Zondag 6 Juni 1909 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4161 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. Hoogst leerzaam. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Algemeene Vergadering Heeren liberalen iets voor U. Buitenlieden Zondagrust. DE DENDERBODE. Dit dlad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Wan de Putte-Goosseng, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQIIK 8Ut'H. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 340 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelgt, SS Juni 1909. Weinige maanden geleden hebben de socialisten een boekwerkje in den buiten verspreid, in hetwelk zij voorstellen hoe zij het zouden aan boord leggen om de boerderij in te richten indien zij meester moesten worden. De socialisten zouden in 't groot boeren. Ooed, maar hoe zullen zij dat kunnen ten uitvoer brengen zonder de landerijen in te palmen of liever te rooven Ja, hoe zullen zij het kunnen ten uit voer brengen, zonder de landbouwers welke nu vrije mannen zyn, tot eenvou dige werklieden, tot slaven van den Staat te maken Wie met de landbouwnijverheid eenigzins bekend is, zal overtuigd zyn dat dit stelsel van boeren in 't groot door de socialisten aangeprezen, slechte uitslagen zou opleveren daar noodzake lijk de voortbrengst verminderen zou. Nu, het bewijs van 't bovenstaande komt in Duitschland geleverd te worden. Het waren geene socialisten maar wel kapitalisten welke de proefneming waagden. Die kapitalisten deelden de zienswijze onzer socialisten en zy ook dachten dat boeren in 't groot veel profijtiger wezen zou dan boeren in 't klein, daar het uit baten van andere nijverheden in 't groot meer winsten afwerpt dan in het klein. Twee naamlooze maatschappijen wer den dus gesticht met het doel uitge strekte landerijen aan te koopen. Om te beginnen kocht men er voor 250 duizend franks. Bekwame bestuurders, landbouw ingenieurs waarschijnelyk, werden aan 't hoofd geplaatst en als hunne helpers traden bekwame bedienden op de han denarbeid werd verdeeld onder specia listen de voortbrengst werd geregeld volgens een zeer uitgebreid programma; men bespaarde 't gebruik van gebouwen en van land bouw tuigen min grond werd gebruikt voor wegels en uitwe gen, enz. enz. Men bespaarde, i. a. w. al wat maar mogelijk was. Eene dezer maatschappijen, deze die te Lugnitz, in ThuriDgen, gevestigd was, werd na een kort bestaan van dry jaren ontbonden. 't Was eene samenwerkende maat schappij en de werklieden mochten, na afhouding van 4 ten honderd als kroos voor het kapitaal, de winsten opstrijken tot een beloop van 75 ten honderd. Het stelsel van de werklieden in de winsten te laten meêdeelen wordt door enkelen voorgestaan, doch de eerste voorwaarde is dat er wezenlyk winsten gedaan zyn. Maar zie, te Lugnitz had men zoo wat gerekend zonder den weerd men had niet voorzien, maar ook niet kunnen voorzien, dat het ten jare 1905 zou rege nen van den 15 Juli tot den 15 Oogst en dat byna zonder ophouden. Nu. 't gevolg hiervan was dat het oogstwerk meer kostte dan men het voorzien had en tot overmaat was daarbij de oogst gansch mislukt aange zien men zich tot de teelt van een klein getal veldvruchten had moeten bepalen. Er was dus geene winst en zij die er zich aan verwachtten iets op te stryken waren miscontent, iets wat goed te be grijpen is. Denken dat men het loon van zynen arbeid gaat ontvangen en met eene ijdele beurs moeten aftrekken, wie zou er nu toch niet miscontent zijn Dat kon of mocht zoo niet zyn en men wijzigde de standregelen ten voordeele der werklieden, maar 't was boter aan de galg gekletstde uitbating leverde geene winst op en er bleef niets anders over dan de