Donderdag 24 Juni 1909 5 centiemen per nummer 63s,e Jaar 4166 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. In Frankrijk. Kerkvervolging. Het XIII* Vlaanjsc^ Natuur- De Kooien. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE Dit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goowens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE MUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 23 Juni 1909. Z. E. Kardinaal Andrieux, Aartsbis schop van Bordeaux, wordt rechterlijk yervolgd om in een mandement de vrij heid van geweten te hebben verdedigd. 't Zijn de volgende verklaringen die hem voor den rechter brengen Welk antwoord zullen wy geven aan het cesarism Geen ander dan dat der apostelen Non possumus Uwe vetten zijn slecht. Welnu, de slechte vetten verplichten niet in geweten en aangezien de wetten die gij afkondigt do heiligste rechten der Kerk en der familie schenden, hebben wij niet alleen het recht, maar den plicht er ongehoor zaam aan te zijn. Ook de Aartspriester welke het man dement voorlas, wordt als medeplichtige vervolgd. Toen de Kardinaal zich ten paleize van justicie, bij den onderzoeksrechter begaf, was hij vergezeld van zijne ad- vokatenMr Sège, oudstokhouder en Mr Galtier, van zijnen Vicaris-Generaal, en een Kanunnik. Honderden personen bevonden zich in en rond het paleis van justicie en juich ten den Kardinaal toe. Voor den Onderzoeksrechter legde de Kardinaal de volgende verklaring af: Gij hebt mij uitgenoodigd, M. de rechter, om in uw kabinet te komen en ik heb daaraan gevolg gegeven, uit eer bied voor het gerecht, maar aangezien de overtreding te mijnen laste de uitoe fening van mijn ambt betreft, moet ik u verklaren dat ik aan geen menschelijk gerecht het recht toeken het onderricht dat ik aan mijn diocesanen geef, en dat het onderricht van de Kerk zelf is, te kontroleeren en vooral te censureeren. Op dat punt hang ik alleen van den Paus en van God af. Overigens, de theorie der Kerk over de ongehoorzaamheid, aan de onrecht vaardige wetten is geschreven in de Verklaring der Rechten van den mensch, welke de groote voorvaderen hebben opgesteld en in al de leergangen van gezonde wijsbegeerte. Ziedaar waarom een wijsgeer-afgevaardigde, die geen klerikaal was, maar die verontwaardigd was over de dwingelandij, op zekeren dag in volle Kamer den beroemden eed (O).- 30e Vbrvolg. Zij behoefde niet te beven, zij kon hem op haar gemak onderzoeken.... De kreool had andere zaken af te handelen dan zich met zulk weinig belangryk personaadje als de onderwyzeres bezig te houden. Ha had de ellendelingkunnen raden wie deze vrouw was, aan wie hij zoo weinig aandacht leende 1 Maar hy dacht zich vrij gevochten, hij bezat de stoutmoedigheid van alle mis dadigers die gelooven dat hunne schelm stukken met den tijd en de dood verzwin den... Pablo was overtuigd dat Eva voor eouwig in eenen hoek van het kerkhof rustte. Wat is Normandië een schoon land riep hij op overtuigden toon uit, hoe wei nig gelijkt het aan Qnze door de zon ver woeste velden. Waarlyk, lieve graaf, ik ben over deze landstreek verrukt. Ach don Pablo, zegde de gravin, is er wel eene vergelijking mogelyk tusschen deze twee prachtige streken welke door menige pen zoo treffend zyn beschreven Welke prachthoeven, veldenDaarin ligt niets dichterlijks. Mistrouw dichters en schrijvers, me vrouw zij willen alles verschoonen. Indien gy, zooals ik, leefdet, aan den voet van aflegde: Indien gij deze wet stemt, zweer ik dat ik ze overtreden zal Ik houd er aan te verklaren dat ik aan het Fransche gerecht niet het recht toeken my te vervolgen, krachtens welk artikel ook van de scheidingswet. Die wel bestaat niet voor de katholieken, van 't oogenblik dat hun opperhoofd ze heeft veroordeeld, herhaaldelijk zelfs, als zynde in strijd met den eigendom, het gezag en de vrijheid der Kerk. i) En dit drievoudig karakter van die wet kan men niet loochenen, wanneer men denkt aan de confiskatie, die zij inricht aan de straflen, die zij uitvaar digt en die ik, wat mij betreft, niet zal ondergaan, tenzij door geweldpleging. Wanneer ik u deze kreet van mijn bisschoppelijk geweten laat hooren, braveer ik uwe uitspraken niet, maar ik kan ze ook niet vreezen, wetende dat de zegepralen van het geweld voorbij gaande zijn, en dat het recht altijd zijne weerwraak neomt voor de rechtbank van Hem, die dit gerecht oordeelt zon der beroep. Ik verzoek u dus, mijnheer de rechter, aan te teekenen dat, zoo er vervolgingen tegen mij worden inge spannen voor de leeringovertreding, waarvan men mij beschuldigt, ik de eer zal hebben verstek te maken voor de rechtbank, welke ik als onbevoegd aan zie, wegens mijnen persoon, bekleed mot een gewijd karakter, en wegens de repressieve macht, die zich niet kan uitstrekken tot toepassing der straffen, bepaald door eene wet, klaarblijkelijk in strijd met de rechten der Kerk en van het christelijk geweten. Bij 't verlaten van 't