Jubelfeesten der Kath. Hoogeschool Rechterlijke kronijk. Allerhande nieuws. Herleven. Daar toog een kille winter heen, Met hem een sleep van droef geween, Van hulpelooze smarte En huivrend joeg h(j door 't gemoed En smachtte wreed den reinen gloed Van 't trouwe en minnend harte 1 En bang als in een naren droom Ontvlood vol angst een zuchten stroom Die luid zyn weemoed Klaagde, En doofde woest de zoete stem Die, joelend in genot, rond hem, Van wonne en heil gewaagde. Wyl aan zijn oog een traan ontsprong, En d'hoop zich met zijn aêm ontwrong Aan zijn benauwde borste, Ontging zijn' ziel de laatste vonk Van levenslust dien hij eens dronk "Wen h(j naar liefde dorstte. Maar plotsI... Daar stijgt in stille pracht Een maged die hem tegenlacht In onbegrensde liefde, En goedig daalt weer zoete vreê In 't kou gemoed en smoort het wee Dat wreed zijn boezem griefde. Terwyl heur blik zijn blikken drenkt, Heur lach zijn hart tot vreugde wenkt In teer gevoel ontvangen, Zinkt macht'loos aan heur zij hy neer En dronken vindt hij 't leven weer Vol innig zoet verlangen. 't Is Lente weer; 't natuurfestoen, De halmpjes die me omgeven, Ontwaken zacht tot jeugdig groen In zalig blij herleven Dievenschool te Parijs. In de wijk Plaisance, te Parijs, is vrouw Nicoux, eene rondreizende zangeres aangehou den, als onderwijzeres van eene dieven school. Eene gansche bende kinderen kwamen by haar om les in het stelen. Het waren meest meisjes, waarvan het oudste 12 en het jongste slechts 4 jaren oud was. De kleine dieveggen werden aangeleid door Jeanne Poulon, 9 jaar, en zy pleegden allerhande dief stallen, zooals zakkenrollerij, uitstal lingen plunderen, diefstallen bij geld- wisselen, diefstallen met peper werpen, enz. Op de markt van Breteuil stolen zij gevogelte op de Mainelaan stolen zij eenen geldbeugel Jeanne Poulon stool door het winket in een postbureel eene kardoes van 50 fr. in frankstukken. Talrijke kleine dieveggen werden aangehouden aan de statie van Mont- parnasse op het oogenblik dat de mees teres Nicoux hare waardige leerlingen eene wandeling buiten Parijs wilde laten doen. De Vertegenwoordigers der Belgische en vreemde Akademiën, gaven dan op- volgenlijk hunne adressen af aan Mgr. den Rek tor. De heer Beernaert,die de Koninklijke Akademie van België vertegenwoor digde, werd bijzonder toegejuicht. Mgr. Hebbelyuck, Rektor Magnifikus, dankte vervolgens in eene meesterlijke aanspraak hij deed bondig het leven der Hoogeschool van Leuven kennen en bracht hulde aan al de uitstekende man nen die bij haar leeraars of leerlingen waren. Deze rede werd levendig toegejuicht. Twee studenten gaven vervolgens lezing van de verslagen over het leven der studentenmaatschappijen M. Louis Brafford, over de Fransche M. Van Cauwelaert, over de Vlaamsche de heer markies do Boëssière de Thiennes sprak in naam van den Bond der Oud leerlingen. Zijne Eminencie Mgr. Mercier sprak vervolgens eene dieptreffende redevoe ring uit. Hij stelt vast dat de Katholieko Hoogeschool de aanzetster is geweest van de verstandelijke bewegingen. Katholieken, zegt hij, gij vooral moet u nu verheugen, want de Hooge- school die wij vieren is uw werk het werk van uw katholiek Geloof en i uwe katholieke mildadigheid. i Zyne Eminencie toonde vervolgens dat de Kerk altijd aan het hoofd gestaan heeft der instellingen welke de hoogere beoefening van den geest voor doel hebben. Hij stelde vervolgens aan den Hoog waarden heer Rektor de oorspronkelijke bulle