DITJES en DATJES. Katholieke Vlaanjsclje Landsbogd f OVERLIJDEN. Plechtige Octaaf. Jaarlijksclje Algemeer.e Vergadering Zondag-rust. Allerhande nieuws. Als gij hoest of heescti zijl, "Jjjjrti België een einde te stellenonder voor wendsel België te beschermen, ofwel tyne bescherming sterker te maken, brengen zij op meest geweteulooze wijze de onzijdigheid van het land in gevaar.» Zouden zij, de liberalen, die beweren de vaderlandsliefde in pacht te hebben, door hunne dwaasheden, de ergste of fevaarlijkste vrienden onzer onafhan- elijkheid niet zijn Volgens de verklaringen verleden Jaar door den heer Minister van Oorlog, ieneraal Hellebaut, ter Volkskamer go daan, zou de wet op de leger aanwerving van 1902 het noodige getal manschappen door die wet bepaald, niet verschaffen. Het enkwest hierover gehouden heeft al de middelen aan 't licht gebracht die in 't werk zfjn gelegd geweest om te be letten dat die wet van 1902 hare volle uitwerking hebben zou. Nu het zou schenen dat er inderdaad manschappen in 't leger te kort zyn en de dienstwillige of offlcieuse Le Jour nal de Bruxelles schreef in de loop dezer week Generaal Hellebaut is niet vijandig aan eene eenvoudige wijziging der wet van 1902 hij is bereid zich voldaan te verklaren in- dien de wet derwijze gewijzigd wordt om het vereischte getal manschappen b te verschaffen Generaal Hellebaut neemt dus aan wat eenvoudig redelijk is, namelijk, wat wij, Katholieken, voorstaan, de wet van 1902 verbeteren derwijze dat zij tot den uitslag kome dien men er van verwacht heeft. Nu, daarmeê hebben de liberalen en socialisten geen vrede en vallen tegen Generaal Hellebaut in hevige verwijtin gen uit. Ze zijn dan ook te leur gesteld immers de liberale Indépendance Beige schreef onlaDgs Met of zonder Mi b nitter Schollaert, zal er een crisis ont- b staan en zullen de linkerzijden er pro- b fijt weten uit te trekken. Wat dient b er meer gezegd De rechterzijden der Volkskamer en van 't Senaat vergaderden Woensdag 11. en als verbetering aan de wet van 1902, stelde M. Beernaert de afschaffing voor van art. 5 en de bepaling van het jaar- lijksche te leveren contingent in evenre digheid der bevolking; wat dus eene merkbare vermeerdering der getal sterkte zou opleveren. De militaire lasten zouden hierdoor niet aanzienlijk verzwaard worden. Dit voorstel verdient, volgens ons, nader onderzoek Ten slotte zeggen wij 't is onbetwist baar dat de overgroote meerderheid des volks vijandig is aan het aUe man sol daat, i. a. w. van iedereen den ransel te doen opnemen, millioenen en millioe- nen te verspillen aan een soldatenspel dat niet past aan de overleveringen van ons volk en aan de wel begrepen belan gen der natie. Wij voegen er nog bij: Het alle man soldaat op zijn Pruisisch in België wil len invoeren, ware hot doodvonnis voor welke partij ook die het wagen zou 't Is daarom dan dat de ÜberaleD ons, Katholieken, tot de afschaffing der loting willen bewegen. Aan de eischen dus der liberalen toegeven ware oos zelf moorden, maar hola kadéêéèé zoo dwaas zijn we toch nog niet Plaatsvervanging. Volgens inlichtingen, die uit de bu- reelen der ministeries komen, zullen er dit jaar geene plaatsvervangers te kort zjjn. Men is volkomen zeker dat allen die de noodige Btorting gedaan hebben eenen man zullen hebben. Daaruit blyft dat het in België niet ont breekt aan jongelingen die lust hebben voor het krygsleven. In den laatsten tyd nochtans is genoeg zaam gebleken dat men zich moeilyk toont voor het aannemen van vrywilligers. Noch tans, al het gerucht rondom de militaire kwestie gemaakt en vooral de bijzonder heden welke bij voorkeur de vrijwilligers met premie aangedaan worden, zouden eerder van