Vlamingen Wedstrijd van paardensmeden. IJsl&ndsche Missiën. Denderhautem.7.^1^ Moor sel- Kaatskampstrij c Zondagrust. Gesticht St-Jan-Baptist, Kerk van St-Martinus Jubelfeesten te Aalst. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesch zijl, De brieventaks. Het Staatsblad deelt insgelijks de wet meé, waardoor het port voor de gewone brieven, in het bin- nenlandache verkeer, bepaald wordt op 10 centiemen per 20 grammen of gedeelte daarvan. Het port voor boeken en ander drukwerk wordt bepaald op 1 centiem tot 26 grammen 2 centiemen van 25 tot 50 grammen, en 2 centiemen voor elke 50 grammen of deel daarvan meer, van 25 tot 50 grammen, en daarboven 2 centiemen voor elke 50 grammen of deel daarvan. De Regeering ral bepalen wanneer die wet in voege komt. De oude taksen bly ven dus nog voorloopig bestaan. Vlamingen naar Sottegem.— De Katholieke Vlaamache Gilde Hoop op dé Toekomst van Sotte- Jem, viert op Zondag 27 uni e. k. de inhuldiging van hare nieuwe vlag. Alle Vlaamschgesinde maatschappijen en Vlamingen worden tot die plechtigheid uitgenoodigd. Om 4 ure, zal ter Statieplaats een atoet gevormd worden die de bijzonderste straten zal doortrekken. Daarna ontvangst ten lokale. Verscheidene premiën zullen onder de deelnemende maatachappyën verlot worden. Men gelieve de toetredingen te zenden aan den Schrijver der Gilde, Jkf Haegeman, drukker-uitgever, Sottegem. 4 Dulvenverzendingen naar Frankrijk. Van Zaterdag 24 April tot Zaterdag i Mei inbegrepen, «yn door de Belgische duivenmaatschappijen langTour- konje in Frankrijk verzonden 3738 man den, inhoudende 144,683 duiven. De verdeeling was als volgt A it as 2474 manden met 99,687 duiven lijkheden en onaangenaamheden zoo groot en zoo menigvuldig zijn, ja, soms zelfs van aard om de arme Missionnaris te doen wanhopen. In vergelding der giften zullen wij onze weldoeners en weldoensters indachtig zijn aan 't Altaar des Heeren, en een bijzon- deren intentie zal voor hen gevormd wor den in de gebeden der nieuw bekeerden. Uw ootmoedige dienaar, J. SERVAES, Priester te Reykjavik. Onze lezers kunnen hunne giften sturen aan Joris Van de Putte, Bureel van dit blad hy zal zo aan den Eerw. Pater Ser- vaes, in zijne residentie te Reykjavik laten geworden. voor alle klachten, mede- deelingen, vragen, inlich tingen, enz., betreffende onzen Vlaainschen strijd, wendt U in volle vertrou wen tot het Katholiek Vl&amsch Secretariaat, dat zijnen zetel heeft to Antwerpen, in de Koningstraat, 10'. Breteuil Creil Amiens St-Just Clermont Vitry 864 67 91 126 111 5 30,619 2,319 3,728 4,746 3,342 242 In dien wedstrijd welke gehouden werd ter gelegenheid der eerste Internationale Tentoonstelling van landbouwmekaniek, werd prys behaald door eenige paarden smeden uit het Vlaamsche gedeelte van België. Deze zyn: Goossens G. van Leuven met 56 punten op 60; De Keyzer J., van Anderlecht, met 52 punten De Vleesch- houwer Flor., van Etichove, en Veson Leo, van Lubbeek, met elk 50,5 punten Mi- chels Oscar, van Auwcgem, met 49 pun ten; Bollaert Oct.. van Heusden, met 47 punten; Schuermans Frans, van Leuven, met 45 punten; Bidée Edra., vau Tervue- ren en Steenhout Cam., van Aalst, met elk 44 punten Van der Bemden Jos., van Brusthem, met 43 punten; Van der Mar- lière L., van Anderlecht, met 42 punten Van Wayenbergh Jos., van Etterbeek, met 38 punten; Saublens K., van Etterbeek, met 31 puuten; en Breda-De Cuyper, van Ronse en Masson Aug., van Schaarbeek, met elk 30 punten. