De Gaskwestie. DITJES en DA TJES. Militaire vraagstuk. Kalljolieke eri Groijd- wetlelijke Vereeniging Renbaan Rency. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heesch zijt, "J?. «i veelheid als van hoedanigheid en kleur. Anderdeels kunnen onze planters de instellingen niet bekostigen, die noodig zijn om de uit te voeren balen degelijk voor te bereiden in onze omstreken wordt het zwavelen en persen slechts door handelaars gedaan. Dus ware het eene belemmering voor onze handelsbetrekkingen koopen van min dan 1,000 kilo zouden doorgaans niet kunnen uitgevoerd worden. Noch tans is onze uitvoer naar Engeland niet gering. In 1904 bereikt hy 3 millioen kilo en voor het tijdstip 1900-1908 was het gemiddeld bedrag nagenoeg 700,000 kilo. De bond der hoptelers uit den omtrek van Poperingbe vestigde reeds de aan dacht van het departement van buiten- landsche zaken op de bedoeling en de waarschijnlijke gevolgen van het wets voorstel, in het Engelsch parlement voorgelegd. Uit naam onzer hopplanters dank ik den achtbaren minister omdat hij zich verhaastte ons gezantschap te Londen te gelasten stappen te doen. Tegen het Fransche tolstelsel hopen wij ook dat hetzelfde departement be schermingsmaatregelen zal nemen. Verleden jaar, tijdens de beraadsla ging over de begrooting van landbouw, had ik gevraagd dat de verslagen onzor consuls te Nuremberg en Liverpool over de hopmarkt, zoo spoedig mogelijk zouden medegedeeld worden aan de landbouwsyndicaten en dagbladen. Tot hiertoe werd de wensch der planters niet ingewilligd. Het zou Dochtans een degelijk middel zijn om den uitvoer onzer hop te begunstigen en onze plan ters aan te zetten de hopteelt en de be reiding te verbeteren. Past op met het zilvergeld. Te rekenen van 1 Augusti aanstaande, sullen de Grieksche zilverstukken van 2 fr., 1 fr. en 50 centiemen niet meer gang baar zijn in ons land. De Nationale Bank sal van nu af die stukken, welke zij ont vangt niet meer terug uitgeven. Zy zal ook de versleten Fransche halflranksken in houden. De vijffrankstukken van Leopold I zullen ook ingetrokken worden. In Frankrijk worden de zilverstukjes van 50 centiemen van vóór 1870, 't is te zeggen met de beeltenis van Napoleon III, ingetrokken, om ze door halve frankskens met de zaaister te vervangen. Zwaluwen. Onder de naam De Zwaluwen is te Borgworm eene maat schappij van jonge meisjes gesticht, die sich verbinden nooit te trouwen met eenen man die jenever drinkt. Maar als de liefde komt... De opening der vischvangst. De wet bepaalt dat de vischvangst zal ge opend worden op den eersten Zondag der maand Juni. Valt do i Juni op een Zon dag dan wordt ze dien dag geopend valt hij op een Maandag dan gaat ze maar open den 7 Juni. Dees jaar valt 1 Juni op een Dynsdag en de opening zal dus op Zon dag 6 Juni plaats hebben. spoorwegen. Men voorziet dat de uitbating der Staatsspoorwegen een tekort van ruim 7 miljoen zal geven. De uitgaven syn verhoogd en de ontvangsten zyn verminderd tengevolge van de krisis. De verhooging der uitgaven komt voor de 2/3 voort uit verhoogingen van loon toegestaan aan de bedienden en werk lieden. Hoewel de toestand niet schitterend is, heeft de heer Minister toch niet geaarzeld de beloofde verhooging toe te staan. De koude in Amerika. Sedert vyftien jaar heeft men te New-York geene koudere maand Mei beleefd. Terwyl het stikkend heet is in Rusland, te Berlyn, te Londen, te Parijs, syn Zaterdag nacht in den omtrek van New-York al de groenten en het fruit bevrosen. Nog een schandaal te Schaar beek. Er wordt gezegd dat een nieuw schandaal zou ontdekt zijn te Schaarbeek in hetwelk een gemeentebediende zou be trokken zyn. Men weet dat de heer Houssa, ingenieur der gemeente, betrokken is in erge feiten te gelykertyd met den heer Van de Putte, gewezen schepene. By het doorsnuffelen der papieren van M. Houssa