FRISCHHEID. Rechterlijke kronijk. Katholieke Hoogeschool Stedelijk Bestuur. Zondag-rust. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heeseti zijt, «jjjeü gehouden, mot u den gek hebben ge schoren Men moet het ons niet zweren dat ze zich een pint goed bloed hebben gemaakt. M. Daens, zei Minister Schollaert. ge zult dat ontvangen na korten tijd.» Wat ontvangen De heer Minister zegde het niet, dus weêral zwanzery... Er hebben reeds veel vieze mannen ter Volkskamer gezeteld, maar nen pruime laar, lijk Daens, nog nooit Schooldwang en goddeloos onderwijs. Meestal de Fransche Bis schoppen hebben in hunne vastenbrieven gewezen op het gevaar dat de nieuwe wet op het ouderwijs in de Fransche Kamer neergelegd, voor de zielen der kinderen oplevert. Die wet zou aan do schoolmeesters en meesteressen toelaten een echt goddeloos ondorwys te geven, zonder dat de ouders der leerlingen zelve er tegen mogen protesteeren 1 De Bisschoppen hebben zich reeds per geestelijke provincie vergaderd, om te onderzoeken welke maatregels er dienen genomen te worden, in geval die wet gestemd geraakt. Verscheideno Bis schoppen hebben'in hunne vastenbrieven reeds uitdrukkelijk verklaard, dat de ouders er zich niet mogen aan onder werpen, en dat zij, ondanks den school dwang. hunne kinderen uit de godde- looze scholen moeten houden. Zij moeten, schrijft Mgr Villard,Bisschop van Autun, eene vreedzamo werksta- king inrichten, om het duurbaarste goed te verdedigen. 't Zal een harde stryd zyn voor de Fransche katholieken, die krachlens de wet op den schooldwang, dan tot boete en gevang kunnen veroordeeld worden. Voor ons Belgische Katholieken, moet heteeno les zyn, om nooit den school dwang in te voeren, die door onze vyanden vooral gevraagd wordt, om daardoor de goddelooze school te kun nen verplichtend maken. Niet tegen den Godsdienst. ToenZ. K. H. Prins Albert uit Oostende naar Kongo vertrok, over eenige dagen, zegde by aan den Eerw. heer Pastoor van Mariakerke-bij-Oostende Ik beloof u, mynheer de Pastoor, dat ik, als ik terugkeer van mijne reis. die hoop ik, gelukkig zal zijn, Onze Lieve Vrouw van Mariakerke zal gaan bedanken. Die belofte van den Prins bevalt niet aan het socialistenblad Le Peuple. Het vindt dat de Prins, bij zijn ver trek, niet moest laten blijken dat hij aan prullerijen zooals do bescher ming der H. Maagd gelooft. Daarmede is het nog eens ten volle bewezen dat Le Peuple niet tegen den Godsdienst is. De socialisten en het onder wijs. Op het kongres der Belgische socialisten, werd Maandag namiddag de kwestie der schoolkantions besproken. Er werden zeer raenschlievende en hoogdravende verklaringen afgelegd en wenschen gestemd om overal school- kantiens in te richten, waar de school- soep aan alle kinderen zou uitgedeeld worden, maar terzelfder tyd hebben de socialisten weer het bowys gegeven van hunnen haat tegen hel katholiek onder wijs. Er werd uitdrukkelijk verklaard dat de socialisten de vrye scholen niet op gelijken voet willen stellen met de officieele scholen zy willen niet dat de openbare besturen toelagen geven aan het vry onderwijs. Zelfs voor de uitdee- ling van soep aan de kinderen der vrye scholen, willen zy niet dat door de openbare besturen toelagen verleend worden, tenzy op voorwaarde dat do uitdeeling geschiedde in de lokalen der gemeente en onder de waakzaamheid van het gemeentebestuur, en dat al de kinderen er toegelaten worden. Die zoogezegde vrienden van vrij heid, gelijkheid en broederlijkheid zouden volstrekt de vryheid van het onderwijs willen vernietigen, en in afwachting, de vrije scholen onder den offlcieelen dwang stellen De vrye lief dadigheid zelfs zou niet mogen aange moedigd en ondersteund worden. Le Petit Bleu van heden Vrijdag 16 April deelt het portret meê van Groene Pie met eene rozet zichtbaar in *t knopsgat zijner kazak. De