Zilveren Jubelfeest Allerhande nieuws. Frankrijk. Waarom sommige familiën arm zijn. Zegt het Savings Journal Hunne wenschen zijn grooterdan hun beurs. Zy verbeelden zich, dat de wereld hun een bestaan verschuldigd is. Zy houden geene aanteekoning van hunne uitgaven. Zij worden gemakkelyke prooi van zilvertongige zwendelaars. Zg verkeeren de stelling Eerst plicht, dan genot. Zij houden er te veel en te kostbare uitspanningen op na. Het is hunne moeite niet waard om centen te besparen. Zij laten hunne vrienden misbruik maken van hunne toegenegenheid en goedhartigheid. Zy trachten te doen wat anderen van hen verwachten, niet wat hun beurs toelaat. De ouders zijn bezuinigend, maar de kinderen hebben verkwistende gewoon ten. Zij achten het niet noodig om contrac ten en overeenkomsten in schrift te brengen. Zij maken liever schulden dan werk te doen dat zg beneden zich achten. Zij hebben de noten hunner vrienden geteokend of zich voor de betaliDg borg gesteld, juist vriendschapshave. Zij hebben al hunne eieren in eene mand gelegd en zyn niet in staat er het oog of beheer over te houden. Zij denken dat het nog vroeg genoeg is om beginnen te sparen voor een re- genachtigen dag als het al regent. Het eenige waar hunne dochters het op toeleggen, is op het vertoon van mooie kleeren enkostelijke versierselen. Zij beseffen niet dat eene kostelijke gewoonte hen moge inleiden tot eene geheele familie van kwistige gebruiken. Bulgaren. 't is gekend, dat de Bulgaren harde en onvermoeibare wer kers zyn. Men vindt ze in Rumonië, Servië, Hongarije, Oostenrijk, om daar het werk te doen, dat de bewoners dier streken te zwaar vinden. Nadat zij eenige jaren op den vreemde hard hebben gewerkt, keeren zij met een goeden spaarpot naar huis terug. Drinken doen zg echter niet. De Bulgaren zgn het soberste volk van Europa, en daar zijn zg fier op. Belgen en Hollanders, spiegelt u Metsers voor Sicilië. Naar het schynt worden in vreemde landen metsers aangeworven voor Messina, waar het aard beving is geweest. Er valt op te passen. Indien men metsers vraagt in den vreem de het is omdat de Italiaansche er niet wil len naartoe gaan. Zo willen niet omdat de Kalabreezen en Sicilianen zich heer en meester to Reggio en Messina hebben aangesteld, en wie niet wil dansen zooals zy schuifelen wordt het daar beu gemaakt of naar de andere wereld gezonden. Ook vreest men dat besmettelijke ziekten zullen uitbreken daar nog 80 duizend lijken onbegraven onder de puinen liggen. Oppassen is de boodschap Inburgering. Volgens een officieel verslag hebben zich in don loop van verle den jaar 640 Belgen tot Franschen laten inburgeren. lu Frankryk bevonden zich in datzelfde jaar 5275 personen die moesten beslissen of zg Franschen wilden worden of hunnen oorspronkelyken landaard behoudendaar onder waren 811 meerderjarige en 1525 minderjarige Belgen, te zamen 2336. Op dat getal hebben 1222 personen aan de hoedanigheid van Franschman verzaakt; daarvan zyn er 705 Belgen. Dus meer dan de twee derden der Belgen die te beslissen hadden, hebben verkozen Franschen te worden. In België zyn zes Franschen tot Belgen ingeburgerd, en 250 personen die te kiezen hadden tusschen Belg en Franschman, hebben zich langs de zyde der Belgen ge schaard. Slotsom2271 Belgen zijn Franschen geworden en 256 Franschen zyn Belgen geworden. Daaruit blykt dat België veel meer over schot heeft dan Frankrijk. der Katholieke Regeering van België te Gent. Te Gent werd Dinsdag door de katholie ken der provincie Oost-Vlaanderen plechtig het zilveren jubelfeest herdacht