zou men ontdekt hebben dat deze, voor den verkoop zyner gronden,zich de medehulp had aangeschaft van eenen gemeentebediende aan wien hy eene kom missie van 10,000 frank heeft gestort. Schaarbeek,Waver, Zelzate, welk prach tige drietroa van liberale heldenfeiten En de liberale Volksgazet anders zoo klapziek, houdt er den bek over toe 1 Kunnen de visschen de typhus- koorts en de eholora voortzetten De proefnemingen door de dokters Rem- linger en Nomi op roode visschen gedaan, bewyzen dat een visch, die in een vuil water leeft, door zyne organen de kiemen dezer ziekten kan mededeelen. Onder opzicht van de gezondheidsvoor- waarden der voeding, heeft dit feit geen belang, want deze geleerden hebben vast gesteld dat, zelfs als deze visschen gezoden werden zonder gekuischt te zyn, de ver kregen temperatuur alle ziektekiemen ver nietigt. De visschen kunnen echter de ziekte kiemen van een besmetten waterloop naar een reinen vloed overvoeren, wat de smet- ziekten uitlegt die soms langs waterloopen uitbreken. Beheer van Posteryen. De wet van 1 Mei 1909 treedt in werking op 1 Juli 1909. Om tegen het port van voormelde wet bepaald vervoerd te worden, mogen adres- of visite-kaarten, waarop geschrift staat, niet meer dan 14 centimeter lang en 9 centimeter breed zyn. De aanwyzingen betreffende het adres van verzekerde brieveu moeten op de bui tenzijde van den omslag geschreven zyn. De erkenningskaarten, by artikel 3 der wet van 1 Mei 1909 bedoeld, worden ver kocht tegen 50 centiemen het stuk hun geldigheidsduur is beperkt tot vyf jaar De vorm van die kaarten, de datum van den welken zy ter beschikking van het publiek worden gesteld en alle verdere maatregelen tot uitvoering worden vastge steld door den Minister van spoorwegen, posteryen en telegrafen. De vervoerkosten aan bevelhebbers van schepen te betalen voor poststukken, her komstig uit of bestemd voor overzeesche landen, met gelegenheidsvaartuigen ver voerd zyn, per zending, vastgesteld als volgt: Brieven 10 centiemen. Postkaarten en andere stukken 5 cent. Liberaal Jubelfeest. Op Zon dag 6 Juniaanst., gaat onze Aalstersche liberale Werkmanskring het Zilver Jubel feest van zyn bestaan vieren. Nu het zou wel schynen dat de oproep aan de liberale sociëteiten gezonden niet al te wel moet beantwoord zyn geweest, daar men zich in de noodzakelijkheid heeft be vonden eene tweede uitnoodiging te zenden onder date 25 Mei 11. en luidende Aangezien uw geëerde Maatschappy nog niet beeft beantwoord aan onzen op roep tot het deelnemen aan de liberale betoogingEn verder wordt dringend verzocht de grootsche manifestatie door aanwezigheid te willen opluisteren. Reeds hebben een zestigtal Maatschap pijen toegetreden, zegt de omzendbrief in Vlaamsch en Fransch opgesteld... Zou daar niet wat bluf als lokaas onder schui len Wat er dan ook van zy Nieuwerkerkon zal, naar men ons verzekert, fel gerepre senteerd zyn door twee zyner blauwe sommiteiten Vriend Adam alias Arekens Dol en vriend Mastic... Ertiche I... K. L. De rechterzij. De rechterzijde van Kamer en Senaat zijn bijeengeroepen voor Woensdag 2 Juni, teD 10 ure 's mor gends, in het paleis der Natie, om samen over de militaire kwestie te beraadslagen. Wij hebben de overtuiging dat onze achtbare gekozene Volksvertegenwoordi gers en Senators zich krachtdadig zullen verzetten tegen alle verzwaring der mili taire lasten.... Heerschap Rens, 't liberaal orakel van Geerardsbergen schryft in v De Volks gazet i Wat onze liberale propagandisten be- treft, ze zullen schoon spel hebben voor ons is de toestand klaar. Het zal voldoen- de zyn de kiezers eenvoudige vragen te stellen, waarop zelfs de minst ontwikkel- den het antwoord niet zullen schuldig bly ven En dan verwyt heerschap Rens ons, Katholieken, dat we de forten der Maas en van Antwerpen hebben gestemd, de ka nonnen te hebben vernieuwd