Donderdag 13 Mei 1909 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4154 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het Alcoholisme en het Huisgezin. RABARBER. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Dit j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- ri ngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. "Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CKJIQUlfi aUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 13 Mei 1909. Het alcoholisme is het weergaloos gebruik, dat het volk in al zijne gele dingen van de alcoholische dranken maakt, met al den nasleep van ellenden, die daarvan in de gansche maatschappij het gevolg zyn. Het alcoholisme is heel iets anders dan de ouderwetsche dronkenschap alcoholisme is eeoe volkskwaal, zich openbarende in den algemeenen achter gang van ons ras de ontaarding van lichaam en ziel, van geest en hartvan oud en jong. En die ellende wordt teweeggebracht, niet door het buitensporig drinken van duizenden, maar door het veel drinken van honderd duizenden. En hierbij moet men niet hoofdzakelijk denken aan de menschen die nooit dronken zijn, maar altijd onmatig, en van hun onjuist en verderfelijk inzicht bijna met geen mid del zijn af te brengen. De christene familie heeft geen erger vijand daD het alcoholisme. Hoe menig huiselijk geluk dat door den drank duivel gestoord werd en vernietigd De man wiens geest en hart door den drank zyn bedorven, herinnert zich den plicht niet of, ten minste, bekom mert zich niet om den plicht, dien hy als huisvader tegenover zyn kinderen te vervullen heeft, denkt niet aan de rekenschap, die hij eens zal moeten afleg gen aangaande het pand, dat God aan zijne hoede en zorg heeft toevertrouwd. Zal hy, die zich aan den drank heeft overgegeven, zich bekommeren om het toekomstig geluk van zijn kroost, hij, dien de jenever gemaakt heeft tot een tiran van zijne vrouw, tot den beul en geestdooder van zijn kind En wat zal er omgaan in het hart van zyne vrouw Kan de vrouw hart hebben voor den man, die haar en hare kinderen niet zelden gebrek laat lijden, en zijn huisgezin besteelt door het geld dat de zijnen toekomt, aan den drank op te offeren Kunnen de kinderen eerhied hebben voor het ouderlijk gezag, wanneer zij zien dat de verstandhouding tusschen vaderen moeder niet is, zooals die zijn moet, wanneer zij vader soms zien in een staat, waarin zij niets anders dan de diepste verachting voor hem kunnen gevoelen Hoe zullen zij onder zulke voorbeel den leeren hunne hartstochten te over winnen en meester te blijven Ten bewyze strekke het woord van den Bis schop van Shrensbury Bijna alle jongens en meisjes, die in verbelerge- stichten en workhouses terecht komen, zijn uit huisgezinnen indien men nog van gezin mag spreken die huu ondergang en schande te wijten hebben aan den ellendigen drank. Sedert een twintigtal jaren, heeft deze teelt zich fel uitgebreid namelijk in de streken waar er vele groenten gekweekt worden zooals in Engeland, waar zij van over lange jaren op eene groote schaal geteeld wordt. Onder de beste variëteiten zullen wy kiezen 1° R. Queen Victoria en 2" R. Paragon de meer aangeprezene varië teiten zijn deze met roode bladstelende Paragon heeft ten andere het voordeel van geene bloemstengels te ontwikkelen en zoo eenen voortdurenden oogst op te leveren. Hare teelt is heel gemakkelijk indien men ze in eenen diepen wel bemesten grond plant; behalve dit hangt het wei- gelukken dezer teelt af, van de toepas sing der meststoffen waarnaar de rabar ber zeer gretig islaten wij de volgende meststoffen gebruiken per are; 1000 k. half verteerd mest; 3 k. superfosfaat, 4 k. kloorpotassium en 4 k. zwavelzure ammoniak. Deze plant put de grond snel uit daarom zijn wij verplicht om eene aanhoudende opbrengst te genieton, eeno bijgevoegde bemesting te geven in Juni, hetzij de helft der bovengemelde meststoffen; indien de groei der planten verslapte, zou men ze nog eens toepassen Dit bijvoegsel van stikstof en potasch- moststofïen zal krachtig werken om strafte planten voort te brengen, met grootere en tairyko en groenere blade ren, welke bijgevolg meer voedstoffen zullen kunnen bereiden, die eenen over vloedige voorraad zal maken in de dik ke en krachtige wortels. Deze voorraad moet dienen tot de ontwikkeling der eerste bladeren die altijd veel duurder verkocht worden dan de volgende. De planting, hetzij de planten van scheuring of van zaad voorkomen, ge schiedt in Feb.