Donderdag 10 Juni 1909 5 centiemen per nummer 65ste Jaar 4162 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De politieke weegschaal. Katholieke pers in Oostenrijk. De rozenpotten van Schaerbeek. EEN EDI AM DE It. DE DENDERBODE. Dit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- keniDg van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GooMene, Korte Zoutstraat, Nr 31 i in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE HLIUU. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. ylelst, O Juni 1909. Ziehier een kort overzicht hoe het in de laatste 50 jaren, gesteld was inde Kamer van Volksvertegenwoordigers In 1857 had de liberale meerderheid in de Kamer haar toppunt bereikt 32 stemmen. In 1886 bereikte de katholieke meer derheid haar maximum namelijk 58 Ten gevolge der woelingen in de straten van Brussel ontbond Leopold I de Kamers in 1857 nieuwe kiezingen hadden plaats: 70 liberalen en 38 katho lieken werden gekozon dus 32 stem men liberale meerderheid. Bij de kiezingen van 1859 werd deze meerderheid met 10 stemmen vermin derd 69 liberalen en 47 katholieken werden gekozen. In 1861 viel de liberale meerderheid op 16 stemmen 66 liberale kamerleden tegen 50 katholieken. In 1863 smolt de liberale meerderheid tot op 2 stemmen 59 liberalen tegen 57 katholieken. Daarmede konden de libe ralen niet regeeren in 1864 had eene Kamerontbinding plaats en nieuwe kie- ziDgen volgden do liberalen kregen 12 stemmen meerderheid 64 liberalen tegen 52 katholieken. In 1866 werd die meerderheid met 4 stemmen versterkt en in 1868 met nog 8 stemmen, hetgeen ze op 24 stem men bracht. De kiezingen van Juni 1870 waren een zegepraal voor de katholieken hun stemmental in de Kamer werd gelijk gebracht met dat der liberalen 62 tegen 62. Eene ontbinding was noodig 72 ka tholieken en 52 liberalen werden bij de kiezingen van 2 Oogst naar de Kamer gezonden, de katholieke meerderheid was dus 20 stemmen. In 1872 werd die meerderheid met 2 steramen geminderd in 1874 met 6 en in 1876 met nog 2 zoodat ze dan maar 10 stemmen meer bedroeg. In 1878 verloren de katholieken den slag te Gent, wat eene omkeering te weeg bracht van 16 stemmen elders ■verloren ze nog drie zetels, zoodatde liberalen eene meerderheid hadden van 12 stemmen. -.(o).- 28e Vervolg. De meisjes en Hendrik verwijderden zich eemggzins teleurgesteld omdat zy zoo gauw werden hoengezonden, maar Eva, alhoewel s\j de kinderen zeer gaarne terug zag, was te ontroerd, om welkdanig gesprek vol te houden. Eenige minuten nadien klopte men aan de deur en Dolorès trad binnen met een schenkbord waarop de theetas stond. Wie daar getuige ware geweest van de houding der negerin, had stellig een ge heim vermoed. Zy naderde eerbiedig do zoogezegde jufvrouw Brown, welke met het hoofd tusschon hare handen, een neus doek op de oogen, stond. Is het mogelyk Ge weent, meeste res In Gods r.aam, bedaar u. Moest men u zoo verrassen Wat wilt gij er aan doen, Dolorès Ik ben zwak, ik ben laf, ik faal aan al de beloften welke ik gedaan heb ik had be loofd te lijden, vernedering te verdragen, aan alles het hoofd te bieden. Als ik den voet op dit kasieel zette, zijn al myne be sluiten als sneeuw voor de zon verdwenen, de zenuwen hebben mijnen wil verlamd. Ik gevoelde in myn gemoed zekeren op stand. Zoudt gy gelooven Dolorès, dat op 't oogenblik dat gij binnentraadt, ik slechts Dat was genoeg voor hen om de onge lukswet te doen stemmen. In 1880 groeide de liberale meerder heid nog met 4 stemmen aan en in 1882 met nog 4 zoodat ze dan 20 stemmen bedroeg. De katholieken hadden gehoopt in 1882 te Gent te winnen, maar tenge volge van een aantal wetten,door welke vele katholieke kiezers hun stemrecht verloren, kwamen de liberalen er door met 50 stemmen meerderheid. Het land was ze echter geheel moede, en bij de kiezingen van 1884 vlogen al de liberale Kamerleden aan herkiezing onderworpen, buiten, behalve twee. De katholieke meerderheid bedroeg 34 stemmen, daarin de onafhankelijken van Brussel medegerekend. In 1886, werd die meerderheid ge bracht op 58 stemmen. Zij bleef zoo in 1888 en bleef altijd sterk, totdat in 1900 de katholieken