Bond der Katholieke Jonge Wachten Algemeene Vergadering Vlamingen Huwelyk. Allerhande nieuws. De vooruitgang van het onderwijs in België. Het jaarboek der statistie ken vermeld den bestendigen vooruit gang van het onderwys in België. Ziehier het per honderd der ongelet- terden die voor den militairen dienst ter loting zyn geroepen In 1850, waren er 44,15 °/0 inl860, waren er 39,11 in 1870, 29,23 in 1880, 21,66%; in 1890, 15.91 in 1900. 12,01 in 1905, 9,65 °/0 in 1908, 8,46 °/0 't is te zeggen dat de Belgen, zonder ver plichtend onderwijs, op dezelfde hoogte zijn als de Franschen die sinds 1882 het verplichtend onderwijs hebben inge voerd. Eene vliegende brug. De Kamer heeft Donderdag eene dagorde gestemd den wensch uitdrukkend tusschen de beide Scheldeoevers bij Antwerpen een tran8bordeur in te richten. Vele men- schen weten niet wat men eigenlijk daar door verslaat. Er was vroeger besloten eene brug over de schelde te leggen, doch men heeft daarvan afgezien, omdat zulk werk hinderlijk en zelfs gevaarlijk zou Zyn voor de scheepvaart. De Antwerpenaars zouden nu eenen tunnel onder de schelde willen aanleggen, doch dat zou niet min dan 50 miljoen kosten. De inrichting van een transbordeur, of beter gezegd, van eene vliegende brug, zoo veel goedkoo- per zyn. Een transbordeur is geene overzetboot of veerpont, zooals men soms denkt men zou hem eerder een kettingbak mo gen noemen. Hy bestaat uit een lang, rechthoekig platform, waar de voertui gen en voetgangers moeten plaats ne men. Dat platform hangt bij middel van een sterk ijzeren vlechtwerk aan een ander soort platform, dat op wielen over riggels voortbewogen wordt. Die rig- gels zyn aan hooge draagsteunen beves tigd, van weerskanten op de oevers van den stroom opgericht. Het platform voor het vervoer komt gelijk met de aanlegplaatsen aan de beide oevers het zweeft op eenigen af stand boven het water. Het is voorzien van elektrieke toestellen, die gansch het gestel in beweging brengen. Zulke vlie gende bruggen bestaan er reeds te Roua- nen, te Marseille en te Bizerte, en men schijnt er daar zeer voldaan over te zyn. Prins Albrecht in Kongo. Uit Boma wordt gemeld dat de Prins niet in de hoofdstad der kolonie wordt verwacht vóór 28 September. De rondreis in de kolonie zou dus nog ruim vier maand duren. Te Boma worden groote feestelijkhe den ter eere van den Prins voorbereid. M. en Mevr. Renkin te Dakkar. De Fransche passagiers verhaalden dat M. en Mevr. Renkin op schitterende wyze ontvangen werden te Dakkar. By de aankomst van de Bruxellesville wachtte de gouverneur van Soudan en al de Franschen aldaar verblijvende, ten getalle van 500, den minister van koloniën aan de reede op en gingen hem aan boord verwelkomen. Vervolgens trad de minister en zijne echtgenoote aan wal, en woonde de lunch by, door den gouverneur aan M. en Mevr. Renkin aangeboden. 's Avonds werden de gouverneur, en de officier op een feestmaal aan boord uitgenoodigd door den heer minister. Het schoolschip. Een telegram van het Scilly-eiland, ontvangen door de Association Maritimemeldt dat het Belgische schoolschip L'Avenir zaterdag avond te 7 ure 55 dit eiland voorbijge varen is, gaande naar Falmouth voor orders. Hier zy nog eens herinnerd dat de Avenir uit Wallaroo vertrokken is op 9 Februari en de linie passeerde op 19 April. De Mersey was uit Sydney ver trokken op 16 Januari, passeerde de liDie op 11 April en werd te Scilly ge signaleerd op 19 Mei. Een bericht gister ontvangen, meldt dat het schoolschip daags te voren des morgends ten half 7 te Falmouth is aan gekomen. De Avenir heeft dus in het geheel 103 dagen reis, terwijl de Merseyhet Engel- sche schoolschip, voor dezelfde reis 123 dagen noodig heeft gehad. De L'Avenir heeft geen record geslagen, doch men moet aannemen dat al de zeilschepen, op dezen tijd, door de windstilten gedwars boomd, langere reizen maken dan op andere tijdstippen van het jaar. De L'Avenir heeft in alle geval eene zeer snelle reis gemaakt en dat het