Donderdag 47 Juni 4909 5 centiemen per nummer 659te Jaar 4464 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. ZILVEREN JUBIL/EUM MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND. TAAL, VRIJHEID. Katholieken ZONDAG aanstaande 20 JUNI is het feest te Aalst wij vieren het van het Katholiek Ministerie. Allen laten wij de nationale vlag aan ons huis wapperen Niemand blijve nalatig 1 Dompers De mirakelen van Lourdes De opvolgende tijdstippen der graanvoortbrengst in de wereld. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Wan de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUU HU1JM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, 16 Juni 1909. Wij, katholieken, zijn dompers, wij schuwen het licht, wij wijlen 't volk in onwetendheid houden 01/1 het des te beter naar onze inzichten te kunnen leiden, en aldus onze heerschappij uit te breiden, te versterken, te verzekeren. Ziedaar het deuntje dat gedurig her haald wordt op alle toonen door de blauwen, de rooden en ook de groene schijnheilige volk stoppers... Maar men oordeele of het verwijt van domper te zijn niet aan een verkeerd adres wordt gezonden en niet veel meer aan onze tegenstrevers kan toegepast worden. Het aantal normaalscholen voor on derwijs bedroeg op 't einde van 1907, 19 tegen 13 in 't jaar 1880, voor onder wijzeressen in 1880, 10, in 1907, 35. Sinds dit tijdstip is het aantal leerlingen gestegen van 2717 tot 4806 en het aantal gediplomeerde leerlingen van 780 tot 1018. Het aantal lagere scholen aan staats toezicht onderworpen, bedraagt thans —(O)— 29e Vervolg De paarden, ongeduldig om ter bestem- ming te komen, hernamen hunnen tocht. IOp die wijze spaarden zij aan de onder wijzeres de moeite van mevrouw de Sapin- I' court te,antwoorden. Gelukkiglyk had de eene noch de andere van de nieuwe aangekomenen, de tranen I bemerkt, welke van de wangen van Eva afrolden. Zij vaagde ze vlug af het was >geen oogenblik meer om te weenen om acht ure, moest ze het morgenmaal der kinderen voorzitten en de lessen regelen Ivan den dag. Als zy de lieve kleinen zou zien, zou haar geest terug kalm wezen... IZij had haren tol aan de menschelijke zwakheid betaald, zij zou het volle bewust zijn harer daden terugkrijgen, zy zou ge- I reed zijn tot alle opoffering, tot alle toe wijding Hetgeen zij dacht geschiedde. Hendrik j en zijne zusters, verheugd hunne onder- I wjjzeres terug te zien, waren nooit lief talliger geweest. Eva bemerkte nochtans dat Paquita een weinig verstrooid scheen was zij bekommerd om de komst van Pablo Op het kasteel bestond geen kleingees- j tigheid meer leerlingen en onderwijzeres 7291 tegen 4726 in 1880. Deze scholen telden in 1880 een leerlingental van 340,118, het verhoogde in 1890 tot 616.041 in 1900 tot 793,915 en in 1907 tot 897,000. Betrekkelijk het onderwijzend perso neel, vinden we dat het totale getal leden, zoo wereldlijk als geestelijk, in de lagere gemeentescholen8657 bedroeg in 1883, en 11,549 in 1907 in de aan genomen lagere scholen 12 in 1883, en 8237 in 1907, erin begrepen de krachtens de wet van 1895 gesubsidiëerde vrije scholen. De uitgaven voor het lager onderwijs, erin begrepen het normaal onderwijs, beliepen in 1881 lot 32 millioen 508,304 fr. Deze uitgaven waren niet gedaan volgens verhouding met de behoeften ze dienden onder ons blauw ministerie enkel, om onder voorwendsel van gene genheid voor het onderwijs, millioenen langs deuren en vensters op straat te werpen en vrienden te bevoordeeligen. In 1886 bracht de katholieke regeering de uitgaven, geleidelijk en volgens do