maatschappij te ontbinden. Deze proefneming toont aan dat de stichters der maatschappij de ondervin- ving uit het oog hadden verloren, name lijk dat om de gronden de meeste vruch ten te doen opbrengen, zij by kleine oppervlakten moeten bewerkt worden. Die ondervinding leert immers dat eene kleine boerderij betrekkelijk meer opbrengt dan eene groote. Waarom? Omdat de gronden beter worden bewerkt en grootere krachtont wikkeling wordt ingespannen om zoo veel in te oogsten als 't maar mogelijk Wij besluiten dus en zeggen Water dan ook van zy, wij bestati- gen dat de boerderij in 't groot gelijk de socialisten ze zouden willen inrichten, in Duitschland totaal mislukt is en bij de roode hersenschimmen moet gerang schikt worden. VAN DEN BELGISCHEN BOERENBOND Verleden Maandag, 2° Sinxendag, had te Leuven de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Belgischen Boerenbond. Te 10 uur 's morgends begon de ver gadering in de groote feestzaal die letterlijk gestampt vol was. Er was nog veel meer volk dan verleden jaar. Aan het bureel namen plaats E. H. Kan. Luytgaerens, alsgemeene secre taris, die voorzat M.M. Hermans- Ausloos VlieberghCosyns Frateur Van den EyndeOsc.; E.E*H.H Delvoie; Tyck Van Damme leden van den Hoefdraad Prof. Wagemans, enz. De Ministers Helleputte en Schollaert, alsook M.M. Palmers en Maenhout, Volksvertegenwoordigers,en M.Bareel, Burgemeester van Calmpthout, hadden verontschuldigingen gestuurd. E. H. Kan. Luytgaerens geeft eerst een kort overzicht van het verslag over de werkzaamheden van den Belgischen Boerenbond gedurende het jaar 1908. Het verslag geeft in een eerste deel eenige inlichtingen over den toestand en do algemeene werking van den Boeren bond en zyne Boerengilden, en duidt de 1 grondgedachten aan welke de basis en het doel uitmaken der instelling. Daarna spreekt hy meer bepaaldelijk over de werkzaamheden der verschillende afdee- lingen en aanverwante inrichtingen. De Boerengilden zyn wederom aange groeid in getalsterkte in 1908 zyn er 27 nieuwe gilden bijgekomen en 2752 nieuwe leden er zyn nu 506 Boeren gilden aangesloten met 41,701 leden, hetzy °P 5 jaar eene vermeerdering van 19,889 leden. Na mededeeling dezer cijfers spreekt het verslag van de werking der Boeren gilden en legt uit hoe zy het aan boord leggen om hun dubbel doel, het gods dienstig en stoflelijk doel, te bereiken in 't bijzonder wordt er gewezen op hetgeen zy doen, door de voordrachten en anderszins, tot onderricht hunner leden. Verder gaat het over het bestuur van den Boerenbond, dat bestaat uit den Hoofdraad en het Hoofdbestuur, en over het personeel. Dan volgt een hoofdstuk over de algemeene werkzaamheden van den Boerenbond Raadplegingen van allen aard worden schriftelijk en mon delings gedaan er werden 180 voor drachten gehouden de Vacantieleer- gangen van September telden 160 inschrijvers. Hier wordt er op gewezen dat de toehoorders voor ongeveer elke les een handboek of modellen of een korten inhoud en verdere stukken, in den Boerenbond opgemaakt, voor han den hadden. In een aanhangsel bij het eerste deel worden de werkzaamheden meegedeeld van een dozijn boerengilden bij de paro chiale boerengilden aangesloten en van de proostenbonden, die nu in vier der vyf Vlaamsche provincies bestaan. Het tweede deel van het verslag spreekt over de uitslagen gedurende het verloopen jaar bekomen in de midden- afdeelingen die in den schoot van den Boerenbond bestaan. Wij laten hierna eenige cijfers volgen, hier en daar uit het verslag geknipt. Aan- en Verkoopvennootsehap. In 1908 werd er voor de verbruikge- noolschappen der aangesloten gilden en voor afzonderlijke loden aangekocht Meststoffen. 