DITJES en DATJES. CLAUDE MICH0N Rechterlijke kronijk. De legerkwestie. Allerhande nieuws. Hetwker in Juni. De oude ge neraal voorspelt ons Van 1 tot 9, nogal ■choon, zacht vreêrvan 10 tot 17, ver warming der temperatuur, afwisseling van warme en regenachtige dagen van 18 tot 24, schoon weer met eenige zeer warme dagen van 25 tot 30, zeer groote warm- ten, gevolgd van hevige onweeren en over vloedige regens rond het laatste der maand. Als de generaal waarheid spreekt, zijn we op 't laatst van deze maand totaal weg gesmolten. Men zal zich herinneren dat we verleden jaar, begin Juni, ook zulke warme periodo gehad hebben. De oude majoor is niet geheel en al 't akkoord met zyn opperhoofd, voor wat betreft het weer dezer maand. Hy voor. spelt ons Van 1 tot 14 zeer bewolkt, met eenige regenbuien, zeer onzeker weer met abnormale verhooging der temporatuur van 15 tot 21 hevige onweeren en plotse linge dalingen der temperatuur onder het normaal van 22 tot 30 zeer schoon, zeer warm onweerachtig. Dia domme Broerkens. De Broer- kens der christelyke Scholen hebben eene uitvinding gedaan, waardoor het aan ieder sprekende mensch mogelijk is zich door doofstommen te doen verstaan. Zij hebben de photographic tot dit zeer nuttig doel aangewend. Men heeft al de bewegingen van den mond by het uitspreken der klin kers en medeklinkers en van enkele letter grepen laten photographeeren. Naar deze photographische afbeeldingen leert de doof stomme de letter on de woorden door het zien, zooals wij door het gehoor, 't Zyn de domme Broederkens, die deze leerwyze ten behoeve van hunne ongelukkige raedemen- schen, hebben uitgevonden. Urr de Echo de Paris - knippen wy het volgend waardeerend artikel over Pater Rutten. - Er is in België een Dominikaan, een Vlaming, die het vraagstuk van het leven der mynwerkers heeft willen oplossen. Hij trok een mynwerkerskostuura aan en daalde als arbeider in de groeven af hy heeft lange dagen doorgebracht in do gale rijen, en door zyn goedheid, zyn vroolijk- heid en zyn gevoel van broederlijkheid met de mijnwerkers heeft hij eene ondervin ding opgedaan, welke aan velen, die sociale vraagstukken behandelen, ontbreekt. Pater Rutten, heeft vele boeken ge schreven, maar hij heeft meer gedaan hy heeft gehandeld. Zeer populair onder de arbeiders, heeft hij met hen vergaderd in kroegen en schoftlokalen, boven en onder den grond. Hij heeft de christelyke vakbe weging in België als geschapen. Deze or ganisatie telt reeds 485 vereenigingen met 40,000 leden, waarby nog komen 8000 leden der gilden, die half uit landbouwers, half uit nyverheidsarbeiders bestaan. Mogen apostelen als hij, steeds in aan tal toenemen Belgische Bedevaart naar het Heilig Land. Gezegend en aangemoe digd door Z. H. den Paus en Z. E. den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. 38* Bedevaart aan boord van de Etoile. Vertrek van Marseille den 3 September terug te Marseille den 15 October 1909. Marseille. Athenen. Constantinopel. Smyr na. Efeze. Syrië. Beyrouth. Baalbek. Da mascus. Het meer Genesareth. Tiberias. Capharnaum. De berg Thabor. Kana. Na- zareth. Carmelusberg. Caïffa. Samarië Na- plouse Jaffa. Jerusalem. Bethlehem. Sint Jan in de Bergen. Jericho. De Jordaan. De Doode Zee. Pord-Saïd. Suez-Kanaal. Kaïro. De Pyramiden. Matarich. Heliopolis Sak- kara en Menphis. Sicilië. Taormina. Pa lermo. Monreale. Napels. Pompei. Mar seille. enz. Prijzen der plaatsen. (Van Marseille tot Marseille) le kl. 1250 fr. 2* kl.1050 fr. 3* kl. 800 fr. Vraagt het volledig en breedvoerig pro gram aan den E. Pater Legrand, inrichter, Perkamentstraat, 16, Brussel, of aan M. Van de Kerchove, Epinoystraat, 