Donderdag 29 April 1909 5 centiemen per nummer 63"e Jaar 4150 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Leger Burgerwacht. Een modern huwelijk iij zes tableaux en zeven tafereelen. Nuttige palmboom. Zondagrust. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit i)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Putte-Goosgen», Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE «UUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3^ bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. üelgt, S8 April 1909. Zou er nog eene Burgerwacht moeten beslaan, indien de algemeene dienst plicht of het alleman soldaat zou inge voerd zijn 1 Ziedaar de vraag die er is gesteld geworden. Nu heden zijn zij die voor hun lot zijn soldaat geweest en als plaatsvervanger of vrijwilliger een termijn van 8 jaren by 't leger hebben gediend van don dienst der Burgerwacht ontslagen. Dus als alle weêrbare manschappen zouden soldaat geweest zijn, dan ware het met de Burgerwacht opgeschept. Doch La Chronique een Brusselsch liberaal orgaan denkt echter niet dat de Burgerwacht zou afgeschaft of zou moeten afgeschaft worden. u Zou de algemeene dienst het alleman soldaatvraagt La Chronique de i afschaffing meêbrengen van de Bur- gerwacht En ze antwoordtVolstrekt niet. (i Onder het nieuwe stelsel zou elke wacht soldaat geweest zijn en zou dus niet meer onderworpen worden aan kwellende karweien. De burgerwacht zou dan de land weer uitmaken die de steden zou be waken als het leger op de grenzen is. De huidige burgerwacht is zeer wel in de versterkte plaatsen als het leger de grens bezet. Onnoodig dus 80,000 soldaten te hebben om die bewaking te doen. Onze huidige militaristen, officiëele en offleieuse zijn eenparig om te verkla ren dat, indien wij 100,000 man in het veldleger hebben, geen enkele van onze geburen er zal aan denken ons aan te vallen, aangezien, in dat geval, er geen voordeel meer bij is door België te trekken. i Waarom moet men dus een effektief eischen van 180,000 man Om de forten te bewaken, zullen de militaristen zeggen, maar die forten zullen niet aangevallen worden. De Burgerwacht zal meer dan vol doende zijn om de orde te handhaven in de versterkte steden, indien het noodig ware zij heeft onder dat opzicht hare bekwaamheid bewezen. Juist geredeneerd 't is ontegenspre kelijk. Honderd duizend manschappen moe ten wij hebben die te velde kunnen 22e Vervolg. Zeer ieverig begonnen alle drie vazen en kandelabers af te kuischen, versierden bet altaar en vervingen de verslenste bloe door versche tuilen. Mej. Brown stond tegen eenen pilaar en sag alles stilzwijgend na. Een grooto keizer woonde eens zijne eigene teraardebestelling bij Eva deed meer, zy kon het opschrift lezen dat een bedroefdo echtgenoot aan hare nagedach tenis bad gewijd, zij mocht in al bare bijzonderheden die grafstede te beschouwen welke do echtelijke liefde met zulke groote kosten had opgericht. Hendrik had aan eene naburige pomp water genomen en met zijnen neusdoek waschto hy twee engelenbeeldjes, welke nevens de beeltenis zijner moeder treurden. Als dit werk afgeloopen was, vielen de kinderen op de knieën, zy baden met die pen eerbied, zoo innig bewogen dat Mej Brown er door ontroerd was en een traan haar oog ontsprong. 0 die traan.., Welke groote beteekenis mocht er niet aan toegeschreven worden Zij zag zich door hare eigene kinderen beweenen 1 Dit tooneel trof Eva diep, des to meer dan zy een paar dagen geleden hare leer lingen een dichtje bad voorgelezen, toe trekken 100 duizend manschappen dat is de redding want niemand zal ons aanvallen durven. Maar ons leger is sterker dan 100 duizend manschappen, het telt er 180 duizend, zonder de Burgerwacht te rekenen die 't bewijs leverde bekwaam te zijn om de orde te handhaven, in de steden uit welke bet garnizoen naar 't oorlogtooneel is vertrokken. Hoe komt het dan dat we soldaten te kort hebben Wij hebben slechts soldaten te kort voor dezen, de liberalen en de groenen, die alleman soldaat en alleman burger wacht willen. Schoone en heldere en blauwe hemel, witte schaapkens spelen dansend iu het flikkerend zonnelicht Eerste tableau Mynheer was direkteur eener fabriek en won schromelyk veel geld, daarom natuurlijk moest madame een schoon bruidschatje medebrengen, anders had ze nooit madame van mijnheer kunnen worden en positief madame had veel centen genoeg om op haar renten te leven, lietgen ze dan ook werkelijk deed. 