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheld heeft benoemd Den Z. E. H. De Bock, Vicaris-Generaal en Aartspriester, tot de weerdigheid van Aartsdiaken en Deken van het Kapittel van St-Baafs den Z. E. H. Dc Baets, Presi dent van het Seminarie, tot de weerdigheid van Aartspriester en tot het ambt van Vicaris Generaal. De Z. E. H. De Baets blyft tevens President van het Seminarie Onderpastoor te Balegem. den E. H. Anciau, onderpastoor te Quaremont te Quaremont, den E. H. Van der Mensbrug- ghe, onderpastoor te Vynckt te Hamme st-Anna, den E.H.DeClercq, onderpastoor te Balegem te Elsegem, de E. H. Bouc- kaert, coadjutor te Kerkhem Leeraar te Ledeberg, den heer De Sutter, subdiaken in het Seminarie. Reykjavik, 1 April 1909. Wie hoorde er nooit van IJsland, van dit verloren eiland op de grenzen van de IJszee, waar de vulkanische uitbarstingen zich by iederen stap vertoonen door uitge doofde en rookende kraters, door geysers of kokende waterstralen, door barsten welke de ingewanden der aarde verscheuren op eenen grooten afstand, door wolken van waterdamp of van zwavelzuur die hier en uit menigvuldige scheuren opstijgen, in dit zonderling gedeelte der Noordlanden waar twee tegenstrijdige elementen gesta dig tegen elkander worstelen. Gedurende meer dan vyf eeuwen was het Katholiek Geloof in het meest onterfde deel der wereld in bloeienden toestand gedurende meer dan vyf eeuwen volgenden 54 Bisschoppen zich op in de bisdommen van Skalholt en Holar. Heiais in t jaar 1550, werden de arme IJslanden door 't brutaal geweld der ket ters aan den schoot der H. Kerk ontrukt, 't Hoofd van den laats ten Roomschen Bis schop viel onder de byl der hervormers en vandaag nog, telt men op dit uitge strekte eiland, bewoond door 80,000 zielen, maar eene katholieke kerk, een enkele Roomache school, te Reykjavik zelf, hoofdstad van dit land van ijs en vuur. Verleden jaar, gedurende myn verblijf in België, deed ik eenen oproep aan de liefdadigheid der Belgische Katholieken, ten voordeele eener nieuwe school in Reykjavik. De school waarover wy tegenwoordig beschikken, is wezenlijk veel te klein en ellendig. Vier kleine vertrekken, deel uit makende van een gebouw dat ons tot pastory dient, is alles wat wy bezitten voor eene stad die beden 10,000 zielen telt. Ieder jaar moeten wy talrijke kinderen weigeren, welke in onze school begeer en opgenomen te worden. De protestanten, onsen invloed op de schoolkinderen vree- zende, daar wy dank zy hem, de zoete hoop hebben vele kinderen in den schoot der Katholieke Kerk te kunnen aannemen, doen al wat sy kunnen om ons werk te vernietigen. Hunne school is heden naar de beste moderne vereischten ingericht, en daar de school voor ons een der beste middelen is om te werken tot de bekeering der arme IJslanders, is het onze plicht eene meer betamelijke school te bouwen zonder dat zouden wy se zien verlaten door de IJsland- sche kinderen omdat onze lokalen niet zoo goed zyn ingericht als die der protestantse he school. Daarom was ik genoodzaakt een oproep te doen aan de liefdadigheid der Belgen, en, God zy dank, myn oproep werd goed onthaald. Vele liefdadige zielen hebben milde almoesen geschonken waarover wy hen herkentelijk zyn. Aangemoedigd door de almoesen onzer weldoeners hebben wy, zoodra ik te Reykjavik terug was, 't hand aan 't werk geslagen. Wy zyn begonnen met eene school te bouwen die daar of omtrent 130 kinderen zal kunnen bevatten. Heden zijn de grondvesten gebouwd. Maar helaas wy beschikken niet over de noodige gelden om ze te voltrekken en ik verstout my andermaal een oproep te doen aan de edelmoedigheid der Belgische Katho lieken, om my te ondersteunen in het begonnen werk, dat wij te spoedigste zou den willen zien eindigen. Kr zou daarom trent 25,000 franks noodig zyn om 't ge bouw te voltrekken en te bemeubelen. Ik koester de zoete hoop dat liefdadige zielen my zullen ter hulp komen, op dat wy,dat jaar, dit werk, zouden