aard geweest zijn de jongelingen schrik in te boezemen. Als dat niet zoo is, dan moet het zyn dat het soldatenleven nog velen bekoort. Alles wel beschouwd, hebben de vrywil ligers geen ongelyk soldaat zijn is op verre na zoo lastig niet als werken in mynen, fabrieken en op werven of als boerenwerkmvn. Soldaat zyn brengt zynen last mede, maar werken ook. Onze voorouders dorsten dezen straffen die die met valsche leerlingen voor den dag kwamen, gelyk wy, die wyzen zyn, de valschmunters straffen. Wy zijn onverbiddelijk voor het nadeel dat men aan onze beurs doetvoor wat onze ziel betreft, wij stellen er weinig belang in, en voor wat de ziel van den evenmensch aangaat, wy zyn er in 't geheel niet om bekreund. Allard. De liberalen ofte geuzen zyn kwaad, maar waarom In gansch 't land bestaat er geene enkele liberale lagere school door liberalen ge sticht en met 't geld van liberalen tot stand gehouden. Nu, in tegendeel bestaan er in België talrijke lagere scholen door katholieken gesticht en met 't geld van katholieken onderhouden. Maar er bestaan in ons land een groot getal liberale scholen met 't geld van alle man gebouwd, bemeubeld en onderbonden. Dit is eene onrechtveerdigheid die dient te verdwijnen. Men moet de scholen, vrije en officieele op gelijken voet behandelen en daar er spraak van is, zyn de geuzen vol duivels gestampt 1 Koninklijke maatschappij ter bevordering van Nijverheid en We tenschappen. Provinciale tentoon stelling van Nijverheidskunst en Nijver- heidswerk. De tentoonstelling, welke geopend wordt den Zondag 11 Juli, belooft in belangrijkheid al de vorige te overtref fen Aan de prijskampen van hout en marmerscbilderwerk namen 55 mededin gers deel. De talrijke aanvragen tot plaats voor de tentoonstelling laten voorzien dat de perso nen, welke vermeenen nog tijd genoeg te hebben om hunne toetreding te zenden, gevaar loopen hunne wenschen niet inge willigd te zien. Wy sporen dus onze lezers aan, die eene behoorlijke plaats verlangen, zoo spoedig mogelijk hun toetredingsbulle- tyn te zenden aan het beBtuur der Maat schappij, Poel, 21, Gent. Wy herinneren hun tevens dat voor de prachtige tombola, die gepaard gaat met de tentoonstelling, de prijzen gekozen worden onderdo uitgestelde voorwerpen. Kloek en gezond zijn ziedaar eenen schat. Gezond zijn kan voldoende zyn voor den persoon zelf, maar is niet genoeg voor de samenleving men moet kloek en gezond zyn tot welzyn der maat schappij. In alle landen stelt men vast dat de gezondheidsvoorwaarden verbeteren, dat de sterfte afneemt, dus dat de landen en de bevolking gezonder worden. Maar omgekeerd stelt men ook vast dat de kloekte afneemt. Overal neemt men waar dat het getal weerbare jongelingen goed voor den soldatendienst - daalt. Er komen langsom meer slechten en afgekeurden. In Duitschland heeft men daarover eene statistiek opgemaakt gaande van 1902 tot 1907. In 1902 waren in de landelijke omschrij vingen 01 per honderd goeden in 1907 was dat getal gedaald tot 58,7. In de fabrieksteden was het getal goe den gedaald van 54.7 in 1902 tot 49.9 in 1907. De afneming der weerbaarheid is dus merkelijk Waaraan is dat verval toe te schrijven Men merkt op dat de weerbaarheid in de fabrieksteden merkelijk kleiner is dan in don huiten het fabriekleven moet dus eenen grooten invloed uitoefenen. Maar ook in den buiten neemt de weer baarheid af Men neme in acht dat het leven overal, zoowel in den buiten als in de stad koorts achtiger wordt men is meer gejaagd, eer bekommerd. Dan komen nog het alkoolmisbruik en andere overdaad Kortom een zeer gewichtig vraagstuk. De liberale betooging te gele genheid van het zilveren jubelfeest van den liberalen Werkmanskring is onder