en het effectief te hebben verhoogd. Aan zooveel schijnheiligheid hebben wy ons niet verwacht van een der hoofdleiders der party die durft aanspraak maken op het monopool van de eerlijkheid en recht schapenheid te bezitten. Maar wie weet er niet, ten zij Heerschap Rens, det de forten der Maas en van Ant werpen, de vernieuwing der kanonnen, de verhooging van 't effectief slechts werden gestemd dan na het aanhoudend aandringen der liberalen 't Was 't mes op de keel dat dit alles werd gestemd... Wie waren het altijd en wie zijn het heden nog die ons, Katholieken, altyd ver wijten dat er voor de verdediging onzer onafhankelijkheid niet genoeg wordt ge daan De liberalen en ten bewijze wie eischt er heden afschaffing der loting en van de plaatsvervanging waaruit eene verzwaring der krijgslasten onvermijdelijk moet voort spruiten Het liberaal programma, zegt Heerschap Rens, zal zijn gelijk het altoos is geweest in zake van legerinrichting i O een mangeen kanon, geen cent meer en aftchafling der plaatsvervan- ging en der loting. Ziedaar iets zoo kolossaal dom dat de bekrompensten onder de bekrompenen zul len moeten uitroepen Hoe dwaas toch En inderdaad wie zal er niet begrijpen dat in de afschaffing der loting het aUeman soldaat gelegen is Nu, jaarlijks trekken er 13,000 jon gelingen naar 't leger en de loting afge schaft. zouden er 33,000 moeten optrekken, dus 20,000 meer. En om die 20,000 man schappen uit te rusten, wapens te verschaf fen, te kazerr.eeren te commandeeren zou het geen cent meer kosten Wij hadden tot hiertoe 'nen anderen dunk over. heerschap Rens nooit hebben wy kunnen aannemen dat zulke dwaashe den uit zijnen koker komen konden. Hy mag met Groene Pie meê gaan!.. Aan onze abon- nenten. wy berich- ten onze geachte abonnenten welke over 1909 nog niet hebben betaald, dat wy hen kortelings eene kwittantie zullen laten aanbieden. Men gelieve op eerste aanzoek to betalen ten einde verdere onkosten van ontvangst en ons dubbel werk te sparen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft benoemd Titulairen Kanunnik en Theologaal, den Z. E. H. Van Ongeval, S. T. B., leeraar in het Groot Seminarie Lid van den Bisschoppelyken Raad, de ZZ. EE. HH. Kanunniken Haelterman, S. T. B. en De Lepeleer Pastoor te Elene, den E. H. Vereecke, onderpastoor van Sint-Annakerk te Gent, in vervanging van den E. H. Lebacq die zyn eervol ontslag bekomt Onderpastoor te Vjnckt, den E. H. De Beer, onderpastoor te Hamme-Ste-Anna. Wy roepen de aandacht onzer lezers op het volgendo verslag waarvan M. Moyer- soen lezing heeft gegeven in zitting van den Gemeenteraad van Maandag 11. In de laatste zitting van den Gemeente raad is aan het Schepencollege gevraagd aan welke oorzaken de zoo merkelijke vermeerdering van verbruik der gas besta- tigd door verschilligen moet, toegeweten worden. Ik had de eer te verklaren dat. naar mijn oordeel, deze vermeerdering moet toege schreven worden aan de vermeerdering van drukking door het Gesticht gegeven, ten gevolge der herhaalde klachten der bevol king en aan de bijna algemoene slechte regeling der gloeibekken. Leden van den Raad, namelijk, MM. De Naeyer en De Blieck, zonder do gegrond heid van onze bevestiging te willen betwis ten, hebben houden staan dat, volgens hun gedacht, deze vermeerdering van verbruik ten deele ten minste te wyten is aan de slechte hoedanigheid der gas en zy hebben aangedrongen opdat de Stad zonder verwijl eene scheikundige ontleding der gas zoude bevelen. Dit voorstel werd door de meerderheid heid der leden van deD Raad bijgetreden en het College stelde zich opnieuw in betrek king met den aangestelden deskundige, Mr De Gand, om hem te verzoeken het na zicht te willen doen van de waarde eD van de verlichtingskracht der gas. Ten anderen hebben wy de Maatschap pij der gas uitgenoodigd tor beschikking van onzen expert de noodige tuigen te stellen om zyn onderzoek te kunnen ver richten. Mr De Gand heeft ons onmiddelyk ge antwoord dat hij zich ter onzer beschikking hield om dit werk te verrichten maar dat, vooraleer zulks aan te vangen, hij een per soonlijk onderhoud met ons wenschte te hebben. Gedurende dit onderhoud deed de acht bare Bestuuurder der gas van Leuven ons opmerken dat, volgens zijn inzicht het werk dat wij hem uitnoodigden te doen, geenen uitslag zou opgeleverd hebben en dit om eene dubbele reden. 