Wettelijke besluiten. 3atroonfeestvanden H, Jozef Allerhande nieuws. De wettelijke feestdagen in Kongo. De ondergouverneur Lantonnois heeft als volgt de wettelijke feestdagen in de kolonie bepaald behalve de Zondagen zyn wettelyke feestdagende 1 Januari, de 9 April, geboortedag des Konings Paasch-Maandag, O. L. Heer Hemel- vaartdag, Sinksen-Maandag, 1 Juli, verjaardag der uitroeping van den Vrij staat O. L. Vrouw Hemelvaart18 Oktober, verjaardag der afkondiging van de wet, die het traktaat van aan hechting goedkeurde 15 November, naamdag des Konings, Allerheiligen en Kerstdag. Jubelt maar, rookers De tabak heeft een vastbesloten verdediger ge vonden in M. Ide, professor van genees kunde aan de Hoogeschool van Leuven. De nicotine richt, volgens hem, geen kwaad aan. Nimmer maakte ze slacht offers. Maar, de dokter voegt er aan toe niet meer dan tien sigaren daags Dat kan er nog al door. Pastoor en onderwijzer. Het Fransche blad Le Temps verhaalt het volgende, dat waard is gekend te wor den In Frankrijk zjjn zeer vele kleine gemeenten, waar gewoonlijk de onder wijzer ook gemeentesekretaris is. Zoo was het te Bornay, een dorp uit de omstreken van Autun, dat 380 zielen telt. Maar die onderwijzer was zoo indrin gend en aanmatigend dat hy geheel baas was over den meior (burgemeester). Deze werd dat eindelijk moede en gaf zijn ontslag. De sekretaris-onderwijzer was dan ook overwinnaar De kwestie was dat er een andere burgemeester moest genoemd worden en genoemd werd, Deze was een man die zich niet liet op de teenen trappen wellicht dat hetgene aan zijnen voorganger overgekomen was, hem eene goede les was geweest. De strijd begon maar dezen keer was het de burgemeester die zijnen sekre taris-onderwijzer deed wyken. Er moest dus een nieuwe sekretaris zyn en daar er niemand anders dan de Pastoor genoegzaam geletterd was om het ambt te vervullen, zoo werd de Pas toor tot sekretaris benoemd. Ge meent nu zeker, dat de Burge meester, de gemeenteraad en de bevol king katholiek of klerikaal zijn Volstrekt niet, allen zyn zoo radikaal mogelijk 1 De krijgseer bij de lijkpleehtig- heden. Door het nieuw reglement op den garnizoendienst, door den mi nister van oorlog in voege gebracht, wordt de krijgseer bij de lykplechtig heden zeer veel verminderd. Voor de gedekoreerden van het Leopoldsorde zal de militaire begeleiding voortaan be staan als volgt vier afdeelingen van 48 man voor het Groot-Lintdrie afdee lingen voor de Groot Officiers twee voor de Commandeurs en een enkel voor de Officiers, en slechts eene halve afdeeling voor de Ridders. Het salvo, dat tot hiertoe voor het sterfhuis gelost werd, is afgeschaft. De militaire bege leiding van een Generaal,in werkelijken dienst gestorven, zal bestaan uit tien afdeelingen; voor de Officiers van onder geschikten rang wordt de begeleiding in evenredigheid verminderd. Nochtans moet men opmerken dat er in het regie ment een artikel geschreven staat, dat aan den minister de zorg overlaat de begeleiding vast te stellen der stoffelijke overblijfsels van Ministers, Diplomaten en weerdigheidsbekleeders van den Staat. De scholen in Kongo. In de maand September aanstaande zullen acht Broe ders der Kristelijke Scholen uit België naar Kongo vertrekken. Zij zullen twee gemeenschappen vormen, de eene te Boma, de andere te Leopoldville. Verzending van reisduiven. Krachtens een ministerieelen omzeud brief moeten alle verzendingen van reisduiven voor Frankrijk voortaan vergezeld zyn van twee gelegaliseerde bewijsstukken van