28.349,043 kil. voor 1.759.475,61 fr. Hier is, ten gevolge van eene groote verhooging in de prij zen van een der meest gebruikto mest stoffen, de metaalslakken, eene vermin dering aan te stippen. Maar de geld waarde van de meststoffen in 1908 aan gekocht is 147.218,39 fr. meer dan die van 1907. Veevoeders. Er werden dit jaar aangekocht 34.126.072 kil. veevoeders voor een gezamenlijk bedrag van 6.430.717,47 fr. Er is eene vermeerde ring van 3.374.489 kil. op het voor gaande jaar. De gezamenlijke aankoopen van mest en voederstoffen bedragen dus voor 1908 62.475.115 kil. voor 8.190.193,08 frank. Totale vermeerdering 2.189.930 kil. voor 1.173.071,01 fr. Zaden. Het totaal dezer aankoopen bedroeg 96.659kil. hebbende eene waar de van 40.438,70 fr., tegen in 1907 110.579 kil. ter waarde van 42.306,90 fr. De daling is enkel toe te schrijven aan het verminderen van de vlascul tuur er wordt dit jaar heel wat min vlas gezaaid dan vroeger en dus moest ook de aankoop van zaaivlaszaad ver minderen. Landbouwwerktuigen en Melkers- toestellen. Hier ook is vooruitgang aan te stippen Er zijn voor 107,951,84 fr. melkerijtoestellen, en voor 15.371,39 fr. landbouwmachines geleverd. Ver meerdering 36.228,63 fr. Hulpkantoor en Molen te Antwerpen. Aan den molen te Antwerpen door den Boerenbond ingericht voor 't malen van lijnkoek en van granen tot voeding der dieren bestemd, zijn in het jaar ver schillende verbeteringen toegebracht. De gezamenlyke in- en uitvoer voor het verloopen dienstjaar komt neer op 54,727.133 kil. 't zy gemiddeld4,662.500 kil. per maand of, in ronde cijfers, een groot millioen kil. per week. Aan de inrichting van Antwerpen is nu een landbouwingenieur gehecht. Hulphuis te Hasselt. Het stapel huis van Hasselt heeft aan de gilden en leden uit den omtrek 3,165.686 kil. mest en voederstoffen afgeleverd voor eene totale waarde van 465,185.77 fr ver meerdering in gewicht 220,353 kil., in waarde 23,973.21 fr. De bovenstaande cyfers geven geen volledig denkbeeld van de aankoopen der aangesloten gilden, vermits de leden vrij zyn van te koopen waar ze willen. Nazieningsambt voor Samenwer kende Melkerijen. Het nazienings ambt of zuivelconsulentschap telde op 31December91 aangesloten melkeryen, hetzy 18 meer dan in 1907. Het staat onder de leiding van een landbouw ingenieur, expert-scheikundige. Het laboratorium voor ontledingen, waarvan verleden jaar reeds spraak was, is nu volledig ingericht en bewijst uitste kende diensten aan de melkerijen. Middenkredietkas. In 1908 wer den 31 nieuwe Raiffeisenkassen. dit is plaatselijke spaar- en leeDgilden, bij de Middenkreditkas aangesloten. Heden zyn er 286 by de centrale inrichting van den Boerenbond opgeschreven. De Middenkredietkas heeft in 't ver loopen jaar 38 kredietopeningen toege staan vooreen bedrag van 402.000 fr. Daarenboven werden de volgende lee ningen op grondkrediet gedaan door bemiddeling der Raiffeisenkassen 45 voor 205.000 fr. rechtstreeks 38 voor 204,520 fr. 83 voor 409,520 fr. Uit de statistieken over den toestand der aangesloten kassen opgemaakt put ten wij de volgende cyfers De spaarstortingen sedert de stich ting en voor 31 Dec. 1907 ontvangen, bedragen 37,055.442.48 fr.; op dien datum was er nog van die som fr. 14,649,201.52 in bezit der kassen. De uitleeningen voor hetzelfde tijdstip be dragen 16,019,687.50 fr., waarvan einde 1907 nog 7,332,294.67 fr. uitstond. Men zegge dus niet dat de spaar- en leengilden enkel dienst doen als spaar kassen reeds 16 millioen uitgeleend op die korte jaren, ondanks den betrek- kelijken welstand die er, Gode zij dank, op onzen buiten heerscht. Dat is toch zoo slecht niet, vooral wanneer men nagaat dat het hier meest kleine uitlee ningen geldt. Verzekeringen. De