4 Door nik. De prijs van het graan. De graanprijzen hebben in de laatste dagen weer een merkelijken opslag ondergaan doch deze schynt niet, gelijk die van vroe ger, aan Beursspeculaties te moeten toege schreven worden. De slechte vooruitzich ten, die over den aanstaanden oogst ver spreid worden, zyn er de oorzaak van. Uit Oostenrijk-Hongariö komen ongun stige inlichtingen toe over den staat der Episode uit de Fransche (Revolutie 11* vervolg. Over eene geschiedenis, die ergens in de provence moet voorgevallen zyn. Er is weer iemand onschuldig in hechtenis ge nomen. Het oude deuntje Ik weet wel, dat alles bij het oude zou blyven,als Vergniaud zijn zin had. Het volk zou als vroeger uit gezogen worden en de aristocraten zouden weer in vergulde koetsen langs velden ryden, die, door het zweet van hunne boe ren vruchtbaar gemaakt, voor hen groote inkomsten opleveren.Dat was by de Giron dynen van vroeger ook. Het zyn allemaal vermomde aristocraten. Ik ken zo. Ik herinner my nog zeer goed de zittingen, die den dood van Lodewijk Capet voorafgin gen. Welke pogingen deden do Girondijnen niet, om den koning te redden. Als ik er niet geweest was, en daar ben ik trotsch op, St-Just, dan leefde Lodewyk Capet nog. Ja, maar gisteren was het toch niet hetzelfde deuntje zooals gy denkt. Verg niaud beweerde, dat een kasteel door de nationale garden, die iemand moesten ge vangen nemen, is geplunderd hij sprak selis van een gestolen kistje met geld, dus wintergraan velden, uit de Vereen igde Sta ten van Amerika zijn de berichten niet gunstiger. In Zuid Rusland scheen het beter gesteld tot over eenige dagen, doch daar begint men nu over de droogte te klagen In Argentina, waar nu de tarwe voor den Winter moet gezaaid worden, wordt het ploegen der velden door het gebrek aan regen verhinderd. Niet alleen is dus het vooruitzicht voor den nieuwen oogst over het algemeen slecht, doch men vreest dat hy ook eene aanzienlyke vertraging zal ondergaan. In dien er spoedig gunstige regens kwamen, zou de toestand wel kunnen veranderen, doch van eenen afslag in het kort kan er geene spraak zyn. Op de groote markten is er inderdaad meer vraag dan aanbod. Wy gaan onvermydelijk naar eene pe riode van duur brood zooals onze ouders er eene gekend hebben in 48 en 63. 't Waren toen droeve, sombere tijden men betaalde tot 50 centiemen voor een brood. Valsch haar. Alles slaat op, zegt een blad het brood, kleeratoffen, schoenen, alles, alles 1 Ook het valsch haar, voegt het blad er by. Wat men vroeger voor 50 fr. kon koo- pen moet men nu 300 fr. betalen. Daar zyn wellicht twee redenen voor de eerste dat de menschen zich het haar uit het hoofd krabben omdat alles zoo duur wordt de tweede omdat de schoonere helft van het menschelijk geslacht meer en meer haar noodig heeft om de kolosale kuipen te vullen die men nu als hoeden op het hoofd draagt. Laffe aanranding te Geeraards- bergen van Dr Piéraert, volksverte genwoordiger. Maandag, rond li ure '8 avonds, keerden de heer en mevrouw Piéraert en hun knecht per rijtuig van hun lusthuis te Deftinge naar Geeraardsbergen terug, toen zij, omtrent hunne woning ge komen, door vier kerels zonder de minste reden laffelyk aangerand werden. De dokter is uit het rytuig gesleurd en bekwam kneuzingen aan de lip en vuistsla gen op het hoofd, zoodanig dat hij er bed legerig van isde andere personen bleven ongedeerd. Zeker is het dat men het gemunt had op het leven van den volksvertegeu woordiger, daar een der bandieten geroe pen heeft Hij moet dood 1 Terwijl de knecht om een revolver liep, om zynen meester te verdedigen, hebben de schurken de plaat gepoetst, doch twee hunner