de grootste onverschilligheid onzer mede burgers, en zelfs van gekende liberalen afgeloopen. Zeer weinig huizen trof men aan waar i nationale vlag uitstak. Do vreemdelin gen drukten hierover hunne verwondering uit. Opgelet op het zilvergeld. Het Staatsblad heeft do wet afgekondigd, waardoor de wyzigingen goedgekeurd wor den, gebracht aan het Muntverbond tus schen België, Frankryk, Griekenland, Ita liê en Zwitserland gesloten. Wy hebben vroeger reeds uitgelegd waarin die wijzi gingen bestaan. Te rekenen van 1 Augustus aanstaande zullen de grioksche zilverstukken van 2 fr. 1 fr. en 50 centiemen, niet meer gangbaar zijn in ons land. De Nationale Bank zal van nu af die stukken, welke zy ontvangt, niet meer uitgeven. Zij zal ook de versleten Fransche halflrankskens inhouden. De vijf frankstukken van Leopold I zullen ook in getrokken worden. In Frankrijk worden de zilverstukjes van 50 centiemen van vóór 1870, 't Is te zeggen met de beeltenis van Napoleon III, ingetrokken, om ze door halve frankskens met de zaaister te vervangen. Dus vóór 1 Oogst moet men zich van die zilverstukken ontmaken. Wil de Katholieke Regeering voor de naaste kiezingen, in het Vlaamsche land, alom geestdrift opwekken, dan is het meer dan tijd eene manhaftige houding aan te nemen en openly k door daden te laten blyken, dat men de nationaliteit van het Vlaamsche Volk wil zien heropbloeien maar dat gaat niet zonder aan de Taal van dit Volk de eereplaats in het onderwys te geven. Zoolang de Katholieke Meerderheid den moed niet heeft dien knoop door te hakken, zullen er in de Katholieke Party wantrou wen en oneenigheid bestaan, die, ten lan- duur, de noodlottigste gevolgen zullen hebben. Wij hopen, geachte Heer, dat ge UW VOLK zult steunen, en bieden U de verze kering van onze oprechte gevoelens. Namens den Katholieken Vlaamschen Landsbond, Het Bestuur voor O hst Vlaanderen Dr Is. BauWens, Geneesheer, Aalst. Mt,r L. Dosfel, Advocaat, Dendermonde. - Mter K Heyndkrickx, Stadsschryver, St.-Nikolaas, (Waas). Dr Remi Spe- leers, Geneesheer, Gent. Open brief aan de Katholieke Volksverte genwoordigers van het Vlaamsche Land. Antwerpen, 1 Juni 1909. Geachte Heer Volksvertegenwoordiger, De LANDSRAAD, bij hoogdringendheid op 31 Mei te Brussel bijeengeroepen, heeft eenparig de volgende dagorde aangenomen: De Katholieke Vlaamsche Landsbond keurt ten strengste de handelwyze der Volksvertegenwoordigers af, die, in de Commissie belast met het onderzoek van Coremans-Wetsvoorstel, artikel 5 van het voorstel Segers-Franck, verworpen hebben n De K. V. L. betreurt dat het alweer Katholieken zjjn, die dezen nieuwen kaak slag aan het Vlaamsche Volk gegeven heb ben De K. V. L eischt in het belang der Katholieke Party, dat het voorstel Segers- Franck, nog vóór de aanstaande kiezingen door de Kamers tot wet gemaakt worde. Het verzoeningsvoorstel Segers-Franck, in de Commissie gesteund door Katholie ken, Liberalen en Socialisten, is het mini mum dat men de Vlamingen kan aanbie den. Worden er aan dit voorstel andere bepalingen toegevoegd, dan moeten minstens evenveel geven met geringer voorstellen zal de K. V. L. geen vrede hebben. Liever niets, dan minder De Katholieke VlamiDgen hebben altyd in de eerste gelederen voor de overwinning der Katholieke Party gestreden, doch door de lamlendige houding der Katholieke Meer derheid in de Kamers tegenover de recht- machtige eischen van het Vlaamsche Volk op gebied van onderwys, worden vele strijders ontmoedigd en verbitterd. IQ— Morgen Zondag 13 Juni groene laf vlaggcfeest ter stad Osbroeck.... Weer eens op den 13" dag der maand dus altyd dat Judaseyfer Om den donder Zouden de schikgodin nen er zich dan meê bemoeien Groene Pie zegt dat hij om 2 l/t uren zal tegenwoordig zijn cn hoopt eene aan spraak te kunnen doen. 