volgende tekst staat te lezen boven en onder 't portretWij vertalen M. Daens ziek. M. Daens, kristen demokraat, volks vertegenwoordiger van Aalst en broeder van wijlen den abt, lijdt aan neuras thenie ten gevolge van hersenvermoei- nis (Door aanhoudend te zeeveren zeker.) Op bevel der faculteit ofte genees- heeren, komt hij naar den vreemde te vertrekken, om eene kuur te doen iets dat hem verscheidene weken van de parlementaire werkzaamheden zal ver wijderd houden... Dus Groene Pie, trekt lyk 'nen groo- ten kapitalist naar eene badstad in een vreemd land, waar de steenen geld vragen, is dat niet zonderling voor iemand die heden Vrijdag 16 April nog schrijven durft dat hy door den stryd verarmd is tot het uiterste De geldverzendingen met de post. Het Staatsblad van zaterdag deelt een koninklijk besluit meó van 20 Maart, waardoor de post gelast wordt met een nieuwen dienst, die het verzenden van geld grootelijks zal vergemakkelijken. Buiten de gewone postmandaten zal voortaan de post bijzondere mandaten afle veren welke zullen dienen om geld te stor ten in de Nationale Bank of in hare bij huizen en agencies in de provincie, 't zy op de loopeude rekening der verzenders, 't zy op die van andere personen. Die mandaten kunnen ook dienen om, op verzoek der personen welke loopende rekeningen in de Nationale Bank bezitten, door die Bank betalmgen te laten dooo. De mandaten moeten ten minste 50 fr. bedragen. Er moet eene taks voor betaald worden van 10 centiemen voor 50 fr. van 15 centiemen, tusschen 50 tot 100 fr.; 20 centiemen, van 200 tot 1000 fr. 40 centiemen, van 1000 tot 2000 fr., en zoo voorts 10 centiemen meer voor elke 1000 fr. of deel daarvan. Zonderlinge werkmansvrien den. Vooruit schrijft dat er niet veel aan gelegen is, als een fabriekant door eene werkstaking of door de verwoesting zijner fabriek ten onder gebracht wordt. En als de werklieden daardoor hunne broodwinning verliezen, dan vinden de socialisten natuurlijk ook dat daar niet veel aan gelegen is; zij denken dat zij ze dan zooveel te beter in hunne roode netten kun nen vangen. De socialisten, die zoogezegde werkmansvrienden, speculeeren inderdaad op de ellende van het werkvolk, in de hoop alioo tot de sociale revolutie te kunnen ge raken en het rood schrikbewind in te stel len. Tegen de vliegen. Het wordt zomer en het wordt tijd aan middelen to denken om ons zeiven on ook het vee tegen de vliegen te beschermen. Daarom deelen wy het volgende mede Een lezer van het Nederlandsch land bouwblad, De Veldbode schrijft in dit tijdschrift Gaarne bericht ik u dat drie tot vier jaar geleden door mij bozocht werd de Economie Port Maily, te Port Maily, nabjj Parijs gelegen, op een eilandje in de Seine. De directeur, een zeer hoffelijk man. leidde mij persoonlyk rond en legde my de geheele inrichting uit. Aan do stallen, melkzalen, enz., ge komen, viel het my op, dat de wanden, plafonds, ja, zelfs do ruiten, blauw waren. Bij het uitdrukken mijner verwondering, ontving ik het antwoord Alle kleuren zyn hier beproefd om do vliegen te weren, tot ten laatste blauw aan de beurt kwam Deze kleur heeft zulke afdoende uitslagen gegeven, dat alle loka len, waar vee kwam, in het blauw gezet werden. De kleine wederwaardigheden des levens verdwijnen evenals de bijzonderhe den van een landschap verloren gaan voor het oog van hem, die het van den top eens bergs beschouwt. George Sand. Laffe lastering. Wy hebben in ons nr van 4 April jl. gewezen op de handelwyze van heerschap Rens, die al de katholieke Bestuurleden der Godshuizen en Armbureelen in ons arrondissement, in 't algemeen, beschuldigt van een oneer lijk en schandalig gebruik te maken van het geld der armen, ouderlingen en weezen. Een der schryvelaars der liberale firma Vijf Ezels C° neemt het euvel op dat we Meester Rens, heerschap noemen... Wij zouden