zijn gekend en hunne aanhouding wordt elk oogenblik verwacht. Deze laffe daad wordt door eenieder ge laakt, aangezien de heer Piéraert de alge- meene achting geniet. Volgens latere inlichtingen zou de knecht, met zich te verweren, een der schelmen in de hand gebeten hebbendit zou veel kun nen bydragen om de daders te doen kennen. LANDBOUWERS, OPGEPAST Er bestaat eene kommissie van Holland - sche en Belgische volksvertegenwoordigers die er zich op toelegt om zekere betrekkin gen tusschen Holland en België te verbe teren. Die kommissie komt byeen nu eens te Brussel dan eens in den Haag en telkens eindigt zy hare werkzaamheden met een goed banket. Wij hebben vernomen dat de Hollanders vooral sterk houden aan het meer gemak geven aan den uitvoer van Hollandsch vee in België. Holland dat te veel vee heeft dóet al wat mogelyk is om er zooveel mogelijk van in België in te voeren. De katholieke Regeering t'akkoord met de meerderheid van den landbouwgroep eischt dat aan de grenzen strenge maatrege len worden genomen, en alle Hollandsche beesten zyn onderworpen aan eene quaran taine en aan het toezicht. Holland protesteert tegen dien maatregel en zou meer gemak van invoer willen h ben voor het vee. Wy vreezen dat de kommissie zich zou kunnen laten beet nemen. Wy zyn de eersten om voor de grens bewoners een gemak te vragen voor wat den invoer betreft, maar de landbouwgroep zal nooit toestemmen dat de algemeene belangen van den Belgischen landbouw worden benadeeligd en verkocht worden voor een scholel lenzen. Wij moeten ten allen pryze het Hol landsch vee, hetwelk aangetast is door tuberculose of door mond- en klauwzeer van een openlijken diefstal, gepleegd door de bezoldigde troepen. Laster. Mogelyk, maar het was bewonderens waardig, zooals Vergniaud de zaak behan delde. Hy beweerde, dat de Conventie roovers bezoldigde en de regeering onvei ligheid, ongeluk en ellende voor liet land brengt dat vooral het Comité du salut public, met zyn onafgebroken gevangen nemen en ter dood veroordeelen, als een zwaard van Damocles boven alle hoofden hangt, die er anders over durven denken. Dat moet ook zoo De gelijkheid der menschen moet niet enkel op het papier staan, maar moet in de nieuwe republiek ook waarheid worden en zoolang ik nog één hoofd zie, dat boven de andere uit steekt, zal ik het van den romp nemen. Het was wonderbaar, hoe die kleine, bleeke man geweldig in zyne redeneerin gen werd, zoodra hy opgewonden was. De woorden, die hij daareven sprak, ontvloden koud, langzaam en met nadruk zijnen mond, maar de groote, sterke St-Just beefde, als hij ze hoorde. Hy wist maar al te goed, dat Robespierre niet voorde leus met grooto woorden schermde, maar dat hij eene ontzettende waarheid verkondigde, waarvan hy zich dagelijks kon overtuigen, als de wagen voorbyreed, die de veroor deelden naar het schavot voerde. Zeven honderd drie en negentig terechtstellingen had men de vorige maand geteld en nog zaten de gevangenissen vol. uit ons land en onze stallingen weeren en de gezondheidsmaatregelen handhaven, thans door de regeering genomen. Landbouwers, volksvertegenwoordigers, opgepast l (De Landbouw, Gent.) BOER PIET. Gedenkzegels van de 25e verjaring van het katholiek gouvernement. 1 frank het duizend. Prijsvermindering voor vereenigin gen, Jonge Wachten, papierfabrieken en andere inrichtingen die ze by hoe veelheid nemen Voor 10 fr. krijgt men 11,000 zegels. 20 23,000 40 47,000 50 60,000 De personen die voor zekere arrondis sementen eene bijzondere prijsvermin dering begeeren, kunnen die bekomen, wanneer zij 500.000 zegels verlangen (vijf verschillige kleuren). Prijs volgens overeenkomst. Teksten welke vervaardigd worden 1) 25 jaren Handels-, Nijverheids-, Kunst- en Landbouwwolvaart. 