der heuge lijke zegepraal, welke de katholieke party het bestuur van het land in handen gaf. Het feit dat eene zelfde party gedurende 25 jaar een grondwettelijk en parlementair land bestuurt, is eenig in de geschiedenis der volkeren. Ook hebben de katholieken onzer provincie dat jubelfeest govierd met ongewonen geestdrift. Te 11 uur 's morgends werd in de Sint- Michielskerk eene Dankmis opgedragen, waarna een plechtig Tb Deum werd ge zongen. Die Mis werd bijgewoond door vele voor name personen. Ton 1 uur had in de groote zaal van het Casino een groot feestmaal plaats. Deze zaal was echter nog te klein om aan alle personen die het banket bijwoonden, plaats te verleenen. Er waren niet minder dan 1500 tafelgasten en ruim 200 moesten ge weigerd worden bij gebrek aan plaats. Dat feestmaal is voorzeker het grootste dat ooit in Gent heeft plaats gehad en het zal dan ook als dusdanig in jaarboeken van Gent geboekt blijven. De eeretafel was voorgezeten door den heer Senator Leger, voorzitter der Katho lieke Grondwettelijke Vereeniging. Namen plaats aan zijne rechterzijde, de heeren Cooreman, Kamervoorzitter; Helleputte, Minister van spoorwegen, enz.Van den Heuvel, Staatsminister; Baron H. Delia Faille d'Huysse, Ondervoorzitter van den Kath. Vereeniging, en Senator; Van Vrec- kem, de Kerchove d'Ousselgliem, Mertens Senators; De Sadeleer, oud Kamervoorzit ter; De Riemaecker, Voorzitter van den provincieraad Verhaegen, Thienpont, Maenhout, Tibbaut, Piéraert, Volksverte genwoordigers; L. de Hemptinne, plaats vervangend Senator; Verspeyen, hoofdop steller van den Bien Public Ligy, oud- Volksvertegenwoordiger; Eeman en Pusse- mier, Leden der Bestendige Deputatie; Van de Vyvere, Schepen van Gent Mare Roo- man d'Ertbuer, Schatbewaarder der Kath. Vereeniging. Aan zyne linkerzijde MM. De Lants- heere. Minister van Justicie Beernaert, Staatsminister; Alfr. Claeys Boüïiaert, On dervoorzitter der Kath. Vereeniging; Be- gerem, oud-Minister van Justicie Baron van der Bruggen de Naeyer, oud-Land- bouw-Minister; Baron de Kerchove d'Ex- aerde, Gouverneur van Oost-Vlaanderen Vercruysse, Baron Eug. de Kerchove d'Exaerde, Baron Mincéde-Fontbaré, Sena tors; Van Cleemputte, Huyshouwer,Raem- donck, graaf de Brouchoven de Bergeyck, Bruynincx, Volksvertegenwoordigers; Lib- brecht, plaatsvervangend Volksvertegen woordiger; A. Siffer, d. d. Burgemeester van Gent; Cooreman, Verwilghen, Van der Linden, Leden der Bestendige Deputatie Alfred De Kerchove d'Exaerde, Lid der Kath. Vereeniging; Jules Rooman d'Ert buer, Van den Steen. By het nagerecht werd de reeks heil dronken ingesteld door den heer Léger, die dronk aan Paus en Koning. De heer Van Cleemputte stelde de gezondheid voor van het Katholiek Gouvernement en herin nerde aan al wat het Katholiek Landsbe - stuur sedert 25 jaar ten voordeele van het land heeft gedaan, hy bracht hulde aan de talrijke Ministers die deel hebben genomen aan het bestuur. De heer De Lantsheere, Minister van justicie stelde de gezondheid voor der ge kozenen van de verschillige arrondissemen ten en dronk op de drukpers. De heer Senator Vercruysse, dankte en bracht hulde aan de kiezers. M Beernaert is gelukkig in de gelegen heid te zyn, den verjaardag der katholieke regeering te kunnen meevieren. M.M. Verspeyen en K Lybaert ant woorden in naam der drukpers, De talryke schaar aanwezigen was be zield mot ongewone geestdrift. Ze maakt immers de voorwacht uit der katholieke party die fier mag zijn op hare lauweren en moedig in de bres blyft voor nieuwe overwinningen te behalen. Het Leven