Zondag 23 Mei 1909 5 centiemen per nummer 63Ite Jaar 4137 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Het Militaire vraagstuk. CLAUDE MICHON Ter overweging. Scholen van Bederf. UITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere -week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de Putte-Goosaena, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. GVIQUKC «HUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. ALelst, 2» Mei 1909. Het vraagstuk dat, op 't oogenblik, onzelandgenooten het meest bekommert, is voorzeker het militaire. Het is onbetwistbaar dat de liberalen, roode en groene socialisten de verzwa ring najagen van de militaire lasten. Reeds heeft onze liberale Volksverte genwoordiger, heerschap Rens, ver scheidene artikels laten verschynen die de verzwaring der militaire lasten op de uitdrukkelijkste wyze voorstaan. In een schrijven Zondag 11. meê ge deeld door 't orgaan der liberale firma Vyf Ezels C° wordt voorgestaan a. Afschaffing der loting. b. Vermindering van den diensttijd tot het volstrekte noodzakelijke. Afschaffing der zielkoopery laten wy voor 't oogenblik ter zyde en verzenden onze tegenstrevers naar onze vorige artikels over dat onderwerp. a. Afschaffing der loting, i. a. w. het alleman soldaat. Jaariyks nemen er ongeveer 65,000 jongelingen deel aan de loting voor de nationale militie en ongeveer 35,000 zijn goed voor den dienst. Nu dit zou ons, indien men den dienst- termijn op 13 jaren behoudt, een leger geven van 455,000 manschappen. Hoeveel millioenen zal men moeten besteden om die 455 duizend manschap pen uit te rusten, in staat te stellen om onze onafhankelijkheid te verdedigen?.. Het is toch onmogelijk die manschap pen naar 't oorlogtooneel te zenden zon der geweren, pistolen, sabels, kanonnen, ransels, kleederen, enz. enz... Hoeveel millioenen zal de militaire veelvraat hier voor wel verslinden Wie kan het raden Maar wij hooren onze liberale milita risten ons toeroepen b. Wij willen de vermindering van den diensttijd tot het volstrekte noodzakelijke... Goed, maar zal men hierdoor, by mobilisatie van 't leger, een geweer, een sabel, een pistool, een kanon, een kleedingstuk, eene politiemuts, een schoen, eene laars enz. min moeten hebben Waarom zulk talrijk leger willen als men al do manschappen niet volledig zou uitrusten En ondanks die zoogezegde verkor ting van den diensttijd, hoeveel nieuwe kazernen zal men moeten bouwen Nu, hoevele millioenen en millioenen zullen er aan verspild worden Wie zal voor al die millioenen, voor dit schroomelijk groot getal millioenen, moeten zorgen Episode uit de Fransche (Revolutie 9e vervolg. Het zijn vermomde aristocraten 1 Slaat ze dood Werpt ze in het water I By alles wat u heilig is, riep Léon buiten adem en zag den man smeekend aan. Bescherm ons, wy zijn onschuldig De man wierp een vluchtigen blik op het bleeke gezicht van den jongen man, wees daarna met de hand naar eene deur in den achtergrond en zegde Ga daarin en roep myne dochter Marguerite. En terwyl Léon deze aanwyzing opvolg de, trad de man met zyn hamer in de deur van zyn huis. In het water I Aan dc lanteern I gilde het wilde koor en men trachtte in het huis te dringen. Wie over myn drempel komt, sla ik dood riep nu de slotenmaker ën zwaaide dreigend met zynen hamer. Achter hem stond Claude Michon de twee mannen versperden den ingang. De eerste en grootste schreeuwers we ken achteruit, en de andere opdringenden hadden ook geen lust om vermorzeld