2) 25 jaren Katholieke Regeering, 25 jaren Nationale Welvaart. 3) 25 jaren Katholiek Bestuur, 25 jaren Nationale Voorspoed. 4) 25 jaren Katholiek Bestuur, 25 ja ren Rust en Vrede in plaats van Dwang en Schooloorlog. Voor een duif. Te Lokeren stool De K., ten nadeele van eenen liefhebber, eene duif van groote waarde. De rechtbank van Dendermonde veroor deelde hem daarvoor tot 3 maanden gevan genis. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft onderpas toor benoemd Te Laarne, den E. H. Audenaert, id. te Erpe te Oostacker, den E. H. Van de Velde, id. te Hillegem. AAI Srr Gasverlichting. De nieuwe Gasmaatschap pij is eindelijk 't akkoord geraakt met de oude Gasmaatschappij en te rekenen van 8 Oogst aanst.zal de uitbating gebeuren voor rekening van de eerste in de bestaan de voorwaarden en tegen de pryzen die heden betaald worden. De nieuwe Gasmaatschappij zal zich, naar men. ons verzekert, dadelijk aan 't werk stellen om dezen winter nog de wyken met de gas te verlichten die tot hiertoe met petroollantaren zjjn verlicht geweest ook zullen vóór den winter al de straatlantaren van den Auerbek voorzien worden. Te rekenen van Mei 1910 zal het Stads bestuur al de voordeelen genieten van de nieuwe concessie, dus twee jaar vroeger daar de oude concessie maar eindigt met Mei 1912. De burgery zal de voordeelen der nieuwe concessie maar genieten te rekenen van Mei 1911. dus een jaar vroeger. De handel in houillokolen zal moeten eindigen met Mei 1910. Naar men ons verzekert zal hier te Aalst, het centrale gasfabriek worden ge vestigd, 't welk de gas zal verschaffen niet alleen aan de naburige gemeenten maar ook aan de steden van Dendermonde, Sl Nico- laas en gemeenten tusschen Aalst en die beide steden gelegen.... Parochie O. L. Vr Bijstand Mijl beek. Zondag aanstaande, 6 Juni, om 3 '/s uren, Plechtige Wijding der 7 statiën van Onze Lieve Vrouw van 7 Weeën en Sermoen. Programma van 't Con cert 't welk op Zondag 6 Juni 1909, om 11 1/t ure, ten Kioske Groote Markt, zal gegeven worden door de fan faar der Pupillenschool, onder de leiding van M. Libsbnborghs. 1. Hommage au peuple, marche Fayat. 2 Gabrielle, valse Liesenborghs. 3. Bouquet de mélodies Bizet, 4. Polka-Bambins Fharbach. 5. Alost-Kermes8e, pot-pourri Wie sprak tegen vroeg Robespierre verder. Danton. Wat zegde hij Niets, hij nam den aanvoerder en de soldaten in bescherming. Hij kende den beschuldigde, een kapitein Bourdon, per soonlijk en sprak borg voor zyne borg, Hij verzocht streng onderzoek en dit werd toe Danton wordt zwak. Hij moest met een sabelhouw antwoorden, niet met eene verdediging. De Girondynen zyn een voort durend gevaar voor de republiek zij zou den 't liefst eenen koning hebben. De Girondijnen moeten vernietigd worden, of zij brengen de republiek ten onder. Zulke machtwoorden, die Robespierre dikwijls ten dienste stonden en die hij in rumoerige vergaderingen der Jacobynen als gloeiende vonken slingerde, hadden steeds eene verschrikkelijke uitwerking. Verreikende besluiten dankten dikwijls hun ontstaan aan den gloed, waarmeê Ro bespierre door een enkel krachtig gezegde de geheele vergadering wist te bezielen. Het was. alsof hy daarmeê het kalm over leg van zyne toehoorders verlamde, want anders was toch licht één op de gedachte gekomen om te onderzoeken, wat Robes pierre nu eigenlyk onder de Republiek verstond. Als deze dan dieper in 't wezen van Robespierre was inhedrongen, was hy mis schien tot de ontdekking gekomen, dat De bespreking der legerkwestie die, Woensdag 11., terVolkskamer