Donderdag 22 April 1909 S centiemen per nummer 65"'Jaar 4148 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Echtscheidingen. MOEDERHART! Ruchtbaarheid GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Goed nieuws voor (iet personeel der ijzerenwegen, EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit jjlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes jnaanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving Èindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Kngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 sn in alle Postkantoren des Lands. CU IQ UK MUUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst,21 April 1909. Het is reeds meer dan eens bewezen geworden dat het gotal der echtschei- I dingen veel grooter is in de protestant- sclie gewesten van Duitschland dan in I de katholieke gewesten in deZwitser- sche protestantsche kantons dan in de katholieke kantons. In ons Land, in België, is de plaag der echtscheidingen ook verergerd in deze laatste tijden. Geen wonder, de propaganda ten voordeele der vrije liefde en 't verbreken der huwelijksbanden heeft hare vruch ten afgeworpen. In 1840 telde men in België slechts eeDe enkele echtscheiding op 1175 hu- welyken en nu heden is de verhouding eene echtscheiding op 63 huwelijken. Wat te bemerken valt, 't is wel dat, even als het in Duitschland en Zwitser land wordt bestatigd, onze Provinciën die door den kanker van 't liberalism en 't socialism 't meest zijn aangetast ook in zake van echtscheiding aan 't hoofd staan. De Provincie Henegouw by voorbeeld waar men, van 1840 tot 1850 eene echt scheiding jaarlijks bestatigde, er nu heden 's jaars bijna 200 telt. In 1904 werden er 190 en in 1905 178 uitgesproken. Stellen wij daartegen de Vlaamsche katholieke Provinciën. In Limburg onder andere van 1840 tot 1904 zijn er talrijke jaren geweest dat er geenc enkele echtscheiding is aangetroffen geworden en nooit besta tigde men in dio lange ry van jaren meer dan eene jaarlijks. In 1905 waren er twee echtschei dingen. Men doe er de groote steden van af Brussel, Antwerpen, Gent, Brugge. Me- chelen en 't getal echtscheidingen in 't Vlaamsche Land is onbeduidend tegen over dat in 't Walenland. Ongetwijfeld zullen de liberale scri benten, Spiritus, Vieze Wannes, enz. die vermeerdering van 't getal echt scheidingen in 't verkankerde Walen land als eenen vooruitgang beschouwen waarbij 't liberalism en 't socialism voor deel vinden zullen. Wij integendeel aanschouwen dio ver breking der huwelijksbanden als een voortvloeisel der blauwe en roode onaf hankelijke zedenleer, als een peil dat -(o)" 2le Vervolg. Met onvasten stap trad Eva over den dorpel van het kabinet, waar zij eenmaal was binnengetreden en waar zij zulke pijn lijke ontroering had geleden. Daar stond zij recht, eerbiedig, het oogenblik verbei dende waarop de graaf over zijnen lesse naar gebogen, het hoofd oprichtte om haar het woord toe te richten. Ach wat hadden de jaren een droevig uitwerksel gehad op het gemoed van Edmond, van hom die wei gerde haar naar St. Domingo tc laten ver trekken.... Hy zegde dan dat zij de kost baarste schat voor hem uitmaakte. Was die begeerige persoon, die beursman, thans in sommen en cijfers verslonden, wol het ridderlijk, belangloos wezen dat zy had bemind'? M. de Merinville hief eindelyk het hoofd op en bekeek verwonderd haar die voor hem stond. In volle klaarte kon hij haar aangezicht beschouwen gelukkiglijk wa ren hare oogon achter de brilglazen ver borgen. Door het geluk dat Eva thans genoot van by hare kinderen te wezen, herleefde zy... Zij was verschoond geworden... de zoo gele tint was tot een witte kleur overge gaan, de rimpels welke zich op voorhoofd ons 't verderf der openbare zeden aan wijst en 't gene, woekert het voort, ons eindelyk in eenen poel van zedeloosheid moet doen nederslorten. De ondervinding leert ons dus dat, in Duitschland, in Zwitserland en in Bel gië, hot de katholieke bevolkingen zijn die de huwelijkstrouw het meest eerbie digen een onomstootelyk bewijs dat de katholieke Leering de grondzuil is waar op onze huidige samenleving berust Onder dien titel lezen wy in 't Fond senblad De vermaarde Engelsche Kardinaal Newman heeft