der Allerheiligste Maagd Maria, het christen volk aangeboden, door Pater Beat Rohner, O. S. B., Pastoor van Einsiedeln (Zwitserland*, in het Neder- landsch vertaald door Ad. MusierPastoor te Berchem (VI.) Een boekdeel van 548 bladzijden met 28 fraaie platen. By A. I)e KoninckxLombaardvest, 8l, Antwerpen. Fr. 4,00. Het Leven der Allerheiligste Maagd Maria, goedgekeurd en aanbevolen door talrijke Kardinalen, Prins-bisschoppen, Aartsbisschoppen, Bisschoppen, Aposto- lieke Vicarissen. Kapitularissen en Abten, is het schoonste boek wat ooit over Onze Lieve Vrouw geschreven werd. Het hoort te huis in alle christene familiën, by eiken priester, bij al de vereerders van onze Moeder Maria. Met zyn zalvend en over tuigend woord, dringt de schryver innig diep, dieper dan wie ook, in het zoo won derbaar leven onzer Hemelschc Moeder, en verklaart ons de geheimvolle daden en woorden en werken van de bevoorrechte Maagd. Zyne bespiegelingen verwekken in het hart van don lezer, eene teedere, onuitwischbare godsvrucht, een kinderlyk vertrouwen, die hy voor de lezing niet in zich gevoelde. Hy leert zyne Moeder ken nen, schatten, beminnen, vereeren. Zijn hart zwelt van innige liefde voor Haar. In 52 hoofdstukken verhaalt de schryver ons i° Hoe de Allerheiligste Maagd in de wereld komt2° Hoe zij tot Moeder Gods wordt voorbereid; 3® Hoe de II. Maagd met den H. Jozef in den echt treedt 4° Hoe zij als Moeder Gods leeft en lydt Hoe de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods uit deze wereld scheidt. Pater Beat Rohner vergenoegt zich echter niet ons over het Leven van Maria te spreken hy past hare voorbeelden toe op eiken christen, op allen ouderdom, op iederen toestand van het leven Kinderen, Ouders, Broeders, Zus ters, Leeken, Kloosterlingen, Priesters, Dienstboden, Oversten, allen vinden in zyn werk een zekeren leiddraad voor hunno levenswijze. Voor wat de Vlaamsche vertaling aan gaat, kunnen wy niet beter doen dan de woorden neérschryven van een lid dor Kon. VI. Academie De vertaling is letter kundig juist. AALST. Zondag, na middernacht, kwam de agent Van Mulders van de Sinte- Apolonia-kermis. Aan den Gentschen Steen weg gekomen, werd hy door twee dron kaards aangevalleneen gevecht ontstond de agent was verplicht zynen sabel te trekken. Toen een andere agent ter hulp kwam, namen zij de vlucht. Van Mulders werd aan de hand gekwetst en verloor zijnen kepi. De daders zijn gekend. Lede. Maandag morgend, rond 7 uren, ontstond ruzie tusschen Louis Van de Brempt, oud 39 jaar, houtzager en Serafien Verhoeven in de herberg van Rosalie Provost, op de wijk Speeckaert. Verhoeven nam een pintglas en sloeg het met geweld op het hoofd van L. Van de Brempt. die eene erge wonde aan de lin kerslaap bekwam. Van de Brempt zakto ineen. De geneesheer Rubbens heeft hem de noodige zorgen toegediend. Eene klacht is ingediend. Ruzie ontstond ook te Lede tusschen Jeannette De Leu, Pioter De Jonge en Alice Spiegeleer,op de wijk Guchtopeens hadden zij elkaar vast. De Jonge sloeg met de vuist, en De Spiegeleer begon met water te gieten op De Leu. Deze vluchtte in haar huis dan sloeg Alice De Spiegeleer hare vensters uit en wierp haar huis vol met water. Proces-verbaal is opgemaakt. Het parket van Oudenaarde, beval verleden week de aanhouding van zekeren Emiel V..., een kloeken kerel van 29 jaar, van Nederbrakel, beticht van geweld en doodsbedreigingen tegen een lOjarig meisje. Ondorwege de statie ontsnapte hij aan de gendarmen en bleef sedert onvind baar. Donderdag avond werd hy door eenen politieagent te Koeckelberg opgemerkt in het St-Elisabethpark. Hij werd aangehou den en Dinsdag ter beschikking van het parket naar Oudenaarde overgebracht. Loterij der Tentoonstelling- van Brussel. 