ter hand van Paus Martin V, ge- dagteekend 9 December 1425 welke de inrichting van eene Hoogeschool te Leu ven toelaat. Dat stuk werd, zooals men weet, in Holland teruggevonden en door Mgr. Van de Ven, Bisschop van 's Hertogen bosch, aan Mgr. Mercier gezonden. I Eene lange ovatie begroette de rede voering van zijne Eminentie. Daarna gaf de heer Rektor lezing var. de naamlijst dergenen die tot dokters honoris causa der Hoogeschool zijn uitgeroepen. Na deze plechtigheid werd Hallen aan Mgr. Hebbelynck, Rektor, zijn geschilderd portret aangeboden Daarna noodigde Mgr. Hebbelynck zijne vereerders uit op eenen lunch Koersen. «La Liberté doet eenige bedenkingen over de koersen Ónder de talrijke zelfmoorden, dief- ten, misbruiken van vertrouwen, welke de dagbladen alle dagen aanhalen, is 9 maal op de tien het spel op de koersen de oorzaak. In de verledene eeuw hebben de En- gelsche Kamers de koersen verboden in eenen bepaalden omtrek rond Londen, ter oorzake der groote misbruiken die zij in de hoofdstad veroorzaakten. De koers- pleinen waren zoodanig eene vergader plaats geworden van deugnieten dat de policie niet in staat meer was er de orde te handhaven. Het zal te Brussel ook nog wel zoo ver komen. Het doel der koersen is de verbetering van het paardenras maar het mag niet zijn dat de uitslag de ontzedelyking en de verbastering weze van het men- schenras, in eene veel grootere verhou ding dan men de paarden verbetert. In 1876 waren er maar 5 koersdagen per jaar rond Brusselin 1907 zijner 100 koersdagen geweest op de verschil- lige koerspleinen die bestaan. Zoo is het, en alle dagen gaan er wed ders; waarvan er 9 verliezen tegen éènen die wint, Wat al ellende brengt dat niet in de huisgezinnen. van Leuven. De feestelijkheden werden Maandag voortgezet. Om 9 1/2 uren 's morgens had in do hoofdkerk van Sint-Pieter het plechtig Te Deüm plaats.dat bijgewoond werd door Zijne Eminencie den Kardi naal-Aartsbisschop, de Bisschoppen, de vreemde Abten en Prelaten, de heeren Ministers en hooge Ambtenaars.de afge vaardigden der Akademiën en Hooge- scholen en een ontelbare menigte. De plechtigheid was grootsch en in drukwekkend. Toen de overheidspersonen van de hoofdkerk in stoet naar de Halle trok ken, gaf Mgr. Mercier de benediktie aan het volk dat op zijnen doortocht neder knielde. Vervolgens werd in het Pauskollegie de groote Akademische Zitting gehou den. By hun intreden werden Mgr. Mercier en de Bisschoppen geestdriftig en lang durig toegejuicht, alsook de heeren Ministers en de heer Beernaert, Staats minister. Mgr. Tacci-Porcelli, Pauzelyke Nun tius, gaf lezing van eenen latijnschen brief van Zijne Heiligheid Pius X. Daarna drukte hij zyn genoegen uit deze prachtige feesten te kunnen bij wonen en wenschte den heer Rektor en de Leeraars geluk over al het goed dat zy aan het Geloof, vereenigd met de Wetenschap, hebben gedaan. (Top.) Alfons De Backer, landbouwwerkman te Wanzele, wegens aftroggelarjj van 50 kil. lynmeel, die hij verkocht en verdronk te Moorsel, 1 mand gevang en 26 fr. Eerste Zomerconcert Programma van het Concert welke zal gegeven worden op Zondag 16 Mei 1909 om 11 ure, ten Kioske, Groote Markt, te Aalst, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1° Le "Vainqueur, Marche Comès. 2° Richilde, Ouverture G. Parès. 3° Sylvia, Ballet L. Delibes. a) Prélude Chasseresses, b) Intermezzo Valse lente, c) Pizzicato, d) Cortege de Bacchus. 