herkomst. De verwoesting door den genever. Naar het schynt neemt het verbruik van alkohol in België af. Elko Belg verbruikte gemiddeld in 1895, 10 liters 62 gr. alkohol per jaar sedert 1901 is eene merkelijke vermindering aan te schrijven, namelijk byna twee liters. In 1902, daalde het verbruik tot 5 liters 58 gr. en in 1908 tot 5 liters 47 gram. In aanmerking nemend dat sedert 1858 het aantal zinnoloozen in België steeds klimmend gaat, en dat de alkooi daaraan niet vreemd is, bestaat er reden om verheugd te zijn over den uitslag. Inderdaad, in 1858 waren hier 6,475 krankzinnigen of 1 op 714 inwoners in 1878, reeds 10,020 of 1 op 547 inwo ners in 1900, 17,065 krankzinnigen of 1 op 390 inwoners. Het aantal krankzinnigen,wierkwaal aan den alkohol is te wijten, is sedert 1876 geklommen van 312 tot 1560 in 1900. Aalst. Brandweer. De wijziging, door den Gemeenteraad toegebracht aan artikel 1 van het inrichtingsreglement van de gewapende gemeentelijke brand weer, alhier, is goedgekeurd. By hetzelfde besluit, zijn benoemd bij gemeld korps tot luitenant-dokter, de onderluitenant Isidoor Bauwens tot onderluitenant - dokter, de heer Jules Schelfhout. Katholieke Werkmanskring Aalst. XXIII* JAARGANG. op Zondag 2 Mei 1909. Tweede Verplichtende Vergadering- DAGORDE: 's Morgens. Om 9 uren Vergadering in het lokaal van den Kath. Werkmans kring, Korte Zoutstraat Om 9 3/* uren: Optocht naar St-Martenskerk met Muziek en Vaandels aan 't hoofd. Om 10 uren Plechtige Mis. Na de Mis, terugtocht naar de Feestzaal des Krings. Om 11 uren Aanspraak door M. Baron Lodewyk de Bethune, Voorzitter, en Verslag over de werkzaamheden gedurende het verloopen jaar, door den heer Ceciliaan De Kegel, Sekretaris. 's Namiddags Om 5 uren stipt, MONSTERTOMBOLA De zoo gunstig gekende volksfanfaar De Vereenigde Katholieke Harmonicaïsten zal tydens de tusschenpoozen het volgende programma ten uitvoer brengen i" Hulde aan M. Baron Lodewijk de Bethune, march met trompetten H. Kiickeks. a° Groote wals, uitgeschreven voor accordeons, H. Kisckens. 3° Salut au Drapeau, N. A. 40 Dame de Caeur, openingstuk, M. Kessels. 5° Accordeons vooruitM. X. 6° Brabanconne. NAMENS HET BESTUUR De Bestuurder, E. H. Noterman. De SecretarisDe Voorzitter, C. De Kegel. Bon Lodew. de Bethune. Eerste Zomer concert. Programma van het Concert welke zal gegeven worden op Zondag 2 Mei 1909, om 11 V« ure, ten Kioske, Groote Markt, te Aalst, door de Koninklijke Harmonie, onder bet bestuur van Mr R. Lenssens. 1° Lo Vainqueur, Marche Oomès. 2° Richilde. Ouverture G. Parès. 3° Sylvia, Ballet L. Delibes. a) Prélude Chasseresses, b) Intermezzo Valse lente, c) Pizzicato, d) Cortège de Bacchus. 4° Valse printanière Schreiner. ONWEDER. Zaterdag 11 rond 5 uren 's namiddags, is een hévig onweer over onze stad en omstreken losgeborsten. Het duurde bijna eene uur gedurende dewelke de eene bliksemschicht en ratelende gewel dige donderslag na de andere volgde. Het regende bij stroomen ook een weinig ha gel was er tusschen, 't gene schade heeft veroorzaakt aan onlangs beplante aardap pel- en betteravenvelden. Op vele plaatsen zal men tot herplanten en herzaaien moe ten overgaan. Aan de vruchtboomen in vollen bloei, is er geen schade langs hier. Wij hoorden van geen malheuren. Gelyk in al de plaatsen van den om trek kreeg men te Boom verleden zaterdag ook een aandeel van regen, bliksem, don der en hagel. Een aardig geval had plaats tydens dit onweer. Vrouw Ch. Coopman-Mampaey, wonende op den Antwerpschen steenweg, kwam uit bare