't Ware spytig dat hij afwezig bleef, want zonder zijne medewerking ware 't groene spel niet vol maakt 1 M. Predom, gewezen burgemeester te Waterland-Oudeman, is Dinsdagnamiddag aldaar overleden. Men schikte in September aanstaande zyn honderdste verjaardag te vieren. achtbare katholieke Senators en Volksvertegen woordigers hebben don volgenden brief van den heer Minister van openbare werken ontvangen Den 7 Juni 1909 Waarde Collega, Gij hebt op gansch bijzondere wijze aangedrongen op de werken van het leggen eener rijbaan van Nederbrakel naar Ronse. Ik laat U met genoegen weten dat ik het lastenkohier, die werken aangaande beloopende tot de som van 69000 fr., heb goedgekeurd. Aanvaard, Waarde Collega, de uit drukking mijner oprechte gevoelens. (get.) Aug. Delbeke. ï?arvol p Het Landb uwcomice, Hel ZiClC. Zondag vergaderd, heelt an brief, door de talrijke aanwezige leden onderteekend, aan don heer Volks vertegenwoordiger De Sadeleer gezon den, om hem te bedanken wegens het milde hulpgeld door zijne tusschenkomst van het Ministerie verkregen voor de stalprijskampen- TTnplfprt. Viering van den ndeiltJIL. Jubile van het ka_ tholiek Mininisterie.—Dertien muziek maatschappijen hebben Zondag deelge nomen aan het feest dat uiterst wel gelukt is. In het gemeentehuis waar de Overheden ontvangen werden hebben beurtelings de heer Burgemeester en de heer Volksvertegenwoordiger De Sade leer de talrijke deelnemende maatschap pijen geluk gewenscht en doen uit schijnen al het goede gesticht door ous katholiek Ministerie dat sedert 25 jaar België regeeet en het een plicht is voor het katholiek Vlaanderen niets te ver- waarloozen om ons Vaderlandsch Minis terie te blijven behouden. Hunne redevoeringen werden warm toegejuicht. Eon groot getal Burgemeesters, Sche penen, Provincieraadsleden alsook de Baron Louis de Bethune, hebben het feest bijgewoond. Aan al de huizen wapperde de nationale vlag en het feest is onder een grooten toeloop van volk allerbest gelukt. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Zijne Hoogweerdigheid heeft benoemd Bestuurder der Zusters Carmelitersen te Audenaarde den E. H. Van Brabant, A S. T. B onderpastoor te Cruyshautem. E. H. Van Brabant is tevens gelast met het bevorderen der sociale werken in het arrondissement van Audenaarde. Onderpastoor te Hillegem, den E. H, Van de Maelo, P., priester in het Semi narie onderpastoor op S. Jan-Baptist te Gent, den E. H. De Meulemeester, A. onderpastoor te Kerkxken onderpastoor op Sinte-Anna te Gent, den E. H. Cathe lyn, C., phill. et litt. Cand., onderpastoor te Steendorp. 9 Juni 1909. Vriend Denderbode, Toen ik Zondag voormiddag in De Denderbode 't artikeltje las getiteld, Buitenlieden, 't welk andermaal de belee- digingen en versmadingen aanwees waar- meê wy, Buitenlieden, weer eens werden bejegend door de heeren liberalen, dan zegde ik tot myn zeiven 't Is heden libe rale betooging tc Aalst, trekken wij er eens naartoe en laat ons eens kijken wat volk wy daar zullen ontmoeten. En ik kwam te Aalst, en vroeg mij af Zou het wel liberale feest zijn ik zie byna geene vlaggen aan de huizen wapperen? Maar weldra zag ik den stoet voor my defileeren. Wat aardige koppen Wat typen En zjjn het die mannen die ons, Buitenlieden, met hunnen hoon en smaad, met hunne vuige beleedigingen, ja zelfs lasteringen bejegenen Uit weerwraak zoude ik nu ook die aardige koppen, die belachelijke typen kun nen afschetsen, maar neen, daar doen ik niet aan meê. Ik laat dit monopolie aan de liberale janhagelsche schryvers over Beste groetenis. SINT-JOZEFSPAROCHIE van O. L. Vrouw ter