5e Trekking. 19® April 1909. De bijzonderste pryzen zijn gewonnen door de volgende nummers S 71132 N. 5 fr. 150000 S. 114822 N. 5 fr. 5000 28959 1 50000 71278 2 5000 191396 3 25000 27764 5 5000 124722 2 15000 66504 1 5000 26611 3 10000 64493 3 5000 141227 4 5000 j Het lot van 150,000 frank van de tom bola der tentoonstelling van Brussel, werd verkocht door dc voortverkoopers te Brus sel, alsook het lot van 15,000 fr. en twee loten van 5.000 fr. Het lot van 50,000 fr. werd in de Kempen verkocht, in het post- bureel van Moll dit van 25,000 fr. in het postbureel van Kortrijk dit van 10,000 fr. in het postbureel van Yper het eerste der loten van 5,000 fr. in het bureel van Hooi Noord het 4°, 5e en 6e in de bu- reelen van Ham-sur-Heuse, Hoei-Noord en Bergen Center. De winner van het groot lot. Het groot lot is gewonnen door de heer Joostens, agent van assuranciën, wonende te St-Gilles, Brussel. M. Joostens is 25 jaar oud, gehuwden vader van een kind. Gewoonlijk zegt men gelukkige winner, wat thans het geval niet is, daar M. Nikolaas Joostens zijn lootje, het bewijs dus dat hy de winner is, verloren heeft. Het niet terug vinden van het lootje heeft den ongelukkigen winner zoo erg getroffen, dat hij ziek te bed ligt. Hij had twee lootjes gekocht, en de nummers ervan op een stukje papier ge schreven. Enkele dagen geleden toonde hy de beide lootjes nog aan eenen vriend. Toen nu de trekking plaats had, kocht de heer Joostens eene premielijst, en schier bezwijmend van blydschap zag hij 71,132 np 5 (zyn lot) met den grooten prijs be kroond. Toen hy echter zyn kostbaar biljet ging opzoeken, vond hy het nergens terug in zyne zakken, waar hij het geborgen had. Men moest den armen man, aan een hevige zenuwontsteltenis ten prooi naar zijne woning brengen met een rytuig. Vrienden hebben oppositie op het uitbetalen der premie doen leggen, voor het geval dat een oneerlijken vinder of dief er de uitbetaling zou van opeischen. M. Nikolaas Joostens is een nederige Verzekeringsbediende; zyn zoontje Isidoor, is eenig kind en 5 jaar oud. Het was voor het zoontje, en in zyn bijwezen, dat de lootjes werden gekocht. Eerbied voor de reisgezellen. M. Helleputte, heeft aan de ambtenaars en beambten van 't spoor een rondschrijven gestuurd bctrckkelyk de weivoegelykheid, in treinen en spoorhallen in acht te nemen door het reizend publiek. Krachtens het koninklyk besluit van 4 April 1895 is het op straf van 21 tot 200 fr. boete en 1 tot 8 dagen hechtenis verboden in de rytuigen en binnen de spoor hallen te zingen, te roepen, zich aan gewelddaden over te leveren, zedeloozen praat te vertellen of de reizigers door woorden of daden lastig te vallen Deze berichten zullen in de spoorhallen worden uitgehangen om de aandacht van het publiek hierop te vestigen. Zy, die zich over hunne medereizigers te beklagen heb ben, mogen zich dadelijk tot het personeel van het beheer wenden, om een einde aan de buitensporigheden te doen stellen. De policie en de wetsdokters te Brus sel, onderzoeken een buitengewoon voorval dat in den omtrek der Spiegelstraat veel opschudding maakt. Een koppel, dat sinds 2 jaar samen leefde en reeds een kind had, stond op trouwen. De vrouw, eene hotel meid, was uit werken en de vader, een kleermaker, bleef thuis. Doch hy ging op zwier en kwam dronken thuis. De geburen hoorden korts nadien het kind weenen en toen de moeder