't Wordt avond, laf en moê ligt de warmte op planten en boomen, inde verte aan den gezichteinder hangen zware en grijze wolken tweede ta bleau Madame maakte deel van den groo- ten chic mondain Ze was de prinses van 'nen hoop nietsdoeners, die hun leven in verdierlijkte genoegtens leef- deu Bij elke vertolking in het grand théatre zit madame op hare gehuurde stallen op do zwierige en wulpsche bals was ze de heldin van 't gezelschap en meer dan een geheimen en uitgescho ven minnaar benijdde de gelukkige echtgenoot Zwarter en zwaarder komen de wol ken als uit den grond opgerezendoor den wind voortgezweept een donder slag rolt in de verte derde tableau Eene prinses moet schoone en koste lijke kleederen dragen de pyramidale hoeden, de fijn jakketten en keurslijven, de robes de bals de toilettes de salon et de gala en meer andere klod den waar ik den naam niet kan van onthouden, vielen zwaar op de maag van mijnheer, de rekening van 'nen passelijk op allen die geliefde wezens be weenden en getiteld was Allerzielen. Hendrik had het zoo gaarne aangeleerd hij ook dacht aan eene verdwenen wel doenster, aan moeder. Hoe helder klonk zijne stem, hoe was do zoogezegde onderwijzeres getroffen, toen bij de geheugenles opzegde en begon Allerzielen. Als de herfst de dorre bladen, Nedorstort op onze paden Als in 't najaar, koud en guur, Wind en sneeuw en regenvlagen Door 't ontblaard geboomte jagen, En een mistwolk dekt 't azuur... Als zich 't lied der vogelkoren In het veld niot meer laat hooren, En geen zang tot vreugde stemt. O dan denken we aan de magen, Die onz' liefde zijn ontdragen En wij voelen 't hart beklemd!.., Dan herdenkt men vriend en makker.. Naar den stillen dooden akker Snelt alsdan onz' sombre geest, En daar komen voor onze oogen Tal van wezens heengetogen Die ons duurbaar zyn geweest 1... Ja, met 't feest van Allerzielen, Gaan wy samen nederknielen Voor de zielen onzer doón En voor vader en voor moeder En voor zuster en voor broeder Stijgt onz' beê ter hemelwoon kousebant van zulk een vrouwtje kost wat meer dan het eindeken koord dat denzelfden dienst bewyst by onze boe rendochters l Nader en nader komt het onweer, duidelijker hoort men de donderslagen rommelen, door het luchtruim vierde tableau Gansch alleer. zat madame in het werkkabinet, ze hield een brief uit haar keurslijf en met gretige oogen verslond ze den inhoud...met driftige hand druk te ze den brief op haren mond en over dekte hem met kussen... Stil trad mijn heer binnen naderde... trekt den minnebrief uit de handen van de onstel- de en ontrouwe echtgenoote, Felle bliksems, hevige en krakende donderslagen doen heel het huis ram melen vijfde tableau Flikkerende vuurpijlen doorklieven den piassenden regen, heviger rommelt de donder en slaat met groot gedruis de schouwpijp van het huis zesde ta bleau Mijnheer en madame vóór het trbiu- naal, ze scheiden, 't was maar eene conventie of overeenkomst die ze ge sloten hadden, ze zijn het spel beu, de vogels zijn weer vrij Voor God trouwen dat is voor dit onzedig en dierlijk volkje afgeschaft? Vrije liefde, vrij leven, kinderen, dit is een te groote last, hunne laagste driften moeten ze nochtans voldoen in een on tuchtig leven. In Frankryk is het mode zulk huwe lijk aan te gaan in zes tableaux en zeven tafereelen on in ons Belgenland helaas, zijn er naapers van de mode de Paris die noch van God of zijn gebod willen hooren en het land in den afgrond wil len storten. Socialisten en liberalen, vijanden van Kerk en Staat, willen van het huwelijk eene comedie maken k la mode de Paris. Het Handelsblad \an Antwerpen, bevat eene bijzondere briefwisseling uit Stan leyville, in Gongoland, en daarin wordt gesproken over den palmboom gezeid raphia. Over deze plant, onder veel opzichten zoo nuttig, wordt er het vol gende gezegd t Op het gebied van 't plantenrijk, bevat onze kolonie