te worden. Arm en rijk door vermeerdering der belöstiDgen en der invoerrechten op zaken van dagelyks gebruik. Zou volgens de liberalen en byzonder- lyk volgens M. Rens de toestand der burgerij en van'den werkmansstand dan toch zoo bloeiend zijn, dat ze onder de merkelyk verzwaarde lasten niet zouden bukken Gaan volgons de liberalen, en byzon- derlyk volgens M. Rens, handel, nijver heid, landbouw dan toch zoo goed vooruit en is er voor den werkersstand dan toch zooveel werk dat ze die schro melijke nieuwe lasten zouden kunnen dragen Landgenooten I wat zegt gy er van Het stelsel van legerhervorming door den heer Minister van Oorlog, voorgestaan, zou volgensLeXX"Siècle bestaan in eene vermeerdering van 't jaarlijksche te leveren contingent. De jaarlijksche lichting zou tol 27 duizend manschappen beloopen in plaats van 13 duizend. Het alleman soldaat ware dit nog niet, maar verschilt nog weinig. Als men nu aanmerkt dat er jaarlijks 35 duizend militianen zijn goed voor den dienst, zouden er slechts 8 duizend vrij blijven. Wat zou er dan al gebeuren om van die 8 duizend gelukkigen deel uit te maken En hoe lang zou het duren om die 8 duizend gelukkigen tot den dienst to roepen En hoeveel millioenen zou dit ook al verslinden Men zoekt ons, katholieken, om den tuin to leiden met de verzekering dat de Priesters en Onderwyzers van den werkdadigen dienst zouden ontslagen zyn... Goed zoo lang de katholieken de meerderheid in de wetgevende Kamers zullen bezitten, maar eens de liberalen en socialisten meester ge zoudt de Priester naar de Kazern zien trekken... Zoo dwaas toch niet De militaristen zyn 't akkoord om te bekennen dat een leger van 100 duizend man voldoende is om een Fransch of Duitsch leger tegen houden tot dat de andere oorlogvoerende Mogendheid ons ter hulp kome.... maar, beweren zy, het bestaande stelsel van leger aanwer ving verschaft ons die 100 duizend man schappen niet. Ën als dit zoo zyn zou, aan wie de schuld Het onderzoek der militaire Kommis sie heeft ons aangetoond wat al midde len, wat al geknoei er in 't werk werden gelegd om de eerlijke uitvoering der wet van 1902 te dwarsboomen, om te beletten dat ze de noodige manschappen bezorgen kan. Het is burger Boyerriepen eenigen. Burger Boyer is een patriot klonk het van den anderen kant. Leve burger Boyer Na weinige minuten hadden de schreeu wers zich verstrooid. De eigenlyke bewer kers van den oploop waren met de peerden, die zy zich toegeëigend hadden, tevreden gesteld. De overigen wilden wel slagen uitdeelen, maar liever niet vechten en wa ren na korten tyd de zaak weer vergeten. V. Men moet zioh in de omstandigheden schikken Dat is slechts de kunst, zegde burgeres Laurac. Burgeres Laurac was voor vier jaar nog gravin Laurac, die uit de eerste familiën van Frankrijk stamde zy bezat toen een kasteel in Dauphiné en een paleis op de boulevard St-Germain te Parys, benevens een groot fortuin. Nu was haar man dood, haar titel was door de regeering geschrapt en haar vermogen verbeurd verklaard. Haar kasteel te Dauphiné was tydens den boerenopstand vernield en hare gansche bezitting was nu een mutsenwinkel in de rue Vaugirard. Uit haar dakvenster kon zy waarnemen, hoe de sansculotten haar paleis tot eene kazerne hadden ingericht. Zelf maakte zij ronde revolutiemutsen, zoogenaamd phrygische mutsen, omdat zy toch niet verhongeren kon en omdat deze veel aftrek vonden en goed betaald welden. Eerst en vooral de wet van 1902 eer- lyk toegepast en dan Het