1. Omdat, in de veronderstelling dat zyn onderzoek tot zekere bestatiging van gebrekkigheid aanleiding zoude geven, de maatschappy liet recht zou hebben tot een tegenonderzoek te doen overgaan en dat niets haar zoude belet hebben onmiddelyk de hoedanigheid der gas welke zy levert te wijzigen. 2. Omdat hij overtuigd is dat de hoeda nigheid der gas niets te wenschen laat. Te meer heeft M. De Gand ons nog be vestigd. hetgeen wij U hier in den Raad gezegd hebben, dat het een volstrekt mis- dacht is te gelooven dat de slechte hoeda nigheid van de gas invloed op het verbruik zou kunnen uitoefenen de gas slecht ge maakt door toevoeging van lucht zal het verbruik niet vermeerderen om reden dat de lucht zwaarder is dan de gas en hoe vloeibaarder de gas is des te gemakkelijker zij doorvliegt; daarenboven vermengt de lucht zicli niet goed met de gas en het zou onmogelijk zijn van 3 tot 5 lucht in de buizen te jagen zonder dat men het niet onmiddelyk zoude bemerken. De vermeerdering van verbruik waarvan men zich beklaagt heeft geene andere oor zaak dan deze welke wij U aanduidden tijdens onze laatste zitting,het is te zeggen, de vermeerdering van drukking door het gesticht gegeven. Deze vermeerdering was noodig ten ein de eene voldoende drukking te kunnen geven tot het uiteinde der gasleiding, na mely k langs den kant der Brusselsche- straat. Alle vermeerdering van drukking heeft voor gevolg eene vermeerdering van ver bruik omdat de verbruikte hoeveelheden in evenredigheid zyn met de vierkantswortel der drukkingen alzoo by voorbeeld, indien men op eene gasleiding welke 100 kubiek meter verbruikt, onder eene drukking van 40 millimeter, de drukking vermeerdert tot 50 millimeter, zal het verbruik met een weinig meer dan 10 kubiek meter per unr of met 10 ten honderd vermeerderd worden. Degenen welke den Auerbek gebruiken kunnen beletten dat deze vermeerdering van drukking, eene vermeerdering van uitgave voor gevolg zou hebben, door hun ne bekken te doen regelen naar de nieuwe middelmatige drukking door het gesticht gegeven. De regeling van den bek is noodig, niet alleenlijk om een goed licht te bekomen maar ook om een te groot verbruik te ver mijden. Do gewone Auerbek mag slechts van 100 tot 110 liters per uur verbruiken in geval hy niet geregeld is zal men ge makkelijk tot een verbruik van 200 liters geraken en door het feit zelf dat door de opening van den bek te veel gas ontsnapt bekomt men een slecht licht. Ik aarzel niet te bevestigen dat onder al dezen die zich beklagen over eene vermeerdering van gasverbruik er, om zoo te zeggen, geen enkele is die overdreven uitgaaf niet moet toewyden aan de oorzaken welke wy aan duiden. Daar is het middel en wy hebben er aan gehouden lezing van deze nota te geven om al diegenen, welke Auerbekken gebruiken, aan te wakkeren tot de noodige regeling te doen overgaan door bekwame mannen, welke hier overigens in de stad te vinden zijn. Te meer raden wy hen aan zich slechts te bedienen van bekken van 1® kwaliteit en op te letten dat de manchons of netje in verhouding wezen met hunne bekken liet is een misdacht te gelooven dat een groote manchon meer licht zal geven indien hy niet stiptelijk in verhouding is met den hek zelf. Eindelijk is het goed zyne bekken van tyd tot tyd te doen nazien. Ik roep de aan dacht diergenen welke zich met