4° Valse printanière. Schreiner. Zondag morgend, om 1 ure, is te StrLievcns-Essche, op het Dorp, de twee woonst, betrokken door Joz, Lauwereyns, j winkelier en Pieter Massé, kortwoner, door een geweldigen brand vernield. Niets kon gered worden. Men vermoedt kwaadwilligheid Het par ket is Maandag ter plaats een onderzoek komen instellen. Zondag werd te Geeraardsbergen met veel luister de aanstelling gevierd van den zeer eerw. heer Deken Smet, vroeger principaal van het bisschoppelijk eollcgie van Eekloo. De stad was prachtig versierd met vlaggen, bloemfestoenen, triomfbogen en jaarschriften. In den stoet welke om 2 ure op de Groote Markt gevormd werd, gingen minstens 60 maatschappijen en duizenden geloovigen. De nieuwe Deken werd verwelkomd door den heer voorzitter der kerkfabriek en den heer burgemeester der stad De aanstelling had vervolgens plaats door den Z E. H. De Bock, in de prachtig opgesmukte kerk van St-Bartholomeus. De plechtigheid en het sermoen maakten een grooten invloed op de duizenden geloovigen. Aan den dood ontsnapt. Vry- dag namiddag, rond 4 l/2 ure, had de baan wachter van den overweg aan den Otter- gemsclien steenweg te Gent, vergeten de barreel te sluiten, alhoewel de express voor Oostende moest voorbijrijden. Juist op dit oogenblik kwam de heer Martens, wonende Kortrykschen steenweg, met paard en kar aangereden hy wilde de baan over, toen juist de trein kwam aan- De stoker, dit ziende, nam zyn kepi en sloeg ze naar den kop van het paard waardoor het dier verschrikte en achteruit deinsde en de express reed voorbij, zonder dat het minste ongeval werd veroorzaakt Te huis komende heeft M. Martens zich te bed moeten leggen, zoo erg was hij door schrik bevangen geweest. Erge val. Zondag namiddag, om 4 ure, is jufvrouw Paulina Claeys, 63 jaar oud, in eene herberg op den Antwerpschen steenweg, te Gent, by vergissing in den kelder gevallen en den schedel gebroken. Zij werd dadelijk naar liet gesticht van den H. Vincentius a Paulo, Klein Dok, ge voerd, waar Dr Vercauteren haar de beste zorgen toediende. De E. H. Moyersoen, Onderpastoor op St Macharius, heeft haar de R. Rechten toegediend. Er is weinig hoop op redding. Mejuffer Claeys, van Antwerpen, was in gezelschap van haren neef, M. Alfons Broeckmans, ook van Antwerpen, naar de grot van Lourdes geweest. De Zaak van Jeanneke VanCalck, te Brussel. De grootvader van het geheimzinnige verdwenen Jeanneke Van Calck, heeft naar aanleiding van een boek over deze geheimzinnige misdaad gesohreven door den heer Louis Franck, aan den voor zitter van het beroepshof te Brussel ge vraagd, om het anderzoek over de misdaad der Zwaluwstraat te willen heropenen. De bestuurder van eene verkoopzaal te Brussel, merkte reeds sedert eenige dagen dat hij bestolen werd, maar wist niet wien bij zou verdenken, tot hij eindelijk bemerkte dat een oude heer sedert lang een vaste bezoeker van de vorkoopingen was geworden. Men hield hem in 't oog on betrapte hem op 't oogenblik dat hij een kunstwerk, een beeldje, wegmoffelde. Een agent werd geroepen en deze ondervroeg den ouderling, die volledige bekentenissen deed. Eene huiszoeking bracht aan den dag dat hij reeds een klein museum had verza meld van ruim 2500 fr. Met het zomerweer komen alle jaren de velorijders voor den dag gelijk de meul- denaars. En hoe talrijker ze rijden, hoe talrijker ook de ongelukken zyn, omdat zij nog altijd de kwaal van dwaas ryden niet hebhen afgeleerd Zoo komt het dat, wil den wij de gewoonte aannemen, ze allen te