kunnen vol trekken, werk, zoo noodig om vruchten te plukken uit onze geliefde arme Missie, uit deze Missie waar het ijskoude klimaat, den byna eeuwigdurenden sneeuw,de vreeeelyke onweders, de aardbevingen, de gestadige dreigende uitbarstingen der vulkanen, de eeuwigdurende verbanning, 't fanatism der protestanten, in een woord, waar demoeie- van O. L. H. Hemelvaart, zal 't feest zyn voor onze Boerengilde, ter gelegenheid der Wyding en Inhuldiging van 't beeld Sint- Isidorus, Patroon der Landbouwers. Feestorde Om 9 ure, Vergadering in 't Gildenhuis voor al de Leden ook voor deze der Spaar- en Leengilde. Optocht naar de kerk. Solemnele Hoogmis. Om 2 l/t ure. Vergaderen in 't Gilden huis de Leden en de deelnemende Boeren bonden van 't omliggende. Stoet. Om 3 ure, in do kerk Wyding van 't nieuw beeld en Aanspraak door den Z. E. Heer Pastoor-Doken van Ninove. Plechtig Lof, gezongen door de Leden van St Gregoriusgilde. Optocht naar 't Gil denhuis. Feestzitting en Voordracht door den weisprekenden redenaar, den E. H. De Cock, Candidaat in Landbouwwetenschap pen, Leeraar aan 't Kollegie van Geerards- bergon. Het Feest zal opgeluisterd worden door de Katholieke Fanfarenmaat schappij. T prl p Baron Lod. de Bethune, iJCUO* komt van wege de heer Schollaert, Minister van Landbouw, den volgenden brief te ontvangen Brussel, den 7 Mei 1909. Geachte Heer Baron, Ik heb de eer u te laten weten dat ik aan het Bestuur van Spoorwegen het kosteloos vervoer van 750 tonnen bloksteenen en 500 tonnen ballast gevraagd heb voor verbetering van landbouwwegen der ge meente Lede. De belanghebbende staties zullen dus 't kort de noodige inlichtingen ontvangen Aanvaard, geachte Heer Baron, de ver zekering myner gevoelens van hoogach ting. (get.) J. Schollaert. Den heere Baron L. de Bethune, Kasteel Overhamme, Aalst Donderdag 20 Mei, wordt den strijd aangevat door de volgende befaamde par tyen Schaerheek (Jeune Paumc) St-Gillis (Brussel) (Pelote du Sud). Cureghem (Brebait-Meganck), Braino l'Alleud (Dehon Jacqrainj, Er zal ook zeer fijne muziek te hooren *yn. Van kaatsen sprekende Verleden Zondag behaalden onze jonge kaatsers eene schitterende overwinning te Audegem. Eenige jonge veloryders waren gelukkig het blijde nieuws in Moorsel te gaan verkondigen. Zoo snel als een trein rolden zy den berg af aaa de statie te Moorsel. Beneden aan den berg moesten zy rechtsomkeeren maar hunne snelheid was zoo grootdat ze op den overkant der straat tegen den trottoir borduur reden. De eerste Henri Schouppo wierd uit den zadel geheven en in den hof geworpen van Fr, Van Brempt, langs over eene haag vat 1®50 hoogte. De velo vloog achter hem, Schouppe kwam terecht op een trosbeziën struik die omtrent half door was. Zyi kameraad Timmerman bonste tegen den muur der woning van F. Van Brempt, met het gevolg dat zyn velo gansch is stukken was Gelukkiglyk zyn er geene grootere ongelukken te betreuren. Men weze dus in 't toekomende voor zichtig. X, Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 16 Mei 1909, M. MEGANCK, Leopold straat. Op Donderdag 20 Mei, (O. H. Hemel vaart), M. RENNEBOOG, Nieuwstraat Vier- Windenstraat,62,St-Jam-Molenbeek, onder het Bestuur van de Broeders der Christelijke Scholen. Onze stadsgenoot Van Vaerenbergh,Louis, Esplanade, 4. komt, op eene schitterende wyze, het exaam van Landmeter voor de provinciale Commissie van Oost Vlaanderen af te leggen. Eenige dagen te voren hadden zeven leerlingen die den avondleergang gevolgd hadden, op zeer onderscheidene manier hetzelfde exaam ondergaan voor de provin ciale Commissie van Brabant. Sedert zyn tienjarig bestaan, mag het Gesticht het zich tot eer rekenen reeds een aanzienlyk getal dragers van