onderzoek der militaire Komissie heeft ons verder aangetoond dat de getalsterkte van ons leger, sedert 8 jaren van 160,943 manschappen tot 171,265 is vermeerderd. Wanneer men er de officiers, de gen darmerie en andere diensten van het Ministerie van oorlog by voegt dan komt men voor 1908 tot een getalsterkte van 178,269 manschappen. Le Patriote heeft eene berekening meegedeeld bewijzende dat met het hui dig stelsel, loyaal toegepast, men niet enkel 180 duizend maar zelfs 190 duizend manschappen hebbeh zou. Waarom is het getal reserve-vrijwil ligers in zékere regimenten beperkt geweest, ten zy om te beletten dat de voorschrevene getalsterkte zou bereikt worden. Wat ook te bemerken valt, 't is dat de berekeningen van Le Patriote door de militaristen tot hiertoe niet zijn terecht gewezen. Wij besluiten dus dat er niets anders te doen valt dan de militaire Overheden tot hunne plichten terug te roepen, hun te herinneren dat ze de wettelijke voor schriften getrouw moeten naleven. Van de verzwaring der militaire lasten, van het alleman soldaat kan er hoege naamd geen spraak zyn Niemand ge dwongen soldaat, bly ft ons ordewoord. Dat Kardinaal Mercier groot gelijk had, in zijn laatsten vastenbrief, bewij zen de volgende vastgestelde feiten Sedert 1880 vermindert in ons land gedurig aan het getal geboortens op de duizend inwoners. In 1880 31,13 geboortens op duizend inwoners. In 1908 25,73 geboortens op duizend inwoners. We zakken dus af naar het geboorte- cyfer van Frankryk slechts 20 op 1000 inwoners Die vermindering is veel grooter in de Waalsche provinciën dan in de Vlaam- sche. In de provincie Antwerpen, een vermindering van 3,01 op 1000 inwo ners. Luxemburg 3,8. Namen 4.1. Henegouw 5,1. BrabaDt 5,4. Luik 6,2. Terwyl in het verachtend Lim burg het geboortecyfer standvastig bly ft; en er eene kleine vermeerdering is van 2,2 in West- en van 0,9 in Oost-Vlaan doren. Op 1000 gehuwde vrouwen telt men in Vlaamsche arrondissementen een gemiddeld getal van 267 geboortens dit getal bedraagt in de Waalsche arron dissementen slechts 161. En de arrondissementen gelegen aan de Fransche grens (Mons, Ath, Thuin, De mutsen van burgeres Laurac waren in de geheele wyk beroemd. Hun rood was 't beste, 't schitterendste, 't glans rijkste. Zy had vuurroode en Fransche- vlagkleurige mutsen. Iedereen wilde de Fransche-vlagkleurige mutsen van burge res Laurac, ofschoon niemand wist, wat dat voor eene kleur was. Maar burgeres Laurac zegde, dat de Fransche-vlagkleurige mutsen do echte souvereine mutsen voor 't Fransche volk waren en ieder hoofd, dat zoo'n muts droeg, kreeg daardoor een deel van de Fransche volkssouvereiniteit. Burgeres Laurac wa3 verstandig, zy was ook sluw hare zaak ging goed en zy verdiende veel geld. Den geheelen dag was zy in den winkel, was vlytig, opge ruimd, luidruchtig en gold in de gansche w'ijk voor een patriote van de beste soort. Als zy 's avonds haren wiDkel gesloten had en de naaisters weg waren zat zy in 't don ker en weende Twee jonge meisjes traden haren win kel binnen. Ze waren beiden gekleed in den trant der Parysche vrouwen uit het volk. Is burgeres Laurac thuis vroeg het jonge meisje. Jawel, burgeres, wat wenscht ge vroeg de gezochte. Ik ben burgeres Marguérite Boyer. Myn vader is slotenmaker in de Helm straat, niet ver van de Notre-Dame. Dien ken ik. Wat wenscht gy van my burgeres Philippeville) zyn de armste aan ge boortens slechts van 131 tot 114 Nochtans het getal huwelijken is aan gegroeid. Met 