een flink schip is, mag dus wel staande gehouden worden. Een vergelijking met het Duitsche schoolschip Herzogin Sophie Charlotte, kan nog niet gemaakt worden, daar men er nog geene juiste berichten over ontvangen heeft. Deze, die we tot hier toe hebben gegeven werden tegenge sproken. De bestemming van de L'Avenir is nog niet gekend. Het schip wacht nu te Falmouth op orders. Verschillende graanhuizen der stad hebben reeds aan biedingen gedaan, die door den Engel- schen koopman, bezitter der lading, werden afgewezen, daar zijne eischen veel hooger zijn. Laat ons tusschenbeide zeggen dat alles wel is aan boord van het school schip. van Oost-Vlaanderen. Deze Bond hield Zondag zijn 2d« kon- gres te Dendermonde. Wy geven be knopt dewenschenwelkeer aangenomen werden Op voorstel van M. Van Haver, van Sint-Nikolaas dat overal, tot in de kleinste plaatsen. Katholieke Jonge Wachten zouden gesticht worden. Deze zouden zich moeten bezighouden met het inrichten van feestelijkheden, het geven van voordrachten, propaganda bij mid del der pers, kortom, op alle wijzen in gedurige voeling bly ven met het volk. Op voorstel van den heer Mare Roo- man d'Ertbuer dat alle kringen en inrichtingen van jonge Katholieke Krachten zich zouden aansluiten bij den Bond der Katholieke Jonge Wachten van Oost-Vlaanderen. Pp voorstel van den heer De Graeve dat in alle Jonge Wachten sport- afdeelingen zouden ingericht worden, dat men zou trachten zooveel mogelijk leden voor die afdeelingen te winnen en werken opdat geene katholieke jonge lingen vijandige of zoogezegde onzijdige sportmaatschappijen zouden bijtreden. Op voorstel van den heer Leon Stocké dat het vrij onderwijs gansch op ge lijken voet zou gesteld worden, als het officiëelonderwys, ten opzichte der hulp- Aan het feestmaal, voorgezeten door den heer Mare Rooman d'Ertbuer, voor zitter van den bond namen 270 personen deel. Aan de eeretafel hadden nog plaats genomen: MM. de Kerchove d'Oussel- ghem, senator Tibbaut, volksvertegen woordiger Van Damme, burgemeester van Dendermonde Gooreman, voorzit ter van den Katholieken Kring van Dendermonde en lid der Bestendige De putatie baron de BothuneJ. Roo man, enz. Bij het nagerecht werden de gebrui kelijke heildronken voorgesteld en toe gejuicht. Na de algemeene vergadering door trokken de Jonge Wachten in stoet de straten der stad, vol geestdrift. van den Belgischen Boerenbond. De algemeene vergadering zal plaats hebben op den tweeden Sinksendag, 31 Mei, in de groote zaal van den Boerenbond, Minderbroedersstraat, te Leuven. Zij zal, volgens gewoonte, beginnen om 10 ure en 's namiddags voortgezet worden. Ziehier de dagorde Dagorde der algemeene vergadering 1° Verslag over den toestand van den Belgischen Boerenbond en zijne werking in 1908, door kan. Luytgaerens, algemeene schryver. 2° Vervolg der bespreking van verleden jaar over Veekeuringen en veepryskam- pen. Dient er verandering gebracht te wor den aan het tegenwoordig in voegde zynde stelsel De bespreking zal wederom inge leid woor hoogl. Frateur. 3° Een woord over Koop en verkoop, doorMrN. Gysen, bygevoegden advokaat van den Boerenbond 4° De pachtkwestie ingeleid door Mr N. Gysen. 5° De Landbouw in Brazilië, Uruguay en Argentinië Voordracht met Lichtbeelden door M. Vhebergh. Is de kwestie der nieuwe invoerrechten in Frankryk nog niet beslist, dan moeten daar toch ook eenige woorden over worden. voor alle klachten, mede- deelingen, vragen, inlich- tingen, enz., betreffende li.