beter gedaan hebben hem anders te betittelen want do handelwijze van heerschap Rens, grenst aan verachte lijke lafheid I. Immers niemand wyst hy persoonlijk aan hij klaagt al de Bestuur leden van Godshuizen en Armbureel aan als oneerlijke lieden te zyn. Mag men dat geene verachtelijke lafheid heeten De liberale schrijvelaar zegt dat een per soon tot nog over een drietal jaren in dienst van een ultra klerikaal bestuur aan dc liberalen stukken te koop bood die in dat opzicht (natuurlijk onder opzicht van schan dalig gebruik der armgoederen) merkweer- dig zijn en ze hebben geweigerd... Indien die bedoelde stukken van eenig nut voor de liberale belangen waren ge weest, de koop zou dadelyk gesloten zyn geworden... En als De Denderbode nu nog eens de liberale hoofdmannen aanraken durft (Ne touchez pa» d la Reine) dan zullen de katholieken er do gevolgen van dragon Niet verveerd zulle, noch van den blikken sabel van heerschap Spiritus, noch van de blaas van Vieze Wannes De ondankbaarheid onzer kinde ren verlevendigt do herinnering aan de weldaden, die wy van onze ouders ontvin gen. Voor de juffers. Een prote- stantsche predikant in Holland gaf aan de jonge dames van zyne gemeente don vol genden raad Een flinke, vrolijke jonge dochter met heldere oogen en roode wangen die kousen kan stoppen en hare eigene japonnen ma ken, die het commando kan voeren over potten en pannen, en met de kinderen stoeien, en toch eene dame in gezelschap kan zyn, dat is juist zulk een meisje als ik en ieder rechtschapen man tot vrouw zou wenschen te hebben. Maargy, kwijnende, pruilende, inge regen wespengestalten, gy, muziekver- moordende, romansverslindende dochters der mode en der ijdelbeid, gy zyt evenmin geschikt voor het huwelijk als een jonge hoen om het toezicht over veertien kiekens te houden Wilt gij weten wat noodig is voor u, lieve meisjes Meer vrijheid en minder dwang van het stijve fatsoen, meer in de keuken en minder in het salon zyn meer lichaamsbeweging en minder op de sofa liggen meer pudding maken en min der piano spelen meer gulheid en minder gemaakte zedigheid steviger ontbyt en minder winderigheid van manieren. Weest losser, wat minder slavinnen van de mode, ademt de zuivere atmosfeer van vryheid in, en wordt zoo iets schoons en beminne- tyks als waarvoor de natuur u bestemd heeft. De ernstigste menschen zyn niet altyd zij, dio het minst lachen. Rechtbank van Dendermonde. Dibfstax. Men zal zich nog herinneren dat er over eenige maanden hier te Aalst, ten nadeele van Van Yperzeel, waschgoed ontvreemd was door den genaamden Pros per Peeters en Jan Baseleer. Woensdag morgend is deze zaak voor de correction- neele rechtbank van Dendermonde opge roepen. Prosper Peeters werd tot i maand gevangenis en Jan Baseleer tot 30 fr. boete veroordeeld. De persoon, die het go- stolen goed gekocht had, is vrijgesproken. Een Carnavalgrap. Wij spraken reeds van den man, die tydens de Carna- valdagen te Brussel, een liefje aan de hand kreeg, welk hem zoo liefelyk behandelde dat hij eenige oogenblikken later bestatig- de dat zijnen portefeuille gestolen was. Hy gelukte er echter in het liefje te ach terhalen en toen zy op het policiebureel onderzocht werd, bleek het tot ieders ver wondering dat het een jongen was in meis- jeskleederen. Die slimmerik werd nu tot 2 jaar ge vangenis veroordeeld, met onmiddellijke aanhouding, 't Was een oud-veroordeelde JUBELFEESTEN DER TK LEUVEW De 9n, 10n en 11" Mei toekomende, viert de KATHOLIEKE HOOGESCHOOL de 75ö verjaring van hare herinrichting. We hopen dat die feesten waardig zullen zijn en van de Hoogeschool en van het goed dat ze op Wetenschappelijk en Katholiek gebied heeft gesticht. Het middencomiteit der feesten heeft beslist dat er don Zondag namiddag een VLAGGENSTOET zou gehouden worden, waarin do vlaggen zouden voorkomen van zooveel