het plaatsen der gas gelasten op den grooten dienst die zy aan het publiek zouden bewyzen met een stelsel van abonnement in te richten welke overigens in Brussel ook bestaat. Het is klaar dat het onmogelijk zou zijn te doen overgaan tot eene ernstige regeling der hekken wanneer de drukking zelf te veranderlyk is. Om er ons rekening van te geven heb ben wij eenen zelfwerkenden bestatiger van drukking aankgekocht welke ons toe laat elk uur van den dag of van den nacht te zien welke de drukking van het gesticht is. Wy zullen alsdan, desnoods maat regelen kunnen nemen om de te dikwerf herhaalde veranderingen van drukking te vermyden. van het Arrondissement Aalst. De jaarlijksche Algemeene Vergadering der Katholieken van het Arrondissement Aalst, zal plaats hebben op Zondag" 20 Juni aanstaande, te Aalst. Er zal op dien dag te Aalst eene betoo ging gehouden worden voor de feestviering van het 25jarig Jubileum van het Katho liek Staatsbestuur. Die betooging wordt ingericht door de Katholieke en Grondwettelijke Vereeniging en door den Katholieken Burgerskring der Stad Aalst. PROGRAMMA. Om 9 uren 's mor gens bijeenkomst der politieke Overheden en der Katholieke Maatschappijen der Stad en Omliggende in het Lokaal van den Katholieken Burgerskring, Korte Zout- straat. om zich vandaar stoetsgewijze te begeven naar de Sint Martinuskerk, alwaar om tien ure eene solemneele Mis, gevolgd door een TE DEUM, zal gezongen worden. Na de Mis optocht door de Stad. Om 11 1/t ure, Algemeene Vergade ring in de Feestzaal der Patronage van Sint-Jozef, Meuleschettestraat. Aanspraak door onze Volksvertegenwoordigers en Senators. Om 1 uur namiddag, in de ruime Zaal van den Katholieken Werkmanskring, Korte Zoutstraat, VOLKSBANKET, op geluisterd door een prachtig orkest. De pry's van het banket is gesteld op drie frankeneen flesch Bier inbegrepen De inschrijvingslijsten moeten terug gezonden worden ten laatste vóór den 8 Juni 1909. Alle mededeelingen en briefwisselingen moeten gestuurd worden op het adres Mijnheer Eugeen Bosteels, Advocaat te AalstII, Keizerlijke Plaats. i-*_ f, -yDeze vermaarde renbaan 1 1 zal in onze Stad Aalst, op Donderdag: 3 Juni aanst. aankomen en hare tenten opslagen, op 't Esplanadeplein, om ons te verlaten den 7 Juni. Zij zal hier dus 4 dagen vertooningen geven. Alle avonden Luisterlyke Vertooning en Zondag 6 Juni eene Dagvertooning. Deze wonderbare Renbaan,de eenigo van zyn soort, reist per specialen trein samen gesteld uit 30 wagons. Al de vertooningen zijn door M. Rancy gekozen van uitzonderlijke nummers dio verleden winter te Parys werden opge voerd en daar zooveel by val hebben geno ten. 't Is genoeg gezegd dat alles van 1® klas is. Onder de talrijke nummers die iedereen zal willen zien moet men melden de Mo derne Samson, de jongste en de sterkste athleet der wereld, de eenigste die op zijne schouders een pccrdjesmolen dragen kan, bezeten door 6 personen en draaiende met buitengewone snelheid Baghonghi de kleinste ruiter die ooit op een peerd ver scheen, met onvergelijkbare vlugheid cn eene blijgeestiggeid die deze van den be faamden koroiekLittleTiche verre overtreft. De vijf vaste baren door de beroemde Broeders Ddlvai.'s, de Parijsche Koet sierster, groot komiek tooneel, schepping van Clown Bob O'Connor de wonder bare Zeehonden, goochelaars, equili bristen, eigendom van M. Rancy en talrij ke andere aantrekkelijkheden. Bij iedere voorstelling, zal de vermaarde en zoo goed befaamde rijkunstenaar Rancy persoonlijk acht hengsten van zuiver Arabi sche bloed door hem gedresseerd aanbieden. Wie dus iets merkweerdig by wonen wil, neme de gelegenheid waar en wone do voorstellingen by van deze wonderbare Renbaan Indien gij een schoone keus wilt hebben van Gordijnen, Stors, Brisc-vues, Tapijten enz., en in vertrouwen koopen, wendt u tot het huis Karei Van de Putte en Zuster, Korte Zoutstraat, 29, Aalst. Programma van het Concert welke zal gegeven worden op Donderdag 3 Juni 1909, om 20 ure> ten Kioske, Groote Markt, te Aalst, door de Koninklij ke Harmonie, onder het bestuur van Mr R. Lenssens. 