plaatsgreep, heeft andermaal ten overvloede bewezen dat de liberalen de verzwaringen der mili taire lasten najagen. De heer Schollaert, Kabinetshoofd, ver klaarde dat hot Ministerie zekere hervor mingen aan 't onderzoeken is doch dat hieraan den noodigen tijd zou besteed wor den. De liberalen drongen te vergeefs aan opdat de heer Minister de nieuwe hervor mingen zou doen kennen. Wat de hervormingen betreft deed de heer Ministef bemerken dat eene regee ring in de eerste plaats moet steunen op hare meerderheid zoo heb ik, voegde hy erbij, het inzicht te besturen met en n door de meerderheid. Onze achtbare Volksvertegenwoordiger, M. Woeste, deed do volgende onbewim pelde verklaring Uit naam mijner vrienden en uit my- nen persoonlijken naam, verklaar ik dat wy ons, van waar het ook kome, niet zullen vereenigen met een ontwerp dat - eene uitbreiding is van de persoonlijke denkbeelden van den achtbaren Minister van Oorlog. En daar de meerderheid vijandig is aan alle verzwaring der militaire lasten, mag men voorzien dat de aangekondigde her vormingen zich zullen bepalen by verbete ringen aan de wet van 1902 op 't vrijwilli- gersschap. Wij moeten er op terugkomen, volgens Heerschap Rens, onze liberale Volksverte genwoordiger, zal het liberaal programma zijn, gelijk het altoos is geweest Geen man, geen kanon, geen cent meer en afschafjiing der plaatsvervanging en der loting... Als de loting wordt afgeschaft dan moe ten alle weerbare manschappen soldaat worden. Nu heden moeten er 13,300 jon gelingen naar 't leger trekken. Eens de loting afgeschaft zal dit getal tot 33,000 jongelingen beloopen, verschil 20,000 en dat heet Heerschap Rens geen man, geen kanon meer. En om die 20,000 manschappen te ka zerneeren, te kleeden, te wapenen, te voe den, hunne solde te betalen onder com mando van officieren te stellen zal dat geen cent meer kosten... Geen cent meer, zegt Heerschap Rens... Dat is te onthouden en daar komen wij wel eens op terug... 't Geerardsbergsche liberaal orakel ver dient voorzoker een standbeeld reeds van in zyn levenin 't Bokiastraatj e 't Zal in alle geval niet verre verwijderd zijn van de Groote Merkt van Geerards bergen Aalst en omliggende koopt uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models on in alle pryzen. Byzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiên. AALST. Donderdagnacht heeft men ten nadeele van B. De Smedt, land bouwer, wonende Brusselschen steenweg, oen grooten grijsvossen trekhond gestolen, ter waarde van 40 fr. Men heeft den hond vleesch toegeworpen. Indien gy een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde prijzen be diend worden, begeeft u by Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst DENDERHAUTEM. Op Zondag 6 Juni, plaatselijke keuring voor al de die ren in de geitenverzekering Ste-Agatha's- gilde ingeschreven. Die keuring heeft plaats op het Dorp, om 3 uren namiddag. Op den Molenhoek te Impe, zijn de schuur en de stallingen van den landbouwer Alois Van Leuven afgebrand. Ruim 2,000 kilo strooi zijn de prooi der vlammen ge worden De schade bedraagt rond de 5.000 frank en is verzekerd. Woensdag is gansch de stalling afge brand, toebehoorende aan Val. Meuleman, landbouwer, te St-Lievens-Hautem. Een paard is in het vuur gebleven. Dank aan de hulp der geburen kon men de aanpa lende woningen bevrijden. De oorzaak is onbekend. Sedert eenigen tyd worden de ge meenten Neerhasselt, Oultre, Sottogem, Kerkxken, Appelterre, enz., door eene Robespierre geloofde, dat de Republiek in gevaar was, als zyn eigen invloed werd ondermijnd. Hy meende waarlijk geroepen te zyn om de menschheid te vernieuwen en wist