thuis kwam weende het nog voort. Het was overdekt met blauwe plekken en bloed. Een dokter werd geroe pen en deze bestatigde eene schedelbreuk. De man zegt dat hy het kind heeft laten vallen de dokter zegt dat bet meermaals met geweld tegen den grond werd geslagen. Het wichtje is korts nadien gestorven. Men herinnert zich dat in 't begin van 1905, in vollen dag, twee mannen in eenen juweelwinkel der Koolmarkt te Brussel kwamen, er do meid die alleen thuis was wildon verwurgen, en vervolgens de uit stalling plunderden. De vermoedens der policie wogen op twee gevaarlijke gasten, zekere Karei K. en Pieter B., die reeds meermaals voor diefstallen met geweld veroordeeld werden. Karei K. werd 's anderendaags aangehou den, doch kwam in opstand tegen de agen ten. De twee kwaaddoeners werden veroor deeld ieder tot 5 jaar gevangenis en 5 jaar bijzondere bewaking. Karei K. kwam bij 't verlaten van het gevang in banbreuk, en alhoewel de policie wist dat hij hier rondzwierf, gelukte zy er niet in, hem aan te houden. Zondag ontmoette de agent Van Uyt- recht hem op de Antwerpschelaan in ge zelschap van vier andere verdachte kerels. De agent greep den dief vast, die al het mogelijke deed om los te komen. Zijne vier makkers kwamen hem ter hulp. Door voorbijgangers geholpen kon de agent Karei K. naar het commissariaat der Nieuwe Graanmarkt leiden en deze werd vervolgens in het gevang van St-Gilles op gesloten. Anderlecht. De zusters verde digt door een anti-klerikaal. De antiklerikalen verliezen geene enkele gele genheid uit het oog om de kloosterzusters aan te vallen, die zich opofferen in de wee- zenhuizen, de hospitalen en de hospiciën. Dat alles is goed voor zoo lang zij in algemeene bewoordingen spreken, 'maar van zoodra zy het wagen nauwkeurig aan te duiden, nemen de zaken eene slechte wending- Donderdag avond heeft zekere heer Melckmans, van Anderlecht, gevraagd dat men de weezen der gemeente van het gast huis wegtrekke, waar ze op dit oogenblik mishandeld worden door de kloosterzusters. De voorzitter der hospiciën, M. Denis, die hoegenaamd geen klerikaal is, stond onmiddelyk op om te protesteeren. Hij verklaarde bovendien dat hij niets te verwijten had aan liet weezenhuis van Lo vendegem, waar de jonge meisjes een goe den stiel aanleeren en wel behandeld wor den. Ik heb de kinderen afzonderlijk onder vraagd, zeide M. Denis Ik bevestig u op mijne eer dat de kinderen zich niet beklaagd hebben. Hierop werd door M. Melckmans niets meer geantwoord. Ivo Slock, wonende te Destelbergen, vader van 5 kleine kinderen en meester gast brouwer in het klooster te Oostakker, viel zaterdag morgend, rond 10 uren, al daar in den kokenden brouwketel. Of schoon liy onmiddelijk gered werd door Jan De Schepper, had de man reeds zulke erge brandwonden bekomen, dat zijn toe stand als hopeloos aanzien wordt. Twee geneesheeren verzorgen hem. Maandag morgend, om 5 uren, wilde mejuffer De Meyer, wonende Schouw va- gerstraat, te Gent, het vuur aanwakkeren met erpetrool op te gieten. Eene ontplof fing had plaats en de vrouw werd erg ver brand. De hulp van Dr Poiricr word dadelijk ingeroepen. Een begin van brand dat ont staan was, moest door de pompiers uitge doofd worden. Eene oude vrouw die by De Meyer's inwoont, was by na door den rook verstikt. De schade door den brand veroorzaakt is niet groot. De toestand van mejuffer De Meyer is erg. Zaterdag avond, rond 9 1/2 uren, sprong Edward Graveel, rechtover de Ely- seesche Velden, te Gent, op zijn rijwiel om langs do Brugsche vaart voort te ryden. Hij deed eene