FRISCHHEID. Katholieke Vlamingen Zondagrust. Gedurige Aanbidding Bij de"MeIomaneni( teGent. f OVERLIJDEN. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesch zijt, aJ» Holland. Liberale vrtyheid. De kom missie der Burgerlijke Godshuizen van Bergen bestaat uit geuzen of liberalen, 't is te zeggen, uit vrienden der vry heid. Die vrijheidsvrienden hadden nu een reglement gemaakt voor het hospitaal, volgens hetwelk het bedienen van godsdienstige hulp aan de zieken ge regeld werd. Dat werd zoo geregeld dat de zieken welke eenen priester aan hun ziekbed verlangen, de vraag moeten doen aan den bestuurder zelf van het hospitaal. Ja maar, als de zieke eens niet persoonlijk by den bestuurder kan gaan of als de bestuurder afwezig was, of 's nachts Al gelijk, aan den bestuurder zelf. Dan, meent ge, zou de priester seffens verwittigd worden en seffens komen Neen neen De priester had, volgens dat vrijheids lievend reglement, enkel toegang tot de zieken op de bezoekdagen, dat is des Zondags en 's Donderdags, gelijk de bloedverwanten en vrienden. Ongelukkiglijk kunnen de menschen niet altijd uitstellen van sterven tot den Zondag of den Donderdag avond anders ze zouden dat doen met veel genoegen. Daarom ook heeft de heer minister van justicie dat reglement afgekeurd en gezegd dat de zieken die in het hospitaal verzorgd worden, ten allen tijde de gelegenheid moeten hebben de hulp van den priester in te roepen, juist alsof ze te huis waren. Dat is nu doodeenvoudig natuurlijk en logiek. Ge zoudt toch zeggen, he waar de feuzen het gaan zoeken om de katholie- en te tergen, zelfs op hun ziek- en sterfbed De rosse maan heeft beginnen te schijnen den 20 April. Tot nu toe hebben wij niet over haar te klagen. Bij de groene volksfoppers. Le Soir van Brussel schryft Sedert reeds langen tijd bestaat er by do demo- k raten van de k ristene Volksparty eene strekking tot toenadering tusschen twee van hunne hoofdmannen de heeren P. Daens van Aalst en Hektor Plancquaert van Zomergem-Gent, die, zooals men Weet, sedert lang in onmin leven. In eene bijeenkomst welke plaats ge had heeft te Gent in het Hotel de Russie heeft de verzoening plaats gehad en de Plancquaertisten zijn den nieuwen Bond der Daensisten bijgetreden zoodat er voortaan maar eene enkele onverdeelde kristene Volksparty meer zal zijn. Men heeft nog beslist dat de kandida tuur van M. Plancquaert in 1910 krach tig zal ondersteund worden te Kortrijk op eene afzonderlijke lyst zonder ver bond met andere party en. In 1906 bekwamen de katholieken in dat arrondissement 42,088 stemmen en het kartel 21,073 waarvan 4000 voor keurstemmen aan M. Plancquaert en 6,200 voorKeurstemmen aan M. De Bunne die met eene kleine meerderheid gekozen werd. Door de vergadering zyn ook maat regelen genomen om den strijd aan te gaan voor de Kamerkiezingen in het arrondissement Brussel, waar priester Focteyne kandidaat zal zyn. De kristene(?)Volksparty zou ook voor nemens zijn te Brussel eenen kadidaat voor te stellen voor den Senaat. Tot daar Le Soir. Indien zijne vooruitzichten verwezen lijkt worden te Kortrijk, en indiende kiezers stemmen op denzelfden voet als in 1906 dan is het zeker dat M. De Bunne niet zal herkozen worden en dat de katholieken eenen gekozene meer zullen tellen. Het zij zoo Om de eischen der Vlamingen op onder wijsgebied te bevestigen, belegt het Katho liek Vlaamsch Secretariaat, de uitvoerende macht der Oud-Hoogstudentenbonden, ter gelegenheid der feesten onzer Katholieke Hoogeschool, een algemeene vergade ring op Zondag 9 Mei, te 3 3/4 ure, in de Zaal DE MONICO te Leuven. De volgende sprekers zullen er het woord voeren