Congo gewassen uiterst nuttig ter plaats en van zekere weerde voor den handel. Ik wil enkel spreken van eene palmsoort, de raphia, welke men in by na al de moerassige tropikale gewesten aantreft. Tot bet verveerdigen van de wonin gen der inboorlingen, en het samenstel len der huizen en magazijnen in onze posten, bekleedt de raphia eene bijzon dere plaats. Benevens de stammen, hebben de bladstengels en zelfs de bla deren eigenschappen die ten nutte komen voor het maken der daken. Met de vezels der bladeren weten de inboorlingen ook zekere weefsels te verveerdigen. Als voeding, kan deze nuttige palm soort zeer wel gebruikt worden. Iedere Congolees kent de palmkool. Deze is enkel de krop, het hert der jonge bla deren van de raphia, en na eene goede bereiding, geeft deze ons ten volle den smaak onzer bloemkool. De inboorlingen weten uit den stam het sap te trekken, welk den palmwijn levert, een verfrisschonde drank, welke na gisting soms de hoofden verwarmt. Bij een nakend gevecht, drinkt de neger van dezen wijn, ten einde meer moed te hebben, of beter gezegd, ton einde meer barbaarsch te zijn. Wy blanken, wij gebruiken den palmwijn in't verveer digen van brood 't is de palmwijn welke de noodige gisting geeft. De raphia wordt ook door de zwar ten in 't bereiden van geneesmiddels gebezigd, en insgelijks tot het verveer digen van mandwerk, vischtoestellen, koorden, hoeden, bedden zelfs weet men er eene soort van pek uitte trekken. In den handel worden de vezels ge bezigd door onze bloemkweekers en hoveniers. Het is een der beste bindsels. sterk, slap en van langen duur. De roosenten en andere worden tegenwoor dig allen met raphia samengebonden. Frankrijk is het land welk dit plant aardig voortbrengsel uit zijne koloniën ter markt brengt. Ook zijn er in Frank rijk fabrieken tot liet weven van raphia- stoffen. Als plant, is de raphia een der schoonste planten van onzen Congo slank, soms tot tien meters hoog, met bladereu van meer dan zeven meters lengte, van een prachtig donker groen. Zyne geliefkoosde plaats is in dc moo rassige streek, alwaar hij prachtige eu indrukwekkende wouden vormt. Gezien de groote rol welke de raphia hier vervult, ben ik geneigd te denken, dat deze plant ook eens ee:ie grootere rol zal spelen op onze markten, en dat do vezels misschien als een uit voerartikel voor onze kolonie zullen ter weerde gebracht worden. Op dezen doodenakker had Hendrik nu zoo naarstig gewerkt dat hij er van zweet te de saamgetrokken vochtige lucht dezer kapel begon op hem te drukken, zoodat het onvoorzichtig ware geweest daar langer te blijven. Mej. Brown maakte een teeken. Pa quita, Carmen en Hendrik stonden op, kusten eerbiedig de hand van de beeltenis welke hun scheen toe te lachen en te be danken. Lieve kleine, naïeve hartjes dacht Eva, indien gij wist dat er onder dien marmeren steen enkel eene kist met steenen lag en dat zij die gij beweent, bij u staat Indien ik het masker afwierp, de waarheid zegde en hun verzocht het geheim te bewaren, wie weet zouden zij zich misklappen Doch neen zulks is onmogelijk, den eenen of den anderen dag zouden zy zich verraden. Wij zullen de zaak maar uitstellen en ons tevre den houden met hetgeen God ons verleent. Het waaide fel en 't was bijtend koud. Eva nam haren sjal en wikkelde er Hen drik zorgvuldig in, die van koude bibberde. Deze keek haar zoo vriendelijk aan en riep op zegevierenden toon uit Ik ben zeer verheugd dat gij vandaag met ons mede gekomen zijt, Mcjuffer. Gy kent nu onze lieve moeder Zy was zoo lief, niet waar Zelfs was zy schooner dan hare beeltenis Carmen heeft dit reeds herhaaldelijk gezegd. Ja, sprak Carmen, ik herinner my dit nog zeer goed ik zie nog onzen vader, die zyne vrouw smeekt niet te vertrekken Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 2 Mei 1909, M. VAN CAELENBERG, Leopoldstraat. en zij.... zij rukte zich uit zijne armen los en vertrok.... voor ons welzijn, riep zij, maar, ongelukkiglijk, naar hare dood Als zij de deur uitreed, stak zy het hoofd uit het portel van het rijtuig en zond ons met de hand een kus, den laatsten dien wy van haar ontvingen! Nauwelijks te St-Domingo