\ onzen Vlaamschen strijd, wendt U in volle vertrou wen tot het Katholiek Vlaamsch Secretariaat, dat zynen zetel heeft to Antwerpen, in de Koningstraat, 10'. voltrokken van Mejuffer de Baronnes Gms- lene de Béthune, dochter van wylen den heer Baron Leo de Béthune ,met den heer Reimond Lippens, van Gent. De getuige was voor de Bruid hare zuster Burggravin de Biolley, geboren Baronnes Anne-Marie de Béthune woonachtig te Brussel en voor den Bruidegom zijne zuster Mevrouw Louis 't Serstevens. geboren Lippens, wonende te Stavelot. Het gevolg werd naar 't Stadhuis en St. Martinuskerk gevoerd door 14 rytuigen bespannen met twee peerden en 5 automo bielen Aan onze abon- nenten. Wy berich ten onze geachte abonnenten welke over 1909 nog niet hebben betaald, dat wy hen kortelings eene kwittantie zullen laten aanbieden. Men gelieve op eerste aanzoek te betalen ten einde verdere onkosten van ontvangst en ons dubbel werk te sparen. AALST. Zaterdag morgend is de genaamde J. Van den Berghe, wonende te Erpe en werkzaam aan den Staat te Aalst, aan de nieuwe werken bezig zynde met een oud signaal af te breken, er afgevallen op den rug. Hij klaagt over inwendige pynen. Na verzorgd te zyn door dokter Bauwens, Is by naar zyne woning overgebracht. Tnsschen Vrijdag en Zaterdag nacht is or by Benoit Van der Steen, handelaar in merceriën enz., wonende Gentschen steenweg, alhier, eene hoeveelheid hemden en handdoeken gestolen. De dieven hebben langs den voorkant eene ruit bestreken met zeep en zoo uitge slagen en langs dezelfde ruit de voorwer pen medegenomen zy moeten verjaagd zijn geweest, want tegen den overkant, heeft men nog 2 handdoeken gevonden op de straat. De Abonnenten van deze gazet die zich zwak en uitgeput gevoelen, en dezen welke lijden aan bloedloosheid, kloppin gen, nevralgios of ruischen dar ooren, zul len in weinigen tijd eene volmaakte ge zondheid terugvinden, indien zij hunne toevlucht nemen tot de ijzerhoudende Pil van Dr Raphaël, die tegen fr. 1,75 ver kocht wordt in alle goede apotheken. De petrool. Mathilde Verschrae- gen, echtgenoote van Jan Van Driesscbe, landbouwster, rond de 50 jaar oud, wo nende Dendermondschen steenweg te Des- telbergen, had Donderdag namiddag bezoek ontvangen. Zij wilde haar vuur met petrool aan wakkeren en terwijl zij een antwoord aan hare bezoekers gaf en zich naar hen toe keerde, sloeg de vlam uit de stoof en stak hare kleederen in brand. Hare koelbloedigheid behoudende, liep zy op het hof en sprong in eenen aalput, zoodat de vlammen seffens uitgedoofd waren. Niettemin is zy over geheel het lichaam erg verbrand. Haar toestand ii slecht maar niet hopeloos. Het onweer waarvan wij Zondag hier te Aalst, zware regenvlagen hebben gehad, maar dat, naar men uit Turnhout meldt, in de Kempen nog al schade aanrichtte, heeft op allerhevigste wjjze gewoed in den omtrek van Brussel. Daarenboven heeft het treurige gevolgen gehad. Te Koekelberg was in den voormiddag eene begankenis uit Namen aangekomen en met muziek voorop waren de groepen naar de Basiliek van 't H Hart getrokken, waar Mgr. Heylen officieerde. Na het lof, dat ten 5 ure plaats had, barstte het onweer los en de beevaartgan- gers, ten getale van 1500, spoedden zich naar de statie om met de voor hen bestemdo bijzondere treinen te vertrekken. Eensklaps, bij het losbarsten van een vreeselyken donderslag, steeg een angst kreet op en een 16-jarige jongen, die met twee kameraden schuil had gezocht onder eenen boom, stortte dood neer, te midden der diepste ontroering der andere beêvaar- ders. Juist op dit oogenblik was Mgr Heylen per automobiel voorbij gereden. De twee personen, die naast hem onder den boom stonden, hebben niets gevoeld. Onweer. Het onweer, dat Zondag in de Kempen en in Brabant woedde, heeft ook in Vlaanderen schade en ongelukken veroorzaakt. Te Moerzeke-Castel viel de bliksem op drie aaneengrenzende hoeven en veroor zaakte er een brand, die alle drie de ge bouwen vernielde. Het vee kon gered worden. Te Baesrode werd een klein meisje door den bliksem getroffen, doch alleen de klee- ren van het kind werden verbrand. Over het ongeluk te Koekelberg bij Brussel, wordt nog het volgende gemeld De verongelukte was de 15jarige Jules Lecomte. Hy behoorde tot de groep muzi kanten, die, evenals zijne gezellen, zyn instrument in eene naburige herberg had gelegd, en het bij het vertrek was gaan halen, om zich bij de bedevaart te voegen. Op dit oogenblik zag hij zijn vader en zyn broeder, die onder een grooten kastan jeboom