mogelijk Katholieke Maatschap- pyën uit het land Elke Maatschappij zou vertegenwoordigd worden en door hare vlag en door een of twee leden. De stoet zal vertrekken van de Statie, om 2 ure namiddag aan de deelnemende Maatschappijen zal eene schoone herinne- ringsmedalie geschonken worden en voorts zullen er 2,500 fr. prijzen in geld worden uitgelot onder de maatschappijën. HOP. Als we hier de wet van Beieren zullen hebben, eene wet die de heeren Brouwers zal verplichten alleenlijk mout en hop te gebruiken, dan zal de prijs der hop merkelijk verhoogen en de hopteelt meer winstgevend zijn. Zoo zong en zingt nog op alle tonen Pie met zijne rozet Maar zeg eens, Groene Weetal, waarby komt het dat de Beiersche hop aan zulke lage prijzen staat In Beieren treft men hopsoorten aan van nog betere kwaliteit dan onze Aalstersche hop en die tegen lagere pryzen te verkrijyen zijn. Zullen de hopplanters dan toch niet begrijpen. Groene Weetal, dat ge in deze zaak, lyk in zoovele andere altijd hen zeever verkoopt De Burgemeester der Stad Aalst, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de heer Yan Cleynenbreugel, landmeter van het cadaster, zitting zal houden ten Stad- huize, bureel van het cadaster van Woens dag 21 tot Vrijdag 23 April aanstaande, tolkens 's morgens van 9 tot 12 uren en '8 namiddags van 2 tot 5 uren, om inge volge art. 70 2 van het reglement der bewaring van het cadaster over to gaan tot het opnemen der veranderingen voor het jaar 1909. De Burgemeester M.-L. GHEERAERDTS. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 18 April 1909, M. GHYSSELINCKX, Mo lenstraat. AALST. Vechtpartij. In den nacht van 12 op 13 dezer, kwamen vier personen in staat van dronkenschap al zingende op de Vaartkaai. Daar kwamen ook twee andere personen, namelijk de genaamden Moreels en Scheirlinck deze laatsten werden dnor de vier dronkaards aangerand en er ontstond een woedend gevecht, waarin Moreels een messteek ont ving en Scheirlinck een slag met een pint glas op het hoofd. De policie, die toegesneld was, heeft de vechters, zekere De Jongh, Boeykens. Van Neck en Van Steenbergen, in den amigo opgesloten. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. AAN DE ZIEKEN schenkt Cibils kracht en gezondheid terug. Flesch 1,65. Lede. - Hevig gevecht. Dy'ns- dag avond, rond 7 3U ure, heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen Van Dries sche Louis, zijn zoon Theofiel tegen Jozef Vermeiren, op de Drie Gapers, over het stroppen van hazen. Vermeiren kreeg zoo veel slagen dat hy bewusteloos bleef liggen en daarna werd hij in eene gracht geworpen waarna de daders de vlucht na men, By toeval kwam Cesar Commerman daar voorbij, hy haalde Vermeire uit het water, met hulp van nog drie personen. De geneesheer Rubbens in allerhaast ge roepen, heeft de eerste zorgen toegediend Vermeire had drie diepe wonden op het hoofd, welke moesten toegenaaid worden. Vermeire is over gansch hot lichaam ge kneusd, rond 11 uren werd hij naar huis gevoerd. Woensdag morgend verkeerde hy nog in levensgevaar. Men verwacht het parket. Later.Woensdag namiddag, om 3 1/2 ure, is het parket van Dendermonde, samen gesteld uit den heer Prokureur des konings Schramme, onderzoeksrechter Verwilghen, greffier Broeckaert en wetsdokter Van den Winkel, te Lede afgestapt, ten einde een onderzoek te doen, aangaande de slagen en kwetsuren welke Vermeiren heeft beko men. Uit het onderzoek is gebleken dat Louis en Theofiel Van Driessche gepoogd hebben Vermeiren te verdrinken in de gracht. Toen Commerman ter plaats kwam, namen Van Driessche vader en zoon de vlucht, Commerman hoorde gekerm en gehuil, Vermeiren zat met zijn hoofd in de modder en was onder den viaduc gestampt, zoodanig dat hij alle moeite had om Ver meiren daar van onder te trekken met behulp van 3 personen heeft men hem uit de gracht gehaald. De daders zyn gevlucht, een bevel van aanhouding is tegen hen uitgevaardigd. Den toestand van Vermeiren is wat ver beterd. GEZIEN de suikery peën F.