Goed gesproken. Zondagrust. Kieskronijk. Allerhande nieuws. Iets voor de stielmannen. Eene instelling, welke voorzeker te weinig gekend is door de stielmannen, is deze der syndicaten voor het aankoopen van kleine werktuigen. Elke kleine baas, die een bepaald aan tal werklieden in het uitoefenen van zijnen stiel niet overtreft, kan van het ministerie van arbeid en nijverheid eene toelage van 5 op de totale som, beko men, op alle aankoopen van werk ge reed schap, kleine machienen, enz., wel ke te zamen do som van 3000 fr. niet overtreffen. Zoo bijvoorbeeld, de bakkers, voor het aankoopen van iuchtovens, deegver- deelers, mecanieke troggen, kleine mo toren en zakkenkloppers de schrijn werkers en houtdraaiers, voor banken, toupiën, lint- en andere zagen, schaaf- en boormachieneu de smeden en meca niciens, boren, banken voor fileteeren voor slachters, hak- en snijmachieneu voor kleer- en schoenmakers, allerhande machienen, enz., enz. En verder alle reeds geplaatste stielmannen kunnen de tusschenkomst van het ministerie beko men om hun het aankoopen van al deze werktuigen te vergemakkelijken en hun toe te laten met min last de betalingen by hunne leveranciers af te korten en met meer bijval, door verbeterd of me- kaniek gereedschap, tegen de mededin ging der fabrieken, samenwerkingen en andere flnaociëele ondernemingen op te komen. Ook kunnen alle belanghebbenden kosteloos alle inlichtingen en raadge vingen bekomen van de ingenieurs van het ambt der Ambachten en Neringen. Alle vragen om inlichting of toelage aankoopen moeten vóór alle overeen komst met leveraars of machienbouwérs, aan den schrijver van het syndicaat ge zonden worden, den heer A. De Maere, Landbouwershuis, Gent. De menschen die altijd haastig zijn om te spreken, hebben bijna niets te zeggen. Mme Swetchine. Hulde aan het priesterkleed. Het is Le Journal de Charleroi die de volgende regelen schrijft In de galei van St. Martin de Ré, (Frankryk), die eene galei is, omdat ze gelijkt op eene verlenging en eene ver zwaring van het gevang dèèr, gelijk overal waar men lijdt, waar men uit boet, heeft een mensch van toewijding de droevige en edele zending van troos ter op zich genomen en deze van soms voor de oogen der veroordeelden, de dageraad van eene mogelijke heropbeu ring te doen schitteren. Welke ook de denkwijze of de godsdienst zij welke men is toegedaan, men kan die uitzonderlijke wezens niet genoeg bewon deren die zich over de wonden van het ge weten nederbuigen om ze te verbinden gelijk de goede Samaritaan over den ge kwetsten reiziger wier wonden bloedden langs den weg. He wel, het is tegen dezen man van zelfverloocheningen van plicht besef, dat Courtois niet geaarzeld heeft eene monsterachtige beschuldiging van onzedelijkheid uit te brengen. Courtois dat is de kerel, die zijnen meester, de heer Remy van Parijs, ver moordde. Ter dood veroordeeld, zit hij nu op de galei van St-Martin de Ré, en het is daar dat hij den aalmoezenier zoo valschelijk als zwaar beschuldigde. Het socialistenblad, Le Journal de Charleroi, teekent zelf verzet aan en brengt tezelfdertijd hulde aan den pries ter en zijne zending in de galeien. Waarom dan willen de geuzen den priester uit galeien, gevangenissen, hos pitalen enz. verjagen Brood en vermaken. Het Panem et circences van de oude, vervallende Romeinen, is meer dan ooit de kreet der huidige maatschappij. Het socialisten blad Le Peuple spreekt als volgt over de woeste drift naar sport en vermaak van het tegenwoordig slacht