woning en werd door den bliksem getroffen, zoohaast zij den voet buitenzette. Zy viel ten gronde, bleef zon der spraak tot maandag en was geheel door eeno soort van verlamming geslagen. Eerst maandag namiddag kwam zij geheel op haar effen en kon zij weer spreken als naar gewoonte. By al hare miserie is zy er nog goed van afgekomen. Uit de Kempen wordt ook gemeld Zaterdag uamiddag heeft alhier over de gansche polderstreek een hevig onweer gewoed. Er waren hevige bliksems en zware donderslagen gevolgd door eeno ver schrikkelijke hagelbui. Op sommige plaat sen vielen steenen als groote marbollen. In de suikerfabriek te Beirendreeht, te Sant- vliet, Ossendrecht en elders werden ruiten verbrijzeld en ook zullen hier en daar de vroege fruitboomen voel geleden hebben. Zondag namiddag een nieuw onweer met plasregens boven den Polder. Uit Turnhout Een geweldig onweer heeft zaterdag namiddag boven onze stad gewoed. De bliksemschichten, opgevolgd door ratelende donderslagen, doorkloven gedurig de lucht langs alle richtingen. Het was alsof drie of vier on weer en te gelijk losberstten, en dit bleef aanhouden tot den avond. De bliksem sloeg nabij den Water toren op een huis en verbryzelde de schouw. In de Nieuwstraat veroorzaakte hy scha de aan het dak eener herberg. Op den steenweg van Merxplas viel by te midden der straat en maakte eene groote opening in den grond. Eene vreeselyke hagelbui vergezelde het onweer. De hagelsteenen waren van eene buitengewone groote en gemengd met ysbrokken. De fruitboomen die in vollen bloei staan, hebben veel geledenDe bloesems lagen onder de boomen gestrooid, afgerukt door de hagelbui, die nagenoeg zeven minuten duurde. De regen, die in stroomen neerviel, zette gansche straten onder water, daar de rio len dit overvloedig water niet konden opne men. In talryke straten kon men met de boot varen. Op sommige plaatsen werden de zware yz ren deksels der riolen door het water opgelicht zoo hevig was de stroo ming. Honderden kelders werden onder water gezet en op sommige plaatsen liop het wa ter tot in de beneden kamers. De inlichtingen die wij uit verschillige gemeenten van ons arrondissement ontvan gen, bewijzen dat het onweer overal hevig gewoed heeft. Uit Gent scliryft men Een vreeselijk onweder, vergezeld van ratelende donder slagen, is zaterdag namiddag boven onze stad uitgebroken, De bliksem trof den in opbouw zijnden toren van St* Annakerk. Een kind dat onder 't portiek schuilde werd aan den arm door eene van 't dak gerukte schalie gekwetst. Het hemelsch vuur trof ook een huis der Yperschestraat, groote schade aan het dak veroorzakend. Ook het politiecommis sariaat der Coupure werd door den bliksem bezocht. Uit Doornik wordt gemeld Een onweer van ongemeene hevigheid brak zaterdag namiddag boven de stad los. Hagelbollen of beter stukken ys van de groote van eene duifei berokkenden groote schade. Hoele takken werden van de boo men geslagen on de gebroken ruiten zijn niet te tellen. Daarop volgde een stortregen die heel de stad onder water zette. Een drieling. Zondag middag heeft de echtgenoote van den landbouwer René De Meyst-Van Langenhoven, wo nende wijk Kluis, to Herdersem, het leven geschonken aan eenen drieling. Moeder en kinderen zijn zeer welvarend. De drie wichtjes zijn te 6 ure 's namiddags gedoopt door den eerw. heer onderpastoor Van Malleghem. De doopelingen waren vergezeld door meer dan 500 vrouwen en kinderen die hen naar de kerk begeleidden, 't Is de eer ste maal dat dergelijke gebeurtenis zich