vermelden, wy byna iedermaal eene litanie van gebroken armen, beenen en wielen zouden kunnen geven. Op den steenweg tusschen Rumbeke en Aarsele botsten twee wielryders met zoo veel geweld tegen elkaar, dat de een met gebroken schedel en de ander met gebro ken borstkas en beenen opgenomen werd. Te Brussel werd een inwoner uit de Groote Godshuisstraat omverre geworpen door een dwazen veloryder. Rij werd op genomen met gebroken schedel en knie schijf. Te Zoningen gebeurde iets anders Ten gevolge van eene rywielkoers, in welke een der ryders beweerde door een anderen anderen gestooten te zijn, ontstond eene vechtpartij, die weldra eindigde, doch 's avonds veel erger hernomen werd. Een der vechters kreeg van de vrouw van zijnen tegenstrever eenen kaakslag. Dit maakte hem zoo woedend dat hij den schoonvader der vrouw zeven messteken toebracht. Een der steken trof het hart en deed het slachtoffer dood neerstorten. De plichtige is aangehouden. Dit drama heeft eene ontzaglijke op schudding onder de sportmannen teweeg gebracht. Verder wordt nog gemeld Te St-Joost-ten-Noode moest een man, die door een wielryder omverre geworpen was, in eene apotheek verzorgd worden André, destijds de koning der cyclis- ten genoemd, omdat hy in 1893 de prijs Parijs Brussel won en die zelfs door den koning in zyn paleis ontvangen werd, was door tegenslag ontmoedigd, fabriekmachi- nist geworden. Nu heeft hy zich, in eenen aanval van zwaarmoedigheid willen laten vermorzelen door zyn machien. Het jachtwiel wierp hem op zy, zwaar gekwetst wel is waar, maar nog levend. Zaterdag namiddag, om 5 '/2 ure, werd te St-Denijs-Westrem, geheel het dorp in rep en roer gesteld, door een schrik kelijke misdaad gepleegd door een ouder ling van 72 jaar oud. Op twee honderd meters afstand, van den Kortrykschensteenwcg, naby de ge kende herberg, de 3 Koningen, achter het buitengoed van M. Van de Putte, staat eene kleine hoeve, bewoond door Adolf Speekaert, 72 jaar oud, zijne vrouw ook 72 jaar en hun zoon Henri 29 jaar, land- houwer en hovenier. Vader Speekaert durft eentje pakken zijne vrouw is gekend als een braaf en voorbeeldig huismoedertje. Zij hadden drie kinderen welke hun moeders gedrag volg den, waarvan twee dochters, Paulina en Maria, zijn gehuwd hun eenige zoon Ka- rel, die een voorbeeldig gedrag had by het 6® linieregiment, en thans nog den eenigen troost was zijner oude moeder, smeekte dikwyls zijnen vader niet te drinken. Vrydag had vader Speekaert een rund- dier ter markt van Gent verkochthy had dus geld en dronk. Zaterdag namiddah was hy een weinig gaan werken, toen hy om trent 5 1/2 ure eensklaps met de spade op zijnen schouder, zyn huis binnentrok, waar Karei gezeten achter een schutsel, bezig was met radyzen te bindenjvoor de vroeg- merkt van Zondag. Zonder een woord te twisten, sloeg hij eensklaps met de spade op het hoofd van zijnen zoon, zoodat deze bewusteloos neer zakte vervolgens sloeg hy nog tweemaal cn de arme jongeling had drie erge wonden aan het hoofd. Hij viel midden een groote bloedplas. Op het gerucht kwam de moeder binnen- geloopen, welke ooggetuige was van dit drama zij slaakte luide hulpkreten tot de geburen, die terstond kwamen toegeloopen. Bliksemsnel werd het droevig nieuws ver spreid, en na eenige minuten stonden hon derden toeschouwers voor de hoeve. Dokter De Wulf, in allerhaast geroepen, deed by hoogdringendheid de ongelukkige naar het hospitaal van Gent overbrengen. De gendarmen van Gent, welke ook ter plaats zijn gekomen, hebben des avonds den vader gevankelijk naar Gent overge bracht. Zondag morgend werd hij reeds voor den onderzoeksrechter gebracht. De toestand van Karei Speekaert was Maandag nog altijd bedenkelijk. - Noodlottige plezierreis.