ware behoeften op 26 millioen 940,785 fr. Zy klommen op, en in 1907 was het totaal 50 millioen 462,708 frank. Het getal ongeletterden bij den troep is op 21,66 in 1880, op heden gedaald tot 8,46 aten aan de tafel der ouders. Om zeven ure en half, vereenigde het eetmaal de bewo ners van het kasteel in" de groote mar moren zaal, waar de wapenschilden van de gravin de Merinville aan den wand schitterden. Jeanne, die wegens ongesteldheid hare kamer niet verliet, zag voor de eerste maal Mej. Brown terug. Zy naderde om de onderwijzeres de hand toe te reiken en haar oogslag viel op de kapelien welke gedeeltelijk haar gelaat verborg. Welke nieuwe mode volgt gij nu, liefste dame Ik weet dat uwe landgenoo- ten met den opschik niet hoog oploopen, maar dit gaat alle gedacht te boven. Waar toe kan u dat dienen En als het zoo stikkend heet is Komaan, leg dit gauw af, bid ik u. Eva's wangen werden rood. Zonder ech ter te antwoorden, gehoorzaamde zij aan haar en zegde - Ik bid u maar wier tongval echter gebiedde. Zij legde de slcchtgeziene kapelien op eenen stoel, terwijl de graaf met eenen af keurenden blik zijne vrouw bezag. Op dit oogenblik hoorde men op den koer juist het geklets eener zweep. Hendrik snelde naar het venster en zich gansch verheugd tot de dischgenooten wendende, sprak hy Kozijn Pablo is aangekomen. Ik heb zijn portret gezien en ik herken hem. Dit nieuws, zoo plotseling voorgebracht, maakte diepen indruk. Vlug stond de graaf Nu, ons katholiek Ministerie 't welk, sedert de 25 jaren dat het 't bewind in handen houdt, het openbaar onderwijs op zulke verbazende wijze heeft bevor derd is, volgens de liberalen, een dom- persbestuur dat het licht schuwt. Men voege daarbij de millioenen franks die hijzonderen, Katholieken, hebben gegund voor 't stichten en onderhouden van vrije scholen. En wat deden de liberalen, de socia listen en de groenen onder dit opzicht Niets Zouden ze wel een vrije blauwe, roode, groene lagere school kunnen aanwijzen, met hunno pennin gen gestichten onderhouden Wie mag men dus dompers heeten Onbetwistbaar de liberalen, de socia listen en de groenen Sommige liberale bladen ondernemen in België eenen veldtocht tegen de won derbare genezingen van Lourdes in Frankrijk, en loochenen dat er mirake len gebeuren. Dokter Van der Eist, een vrijdenker, heeft in de stelling, die hij verdedigde voor de faculteit van geneeskunde van Parys, voorgezeten door dokter Ray mond gezegd Men heeft te Lourdes eeu aantal onmiddellijke organische genezingen waargenomen (bl. 146)dergelijke genezingen komen enkel voor in hei- ligdommen en alleen in de katholieke heiligdommen, (blad. 144). Dezelfde dokter stelt vast dat andere belijdenissen gepoogd hebben genezin gen te bewerken, bij middel eener we tenschap rechtstreeks door God ingege ven maar hunne uitslagen hebben nog geene aanleiding gegeven tot bespreking daar er nog geene uitslagen zijn. Dokter Van der Eist is in 1907 naar Lourdes gegaan. Het is ons gemakkelijk geweest, zegt hij, getuigenissen van genezin- gen vast te stelleD, die een einde ge- stold hebben aan afdoend vastgestelde kwalen der organen. Deze welke niet hebben kunnen ge- beuren zonder vernietiging of hersa- menstelling van geweefsels zijn ouder dat getal. (bl. 147). Op bladzijde 148 zegt hij a Te Lourdes zijn er onmiddellyke genezingen van organieke kwalen, terwijl de psy schotera pie, enkel traag- zame herstellingen vermeldt. op om den bezoeker te gemoet te gaan. Zijne vrouw ging naar eenen spiegel om haar tooisel bevalliger te schikken Pa quita, geheel ontroerd, sidderde... Zij