anderen te overbluffen of meê te sleepen. Er ontstond een lang stilzwijgen. In nadenken verzonken, liep Robespierre de kleine, eenvoudige kamer op en neêr, ter wijl St-Just onwillekeurig vergelijkingen maakte tusschen de bijna armoedige wo ning, waarin Robespierre ondanks zijn aan zien en macht leefde, en de weelderige levenswijze van Danton, Marat en andere leiders, die ondanks hunne geringe af komst, de huishouding van eenen vorst voerden feesten volgden elkaar op. zy waren omgeven van elke weelde en brach ten hunnen tyd door in theaters en in de salons van gevierde vrouwen, terwijl Ro bespierre stil in zijne kamer zat en met al zyne geestvermogens aan het nieuwe staatsgebouw werkte, dat hy hoopte te grondvesten. Hoe laat is het vroeg eindelijk Ro bespierre. Het is omtrent zes uren. - Goed. Ik zal naar de gemeenteraads zitting gaan op het stadhuis. Daar zal de zitting van gisteren van de conventie wel herkauwd worden. Ik wil hooren, wat men over de brutaliteiten van Vergniaud zegt. Mag ik u vergezellen Neen, gy gaat naar de Jacobynen» echte dievenbende verontrust die zich moester maakte van al wat zy maar kon krijgen. Op bevel van het parket van Oudenaarde zijn zaterdag drie kerels aangehouden en in 't gevang van Oudenaarde opgesloten. Men hoopt weldra al de leden der bende te zullen knippen. Neem inlichtingen. Alvorens een geneesmiddel te gebruiken, neem er inlichtingen over. Den 20 Januari 1904, zegde ons Mr G. Palsterman, die eene herberg open houdt in de Drie Sleutelsstraat, te AalstIk leed aan eene nierziekte sinds vijftien jaren en ondanks de voorschriften des geneesheers en de gevolgde verplegingen bekwam ik geene beternis in mijnen toestand. Die pij nen waren altijd zeer scherp en eenige oogenblikken was ik onbekwaam de minste beweging te doen. Als ik over mijn werk gebukt was, had ik de grootste moeite om recht te komen. Ik had geene hoop op ge nezing meer en nochtans beproefde ik toch nog de Foster Pillen voor de Nieren verkocht by Mr De Valkeneer, apotheker. Goed bevielen ze mij, want van af de eerste dagen voelde ik mij grootelyks verlicht, weinigen tyd later was ik gansch genezen. Wij zien M. G. Palsterman weder den 27 Augustus 1907 en hij zegde ons het volgende Na gedurende vijftien lange jaren vreeselijk geleden te hebben mag ik mij thans volkomen genezen zeggen, dank aan die wonderbare Foster Pillen voor de Nieren. Ik lyd hoegenaamd niet meer aan de nieren, werk met moed en zonder de minste pijn te gevoelen. Vergeet niet dat het reeds drie jaar en half geleden is dat ik de Foster Pillen voor do Nieren nog ge bruikte en dat ik niettegenstaande goed genezen bleef ik beveel die goede Pillen aan de nierlijders zeer warm aan. De zekerste kenteekens van de slechte werking der nieren zyn het opzwellen der beenen en voeten, zenuwpijn, rhumatiek, lendenjicht, afmatting, bedwelmingen, sla peloosheid, wrangheid des bloeds al die kenteekens spruiten voort uit de onzuiver heden des lichaams welke in plaats van in de urine gedreven te zijn, in het bloed ble ven omdat de te zwakke nieren oubekwaam waren ze af te voeren. Indien gij goed ge zond wilt zyn, moet gij uwe nieren in goe den staat behouden en de Foster Pillen voor de Niaren bezitten die heilzame kracht. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 22. Een kanaal leeggeloopen. Schepen in gevaar. Scheepvaart ge stremd. De bladen van Brussel brengen ons een nieuws, dat niet weinig onrust verspreidde aan de haven der Hoofdstad Donderdag avond, rond 10 uur, merkten schippers, dat het water der Willebroek - sche Vaart op onrustwekkende wyze zakte. Zy verwittigden het bestuur van den havendienst, die weldra meende ontdekt te hebben waaraan het vreemde verschijnsel toe te schrijven was. Een syphon, ter plaats waar de Senne onder het kanaal doorloopt, zou een lek hebben gokregen, waardoor het water der vaart in de rivier liep en deze met over strooming bedreigde. Een nader bericht nochtans, meldt dat het de dijk is, die doorbrak nabij Neder- over-Heembeek, en in weinig tyd bij het waterpijl verscheide decimeters deed dalen, niet alleen van de Willebroeksche vaart, waar ook het lager gedeelte van die van Charleroi. Wat er van zy, de schippers haastten zich, hunne vaartuigen naar het middenge deelte van het kanaal te brengen, waar 't water het diepst is. Niet allen gelukten er in. Velen bleven op den sterk hellenden bodem liggen, eenigen zelfs zoo, dat zy dreigden door te breken. Des morgens ten 2 uren was de daling reeds 1 m. 50 c. en voor het oogenblik duurde zy niet voort. Wellicht heeft men de breuk kunnen stoppen, meende de Etoile. Zou dit niet het geval zijn en zou het zeekanaal leeg loopen, welk eene diepte heeft van 7 m. 50, dan zou dit kanaal veel te lijden hebben, daar de hellingen, de club en kondigt daar aan, dat ik er van avond zal spreken over de Girondynen en de Republiek. Do officier zag hem verbaasd aan. Gy wilt ze eindelyk aanpakken Het wordt hoog tyd. Toch is 't gevaarlek. Ik vrees niets, zelfs niet den dood. Ik weet het, maar toy vreezen dien. Uwe dood zou juist een onherstelbaar ver lies zyn. Daarom raad ik u vooral geene halve maatregelen. Als ze aangegrepen worden, dan flink, zoodat ze allen ten gronde gaan. Een halve slag in onze onder gang. Kom, vreest gij dat ik mjjn werk maar half zal doen Ik weet wat ik op spel zet en verlang van de tegenpartij hetzelfde. Overigens is de zaak al lang rijp.Ik wachtte alleen op eene aanleiding en dit heeft Vergniaud, zoo het schynt gegeven. Bij deze woorden ruimde h\j zyne werk tafel op, stak eenige papieren in zynen borstzak en nam ook een pistool van den muur, die eveneens in een zyner Zakken verdween. Gy. gaat zonder begeleiding vroeg St-Just bezorgd. Neen, de sansculotten wachten my reeds. Vaarwel dan. Bjj de Jacobynen treffen wij elkaar weer. Vaarwel. Hiermeè verwijderde zich Robespierre en verliet kort daarop zyne woning. noodige drukking van het water missend, onvermijdelyk zouden verzakken. Daarenboven zouden de oeverbewoners der Senne met overstrooming bedreigd zyn. Een bericht per telefoon toegezonden, meldt dat het ongeval de grootste onheilen voor gevolg kan hebben. De scheepvaart tusschen Antwerpen en Charleroi is onvermydelijk gestremd. M. Delbeke legdo in Kamerzitting de bijzonderheden uit van dit ongeval. Hij is ter plaats geweest en heeft kun nen vaststellen dat de reddingswerken met spoed gebeuren. Geen ongeluk is te vree zen. De ingenieurs van zijn departement zijn ter plaats bezig een dam te maken. Binnen een achttal dagen zal men de vaart kunnen hernemen. Duikers zyn ontboden voor het onder zoek. De val van den syphon is samengetroffen met eene verhooging der vlotbaarheid van 60 centimeters tengevolge van het wassen der Senne. Dijnsdag namiddag, rond 3 uren, heeft te Hamme, H. V. d. H.., oud 26 jaar,zes messteken toegebracht aan Bibiana Colman, vrouw van Cesar Verhoeven, wonende IJzerenwegstraat. Het was op de kamer der vrouw dat de misdaad ge beurde. Op het hulpgeschreeuw nam hy de vlucht na door het venster van het eerste verdiep op de straat gesprongen te zijn. Achtervolgd door eenige geburen liep hij de Achterhofstraat in en vluchtte eene her berg binnen. Daar, wederom zich gevangen ziende, klom hij don trap op en sprong, voor de tweede maal, door het venster van het