Linden. Gentsche-Straat. Maandag 14 Juni, Solemneele Mis om 9 ure. Dagelijks om 8 ure 's avondsRozenkrans Maandag 21 Juni, om 7 ure. Zielmis voor de overledene weldoeners. FEESTELIJKHEDEN ter gelegenheid der en van de 25® Verjaring vaa 't Katholiek Staatsbestuur ingericht door de Katholieke en Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement en den Katholieken Burgerskring van Aalst, op Zondag 20 Juni. Om 9 uren 's morgéns, bijeenkomst der politieke Overheden en Katholieke Maat schappijen van de stad en het omliggenee ten lokale van den Katholieken Burgers- kring, Korte Zoutstraat, om zich vandaar stoetsgewijze naar de St-Martinuskerk te begeven alwaar om 10 uren eene solem neele Mis gevolgd van Te Deum zal gezon gen worden. Na de Mis optocht door de stad. Om 11 uren, algemeene vergadering in de Feestzaal der Patronage van St-Jozef, Meuleschettestraat Aanspraak door de Heeren katholieke Senators en Volksver tegenwoordigers van het Arrondissement Om 1 uur namiddag, in de ruime zaal van den katholieken Werkmanskring, Volks banket opgeluisterd door een prachtig Or kest. BIT Nationale vlag. Wy roepen er de aandacht onzer katholieke vrienden op in dat ze gelijk altijd, verzocht worden de nationale vlag aan hunne huizen en gebouwen te laten wapperen. Gansch Aalst moet op 20 Juni in feest zyn. Dus, katholieken, allen de nationale vlag aan onze huizen geheeschen 1 Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 13 Juni 1909, M. VAN CALENBERGH, Leopoldstraat. Burgerlijk Eereteeken. Bij koninklijk Besluit is de medaille van eerste klas verleend aan den heer Julius Goe thals, Stadsbouwkundige alhier. Proficiat AALST Sint-Martinuskerk. Inbraak en diefstal. Bij het ter pers leggen vernemen wy dat er verleden nacht in onze St-Martinuskerk werd inge broken en dit langs waar het vroeger nog gebeurde, langs het venster van St-Jacobs autaar. Het bouwen van 't magazyn langs dien kant schijnt de inbraak te vergemakke lijken. De dief heeft het gemunt gehad op de offerblokken en ze werden opengebroken aan de autaren van St Antonius van Padua van Sinte-Catharina, van O. L. Vrouw, van St-Nicolaas,van den H. Zoeten Naam. Deze van St-Nicolaas werd niet gansch openge- kregen en in dezen van den H.ZoetenNaam liet men eenig geld liggen. Men schat dat de buit gering is. Niets anders werd gestolen. 4*n oniliK^ende koopt uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pry zen. Bijzondere prys voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparation. AALST. Nachtelijke diefstal. In den nacht van Donderdag tot Vrijdag zijn er ter glucosefabriek Leclercq, Boude- wijnkaai, vyf koperen vormen gestolen ter waarde van 250 franks. De daders zyn door de Policie des nachts ontdekt geworden en proces-verbaal werd opgesteld. De daders zyn C. F. D. C. L. en S. H. deze twee laatsten zyn werkzaam in het fabriek. Indien gij een schoone keus wilt hebben van Wolle cn Tyk voor Matrassen, Hupelingen, Linoleum, Toile ciróe en al benoodigheden wat de tapissiersstiel be treft, gaat zien bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. Aalst. Woensdag voormiddag speelde Emerentia Penneman, oud 12 jan wonende Sinte-Annastraat. met andere kin deren aan het sas van den Dender De kleine Penneman had het gewaagd wat te dicht op den boord van Ijet water te loo pen, met het ongelukkig gevolg dat zij in het water stuikte. Zy ging onvermijdelijk verdrinken, ware niet de metserdiener J. Van Geit. gansch gekleed ter hulp ge sprongen. Deze gelukte erin haar, na bo- venmenschelijke pogingen, op het droog te brengen. TYPHUS. Nu dat de typhus alom hccrscht, schryft de faculteit van geneeskunde het drinken voor van gesteriliseerd water. Gebruikt dus «La