Advocaat Baels, van Oostende, Advocaat Dotfèl, van Dendermonde, Prof. Habett, van Hasselt, Dr Fr. Nuyensvan Antwer pen en Jul. Siorme, Landbouw-ingenieur en Provinciaal Raadslid van Lichtervelde. Deze vergadering zal een grooten indruk nalaten indien gij door uwe aanwezigheid, bijdraagt om aan hare uiting, kracht by te zetten. Genegenheid en liefde jegens het Vlaam- sche volk vergen van U deze kleine opof fering. Uit de rangen der Oud Hoogstudenten bonden mag geen één lid afwezig blyven in die hoedanigheid drukt op hen deze plicht De opkomst zal overigens voor allen eene aangename gelegenheid zyn om de vroegere makkers der Hoogeschool, thans in het Vlaamsche land uiteengedreven, weder te zien. Allen naar Leuven't Moet Oud-Hoog studenten regenen. ALLEN NAAR LEUVEN 1 Om 2 uren in den grooten Vlaggenstoet, om 3 3/4 u. in de Vergadersaal - Monico Dieaterschestraat. Van's middags tot middernacht, eenigo dienstdoende Apotheker, op Zondag 2 Mei 1909, M. VAN CAELENBERG, Leopoldstraat. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor te Beirlegem, den E. H. Behiels, bestuurder der Zusters van Liefde te Loven- degem. Leeraar te Deynze, den E. H. Poppe, subdiaken in het Seminarie in de Bis schoppelijke Normaalschool te St-Niklaas, den E. H. De Leenheer, subdiaken in het Seminarie. Onderpastoor te Bassevelde, den E. H. Deurbroeck, kapelaan te Ledeberg in O. L. Vrouwkerk te St-Nikolaas, den E. H. Verdoorent, onderpastoor te Haasdonck. Aalst-Mijlheke. Grot van 0. L. Vrouw van Lourdes. Morgen Zondag 2 Mei, om 5 uren 's na middags, BEDEVAART en OFFERANDE door de inwoners van Mijlbeke. Sermoen en vereering der Reliquie. Kerk van den H. Jozef, te Aalst. en plechtige Octaaf. <o» ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN Zondag 2 Mei, Gedurige Aanbidding; het Heilig Sacra ment zal ter aanbidding der geloovigen uitgesteld worden van 5 ure 's morgens, en uitgesteld blyven tot het eindigen van het Lof. De eerste Mis ten 5 1/2 ure; de tweede Mis om 6 1/4 ure; de derde Mis om 7 ure de vierde Mis om 8 1/2 ure; de solemnele Hoogmis om 9 1/2 ure; de laatste Mis om 11 ure. 's Namiddags om 3 1/2 ure; Solemnele Vespers en Lof, waaronder Sermoen door den E. H. SAUDAN en vernieuwing der plechtige toewijding der huisgezinnen aan de H. Familie van Nazareth. De volgende dagen der Octaaf om 8 ure, Solemnele Mis en 's avonds om 8 ure, plechtig Lof. Zondag 9 Mei, Om 9 1/2 ure, Solemnele Hoogmis 's namiddags, om 3 1/2 ure, Solemnele Vespers en Lof, waaronder Sermoen door den E. H. DEMEESTER, gevolgd door den Lofzang Te Deum. Maandag 10 Mei, Om 8 ure, Solemneel Jaargetijde voor de afgestorvene Broeders en Zusters van de Broederschap. Gedurende de Meimaand, alle dagen 's avonds, om 8 ure, Lof, gezongen door het volk. Verscheidene Aalstenaars hebben de gelegenheid gehad Zondag 11. het eerste optreden by te wonen van M. Philemon Loockx, leeraar onzer Muziekschool, als leider der alom bekende Koormaat- schappijDe Melomanen te Gent. In de ruime propvolle zaal van het Casino, in tegenwoordigheid van een £uik en uiterst oplettend publiek, heeft I Loockx een overvloedig maar zeer afwisselend programma ontrold waarin hy, op alle wyzen, zijne behendige zan gers heeft voorgebracht in solis, qua- tuors, koren voor gelijke of gemengde met of zonder begeleiding van piano werken van Rubinstein, Schumann enz. om te eindigen meteen uitgebreid stuk zonder begeleiding voor het Mannen koor (100 uitvoerders) te weten a Soleil Levant i van Ph. Flon. Al die nummers en bezonderlijk het laatste werden op meesterlijke wijze weêrgegeven on door geestdriftige toe juichingen begroet. Mevr. Loockx