in de gemeente voordoet. Vrydag voormiddag, rond 11 1/2 ure, is te Baasrode ten gevolge eener ontploffing brand ontstaan in de ameldonkfabriek der hoeren P. Vermoylen en zonen. Het vuur, dat zich reeds aan de stijfselkamer mede gedeeld had en reeds eene zekere uitbrei ding genomen had, werd uitgedoofd door de werklieden der fabriek. De schade is nogal aanzienlijk en door verzekering ge dekt. Voorloopig kent men nog de oorzaak der ontploffing nietzij was uiterst geweldig het ijzeren dak vloog aan stukken, en zes werklieden werden erg gekwetst, waarvan twee doodelijk. Zij konden met groote moeite van onder de puinon gered worden. De schade wordt op een half miljoen fr. beraamd er werkten 150 personen in die werkhuizen. In het Ministerie van Landbouw. Het Bestuur van Landbouw zal op een nieuwen voet ingericht worden. Al wat den gezondheidsdienst der huisdieren betreft, gaat over naar den Gezondheidsdienst, met M. Vernieuwe (een Blankenbergenaar) als bestuurder. 't Is de tweede maal sedert een jaar dat de Landbouwdienst heringericht wordt. Erg automobielongeluk. M. John Koch, van Brussel, reed Zaterdag per auto mobiel naar Namen om van daar met M. Perelli, een vriend uit Reims, en eenen chauffeur naar de Grot van Han te rijden. 's Avonds, om 6 ure, kwamen zy terug en liepen de groote en kronkelende helling af tusschen Blaimont en Hastière. Nabij de Quatre-Bras brak eensklaps het stuurwiel en de automobiel liep zich te pletten tegen eenen boom. De drie reizigers werden met geweld tegen den grond ge slingerd M. Perelli bleef bewusteloos lig gen; hy was den schedel gekloven Zyn toestand is hopeloos; hij werd ter verzor ging in eene nabystaande hoeve gedragen. M. Koeh en de chauffeur bekwamen weinig letsel. De reis van Prins Albert. De Prins is per spoorweg van Kaapstad, door Rhodesia, naar Brooken Hill vertrokken, en thans aldaar aangekomen. Brooken-Hill is het eindpunt van den spoorweg van Kaapstad naar Cairo. Maandag beeft Prinses Elisabeth een telegram van den Prins ontvangen uit Brooken Hill, dat hij aldaar is aangekomen, en dat hij en zijne reisgezellen in uitmun tenden gezondheidstoestand verkecren, en dat de spoorwegreis tot Brooken-Hill in de beste voorwaarden is afgeloopen. Zyne geleiders door de woestijnen zijn in die stad, en wachten op den Prins. Te Brooken Hill zal de Prins de water vallen van Lambeze gaan bezichtigen, en zal vandaar af de reis te voet moeten doen. De voetreizen zullen ongeveer twee maand duren. Men rekent dat de Prins den 16 Mei in Kongoster aankomen zal. Dit is de eerste grensplaats ten Zuiden vanKongo- Vrystaat. Den 23 Mei zal hij te Kambove, waar de mijnen zijn, aankomen. Acht dagen later zal hy Lukafu bereikt hebben, en in de eerste dagen van Juni zal hij aanhetMoero- meer aankomen. Hy rekent den 19 Juni te Kiambi te zijn, waar groote prauwen hem en zijn gevolg naar Buli zullen over brengen. Den 5 Juli zal hij te Kibombo, den 10 Juli te Stanleyville aankomen, en den 20 Juli zal hij te Leopoldville zyn en van daar naar Boma reizen, waar zijne reis door Kongo geëindigd is. Fransche woelmakers uit België gedreven. - Zondag moest te Brussel eene meeting plaats hebben, belegd door het Verbond der Gepensionneerde Staats bedienden der Spoorwegen, Postcryen en Telegrafen, waarin de hoofdmannen van de Parysche werkstakers der Fransche Post-Telegraaf- en Telefoonbedienden het woord zouden komen voeren. De afgevaardigden van het Brusselsch verbond gingen om 11 u. 30 m. aan de Zuidstatie om hunne Parysche vrienden