eerste verdiep, doch haperde aan het uit hangbord en stuikte met het hoofd op het voetpad waardoor hy erge wonden be kwam. Hy werd in het gemeentegevang opgesloten. Men vond hem nog in het bezit van een groot broodmes waarmede hij de misdaad had volbracht. Dokter Borms heeft vrouw Verhoeven verzorgd en naar het schynt zullen de wonden niet doodeljjk zyn. Woensdag morgend heeft men den woestaard naar het gevang van Dender monde overgebracht. Men moet niet zeggen Ik heb geene kans ik win nooit iets in de lote rijen. Dit is eene zeer slechte berekening. Van alle personen die de goede toovergo- din van 't begin af der Tombola van de Tentoonstelling van Brussel heeft begun stigd, een enkel had een lot gewonnen van klein bedrag in eene andere loterij. Al de andere winners, der Tombola van de Tentoonstelling (en de lyst daarvan is lang) genieten voor de eerste maal der voordee len van 't lot. Een groot aantal onder hen waren verre van eenige belangrijkheid to hechten aan de biljetten in hun bezit en dachten volstrekt niet dat de kans hun voordeelig wezen zou men wyst zelfs ge lukkige winners aab welke zich de plaats niet meer herinnerden waar ze hunne bil jetten hadden weggelegd, zoozeer was het gedacht van een lot te winnen uit hunnen geest verwijderd. Dat men dus niet zegge Ik ben niet voor 't geluk geboren de kans is voor anderen dan voor my. De kans bestaat voor iedereen en de weldoende geluksgodin die de trekkingen der Tombola van de Tentoonstelling van Brussel voorzit, heeft getoond dat zjj eenen gelukkigen keus on der de dragers der biljetten weet te doen. O. P. 1-6 09. Een groote ballon bemand met twee Engelschen, is woensdag nacht in eene weide van de gemeente Stalhille neergeko men. De twee luchtreizigers, geen levende ziel ontwarende, hebben rondgezocht tot zij eene boerenwoning vonden, waarvan do bewoners hen kramen helpen om den ballon op eene kar te laden en naar Oosten de se voeren. Van daar is heel het spel op eene postboot geladen en terug naar Lon den gedaan. Wij vernemen uit goede bron dat de suikery peen F.-C. JACOBS de beste zijn, en alle andere overtreffen. Een veloryder van Mechelen reed met groote snelheid de helling van de Du- pontstraat te Schaarbeek af doch, zich niet meer kunnende tegenhouden, vloog hy zich den schedel te pletteren tegen een huis der Brabantstraat. Hy werd stervend opgenomen. VII Tot de meest bezochte en geliefde salons behoorde die van burgeres Amarantbe. Op den avond, dat burgeres Aimée daar voor het eerst met hare tante verscheen, had men juist een pikant nieuwke te verhan delen, namely k de groote redevoering van Robespierre, welke deze den voorgaanden avond in de Jacobijnenclub had gehouden. Waart gy er by vroeg de afgeveer- digde Tallien, de echtgenoot van de schoone, ryke en geestige Spaansche Ca- barras, aan den burger-kapitein St-Just. Ja, Robespierre was bewonderens- weerdig. Hij is altijd bewonderensweerdig, zegde burger Tallien met vuur, maar niet zonder een sluwen, loerenden blik op den officier. En wat zegde hy O, de zaak was grootsch. Hy sprak met eene bezieling en een vuur als nooit voor dezen. Hij ontvouwde de gevaren, die de Republiek van den kant der Giron dynen bedreigen, met eene helderheid, met eene overtuiging, die allen meêsleepte. Te middernacht moesten de aanwezige Girondynen er waren er niet te veel de club verlaten, anders had men ze om het leven gebracht, zoo verbitterd was de club op hen. Dat geloof ik,dat geloof ik. En toen En ten slotte verlangde hy, zooals reeds bekend is, de gevangenneming van drie-en-dertig Girondijnen. (Wordt voortg.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2