Donderdag 20 Mei 4009 5 centiemen per nummer 63* Jaar 4136 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Is er een God MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arme .kinderen De slechte Drukpers. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit clad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- Ttrngen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by G. Van de Putte-GooMene, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB «liua Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, 19 Mei 1009. Tot den schryvelaar die in De Volks gazet 't orgaan onzer onzer liberalen, zijne godverloocheningen enz. uitbraakt zeggen wij De wezens die ons omringen, hebben wy zien beginnen, wij zien ze bestaan en kortelings zullen wij ze zien ver dwijnen. Wat bewijst dat Dat bewijst dat zij niet zouden be staan, moest dit enkel afhangen van hunzelven en dat zij niet kunnen blijven bestaan, indien ze niemand ter hulp komt. Dit is klaar en duidelijk voor alwie niet ziende blind is. Van waar hebben die wezens dan hun bestaan gekregen Ge kunt antwoorden van een ander wezen dat van dezelfde natuur was als die wezens zei ven. Aangenomen maar dat ander wezen van waar bestaat het Ge begrijpt dat deze antwoord de vraag niet oplost, maar de oplossing een weinig achteruit schuift. Het is dus onbetwistbaar, noodzake lijk dat een ander wezen 't welk van eeneandere natuur zij, aan die wezens welke ons omringen, het bestaan hebbe gegeven. Wie immers kan geven wat hij niet heeft Dat wezen 't welk aan alle wezens het bestaan geeft, moet dus boven alle maten het bestaan zelve hebben, en daar het rond om ons ontelbare uitmuntend* heden mildelijk zaait, moet het ook boven alle maten die uitmuntendheden bezitten. Dat zult ge gemakkelijk bekennen en zoo bekent gij God. Wat anders is God inderdaad, dan een wezen van een ander order als de wezens die in zich zeiven de reden van bun bestaan niet bezitten Hij, Hij is HU, God, Deze die bestaat. Alles wat niet God is, heeft of bezit het bestaan, maar God is het bestaan zelf, het bestaan in al zyne volheid. Wanneer de zonen van Israël u zullen vragen wie ik ben, zegt hen dat iku gezegd heb Ik ben. Hebt ge wel ooit een dezer gestichten bezocht, waar edelmoedige en liefdadige zielen zich toewijden aan de opvoeding van blinde kinderen —(c)— 25e Vervolg. Gy syt een engel van liefde, madame, en de markiezin, uwe vriendin, had gelijk. W\j hebben in u een schat gevonden. Wees feker dat wy dien naar waarde schatten. Dezen nacht zal ik komen zien hoe het kind het stelt. Na deze eervolle woorden tot de onder wijzeres gericht, vertrok de graaf. Te midden harer onrust, gevoeldo Eva vreugde aan het hartevenals de kinderen had zij eindelijk den meester overwonnen die voor haar geenszins ingenomen scheen. Wat geluk lachte haar tegen, als God toe liet dat zij hem zijn kind hun kind teruggaf, dat zy het redde, dat zy het genas De negerin bracht alles aan wat de dok ter bevolen had. Met een kus wekte de moeder het kind... met een penseeltje dopte zy in de flesch en schilderde de keel Hendrik verweerde zich krachtig. Stil, kind, stil, het is voor uw goed. Ik zal u geen kwaad doen. Eva legde haar hoofd op de oorkussens, zoo dicht by het kind dat zij den vergiftig den adem opving, en met zachte streelende stem sprak zy Lieve kleine, wees gehoorzaam, gij wit zoo verlicht wezen. Ik bid u luister naar moeder. Neen, voorzeker. Nu wij raden het u aan, bezoek een dezer gestichten waar ge blind geboren kinders zult aantreffen. Ge wendt u tot een dezer kinders 't welk zich beklaagt omdat het de schoonheden der natuur niet kan bewon deren. Maar ondervraag het over de kleuren en hoe zult ge verstomd staan, als dit blind geboren kind, u de kleuren aanwijst van den regenboog, juist vol maakt, juist in de orde die wij ze in den regenboog bemerken. Ge zult u de vraag stellen :Hoe kwam het dat ter wete Door zijne gezellen of medeleerlingen toch niet, zij ook zyn blind geborennooit zag iemand van hen een regenboog?.. Onnoodig dus u tot de andere blinde kinderen te wenden, 't Ware te ver geefs... Maar wondt u tot hun leermeester wiens oogen beter bedeeld of volmaak ter zijn en die aldus, door vergelijkin gen, de kleuren van den regenboog aan die