1. Art et travail, Marche Mertens. 2. Le Capitaine Penriot, Ouverture, Gevabrt. 3. La Reine de Saba, Fan- taisie, Gounod. 4. En Pologne, Mazurka Wesly. 5. Sylvia, ballet 4 n°' A. B. C. D. L. Delibes. Aalst en omliggende koopt uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men do bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryeen. Bijzondere pry's voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. AALST. Ongeval. Dinsdag namiddag, rond 3 1/2 ure, wilde Leo Rin- goir. schilder, wonende Bierstraat, twee ladders op elkander binden aan het huis Monfils, brouwer, Gentschensteenweg. Hy trok de ladder over en deze viel op hem. RiDgoir klaagt over inwendige pijnen én werd eenen arm gebroken. Dr Hertecant heeft hem de eerste zorgen toegediend. Het is bewezen dat al dezen die met de purgeerpil van Dr Walthéry eene proef nemen, haar duizendmaal beter en voordeeliger vinden dan alle andere reme- diën. 1 fr. de doos voor een jaar. Maandag avond, om 6 1/2 uren, ge beurde een erg ongeluk in de houtzagerij Russia, Klein Dok, te Gent. Kamiel Dessyn, 52 jaar oud, daglooner, wonende Brugschen steenweg, verdroeg met een anderen werkman eene spar van ongeveer 300 kilos zwaar hy sukkelde eensklaps en de vracht viel hem op het hoofd, hem doodelyk kwetsendo. Hy bekwam eene schedelbreuk. Na de eerste verzorgingen van dokterVercauteren ontvangen te hebben, werd de ongelukkige naar de kliniek van het gesticht van den Houtbriel overgebracht, waai- hij Dynsdag morgend, om 3 ure, overleed. De ongelukkige werd door eenen toege- snelden priester de H. Rechten toegediend in de Russia. Dessyn was gehuwd en vader van vyf kinderen. Een ander bewijs. De genezin gen door de Foster Pillen voor de Nieren verkregen, zyn allen gemakkelijk om na te zien, en de menschen die zich de moeito geven zich door hun eigen te overtuigen zijn altijd getroffen door de warme dankbe tuigingen, die de zieken, door dit middel genezen, aan den dag leggen zulks ver klaart zich zeer natuurlijk door het feit dat, daar zy hunne verklaring niet ver kocht, doch alleen uit zuiveren dank voor ons aller welzijn gegeven hebben, gevoe len die menschen hoegenaamd geene moei lijkheid de waarheid te bekennen De liier- volgende verklaring verandert in niets aan dien regel. In Augustus 1907 bekende ons M. L. Spaens, 55, Pieter Coeckestraat, te Aalst Ik ben gelukkig te mogen bevestigen dat ik genezen bleef, dank aan de Foster Pillen voor de Nieren, welke ik drie jaar geleden gebruikte Sinds voelde ik nooit meer de minste pijn. Nochtans alvorens die pillen te nemen, leed ik sedert lang aan vreese- lyke nierpynen, ik kon niet meer buigen of bukken voor wat het ook zy, mijn wa ter was troebel, ik had den eetlust gansch verloren, ik verkwijnde van dag tot dag en werd wanhopig, totdat ik mijnen toe vlucht tot de Foster Pillen voorde Nie ren nam, verkocht in de Apotheek De Yalkeneer en gij kent den uitslag, na drie dagen was ik verlicht, na acht gansch en volkomen hersteld. Sinds voelde ik nooit meer nierpijn myn water is steeds regel matig, ik buk mij en kom weder recht zon der te lijden, in een woord ik geniet de beste gezondheid. Ook is myne dankbaar heid voor die goede Foster Pillen grenze loos en om den nierlijders te helpen, ver oorloof ik U volgaarne mijne genezing be kend te maken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 21. Miss Wrichtincton, de jongste lucht- schipperin der wereld, heeft volgens een Gentsch blad, de vergunning bekomen om met haar nieuw vliegtoestel proefnemingen te doen op het Oofeningsplein, te Gent- brugge, op Zondag 6 Juni, om 5 uren na