het diploma van Landmeter gevormd te hebben. Rond einde Meert laatstleden had d( Société Générale van Brussel, eenen wed stryd uitgeschreven voor het toewyzen van 6 plaatsen. Er waren 150 mededingers, oorspronkelijk uit ongeveer al de colleges en athenea van België De H.H. De Schut ter en Mertens, leerlingen der Eerste Wetenschappelijke Klas, zijn onder de zes eeer8te en bekomen bygevolg eene der 6 plaatsen, hetgeen hun eene onmiddellijke jaarwedde van 1800 fr. verzekert na ongeveer een jaar, trekken zy reeds 2000 fr. Die jongelingen zullen niet betreuren hunne geleerdheid gevraagd te hebben aan een godsdienstig, maar tevens, op alle manieren, wel ingericht onderwijsgesticht Tegen einde Juli bereiden zich heden verscheidene leerlingen, hetzy voor het exaam van Landmeter, hetzij dit voor Inge nieur (wettige graad) of andere vakken der Leuvensche Hoogeschool. Mogen nieuwe lauweren hunne pogingen bekronen Toekomende week zal plaats hebben de jaarlijksche Triduum der H. Familie Maandag, Dynsdag en Woensdag, om 5 uren 's avonds. Lof met Sermoen Donderdag, op O. H. Hemelvaart, om 6 uren, H. Mis metalgemeene Communie om 4 uren, plechtig Lof, Sermoen en Opdracht der nieuwe Leden. Na het Lof, Uitreiking der Diplomen en der Pryzen. Al de Sermoenen door den Eerw. Pater De Rütck, Redemptorist te Antwerpen. Aalst. Grot van Mijlbeek. O.H.Hemelvaart. - Bedevaart, Offerande, Sermoen en Vereering der Reliquie 1) Om 3 uren namiddag, door de Con gregatie 2) Om 5 uren namiddag, door de inwo ners der Leopoldstraat. Een groot getal onzer vrienden hebben in de onmogelijkheid geweest deel te nemen aan de feesten, tot Gent ingericht, ter gelegenheid van de 25' verjaring van ons katholiek Staatsbestuur. De Burgerskring De Vriendschap heeft aan den algemeenen wenscb zijner leden beantwoord met het initiatief te nemen de verjaring der katholieke zege pralen op eene plechtige wyze te vieren en aan zijne leden, op Zondag 20 Juni een feestmaal aan te bieden. Denkende dat andere katholieke maat schappijen zich met den Burgerskring zou den willen vereenigen om aan de feeste lijkheden eenen grooteren luister te geven, had het Bestuur van den Kring De Vriendschap op Woensdag 12 Mei eene vergadering gehouden, bij dewelke de bijzonderste Katholieke Maatschappijen der stad vertegenwoordigd waren. Het voorstel van den Burgerskring door al de aanwezigen met geestdrift bijge treden en er is met eenparigheid besloten dat, op 20 Juni de Katholieke Maatschap pijen zich stoetsgewijze naar do kerk zou den begeven waar eene solemneele Mis van dankzegging zou gezongen worden Om uur zal een demokratisch feestmaal plaats hebben in de groote zaal van den Katho lieken Werkmanskring. Een voorloopig Comiteit is aangesteld en eene tweede vergadering zal belegd worden op Dynsdag 18e Mei, ten 8 l/t uur in de zaal van den Kring# De Vriendschap ten einde het Feestcomiteit te benoemen en de laatste schikkingen te nemen. Al de Katholieke Maatschappijen der stad, welk ook hun doel moge wezen, zyn dringend verzocht zich door een hunner bestuurleden te doen vertegenwoordigen, Dat niemand ten achteren bljive, vermits het hier een huldebetoog geldt aan de moedige strijders die aan ons Katholiek België 25 jaren vrybeid, voorspoed geluk hebben verzekerd. Het voorloopig Bestuur. ALHT. Kermis 8'. Job. Morgen Zondag 16 en Maandag 17 Mei, WAFELSLAG ter Vrije Jacht. Anlst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle prijzen. Bijzondere prys voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatién. AALST. Woensdag morgend was de genaamde Ottoy, gladslijper, werkzaam in de steenhouwerij Anglo Bblge, op den Tragel. Op eens kreeg hy een slag in het oog van een der werktuigen, zoodanig dat het oog uit het hoofd hing. Hy heeft de eerste zorgen bekomen van Dr Daelman, en is daarna in een rytuig naar zyne woning overgebracht. De geneesheer hoopt het oog nog te kunnen redden, daar het niet ge kwetst is TYPHUS. Nu dat de typhus alom heorscht, schrijft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Lezer», indien gij verlangt dat •reugde, geluk en gezondheid by u heer- schen, neemt het weldoende purgeermiddel derfamiliën aan, genaamd: slymverdrij- vende Pil Walthéry. 