blinden heeft aangeleerd. Maar zeg eens Zijn al de wezens dio ons omringen ook in 't geval niet dier blind geboren kinderen Die wezens hebben ook het bestaan gelijk die kinderen de woorden hebben uit de taal der kleuren. Maar zoo als de blinde kinders van iemand anders heb- beD moeten vernemen, hetgeen hunne natuur van zienskracht beroofd, hen niet kon doen bestatigen, zoo is het ook dat de wezens die zeiven het bestaan niet bezaten, dat bestaan hebben moeten verkrijgen, van iemand anders die vol maakter was,welke dus van eene andere natuur was, welke van hen verscheiden was en het bestaan had, zooder het ooit aan iemadd ontleend te hebben. Dat is God Ik geloof in God en dit ondanks de voordrachtgeefster m den Liberalen Tak uitriep Er bestaat geen God heeft er vroeger tijd een God bestaannu heden bestaat er geen meer In een artikel over alcoholism bij de kinderen een Verschrikke lijke titel schrijft M. Albeii Tour- naive in het blad Républiquefran$u**e het volgende Wat dunkt u van dit antwoord, dat een werkman aan eenen dokter gaf, als deze hem verweet zyn jongentje van zeven jaar te laten drinkeD o Als gij eens wist hoe vroolüken tevreden de kleine is, als hy gedronken Wat zegt gy daar Gij weet wel dat ik geene moeder meer heb. Indien ik er eene had, ik zou zoo erg niet lijden. Moeder is weg, zij hoort de stem van haren kleinen Hendrik niet maer, die haar ter hulp roept. Zeker, zij is op uwe bede toegesneld, zy is daar, zij omhelst u... Hoort gy het En geenszins om de ontsmetting bekom merd, drukte Eva hot kind tegen hare borst, zij overlaadde zyn koortsachtig ge laat met kussen. De moederlyke liefde gaf zich lucht. Zonder zich al te veel rekenschap zyner gewaarwordingen te geven, liet Hendrik zijne ziekenbewaarster naar goeddunken handelen. Vyf keeren per uur hernieuwde Eva met welgelukken de bewerking in de keel. Middelerwyl hoorde men in het huis een heen en weergeloop als by eene verhuizing. Jeanne had zich niet laten plagen om zich te verwijderen, er bestond geen vrees dat zij persoonlijk inlichtingen zou komen in winnen nogens den toestand van Hendrik, Eva moest haar bezoek niet vreezen. Welhaast werd alles terug stil in het hotel. Men hoorde nog slechts het vuur branden en de sissende ademhaling van den zieke. De wangen werden langsom rooder, de koorts nam toe, do hersenontsteking door den dokter voorspeld, geschiedde. Eensklaps poogde Hendrik zich uit het bed te wippen. Hulp 1 Hulp riep hy ginder in dit heeftEn daarby, dat is zoo aardig, zoo vermakelijk, dat doet iedereen lachen Alleen dommerikken kunnen zoo iets vermakelyk vinden. Want de alcohol doet niet altijd lachen. Na de vlagen van vroolykheid komen de zenuw schokken, de verstandelijke afdwalin gen, het ontwaken der wildste driften. Een alcoholziok kind, van zes of zeven jaar, kende geen ander vermaak dan dieren martelen, en het deed zulks met waarlijk doortrapte wreedheid. Het ontnam hun de jongen, deed deze eene soort van vonnis ondergaan, en doorstak ze daarna onder de oogen hunner moe der. Terwyl bet kind opgroeide, ont wikkelde zich de wreedheid zyner inborst al meer en meer. Men was ver plicht den jongen folteraar in een byzonder geslicht op te sluiten, om te beproeven hem van zyne wreede nei ging te genezen. Hier waren de aanhitsingen van den alcool verbonden met de meest verdor en neigingen. Doch zonder dien graad van heftigheid te bereiken, brengt de alcohol, bij de kinderen welke er nu en dan drinken, schrikkelijke veranderin gen teweeg. Ziekten, bleekzucht, ver zwakking beloeren den jongen drinker. Daarenboven verzwakt het verstand, verdwijnen de teedere gevoelens, wor den de zedelijke begrippen spoedig uit gedoofd. Bijwijlen is de gang der ziekte zoo snel, dat zy plotseling eindigt in aan vallen van oprechten dronkaardswaan zin. Een geneesheer, M. Maden, heeft een kind van acht jaar te verzorgen gehad, dat in jjsolijke stuiptrekkingen bezweken was. Het was de zoon eener alcoholzieke moeder, en zy liet hem jenever drinken vaD toen hij twee jaar oud was. (De Matigheidsvriend.) Slechte gazetten zyn voor iedereen gevaarlyk; want wie ze regelmatig leest, verliest langzamerhand zyn geloof en daarmee den zielevrede; wie ze on dersteunt is een vyand van zyn eigen godsdienst. De