-C. JA COBS de zuiverste en do beste zyn, raden wij onze lezers aan zich geene andere mer ken te laten opdringen. Meire. Droevig ongeluk. Judokus Janssens, poeldenier, reed Dinsdag van Erpe naar Meire naar den watermolen met eenen wagen met rogge geladen van de weduwe De Groeve, toen zijn paard op eens verschrikte en achteruit in de Molen beek drie meters diep, liep. Gustaaf Cooman, schrijnwerker, die het gevaar bemerkte, sprong ter hulp en byge- staan door Desideer De Vuyst, onderwijzer, en Clement De Groeve, mulder, hebben zy man en paard van eenen gewissen dood gered. De man kloeg over inwendige pijnen. DE WAARHEID. Wanneer het de verzorging uwer nieren betreft, moet gij een middel gebruiken, dat in 't bijzonder op de nieren werkt en geen ander. In dit geval zijn de Foster Pillen voor do Nieren aangeduid want zij alleen zijn bereid voor de nierziekten en de blaasaandoeningen, en de ontelbare bewyzen, die sedert lang in deze kolommen verschijnen, bevestigen steeds hunnen aanhoudenden bijval. De hier volgende verklaring, zoo gemakkelijk na te gaan als al de anderen biedt de gelegen heid aan, aan de menschen, welke nog mochten twijfelen, om er zich door hun eigen van te overtuigen en dan volgens hunne persoonlijke ondervinding te oordee- len. Lees het volgende. Den 29 Augustus 1907, bekende ons Mr P. Dumortier, 104, Groote Bolleweg, te Aalst De Foster Pillen voor de Nieren, verkocht in de Apotheek De Valkeneer, ge nazen mij zoo wel drie jaar en half geleden, dat ik sinds nooit meer de minste pijn ge voeld heb nochtans toen ik ze voor 't eerst nam leed ik lange maanden aan de nieren en had vele middelen beproefd, maar nooit den minsten uitslag bekomen, ik had dui zelingen en bedwelmingen, soms had ik zoo hevige pijnen dat ik 's nachts geen oog kon sluiten ik was onderhevig aan zwee tingen en rillingen, had rood entroebel water, was zonder eetlust, maar dank aan die goede Foster Pillen voel ik van dit alles niets meer sinds mijne genezing ben ik altijd zeer gezond gebleven Ik veroorloof U uit dankbaarheid en om dienst aan de nierlijders te bewijzen, deze verklaring kenbaar te maken. De Foster Pillen voor dc Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 15. Friach gelijk bleekrozenrood is een aan gezicht zonder zomersproeten, zwarte puistjes, roodheden en alle andere aandoe ning van het vel. Gij verkrijgt het met het gebruik der Ntockpai<f».ii?s 25 E E i» van Bergmann en Cu, Rade- beul, tegen 75 centiemen 't stuk by M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Mark en Lange Zoutstraat, te Aalst. Vervalschte bankbriefkens. De Nationale Bank heeft een bericht rond gezonden, om het publiek te waarschuwen tegen eene nieuwsoortige vervalsching van bankbriefjes. De vervalschers gaan op de volgende wijze to werk Zy snijden van een briefje van duizend franks een reepje van eenen centimeter in de breedte, dat eerste briefje is dus eenen centimeter te kortvan een tweede briefje snyden zij een reepje van twee centimeters en plakken er hot eerste reepje aan van eenen centimetervan een dorde briefje snijden zij een reepje van drie centimeters en plakken er dat aan van twee centimeters enz., op die manier winnen zij telkens eenen centimeter en na op die wijze twintig brief jes behandeld te hebben zijn zij in 't bezit van een een-en-twintigste— zij hebben dus een briefje gewonnen. I)at bedrog is echter gemakkelijk te ont dekken als men een weinig opletby byzonderen zou het moeilijk zijn zeo een briefje uit te geven, maar het is wat anders in de banken waar heele pakjes bankbrie- ven in eens in betaling worden gegeven. De bedienden zullen natuurlijk nu weer elk briefje een voor een moeten nazien. 