Royale Louisb-Marie, - te verkrijgen by O. Taeyraans-Druck, 8, Groote Markt, Aalst. Lede- Het gerucht is in omloop dat in de gemeente eone erge besmettelijke ziekte heerscht. Dit gerucht is volstrekt ongegrond er zyn enkel eenige kinderen, die aan de mazelen lijden. Er bestaat dus geene de minste reden om ongerust te zyn. - Maandag verleden heeft Z. H. den Bisschop het H. Vormsel toegediend aan de kinderen van Moorsel en ook aan die van Baardegem die naar Moorsel moesten komen. Het was te Moorsel, van in den vroegen morgen, eene bonte wemeling van net gekleede kindoren, aangezien er niet min dan 525 in de kerk van Moorsel moes ten gevormd worden. Een helder en aange naam weder begunstigde de plechtigheid, en eene blijde voldoening straalde op het aangezicht van de moeders en van al de toeschouwers en ook nog wel bijzonderlyk op het helder gelaat van onzen beminden Bisschop, die, niettegenstaande zyne 77 aren, nog met de meeste vlugheid zyn ïerderlijk ambt kan vervullen. De suikerij peën F.-C JACOBS, verbeteren do koffie, en verkloeken de g' - Maandag morgend is brand ontstaan by Leo Baeyens, te Oordegem, op de Kluize. De schuur en de stalling werd ten gronde vernield. Men kon slechts met groote moeite het vee redden. In de schuur was eene groote hoeveel heid strooi opgestapeld. De schade bedraagt 3000 fr. Er is verzekering. De oorzaak van den brand is onbekend. Bejaard zijn. Dames van zekeren ouderdom zijn verzekerd de volkomenste gezondheid te bewaren, en alle gevaar te vermyden, op voorwaarde dat ze zorg heb ben van zich van tyd tot tyd het lichaam te zuiveren met de Pil van Dr Walthéry. 1 fr. de doos voor een jaar. Denderhautem. Op de keuring van Zondag 11. waren 136 geiten. Er is in 't geheel aan de eigenaars dier geiten 168 frank betaald. - De 75 van vroeger reeds geprimeerde geiten trokken te samen voor hunne premiën van verleden jaar 123 fr. 15 geiten zyn daarbij nu nieuw geprimeerd; dit zyn de geiten van de wed. Bogaert van Constant Sorgeloos; van Philemon Yan Hautem van Karei Lobyn van Karel-L. Van Gucht; van Gust. Geeroms; van Frans Lippens van J. B. De Nul van Amand Scheerlinck van Philomena Beirens en van Domien De Rycke. Het parket van Brussel heeft zich naar Vilvoorde begeven, om ter plaats over te gaan tot een onderzoek over de drama tische gebeurtenissen, welko in den nacht van zondag op maandag voorvielen. De magistraten begaven zich eerst ter plaats van het drama en daarna in het hospitaal, by 't slachtoffer. Deze laatste had maandag eene operatic ondergaan welke volkomen gelukte. De gekwetste welks toestand thans bevredi gend is, heeft kunnen verhalen wat er was gebeurd, M Vvertelde dat hy, zoohaast hij Jan Van W... zag, gewapend met een revolver, hy op hem toesprong om hem te ontwapenen. Een gevecht had plaats ty- dens hetwelk Van W... hem een kogel in den buik schoot. Het onderzoek wees uit dat Van W... zyne misdaad had voorberaamd. Op dreig brieven welke hy had geschreven aan zijne vrouw, werd beslag gelegd. Het is bewe zen dat hy vroeger, 't wapen kocht by een wapenmaker van Vilvoorde. Toch wilde hij eerst overtuigd zyn van de ontrouw zyner vrouw en daarom kwam hy rond hare woonst dwalen, hopend M. V... er te zien uitkomen. Dezen ziende met zyne vrouw, ging hij zijn revolver halen om er een einde aan te maken. Jeukingen. Foster's Zalf. Indien gy aan jeukingen lydt, zelfs verou derde, en indien gy u wilt verlichten en genezen, lees dan de volgende verklaring. Me Kerckhove, Statiestraat, te Waere- ghem, zegde ons den 9 Maart 1904 Ik had gansch den rug met puistjes bedek,t, die mij hevige jeukingen veroorzaakten, ik dacht dat het eenen brand was maar noch de purgeermiddelen, noch de baden, alsook