-Maart; nochtans is Juli- Aug. te verkiezen na de oogst; men laat eene ruimte van 1 m. tusschen de plan ten. OnderhoudzorgenDiep spitten in de lente, na er de bovengemelde bemes ting gestrooid te hebben, wat de by ge voegde toepassing van meststoffen be treft, deze zullen door een diep hakken onder den grond gedaan worden. Het zaaien is niet aan te prijzen daar deze plant door zaaing zich niet echt vermenigvuldigt. G. Impatient, Hofbouwschool, Vilvoorde. -.(O).- 24e Vervolg. Slaapt hy Wat komt de gravin mij zooeven te zeggen Hendrik rust, hij is ziek... hij die ik zooeven in den hof zag loopen en spelen. Ik hoop dat het niets zal wezen hy heeft vandaag op het kerkhof eene koude gevat, maar dokter Barthês zal komen, hij zal een drank voorschrijven die de belem merde ademhaling zal herstellen en alles in orde brengen. God geve het Myn arme Hendrik Hoe rood is hij toch Hoo ongerust ligt hij in zyn bed Hoor eens I Over wien spreekt hij Het kind zette zich recht en stak zyne handen uit alsof hy een gevaar wilde af weren. In zijne ylhoodigheid riep hij O de kwade vrouwZij wil mij slaan zooals op den dag dat ik inkt op haar kleed stortte. Red mij, Mej. Brown, gij zyt goed voor mij en ik bemin uhaai', haar... ik vlucht haar... Waarom eischt papa dat ik haar den naam van moeder geef? Ik heb maar eene moeder, deze rust ginder op Père Lachaise, zy heeft zulke koude en ik stik, ik brand van hitte... Laat mij wat drinken, Mej. Brown. Wat vertelt hij daar? Begrijpt gy dezè zonderlinge geschiedenis En daar de onderwyzeres zweeg, hernam de graaf 't Is eene veropenbaring, ongetwijfeld door de koorts teweeggebracht Ik zal mijne vrouw alleen naar het feestmaal laten gaan ik zal bij u blijven om over het kind te waken, want ik ben erg onge rust. In deze woorden lag de liefde van den vader voor zijn kind besloten; hij was zoo gerust niet als de stiefmoeder. Eva vond nu dengene terug dien zij zoo verkleefd had gekend. Met welke bekom merni8 hield hy het hoofd van Hendrik vast, terwijl Eva trachtte hem te doen drinken Met den kleinen zieke op het oorkussen te brengen, raakte de hand van den vader deze der onderwijzeres aan. Dit onvoorzien voorval scheen als een electrischen stroom. Mej. Brown sidderde en trok haastig hare hand terug. Wat den graaf betreft, hy was al te bekommerd om de ontroering derwyzeres te bemerken. De dokter trad nu binnen. Na eene lichte hoofdbuiging, richtte hij zich dadelijk tot het bed van den zieke. Eva en Edmond wachtten angstig op het oordeel van den man der wetenschap. Hendrik was kalmer geworden, hy liet zich zachtjes door den dokter onderzoeken. Deze zag aandachtig de keel na en het uit zicht van het gelaat. Mej. Brown dierf de eerste geeno vraag stellenDe vader wendde zich tot den ge neesheer Vleesch en groenten. Bij de Hoogeschool van Yale, in de Vereenigde Staten, heeft men eene vergelijking gedaan tusschen vleescheters en groen- teneters. Men moet welen dat de Hoogeschool van Yale athletische ploegen heeft die in heel de Vereenigde Staten beroemd zijn. De uitslag gaat alles te hoven wat men tot hiertoe vastgesteld heeft ten voordeele der groentenoters. Het zou uitgemaakt zijn dat het vleesch eene voorbijgaande aanhitsing kan te weeg brengen,en een hevig maar kort pogen toelaten. De groenten, van den anderen kant verschaffen aan het lichaam eene meer bestendige sterkte. De bureel menschen zouden dus niet de eenigen zyn die zich by een groen- tenstelsel goed zouden bevinden, maar ook de sportmannen verwerven een ongeloofbaar weerstandsvermogen met zich vleesch te ontzeggen. Die proefnemingen staven de bevin ding reeds opgedaan tijdens den Rus- sisch-Japaneesclien oorlog, in welke de weerstandskracht der Japansche solda ten, die rijsteters zijn, boven allen uitblonk. Tegen het vloeken. In Zwitser» land, dat in meerderheid protestant is, wordt eene wet tegen het gudslasteren nog toegepast. Zekere Scheidegger van Trub is ver wezen tot 14 dagen gevang om in een koffiehuis van Luthern eene godslaste ring te hebben uilgesproken en alzoo ergernis te hebben gegeven in het open baar. Edward Coremans.