eens geschreven KatholiekenMen beoordeelt U slecht omdat men u niet kent Toont U Wij hebben slechts eenen blik rondom ons te werpen om de waarheid dezer woorden te beseffon. Toen, over 25 jaren, de Katholieken het bewind in handen namen, dan was het eerste deuntje door de liberale pers aangeheven dat de Katholieken niet besturen konden, dat zij het land naar den afgrond zouden leiden, enz. Jaren lang heeft de geuzenpers dat refrein herhaald, totdat eindelijk de feiten zoo afdoende werden, dat liborale politiekers zeiven in openbare en plech tige omstandigheden hulde brachten aan de bekwaamheid en de voorhandneming van onze Katholieke Ministers, die getoond hebben wat ze konden, gelijk kardinaal Newman het aanraadt. Vroeger was het artikel van het libe- raai geloof dat men geen goed handelaar of nyveraar kan zijn, als men katholiek is. Op andere gebieden ook is het noodig dat de Katholieken zich toonen, opdat zy en hunne werken naar waarde ge schat worden. Hoewel de 20"® eeuw zeer fier op hare ontwikkeling en verlichting is, zijn de meDschen nu evenzeer als vroe ger, zoo niet nog meer, te pakken met bluf eu met lawaai. Een tandentrekker, die Haarlemsche olie verkoopt en kruiden tegen allerlei ziekten, mag rekenen op grooten ver koop. op voorwaarde dat zijn rijtuig maar schittert van koper en goud dat zijne trompetten luide schetteren en dat hij zelf eene tong van lintjes heeft Liberalen en socialisten weten deze zwakheid van het menschelijk geslacht uitnemend uit te baten ten voordeele hunner politiek, en beiden schreeuwen en wangen vertoonden, verdwenen de rug was niet meer zoo ingedrongen. Zooveel tc beter, mompelde de ban kier, deze vrouw is zoo leelijk niet als ik mij vooreerst inbeeldc. Mejuffer, sprak hij. gy zult erken nen dat ik u niet dikwijls stoor en ik u volkomen meesteres over de opvoeding myner kinderen laat. Het is dus niet om u te berispen of om u uitloggingen te vra gen dat ik u heb ontboden. Waarom dan scheen Eva te willen vragen. Vandaag verjaart de dag waarop mijne eerste vrouw zaliger overleden is, hernam hij met ernstige stem. Mej. Brown kon zich niet weerhouden door eene beweging hare verwondering uit te drukken zy verwachtte er zich zeker niet aan dergelijke taal te hoorec. Hare beweging was aan den bankier niet ontsnapt Wist gy het niet, Mejuffer De gra vin is den 3 Februari 1852 te St-Domingo overleden, vandaag twaalf jaren geleden. Niettegenstaande do wonderbare zorgen haar dooreen bloedverwant bewezen, niet- tenstaande haren jeugdigen ouderdom, zij was pas twee en twintig jaren oud, over leed zij, slachtoffer van de gele koorts welke zoo weinigen spaart De graaf scheen ontroerd, by staakte een stond en hoesite om de stem te verbe teren. Alle jaren ga ik op dien dag met voortdurend dat zy de besten zijn, de eenigen die vrede, geluk en welstand op de wereld kunnen doen heerschen. Terwijl zy schreeuwen, werken de katholieken. Dat is, voorzeker uitmun tend maar daarin hebben de Katholieken ongelijk dat zij te veel werken in stilte, en meenen dat zulks de beste manier is. Voorzeker, goede waar prijst zich zelve, maar in onzen tijd wordt op han delsgebied voor de koopwaar, welke men goed weet to zijn, ook de meeste rek laara gemaakt. Zoo moet het ook zyn voor de katho lieke werken, vooral op maatschappelijk Geene party kan op zoo talrijke wer ken wijzen als de katholieke in geene partij werken de ieveraars met meer belangloosheid en toewijding. Maar dat is niet genoeg gekend. In elke gemeente van Vlaanderen bestaan maatschappijen van Onderlingen Bijstandpensioenkassenverzekeringen tegen de sterfte van allerlei huisdieren, enz. Al die maatschappijen houden eene jaarlyksche vergadering, in welke de werkingen de voordeelen dier maat schappijen door cijfers aangetoond wor den. Waarom wordt van die vergaderingen geen verslag gezonden aan do dagbladen welke in de gemeenten zyn verspreid Wel te verstaan, geen verslag vol ron kende volzinnen en misplaatste loftui- gingen, maar een bondige en zaakrijke opgave, van het getal leden, vermeerde ring of vermindering ontvangsten en uitgaven, en enkele belangrijke bijzon derheden. In 10 tot 20 regels kan zulk verslag samengevat worden, en daarmede weet elkeen dat in die gemeenten de katho lieken werken en blijven werken, en dat is eene heilzame prikkel voor de werkers dier plaatsen en voor dezen van elders die natuurlijk zich aangezet gevoelen om hunne geburen te evenaren of te overtreffen. Op die manier geraakt het door en door bekend wat de katholieken doen, en dat kan Diet anders dan heilzaam zyn voor de groote katholieke zaak. Het beste middel voorde katholieken om zickzelven en hunne werken to toonen, is gebruik te maken van de katholieke pers, welke iu gansch het land zoo goed is ingericht. 