ging dus den verloofde kennen, van wien hare jeugdige inbeelding zooveel gewag maakte. Wat Eva aangaat, zy had vurig gewenscht de kapelien terug op te zetten... Bevend uit al hare ledematen, de kracht ontbre kende zelfs eenen lepel aan haren mond te brengen, de oogen tot de deur gericht, wrachtte zy... Jeanne en Carmen alleen zetten hun eetmaal rustig voort. De deur ging eindelijk open. Pablo ver scheen niet, maar wel graaf Edmond. Onze neef is waarlyk bevallig, riep hij, die kreool gelijkt een echte Paryze naar ik wed dat hy u allen zal aanstaan ik heb mij dadelijk met hem in mijn schik gevoeld. Men zou zeggen dat wij elkander sedert lange jaren kennen. En waarom zien wy dien uitzonder lijken neef niet vroeg de gravin een wei nig schertsend. Ach, hoe kan eene vrouw zooals gij die de wereld kent, zulke vraag stellen Onze gast verzoekt dat men zich om hem geenszins bekommere en dat het eetmaal voortgezet worde alsof niets gebeurd ware. Straks zal hy komen hy wil voor zijne lieve nichten met het stof der reis in het gezicht, niet verschyncn. Is dit niet na tuurlijk Ivozyn Pablo bevalt my ook, zegde Hendrik die voor zijnen vader tot den De bladen welke hunne gal tegen het heiligdom van Lourdes uitbraken, willen zich gewoonlijk uit den slag trekken met te zeggen dat de genezingen van Lourdes bedrog «zijn. Ze willen doen verstaan dat, ofwel de genezenen niet ziek waren, ofwel dat de dokters die de zieken onderzochten, mis zijn geweest over den aard der ziekte. De Engelsche dokter Henry Head, een protestant, na eene maand lang te Lour des verbleven en alles nagezien te heb ben, schreef: Niets kan de gewetensvolle zorg overtreffen met welke de waarde van elk bewijs van genezing besproken wordt. Dokter Maugin, ook een vrydenker, schryft Wij bewonderen duizendmaal de geheimzinnige macht die te Lourdes werkt, dan de kracht van het spiri- tism. Dus de bewering van bedrog kan ook al niet aangewend worden door recht zinnige personen. Maar aan mirakels gelooven dat zul len de geuzenbladen toch niet, want dan zouden zy aan God moeten gelooven en dat willen ze niet. Er zijn aanhoudende verzendingen uit de voortbrengende landen. Inderdaad 1. In Januari is de oogst gedaan in Australië om in dezelfde maand te be ginnen in Nieuw-Zeeland, Chili en som mige streken van Zuid-Amerika. 2. In Februari en Maart is 't graan oogst in Egypte en de Indië. 3. In April voor Syrië, Chyprus, Per- zië en Klein-Azië. 4. In Mei voor Midden-Azië, China, Japan, Algerie en Marokko. 5. In Juni voor 't zuiden der Veree- nigde-Staten, Spanje, Californië. Orégon, Portugal, Italië, Hongarië, Turkije, Roumanie, Zuid-Rusland, Bulgarië en Zuid-Frankrijk. 6 In Juli in 't meeste deel van Frank rijk, in Zuid-Engeland, in 't noorden der Vereenigde-Staten, Duitschland, Oosten rijk, Zwitserland en Polen. 7. In Augustus in do hiervoren ver melde landen, alsmede in België, Hol land en Denemarken. 8. In September Schotland, 't noorden nieuw aangekomene was gesneld. Hij heeft mij omhelsd en zegde Mijn lieve kleine vriend Wat den knecht betref., den groo ten man mager als een geraamte, en die kozijn vergezeld, hy maakt mij bevreesd hij ziet er zoo wreed uit, ik zou hem 's nachts aan den boord van den vyver niet willen ontmoeten. Houd op met die kinderachtige stre ken, eet en zwyg, sprak Jeanne droog- weg. De graaf had aan zyne wenkbrauwen gewreven Hendrik bracht zonder het te willen, eenen pijnlijke herinnering voor... Daar de heer de Merinville zich gansch met Pablo had bezig gehouden, had hy nauwelyks zynen gezel opgemerkt. Thans