verkeerde beweging aan de stuurstang en rolde in het water. Alle pogingen van de toegestroomde voorbijgangers, om den man te redden, waren vruchteloos. Zondag morgend heeft men zijn ]yk op gehaald. Graveel woont in de Gezondheidstraat, is 43 jaar, gehuwd en vader van 4 kinde ren. De inschrijvingen, door den Delcenen- bond te Gent ingericht ten voordeele der nabestaande van de twee policiebeambten, vermoord door den anarchist Seiliger, heeft meer dan 15,000 fr. opgebracht. Ongeluk. Een driejarig knaapje werd Zondag namiddag te Lokeren in de Brugstraat, door een onbekenden velory- der omvergeworpen. Het kind bekwam eene erge wonde aan het hoofd. De velorij- der bekreunde zich niet met zijn slachtoffer en reed voort. Eene verschrikkelijke daad heeft Maandag middag de Boerhavestraat te Ant werpen in opschudding gebracht, eene daad die bijna niet te gelooven is, wanneer men al de bijzonderheden kent. In het huis n° 19 woont het echtpaar Emiel Willemsen, smidsgast, 23 jaar oud en Louisa Wils, 20 jaar oud. Sinds een jaar zijn zij getrouwd en hebben een kind van enkele maanden oud. Beiden kwamen goed overeen, tot over een vijftal wekentoen verdween de goede geest uit hun midden, door het zonder werk vallen van den man. Dc vrouw ging, om in het noodige van het huishouden te voor zien, alle dagen werken. Willemsen was daarover maar weinig erkentelijk, want meermalen kwam hij dronken thuis. Zoo was het Zondagavond weer het geval het gevolg er van was, dat ruzie ontstond en de vrouw zelfs uit den huize moest vluchten om aan de slagen van haren man te ontsnappen Maandag morgend was de vrouw weer gaan werken en keerde rond 1 uur 's mid dags naar huis. De vrouw kon met het weinige dat zy verdiende niet veel bijzonders op tafel brengen en moest zich tot het hoogst noodige bepalen, 's "Middags diende ze weer een gewonen boterham voor en daar- over was haar man niet tevreden. Hij kloeg over den slechten kost en, omdat do vrouw op den duur hem geen antwoord wilde geven werd hij zoo razend kwaad dat hij een bijltje nam en haar daarmee vyf slagen toebracht, twee op het hoofd, een op den arm en twee in den rug. Vreeselijk gewond zonk de vrouw badend in haar bloed ten gronde. Op hare kreten, kwam de vader van het slachtoffer, die beneden woont, naar boven geloopen, doch de woestaard, steeds gewa pend met het bijltje, gebood den vader te zwygen of dat hij hem anders ook zou raken. Daarna verliet de kerel het huis, maar werd op straat dadelijk door een poli- cieagent aangehouden en ten bureele ge bracht. Na ondervraging werd het onmensch ter beschikking van den procureur des konings opgesloten. Wat liet arme slachtoffer aangaat, deze werd dadelijk naar hetStuyvenberggasthuis overgebracht, waar haar toestand als zeer bedenkelijk werd aanzien. Zondagavond rond half zeven had bjj Antwerpen, in de statie Waes, op het Vlaamsch Hoofd, een vreeselijk ongeval plaats. Een ijzerenwegbediende H. De Wilde, geboortig van Bastenaeken, doch te Antwerpen wonende, was in de statie en liep de spoorbaan over, juist toen een trein kwam aangereden. Vooraleer hij nog kon wegspringen, werd hij door den trein weg geslagen en vreeselijk overreden. Toen men het slachtoffer ter hulp kwam was liet al bloed wat men zag. Met verschrikkelijke wonden werd hy naar St-Elisabethgasthuis overgebracht, waar de geneesheeren het rechterbeen moesten afzetten alsook den rechterarm. Daarenboven had de ongeluk- kige r.og erge kwetsuren aan het linker been en op gansch hetliclmm. Zyntoestand is zeer gevaarlijk. De verdwenen koopman. Een