— Naar alle waar schijnlijkheid, zal de oude Vlaamsche leider, Edward Coremans de vernieu wing van zyn mandaat van volksver tegenwoordiger niet meer vragen, ten ware de Meetingparty hem op hare lijst behield als bewijs van erkentelijkheid voor de groote diensten, welke hij aan het Vlaamsche volk tijdens zijne parle mentaire loopbaan heeft bewezen. De geachte Volksvertegenwoordiger is, zooals men weet, byna volkomen blind. De militaire kwestie. Le Soir, het Brusselsch zoogezegd onzijdig blad, schryft dat de heer Schollaert, den minister van oorlog niet zal laten schieten. Indien de zienswijze van MM. Schol laert en Helleputte niet doorgaat, zal er eene ministeriëele krisis uitbreken, zegt het blad. Le Patriote heeft het gezegde van Le Soir aan den heer Schollaert voor gelegd en deze heeft gezegd Ik hob tot hiertoe myn inzicht nog aan niemand medegedeeld, en ik houd mij Diet bezig met te bevestigen of te logenstraffen wat de dagbladen schry- i) ven. Ik wacht op de afkondiging van 0 het onderzoek n van het verslag van den heer Poullet. Ik zal vervolgens 0 uitleg geven iu de vergadering der rechterzij, a Dat is klaar gesproken. Le Soir wist dus van niets als hy de regelen schreef, die in een liberaal blad niet zouden misstaan. 110 jaar oud. Te Zaragoza, in Spanje, heeft eene vrouw, Theresia Pierrard die Dijnsdag haar 111° jaar is iDgetreden. Zij is weduwe van den gene raal Gregorio, die paadje geweest is van koning Ferdinand VII. Zij is nog zeer wel te pas en in het volle bezit harer verstand vermogens; zy heeft voor al nog een zeer goed geheugen, Hulde aan het Katholiek Gouver nement. Le Temps, van Parijs, een anti-katholiek blad, kondigde dezer dagen een kwaadaardig artikel af voor de Belgische Katholieke Kamerleden. Niettemin erkende het blad, dat het Katholiek Ministerie, in de laatste 25 jaren, aan België een prachtig tijd perk van voorspoed heeft verzekerd. Voor hptgeen de maatschappelijke wetten betreft, zegt Le Temps In hun geheel zijn zij belangrijk. De wet op het werkkontrakt, deze op 0 de onaantastbaarheid der loonen, op Hewel, dokter, wat denkt gij er over? Ik hoop dat er geen gevaar is. In plaats van te antwoorden keerde de geneesheer zich naar Mej. Brown en haar aanwijzende, sprak hij Ik veronderstel dat madame de moe der niet is van het kind Zij is de engelsche onderwyzeres mij ner dochters, antwoordde de graaf op hoog- moedigen toon, een weinig over die vraag verwonderd. In dit geval, mag ik vry spreken en zeggen wat ik aan eene moeder niet zou durven beweren. Gij zijteen man,mijnheer en gij hebt moeder bestaan tien kansen tegen eene dat men den kleine niet zal 1 kunnen redden. Deze laatste zin werd zoo stil uitgespro ken dat do zieke zelf, hadde hij het volle bewustzijn gehad, hem niet kon hooren. maar enkel door eene beweging der lippen hadden Eva en Edmond den toestand be grepen. Een droevig geklaag ontsnapte aan bei der mond. De geneesheer hernam Ik moet u verwittigen, 't is myn plicht alles is nochtans niet verloren de jeugd beschikt over zooveel hulpmiddelen Bij hen geschiedt menig mirakel. De kleine heeft de roode koorts, verwikkeld met eene keelontsteking. Mag ik u iets raden Zeker dokter, zegde de graaf. Ik zou dadelijk naar eene goede zie- kenbewaakster uitzienhet kind behoeft de beste, de stipste verzorging, men zal met penseeltje, gestoken in een door my voorgeschreven vocht, de keel van den kleine moeten schilderen. Het is niet al, ik zie op de wezenstrekken van het kind dat het eene erge ontroering ten prooi is geweest. De hersenen zijn aangetast en ik vrees voor hevige koorts. Men zal hem alle ure de voorgeschreven medicijn toedienen. Terwijl hy zijn potlood en zijn zakboekje nam, naderde