1 fr. de doos. Het parket van Dendermonde is een onderzoek gaan doen over den schrikkely- ken brand in den wyk van het hof ter Spreeuwen, te Waasmunster. Bij Colman is de brand eerst uitgebarsten en heeft ge heel zyne schuur en stalling met al de bees ten vernield, het woonhuis is blijven staan. By Relaas, zyn er 13 beesten in geble ven en daar is huis en stalling afgebrand. Na het onderzoek heeft men aan het delven der beesten begonnen, die reeds eene ver testenden reuk in de buurt verspreidden, ïr was door de gendarmerie reeds een >ersoon aangehouden, die men moeten los- aten heeft, ingezien hij zyn alibi kon be wijzen. Het onderzoek wordt voortgezet. Indien gij een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, Aalst Schellebelle. Baankoers. Op Zondag 20 Juni groote baankoers van 65 kilometers, ingericht door de rywielclub Wie rijdt er mee van Schellebelle, met de welwillende meewerking van het Bestuur der gemeente onder de bescherming van den W V. O. V. Wegwyzer Schellebelle, Dendermonde, A88che, Aalst, Oordegem, Quatrecht, Wet teren. Schellebelle. Er zyn voor 500 fr. kunstvoorwerpen te winnen. Deze koers is voorbehouden aan de lief hebbers met licence, toeristen, beginne lingen van hoogstens 16 jaar en veteranen. Het iuschryvingsrecht is bepaald op 1 fr., te zenden aan M. E. Bauwens,secre taris van Wie rydt er meè Schelle belle. Het geluk maakt edelmoedig. M. Chevalier, de gelukkige winner van het laatste groot lot der tombola van de ten toonstelling van Brussel, heeft aan 't comi teit eene som van 350 fr. gezonden om verdeeld te worden tusschen de ^wees meisjes die aan de trekking deel namen. MET CIBILS maakt men lekkere soepen en fijne spyzen. Is het ook uwe ziekte Zoo ja, zal hot onderstaande geval u voorzeker belang inboezemen. Mr E. Cooman, 5, Vrouwstraat te Aalst, zegde ons in Januari 1904 Sedert meer dan een jaar had ik soms zoo scherpe nier- pijnen, dat ik alle werk moest staken en dikwijls kon ik niet slapen myn water was altyd troebel, zonder de minste reden was ik aanstonds vermoeid en afgemat, de middelen en zorgen brachten niet de minste verandering in mynen toestand, ook werd ik mismoedig niet meer wetende wat doen, ik vernam de krachtdadigheid der Foster Pillen voor do Nieren verkocht in do Apotheek De Valkeneer, en wilde ze op myne beurt eens beproeven. Ik moet u rechtzinnig bekennen dat ik reeds na drie dagen veel beter was, mijne genezing was volkomen na eene week ver pleging Ik durf het nauwelijks gelooven, want sinds al den tyd dat ik lijd had ik nimmer zulke verlichting ondervonden, maar daar de pynen niet weêrkeeren, moet ik my toch genezen gelooven. Ik ben u zeer dankbaar voor zulk kostbaar middel en zal het overal doen kennen. Den 29 Augustus 1907, was Mr Cooman nog altijd tevreden over den uitslag, dien hy drie jaar en half geleden, door 't gi bruik der Foster Pillen voor de Nieren verkregen had. Ik slaap wel zegde hij ons, voel geene nierpynen meer noch al die vroegere ongemakken en werk zonder aan stonds vermoeid te zyn. Ik verklaar het bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. Het is niet mogelyk gezond te blyven indien uwe nieren in geenon goeden staat zijn. De