eene schuilplaats voor den regen hadden gezocht. Hij voegde zich by hen en, nauwelijks was hy daar of het ongeluk gebeurde. De twee anderen werden niet Zijn bugel werd door den bliksem in stukken geslagen. Terwyl men het lijk naar het klooster droeg, verspreidde zich een poeierreuk door heel den omtrek, die wel een half uur aanhield. De vader van Jules Lecomte heeft den halven nacht by het lyk doorgebracht, 's Maandags is de moeder uit Namen aan gekomen. Men begrijpt welk treurig toon eel er plaats had. Het lyk werd gekist en naar Ciney, de woonplaats der familie Lecomte, gebracht. Bij eene proefrit op het koersveld van St-Denys Westres viel, bij het over springen van eenen bareel een, paard en botste met den kop zoo geweldig op den grond, dat het dier dood bleef liggen. De jockey, een jonge Engelschman, werd met gebersten schedel opgenomen. Zijn leven is in gevaar. De groote hitte veroorzaakt reeds tal rijke ongelukken. Een meisje van 12 jaren oud te Brussel, was gaan wandelen met hare moeder en zuster, toen het, op de Zuidlaan gekomen, wegens de hitte, eens klaps neerzakte haar toestand is hope loos. Een voerman, wonende Colonnestraat, kwam in de Madeleinastraat gereden, toen hy plots viel, getroffen door een zonnesteek. Hij werd in zijnen val den schedel geklo ven en moest in alle haast naar 't gasthuis gebracht worden. De bladen van Brussel verhalen als volgt de geschiedenis van eenen inwoner van Molenbeek, die wilde rentenieren en bewees er geen het minste verstand van te hebben Na van zijne tante een aanzienlijk fortuin te hebben geërfd, leefde Philip De C... als rentenier en hy liet twee zyner vrienden, een herbergier en een zilversmid, ruim meêdeelen van zyne fortuin. Zekeren dag vroegen de vrienden van De C... hem vijf duizend frank ter leen, onder voorwendsel hunne zaken te vergrooten. De C..., de som te hoog vindend, weigerde. Yan dien stond af was de vriendschap verbroken. Zelfs begonnen de vrienden De C.., te bedreigen de historie van een ge scheurd testament aan het klokzeel te hangen. De jonge rentenier gaf daarop niet veel aandacht. Doch dezer dagen ontving hij eenen brief van zyne vrienden, hem vragend in eene herberg naby de Westerstatie te komen. De C... ging er heen en werd 's avonds meegelokt naar eene eenzame plaats, waar de vrienden op hem sprongen en onder doodsbedreigingen, met den revolver op de borst hem dwongen hun eene som van vijf duizend frank te overhandigenZij wisten dat De C... steeds eene aanzienlyke som op zak droeg en dwongen den man zyn brieventasch voor den dag te halen en de vjjf bankbrieven van duizend frank te overhandigen. De C... koerde naar huis weder, zonder aan zijne vrouw het geval te vertellen,doch Mevr. C... geraakie echter achter de waar heid en dwong haren man een klacht bij de policie tegen de twee vrienden in te dienen. Een brief door de twee afzetters aan De C... gericht, werd in beslag genomen en dient tot bewijsstuk. De twee vrienden zyn ten paleize van justicie ter beschikking van den onder zoeksrechter De Heyn gesteld, die ze te St-Gillis deed opsluiten. Bij eene huiszoeking vond men ten huize van eenen der beschuldigden obligaties, juweelen en kostbare sieraden, ontvreemd uit den huisraad van de tante, terwijl de vrienden hare meubelen verhuisden. Het onderzoek in de zaak Peellaert, de kluchtige bankier en zyn helper Simonis alias baron de Blin die banken sticht ten, geld deden stroomen als water en onder de valsche namen Chatterton, Vin cent, Vivian, Mornas, enz. voor 600,000fr. aftruggelaryen pleegde, is geëindigd. Zij zijn voor de correctioneele rechtbank ver zonden en zullen tegen den 29 gedaagd worden. De vriendin van Peellaert is bui ten zaak gesteld Een waar leger van lijnvisschers doorkruiste Zondag de stad Brussel, om te protesteeren tegen het bederven van de loopende waters en het visschen met netten. De stoet was verscheidene duizenden sterk. De afgevaardigden werden ontvangon door M. Beco, gouverneur van Brabant, die