de evenredige vertegenwoordiging invoer den. Na de eerste kiezing met het nieuw stelsel was de katholieke meerderheid 22 stemmen en viel opvolgentlyk tot 16, en 12 stemmen en verleden jaar tot 8 stemmen. De 25e verjaring van het katholiek Goevernoment die op Zondag 20 Juni aanst. hier te Aalst door de katho lieken van ons Arrondissement gaat gevierd worden, moet het uitgangspunt zijn van vernieuwde, krachtige pogin gen om de katholieke meerdorlieid te versterken. Op den Oostenrijkschen Katholieken dag van 1905, hield M. Kolb eeno zoo gloeiende rede over de katholieke pers, dat er dadelijk wercT besloten tot de oprichting van een Piusverein, ten einde 1° Eene vergadering te beleggen, om voor de pers te ieveren 2° Door inzameling van geld, de ka tholieke pers te steunen en uit te breiden 3° Tot vestiging van een bureel, dat aan de gansche Oostenrijksche pers inlichtingen zou bezorgen 4° Door van uitgezegd bureel, lezens waardige bijdragen te bezorgen 5° Door de wetenschappelijke en let terkundige krachten ten voordeele der pers op te roepen er aan dacht in de kamer dor Amerikaan- sche te snellen en haar toe te roepen Gij, hier buiten Ik ben de wettige meesteres des huizes de kamer welke gy betrekt, behoort mij toe de echtgenoot welke gij vleit en streelt is de myne. Geef mij alles terug wat gij my ontroofd hebt. Ik wil niet langer een onverdraaglijken, onverdienden toestand uitstaan Welnu, meesteres, indien gij zoo han- deldet, zoudt gy dan in uw recht niet we zen Waarom dit ontwerp niet onmidde- lyk uitgevoerd Neen, de crisis is voorby het oogenblik is niet gekomen om dergelijke bekentenis sen af te leggen. Ik ben een ondankbare tegenover de goddelijke Voorzienigheid Ik ween, ik wordt kwaad, en ik kom zooeven mijne kinderen to omhelzen 1 't Zij zoo, mevrouw, maar zult gy bij uw heldhaftig besluit bly ven als gij ver neemt dat dit monster van Pablo hier eerst daags zal wezen De heer graaf heeft het gisteren aan madame geschreven. Verbeeld u dat de arme kinderen zoo gelukkig zijn, omdat hun neef ze met een bezoek vereertAch, indien zij wisten. Wacht nu wel ze in te lichten. Ik ben meer dan ooit besloten te zwijgen. Ik zal dubbel oppassend wezen, ik zal mij beter vermommen, als 't noodig is onder voor wendsel aan zenuwkoorts in het hoofd te lyden, zal ik voortaan myn hoofd in eene kapelien wikkelen die my zoomin als myn 6° Door eene inrichting te stichten tot vorming en opleiding van journa listen. Het genoemd u Piusverein moest ook leden hebben, die zich elk tot eene jaarlijksche bijdrage zouden verbinden deelnemers, leden, woldoeners, bescher mers, stichters. De gewone bydrage was maar klein de beschermers moes ten beginnen met 1000 kronen, de stich ters met 2000 kronen te storten. Benevens de geldolyke bydrage, gaan de leden van het Verein de verplichting aan, elk slecht of verdacht druksel af te wijzende goede drukpers te versprei den door abonnement en koop in sta tiën; door op alle andere wijze de katho lieke pers te ondersteunen. Ieder deelnemer ontvangt gratis de mededeelingen van het Piusverein. De uitslag dezer stichting is ver bazend. In December 1907 telde het Verein 69.000 leden. Er bestaan 312 plaatselijke persbonden en ruim 400 vergaderingen van propaganda werden gehouden. Op hetzelfde tydstip werden 35.000 vlug schriften en 37,000 maandelij ksche me dedeelingen verspreid. De inkomsten bedroegen 367,000 kronen .Ter verspreiding der twee hoofd organen, Vaderlanden Reichsposl, werd ieverig en met goeden uitslag gewrocht Het laatste bericht van het Verein zegt dat de bijval gedurig aangroeit, dat de vereeniging nu 102,000 leden telt, dat er 2 millioen vlugschriften werden ver spreid, dat de Oostenryksche pers eene andere gedaante heeft aangenomen dat een nieuw gesticht blad te Weenen, de Neue Zeitung, reeds 86,000 inschryvers telt, enz. De uitslag is prachtig zooals men ziet. Wanneer krygen wjj in België ook De XX® Sièclevan Brussel, vertelt omtrent deze zaak het volgende Over drie jaar wilde Br*** Houssa, ingenieur der gemeente Schaerbeek, speculeeren op gronden welke hij wist in de onteigening te vallen, onteigening welke reeds bij