Er zijn geone partijen meer, er zyn ?;eene standen meer er zijn geene ge- eerden meer, er zijn geene kunstenaars meer, er zijn geene brave menschen meer. er zijn nog enkel razendeu van koersplein en sport, die zich al dooreen in woeste vaart, zonder onderscheid van afkomst, ouderdom of geslacht, onder voorwendsel van toeren van België van Frankrijk en van de wereld, vooruit- stuwen naar al de plaatsen waar er te wedden is, en geld te scheppen per schup in het slijk der speelholen. - 't Is het nieuwe spelde kwaal des tydszelfs de pers is veroordeeld het te verdragen en met ze te dulden verergert ze de kwaal en moedigt zo aan. Schoone zeden Inderdaad, 't is al sport wat de klok slaat: kunst, wetenschap, goede en maat schappelijke werken, alles moet er voor zwichten en er onder lijden. Gelukkig degenen die begrijpen dat er nog wat anders te doen is in de wereld, dan vermaken na te zetten. De Limburgsche koolmijnen. Door de bezitters der vergunningen voor het aanleggen van koolmijnen werden reeds talrijke gronden aange kocht: te Asch. 14 hektaren, te Genck, 62, te Vucht 85, te Eisden 250, te Me- chelen-aan Maas, 400. Weldra zullen nog aangekocht worden te Genck 100 hektaren door Audrè Dumont, te Op- Glabbeek 100 hektaren door denzelfde, te Sutendaal 150 hektaren door Evence Coppée, door denzelfde 100 hektaren te Genck. De Frauschen, te Beeringen, en R. Warocqué, te Zolder, hebben den noodigen bovengrond aan bijzondere eigenaars gekocht. Elk dezer twee kon- cessiehouders bezit minstens 250 hekta ren. Op den linkeroever van het kanaal van Maastricht naar 's Hertogenbosch, met het dorp Eisden in de Maasvallei, tot middenpunt, heeft de vergunning Lim burg-Maas een aaneenhangend stuk grond van acht honderd hektaren aan gekocht, voor de som van nagenoeg een miljoen fr. Dat is tegen 1250 fr. per hektare. Die grond was tot hiertoe niets weerd op de meeste plaatsen konden zelfs noch sperren noch eenig gewas groeien. Een nieuwe springstof. M. de Macar, ingenieur, heeft eene nieuwe springstof uitgevonden welke door het Belgisch leger zal worden gebruikt. Ze heet Macarite. Dit springstof zal voor ons leger van het grootste nut zijn. want hare ontploffings kracht is door geen enkel poeder geëve naard. HetBelgisch leger alleen zal deze spring stof mogen gebruiken. Een goede raad is kostelijker dan een goudstuk een teeder woord, oen traan, een gebed is kostelijker dan een goede raad. De ware aalmoes, de vrucht bare aalmoes is deze van het hert en ieder een kan ze geven. Louis Veuillot. Wij vertalen uit l'Ami de VOrdre van Namen Kom. kom, laten wij alle spitsvon digheden van kantzien wij de zaak in zoo als zij is en verklaren wy het ronduit Er zijn maar twee manieren waarop de militaire kwestie kan opgelost wor den 1° Laten bestaan wat bestaat en de wet van 1902 volledigen waar zij te kort schiet om nuttige of noodzakelijke uitwerksels te hebben 2° Regelrecht naar den algemeenen verplichtenden soldatendienst te mar- cheereu. De militaristen, bijzonder die van berale zijde, zijn voor deze laatste oplos sing eenige kortzichtige katholieken willen die liberalen volgen de oude katholieke ssrijders houden het met de eerste oplossing. Wat zal er gebeuren Men gaat de zaak bespreken en God weet wanneer er een einde aan zal komen... En dan wordt het kiesttijd en wij zitten met die militaire kwestie op den hals.... Over twee jaar was het de Congo- kwestie. Wil men men dan toch alles beproe ven om te zien of de katholieke partij sterk genoeg is om alles te verdragen zonder er ouder te bezwijken In zulken zin kan niet genoeg ge sproken en gehandeld worden. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 20 Juni 1909, M. DE WAELE, Kerkstraat. VIRTON. Verleden jaar, tijdens de provinciale kiezingen, hadden liberalen en socialisten een kartel aangegaan op de vol gende voorwaarden De socialisten zouden voor de liberalen stemmen, om deze de overwinning te ver zekeren op de katholieken, wier kiesraacht in het kanton sterker en sterker geworden was. Maar de liberalen, eens gekozen moesten dit jaar hun ontslag goven, en in de kie zing, welke dien ten gevolge moest plaats hebben voor de socialisten kiezen Verleden jaar werden de liberalen geko zen, en dit jaar, o wonder der liberale eerlijkheid I ze gaven dit jaar hun ont slag om plaats te maken voor de socialis ten. Eene nieuwe kiezing werd belegd, maar de kartelbroeders hadden zonder den weerd gerekend, 't is te zeggen,zonder de kiezers. In de kiezing, welke op Zondag 6 Juni, plaats had, werd een katholiek gekozen, en er was herstemming tussciien 3 katholieken en drie socialisten. Die herstemming had Zondag 13 dezer plaats en twee katholieken en een socialist werden gekozen. Het kanton Virton, dat sedert altyd vier liberalen naar den provincieraad van Lu xemburg zond, is nu vertegenwoordigd door drie katholieken en een socialist. Of de kartelmannen een vieze smoel spin nen, moet ge niet vragen. AALST. Diefstal. Zondag nacht heeft men verscheidene stukken bewerkten arduin gestolen, liggende in de St-Anna- straat en toebehoorende aan M. Blaton, on - dernemer. Aan de Ouders. Indien uwe kin- ders zwak, bleek en tenger zijn, indien hun groei te traag of te haastig is, geeft hen de ijzerhoudende Pil Raphael en ge zult de vreugde genieten van ze te zien sterk en kloek worden. Fr. 1,75 in de goede apothe ken. Een persoon van Oordegem, die door do politie opgezocht werd, is zondag mor- jend, te Gent, om 11 en half ure, in eene ïerberg der Kleine Vleeschhuissteeg, aan gehouden De man was door de Rechtbank van Dendermonde verwezen, bij verstek, tot 2 jaar gevang. Hij bood hevigen weer stand aan do politie, zoodat een viertal politiemannen en een brigadier noodig wa ren om hem op te sluiten. Een der agenten werd in do hand gebe ten en gansch zijn tuniek was gescheurd - Zaterdag morgend, om 5 ure, op het oogenblik dat een koopwarentrein in volle snelheid de statie van Wetteren binnenge reden kwam, deed er zich eene vreeselijke ontsporing voor. De lokomotief schoot voort en hield op enkele meters afstand. De machien en vijf wagens werden ver- grijzeld en de vervoerde koopwaren ver nield. De baan is over een groote uitgestrekt heid uitgerukt. De machinist en de stoker werden op den grond geslingerd en ernstig gewond. Een foorekramer was donderdag na middag te Schellebelle bezig met op het Marktplein eenen paardenmolon op te tim meren tegen de kermis. Eene gansche bende jongens speelden er rond het materiaal van den kramer en stakenmisschien hunne handen wat ver naar de bekoorlijke paardjes. De kramer, die boven in het dak van den molen aan het timmeren was, werd daar woedend om, en wierp met kracht eenen yzeren hamer naar een der knapen deze, een jongen van 10 jaar oud werd aan het hoofd getroffen, en erg gekwetst. De kramer, die vreesde zijne brutaliteit duur tc zullen moeten betalen, heeft in allerijl de gemeente verlaten. In den nacht van Zondag tot Maandag is te Zottegem brand ontstaan in do stalling van M. August Steurbaut, vischhandelaar, aldaar. Dank aan de pompiers die seffens ter plaats waren, kon het vuur spoedig ge- bluscht worden. Toen de brand ontstond, werd het ge rucht verspreid dat het weezenhuis brand de gelukkig was het zóó niet. NEDERBRAKEL. 