MM. Lamarque, Le Gleo, Pauron en mad. Raspaud. De vreemde woelmakers werden echter door den Polieiekommissaris Gilta verzocht naar het policiebureel te komen, waar hun het besluit van den heer Minister van rechtswezen werd medegedeeld, dat zij met den eerstvolgenden trein België moesten verlaten, en in afwachting in de Permanentie ter beschikking van het gerecht moesten blijven. I11 de vergadering waren de wachtende leden ontroerd door die tijding, doch de zitting ging evenwel door. Een postman, die zegde van Doornik te zijn, doed verslag over de woelingen der postbedienden van Parijs en werd warm toegejuicht. De voor zitter maakte toen bekend dat de spreker geen postbediende van Doornik was, maar Thebault, de parijscbe bediende, die aan de waakzaamheid onzer Justicie had weten te ontsnappen Een andero spreker, de hoofdman der Rijselsche werkstakers voerde vervolgens het woord. De uitgedrevene Parijzenaars werden door gendarmen in burgerkleederen naar de Fransche grenzen gebracht met den trein van 4 u. 45 m. in een compartiment van 2* klas. Pauron, een der uitgedrevenen, hoopte dat er zou geprotesteerd worden in Frank rijk en in België tegen kunue uitdrijving. De Chineesche zending, die de ver schillende hoofdsteden van Europa bezoekt, om de inrichtingen der Europeesche gou vernementen te bestudeeren, is te Brussel aangekomen langs de Noord Statie, ko mende van St-Petersburg. De leider der missie, prins Tsai-Foe, is uit die laatste stad plots naar Peking moeten terugkeeren. zoodat de commissie nu wat minder officieel is. De Chineezen zijn in naam des konings aan de Belgische grens verwelkomd door den artillerie-bevelhebber Hartfeld. Deze was vergezeld van den secretaris-taalman van het Chineesche gezantschap te Brussel. Aan de statie waren by de aankomst der zonen van het Hemelsch Rijk veel nieuws gierigen, als ook de gezant van China en de leden van het gezantschap. Graaf Leo d'Ursel kwam ze begroeten 111 naam van den Minister van Buitenlandsche zaken. Zondag avond haalde een neger vóór het hek van het kasteel van Laeken zulke erge dwaasheden uit, dat men begreep met eenen gek te doen te hebben. De grenadiers brachten hem op bevel van hunnen overste naar het commissariaat, waar twee genees- heeren vaststelden dat de ongelukkige zin neloos was. Hij is opgesloten. Woensdag was Eugenie Facon, 19 jaar. die by hare ouders woonde te Ukkel, op den Waterlooschen steenweg en aan eene oogziekte leed, zonder iets te zeggen, thuis weggegaan en had zich naar het St- Janshospitaal te Brussel begeven om eene heelkundige bewerking aan de oogen te ondergaan. Terwyl de heelkundige zijne instrumen ten bereidde, chloroformeerde zijnen assis tent de juffrouw. Eensklaps bemerkte men dat zij geen teeken van leven meer gaf. Ondanks alle ingespannen middelen, kon men de levensgeesten niet opwekken. Men meent dat de ongelukkige aan hart ziekte leed De toelating tot begraven is geweigerd en het parket heeft eene lijk schouwing bevolen. Donderdag avond brak rond 11 ure, een hevige brand uit in het voorhuis van het gemeente-kollege St-Jozef, te Bcerin- gen. In het gebouw waar het vuur ontstond bevinden zich de kostschool, de bureelon van den E. H. Geurts, bestuurder, cn de kamers van de EE. HH. leeraars Ruben en Goossens. Het vuur nam eene zoo schrik wekkende uitbreiding dat, toen het nood sein gegeven werd, gansch de kostschool in laaie vlam stond. Gélukkig zyn de leer lingen in verlof. M. Wouters, van Hasselt, een vriend van den bestuurder, lag te bed in de