vele zalven, verlichtten my niet. Ik be proefde de Foster's Zalf verkocht te Aalst bij M. De Valkeneer, apotheker, en in min der dan tweo weken was ik teenemaal van die pynlyke kwaal ontlast. Den 21 Mei 1908, herhaalde ons M® Kerckhove Sinds meer dan vier jaar, dat ik uwe Foster's Zalf nog gebruikte, is myne genezing blyvend geweest en ik, voelde niet meer de minste jeuking noch in den rug, noch elders. Het speen, eczema en andere huidaan doeningen veroorzaken eene vreeselyke en teneerdrukkedde kwelling, 's Nachts wordt de slaap onderbroken, de zenuwen zyn aanhoudend opgehitst. De Foster's Zalf stilt de prikkeling en ontsteking voortko mende van de huidziekte onder welke vor men zy zich ook voordoetspeen, eczema, bolvormige waterpokken, winter aan han den en voeten en alle hnidaandoeningen. De eerste toepassing verlicht aliyd en eeno doos is gewoonlijk voldoende om eene blij vende verlichting te bekomen. De Foster's Zalf is verkrijgbaar hij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche Apotheek van Ch. Delacre, 50 Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte Foster's Zalf en weiger alle na maaksels en onderschuivingen. D. A. 24. By eenen voddenraper te Brussel, ontstond brand. De pompiers kwamen blus- schen. De man was zeer ongerust hy vreesde dat zyne fortuin, die in zyn bed verborgen was, verloren zou zyn en een pompier waagde zich in de brandende ka mer en deze vond... 20 kilos enkele centen, geborgen in meer dan 400 stekskensdoos- kens, en vertegenwoordigend eene som van rond de 200 fr. Dit alles word gered. Al het overige verbrandde. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Depratere, zij is zonder twyfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altijd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prys 2 franken de groote fiesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valckeneer en Callebaut. Tentoonstelling: van Brussel, 1910.Wy denken dat het belangrijk is de byzonderste loten aangekocht door de commissie van de Tombola der Tentoon stelling van Brussel, voor de serie waarvan de trekking binnen kort zal plaats hebben te doen kennen. Het lot van 150.000 fr. zal geleverd worden door M. Van Strydonck, en is tentoongesteld op de Grasmarkt, 18. Het bevat een prachtig waterjuffertje in roby- nen en briljanten, eene schoone solitair, wegende 28 karaten, dat men kan dragen als voorhoofdband, eene halsplak in bril janten met in 't midden een dikke jonquil- lesteen, een corsagestuk in briljanten en roby nen met twee dikko peerlen, een paar dormouzen, een halsband van 73 fijne peer len en eene pendentief met twee briljanten in vorm van een scheepje. Een lot van 50.000 fr. bestaat uit een volledig massief zilveren tafelservies voor 36 personen, en dat heel eene vitrien be slaat van het huisWiskeman,Sinte-Gudula- straat. Voor het lot van 25,000 fr. heeft men een schoone zwarte kant gekozen, gezegd van Chantilly.maar die te Geeraardsbergen gemaakt wordt er is een kleed met geas sorteerd garnituur, eene kraag, een waaier, een zakdoek en halsdoek, alles tentoonge steld bij Mad. Ghys Bruyneel te Gent. Het lot van 15,000 fr. is een automobiel Limousine van 12 15 peerdenkracht. Tusschen de loten van 5000 fr. zal er een zijn dat waarlyk niet banaal zal wezen en dat genoegen verschaffen zal aan onze intel- lektueelen. Het is eene eiken gesculpteerde boekenkas met werken van al de Belgische schrijvers. De lyst ervan is op de beste wyze samengesteld O. P. 8-6-09. In den nacht van Dijnsdag tot Woens dag, kwam een sierlyke gekleede heer, op het policiebureel der Kruisvaartstraat, te St.Joost-ten-Noode, en vroeg om aan den van dienstzijnden policieofiicier te spre