hen beloofde, by den bevoogden minister stappen aan te wenden. Daarna heeft de gouverneur van op zijn balcon de mani- festeerders zien voorbij trekken. Eene mee ting had vervolgens plaats. De policie heeft onverwacht een be zoek gebracht aan een speelkot der Rady- zenstraat, te Brussel, waar, hoofdzakelijk des Zaterdags, de bezoekers geplukt wer den. Een dertigtal slachtoffers, meestal werklieden,die hier hun weekloon kwamen vermorsen, zaten rond de tafels. De inleg- gelden werden in beslag genomen en teprun den baas werd proces-verbaal opgemaakt. Bij het openbaar bezoek van verleden Donderdag werden de koninklyke serren van Laken door 85,000 menschen bezocht. Door den grooten toeloop werden de trams stormenderhand ingenomen. Op de avenue des Boulevards, te St-Joost-ten-Noode, werd eene oude dame derwyze gestooten dat zij onder een trararijtuig rolde dat haar het hoofd en de borst vermorzelde. De ongelukkige werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht. Daags na den paardenprijskarap is het de gewoonte dat de officiers die aan de Military deel genomen hebben, koers houden in den Hippodroom van Bosch voorde. Deze koers werd zaterdag namid dag door een jammerlijk ongeval gestoord. Drie Fransche officiers kampten tegen een Belgischen luitenant. Op het oogenblik dat luitenant Fonwick, van het 22* regiment Fransche dragonders, over eene haag sprong, viel zijn paard. Het dier werd let terlijk op een der steunpilaren van de haag gespiesd en moest ter plaats afgemaakt worden. De luitenant werd, in den val, een been op drie plaatsen gebroken en moest naar eene kliniek overgebracht worden. Zondag namiddag, rond 4 uren, is te Huisse, een automobiel, toebehoorende aan den heer Heyraan, wonende Vrydagmarkt, te Gent, op de baan van Oudenaarde naar Gent, in eene gracht gereden. De inzit tende personen werden uit den automobiel geworpen, doch bekwamen weinig letsel. De automobiel was zeer erg beschadigd. Het ongeluk is te wijten aan het onklaar komen van het stuurtoestel. Men heeft de gebroken automobiel op eenen wagon moe ten laden, om ze terug naar Gent te voeren. Maandag namiddag, rond 4 ure, was te Gent, zekere Veys, werkman, op zwier geweest en was zoo erg beschonken, dat hy ten slotte in de Leopoldstraat, op het gaanpad viel en bleef liggen De agent Dierens kwam ter plaats en wilde de dronkaard doen opstaan, maar de kerel werd woedend en recht kruipende, wilde hij den agent te lijve. In de worsteling werd de agent zynen sabel ontnomen door den kerel die als eenen bezetene te werk ging, en ten slotte den agent in de kaak beet. Een voorbijgaande postbode kwam den agent ter hulp, en ontnam den woestaard den sabel, waarbij de facteur aan den voorarm gekwetst werd. Veys, zich overmand ziende, nam de vlucht, achtervolgd door den agent en den facteur, die hem met groote moeite in de Dampoortstraat konden aanhouden, en naar het policiebureel van het Dok overbrengen, vanwaar hy naar het gevang werd ge voerd. Dit woelig tooneel had gansch de buurt in opschudding gebracht en honderde men schen stonden in den omtrek. Doodgevallen. Twee werklieden reden Maandag namiddag langs de velo- baan te Maltebrugge,eenenpriester voorbij. Een hunner riep hem verschillige scheld woorden naar het hoofd. Nauwelijks was hy eenige meters verder, toen hy dood van zijn rijwiel viel. De priester liep ter hulp en kon de laat ste gebeden voor het slachtoffer lezen. Een dokter werd bijgeroepen en kon enkel den dood vaststellen. Dit droevig voorval heeft eenen diepen indruk gemaakt op de toegestroomde me nigte. Te Sombeke, bij Waesmunster, hoor de MDe Becker gedurende den nacht eene ruit breken in het vertrek naast zijne slaap kamer. Hy sprong op om te gaan zien wat er gebeurdo en zag twee gemaskerde man nen, die reeds door het venster binnen waren gekomen. Zy hadden revolvers, waarmede zij hem bedreigden, indien hy zich niet zonder ver zet den mond liet stoppen en hen de plaats niet aanwees, waar hij zyn geld borg. M. De