15 personen vervolgd.— M.van Zuylen van Nyeveldt, Raadsheer by het Beroepshof van Gent, heeft zijn onderzoek geëindigd in zake der liberale woelingen te Nederbrakel. Een 15 tal liberalen zullen binnan kort voor de Rechtbank van Oudenaarde moeten ver schijnen. De zaak Seiliger, die heden woens dag te Gent voor de assisen is opgeroepen, heeft een nieuw slachtoffer gemaakt. Men meldt namelijk dat M. Van Houtte, apotheker uit de Lange Violettenstraat, te Gent, in wiens huis op 9 Februari, do dub bele moord gepleegd werd, op den politie commissaris De Smet en agent Ghysels, door Seilinger (Hartenstein) op zyn buiten goed overleed. Men zal zich herinneren dat het M. Van Houtte was, die Seilinger bij de politie aanklaagde men kent de gebeurtenis. Kort na den aanslag ontving hy een naamloozen brief uit Luik, waarin hy be dreigd werd dat zijn laatste uur naby was op bevel van de hoogere overheid, werd gedurende een 4tal weken, zjjn buitengoed en den omtrek dag en nacht door de gen darmen bewaakt, en niettegenstaande dat, deed M. Van Houtte eene zoo grootte vrees op, dat hy sinds dien zjjn huis niet durfde verlaten. Hij werd ziek en ondanks de beste zorgen, stierf hjj. Het lijk zal naar Gent gebracht worden. Bedrog- met bankbiljetten van 1000 frank. Een slimme bedrieger heeft thans eene nieuwe manier van ver- valschen van bankbiljetten in 't werk ge steld Van 20 biljetten heeft hy er 21 ge maakt, door van elk der goede een ver- sehillig strookje af te nemen, waarmede hij het 21e samen stelt, en waardoor elk der 21 biljetten een centimeter te kort is. Het bestuur der bank, noch de policie is er tot heden in gelukt, den bedrieger te ont dekken. Tot heden zijn slechts 12 derge lijke banknoten uitgegeven do schelm moet er dns nog 9 uitgeven om de 1000 fr. te winnen, welk hij met het bedrog verdie nen kan. Het is te wenschen dat hy zoover niet geraken zal, alvorens geknipt te wor den. Binnen korten tijd zullen nieuwe biljetten van 1000 fr. uitgegeven worden, en er zyn maatregelen genomen om telkens dat er bedrog gepleegd wordt, onmiddelijk nieu we biljetten uit te geven. Sedert een jaar reeds houdt de onder zoeksrechter Do Laruwière zich bezig met de belangrijkste zaak, die ooit in dien aard in België voorviel. Wij spraken er reeds meermaals over en verhaalden de beurtelings gedane aanhou dingen en veroordeelingen, die nu reeds tot elf beliepen. Twee kerels, die onlangs uit Canada werden uitgeleverd, hebben nu bekente nissen gedaan en ophelderingen gegeven, die tot de aanhouding hebben geleid van zekeren G. te Molenbeek en De M., die beiden in dergelijke zaken betrokken waren. Later werden nog gevat Van S., van den Waterloo8chen steenweg, die in bezit was van voor 100,000 fr. titels, gestolen ten nadeele van een rentenier van Saint- Cloud. Die Van S. moest eene samenkomst heb ben met een ander persoon, C. genaamd, die ten slotte ook nog werd aangehouden. Men verwacht nog aanhoudingen. In het Marollenkwartier te Brussel, had een hevig gevecht onder vrouwen plaats. De twistappel was... een vryer. De wapens waren.... messen. Het bloed stroomde dat het deerlyk was en eene der amazonen werd met wonden in het hoofd naar het gasthuis gobracht, waar haar toestand zeer erg werd bevonden. De