—Zondag avond werd het gerucht te Antwerpen verspreid, dat een vreeselijk ongeluk was gebeurd op de Schelde. Een plezierboot zou omgeslagen zijn en zes personen erbij verdronken. Gelukkig is het ongeluk zoo erg niet, alhoewel er toch een menschens- leven erbij verloren is gegaan. Zondag morgend, rond half acht, was het jacht Alice, toehoorende aan MM. Frans en Gustaaf Roels, van Antwerpen vertrokken op speelreis gegaan, met vijf personen aan boord De twee eigenaars, een genoodigde M. Karei Bauwens, klerk van het stadhuis en de schipper Jozef Kegelaars, woonachtig Leguitstraat, met zijnen helper de löjarige jongen Gustaaf Greefs, wonende Koeikensgracht. Eerst was het yacht gegaan tot aan den Doel en keerde naar Antwerpen terug, waar het rond kwaart voor vijf ure aankwam. Alles was om ter best gegaan en aan de statie Waes, zwaaide het zeilyacht, om binnen te varen Door den hevigen stroom kwam het yacht voor eene sleepboot terecht, die eene rynkas sleepte. MM. Frans Roeis en Kege laers sprongen op de sleepboot om eene hotsing nog te vermijdenmaar niets hielp. Het yacht kwam toen vlak voor de rynkas terecht en sloeg om, waarbij de drie opva renden te water geraakten, M. Bauwens kon zich aan boord hyschen M. Gustaaf Roois werd met eenen haak gered, doch wat de jongen betreft, deze bleef onder het zeil steken en zonk met het yacht weg. Het lyk van het slachtoffer werd niet meer teruggevonden. M. Royers, adjunkt van den kaaiendienst, heeft het onderzoek gedaan, om de verant woordelijkheid vast te stellen. Zekere Van W., te Antwerpen, die over enkele dagen zijne vier minderjarige kinderen verliet, aan de grootste armoede ten prooi, werd Zondag weergevonden en aangehouden. De onderzoeksrechter M. Caroly, had een mandaat van opleiding tegen hem uitgevaardigd Jakob L..., knecht bij denschipper Kamiel D. D..., varende voor rekening van D. P..., scheepsbevrachter te Antwer pen, wiens beurtschip te Rousselaere, in de vaart ligt, hield eenen hond voor zijne liefhebberij Dit stond zijnen baas niet goed aan en vandaar ontstond zaterdag laatst ruzie tus schen beiden. Van woorden kwam het weldra tot daden en de knecht L... kreeg een ferme rammeling. Daarover zou hy zich wreken. Oogenblikkelijk trok hij naar de gendar merie om proces op te maken en deed er tevens belangrijke verklaringen zoodanig dat het parket nopens deze verwittigd zyn- de, bevel gaf het schip te bewaken en den heer policiekommissaris adjunkt gelastte er eene huiszoeking te doen. Slecht liep het af voor schipper D., want eene groote hoeveelheid koopwaren ontvreemd uit de bevrachting van het schip en bestemd voor groothandelaars dezer stad, H. Breyne-Dcgryse, Hoste, Maselis, Vanhove, Darlier, enz. werden er in het onderschip verdoken gevonden en de schip per werd aangehouden. De vrouw van den schipper Hortense D. deed volledige be kentenissen. In de kazerne van den poeiermolen, te Brugge, werd eene schietoefening op kleinen afstand gehouden, onder de leiding van eenen officier toen hij teeken gaf van te staken, ging er nog een schot af en een sergeant werd doodelyk getroffen in den onderbuik. Het is een 22-jarige jongeling van Damme. Later. De sergeant Segers, die door een ongelukkig schot