die de solis zong in verscheideno kooren deelde den bijval van haren echtgenoot. Men heeft daar ook de prachtige barytonstem bewonderd van M. G. Wayenbergb, zoon van wijlen den heer Wayenbergh, de te Aalst niet onbekende Baste cliantante die er over een dertigtal jaren zooveel bijval genoot in deConcerts der Koninklijke Harmonie en andere. Deze eerste proef heeft het algemeen gevoelen doen ontstaan dat, onder de leiding van M. Loockx.de maatschappij De Melomanen een nieuw tydperk van zegepralen is ingetreden. Zy gaat deelnemen aan een groot Koorfeest dat te Verviers binnen kort wordt ingericht onder de meest befaamd de maatschappijen van bet land. Pater Arthur Van den Broeck. Woensdag, 28 April, is in ons St- Jozefscollege overleden P. Arthur Van den Broeck Hij was te Aalst geboren, deed er schitterende Latynsche studiën, trad op zeventienjarigen leeftijd in bet Gezelschap van Jezus, en werd, na do Normaallessen te Drongen gevolgd te hebben, professor benoemd te Brussel en later in zyn geboortestad. Een schoon talent, uitgebreide kennissen, een groot gemak van schrijven en spreken, ten dienste gesteld van een warm hart en een stalen wil, beloofden voel voor de toekomst. God zond hem eene ziekte, die zyn lichaamsgestel ondermijnde. Zeventien jaar streed en leed hy, zonder morren of klagen, zonder den moed op te geven, volgende van in zyn zieke kamer den strijd der Kerk daarbuiten, helpend, medewerkend met raad en daad, waar hy kon. Hem hebben wy de Paaschklok te danken, die overal rond gestrooid aan den onachtzamen Christen zyn plichten herinnert. Bijna stervend, stelde hy ze nog dit jaar op en had het genoegen te hooren, dat meer dan drie honderd duizend exemplaren er van aan den man waren gebracht. Moge de Heer rust en blijdschap schenken aan wie zooveel geleden en, naar zyn krachten, zooveel gewerkt heeft. GEERAARDSBERGEW. De Z. E H. deken K. Smet, zal op Zondag 9 Mei, te Geeraardsbergen, plech tig ingehaald worden. Een lange en prach tige stoet, bevattende de katholieke en godsdienstige genootschappen der stad, ge volgd van al de overheden, zal den nieuwen eerwaarden herder om 3 uren aan de statie gaan afhalen. De aanstelling zal gedaan worden door den eerw Aartspriester, ka nunnik De Bock, van Gent. By schoon weder zal Geeraardsbergen dien zondag voorzeker te klein zijn. Eerste Zomerconcert. Programma van het Concert welke zal gegeven worden op Zondag 2 Mei 1909, om 11 V* ure» ten Kioske, Groote Markt, te Aalst, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1° Le Vainqueur, Marche Comès. 2° Richilde. Ouverture G. Parès. 3° Sylvia, Ballet L. Delibes. a) Prélude Chasseresses, b) Intermezzo Valse lente, c) Pizzicato, d) Cortège de Bacchus. 4° Valse printanière Schreiner. Anlul en omliggende koopt uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiëti. AALST. Dijnsdag rond den middag, kwam de kleine Hendrik Adam, oud 5 ja ren, wonende alhier. Sl Job, van de school der Zusters, Geeraerdbergschestraat. Ge komen op S'Job, aan het inopbouw zijnde klooster der eerwaarde Capucienen, wilde hy uit den weg gaan om een hondenkar, welke 8tad8waarts reed, door te laten, maar werd ongelukkiglijk door het achter wiel van een voorbijrijdenden wagen gevat en de teentjes van den linkervoet geplet- terd. Men heeft den knaap naar zyne wo ning overgebracht, waar liy de eerBte zorgen heeft bekom'.n van Dr De Clercq. Zyn toestand is geruststellend. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle en Tijk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile-cirée en al benoodigheden wat de tapissiersstiel be treft, gaat zien bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Aalst, Reizigersstatie. Al de treinen zullen met ^dLJn den 4n Mei aanslaande, op "pi het verhoogde gedeelte der statie aankomen en vertrekken. De eerste treinen zullen zyn Nr 470 aankomende om 11 u. 45 m, van Antwerpen, Zuid. Nr 3028 aankomende om 11 u. 45 m. van Gent. Nr 3027 aankomende om 11 u. 51 m. van Brussel. Het is hoogst noodig dat de reizigers goed in acht nemen dat het opstappen moet gebeuren langs den kant waar de kaai ligt. Aan zwakke personen schryft de geneesheer Cibils voor. Donderdag morgend, rond 10 uur, heeft eene vrouw uit de Walstraat alhier, in eenen aanval van zinneloosheid, gepoogd zich in eenen vyver te verdrinken. Geluk kig voor haar,werd zulks gezien door eenen voorbijganger, M. Louis De Waegeneer, van Moorsel, die haar van eenen gewissen dood redde. De vrouw werd naar hare woning gebracht, waar zy de noodige ge neeskundige hulp ontving. Haar toestand is geruststellend. MEM SCHRIJFT uit Brussel dat de Nieuwstraat sedert Maandag eene bedrijvigheid zonder weerga oplevert De Magazijnen Tietz, waar de week aan 0,95 centiemen, de verbazing en de geest drift van de vrouwenwereld opgewekt heeft, worden waarlijk bestormd. Er moes ten agenten ontboden worden om de me nigte in bedwang te houden aan den ingang van de Magazijnen Tietz, zoo volksgezind en zoo bemind van allen voor het goed dat zy doen met allerlei koopwaren te verkoo- pen aan prijzen, onbekend in België voor aleer de firma Tietz in onze schoone hoofd stad bestond. Om onze lezers van de provincie dienst te bewijzen raden wij hen aan hunne woonplaats niet te verlaten, 't Is om hen onnoodig gedrang te vermijden, vermits zij slechts de volledige lyst zullen te vragen hebben van al de artikels aan 0,95 centie men en hunne bestellingen te doen binnen de 24 uren, om voor de sluiting der week aan 0.95 centiemen gediend te worden en zulks zonder de kosten eener reis naar Brussel te moeten doen. Schrijft ons onmiddelyk om gezegde lyst te bekomen. Léonard TIETZ, Naamlooze Maatschappij, 36-38, Nieuwstraat, Brussel. 91,500. Werken aan den Spoorweg. In den loop dezer week heeft men proeven genomen om zich te overtuigen of de yze- ren brug van den doorgang aan de Mout- straat alhier, de noodige stevigheid heeft. Twee lokomotieven van 120 duizend kilo grammen werden hiertoe gebruikt. Men bestatigde slechts eene verzakking van 7 millimeters wanneer het tot 15 milli meters gaan mocht. Aalst. De genaamde Valere Van Mul ders, 35 jaar, wonende Veld Aalst, werk zaam op de caoutchoucfabriek, Hoogeves- ten, was donderdag namiddag rond 4 uren bezig met den stoom van een yzeren bak af te laten, toen hy door eene verkeerde be weging in den bak stuikte. Hy had aan arm, hoofd en rug, reeds erge brandwon den bekomen. Na door den heer dokter Grógoire verzorgd te zyn geweest, is hy met een rytuig naar zijne woning overge bracht. Baldadigheid. Maandag avond hebben de gebroeders Van Nuffel, op de wyk Speekaert, te Lede, al de ruiten uit geslagen der woning van AJexander Van de Wiele, en vluchtten daarna weg een onderzoek is geopend. Maandag avond, rond 7 uren,bedreig den Edmond De Spiegeleer en Amandus Roeland, op Overimpe, die bedronken waren, Remi Vermast deze vluchtte in de woning van Jan De Brucker, alwaar hy werd achtervolgd en slagen kreeg van beide kerels eene klacht is ingediend. Vermast was gekwetst in het aangezicht. In den nacht van Maandag op Dyns- dag, hadden te St-Martens Lierde de drie genoemden V. L., J. V. D. B. en K. L., samen gedronken en kregen ten slotte twist over een meisje J. V. D. B., kreeg slagen en liep woedend naar huis een ge weer halen