ken. Terwyl een beambte aan zijn verzoek ging voldoen, dronk hij een fiesch bijtend vocht uit, verklaarde dat hy ambtenaar was te Brugge en dat hij wegens zaken van intiemen aard, dien morgend zyne vrouw cn zyne kinderen had verlaten. De krisis welke hij doorstond, was verschrik kelijk. Woensdag morgend bevond hij zich in allerbedenkelyksten toestand. Beenderen en afval van rosbif, met bouillon Cibils, geven een lekkere con sommé. Fiesch 1 65. Eerlijke daad. Mej. Van Durme, van Sleidinge-Wittcmoere, hoeft eenen geldbeugel gevonden, inhoudende eene goede som geld. Het meisje heeft zich verhaast het gevondene aan den verliezer, M. De Coeman, van Evergem, te bestollen. Dijnsdag avond rond 7 uren, is een auto, die in volle vlucht op de baan van Anderlecht naar Itterbeek reed, on een landbouwer gebotst, den genaamden Pieter Borremans, 44 jaar oud gehuwd en vader van drie kinderen. De ongelukkige werd ten gronde geworpen en zwaar gewond. Men trof hem aan in een bloedplas, dra gend aan het hoofd een diepe wonde waar uit veel bloed vloeide. In bedenkelyken toes-and is de man naar zyn huis gebracht. De doodrijder maakte zich bliksemsnel uit de voeten en men bezit niet de minsta in lichtingen die de politie op zijn spoor zon kunnen brengen. Gelegenheid zonder weêrga tot stichten eener naaralooze maa'schappy talrijke kliënteel een miljoen onge veer verworven kapitaal na 15 jaren. Gezin zonder kinders, daarom gedeeltelijk van de zaken afzienReeds twee perso nen op de hoogte van het handelshuis zyn er in werkzaam en beschikken over meer dan 100,000 fr. Om de Firma te volle- digen zijn er nog noodig 1° een bureel overste als medelid 2° een medelid kennis hebbende van meubels 3° een medelid op de hoogte van kleuren, vernissen, glaswerk en spiegels. Die drie leden moeten ge- zamentlijk 100,000 fr. ongeveer kunnen storten en Fransch en' Vlaamsch machtig zjjn. Rustend bureel, Bus 94, Oostende. De 38jarige Zénon Debroux, acheeps- trekker, volgde Maandag de vaart van Charleroi naar Brussel, terwijl hy twee paarden leidde. Hy had op een dezer dieren plaats genomen. Eensklaps viel een der paarden in de vaart en trok het andere mede. Debroux, die er op zat, kon slechts een uur later opgehaald worden, natuurlijk dood. Te Meulebeke toonde de landbouwer Delmeire zyne vogelkooi aan eenen kame raad Van Thurnhout. Beiden hadden zoo het schijnt, gedronken. Daar Van Thurnhout nude kooi een wei nig onvoorzichtig hanteerde, werd de andere zoo woedend, dat hy hem met een kapmes op het hoofd sloeg en zoo eene wond ver oorzaakte, die denkelyk den dood voor ge volg zal hebben. Een ongeval, dat zeer erge gevolgen kon hebben, is Maandag morgend, rond 8 urengebeurd in het oliefabriek Lubri cating Oil and C° van Antwerpen, te Zeebrugge gelegen. Vooraleer de ledige ijzeren vaten die 500 liters inhoudsgrootte hebben te vullen,onderzoekt men met eene brandende kaars, die men door het bomgat steekt, indien er langs binnen geene naphte maer aankleeft, waarmede de vaten eenige dagen te voren gekuischt worden. Dat was Maandag ook het geval. Maar pas had een werkman de brandende keers door liet bomgat gesteken of eene hevige ontploffiug had plaats, de twee u gaten der ton sprongen met schrikkelijke geweld los en drie omstanders, M. Felix Wil lemsons, onder-bestuurder, en de twee werklieden Viktor Persoons en Pieter Van Coillie, allen woonachtig te Zee-Brugge, werden ten gronde geworpen. Zij werden niet erg gewond, maar zullen toch eenige dagen in de onkwaamheid zyn te werken Men denkt dat er door eene onvoorziene oorzaak gassen waren in de ton die na de kuisching, evenals de andere, gesloten was gebleven.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2