afdeeling Brand verzekering heeft in het laatste dienst jaar 1.386 nieuwe polissen gemaakt en 425 nieuwe bijvoegsels. Er is 97.243,10 fr. aan zuivere premie ontvangen en 43.642,25 fr. aan brandrampen uitbe taald. Het verzekerd kapitaal bedraagt op dit oogènblik ongeveer 70.000.000 fr. Aan de boerengilden die ten minste 50 fr. inzamelen of die 30 fr. premie ontvangen en 5 verzekeringen hebben, is er, zooals voorgaande jaren, 10 teruggave op de ontvangen premiën toegestaan dat heeft de gezamenlijke som van 8.397,46 fr. uitgemaakt. De Levensverzekering blijft altijd eene bijzaak voor de boeren. Bij het agentschap van den Belgischen Boeren bond zijn 15 contracten in voege het verzekerd kapitaal bedraagt 212,600 fr. De Onderlinge Veeverzekering tegen sterfte onder de dieren neemt van jaar tot jaar in sterkte toe deze verzeke ringen wordt door plaatselijke maat schappijen gedaan eene provinciale herverzekering geeft meer stevigheid aan de plaatselijke kassen. Het ware te lang de cijfers meê te deelen van al de provinciale herverzekeringen wij ge ven er toch enkele. Brabant. Veeherverzekering. Her verzekerde dieren 24248 voor een ge zamenlijke waarde van 8.664.350 fr. Het reservefonds bedroeg op 31 Dec. 63.113,79 fr. Paarden-herverzekering. Getal herver zekerde paarden4.023, waarde 3.239.035 fr. Reservefonds 11.392,41 fr. De provincie Limburg geeft even voordeelige cyfers aan. De Veebonden. Zooals men weet, beoogen zy op de eerste plaats onze boeren te brengen tot eene redematige en winstgevende uitbating van hunnen veestapel zy onderzoeken van elk dier de voortbrengst en het verbruik. Dit stelselmatig onderzoek werd io 1908 gedaan voor 2,400 dieren. Bij de controolafdeeling hoort eene kweekafdeeling met regelmatig byge houden stamboek. In een aanhangsel geeft het algemeen verslag de uitslagen der beide onder linge verzekeringen tegen ongevallen, die in 1905 gesticht werden gezamenlijk door de verschillende vrye landbouw- verbonden van het land en die hunnen zetel hebben in de kantoren van den Boerenbond. Wij laten hier eenige cijfers volgen Onderlinge Belgische Boerenverze- kering, (O. B. B.) Getal polissen op einde 1908 8907 premiën in 1908 ontvangen 360,765.15 fr.; aantal ver klaarde ongevallen 2220 uitbetaalde vergoedingen194,356.46 fr. De reserve voor nog te regelen ongevallen bedroeg op 31-12-08 201,886.75 fr.; de eindre- kening gaf een overschot van 56,615,14 fr. De algemeene vergadering heeft be slist aan de verzekerden 15 t. h. van het bedrag hunner premie onder vorm van reserveaandeel terug te geven. De Landbouwverzekering. Aantal polissen op 31 Dec. 1908 12,418 ont vangen premiën voor het verloopen jaar 247,918.15 fr.; getal verklaarde ongevallen 1091 uitbetaalde vergoe dingen 76,128.19 fr.; de reverve voor nog te regelen ongevallen beliep fr. 121,014.12 fr. De winst voor het verloo pen dienstjaar bedroeg 79,834 28 fr. De verzekerden zullen onder vorm van reserveaandeel 30 t. h. van het bedrag hunner premie terug ontvangen. Voordezetwee verzekeringen wordt nu reeds meer dan 460.000 fr. in ons buitengewoon reservefonds gestort, 460,000 fr. die gespaard blijven voorde verzekerden,omdat deze maatschappijen onderlinge verzekeringen zijn. Het verslag van E. H. Kan. Luyt gaerens maakt indruk op de vergade ring en wordt goedgekeurd. Daarna handelt Prof. Frateur over Veekeuringen en Veeprijskampen. Hij zet uiteen hoe deze nu geschieden, welke opwerpingen er tegen worden inge bracht, welke verbeteringen er, zijns dunkens, moeten komen. Het eene gansch bijzondere aandacht volgde gansch de vergadering deze uiteenzetting, zoodat het bleek hoezeer deze vraag de landbouwers aanbelangt. Aan de bespreking die volgde namen