ontscheept, werd zij door de koorts aange vallen en kort kaarna berichtte ons onze neef Pablo het overlijden van onze dierbare moeder. Uw neef Pablo vroeg Eva met eenig8zins bevende stem. Tot hiertoe had ik er u nog geen woord over hooren zeg gen. Woont hij te Parijs Neen, hy is nooit in Frankrijk ge weest, maar wij hebben hem lief zonder hem te kennen. Hij schrijft dikwyls aan mijnen vader en sedert mijne moeder over leden is, heeft hij de goedheid gehad het beheer barer eigendommen op zich te ne men. Zeg or by, Carmen, dat hij voorne mens is ons binnen kort te Parijs te be zoeken En zijt gij daarover verheugd Als ik my herinner bewaart gij in uwe brieven - tesch het portret van uwen neef Pablo Toon het eens aan Mej. Brown, zij zal zien dat al de leden onzer familie onder oogpunt van schoonheid niet misdeeld zyn. Paquita werd rood tot achter dc ooren en opende hare brieventesch. Zy keek ver volgens Carmen verwijtend aan Babbelaarster 1 Alsof het niet geheel natuurlijk ware het portret te bewaren Zonderlinge wetsontwerpen. In den Staat Iowa, Vereenigde Staten, gaat men een wetsvoorstel bespreken strek kende om 12 dollars, dat is 60 franks, aan de ouders toe te kennen bij de ge boorte van elk kind. In Texas is voorgesteld, degenen die vloeken in den telefoon met strenge boeten te treffen. Vroeger werden de vloekers ook ge straft in de Europeesche Staten. In den staat Illinois is voorgesteld door de wet te doen bepalen dat de pluimen der damenhoeden niet langer zullen mogen zijn dan 9 duim In den Maine-Staat wordt voorgesteld de ongehuwde jonkmans te belasten met 120 dollars of 600 franks. Met het aldus bijeengebrachte geld zou men eene pensioenkas stichten voor de vrouwen die aan geenen man ge raakt zyn. Men zegt dat die vreemdsoortige wetsvoorstellen groote kans hebben aangenomen te worden. We zullen het afwachten Hoe moet melk gedronken wor den Er is een goede en een ver keerde manier om melk te drinken, en de meeste menschen volgen de laatste. Dit is insgelijks de oorzaak, dat melk veel menschen niet goed bekomt. Melk bevat alle elementen om de lichaamsge zondheid van dengene, die ze goed ge bruikt, in stand te houden. Voor veel menschen zou bet goed zijn, wanneer melk en tarwebrood hun dagelijksche kost waren, vooral voor hen wier maag zwak is. Melk moet niet als water met groote teugen naar binnen worden ge slokt, maar langzaam gedronken, bij teugjes van con theelepel vol. Er is een wetenschappelijke reden voor het lang zaam drinken van melk en wel de vol gende melk stremt dadelijk wanneer zij mei het maagsap io aanraking komt. Komt or nu een groote slok melk in de maag, dan is do uilslag een groot stuk wrongel, dat door het maagsap onvol doende ken worden doordrongen. Een klein teugje melk geeft een klein stukje wrongel en deze kleine stukjes kunnen door liet maagsap beter worden ver teerd. van het familielid, dat onze brave moeder in haren doodstrijd heeft bijgestaan De onderwijzeres antwoordde niet. Zij nam het portret aan dat men haar toestak. Of zij hem herkende Of zy deze wezenstrekken, dit duivclsch aangezicht zich herinnerde, of zij het lijden had verge ten dat die beul haar in dien donkeren kel der had doen onderstaan O, die huiche laar, dacht zij, die valschaard En hy drijft de stoutmoedigheid zoover de hand van Paquita te vragen, hij zou met myn kind trouwen hy Paquita bewaarde als een heilig pand het portret van haar moeder's vervolger Mej. Brown oordeelde goed. Als zy Pa quita zag rood worden, stelde zy vast dat zij haren neef Pablo genegen was Pablo, die een behendige verleider was, zou niet veel moeite hebben om dit meisje gansch voor hem te winnen... Maar zy, zij, Eva, zou onophoudelijk waken Er bleef echter iets te vreezen de kreool Pablo, die getuige geweest was van de opvolgenlyke veranderingen, welke de gevangene had ondergaan, ware beter dan iemand in staat haar te herkennen, welk- danig de kloody en het haartooisel waren waaronder zij zich vertoonde. En zegde het spreekwoord niet Is de voorzichtigheid de moeder der wijsheid, het vooruitzicht is de behoeder van een goed huishouden (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1