slechte pers houdt zich veelal op met lasterpraat, wekt haat op tegen den Godsdienst, verdedigt en verontschul- (jijTt de afschuwelijkste misdrijven, be spot Kc en Godsdienst Ja, omwille van het ge".1'* *8 ZÜ bereid het volk schan- dig te misleiden. De slechte pers overtreedt stoutweg al de geboden van God en vaD de Kerk zy trekt 's menschen geest van het god delijke af, om hem alleen op het aard- sche te vestigen. Als de lezers van die bladen soms wisten welke de mannen zijn, die hun dagelijks of wekelijks het geestesvoedsel voorzetten, dan zouden zij er van gru wen. Van onderwijzers, geneesheeren, staatsambtenaren eischt men eerst en met reden goede examen, eer ze tot hun ambt geschikt worden bevonden, doch voor de slechte pers, de groote bederfster van onzen tijd is de grootste schurk en diepst-gevallen oud-veroor deelde goed genoeg. Die mogen daar alle dagen hun oordeel uitspreken over goddelijke, staatkundige, zedelijke, maatschappelijke en burgerlijke zaken I Hoevele van die gazetten liggen niet onder den duim van Joden De anti-godsdienstige pers is het grootste verderf voor het huisgezinzij is een vergiftigde bron, waaruit velen hun godsdienstonderwijs putten. Wie de slechte pers ondersteunt voert oorlog tegen zyn geloof. Daarvoor moet een katholiek zich schamen, want hij doet iets, wat een Jood of Heiden niet doen zou. Wy moeten de slechte pers tegenwer ken door de goede pers te ondersteunen. Eu dat door goede pers hier te lande de katholieke pers verstaan wordt spreekt vanzelf. De liberale en de socialistische dag- en weekbladen steken het immers onder geen stoelen of banken dat zij anti-klerikaal zijn, 't geen wat zij er ook van zeggen hetzelfde is als on godsdienstig. Zij zyn bijgevolg omver- werpsters van alle godsdienstig en zede lijk gezag. Zij, die van geen God of godsdienst willen, ondermijnen daardoor alle ander zedelijk gezag in de samenle ving: a Ni Dieu, ni maitre De liberalen hebben God weggecijferd of willen dit ten minste probeeren de socialisten willen nu ook van geen koningschap meer hooren en de anarchisten van absoluut geen heer schappij, noch die van den koning, noch die van het volk Zoo wyd brengen ons het anti-kleri- calism en de slechte pers De schilderijen des Konings. De dagbladen melden dat koning Leo pold zijne galerij schilderyen zou ver- koopen. Er zyn er 250, waaronder verschei dene van zeer groote waarde. De vraag wordt gesteld waarom de Koning zich van zyne schilderijen zou ontmaken. bosch, aan den boord van den vyver, ver schuilt zich een man die mij achtervolgt ik heb wel te loopen hij is sterker dan ik. Daar, daar, hij haalt mij in.. Och, moe der, moeder ik ben verloren, hij wringt mij de keel toe, hy verwurgt, hij verstikt my. Hulp I Hulp Ditmaal hadden de teederste smeekingen geen uitwerksel. Eva, onmachtig zynde den zieke te weerhouden, wier koorts hare sterkte overtrof, riep op Dolorès, die in een aanpalend vertrek in een leunstoel sliep. De twee vrouwen poogden Hendrik te grypen, die als waanzinnig rond de ka mer liep en de meubelen omwierp om er zich achter te verschuilen... Behendig ont snapte hy aan degenen, die hy zich als vyanden voorstelde. De stryd scheen nog lang te duren... Het is jammer dat de graaf hier niet is zegde de negerin, hy heeft meer kracht dan wy, maar hy is zyne kinderen by den vader van madame Jeanne gaan brengen. Ik verhoop dat hy niet lang zal wegblijven. In afwachting, antwoordde Eva, trach ten wy onder ons de zaak te overwinnen. Hemelde ongelukkige gaat zich door het openstaande venster werpen. Zij greep den kleine, juist op het oogenblik dat hy dit feit ging plegen. De krachten van den zieke verminderden de negerin en de onderwij zeres gelukten er eindelijk in hem terug te bed te krijgen. De knaap in woede, ontstoken, trachtte nog steeds weerstand te bieden met zich te verweren, bracht hy Eva een vuistslag toe, waarby haar bril met blauwe glazen, waarvan zy zich nooit scheidde, werd afge worpen. Vlug boog zij zich om hem op te rapen en hem tegen den neus te zetten... en toch... zij had niet spoedig genoeg ge handeld. Dolorès slaakte een kreet Lieve HemelThans herken ik dien oogslag Welhoo, zytgij het... gij... gy... gy wiens dood wy betreuren Zy vatte de handen harer meesteres, tra