middag. Kostelooze toegang voor 't publiek. Maatregelen zyn genomen om alle gevaar voor de toeschouwers te vermijden, ggfflp* TYPIIUS. Nu dat de typhus alom lieorscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louise-Marie, te verkrijgen bij O. Taeymans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. De ingenieurs Bayet en Esschen, van Brussel ontdokten maandag, toen zy in hun bureel kwamen, dat een lessenaar, waarin de sleutel der geldkas lag. geopend was En, de geldkas openend, kregen zij weldra het bewys, dat iemand het geheim kende om de brandkas te openen. Daaruit was een pak titels, ter waarde van 5000 frs. weggenomen De vermoedens vielen op Alfons M., bu- reelbediende, welke beweerde onschuldig te zyn. Later vernam men dat hy had ver klaard, dynsdag morgend, heen te gaan om 't noodige geld te halen, ten einde zijne meesters schadeloos te stellen. Dit was dus eene bekentenis. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de man, die gehuwd is, ook nog eene minares had. Men ging op zoek naar M... en twee agenten zagen hem dynsdag avond zitten aan eon cafe der Beursplaats Hy werd dadelijk naar het bureel van de Graanmarkt gebracht. M... werd in bezit bevonden van 1,700 frank in geld, som voortkomend van de uitwisseling van een gedeelte der gestolen titels. Toen moest hy alles voluit beken nen, doch hij weigerde te zeggen waar zijn lief woonde. Deze werd niettemin in eene gegarnierde kamer, in de Troonstraat te Ëlsene, om elf uren des avonds, aange houden. Do vrouw van M... is ook als concierge in dienst van de ingenieurs. DE TOMBOLA der Tentoonstelling van Brussel is, gelijk alle hare gelijksoor tige, een hasardspel; 't is verstaan. Zy heeft geen ander grondslag dan de kans niemand zoekt het te loochenen. Voor 't overige 't grootste getal der speculaties berusten op geen ander princiep; maar ditmaal het geld besteed aan den koop der biljetten dient tot verzekering van den goeden uitslag en den luister eener Ten toonstelling waaruit gansch België groote- lyks zal voordeel trokken, te beginnen van don grooten tentoonsteller tot den node- ringsten werkman aan wie den gang der zaken, die eene Tentoonstelling vergezelt en volgt, werk en goede loonen verschaft. Biljetten der Tombola koopen, 't is dus de kans loopen een belangryk lot te win nen, en 't is te zelfder tijd, aan eene groote zaak medewerken. O. P. 25-5-09. Te Cureghem werd een 9jarig e door eene automobiel overreden. Het kind verdween geheel onder het zware rijtuig. Toen het er onder uit werd gehaald, was een stuk van het hoofd af en verscheidene lidmaten gebroken. Het kind bleef op den slag dood. Men zegt dat de maaglijders geene andere suikery peen mogen gebruiken, dan die van het huis F.-C. JACOBS. Onweder. Woensdag namiddag, heeft een zwaar onweder gewoed over Lo- keren en het omliggende. Een der zwaarste onweders die wij hier gekend hebben. De donder is op verscheidene plaatsen geval len: De haan van den toren werd getroffen. Ook in de fabriek van M. Isabey drong de vurigaard binnen. Verscheidene riemen werden doorgebrand, zoodat de getouwen van de wevers stil vielen. In den omtrek zijn versclieidone boomen getroffen. Alles bepaalt zich, Goddank 1 tot stoffelijke schade. Indien uwe maag elke spijs weigert, beproeft Cibils. Groot: Bréderodest. Brussel Woensdag morgend rond 6 ure vond een voorbijganger te Sint Nikolaas, in de gracht, aan den Wipbarreel van den ijzeren weg Mcchelen-Terneuzen, tnsschen de Kaap- en de Damstraat, eenen persoon liggen zieltogende, met eenen arm af op eenigen afstand van den stervende lag een heen, waarvan do voet nog in den schoen stak en de ongelukkige had ook eene wond aan het hoofd. Oogenblikkelyk riep de man, die hem gevonden had, om hulp. Dokter Burgh- graeve en de eerw. heer Van der Poorten, onderpastoor der dekanale kerk, werden er bij