andere, zy die de wonden had toegebracht, werd door de geburen aangehouden en ge leverd aan de policie die, gelyk de carabi- niers van Offenbach, te laat kwam. Eenige weken geleden, kwam Mevr. P., wonende Groote Godshuizenstraat, te Brussel, bij het parket eene klacht neer leggen, tegen eene vriendin, welke zij uit medelijden in huis had genomen en die haar hare gansche fortuin wist af te truggelen. Te Monaco zijnde, werd zij opgevolgd door de bestolene, die haar ginder wilde doen aanhouden. Dat werd geweigerd en toen heeft Mevr. P. bij het Belgisch gerecht eene klacht in gediend. Zoo kreeg men de uitlevering van de diefegge die van de gestolen fortuin gin der een lustig leventje leidde. Zij is nu in het land terug sedert Vrydag. De policie te Brussel is op zoek naar een 24jarigen jongen heer, S. genaamd die, na zijn vaderlijk erfdeel verkwist te heb ben, een aantal aftruggelarijen pleegde bij middel van een valsch agentschap in koffie, suikerriet, rundsworst, en andere produc ten. Jammer genoeg heeft de bedrieger den tijd gehad om met eene juffer het land te ontvluchten. Verleden Zaterdag namiddag, ging de lGjarige Arthur Bascour, leergast in de Belgische Vysfabriek op de Fabrieken- kaai en wonende op den Antwerpschen steenweg, te Laeken, langs den Vergote- dok naar zijn werk, toen hij opeens op eene appelcienschel uitgleed en in het water viel Voorbijgangers kwamen ter hulp, doch zij moesten tien minuten werken, eer zy het slachtoffer konden ophalen. De on gelukkige Arthur Bascour had reeds opge houden tc leven. Zes jaar geleden kwam de 14jarige D. in dienst by de vrouw W., te Laken, die van haren man gescheiden leefde en op den knaap verliefd werd, hoewel zy 23 jaar ouder is dan hy. Nu ir. de laatste weken scheen zij echter den voorkeur te geven aan een anderen werkman en dat maakte D. zoo jaloersch, dat hy poogde zynen me dedinger den hals af te snijden. Hij bracht hem eene erge wond toe, en meende hem zelfs gedood te hebben. Toen sprong hij ook op de vrouw toe, doch, de policie, die op het feit toekwamen, kon hem verder kwaad beletten. De jaloersche is opgesloten en de gekwetste naar 't gasthuis gebracht. Te Elsene is, door het bersten eener buis van de waterleiding, eene school over stroomd door meer dan 200,000 liters wa ter. Die ontzaglijke watermassa bedreigde het gebouw, dat nog niet lang nieuw is, zoodat er in alle haast maatregels moesten worden genomen. De aangerichte schade moet zeer groot zijn. Te Linkebeek kreeg M. A. B..., het bezoek van dieven en een 20tal kiekens werden meegenomen. Den volgenden nacht kwamen de kwaaddoeners balen wat nog over bleef in het hok. Rond middernacht hoorde M. B. gerucht in den omtrek van zyn huis hij stond op en wapende zich met zijn revolver. Zyne woning verlatend zag hij verscheidene mannen vluchten en leste schoten in hunne richting. By het vijfde werd een der dieven getroffen. Deze zakte in een bloedplas neer. Hy werd her kend als zijnde een inwoner der gemeente. To Vilvoorde had in eene fabriek van ontploffingsstoffen, nabij de Drie Fonteinen, eene ontploffing plaats, waardoor een werkman gedood en verscheidene anderen gekwetst werden. Men vermoedt dat eene onvoorzichtigheid van den gedoodde de oor zaak van het ongeluk is geweest. De ont ploffing werd heel de gemeente door ge hoord. Het gebouw is ook erg beschadigd. Voor een half millioen diaman ten verdwenen. Zaterdag namiddag, terwyl te Antwerpen alles in feest was voor het bezoek van den Koning, bracht de