Becker, vreezende voor zijn leven, gaf hen den sleutel zijner kas, die slechts een honderdtal franks inhield daar niet meê tevreden doorzochten de bandieten nog het huis en zij namen bij het henengaan mee, watzy dragen konden. Zaterdag namiddag is te Vracene een hevige brand uitgebroken die erge gevolgen gehad heeft. De hoeve van den landbouwer Janssens was in brand geraakt en het vuur ver spreidde zich met ongelooflijke snelheid. Vóór de pompiers ter plaatse waren, was eene tweede hoeve, deze van Van Goethem op een vijftiental meters van die van Jans sens gelegen, ook in brand geraakt. Eene derde hoeve, deze van de weduwe Van der Eecken, werd ook de prooi der vlammen en op het oogenblik dat men alles gedaan meende, vatte de woning der eelit- genooten Ruts vuur, Tijdens deze brandramp gebeurde een tragiek voorval, Vader Ruts was 's morgens vroeg overleden. Toen zijne kinderen den doode wilden wegdragen, vielen stukken vuur van het dak op de dekens waarin het gewikkeld was Kort nadien is het vuur van zelf uitge doofd als bij gebrek aan voedsel. De vier woningen zijn tot asch vernield. De schade wordt op 40,000 fr. beraamd. Te Ophasselt is ook brand ontstaan aan een blok van vyf groote hoeven op het ge hucht Manebroeck. Al de gebouwen waren op enkele oogen- blikken de prooi der vlammen. De bewoners Pieter Cobbaut, De Clercq, De Langhe, Bockstael en Van Daele hun vee willende redden, bekwamen erge brand wonden. De schade wordt op 100,000 fr. geschat. De oorzaak van de ramp is onbekend en het parket van Audenaardo is verwittigd. Zondag namiddag kwam Karei De Wasch, Prins Albertstraat, 32, te Sinte- Kruis, per velo van Maldegcm naar Sys- seele, toen hij op de velobaan dezer laatste gemeente 2 soldaten zag afkomen, waar onder een lansier. Toen hij hen vroeg de baan vry te laten weigerden de twee mannen. Meer nog, de lansier stampte velo en veloryder omver hy trok daarna zijne laars af en sloeg er mede herhaalde malen op het hoofd van den jongeling zoodat de scherpe spoor door den schedel drong. De Wasch bekwam aldus eene zeer erge wonde en vier andere, drie in de wang en een onder het rechter oog, waaruit het bloed stroomde. Hij had het bewustzyn verloren, en werd binnengedragen in eene herberg te Sijsseele waar hij afgewasschen werd. Na eenige zorgen kon hij weder per velo te huis geraken, waar hy de aanran ding bekend maakte, en waar hij zijn toe stand zoodanig voelde verslechten dat hij moest berecht worden en in doodsgevaar verkeert. Wat de plichtige soldaten betreft, zy worden ieverig opgezocht. Een gevreesde kerel aangehouden Men herinnert zich dat Henri Priem, 49 jaar oud,af komstig van Zwevezeele, eenige maanden geleden, toen hjj in het gevang van Kortrijk zat, het gerecht wys maakte dat er in do Munkebosschen te Rudders- voordc, eene partij gestolen voorwerpen van groote waarde, voortkomende van kerkdiefstallen, verborgen zaten. Het parket van Kortrijk ging met den gevangene en met het parket van Brugge in die bosschen opzoekingen doen, welke echter zonder gevolg bleven. Sedert dien is Priem, wiens straftijd uit was, in vry heid gelaten hij ging naar die streek terug. Sinds dien werd er wederom in die streek rechts en links gestolen kiekens, konijnen, kruiwagens, landalem, enz en talryke klachten werd daarover gedaan by de gendarmen te De wachtmeester, M. Van Poucke, be sloot Zondag eene klopjacht te doen, en de schelm, door iedereen gevreesd, op te sporen. Na lang zoeken vonden de gendar men den kerel in het bosch liggen slapen. Zij hielden hem aan. De kerel leefde in eene spelonk, waar ook zyn gestolen goed moet verborgen zjjn, doch welke tot heden niet ontdekt werd, gezien de groote uitge strektheid van het bosch (ruim 100 hek- taren). De gendarmen verwittigden de bestolene personen in den omtrek, alsook die by wien Priem gestolen goed te koop was gaan aanbieden en verzochten hen aan de statiën van Pittem, Ardooie en Kortekeer te komen.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2