nieren zuiveren hot bloed en ont lasten het van de onzuiverheden en ver giften. Do gezondheid van gansch het lichaam hangt dus van de werking der nieren af. De zieke of zwakke nieren zyn de oorzaak van de meeste der gevaarlijkste aandoeningen, zooals waterzucht, verlies van eiwitstof, graveel, steen, waterstorin gen, rhumatiek, lumbago, lendenjicht Die kenteekens zyn de voorloopers van ernstige storingen, dio voorzeker zullen volgen als men ze niet vermydt met op tyd de Foster Pillen voor de Nieren te gebruiken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster - en weiger alle namaaksels en onderschuivingen, D. A, 19. De 45-jarige heer Pierre L., gehuwd en vader des huisgezins. wonende Vlaande- renstraat te Brussel, gleed aan de Visch- markt op eene appelcienschil uit. Bij het vallen werd hy den schedel en verscheidene ribben gebroken.In alleryl naar 't gasthuis overgebracht, overleed de ongelukkige er weldra. Men herinnert zich ongetwyfeld nog wel iets over den bankier Jaak Peellaert, die verleden jaar aangehouden werd, samen met een jongen medeplichtige, Adrien Simonie, gezegd baron de Blin. Peellaert had te Brussel in de Zuid- en de Henri Mausstraten, het Comptoir de Banque et de Bourse gesticht. Hij wordt beticht, door bedriegeryen en onder valsche namen van Chatterton, Vin cent de Vivien, de Norman en James Philippe, talryke misbruiken van vertrou wen, vervalschingen en aftruggelarijen ge pleegd te hebben voor ruim 600.000 fr. Met de medeplichtigheid van zynen hel per, den valschen baron de Blin, wist hy een handelaar van Kortrijk M.H., 225,000 fr. uit de zakken te kloppen. De onder zoeksrechter M. De vos heeft het onderzoek over deze zaak geëindigd. De raadskamer van Brussel heeft Peellaert en Adrien Simonis voor de boetstraffelijke rechtbank verzonden. Werklieden hebben aan de Louisa- )oort te Brussel eene gracht gegraven voor iet herleggen der tramlijnen. Zy waren Woensdag morgend, rond 5 uren, aan den arbeid, toen eene auto mobiel van het bosch kwam aangerold en tusschen in de werklieden reed. Een hun- Arthur Kumps genaamd, werd door het voorste wiel aan het gelaat gekwetst. De stoker was uit het rytuig gevallen, doch had zich niet bezeerd. De werklieden waren, om zoo te zeggen, zinneloos van schrik.doch toen zy hunnen makker Kumps met bebloed gelaat in de gracht zagen liggen, sprongen zy op den stoker, Jan Van L..., en dienden hem een ferm pak slagen toe. Waren de agenten er niet tus- schengekomen, zy zouden den stoker voor zeker doodgeslagen hebben. Kumps werd in eene naburige apotheek verzorgd. Donderdag morgend, rond 10 uren, kwam een gentlemen, gekleed met hoogen hoee, in eenen juweelwinkel der Zuid- straat te Brussel en vroeg dat men hem eenige juweelen liet zien. Hy vertrok zonder eenigen aankoop te doen, zeggende dat hy later zou terug- keeren om een bepaalde keus te doen van ringen. Nauwelyks was hy weg, of de juwe lierster stelde vast dat zij bedrogen was geworden door een behendigen schurk. Zy begon uit al hare macht te roepen Houdt den dief Hy werd aangehouden door eenen oud gendarm. De dief die van vreemden oorsprong moet zijn, is opge sloten ter beschikking van don prokureur des konings. Doodrijdersdramas. - Te Leuven werden, op den Thienschen Steenweg, twee kinderen, van 10 en 12 jaar, door eene automobiel omverre gereden. Het eene vloog naast de baan en werd zwaar ge gekneusd. Het andere werd echter door het zware voertuig overreden en doodelyk gekwetst. In het Luiksche, tusschen Tilff en Angleur, reden vier automobielen over de Een der voerders M. Gregoire, candidaat notaris van Luik, wilde op eene plaats, waar de steenweg zeer smal is, de anderen vooruit ryden. Hy botste tegen eenen