nen vloden langs hare wangen.... Zij kuste die handen, terwyl Hendrik, meer bedaard geworden, hen aankeek, zonder iets van dit onverwacht tooneel te begrijpen. Kom in my no armen, Dolorès, trouwe vriendin, sprak Eva. Meesteres en dienstmeid omklemden elkander, de genegenheid, de liefde keuden rang noch stand. Dolorès, hernam Eva, wees vooral voorzichtig, verraad my niet, niemand mag hier vermoeden dat ik nog besta. Ik zou my nog liever de tong laten afsnyden, dan te spreken, alhoewel ik de reden niet gis waarom gij u verbergt voor degenen, die u zoo innig betreuren en zoo gelukkig zouden wezen u terug te vindon Mijne plaats is aan den huiselijken aard ingenomen. Waarom ze terug vragen, waarom de vrede storen van hem, die eilaas, dit geheim niet heeft kunnen door gronden Gij, integendeel, hebt my her kend, zooals de trouwe hond van dien ko- Er wordt daarop geantwoord dat hy wil voorkomen dat ze na zynen dood zouden geërfd worden door prinses Louisa en prinses Stefanie, aartshertogin Lonyai, met welke hy in oneenigheid leeft. De kunstwerken maakten vroeger deel uit van het zoogezegd Kroondomein van den Kongostaat. Dus waren zy onaantastbaar en 's Konings kinderen konden ze niet erven. Daar het parle ment dat Kroondomein afgeschaft heeft by de aanhechting van Kongo, waren die kunstwerken opnieuw persoonlijk eigendom van Leopold II geworden. Van den anderen kant is ook reeds gezegd dat de Koning zyne huidige schilderijen door werken van de nieu were school wil vervangen. Men voegt er by, dat de Koning nooit zeer veel van schilderyen heeft gehouden. Hulpgelden aan de vrye scholen in Holland. In de Hollandsche Eerste Kamer, die gelijk staat met ons Senaat, is de wet welke hulpgelden van den Staat toekent aan de Vrije gestichten van Middelbaar onderwijs, gestemd met 48 stemmen tegen 27. Tien leden der liberale minderheid hebben met de meerderheid gestemd, die wil dat vrij en offlciëel onderwijs op volkomen gelijken voet staan. De vyf socialisten echter, welke lid zyn van dc Eerste Kamer, hebben tegen Ziedaar, hoe zij voor Vryheid en Gelijkheid zyn Onze Noorderburen geven daar een prachtig en krachtig voorbeeld dat Bel gië, by uitstek befaamd als het land der vryheid, zou dienen na te volgen. Werden bij ons, zooals in Holland,de vrije scholen op gelyken voet gesteld als de officiëele, dan zou elkeen scholen kunnen hebben naar zjjno beliefte en zou de schoolstrijd van zelf zyne scherpte verliezen. De Brusselsche Tentoonstelling. Van Zondag af, telkens van 12 uren namiddag tot 5 uur, zulleD de tentoon stellingspleinen eiken Zondag en Feest dag toegankelijk zyn voor het publiek mits 25 centiemen ingangsprjjs De ingang is open langs de Solboschlaan. Om schendingen en ongelukken te vermijden, moeten de bezoekers een voorgeschrevenen weg volgen. Al de diensttoegangskaarten zijn op die uren verboden alleen de witte, bestendige kaarton en de aktiehouderskaarton zijn geldig. niiig, die zynen meester onder de plunje van een rondreizenden bedelaar herkende. Ja, het was wel zonderling en ik kan niet uitleggen hetgeen ik gevoelde. Van het oogenblik dat ik u bemerkte, kwam uwe stem, schenen uwe bewegingen my niet vreemd voor, zy wekten in my zooveel herinneringen op. Maar ik beeldde my in dat ik droomde. Ik sprak 't Is de eerste maal dat ik deze dame zie welko van Lon den komt, alwaar ik nooit den voet heb gezet. Het was my onmogelijk de waarheid te ontdekken Hadden wij allen den rouw stoet tot op Père Lachaise niet gevolgd t Drie dagen geleden ontving ik nog een brief van Margarita. Myne dochter kan niet schryven, maar door tusschenkomst van cenen vertrouwbaren persoon, vond zij het middel om my in te lichten. Zy be richtte my uwe droevige geschiedenis, deelde mede dat gij byna een jaar in hare hut had doorgebracht en gij thans te Parijs moet teruggekeerd zyn. Gy kunt denken welken indruk die brief op my heeft te weeggebracht. Ik vraag u verschooning maar van dien dag af heb ik al uwe daden nagegaan en kreeg vermoedens,. Ik wachtte enkel op de gunstige gelegenheid ora my aan uwe voeten te werpen en te zeggen Lieve meesteres, ik blijf gansch ter uwer be schikking wat dient er meer gedaan om u myne toewyding te bewyzen? (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1