de heer de Merinville. Gij weet dat ik nog kinderen heb, dokter. Ik moet aan hen denken de keel ontsteking is besmettelijk en men betrapt ze zoo gemakkelijk. Wat valt er te doen Er dient niet geaarzeld uwe vrouw en uwe kinderen zullen, voorzichtigheids halve, dezen nacht hier niet slapen. Hoort gij het, Mej. Brown Ga de gravin verwittigen; gij zult met haar en uwe leerlingen vertrekkenik alleen zal hier met eene bewaakster blyven om het kind te verzorgen. De onderwyzeres zat aan de bedsponde en zonder eene beweging te maken, sprak zij met vaste stem Denk niet mij hier weg te trekken het is niet noodig eene bewaakster te ha len; ik zal in staat wezon den kleine de noodige zorgen te geven. De goneesheer bezag verwonderd dit bleek wezen dat zich met zulke overtuiging uitdrukte. Gy overweegt alles niet, madame Als gij den moed zoudt hebben noodig om misschien twintig nachten slapeloos bij het kind door te brengen, bezit gij wel de de bescherming van het werk van vrouwen en kinderen, op de werk- lieden-pensioenen, de inrichting der werk- en Dij verheidsraden, de Zon- 0 dagrust en den werkdag in de 0 mynen, bewijzen van een aanhoudend 0 pogen.0 Zulke getuigenis door de pen van een blad dat tegen onze Katholieke Regee ring schrijft, is afdoende en kostbaar. Een gouvernement dat ze aan zyne tegenstanders kan afdwingen,mag reke nen op hunne achting en op hunnen eerbied al bly ven zij tegenstrevers. DIE goed weet te luisteren, kan van de geheele we rel leeren. Uitvindingsgeest. M. Dubois Ray- mond, een Duitsche statistieker, heeft eene studie geschreven over de vragen tot het bekomen van brevetten in het jaar 1900 In de Vereenigde Staten werden 22,600 vragen gedaan. Er zijD 100 miljoen inwoners in de Vereenigde Staten. Dat maakt dus 30 brevetten op 100 inwoners in Enge land 15,300 brevetten of 37 op 100,000 inwoners Duitschland 14.800 brevetten of 26 op 100,000 inwoners Frankryk 7020 brevetten of 18 op 100.000 inwo ners België 1390 brevetten of 31 op 100.000 inwoners Italië 10,030 bre vetten of 30 op 100,000 inwoners Zwe den 900 brevetten of 18 100,000 inwo ners. Engeland heeft dus het grootste getal brevetten in verhouding met zyne be volking op de tweede plaats komt Bel gië. De heer Dubois-Ray mond zegt dat de uitvindingsgeest in verhouding staat met den graad van onderwijs der be volking 0 hare dichtheid, de menigvul digheid harer verkeermiddeleu,de maat schappelijke instellingen en vooral van den graad van volmaaktheid der nijver heid. Daaruit moet men besluiten dat Bel gië onder opzicht van onderwys, nog zoo slecht niet bedeeld is, aangezien het op de tweede plaats komt. Al de andere landen, welke na Bel gië komen,hebben 't verplichtend onder wys. Frankryk komt op de laagste plaats met Zweden met 18 brevetten op 100 duizend inwoners. onmisbare practyk voor eene ziekte die gansch bijzondere zorgen vergt Stel u gerust, dokter, stamelde Eva beschaamd over do leugen welke zy uit bracht ik heb eertyds een myner kinderen verzorgd, die van dezelfde ziekte aangetast was, ik weet dus hoe de zaak aan te vatten. 't Zy zoo; als de heer graaf er zich niet tegen verzet, stem ik in uw verlangen toe; gij kent het kind, gij schynt het te beminnenhet is misschien beter dat gij er bij wezet dan eene vreemdelinge.Enkel, ik herhaal het uoverweeg wel de verant woordelijkheid die op u drukteen oogen- blik vergetelheid, vyf minuten slapen, zou den de noodlottigste gevolgen kunnen me deslepen het kind zou verstikken... Voor alle antwoord, had Eva een lach, eigen aan de moedors en die beduidde Uwe vrees is overbodig, het kind zal goed bewaakt zijn Welke zonderlinge vrouw dacht de Merinville. De toewijding verandert ganseh dit wezen op hare lippen dacht ik denzelf den moederlijken lach te zien zweven, toen Eva onzen kleinen Hendrik in de wieg schommelde. Ach, ziet, zou ik dien kleine kunnen verlaten, die my uit al zijne macht tot zich trekt Dolorès zal my desnoods helpen om hem te verzorgen, want ik ben overtuigd dat de brave negerin ook dit huis niet zal willen verlaten. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1