deel, o. a. de Heeren Do Pauw en De Becker van Erps Querbs, E. H. Van Buggenhout, M. Missoul, veearts to Leuven.Als gevolg der bespreking heeft Prof. Frateur de volgende wenschen opgesteld, die met algemeeno stemmen werden goedgekeurd Eerste wensch. De syndicateB, die do verbetering van hot vee beoogen, moeten zelf het recht hebben hunne stieren te keuren, zonder verdere inmen ging der openbare besturen. Tweede wensch. In de vrije en offlcieele keuringen zal er meer reke ning gehouden worden met den oor sprong en de waarde der afstamme lingen. Derde wensch. De tegenwoordig in voege zijnde pryskampen zullen ver vangen worden door het keuringstelsel met puntenschaaldeze zal vastgesteld worden volgens iedere streek, en zal rekening houden met den oorsprong, het uitwendig voorkomen en het verande ringsvermogen der dieren. Die punten schaal zal tevens een zeker getal punten voorzien voor de dieren die aan een regelmaiig nazicht onderworpen geweest zijn. Vierde wensch. De openbare be sturen zullen bijzonder hunne onder steuning verleenen aan die syndicaten welke een regelmatig nazicht over het veranderiugsvermogen houden. Vijfde wensch. In elke provincie of landbouwstreek zal er een tweejaar- lijksch nazicht ingericht worden, ten einde de echte kweekwaarde van de dieren der bijzonderste veekweekeryen te doen vaststellen, en deze door het landbouwpubliek te doen kennen. 's Achternoens by het hernemen der vergadering, gaf E. H. Luytgaerens uitleg over de ontworpen nieuwe tolta rieven in Frankrijk met betrekking op onze landbouwvoortbrengselen. De ver gadering gaf het Hoofdbestuur last, in haren naam nogmaals aan te dringen bij den Minister van Buitenlandsche Zaken om verzachting van bedoelde tarieven te bekomen. Een ontwerp van brief werd voorge lezen en goedgekeurd. Advokaat N. Gijsen handelt daarna over koop en verkoop van beesten. Hij betoogt dat het noodzakelijk is daarbij feschreven overeenkomsten te gebrui- en en legt het;gebruik uit van formu lieren die hij heeft opgesteld en die in den Boerenbond te verkrijgen zyn. Zelfde spreker handelt daarna over de wettelijke beschikkingen betrekkelijk de landpachten voor onbepaalden duur- tijd aangegaan. In de praktijk heeft de bestaande wettelijko regeling voor ge volg dat in de meeste streken van ons land zulke pachten slechts voor een jaar loopen en dat ze van rechtswege eindi gen zonder voorafgaandelijken opzeg. Zulk stelsel is voor den landbouw hoogst nadeelig. In die gevallen moest de wet den duurtijd op dry jaren stellen met opzegging minstens zes maanden op voorhand. Natuurlijk zou men altijd korteren en langeren duurtijd mogen bedingen, juist zooals thans. De algemeene vergadering is het eens met voorgestelde wijzigingen en gelast den Hoofdraad pogingen aan te wenden om die wijzigingen in de wet te doen opnemen. De vergadering sluit mot eene belang rijke voordracht met lichtbeelden van Prof. Vliebergh over den landbouw in Brazilië, Uruguay en de Argontijnsche Republiek. De vergadering van heden, zegde E. H. Luytgaerens, mag het congres van den Boerenbond genoemd worden dat moet onze jaarlijksche algemeene ver gadering zijn. Hij kondigde ook aan, onder algemeene toejuichingen, dat toe komend jaar de twintigste verjaring der stichting van den Belgischen Boe renbond plechtig zal gevierd worden. Gedachten en wenken. Men zegt a de liefde maakt blind. Ja wel, maar meermalen nog maakt de blindheid liefde. By de armen moet de honger den kok, en by de ryken de kok den honger maken. Nooit heeft 't iemand hier zoo klaar, Of 't hapert nogal hier en daar. Op de jacht naar 't geluk is de hoop dry ver. Wy zyn niet op de wereld geplaatst om stil te zitten. Bemin uwen vriend, maar bedenk