onderzoeksrechter M. Vermeer en zyn gref- fier M. Arekens, een bezoek in het lokaal van de Diamantclub, in die stad, legde op zekere boeken beslag en ondervroeg ver schillende personen. Dit onverwacht bezoek gebeurde uit hoofde der verdwijning van eene partij diamanten, ter waarde van een half mil joen. Zekere X. had hot volle vertrouwen der gewone bezoekers van de club, zoodanig zelfs dat zij hem partytjes diamant toever trouwden die soms wel over het miljoen vertegenwoordigden. Gewoonlyk werden deze diamanten door X. in eene brandkas van de club opgesloten. Over een 15tal dagen kloeg X over ge weldige hoofdpijn, die soms veel draainis- sen veroorzaakten. X. vertelde het aan den rabyn welke hem aanraadde naar het Stuyvenberggasthüis te gaan. Deze raad werd aangenomen en X. werd door Dr Sano verpleegd. Na enkele dagen werd X. door zyne vrouw en zyne schoonmoeder uit het gast huis gehaald en naar Bonn overgebracht. De klienten, ongerust over het lang uit blijven van X., vroegen hunne diamanten terug, doch de familie van X. vroeg drie dagen uitstel. Verleden vrydag waren de drie dagen verloopen en X. of de toever trouwde diamanten waren niet te zien. Het gevolg ervan was, dat dadeljjk de zaak aan een advocaat werd aangegeven. De brand kas werd geopend en een versleten porte feuille werd teruggevonden, bevattende voor ongeveer 170,000 fr. minder waar dige partyen, doch geen spoor van de toevertrouwde steenen. Ziedaar in 't kort de verwarde zaak, die nu verder onderzocht wordt. Nadere bijzonderheden. De zaak der verdwenen diamanten, ten beloope van een half millioen, blijft nog altijd even duister, en van de vermiste steenen is geen enkel spoor te vinden. Een lötal kooplieden had den aan S. diamanten toevertrouwd MM, Coetermans, Kryn, Sulzinger, Goldmann, Detzler, Kleynberg, Vosh, Henrich, Rich ter, enz. ook de schoonbroer van S. had voor 20,000 fr. diamanten in bewaring ge geven S. die nu tc Bonn verblyft, is zeer erg getroffen in het hoofd een broer van hem verblyft sinds 6 jaar in Gheel. Er dient heel voorzichtig gesproken te worden, want, zooals de betrokken koop lieden zelf verklaren, gelooven ze hoege naamd niet aan eene oneerlijkheid. Men is byna overtuigd dat S., zich ziek gevoe lende, zelf de diamanten ergens heeft weg. geborgen. De brandkast van S., die ge opend is, bevatte voor 70,000 fr. diamant- steenen en voor 50,000 frank gangbare wissels. De waarden zijn terug in de brand kast geborgen, en waarop verder de zegels werden gelegd. Wanneer S. in het Stuyvenberggasthüis kwam, was hy in 't bezit van zijn geld beugel, zijn zilveren sigarenkoker en zijn gouden uurwerk met dito ketting. Verschillende huiszoekingen werden ge daan bij familieden van S., doch zooals te verwachten was, niets werd gevonden. Men zal de tusschenkomst en de genezing van S. moeten afwachten, vooraleer deze zaak zal opgehelderd worden. Een slimme bedrieger.De Engelsck- raan John Fraser, passagier aan boord van de stoomboot Zieten, maakte aan de statie te Antwerpen kennis met een onbekende, wel gekleed, sprekende Eengelsch en een pakje dragende, dat volgens zyn zeggen juweelen bevatte. Zonderling was het,maar de onbekende was ook juist zinnens met de stoomboot Zieten te vertrekken. Daarop werd nog een glaasje gepakt en de onbe kende vond intusschen nog de gelegenheid om eenige bankbriefjes te toonen en alzoo het vertrouwen by den Engelsehman in te boezemen. Zoo gebeurde het ook, want kort daarna vertrouwde de Engelsehman den vreemdeling zes goudstukken van een pond sterling om deze te gaan wisselen de onbekende zou van zynen kant het zakje met juweelen in pand geven. Water ge beurde kan men reeds raden.De onbekende kwam niet meer terug en toen men het pakje opende was het een leeg 'doosje dat er in stak. Vitpiooldrama. Sinds lang ko men de echtelingen Bernard R.