't Is waarlijk onverstaanbaar en hoogst te betreuren dat het krachtig middel der ruchtbaarheid door de pers zoo zeer ver waarloosd wordt. mijne kinderen naar het kerkhof van Père Lachaise ik ben verplicht voor de eerste maal daaraan te ontbreken. Mevrouw de Merinville heeft zich met eene uitstalling in eene liefdadigheidsfoor gelast en zij houdt er volstrekt aan dat ik daar tegenwoordig weze. Kan men tusschen een levende en eene doode aarzelen vroeg Eva zich droe vig af. Mejuffer, sprak de graaf, gy zult de kinderen naar het graf hunner moeder ver- Hoe Ik Gij wilt Is het moge- fijk Ongetwyfeld. Ik kan my, overigens, uwe verwondering niet uitleggen. Vergo- zelt gij de kinderen op wandeling niet naar de Elyseesche velden Welnu, gij zult ze vandaag naar Père Laehaise geleiden het is een weinig verder en wat minder plezie rig dit is alles. Hebt gy iets aan te mer ken Niets, heer graaf, gy hebt mij straks niet begrepen en gij schryft mij gevoelens toe welke ik niet heb, Gij zult gehoorzaamd worden, wij zullen vroeger het morgen maal nemen en den heiligen plicht gaan vervullen, dien gij van ons vraagt. Mag ik my nu verwijderen Ik weerhoud u niet, zegde koudweg de bankier, die terug begon te rekenen. Welke zonderlinge vrouw hebben wij toch voorhanden murmelde hij, toen Eva verdwenen was, De handel betaalt veel geld om in een afgemeten ruimte zijne waren in een dagblad te mogen aanbevelon de katholieke werken welke gratis over do pers kunnen beschikken verzuimen het te doen. Hetgeen onze confrater zegt is waardig van in acht genomen te worden. In bijna alle gemeenten bestaan die weldoende katholieke maatschappyen, wier werking niet voldoende bekend is, ja, om zoo te zeggen onbekend blijft. Wy vestigen daarom de aandacht onzer vrienden op deze regelen en roepen hun do woorden van Kardinaal Newman toe: Katholieken men beoordeelt u slecht, omdat men u niet kent. Toont u Een beroepshof voor de gestrafte beambten en werklieden. Sinds lang vragen de beambten van den spoorweg dat het aan leden van het personeel, getroffen door eene tucht straf zou mogelijk zijn, daartegen be roep aan te slaan bij eenen beroepsraad. Minister Helleputte heeft die vraag van het personeel ingewilligd. De minister komt inderdaad te be slissen dat een beroepsraad zal samen gesteld worden, gelast de beambten en werklieden van zijn departement te aan- liooren, die meenen opspraak te moeten inbrengen tegen eene tuchtstraf die hun werd opgelegd. Deze raad zal bestaan uit drie leden en een griffier. Geen dezer leden van den raad zal behooren tot het beheer. De voorzitter zal een magistraat of oud- magistraat zijn en de bijzitters zullen ambtenaars of ageDten zijn die op rust- geld zijn gesteld. Elke agent, getroffen door eene zware tuchtstraf, mag aanvragen om voor den beroepsraad zijne zaak te verdedigen, doch is gemachtigd zich te doen bystaan door eenen agent behoorend tot den- zelfden dienst. Vooraleer dus de minister een besluit neemt over eon geval dat hem onder worpen wordt, zal hy het advies kun nen inwinnen van een organisme, vol komen onafhankelijk van het beheer. Eerstdaags gaat deze raad ingesteld worden. Deze vrouw kwam in alle geval zoo zon derling niet voor als het toeval, dat de on derwijzeres voor het graf ging brengen, waarin zy zoogezegd rustte. Het schijnt dat ik den 3 Februari overleden ben, dacht zy als zij terug de studiekamer binnentrad. De leerlingen omringden haar en keken haar angstig aan Vreest niet, lieve kinderen, wy zul len elkander niet verlaten uw vader heeft mij enkel verzocht u vandaag naar 't kerk hof van Père Lachaise tc geleiden. Gaan bidden op het graf onzer teer geliefde moeder, riep