koninklijk besluit uit voerbaar verklaard was. Om zijn rozenpotje goed te bewerken, ging hij eene overeenkomst aan met zekere D.., een gemeentebeambte, die bril zal verlaten, ik zal trachten nog lee- lijker en nog minder aantrekkelijk te we zen, ten einde Pablo mij niet herkenne. Dien gast zal ik in volle vryheid nagaan, ik zal zijne woorden wikken, ik zal zijne handelwijze bespieden. Wee hem als hij in zijnschandelyk huwelijksontwerp volhardt! Dan alleen, zal ik het masker afwerpen en mij voor hem oprichten. Welaan, ik zegu dat ik veel moeite zou hebben mij te weerhouden en hem als een razende kat niet op het lijf te vallen. Maar ik moet mij verwijderen deze dwaze dienstboden zouden zonderling kunnen vin den dat ik zoolang wegblijf, dat ik zoo laat in de kamer van de onderwijzeres blijf. Goeden avond, lieve meesteres ik hoop dat gij dezen nacht op uw kasteel goed zult Niettegenstaande de wenschen van Do lorès, telde Eva al de uren, zonder eenigen slaap te vinden. Als de morgen aanbrak, stond Mejuffrouw Brown aanstonds opna zulke nacht, wordt het gebroken lichaam door de werkzaam heid en de beweging verslapt. Op 't kasteel was nog niemand opgestaan. Zachtjes daalde Eva langs een trap, welke uitgaf op eene der grasperken, tot beneden. De frissche morgenlucht zou haar braudend voorhoofd verfrisschen zy wilde ook alleen de plaatsen bezoeken, welke getuigen waren geweest van hare geluks dagen. Zij verwyderde zich met waggelenden stap en bleef staan aan iedere statie van bijzonder aan den dienst der onteige ningen gehecht was kortom, een best geschikt man om het potje te helpen bloeien. Wat D..., voorstelt, wordt met gesloten oogen door het liberaal-socia listisch college aangenomen. Br*** Houssa beloofde 10,000 fr. aan D.., in dien de zaak gelukte. D. zocht en vond een strooien man, die den grond afkocht van B*** Houssa; on won dus zijne 10,000 fr.; daarna be werkte D... dat de gemeente een DEEL der bedoelde gronden onteigende, waar voor 90 DUIZEND frank betaald werd En zeggen dat Br*** Houssa voor geheel zijn terrein, slechts 20 duizend frank had gegeven Heer Hayoit de Termicourt, die nog altijd met het ouderzoek der zaken van Schaerbeek zich bezighoudt, had dien opvolgenden aankoop, verkoop en ont eigening van diezelfde perceelen grond opgemerkt, en deed een onderzoek. De magistraat riep den strooien man in zijn kabinet, en de knoeiers hadden den man zoo weinig gegeven dat hij niet eens meer wist, dat hy vroeger een eigendom gekocht en verkocht had. Zoo kwam de nieuwe knoeierij aan 't licht. De achtbare magistraat heeft uitleg gevraagd aan het Schepencollege, maar het speelt den doove, alhoewel het hoofd, socialist Bertrand, de eerste is om do kat de bel aan te hangen, wanneer het een zijner tegenstrevers geldt. De katholieke raadsleden zullen de cartellisten van Schaerbeek wel dwin gen to antwoorden. Van een Dominé en een Boer. De Cri de Paris vertelt het volgende Dominé Reveilland, (een Fransch volksvertegenwoordiger) is een verwoed voorstaander van 't Protestantismus. Over tijd kwam hij, in een zyner zwerftochten, een boerke tegen. Hij wist dat het boerke een politieke en katholieke tegenstrever was. 't Boerke kloegsteenen uit den grond, omdat zyn ezel naar de andere wereld vertrokken was. De Dominé dachthier heb ik de kans klaar, ik ga 't hem lappen. Hoe vriendschap, sprak hy, en is uw pastoor dien langoor niet komen bedienen Dan ligt hij in de hel I En is hij er alzoo van onder gebold zonder biechteD Helaas, mijnheer de volksvertegen- haren calvarieberg. Elk standbeeld, elke dreef bracht haar eene herinnering te bin - nen daar aan dien boom, hoe dikwijls had zij met de heete zomerdagen er met Edmond gezeten, terwijl hij het een of an der gedicht voorlas Maar hoe menigmaal had do voorlezer hot boek uit zyne handen laten vallen om aan zijne teerbeminde dat gene te zeggen wat de dichter zoo gloedvol uitdrukte T Do bloemen waren nog altijd goed bewaard. Zy zijn jong gebleven, dacht Eva, terwijl ik, vroeger zoo schoon, verwelkte De arme vrouw snelde naar den vyver, op het uiteinde van het park gelegen en nam er plaats op eene bank. In hare naby- hcid