geroepen. De ongelukkige kon nog het H. Olijsel ontvangen. Toen de dokter zijne hulp wildo verleenen stierf hy ter plaats. Het lijk werd naar het hospitaal gedragen. Het slachtoffer werd herkend. Het was Augustin Thys, 27 jaar, schoenmaker by zyne ouders op het Kleinhulst, die met een schoenkraam op de markten staan. Hy moet Dinsdag avond met den laatsten trein die van Mechelen komt, overreden zyn en er blijven liggen tot 's anderendags. Wat schrikkelijke doodstrijd en pijnen moet de raenscb doorstaan hebben, gedu rende den tyd dat liij daar gelegen heeft zonder hulp aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Depratere, zij is zonder twyfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altyd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen by Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Een vreemdeling kwam Maandag na middag bij M Ch. De Boes, op de wyk Drie Koningen, te St-Nikolaas. Met slimme streken wist hy hem 5 fr. te ontfutselen daarna trok hij naar de' wed. Vercauteren en kocht er eene manshorlogiehy zegde onmiddelyk te komen betalen, daar hy eerst Amerikaansch geld moest laten uit wisselen. Eindelijk kwam hy by M. Cogels in de Hofstraat ook met eene dergelijke leugen wist hij daar eene som van 10 fr. los te maken. Weldra werden de drie be drogenen gewaar, dat zij met een geslepen af truggelaar te doen hadden. Zij legden eene klacht neer op het policiebureel, van waar er ernstige opzoekingen gedaan wor den om den bedrieger te vinden. Kosteloo se reis naar Brussel. De beroemde firma Tietz van Brussel leidt ons van verwondering tot verwondering. Wijlens de Sinxenweek van den 31 Mei tot den 5 Juni, is die firma niet alleen te vreden met occasies te geven die men nog nooit gezien heeft maar boven dien betaalt het huis Tietz de reis terug aan allen, kalanten en vrienden, die naar Brussel willen komen. Leest alle maal Zondag aanstaande Het Nieuws van den Dag of Laatste Nieuws, waarin eene groote annonce Tietz zal verschijnen die de voorwaarden van deze kostelooze reis zal uitleggen. A. H. 93017. Een inwoner van Wortegem had, dronken zynde, zijne meubels in stukken geslagen Daar zyne vrouw hem zyn schan delijk gedrag verweet, bracht hy de onge lukkige vyf hakhen met een kapmes op het hoofd toe. Met een slag te willen afweren, bekwam het slachtoffer ook een slag op den pols, die men denkt gebroken te zyn. De arme vrouw kon zich eindelijk uit de handen van den woestaard losrukken en by geburen vluchten, waar zy de noodige zor gen ontving. De dader heeft de vlucht ge nomen. Het parket van Audenaarde is ter plaats geweest, om een onderzoek te doen. De Pionnier II het nieuwe vaar tuig van het Werk der Ibis, zal eerlang in zee steken voor de haringvangst. Sedert 1856 heeft Oostende geene haringvisschers meer uitgereed. De Pionnier II is be mand door 15 visschers van Oostende en Nieupoort. Hij is voorzien van 100 netten, hebbende eene lengte van 3500 meters, 100 vaatjes zout, 350 ledige tonnen en mondbehoeften voor twee maanden. Zes gouden bruiloften. Op de 750 inwoners welke de bevolking uitmaken der gemeente Mesnil-St. Blaise, worden op 31 dezer maand, gelijktijdig zes gouden bruiloften gevierd. Te Meslin l'Evèque is door het parket van Doornik een onderzoek - ingesteld over een vreeselyke misdaad. Een steengraver, Gustaaf Gossuin, 32 j., poogde betrekkingen aan te knoopen met Marie Morrie, 28 jaar, naaister. Gossuin verzocht het meisje ten 9 1/2 ure naar het gehucht Claude te komen. Maria Morrie begaf er zich naar toe en vond er Gossuin met een geweer onder den arm daar hy als wildstrooper bekend stond,nam het meisje geene aandacht op het wapen. Een half uur nadien weerklonken er eensklaps twee schoten eenige personen snelden toe en vonden Marie Morrie badend in haar bloed ten gronde liggen de onge-

De Denderbode | 1909 | | pagina 2