-Maria G., te Antwerpen, niet meer overeen en ruzie is al wat men in het huishouden hoort. Zij houden herberg in de Naasaustraat en hadden beiden in den nacht van zater dag op zondag weêr twist. De vrouw, die dit aanhoudend ruziemaken waarschijnlijk moede was, wierp eene hoeveelheid vitriool in het gelaat van haren man, die zeer erg werd getroffen. De buffetjuffer, Charlotte Roggemans, kreeg ook eenige druppels op den arm. De man werd eerst naar het verbandhuis der Bordeaustraat gevoerd en verders naar Stuivenberggasthuis. Procesverbaal is te gen de vitrioleerster opgemaakt. Een incident bij de Jagersverrex- ners. Zondag morgend, te 11 uren 30, toen de jagers verkenners uiteen gingen, by de Maria-Theresiaplaats, te Antwerpen, werd er door een persoon geroepen Komman deer in het Vlaamsch Majoor Albrecht die zynen sabel in de schede wilde steken, bracht er hem eenen slag mede toe die den strooien hoed schond van den persoon. Deze werd vervolgens uitgejouwd door de burgerwachten. Een hevige brand, die vele mylen ver zichtbaar was, heeft te Ath een fabriek van meubelhout vernield. De schade is zeer groot, vooral wegens de kostbare machie nen, die vernietigd werden. Eene motorboot, in welke 10 perso nen een tochtje deden op den vyver van Dickebusch (leperen), is omgeslagen, 9 hunner werden gered door andere plezier- vaardors. Een meisje, van Elsene herkoms tig is verdronken. Het lijk werd naar de woning harer tante, te Meenen, gebracht, «kt De dokters verklaren dat het meisje on middelijk gezonken is, tengevolge eener beroerte. Het nieuws van dit ongeluk ver spreidde zich snel in den omtrek en bracht eene groote menigte op de plaats. De ver dronkene is eene juffer Lannoy. Zondag avond, rond 10 ure, werden te Nieuwpoort, op den steenweg van Oost- Duinkerke, op een honderdtal meters van de barreel van den ijzeren weg, drie revol verschoten gelost. Men had allicht den uitleg van de zaak. 't Was de genaamde Leopold Vanhoutt« die zijne vrouw op het koerspleih, op hee- terdaad betrapt hebbende met zekeren Adam, de schoten gelost had. Het eerste schot werd gelost op Adam die de vlucht nam. hal dri' tyn den imbt elf i eor ige Ier I rooi de Zii'i j Daarna is hij op zijne vrouw toegespron gen en heeft hy een schot op haar gelost, die haar ten gronde deed vallen. Als verdwaald liep Vanhoutte nogmaali achter Adam om een revolverschot in zyne richting te lossen. De gendarm Thiel in gar nizoen te Nieuwpoort, zich by toeval om trent de plaats bevindende, deed de vrouw in een naburig huis dragen en seffens eer geneesheer verwittigen. Daarna werd vrouw Vanhoutte naar het hospitaal gedra gen, waar men oordeelde dat haar toestand om zoo te zeggen hopeloos is- Vanhoutte van zynen kant heeft zich onmiddellijk bij de policie gevangen gege ven, maar op bevel van het parket van Veurne, werd hy in vrijheid gesteld. Vrouw Vanhoutte is van zeer slecht ge drag en leefde in groote oneenigheid met baron man. Vanhoutte, een brave man, die de alge- meene achting geniet van de bevolking lorde heeft verscheidene groote kinderen. B Adam, die lichtelijk gekwetst is, is onge- »an t huwd. legen enki lan d

De Denderbode | 1909 | | pagina 2