't Zal voldoende zyn oin hen te doen op letten tegen verder bedrog. De heer de Lantsheere, Bestuurder der Nationale Bank, over de kwestie dier ver valschte briefjes ondervraagd, heeft gezegd dat de Bank die briefjes niet zal uitbetalen Ze zyn allen vervalscht, zegde de heer De Lantsheere, dus geen enkel heeft nog waarde. Op die manier nochtans wint de Staat 20,000 fr. ten nadeele der byzonderen, en dat is niet rechtvaardig. Als men van 20 briefjes er 21 gemaakt beeft en dat de Bank ze allen uitbetaalt, dan verliest de Staat 1000 fr., maar als hy geen enkel betaalt dan wint hy er twintig duizend. De Staat zou bij dergelijke vervalsching dus belang hebbendat is onaannemelijk. Er is een middel om alle belangen over een te brengen; 21 briefjes op die manier vervalscht hebben de waarde van 20 brief jes of 20,000 fr. Ieder van die briefjes is dus het 21® deel van 20 000 fr waardof 952,38 fr. dat men die som betale voor een geknipt briefjede Staat zal niets verliezen en een verlies van 48 fr. voor den bezitter van het briefje zal voldoende zyn om hem voortaan te doen opletten. Indien gy een schoone keus wilt hebben van Gordijnen, Stors, Brise-vues, Tapijten enz., en in vertrouwen koopen, wendt u tot het huis Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat29, Aalst. Past op met het zilvergeld. Te rekenen van 1 Augustus aanstaande, zullen de Grieksche zilverstukken van 2fr. 1 fr. en 50 centiemen, niet meer gangbaar zyn in ons land. De Nationale Bank zal van nu af die stukken, welke zij ontvangt, niet meer terug uitgeven. Zij zal ook de versle ten Fransche halffrankskens inhouden. De vijffrankstukken van Leopold I zul len ook ingetrokken worden. In Frankryk worden de zilverstukjes van 50 centiemen van vóór 1870, 't is te zeggen met de beeltenis van Napoleon III, ingetrokken, om ze door halve frankskens met de Zaaister te vervangen. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of inflnenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Depratere, zij is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zij al leen is onfeilbaar en geneest altijd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 een tiemen meer voor port), alsook te Aalst bij de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Aluminiummunt. In Frankryk zal 't kopergeld van 5 en 10 centiemen wel dra vervangen worden door muntstukken in aluminium, een zeer licht metaal, zooals men weet, daar het slechts 2 maal en half zwaarder is dan het water. In de Munt te Parijs maakt men alles gereed voor het slaan der nieuwe aluminiumstukken. en oiiili^iMule koopt uwe SCHOENEN bij G. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men do bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. DENOERHAUTEM. Over acht dagen kendigden men aan dat er zou plaat selijke geitenkeuring geweest zijn voor de dieren der Geitenverzekering S8-Aga- thasgilde op Zondag aanstaande, 18 dezer, Beloken Pachen. Deze keuring wordt om bijzondere redens uitgesteld en zal wat later gescheiden en dan op tijds wel aange kondigd worden. Op tweede Paaschdag was Ressegem te klein ter gelegenheid van de inhuldiging van E. H. Gbeeraerd, als Pastoor der pa rochie. Al de huizen waren versierd met vlaggen en j aarschrifteo De stoet bestond uit 24 groepen ruiters, rijtuigen, velos, het muziek van Impe, wagens van alle slag, godsdienstige groe pen, een overschoone praalwagen van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, de harmonie van Haeltert, enz. De kerk was proppensvol. 