bij eene schietoefe ning in de kazerne van 't 4e linie getroffen werd, is aan zyne wonde overleden, Stervend heeft hy verzocht, ge< volging in te spannen tegen den soldaat, die de onvrijwillige oorzaak van 't ongeluk die de onvrijwillige oorzaak 1 IS. Zondag namiddag kwam te St Niko- laas de oom van Frans Struyf, een knaap van 10 jaar, naar 't policiebureel, met ge tuigen, de verklaring afleggen, dat zijn kozyn voornoemd, zijn zoontje van 8 jaar, Alfons Struyf genaamd die in den gelaag- put van M. Wauman, steenbakker, geval len was en in gevaar verkeerde van te verdrinken, er hem met levensgevaar uit getrokken had en aldus het leven gered hy verzocht dat de moedige jongen hier voor van wege het gouvernement zou beloond worden. Er zal gevolg aan dit verzoek gegeven worden Zaterdag avond waren te Rebecq verscheidene werklieden van do steengroe ven met hun weekloon op zwier gegaan op de wyk Gobard. Zekere Camby, liep eensklaps naar zijne woning omzijn geweer te halen, waarmede liy in den groep schoot. Derycke werd getroffen zijn been was totaal verbrijzeld door den kogel. Zyne kameraden werden woedend, en vielen met hunne dolkmessen den vader van Camby aan, die, behalve verscheidene steken, eene vreeselyke wonde in den buik bekwam hy stierf kort nadien in het hos pitaal. Het been van Derycke zal moeten afge zet worden. Een 14-tal dagen geleden spraken wij van Twee Acren, waar, op den spoorweg, het lijk werd gevonden van zekeren August Seret dezer gemeente, die byna geheel het hoofd gescheiden was van den romp. Men wist dan nog niet of er misdaad of zelfmoord gepleegd werd. Nadat het parket herhaaldelijk was ter plaats geweest, werd herkend dat elk ge dacht van misdaad moest verwijderd wor den. Men vermoedt, bijgevolg, dat de man een einde aan zijn leven zal gesteld hebben, door zich met het hoofd op eenen rail te leggen, in afwachting der komst van den morgendtrein Maandag voormiddag waren te Ooike de soldaten van het 4® lansiers van Oude naarde naar deze gemeente oefeningen ko men doen. Eensklaps naderde een der soldaten, zekere E. Closse, te dicht bij den draaira den molen, langs de Ganzenstraatzijn paard sprong tusschen de zeilen en kreeg een zoo geweldigen slag dat het dood neder- viel. De ruiter werd insgelijks getroffen hij bekwam eene erge wonde aan den hals en het hoofd en moest naar het krijgshospi taal van Oudenaarde overgebracht worden. In den kelder der echtgenooten Sayoen, op de Broelkaai te Kortrijk, stond eene ontstopte naphteflesch, waaruit na tuurlijk gas ontsnapte. Dit veroorzaakte, toen hoogergemelde echtgenooten met eene brandende lamp in den kelder kwamen, eene ontploffing, die beider kleeren in brand stak. Geburen, welke op hun hulp geroep toesnelden, vonden hen ten gronde liggen, deerlijk verbrand, door vlammen omgeven en zoo erg gewond, dat er, hun nen hoogen ouderdom in aanmerking geno men, volgens de geneesheeren,zelfs levens gevaar bestaat. Op den Mechelschen steenweg te Lier, woonde het jonge echtpaar Liekens- Verbiest. Zy hebhen geene kinderen. Het scheen dat de liefde hier niet bestendig van duur was, want de geburen j hoorden Zondag na eenen twist revolver- I schoten in hunne woning weergalmen. Zy verwittigde de policie en de commis- saris, die een onderzoek begon, vernam nu dat er, om eeno kleinigheid reeds vroeger getwist was en dat deze twist Zondag argend op zyn hoogste was gestegen. De man had dan zoo vertelt do vroiiw gedurende den nacht in zijne kamer