. Burger-kapitein, zegde Roland koud en afgemeten, gij komt wel wat ruw by my binnen. Zoo antwoordde George Bourdon lachend en sloeg zijn beenen over elkaar, terwijl de graaf was bly ven staan. Zijt gij burger Roland de la Tour Om ute dienen, kapitein. Het kreeg steeds meer den schijn, alsof hier rechter en beschuldigde tegenover elkaar stonden en wel de kapitein als rech ter en graaf Roland als aangeklaagde. Het zou u stellig aangenamer zyn, meende de eerste spottend, als wij gepoe derd tot u kwamen, met een pronksabel op zij en hoofscho woorden in den mond. Als gij met mij wilt spreken, dan had ik minstens gedacht, dat gij niet met geweld en zoo'n talrijke begeleiding in mijn huis zoudt dringen. Och, och, burger Roland, hoe naïef Gy denkt zeker, dat wij wachten, tot de hccren émigrés ons met een half millioen soldaten te Parijs oen bezoek brengen. Tot zij geheel Europa tegen ons in 't harnas bobben gejaagd en alle hoven tegen ons hebben opgehitst Dat doen wij anders, burger Roland. Wy grijpen aan, waar wy do opruiers en verraders vindenDaarom ben ik hier. Waarmee kan ik u dan dienen vroeg graaf Roland vol waardigheid. Gy huisvest den jongen hertog Lóón de St.-Vallier in uw kasteel, burger Roland Ik hoop, dat ge dit niet zult ont- En hoeveel millioenen zouden er noodig zyn om die manschappen uit te rusten, te bewapenen, kazernen to bou wen en ze te bemeubelen Wie schat die millioenen Ziedaar wat de afschaffing der loting ons zou meebrengen. En liberalen, socialisten roode en groene,zijn de voorstaanders dier schro melijke verzwaring der militaire lasten. Maar of 't volk er vrede meè hebben zal, dat is wat anders... Wij gelooven het niet Chilon-Bakhuis. Twee jaar, 8 zegt Groene Piemoest De Denderbode 8 achter 't woord Chilon zoeken en nu 8 weet kadé niet dat 't woord Bakhuis b deftig aangehaald wordt bij Vondel, 8 Kil vaan en Woylandt... Wat ons te gelooven schynt, 't is dat gij, Groene Pie, de beteekenis van Chilon niet kent en zoekt dat wij het u zouden diets maken. Te dom Gezeever verkoopen is by u een tweede natuur, mao.... Bakhuis nooit gebruikten Vondel, Kilvaan en Weylandt dat woord in den zin die gij er, tegen ons, in uwe visch- wyventaal, hebt aangegevendie be roemde mannen waren immers in gee nen bosch opgekweekt... Begrepen En de decoratie de rozet der Leo- b poldsorde, beweert Groene Pie, 3 mi- 8 nuten had ik ze op mijne frak Ik heb 8 er geen voet meê op straat gezet... Wie ais een peerdendief liegt, dat zijt gy, Groene held... Was het niet ten volle in de stad dat de reporter van a La Dernière Heure 8 u heeft ontmoet Zoo maar dry minuten hebt ge ze, op uwe kazak gehad. Nu de comédie duurde wel twintig minuten eer gij alles uit uwe zakken had te voorschijn gehaald om u te overtuigen dat het wel uwe kazak was, dat gij had aangetrokken. Eq wat is er uit al die zakken te voor schijn gekomen Boekjes, manifesten en ander papie ren, handschoenen, zijn kaartspel, een portefeuille met brieven on beeldekens, alsook een zaksken hop, oudo munten, prospectussen en beeldekens van 'nen pastoor En anker, zon en maan dan? Wie kan dat op 3 minuten uit zyne zakken te voorschijn halen Er was, in een woord, bucht genoeg om er den ransel van 'nen grenadier meê te vullen... Wie is dus de peerdenleugenaar Het volgende, gaat Groene Pie 8 voort, zal - De Denderbode doen knerselen In de Kamer werd har- t telijk gelachen met dat Eere-Legioen n o. a. de Ministors Schollaert en De n Lantsheere maakten er goed bloed in.» O gi groene hennewuit hebt ge dan niet gewaar geworden dat deze twee ministers met u de vijf minuten hebben kennen. Het zou u niets helpen. Ik ben goed onderricht. Gravin Aimée sidderde. Hertog Léon de St-Vallier is myn gast. Ik weet het. Laat hem hier komen. "Waarom Te drommel, omdat ik hem gevangen wil nemen. Hier, lees het bevelschrift. Daarbij haalde do ruwe kapitein eén papier uit den borstzak, dat hij den graaf overreikte. Het was een van die bevel schriften tot gevangenneming, welke het parijsche Comité du Salut public sedert maanden met honderden in de provincies rondzond. Dit bedreigde den hertog Léon de St-Vallier en was onderteekend Het Comité du Salut public, Maximiliaan Robe spierre. Graaf Roland had dozen naam in den laatste» tyd meermaals hooren noemen. Hij was dien van een advocaat uit Noord- Frankrijk en afgeveerdigde van Arras, die, zooals men vertelde, in Parijs tot groote macht was geraakt en veel invloed had verkregen. Het Comité du Salut public, zegde graaf Roland bitter bij zichzelven. Wat een bloedige spotternij. Bourdon stiet ongeduldig met zyn degen op don vloer. Nu, waar is mijn gevangene Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1