's Avonds hadden op den berg der pastorij alle slag van feestelijkheden plaats. C. K. gggp- TYPHUS. Nu dat de typhus alom heorscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Oordegem. Onze Eerw. Heer Pastoor Van Bellingen is deze week be diend geworden van de H. Sacramenten der Stervenden. Z. H. Mgr. Stillemans bracht hem gister Vrijdag een bezoek. Woensdag namiddag is bramd ont staan in de brouwerij van M. Baillon, te Dendermonde. Terwijl de zoon een scheikundig product bezigde, had eene ontploffing plaats, die brand stichtte, welke uiterst snel voortliep. De pompiers, die op het eerste alarm toesnelden, hebben tot 7 uren moeten wer ken om alle gevaar voor uitbreiding te keer te gaan, en te beletten dat de vlam naar de fabriek Escaut-Dendre oversloeg. Te 7 uren was de brand overmeesterd. De schade moet zeer groot zijn. De Brusselsche brandkasdieven zijn opnieuw uit hunne schelp gekomen. Don derdag morgend bestatigde een bediende van M. Marchal, die eene belangrijke pas teibakkerij exploiteert in de huizen Rui- terstraat, 40, 42 en 44, te Brussel, dat de deur van het bureel aan het einde der bin nenplaats, rechts, half openstond. Hij zag dat de brandkas was verplaatst geworden en op den vloer was neergelegd. In aller haast verwittigde hij zijnen patroon. M. Marchal snelde toe en bemerkte dat de brandkas was opengebroken. Men had in de achterste plaat van het meubel eene opening geboord van 10 centimeters mid dellijn Eene som van ongeveer 500 fr., welke het meubel bevatte, werd er uit weggenomen. Het boogschieten is tegenwoordig te Brussel aan de orde van den dag bij de Brusselsche straatjongens Dit spel wordt zoowel in de straten als op de onbebouwde gronden gespeeld, en het dool der knapen zijn de voorbijgangers en meest de kolos sale hoeden der dames. Dinsdag namiddag mikte een knaap op de Gemeenteplaats, te F.lsene, naar den hoed eener dame en de pi.il trof haar op het voorhoofd. De vrouw viel bewusteloos neer en voorbijgangers moesten haar naar het commissariaat dra gen, waar een geneesheer haar kwam ver zorgen. Vervolgens werd het slachtoffer per rijtuig naar hare woning gevoerd. Het oud, vermolmde gebouw dat te Gent den dienst der posteryen huisvest, of beter gezegd onder 't stof der eeuwen ver smacht, komt by na in asch gelegd te wor den door brand. Een bittervuur dat smeuldo in eenen muur waarin eene kachelbuis was ingewerkt, wierp woensdag morgend eens klaps vuurgensters en rook in de zaal der winketten, en zou ongetwijfeld den ver molmden houtvloer in brand hebben gesto ken, zonder de tegenwoordigheid van geest van oen bediende, die onmiddelijk het alarm gaf en den brand deed blusschèn. Zouden de omstandigheden den heer Mi nister van spoorwegen willen noopen, den dienst der posteryen naar de Koormarkt f over te brengen, of wil men wachten tot de oude barak van rechtover 't gerechtshof op de hoofden der bedienden en van liet publiek instuikt X. De reis van Prins Albert. - De Engelsche stoomboot Armadale Castle met prins Albert aan boord is Woensdag morgend ten 6 uren de haven van Funchal, hoofdstad van Madera, binnen geloopen. Onmiddellijk daarna begaven zich aan boord om den prins te groeten baron do Fallon, minister van België te Lissabon, ridder deiBianchi, consul en onder consul van België en M. Ferdinando de Bianchi consul van Italië. Om 7 ure verliet prins Albert het sehip, vergezeld van zijn gevolg en bovengemelde j personaliteiten. Aan land werd hij door de burgerlijke en militaire gouverneurs en j andere overheden ontvangen. Het garni zoen der stad presenteerde de wapens, ter- I wijl het militaire muziek de Brabangonne I speelde. Prins Albert bracht een bezoek aan de stad en deed eene wandeling in het omlig- j gende gebergte. Om 10 ure 's morgens was Z. K. H. terug aan boord, uiterst tevreden over zijn te kort verblijf te Funchal. Toen de Armadale Castle de haven ver- liet, heeft een der forten van de stad een- en-twintig saluutschoten gelost, ter eere I van onzen prins. Te Gent wordt het volgende geval door het gerecht onderzocht. Zondag avond, rond 11 ure, werd Dr Louvrier gevraagd om spoedig by Alfons Bogaert te komen, die in het Fortjo, eene