met hetwelk hy zyne kame raden afwachtte Zoodra hy hen zag, loste hy twee scho ten op hen, met het gevolg dat beiden doodelijk gekwetst nedervielen. Het was rond 4 1/2 uren toen personen.die ter markt van Geeraardsbergen gingen, hen vonden liggen, badend in hun bloed. V. L. heeft 36 loodkorrels in de zijde bekomen. De by geroepen geneesheer deed hem oogenblikkelyk de H. Olie toedienen. Wat de tweede gekwetste betreft, hy iB door tien loodkorrels geraakt.zyn toestand is bedenkelijk. De gendarmerie van Neder- brakel heeft den dader op zijn bed aange houden Het parket is 's middags afgestapt en heeft den aangehoudene naar 't gevang te Oudenaarde doen overbrengen Een prachtiseh gedachtOm de voordeeligste voorwaarden eener volmaakte versiering to vereenigen voor al wat de be meubeling betreft van kasteelen, villas, appartementen enz wendt u tot Au Bon Marché, Nieuwstraat, Brussel, die, dank aan eene ernstige inrichting en ervarene medewerkers, verzekerd is u ten beste uwer belangen te bevredigen. Op aanvraag zending franco van stalen, van 't cataloog, plans, bestek en ontwerpen, enz. 91,580. Een vleeschetende ezel. Iedereen in de gemeente Knesselare en het omlig gende kent het ezeltje van onzen markt kramer Ivo Secelle, dat reeds zooveel vieze toeren uitstak. Nu heeft dat fameus beestje nogmaals iets uitgericht dat hem nog meer befaamd zal maken. In den stal waarin de ezel zijn nachtver blijf had, was ook de geit van Ivo aan dozelfde krib vastgemaakt. Sedert ruimen tyd deelden de dieren met malkander hunne sobere maaltijden en nooit had men bemerkt dat zij in onecnigheid leefden. Hoe verwonderd en verschrikt was dus Ivo toen hy Dijnsdag morgend in zyn stal letje kwam de geit was geworgd en reeds grootendeels verslonden door het ezeltje, dat zich het rauw rookend vleesch goed liet smaken. Onnoodig te zeggen dat de nieuw- soortige moordenaar op staanden voet ge straft werd voor zijne misdaad en gulzigheid met eene goede vracht lange haver. De geit had eene waarde van 50 frank. FEITEN. De hiervolgende verkla ring werd door een gebuur gedaan. Den 22 Jauuari 1904, deed Mr A. Cop- pens. 79, Koolstraat, te Aalst, het volgende verhaal van zyn lijden en zyne genezing Sedert meer den elf jaar leed ik schrik kelijk veel aan de nieren, 's avonds waren de pijnen zoo hevig, dat ik mij niet te bed kon leggen dan met de hulp myner vrouw, en 's nachts was ik van alle rust en slaap beroofd, alle werk was mij lastig en pijn lijk om doen, ik verloor gansch den eetlust en niettegenstaande al hetgeen ik gebruikte bekwam ik geene enkele verlichting ik wanhoopte toen ik de krachtdadigheid der Foster Pillen voor de Nieren vernam, verkocht in de Apotheek De Valkeneer, aarzelde ik niet eene doos te halen. Op mijne beurt mag ik die pillen nu zeer warm aanbevelen, want Blechts eene week verpleging was voldoende om al myne py- nen voor goed te doen ophouden. Drie jaar en half later zjjn de nierpijnen nog niet weergekeerd by Mr Coppens, hy is nog altyd zeer gezond en zegde ons op 't einde van Augustus 1907. Myne gezond heid is nog opperbest en ik laat geene ge legenheid voorbij gaan zonder myne dank baarheid voor de Foster Pillen te betuigen Ik verklaar het bovenstaande waar en ver oorloof U het kenbaar te maken. De zenuwachtigheid, rugpijn, gele ge laatskleur, slapeloosheid, de prikkelbaar heid, verlies van eetlust, gevoel van afmat ting, de aanhoudende behoefte om bewe ging te hebben, ziedaar zoovele teekenen dat de nieren het bloed niet van zyne onzui verheden ontlast hebben. De Foster Pillen voor de Nieren geven aan de nieren de noodige hulp en kracht omdat zy niet alleen die