stond het klem gebouw, dat de arme Jacquot, de papegaai, voor gast bezat. Eva wilde hem terugzien. Zy naderde den vogel en streelde hem zachtjes op de pluimen. Gy ook, Jacquot, gij zijt veranderd I Uw purper en gouden kleedsel, dat inde zon zoo schitterde, is versleten, uwe plui men zijn hard geworden, gij zyt niet schoon meer en men heeft opgehouden u te be minnen zoo gaat het in de wereld Eva Eva riep eensklaps de pape gaai als om de toespraak tot hem gericht, te beantwoorden. Als zy dien naam hoorde uitspreken sid derde Mej. Brown en als instinctmatig schoof zij de kapelion weg, die haar hoofd bedekte. Zij herstelde aanstonds van hare aandoe ning. Waarom zich zoo ontroeren Alsof woord iger, stotterde het boerke het hoofd schuddend, hij toas protestant ge worden vooraleer hij stierf. Velen onzer geuzen-schreeuwers doen 't contrarie Ze balken wel in hun gazetten en in hun herbergen als echte langooren tegen pastoors en paters, maar... als 't nijpt zyn ze blijde aan een pastoor of pater le mogen biechten. Ge moet ook ezel zijn en verstokte vrijden ker om tot het einde toe in de boosheid te volharden Als de godsdienst geluk kig maakt in 't sterfuur, waarom hem niet belyden en beoefenen in het leven Hoe ver staan wij Minister Schollaert heeft in de Kamer verklaard dal het Ministerie een wetsontwerp gereed maakt over de militaire kwestie; dat voor het einde der maand Juni dat wetsontwerp ter bespreking zal neerge legd worden en dat het Ministerie wil steunen op de rechterzy waaraan het toebehoort. Dat van katholieken kant. De heele linkerzijde liberalen, pro gressisten, radikalen, socialisten, allen gelijk, staan schoon schijnheilige ge zichten te trokken en brengen wat ydele woorden uit over patriotiek akkoord der partyeu maar kunnen zich toch nog niet genoeg bedwingen om niet te laten zien dat zij maar ééne zaak be oogen het Ministerie uit den zadel te lichten. Het zal van onze vrienden afhangen of dit laatste zal gebeuren of niet. Blyft de Rechterzijde en het Ministerie ge trouw aan de aloude katholieke poli tiek, dan zal alles goed gaan. Vergeet de Rechterzijde en het Ministerie dat, volgens het woord van Malou, de mili taire kwestie de vergiftigde dolk is, waarmede men de katholieke partij het hart afsteekt, dan beware ons God voor erger ongelukken Vergunningsrecht. De bijzondere kommissie der Kamer, gelast het wets ontwerp te onderzoeken waarbij er wijzigingen gebracht worden aan de wet van 1889 op het vergunningsrecht, ver gaderde Donderdag in eene der zalen van het Paleis der Natie, om lezing te hooren van het verslag van M. Fran- cotte. Dat verslag besluit dat de goedkeu ring van het ontwerp van M. den mini ster van geldwezen, mits eenige kleine wijzigingen aan zekere artikelen, name lijk aan deze die bepalen, welke gezond heidsvoorzorgen voortaan de herbergiers zullen moeten nemen. de vogelen meer verstand, moer doorzicht hadden dan de menschen, alsof Jacquot onder de misvormdo wezenstrekken dor onderwijzeres het bestaan der schoone Eva nog kon vermoeden Maar Hendrik had haar gemeld waarom de papegaai in ongenade was gevallen. Dit koppig dier vermeldde gedurig ecnen naam welke men sedert het tweede huwe lijk van den graaf niet meer mag noemen 1 De horloge van de kerk sloeg zeven ure. Het was tyd terug tot het kasteel te koe ren. Zy sloeg eenen zijweg in, dwars door het woud en bereikto alzoo de populieren- dreef, welke tot de woning leidde. Een gespan snelde voorbij de wandelaarster. De geleider van het rijtuig bemerkte haar en eensklaps stii houdende, sprak hy Gij zijt reeds vroeg in het park, Mej. Brown 't Is nauwelijks zeven ure gesla gen, gij moet den buiten wol lief hebben. Ik zou voorzeker op zulke vroegtydig uur mij hier niet bevinden, indien ik den nacht trein niet had genomen. Daardoor heb ik eene dagreis gewonnen en zie ik vroeger mijne lieve vrouw en mijne kinderen te rug. 't Is heldhaftig, niet waar voegde eone fijne stem erbij, welke uit eene pols opkwam. Ik heb mijnen neef niet alleen laten vertrekken, ik zou minstens door zijn heengaan acht dagen ziek geweest zijn. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1