muur, die den steenweg van de spoorbaan scheidde. De muur viel om op eenen stilstaanden trein en twee reizigers werden erg gekwetst. De automobielrijders vlogen uit hun rijtuig. M. Gregoire werd zeer erg gekwetst en zijn chauffeur nog erger, zoodat het hem 't leven zal kosten. Daarenboven zijn twee kinderen, die, om de automobielen te myden, tegen den munr schuil hadden gezocht, het een met gebroken been en het ander met gebersten schedel opgenomen. Een derde ongeluk gebeurde te Sint- Gillis, waar een 13jarige jongen, die voor eenen tram opzy ging. gevat werd door eene automobiel, die hem over het lichaam reed en hem zoo zwaar kwetste, dat zyn leven in gevaar is. Ook te Brugge is eene gedeelte van de zwervende Bohemerstroep aangekomen. Het is een dertigtal mannen sterk Zy heb ben voor de toelating van verblijf 5000 fr. waarborg in de stadskas gestort De i heeft hen een verblyf op de plek van de oude havenstatie aangewezen. Eene vrouw, stoelvlechtster van stiel, wonende Guldebodemstraat, te Mechelen, had haar kindje van rond de 3 jaren alleen in huis gelaten, terwyl zy in de buurt was gaan koffie opschenken. Het kind beging, gedurende do afwezig heid der moeder, de onvoorzichtigheid met stekjes te spelen. Het strooi geraakte in brand en weldra was het schaapje door de vlammen omringd. Toen de moeder thuis kwam, vond zy nog slechts het lyk van het wichtje. Dinsdag namiddag, rond 4 ure, lie pen op de Tervuerenlei, to S'-Pieters-Wo- luwe, twee knapen, de eene 12 en de andere 15 jaren oud, die van de school kwamen, al spelend achter een rytuig. Ter hoogte van den Groenen Hond weken zij ter zyde af, toen juist uit de tegenovergestelde richting een automobiel toehoorende aan een inwoner der Konink lijke Sinte-Mariastraat, te Schaarbeek, kwam aangereden. De twee kinderen wer den er door verrast. Het zware voertuig stopte onmiddellijk en de personen die er in zaten, snelden de slachtoffers ter hulp. De arme kinderen waren door dc wielen van den auto over reden. Een hunner, het zoontje Leemans, van St-Pieters-Woluwe, was op den slag dood gebleven: zyn hoofd was verpletterd De andere knaap, het zoontje van den veldwachter van Stoekel, wa» erg ge kwetst aan het hoofd en aan de armen. Na in eene naburige apotheek de eerste zorgen ontvangen te hebben, werd hy naar het gasthuis van Etterbeek overgebracht. Het lijk van het andere slachtoffer werd naar het doodenhuia gevoerd. Eindelijk is men te Antwerpen er weer eens in gelukt een dier dokschuimers aan te houden, die het er op aanleggen aan boord van schepen, dekzeilen te stelen, die tusschen haakjes gezegd een zeer goede buit zyn. Een dekzeil heeft gewoon lijk eene waarde van 100 tot 150 fr. Woensdag nacht rond half twaalf werden aan boord van de stoomboot Divine, ge meerd op n. 33 der dokken, drie kerels op heeterdaad van diefstal betrapt. Hun werk was afgedaan on het was by het verlaten van het schip dat ze verrast werden. Twee der dieven gelukten er in, in hun bootje te springen en er mee weg te varen, doch de derde kon niet meer ontsnappen en werd aangehouden. Het is zekere Bern, B., 25 jaar oud, wonende Beenhouwers- straat. Natuurlijk weet hy van zyne kame raden niets. B. werd ter beschikking van den procureur des konings opgesloten. Alle opzoekingen gedaan om de twee vluchtelingen nog te ontdekken, bleven vruchteloos. Het ware te hopen dat de adjunkt M. Desmae de twee andere schur ken kon ontdekken. Jakob L..., knecht bij den schipper D. D..., varende voor rekening van D. P..., scheepsbevrachter te Antwerpen, wiens beurtschip te Roeselaere in de vaart ligt, hield eenen hond voor zyne liefheb berij. Dit stond zynen baas niet goed aan en van daar ontstond Zondag laatst