1000 huwelijken meer te Luik, zijn er daar 10,000 geboortens minder dan in Vlaanderen In 1875 telde het arrondissement Luik 121,000 inwoners en omtrent 4,000 ge boortens in 1906, zye er 54,000 inwoners meer 985 geboortens mider En dan valt er nog in aandacht te ne men, dat de brave menschen, uit het kleine Limburg gekomen, aan Luik het 10e paart van zyn nieuw geborenen geven De plaag waaraan Frankryk lydt en kwijnt en die 't gevolg is van ongeloof en zedenbederf 't zyn immers mate rialisten en godloochenaars die plaag, helaas woedt ook in België. Het gevolg springt in 't oog. Waar de geuzerlj en de vrydenkery de bovenhand hebben, waar de gods dienst veracht en verlaten wordt, daar vooral heerscht zedenbederf en daar vooral vermindert het geboortecijfer op schrikbarende wijze. En zeggen dat onze vrijdenkers niet droomen dan van ons Vaderland een Klein Frankryk une petite France te maken God beware ons van dat ongeluk Niet lang geleden verscheen in La Presse een artikel, geteekend Gaston della Faille de Leverghem dat een diepen indruk heeft nagelaten, by allen die liet lazen. Het handelde over de openbare bals, over de gevaren welke de hedendaagsche danshuizen opleveren. Een werkman, op het goede pad teruggekeerd in 't Retraitenhuis te Lier, had den schryver in den geest medege nomen naar een dier zalen en hem getoond wat daar zooal omgaat. Een man die zichzelven eerbiedigt en spreekt tot deftige lieden, kan niet naar de natuur schetsen wat hy in die plaatsen hoort en ziet ook verbloemt heer Gaston delle Faille zooveel hy kan de afschu welijkheid van het tafereel dat hij in La Presse ophangt, en nog doet' het ijzen, en zuchten, en weenen. Ja, weenen. Want zij die in die holen, dikwerf glanzende van verguldsel en badende in electrisch licht, hun deugd, hun eer, hun gezondheid, hun ziel gaan offeren op den vermaledijd en outer van geile zingenot on verbeestende ontucht, zyn kinderen uit het volk, dat zwoegen moot voor zijn dagelyksch brood, en op aarde geen andere weelde genieten kan dan een rein gemoed en de zalige vol doening van den volbrachten plicht. Arme kinderen uit het volk Dat loopt blindelings in zijn ongeluk, dat laat zich onbekommerd, al zingende en Dit is burgeres Aimée. Zy komt uit de provincie en wil met u spreken. Burgeres Laurac kleurde een weinig en beschouwde opmerkzaam 't tengere meisje, dat kort, zwart baar droeg, eenigzins schuchter en angstig voor zich uit staarde en nu naar voren trad. Tante, begon Aimée, maar zy barstte opeens los in een luid snikken. Zy kon niets verder uitbrengen. Ha, al begrepen, zegde burgeres Laurac luid en zeer druk. Ik herinner my al. Gy komt om de Fransche vlag-kleurige muts, niet waar burgeres Vergeef my, dat ik het vergeten had. Maar de muts is gereed. Treed hier, als 't u belieft, binnen. In het paskamertje, ik ben onmiddelijk by u. Do muts zal u heel goed staan, burgeres Aimée. Ik weet hot zeker. De Fransche vlag-kleurige staan het best op een echt Fransch hoofd. Voor blondinnen zijn de karmynroode, maar voor zwarte meijes deugen do Fransche vlag-kleurige. Ga, als 't u belieft binnen. Met dezen woordenvloed duwde burgeres Laurac de beide meisjes in een achter- kamerke, waar de kleine burgeres Aimée dadelijk de handen voor de oogen preste, om daarmee haro tranen te stuiten. Zij hoorde hare tante nog iets tegen de naai sters zeggen, die in den winkel zaten. Oogenbhkkclyk daarna trad deze binnen zy stormde op haar nichtje toe en omhelsde haar