slaap zaal. Toen hij ontwaakte, was hij reeds half verstikt door den rook al de bedden van de leerlingen, de gordijnen en al wat in de zaal was, stond in brand. M. Wouters wilde vluchten langs den trap, doch deze brandde reeds volop, zoodat de aftocht af gesneden was. Hij liep dan naar het venster om wat verscho lucht in te ademen en om hulp te roepen. De E H. Goossens zag den ongelukkigen jongeling op het tweede verdiep hij greep een stuk hout, snelde door de vlammen, stormde eenen trapop die ook reeds bivndde en sloeg met het stuk hout de deur in. De moedige priester gelukte erin M. Wouters, wiens kleederen in den brand gebleven zy» te redden. De E. H. Goossens werd door de menigte, welke ter plaatse gekomen was, luidruchtig en welverdiend toege juicht. Gansch het gebouw is de prooi der vlam men geworden, alsook de moubelen on de kleederen van de kostscholioren. De pom piers hadden veel moeite om het postbureel en de naburige huizon te vrijwaren. Het vuur was zoo geweldig, dat de telegraaf - draad, die boven het kollege loopt gesmol ten is. Men moest Vrijdag morgend naar Hasselt gaan om het nieuws van den brand per telegram te kunnen melden aan den E. H. Geurts, die in verlof is. Het gemeen tebestuur zal, te zamon met den bestuurder, maatregelen nemen opdat de klassen na de Paaschvakancie aanstonds zouden kunnen hernomen worden. Treindiefstal. Zaterdag avond werd voor de zooveelste maal een diefstal gepleegd in den trein van Leuven naar Mechelen. Onbekende kwaaddoeners heb ben onderweg den postwagon opengebro ken en zijn met den inhoud van een twin tigtal postzakken op den loop gegaan. Men berekent dat deze voor 10,000 ir waarden inhielden. Naast do baan vond men later nog talryke zakken, die waarden inhielden. Een vorschrikkelijk ongeluk heeft verleden zondag te Merxem plaats gehad, ter hoogte van de Laat Los. Twee knapen speelden op de straat, toen by de aankomst van den stoomtram de jonge Lodewyk Van de ZaDde, 6 jaar oud, wonende Gasthuis- hoevestraat. 17, nog de straat overliep. Hij werd door don tram gevat en verscheidene meters verre gesleurd. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat de toestand van don kleine zeer gevaarlijk was hij had de kin gebroken en daarbij nog een schedel breuk. De jongen, die naar het gasthuis van Merxem werd overgebracht, heeft ook maar enkele uren meer geleefd. De wan hoop der moeder is onbeschrijflijk. Op min dan een jaar werd de ongelukkige vrouw zwaar getroffen. Achtereenvolgens heeft zy haren man verloren hare twee dochters van 15 en 5 jaar oud, en nu wordt nog haar eenig overbly vend kind van hare zijde weggerukt. Het parket van Audenaarde, verge zeld door eenen ingenieur, is zaterdag naar Erwetegem gegaan om er het plan op te maken van den diefstal met bezwarende omstandigheden in do kerk dier parochie. Het parket zal ook naar Velsike, Grooten- berge en Godveerdegem gaan om daar dergelijke plans op te maken van de dief stallen in de kerken dier gemeenten ge pleegd. Hoewel Sterzenbach, die thans te Gent gevangen zit, loochent de diefstallen ge pleegd te hebben, heeft men alle redenen om aan te nemen dat hij wel die misdaden heeft gepleegd. De onderzoeksrechter heeft uitgemaakt dat het eindje gespband van eene ondervest in de bestolene kerk ge vonden, bij het eerste onderzoek van het parket, wel voortkomt van do ondervest welke Sterzenbach aan had, toen hy in het kabinet van den onderzoeksrechter ver scheen. Zondag avond, rend 6 ure, werd de jongeling Alfons Coudron, 16 1/2 jaar