herinnerde hij zich dien govreesden man nog gezien te hebben. Hy had de lijkkist van Eva in Frankryk gebracht. Waarom was Pablo zoo onbehendig, waarom was hy zoo onkiosch geweest dien gast op het kas teel te brengen Lang moest de opsclük van den kreool geduurd hebben, want het eetmaal was bijna geëindigd toen de deur opnieuw werd geopend, ditmaal om aan senor d'Aranjuez doortocht te verleenen. Als onwillekeurig sloot Eva de oogen, alsof zy voor een afschuwelijk voorwerp stond. Haar ontbrak de moed om het mon ster dat haar zooveel had doen lijden, vlak in het aangezicht te zien. Zij stelde hem terug aan haar voor, gebogen aan den onderaard8chen kelder, vreeselyk schert- van Engeland. Zweden en 't noorden van Frankryk. 9. In October de haver in Schotland en de maïs in Amerika. 10. In November oogst men in Zuid- Afrika, Peru en 't noorden van Aus tralië. 11. In December begint de oogst in Ar gentina, Chili en 't zuiden van Aus tralië. De wereldvoortbrengst was voor 't verloopen jaar IN EUROPA duizend hl. Oostenryk 20,300 Hongarië 53,650 België 5,075 Bulgarië 13,050 Denemarken 1,450 Frankrijk 120,350 Duitschland 52,200 Griekenland 2,175 Holland 1740 Italië Portugal Roumanië Rusland Servië Spanje Zweden Zwitserland 1,450 Europeesch Turkije 14,500 Britsche Eilanden 18,850 49,300 1,160 23.200 188,500 5,075 34,800 2,175 'BUITEN EUROPA duizend hl. Algiers 10,150 Tunis 2,900 Argentina 72.500 Indië 77,575 Perzië 10.550 Syrië 8,700 Australië 29,000 Klein-Azië 113,050 Canada 49,300 Cap 1,450 Chili 7,250 Egypte 3,625 Vereenigde Staten 249,400 Uruguay Mexique Japan 609,000 4.350 2,900 8,700 651,400 Algemeen totaal 1,260,400 Een standbeeld aan Adam. Het denkbeeld van een Amerikaanschen millionnair, M. John P. Brady, van Baltimore, is Dog zoo banaal niet. Sedert zyne laatste reis in Europa, waar hy getroffen werd door het groot aantal aldaar opgerichte standbeelden aan alle soort van beroemdheded, vatte hy by zijnen terugkeer het denkbeeld op, een standbeeld op te richten aan iemand die veel beroemder was dan al de beroemd heden der verschillende landen. Hij zocht lang... en vond eindelijk Hij heeft thans op een zijner eigendommen een monument doen oprichten aan... onzen eersten vader Adam. Op het voetstuk staatDit monument is het eerste dat werd opgericht aan Adam, den eersten mensch. Waar 't zeggen geene moeite kost Is 't doen soms wel een erge post. sende om de pynigingen welke zij onder stond.... Toen zij eindelijk het waagde de oogen te openen,bemerkte zij eenen heer in onbe rispelijk habiet, met een lieve bloem in het knopsgat. Nooit had zy Pablo zoo schoon gekend. Concha had het terecht gezegd. O, moest Paquita hem beminnen Dit enkel gedacht verwekte by Mej. Brown eene hevige hui vering. Pablo trachtte in alle geval te behagen daartoe strekten al zijne pogin gen, gebruikte hij zijn verstand. Hij had vooreerst do gravin genaderd, hare hand met de meeste hoffclykbeid ge kust en de twee meisjes eenen warmen handdruk gegeven. Ik heb het genoegen u mijne tante voor te stellen, mevrouw de Sapincourt, zegde de graaf, terwyl hij op de oude dame wees die aan zyne rechterzyde had plaats geiiomen. Zij 6chcnkt ons de vreugde eenige dagen in ons midden door te brengen. Vervolgens zich naar het uiteinde der tafel wendende, voegde liy erby. Daar is Mej. Brown, de onderwijzeres mijner kinderen. Pablo beantwoordde deze dubbele voor stelling met een diepen groet aan de tante en eene buiging langs den kant van Eva, die hij maar zeer oppervlakkig bezag. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1