steeg die op de Plezantevest uitkomt, het werkmanshuis n. 89 bewoond, en die om 9 1/2 ure van den trap gevallen en den j schedol gekloven was. Toen de geneesheer ter plaats kwam kon hij enkel den dood van Bogaert vast- j stellen. De vrouw, Sofia, lag in bezwy- I ming. Toen zij tot bezinning kwam legde zij den doodelyken val van haren man vol- gender wijze uit Alfons was reeds te bed of op liet punt te gaan slapentoen hij be- j hoefte gevoelde naar beneden te gaan. Hy mistrapte zich echter, viel met het hoofd vooruit op den steenen vloer van de keuken en bleef bewusteloos liggen. Zij verklaart dat zij haren man liet liggen, maar hem oen kussen onder het hoofd stak. De policie die van de zaak hoorde, steldo een onderzoek in en dit gaf aanleiding tot de aanhouding der vrouw, Maandag avond rond 9 ure, in de herberg Trompetje, Mo- j lenaarstraat. Alfons Bogaert, het slacht- offer, is 51 jaar, spinner in het fabriek Voortman hij was een doorbraaf man, en had den Zondag in zijn huis doorgebracht. Hij had langen tijd gescheiden geleefd en slechts sedert een drietal maanden het echtelyk leven hernomen en het huisje be- trokken in het Fortje. Volgens men zegt, waren de echtgenooten Bogaert en hun I zoon gaan slapen rond 9 uren Nauwelijks te bed, zou er een hevige twist ontstaan zijn. Beiden stonden op, en dan moet de ongelukkige val hebben plaats gehad. Dijnsdag voormiddag is het lijk van 't slachtoffer naar het doodenhuis overge bracht, om door de wetsdokters onderzocht te worden. De vrouw blijft in verzekerde bewaring. Het onderzoek duurt voort. De duurte van het graan. - Een Antwerpsch handelaar verklaart het vol- 1 gende Nooit is er te Antwerpen zoo weinig graan voorhanden goweest als thans dus kunnen het de handelaars niet opstapelen. Vele kooplieden doen thans goede zaken, dit is waar, omdat er veel vraag naar graan is en zy gebruik maken van vroeger geslo- ten koopen. De vracht van de weinige booten die da gelijks te Antwerpen aankomen, is ver- kocht vooraleer de schepen in de Schelde i komen. De Yankee Patten die de grootste hoeveelheid graan ophoopt welke ooit ge- i zien werd, zou wel kunnen varen gelijk j Leitner die ten slotte met zijn graan geen verblijf wist. Zo^dra goed nieuws komt j van den oogst zou Patten wel kunnen sprin gen. Duitschland die al het graan opkoopt en j Italië, waar ook groote hoeveelheden heen gestuurd worden, moeten de inkomrechten I van 5 mark en 7,50 fr. de 100 kilo beta len. zoodat aldaar het brood nog veel duur- der zal worden dan ten onzent. De prijs der bloem is nu van fr. 31,50 tot 33,00. Donderdag nacht zyn te Antwerpen onbekende dieven in de St. Jozefkerk ge- drongen en hebben er den offerblok van t het zuivel opengebroken, die ongeveer een 200tal frank bevatte en leeggestolen. De dieven hadden zich laten insluiten, en hebben de kerk verlaten langs de opening, die zij, zonder schade aan te richten, bad deh gemaakt gemaakt, door in de koor eene ruit uit te snyden. Dan hebben zy zicli langs eene koord naar buiten laten i afzakken. Men vraagt zich af of de kerkbesturen I niet goed zouden doen, het voorbeeld van de O.-L.-Vrouwekerk te volgen, waar een i bestendige nachtdienst met honden inge- I richt is. Brug-ge. Moordpoging. Irma Roels, 20 jaar oud, dienstmeid, had hare betrekkingen afgebroken met zekeren Gre- 1 goire Van Hee, ook 20 jaar oud, wonende Mortierstraat en was naar Brussel gaan dienen by M. Vandenberghe, luitenant der genie, zoon van den eigenaar van het Hotel de CommerceSt-Jacobstraat. Met het Paaschverlof nu was M. Van denberghe met zyn gezin naar zijn ouders i huis gekomen. De dienstmeid, Irma Roels, vergezelde het gezin. Van Hee, zulks vernomen hebbende, trok Dynsdag, rond 2 uren namiddag, naar het Hotel de Commercewaar hy onder hot een of ander voorwendsel vroeg om Irma

De Denderbode | 1909 | | pagina 2