vergiften zouden afvoeren, maar nog omdat zy het bloed volkomen en regelmatig zouden zuiveren en alzoo het weerkeeren der kwaal verhinderen, 't Is de reden waar voor dat de Foster Pillen voor de Nieren blyven de genezingen te weeg brengen, De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 17. Juffer Van Dyck, modewerkster, kwam eenige dagen geleden aan de policie verklaren dat hare patroons, M. en Mad. Simon, Arenborgstraat, 30, Brussel, sedert twee dagen niet meer gezien waren. Sedert kwamen verscheidene personen klagen dat Georges Simon, die een beurs man was, aan wien zy geldsommen hadden toevertrouwd voor beurshandelingen, de orders niet uitvoerde onder de klagers had de eene hem 3000 fr., de andere 5000 fr. toevertrouwd. Tengevolge dier klachten is het parket Woensdag ten huize van Simon een nauw keurig onderzoek gaan instellen, en heeft by het heengaan de zegels op het bureel van de vluchtelingen doen plaatsen. De portretten van man en vrouw waren uit de kaders genomen, en geen enkel portret van hen zelf werd in hun huis ge vonden. Bevel van opzoeking is overal rondge zonden. TYPHUS. Nu dat de typhus alom heorscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrijgen by O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Woensdag avond bemerkte een jong meisje in een groot magazyn der Nieuw straat, te Brussel, dat men haar juist den prachtigen haarvlecht had afgesneden. Zy gaf aanstonds het alarm, en de dader werd aangehouden. Hij had de vlecht en de schaar nog in handen Hij is ter beschik king van het parket gesteld, aan horst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Depratere, zy is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altyd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prys 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valckeneer en Callebaut Een Bebelsleven. Paula V. 28 jaar oud, linnenwerkster, gescheiden van haren echtgenoot, had sedert in de Zes Penningenstraat te Brussel geleefd met zekeren M... Toen zy vernam dat deze een gevaarlijke misdadiger was zond zy hem heen. M... ontmoette nu Paula met een ande ren minnaarhy volgde het tweetal naar hare kamer, en sprong met een mes gewa pend als een razende op den minnaar, die echter kon ontvluchten. M. schopte en sloeg Paula daarna op wreede wyze; bracht haar eenen messteek toe in den rug, en vluchtte weg. De vrouw is doodelyk gekwetst naar het hospitaal overgebracht. De moordenaar is nog niet gevonden. WIJ VERNEMEN uit goede bron dat de suikery peën, F. C. JACOBS de beste zyn, en alle andere overtreffen. M. August Dulière, militaire student, deed Dijnsdag namiddag te Leuven eene wandeling te paard langs de Geldenaak- schevest. Opeens begon het paard te stei geren, ontzadelde den ruiter en ging op hol. Het dier stormde in dolle vaart naar de Naamschepoort en sprong op het gaan pad aan de herberg Miehaux, op het grond gebied van Heverló Mad. Doumont, van Ham-sur-Sambre, die daar juist voorbij kwam met haar dochtertje, dat zy naar de kostschool der Zusters leidde, werd door het paard omgeworpen en vreeselyk ge kwetst aan het been. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar het Sint Pietersgasthuis overgebracht, waar het gekwetste lidmaat moest afgezet worden. Eene andere vrouw, welke mad. Doumont vergezelde, werd licht gewond zy konden zelfden dag naar huis en M. Doumont voorzichtig verwit tigen van het ongeluk overkomen aan zyne echtgenoote. Frisch gelyk bleekrozenrood is een aan gezicht zonder zomersproeten, zwarte puistjes, roodheden en alle andere aandoe ning van het vel. Gy verkrijgt het met het gebruik der Stockpaah ojka Zeei* van Bergmann en C°, Rade- beul, tegen 75 centiemen 't stuk bij M. Taeymans-Druck, hoek der Groote Mark en Lange Zoutstraat, te Aalst. Eenige jongelingen van 16 tot 23 jaar ontmoetten Zondag avond te Heestert twee jonge knapen, Coudron en Coussement genaamd, die naar huis gingen. Een der jongelingen viel de kinderen aan. Ver schrikt namen deze de vlucht. De kleine Coussement kon ontkomen, maar Coudron viel in handen van zijnen aanvaller. Toen snelden nog twee jongelingen ter hulp en met hun drieën sloegen zij den armen kleine ongenadig af. Intusschen was Coussement hulp gaan halen en toen de buren ter plaats kwamen vonden zy den armen jongen in zulken erbarmlijken toestand, dat hy een uur later in de woning zyner ouders stierf. De schuldigen zyn aangehouden. Het par ket van Kortryk is maandag namiddag ter plaats geweest. Dynsdag namiddag is 't parket van Kor tryk te Heestert afgestapt. De magistraten waren vergezeld van eenen wetsdokter, die het lijk van het slachtoffer geschouwd heeft. Dynsdag morgend, na eene nieuwe on dervraging, werden drie der daders in vrijheid gesteld. Enkel Firmin Matton, René Van den Bulcke en Bunnens bleven aangehouden. Deze werden rond 17 uren uit de gen darmerie van Avelghem naar Kortrijk overgebracht. Geheel de bevolking van Avelghem snel de naar de statie en de gendarmen hadden de grootste moeite om de laffe moordenaars tegen de volkswoede te beschermen Het was onder het voortdurend geroep Ter dood Ter dood dat men de statie bereikte. De statieoverste was verplicht de ingan gen der statie te barrikadeeren. Het volk klom langs alle kanten binnen om de moor denaars aan te vallen. Toen de trein vertrok, scheen er aan het oorverdoovend gejouw geen einde te zullen komen. Dynsdag namiddag is in de statie te Rousselare, de reizigerstrein 3218 uit Brugge, (die ten 5 uren 50 te Kortryk moet aankomen) op eene lokomotief welke aan het manceuvreeren was, gebotst. De schok was zeer geweldig en de reizi gers werden allen door elkander geworpen. De machinist, De Ceulenaere genaamd, werd van zyne lokomotief geslingerd en rolde onder de wielen die hem vreeselyk verminkten de ongelukkige was op den slag dood. De treinwachter Schillawaert is doode- tijk gekwetst verscheidene reizigers heb- beu min of meer erge wonden bekomen. De stoffelijke schade is belangrijk. Het parket van Brugge heeft bericht ontvangen dat het lyk van sekeren Emiel Ramon gevonden is op den weg van Corte- marek naar Thourout De ongelukkige had een tiental dolksteken ontvangen. Tijdens het onderzoek vernam men dat zekere Leon Dedeyster, 22 jaar, ook messteken had ge- j kregen in den arm en de borst. Deze laatste werd onder eed gehoord en verklaarde dat hy in den nacht naar huis terugkeerend, aangevallen werd deor eenen onbekende, die hem gewond had. Hij ont kende eerst gebruik te hebben gemaakt van zyn mes om zich te verdedigen, en be weerde aanstonds de vlucht te hebben ge nomen. Dringend ondervraagd, eindigde hy met te bekennen ook zjjn mes te hebben gebruikt. Dit laatcte werd niet teruggevon den. Daar men nu ook ontdekte dat Ramon en Dedeyster sedert lang gezworen vyan- den waren, werd er een aanhoudingsman daat tegen dezen laatste afgeleverd, die in i de gevangenis van Brugge werd opge sloten. Eene groep Luiksche studenten en juffers was naar den lusthof Kinkempois gekomen, om een pleziertochtje te doen op j de Maas Een der jongelingen sprong in het bootje en gaf eenige riemslagen, zoodat j het vaartuigje weldra in het midden^ van den stroom was Een windslag rukte het bootje om en de student viel in de Maas en verdronk. Het slachtoffer is een Bulgaar, Benoit