Hendrik uit. Ah, ik vraag niet beter. Gij zult zien, mej. boe schoon onzo moeder was hare afbeelding is door Maindron in marmer gehouwenzij ligt op den steen voor het altaar men zou zeggen dat zy gaat opstaan en spreken. Ja, voegde Paquitta erbij, de aan blik is bijzonder treffend, en telkens ik in die kapel ga, word ik kwalyk Deze bede vaart welke men ons alle jaren oplegt, schijnt mij toe zoo dikwijls terug te ko men Men legt u nochtans geen groote zaak op, lief kind,antwoordde Mej. Brown, en gij zyt zulks verschuldigd aan de moe der die ongetwyfeld voor u veel zou ge daan hebben, ware zij in leven gebleven. Het morgenmaal was gauw gedaan, de onderwijzeres en hare leerlingen stapten in het rijtuig om zich naar den doodenakker te begeven. Terwijl Paquita en Carmen ernstig aan De twaalf geboden des mans. 1. Bemin slecht uwe vrouw alleen. En heb met andre geen gemeen. 2. Wil altoos haar ter zijde staan, Haar troosten op haar levensbaan. 3. Wil nooit haar jaloezie botoonen En zelfs haar fouten nog verschoonen. 4. Toon nooit aan haar een zuren mond Ofschoon ze soms u niet verstond. 5. Spreek niette veel maar immer zacht Dit met uw dienaars ook betracht. 6. Wil haar zoo 'tkan voldoening geven Doch houdt de broek voor gansch [uw leven. 7. Deftig in taal, met wys belei' Laat alle lastertaal op zij'. 8. Geloof kwatong noch leugen niet, Want zeker baart u dit verdriet, 9. Wees spaarzaam, doch met geld Duld nieuwen hoed en beste ÉET- 10. Wees nimmer slaaf van spel ofdrank Want daardoor gaan de zaken mank. 11. Geen moeit' gespaard, geen plicht [verzuimd. Dan is mon vroolijk, opgeruimd. 12. Mot moed verwint elk tegenspoed De vrouw u dan met liefde groet. De graanopkoopers! De specula ties op de granen, welke in de Ver- eenigde Staten hebben plaats gehad en die de graanprijzen hebben doen opslaan, zullen zonder twijfel niet lang meer dureu. Er wordt inderdaad reeds gemeld dat twee wisselagenten te New-York, die zich aan zulke speculaties hadden overgeleverd, en groote aankoopen ge daan hadden, zoogezegd om in mei to leveren, slechte zaken gemaakt hebben, 'tis te zeggen dat men reeds een afslag der graanprijzen voorziet, Zij hebben hunnen bilan neergelegd hun passief beloopt 1 500.000 dollars en hun aktief slechts 400.000 dollars. DE vrouw is tusschen al wat leeft Het eêlst wat God geschapen heeft, Indien z'haar zending wel verstaat En dio in niets te buiten gaat... Door liefd' met eer en deugd gepaard Is zy een engel by den haard. Maar ook de man, neem dit wel aan, Moet even goed zijn plicht verstaan Bij onmiu, ooweêr en gedruisch Dan wordt de vrouw een plaag in huis, Maar menigmaal geloof mij vrij, Is hij veel schuldiger dan zy. Volmaakt een mensch bestaat er niet Zoo men op 't huiselijk gebied Steeds voor malkaar geen oogjes sluit Dan valt het dikwijls kwalijk uit. Die waarlyk wil gelukkig zyn Die giet wat water in den wyn. de zijde hunner onderwijzeres voortstapten, de handen vol tuilen en kronen, liep Hen drik met de vluchtheid zy'nen ouderdom eigen, over de graven zich buigende om do opschriften te ontcijferen of een nieuws gierigen blik slaande in het inwendige der kapellen welke door eene bronzen grillie waren gesloten. Welhaast sloeg de onder wijzeres en hare leerlingen eenen zyweg in, dio op een groot praalgraf uitgaf. Wy zijn er, riep Hendrik uitbe schouw eens goed deze kapel Mej. zy heeft zeer veel geld gekost Papa heeft niets gespaard. Onze moeder heeft een der schoonste praalgraven van Père Lachaise, voegde Pa quita er hoogmoedig by. De onderwijzeres trok uit haren zak een sleutelken dat in het verroeste slot kraste. Eilaas zegde Carmen zuchtend, het is al zoo lang dat deze deur niet meer geo pend werd eertyds kwam vader minstens alle acht dagen en hot autaar verdween on der lilas en rozen. Ik denk niet dat hy sedert zyn tweede huwelijk hier den voet gezet heeft. Ziet naar deze verslenste bloemen, naar dit stof, naar die spinnewebben welke het altaar ontsieren. Stoot u dit niet tegen hot hart Arme moeder zegde Hendrik. Thans verlaat men u voor de andere, voor do Amerikaan8che. Wees gerust, wy zullen u schoone kronen brengen en voor den op schik uwer kapel zorg dragen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1