ruzie tus schen beiden. Van woorden kwam het wel dra tot daden en de knecht L... kreeg eene ferme rammeling. Daarover zou hij zich wreken. Oogenblikkelijk trok hy naar de gendar merie om proces-verbaal op te laten maken en deed er tevens belangrijke verklaringen, zoodanig dat liet parket bevel gaf, het schip te bewaken cn den policiecommissa- ris gelastte, er eene schipzoeking te doen. Slecht liep het af voor schipper D.,., want eene groote hoeveelheid koopwaren, ontvreemd uit de bevrachting van hot schip en bestemd voor groothandelaars van Roe selaere, MM. H. Breyne-Degryre, Hoste, Maselis, Vanhove, Darlier, enz. werden in het onderschip verdoken gevonden en de schipper werd aangehouden. Do vrouw van den schipper deed volledige bekente ssen. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Dkpratere, zij is zonder twyfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altyd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Verleden Maandag werden te Has selt een vijftigtal burgerwachten opgeroe pen voor eene aanvullende oefening van 6 tot 8 uren 's avonds. Men weet nog niet juist uit welke oorzaak; altyd is het zeker dat er zich feiten voorgedaan hebben, die van gewone wanorde tot systematische weerspannigheid tegen den bevelhebber schenen over te slaan. Zelfs gansche horden straatjongens en leegloopers schenen party te kiezen voor de wachten en floten en jouwden den overste uit, zoodat deze verplicht was de oefening voort te zetten in de afgesloten ruimte eener openbare school. Na afloop hebben de wachten, door luidruchtig zingen, nog maals hunne ontevredenheid te kennen gevend, zich in de straten der stad ver spreid. Men schrijft deze wanorde toe aan het overdreven militarism van den bevel hebber. De heer Cyriel Vaneste, 64 jaar, ge- meentesekretaris en ontvanger van het burgerlijk hospitaal, te Wervik, werd maandag middag by het verlaten van het stadhuis, op het St-Martensplein, aange vallen, door eenen schelm die hem een ergen messteek in den buik toegebracht. De laffe moordenaar is Henri Bailleur, geboren te Wervik in 1870, die in zyne jeugd met zijne ouders naar Pérenchies trok en er later in het huwelijk trad. Hij verliet zijne vrouw en 6 kinderen te Pé renchies en ging naar Houplines wenen. Sedert acht jaar leefde hy zonder regelma tig te werken en had intusschen, wegens landloopery, verscheidene maanden te Hoogstraten gezeten. Herhaalde malen had hy aan den heer sekretaris onderstand gevraagd, doch daar hy in staat was te werken en sedert zoo lange jaren de stad had verlaten, werd hem zulks geweigerd. Maandag voormiddag was hy in het stadhuis opnieuw onderstand komen vra gen, en sprak, toen hy opnieuw afgewezen werd, bedreigingen uit. Bij het verlaten van het bureel, werd M. Vaneste aan den kiosk opgewacht door Bailleur, die hem allerlei grofheden naar het hoofd wierp. Eensklaps sprong de schurk op M. Vaneste toe en bracht hem met geweld eenen messteek toe in den buik. Het slachtoffer keerde met moeite naar het stadhuis terug. Van alle kanten snelde men den geachten ambtenaar ter hulp. Spoedig waren vier geneesheeren ter plaats, en Dr Lauwere, heelmeester, te Kortryk, werd per telefoon ter hulp geroepen. M. Vaneste werd op een bed gelegd in het kommissariaat, en onderging daar de heelkundige bewerking. De wonde wordt als zeer gevaarlijk aanzien het slachtoffer mag niet vervoerd worden. Intusschen werd de moordenaar achterna gezet. Het was de lieer policiekommissaris die hem aanhield. Om 3 ure kwam het parketvan Yperen ter plaats. De moordenaar en de getuigen werden onderhoord, en de schurk werd dinsdag voormiddag naar het gevang over bracht.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2