innig. Is 't waar, Aimée Zyt gy het t tierende mededry ven op den noodlotti- gen stroom,die neerploft in den afgrond der grootste ellenden. En te midden van dit zedenbederf, van dit onnoembaar modder, moeten huisgezinnen gesticht, moet een nieuw geslacht het leven ontvangen De jonge rabauwen, die minder malen om eer en deugd dan om 't slyk dat ze vertrappen, zullen heden of morgen zielenlast te torschen hebben de deernen, die zoo lichtzinnig, zoo cyniek de kostbare perels der onschuld en treftelykheid voor de zwijnen werpen, zullen moeten een kroost grootbrengen Tot wat moet dat opgroeiën Men wordt koud als men er aan denkt. De danskoten zijn een plaag, zyn de ondergang van huisgezin en samenle ving. Wie er in versukkeld geraakt, is zoo goed als verloren. Daar sluipt de menschelijke beest rond, aanrandende, doodende en verslindende alwie ze ge naakt, Water tegen gedaan?Trade de zeden- policie krachtdadiger op, veel kwaad tonde misschien verhinderd worden. Maar zietde danszalen staan onder de hooge bescherming der geuzerij. Deze heeft ook geen doelmatiger propaganda middel bijderhand. Die poelen van zeden bederf zyn zoowel, mogelijk nog meer dan het goddeloos onderwijs kweeke- rijen van anti-clericale kiezers. Zy de liberale sectarissen zegt Gaston della Faille, weten bij ondervinding dat de godsdienstige princiepen ten gronde gaan in het bederf van 't hart, en dat, om een echten vrijdenker of socialist te te vormen niets beters werkt dan die ver- ontzedel ij kende vermaken. Neen, van dien kant is niets te ver wachten. De eenige dam welke in zekere steden kan opgeworpen worden tegen den verpestenden modderstroom der danskoten-ontucht, bestaat in 't ver sterken en uitbreiden van 't katholieke volksonderwijs, welks heilzame wer king dient voortgezet in de patroon schappen, waar de jongelingen en aan komende meisjes zich deftig vermaken, en zich in eer en deugd voorbereiden kunnen lot hun lateren levensstaat. Iedereen drage dan bij tot den bloei onzer scholen en patroonschappen de bemiddelden ondersteunen ze met hun geld, de onbemiddelden vertrouwen ze hun kinderen toe. De christen democraten, alias do groene volksfoppors stellen zich altyd en overal voor als de beste chris- tenon, als do verdienstlijkste geloovi- gen, als de ware Katholieken, onder alle opzichten verre boven de oü bewaar ders, die zich katholieken durven noe men. Nu, schrijft men ons uit Ninove dat er in de Staats Middelbere School voor Aimée werkte een naadje open in de mouw van haar kleed, waar zy den brief van baren vader verborgen had. Zy haalde dien te voorschyn en reikte hom hare tante over. Zoo, zegde burgeres Laurac, nadat zy hem gelezen had. Dus, Roland ook, het kasteel van La Tour des Meaux ook. Wees kalm Aimée en ween niet. Wat er ook gebeuren moge, ween niet en wees verstandig. Gij ziet, Aimée, ik heb alles verloren, letterlijk alles vermogen, rang, titel, ja myn man, maar niet den moed. Verlies dien ook niet, Airnée, dat is de hoofdzaak. Tante, alles is hier zoo treurig, zoo woest, zoo hopeloos. Waarom vertelt ge my datIk weet het, en veel beter dan gy. Maar verlies den moed niet. Hier zyn ook nog goede men schen Vervolgens zich tot liet andere meisje wendend, ging zy op warmen, hartelyken toon voort En uMarguerite, die myn nichtje zoo vriendelijk hebt opgenomen en verdedigd, hoe zal ik u danken Heeft Aimée by u een onderkomen gevonden, Marguerite Al sedert vijf dagen. We zouden eer der by u geweest zyn, als Aimée niet ziek