oud, naby do ouderlijke woning te Heestert door zes jonge kerels van Moen aangevallen en erg afgeslagenToen zijne moeder op zyn hulpgeroep buiten kwam,, had hy opgehou den televen. Dé zes moordzuchtige kerels zijn nog donzolfden avond aangehouden door den veldwachter van Heestert. gehol pen door de gendarmen van Avelghem, Maandag, ten 3 uren namiddag, is het par ket van Kortryk ter plaats geweest. Pulle was in volle feest. Men vierde er de diamanten bruiloft van tweo inwo ners der gemeente. Om hot feest aan te kondigen moesten er vreugdeschoten ge lost worden. Met dit doel had men eenen zak poeier, die moest dienen om de mor- tiers te laden, by eenen bakker neerge legd. Een der feestinrichters beging de onvoorzichtigheid een brandend steksken op den zak te laten vallen, wat eene ge weldige ontploffing voor gevolg had. Twee'jongelingen die zich naast den zak bevonden, werden deerlijk gekwetst en moesten naar 't gasthuis gedragen worden. In liet huis is groote schade aangericht. De echtgenooten Wagemans te Ton- gerloo, waron Zaterdag naar den akker gaan werken, hunne kinderen onder de waakzaamheid van hun 9jarig zoontje te huis latende. Deze knaap wilde de stoof doen branden bij middel van petroolde petroolkan ontplofte, en hij werd ijselyk verbrand. Do gebuurvrouwen snelden op de noodkreten ter hulp, doch de jongen was reeds zoo erg verbrand, dat zyn toestand hopeloos is. Een der gebuurvrouwen werd erg verbrand, by het uitdooven der vlam men; het tweejarig broertje kon ongehin derd uit de reeds brandende wieg gered worden. De steenbakkers. Alle jaren ver- trokkon in dit seizoen uit Limburg talryke ploegen steenbakkers naar Duitschland. Thans is dit eene oprechte teleurstelling. Talryke ploegen, die aangenomen waren, krygen op het laatste oogenblik bericht dat van de onderneming afgezien is. Werklieden die acht dagen in Pruisen van stad tot stad naar werk gezocht hebben, keeren werk loos terug. Zondag morgend had een droevig on geluk plaats in de rue Rature, te Luik. De 7jarige Jules Lejeune kwam al loo- pende uit voornoemde straat, toen juist een elektrieke tram der lijn Est-Ouest kwam aangesneld. De wattman deed het onmogelyke om te stoppendoch het was tc laat. De kleine werd letterlyk in tweeën doorgesneden, van onder het zware rytuig gehaald. De droefheid der ouders is niette beschrijven. Diefstallen te Turnhout.— Sedert geruime» tijd had men in deze stad geene diefstallen meer aan te stippen Maandag nacht zijn de dieven nochtans weer op ronde geweest, en hebben van zich doei spreken In de Merodelei, tegenover de statie, zijn zij Zondag nacht ingebroken in het hotel van M. Jan Lauwers, waar zij al benedenkamers doorzocht hebben, zonda evenwel voel buit te maken. De schuif de: tooglode werd geledigd, doch M. Lauwen heeft de goede gewoonte de ontvangst vat den dag 's avonds naar boven te nemen, zoodat er slechts enkele franks gevondet hebben. In het lokaal der Onafhankelijken 1 bij M. Jan Van Ael, schuinsch tegenover het hotel van M. Lauwors gelegen, zijn de schelmen ook ingebroken, hebben er eenig geld cn een koperen speeltuig, toebehoo- rende aan een lid der maatschappij, mee genomenDit speeltuig is nabij het Kruis- huisop straat gevonden door eenea treinwachter. Verders zijn de schelmen nog ingebro ken bij den handelaar M. Kerremans- Botermans, hoek Warande en Hanuitstraat. Hier sneden zij eene ruit uit en kwamei langs de gemaakte opening. Zij namen ver schillige voorwerpen meê. In den winkel

De Denderbode | 1909 | | pagina 2