vlaskoopman is te Kuurne sedert woensdag 1 verdwenen. De verdwenene is Jules Can- i aert, wonende op de Plaats, nabij dc Gaaipers, in een schoon huis. Ook zij'i", 1 vrouw is verdwenen zij hebben geene kinderen. Zij schijnen dijnsdag avond ver trokken te zijn. Het tekort beloopt 60 tot 80,000 frank. Het parket van Kortrijk heeft eene huis zoeking gedaan bij de schoonzuster, mad. C..., te Kortrijk, doch zonder gevolg. De verdwenene was een groote booten- kooper, dio van de kleinen al de partijtjes vlas opkocht en die aan den man bracht. Hij betaalde slechts wanneer hy het geld getrokken had, zooals het in dien handel de gewoonte is, en zoo heeft hij vele slacht offers gemaakt te Gullegem, Kuurne, Bis- segem, Heule, Hulste, Lauwe, Meenen, enz. Het onderzoek wordt voortgezet. Zaterdag nacht werd den omtrek der statie te Wihéries door eene geweldige ontploffing in opschudding gebracht. Een; dynamictkardoes was ontploft op dei drempel van het huis, bewoond door dei kleermaker Dufour. Er was zeer vee! schade aangericht. Al wat zich binnen hei huis bevond werd tot splinters verbrijzeld Het is dank aan de onbehendigheid de: kwaaddoeners dat de schade niet grooter ii en dat er geene dooden te betreuren zijn. Er is uit het eerste onderzoek gebleken dai heel het huis in de lucht moest vliegen, ware de dynaraietkardoes beter geplaatst geweest. Er zijn lieden, die komen vertel len dat zy twee mannen door de velde: hebben zien vluchten. De gendarmen heb ben geene andere inlichtingen bekomen. Het parket van Bergen is ter plaatse ge weest. Ten gevolge het doorbreken vat eenen dijk langsheen den spoorweg tusschen Bergen en Dour, heeft het water eene: fosfaatfabriek de spoorbaan overstroomd De reizigers moeten overstappen van dei eenen trein op den andere. De woningei der werklieden zijn bedreigd en broeibak ken, kiekenhokken, enz., zijn door hel water meegesleept. Het gehucht Vivy, in Belgisch Luxem burg is het tooneel geweest van eene onge wone jacht Een kleine houtraper had in het boscl een groot bruin beest gezien en was ver schrikt naar huis geloopen. Houthakkers kwamen toegesneld, ge wapend met wat zij vinden konden en ont dekten eenen beer, die in het struikgewa zich lekker op zyn gemak scheen te gevoe len. Toen hij in zyne rust gestoord wierf werd hij kwaad en viel zekeren Muller aan, die gebeten en gekrabt werd, zoo dat di man in doodsgevaar verkeert. Een geweerschot bracht het beest tot reden en weldra was het onder de verderf schoten en slagen afgemaakt. Men denkt dat de beer eenen reizende: kermiswagen ontsnapt zal zijn. Ter eere van Jeanne d'Arc. DG feesten ter gelegenheid der zaligverklaring van Jeanne d'Arc zijn Zondag in al de ker ken van Parijs met veel plechtigheid ge vierd. De vijf standbeelden van Jeannf d'Arc, in de hoofdstad, waren met bloemei versierd en er hadden talryke vaderlands liovcnde betoogingen plaats. Van 7 ure: 's morgens begaf zich eene afvaardiginf van de Ligue des Patriotes opvolgenliji naar elk der standbeelden, om er eem immortellenkroon neer te leggen, met hei opschrift Qui vive France, quant mème... Ligue des Patriotes. Overal werden bloemen gebracht dooi de bewonderaars van de goede Lorreinschf In den omtrek van de beelden waren kra men opgericht door bloemenverkoopers. 1 Op de Place des Pyramides had iemanc voor het ruiterstandbeeld van Jeanne d'Arc eene kroon gehangen met het opschrift Verbrand door de papisten Eene afdee- ling van de Camelots du Roy trok er lieec klom op het hek en rukte de kroon af.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2