geweest was. Arm kind 1 on nu, Aimée, wat zyt gij van zin, wat wilt gy doen, om uwen vader te redden Ik tante f Och ik weet hst niet, Jongens aldaar met min dan 6 leerlin gen van Dcnderhautem zyn die, op vraag hunner ouders, ontslagen zyn van den leergang van Godsdienst, i. a. w. der lessen van den Catechism... Die ouders zyn gekende hevige groene Roelanders, gebakkerde profeten van Groene Pie profeten die brood eten en meestal geelkleurig... Dit geeft ons de maat der waarde van de bewering onzer groentjes, namelijk, dat ze als de beste christen, als de ver dienstlijkste geloovigen, als de eenige ware katholieken moeten aanschouwd worden... Volksfopperii, schijnheiligheid, ia 'I en anders niet De anti-klerikalen willen, kost wat kost, de katholieke regeering om verwerpen. Om hun doel te bereiken, zyn hun alle middelen goed. Ze hadden weer een val opengezet. Ze meenden dat de katholieken er blindelings zouden ingeloopen zyn, dat het Ministerie zyn matten mocht op rollen. 't Is mislukt. En geen wonder, want wat willen zü f De doctrioairen, met Hymans aan 't hoofd roepen Leve den persoonlyken dienstplicht en het Alleman soldaat. De groentjes heulen met dedoctrinal- ren meê en roepen nu ook Leve den persoonlyken dienst en het alleman soldaat. De progressisten met Loraud schreeu wen u Leve de gewapende natie. De socialisten met Vandervelde weten niet wat ze willen, maar zyn bang van de harenmutsen. Moest men nu het Alleman soldaat toepassen, wat zou het gevolg zijn 1. Afschaffing van het dienstgeld der soldaten. (Het katholiek gouvernement betaalt jaarlyks 15 millioen aan de sol daten en hun huisgezin. 2. Afschaffing van de talrijke uitgang en verlofdagen (waarover de anti-kleri kalen gedurig klagen.) 3. Uitgave voor eene eerste stichting (om 455 duizend man te huizen, te klee- den en te wapenen) van 200 millioen. 4. De begrooting van bet leger ver dubbeld en op 100 millioen franken 's jaars gebracht. En van daar. Een tekort in de rekeningen en de nieuwe lasten. M. Woeste en de Kunstberg. Men weet. d^t de Kamer vrijdag een dagorde gestemd heeft van M. Woeste, de opscborsiog der werken op den Berg van 't Hof bevelende. Eenige inwoners van den Berg van 't Hof, hardnekkige vyanden van den Kunstberg, zyn Zondag naar de woning van M. Woeste in de Napelstraat gegaaD en hebben den acht baren staatsminister bloemtuilen aan geboden. Maar lieve onschuld, er moet toch ieta gebeuren. Ge begrypt toch wel, dat van stil zitten niets komt. Dat weet ik wel tante, en er is ook al meer gebeurd, dan gy vermoedt. Léon heeft met zyn oom Vergniaud.den grooten Verg- niaud, zooals de menschen hier zeggen, gesproken. Zyn oom is afgevaardigde der nationale conventie en heeft veel in vloed Wie Vergniaud is, myn kind, weet ik beter dan gy. Hy is de knapste leider der Girondynen, maar wie Léon is, weet ik niet. Zeg me dat dus liever. Myn hemel, tante, antwoordde Aimée met eono kleur, Léon... Ha zoo viel hare tante in, die vlug van begrip was, maar hij zal toch nog wel een anderen naam hebben dan Léon Maar weet gy dan niet tante, dat Léon, de jonge hertog van Saint-Vallier, myn verloofde... Nu weet ik alles. Ga nu door. Dus Léon is by burger Vergniaud geweest. Wat hebben ze afgesproken Burger Vergniaud heeft Léon moed ingesproken. Het voornaamste is tyd te winnen. H(j wil de aaak in de Conventie ter sprake brengen en als uitgangspunt nemen voor eene groote beweging tegen de Bergparty. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1