Prementi, 18 jaar, wonende in de rue du Vivier, te Luik. Er worden tegenwoordig vele dief stallen gepleegd in de Borinago. Geen nacht gaat er voorby of er hebben hier of daar inbraken plaats gehad. Zondag drong men binnen bij eenen slachter van Frameries en daar stool men 300 fr. en een dertigtal kilos vleesch woensdag nacht was het de beurt aan de weduwe Dieu. te La Bouverie. Hier namen zy een meubel op en brachten het in den hof daar braken zy het open en roofden eene som van 14,000 fr., die de weduwe er in verborgen had. De gendarmerie heeft een onderzoek geopend. Zekere Delporte, mijnwerker te Bil- j ly-Montignies, die van zijne vrouw ge scheiden leefde, beschuldigde ten rechte of ten onrechte een anderen mijnwerker, Wat- trelot genaamd, betrekkingen met zyne I vrouw te onderhouden. Dynsdag avond bevonden zij zich samen in een koffiehuis i en besloten hun geschil op straat uit te rechten. Wattrelot kreeg van zijnen tegen strever eenige kopstooten in de borst en in de zijde, die hem buiten gevecht stelden. Hy kon naar huis gaan, maar is den vol genden avond gestorven. Delporte heeft zich gevangen gegeven. Zekere Yillart, soldaat te Charleroi, is maandag morgend, badend in zyn bloed, J achter de gendarmerie gevonden. Het slachtoffer is een Gentenaar en 22 jaar oud. Ziehier eenige bijzonderheden over het gebeurde Het was rond 1 ure 's morgends dat vier soldaten van het le jagers te paard langs de Noordlaan, te Charleroi, gingen. Zy be zochten er nog de herberg Kensaert, die nog open was. Na hun gelag betaald te hebben en op 't punt van te vertrekken, wilde een der soldaten nog eerst een mekanisch orgel doen spelen de herbergier verzette zich daartegen, gezien het gevorderd uur. De soldaten protesteerden en de herber gier had de grootste moeite om ze buiten te krygen. Intusschen waren eenigo vrienden van i den herbergier komen aangeloopen de j soldaten vluchtten in de richting van de kazern, achtervolgd door de burgers. Yillart, die achteraan was, kreeg eens- klaps eenen geweldigen messteek in het hoofd en stuikte ten gronde Het achter- I volgen werd gestaaktde herbergier en j zijne vrienden trokken terug en de solda ten liepen in de kazern. Daar werd het voorgevallene besproken. Men ging Villart zoeken, daar hy niet bin- I nen kwam. De jongen lag buiten kennis en werd in i bedenkelijken toestand naar het krygshos- j pitaal gebracht. De dader is voortvluchtig. Woensdag avond, om 7 uren, terwijl men in de hoogovens van Roctiau, te Mon- tignies-sur-Sambre, het gesmolten metaal afliet, zijn zes werklieden nedergevallen verstikt door de gas Vier konden tot het j leven terug geroepen worden, maar hun f toestand levert veel gevaar op. De twee anderen zyn dood. Het parket is ter plaats gekomen. EEN PRINSES GEBOREN. Den Haag, 30 April, 9 ure 45 m. j H. M. Welhelmina is Vrydag morgend, te 7 ure, bevallen en heeft eene prinses ter wereld gebracht welke den naam dragen zal van Wilhelmina-Hendrika. Moeder en kind zijn welvarend. De klokken luiden, de beiaard speelt, de kanonnen dommelen en al de huizen zyn bevlagd. De tramry tuigen zyn bevlagd en versierd. I Eene drukke beweging heerscht in de j straten het volk is opgetogen van vreugd. Men zingt: Het is Oranje, het blyft Oranje, f het blyft Oranje boven. In het paleis is het een onophoudend komen en gaan van officieele personen, die j het guldenboek komen teekenen. De tweede persoon, die zich in het paleis aanbood, was baron Guillaume, Belgisch gezant in den Haag. In al de straten weerklinkt het Wien j Neérlandsch bloed in de aderen vloeit De geestdrift is onbeschryflijk,

De Denderbode | 1909 | | pagina 2