dat hy uw vyand kan worden. Hoe verstandig is deze raad, en hoe treurig is het, dat de raad zoo verstandig is. Beweer niets en de domme zal denkeD, dat ernstige gedachten u weerhouden, aan het gesprek deel te nemen, In eene berucht gebleven redevoering ter Volkskamer zegde de heer Braun, Oudburgemeester van Gent Eens het katholiek Ministerie om- vergeworpen, zullen wy, liberalen, besturen, nu eens ons steunende op de socialisten en dan eens op de katho- lieken. Zoo handelden inderdaad de [Gentsche liberale Gemeentevaders, maar de kan ging zoo lang to water tot ze eindelyk brak en de scherven voor hunne reke- ning bleven. Maar hola kadééé zoo niet geboerd, roept de roode hoofdman Vandervelde de liberalen toe. Ah ge denkt dat ge gansch alleen de ministersportefoliën zult grijpen, mis mannen Denkt toch niet dat wy, socialisten, er ons zouden by bepalen een liberaal ministerie te steunen mits eenige met zorg gekozene hervormingen, anders gezegd mits oen been dat men de socia listen zou af te knagen toewerpen Moest de katholieke Meerderheid vallen, doet hij bemerken, dan zouden de liberalen eon derde der kamerzetels bezitten en dan zouden de socialisten bijn-» zoo talrijk zijn dan de liberalen en progressisten samen. De roode hoofdman schrijft daarop aan de roodjes voor hoe zij in zake van propaganda moeten handelen De veldtocht, zegt hij, moet van nu af een socialistische veldtocht zijn. ti Laat ons luidop zeggen wat wij n willen. Bieden wij het hoofd aan ai ti onze tegenstrevers te gelijk, en hoe krachtdadiger, hoe stoutmoediger wij zullen zijn, boe talrijker de lijdenden, de onterfden en al degenen die van de werkliedenpartij iets anders verwach- ten dan eenige hervormingen, zich r rondom de roode vlag zullen komen scharen de radikale afschaffing r van de voorrechten der burgerij de instelling van eene nieuwe maatschappelijke orde, in hetwelk de werkers meester ziülen zyn van r het kapitaal, in plaats dat het r kapitaal meester is van hen. r Ziedaar iets voor U, heeren libe ralen Als ge de socialisten zult ge holpen hebben om mot u 'l bewind te deelen, weet ge nu dat go naar hunne pijpen zult moeten dansen 't Is geweten hoe zeer do liberalen en socialisten op de buitenheden gebeten zyn. Ja, de liberalen en socialisten haten en ver foeien de buitenlieden. Er gaat byna geene week voorby of ze slingeren hun eenen reesel boleedigingen, versmadingen en laa- terlyke beschuldigingen naar 't hoofd. Wilden wy herhalen al wat wy hebben aangeteekend, eene volle kolom van ons blad ware te klein... Nu is het L'Indépendance een Brus- selsche liberaal orgaan, dat de Buitenlieden met eene vracht scheldwoorden en vorsma- dingen bejegent. Met de feesten der Hoogeschool van Leuven was er een Ylaggenfeest aan de welke duizenden buitenlieden deelnamen. Ziehier hoe de liberale schryvela&rs die men8chen afschildert Aardige koppen hebben die katholieke Vlaamsche boerenlage koppige voorhoof- denoogen die vervaarlyk schitteren in hunne diepe holten zware kaaksbeenen; - allen hebben dezelfdo eigenaardige trek- ken, gemeen aan degene die niet denken, of diealechts denken door hunnen pastoor en dat is hetzelfde als in 't geheel niet denken. Ziet ze daar die vaandeldragers... Ze hebben gedronken, en hun plezier is vree- selyk, gevaarlyk, ja een weinig walge- n lijk, ze lachen gehjk beren zouden la- chen... ze gaan, ze gaan gelyk eene kudde, zonder te weten Buitenlieden, houdt dit in 't geheugen tot den tyd van kiezing... Nu, mocht gy het uit 't hoofd verliezen wy zullen het u by tyde herinneren Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 6 Jcni 1909, M. ME1RSCHAUT, Korte Zoutstraat.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1