schoten gelost en toen zij ging zien, had z'j hem zwaar gekwetst op den grond vinden liggen. Zy wilde hem den revolver afnemen, maar de man weigerde het wapen te lossen. Hy van zynen kant beweert dat het de vrouw is, die hem wilde doodschieten en daarom had hij haar den revolver ontrukt. Zijne wonden zijn zoo erg, dat hy moest berecht worden. Het parket van Mechelen onderzoekt de zaak, die in de buurt veel opschudding heeft verwekt. De gemeente Olmen is door eene groote brandramp geteisterd geworden. Op één uur tijds zyn niet minder dan vijf groote pachthoeven in aseh gelegd. Ziehier de volledige bijzonderheden, die wy over deze brandramp vernemen Op het gehucht Gemeer staan ver- scnéidene groote pachthoeven. Vrijdag rond den middag ontstond brand in den stal der pachthoeve, bewoond door het huisgezin Frans Keersmaeckers-Mertens, en toehoo rende aan do weduwe Van Looy. De land bouwer was op het veld werkzaam de vrouw Keersmaeckers, in den stal komen de, bemerkte dat deze gansch met rook gevuld was. Zy gaf dadelijk het alarm, Geholpen door hare dochters Julia en Louisa, gelukte zij er nog in, met groote moeite, de koeien te redden en buiten te brengen. Het vuur had zich middelerwijl met groote snelheid uitgebreid. De woning en de stal met eenen voorgevel van meters lengte stond weldra in lichtlaaie vlam. Van de meubelen en landbouwgerief kon niets gered worden. Ook drie kalveren, een veers en drie verkens kwamen in de vlam men om. Door den hevigen wind aangewakkerd, sloegen de vlammen over op de schuur, een groot gebouw, dat ruim 200 meters oppervlakte beslaat, alsook op het wagen huis beide gebouwen werden op korten stond de prooi der vlammen, want aan blusschen viel niet te denken, zoo hevig was het vuur en met zulke snelheid breidds het zich uit. Verscheidene brandende vlokken en vuur- gensters vlogen op de hoeve der wed. S, Vreys, welke nonhthans op ongeveer IOC meters afstand van de brandende hoeve, en langs den anderen kant der straat, gele gen was. Deze hoeve raakte ook spoedig in brand; het vuur zette zich voort aan den stal en de schuur. De drie gebouwen stonden op een oogenblik in brand en werden op kor ten tijd met gansch den inhoud vernield. Enkel ééne koei heeft men kunnen redden. De meubels noch het boergerief waren verzekerd. Bij den landbouwer Keersmac- kers is alles verzekerd. De vuurgensters voortkomende van de hoeve der w« Vreys, deelden vervolgens het vuur meê aan eene derde groote pachthoeve, die 70 meters van de andere verwyderd was. Deze was be woond door den landbouwer Felix Hauquier en hoorde toe aan M. Eug. Rommers, van Quacdmechelen. De landbouwerswoning, welke eenen voorgevel heeft van 40 meters lengte, en de stal, stond weldra geheel en al in vlammen evenals de groote schuur die nochtans 17 meters van de huizing en den stal verwyderd was. Er was gebrek aan water, en daarby werd het vuur zoo geweldig door den hevi gen wind aangewakkerd dat er noch aan blusschen noch aan inboedel te redden te denken viel. Hier kon al het vee uit den brandenden stal verwijderd worden. Al de meubels, de landbouwersgerieven, eene groote hoeveelheid hooi en strooi werden door het vuur in asch gelegd. Het vuur woedde nog immer voort en deelde zich ook mee aan do pachthoeve, bewoond door den landbouwer Hendrik Joris-Wouteraerts, en toehoorende aan M. Kingen-S winnen, van Baelen op denNeeth. ven beid het' D wen proc bet woe 0 tali drc pie bo bo by

De Denderbode | 1909 | | pagina 2