paleis van justi cie werd de Kardinaal nog door eene talrijkere menigte toegejuicht. Moeilijk kon hy er doordringen allen wilden zijn ring kussen. Eindelijk bereikte hij zijn rijtuig. Nog andere Bisschoppen en Priesters worden vervolgd om het stelen der kerkelyko goederen van op den predik stoel te hebben afgekeurd. Een dertigtal katholieken van Gray werden tot boeten van 1 tot 15 franks veroordeeld om hunne huizen bevlagd te hebben bij de kroningsfeesten van O. L. Vrouw van Gray. En dit zijn de voorbeelden die volgens de liberalen en socialisten, hier zouden moeten nagevold worden on die zy zul len navolgen indien zij hier meester geraken. Katholieken overweegt het eenen borg, in een oud kasteel, gij zoudt u zoo geestdriftig over ons land niet uit drukken. Een kasteel zooals er spraak is in Don Quichotte vroeg Hendrik. Zijn er torentjes aan, ophaalbruggen, onderaard- sche gangen kozijn Pablo Of er zijn, vriend Onderaardsche kelders, ware vergeethollen, die zich tot aan den hof uitstrekken. Daar bracht men eertijds de gevangenen over, daar liet men hen den hongerdood sterven. O, die slechte lieden 1 Maar op onze dagen dienon die vergeethollen tot niets meer, denk ik Men brengt er niemand meer in De Spanjaard lachte. Dit is natuurlijk, vriend reeds vele jaren vinden er enkel de ratten nachtver blijf. Mej. Brown gevoelde dat eene rilling al hare ledematen doortrok. Welke leuge naar Zyne stoutmoedigheid kende geene palen meer. Dit kind is onverdraaglijk met zijne aanhoudende vragen, gelief het te ver schoonen, don Pablo, sprak Jeanne. O, die verschooning geef ik gaarne aan mijnen jongen neef. Als hy verlangt deze plaatsen van dichtbij te zien, dan zal ik ze hem geheel aantoonen als hy met zijnen vader naar St-Domingo zal komen. Belofte is bijgevolg schuld. Ik haast mij er bij te voegen dat ik in de stad een veel aangenamer verblyf heb, waar ik het en Geneeskundig Congres. In 1897 had het eerste Congres van dien aard te Gent plaats, dank aan den iever van Prof. J. Mac Leod, van de Gentsche Hoogeschool, en vereenigde bij de 100 toetreders. Sedertdien heeft zich de slichting van Mac Leod dapper ontwikkeld, onze "Vlaamsche Natuur- en Geneeskundigen hebben zich tot een blyvende Vereeniging ingericht, en hunne jaarlijksche bijeenkomsten zijn steeds in ledental toegenomen. Het aanstaande Congres zal te Brussel op 18, 19 en 20 September aanst. plaats hebben en van nu af zyn er 460 toetre ders ingeschreven, waaronder een zes tigtal nieuwe In zulke voorwaarden is de bijval verzekerd. Naar gewoonte zal het Congres in 4 afdeelingen geplitst zijnI. Wis, Natuur-en Plantenkunde II. Biologie (Dier- en Plantenkunde); III. Inwendige Geneeskunde IV. Uitwendige Genees kunde. Gelyk verleden jaar de kanker, zal dit jaar de Syphilis het voorwerp van eene grondige bespreking uitmaken, waarvoor de twee geneeskundige af deelingen zullen vereenigd worden. Voorbereidende verslagen zullen op voorhand aan alle deelnemers gezon den worden zy zijn het werk van Prof. Bayet, van de Hoogeschool te Brussel, en van DrTh. Behaghel, dienst- overste in één der groote hospitalen van de hoofdstad. De gebruikelijke openbare voordracht zal gehouden worden door Dr Wybauw docent aan de Brusselsche Hoogeschool. Op de tweede algemeene vergadering zal de gevierde Prof. H. Burger, van Amsterdam het woord voeren. Het secretariaat van de Inrichtings commissie wordt waargenomen door Dr H. Terlinck (IJzerkruisstraat, 92, Brussel), die de gewenschte inlichtingen over de plaatselijke inrichting (huisves ting, feesten enz.) verstrekt en de aan meldingvan nieuwe toetreders ontvangt. Reeds is die commissie er in geslaagd, de medewerking te verwerven van den beroemden Hollandschen tooneelspeler Willem Royaards en zyn theatergezel schap. Zij zullen opvoerenuElckerhjck een middeleeuwsche Moraliteit, die in Holland op grooten by val onthaald werd. Alle Vlaamsche vakmannen worden uitgenoodigd om hunne medewerking te verleenen, hetzy door een voordracht over de uitslagen van persoonlyk on derzoek, of door het behandelen, naar grootste deel van mynen tyd doorbreng. Anders zou men my waarlyk reeds in mijn oud kasteel doodgevonden hebben. Carmen die nevens de onderwyzeres zat, boog zich met onrust naar deze laatste Zyt gij ziek, MejufFer Men zou zeg gen dat gij het bewustzijn gaat verliezen Inderdaad, niettegenstaande hare held haftige pogingen om zich goed te houden, scheen Mej. Brown al hare krachten te verhezen haar hoofd helde van rechts naar links, zy gevoelde zich zoo ongesteld dat zij vreesde eiken stond ten gronde te vallen. Zij had echter nog den moed te ant woorden 't Is niets, Carmen die vreeselijke hoofdpyn plaagt mij opnieuw, ik zal aan uwe stiefmoeder vragen my te mogen ver wijderen Men stond van tafel op. De twee mannen waren naar de rookkamer gegaan, welke aan het salon paalde. De onderwyzeres naderde om hare vraag tot madame te richten, toen deze, haar onderbrekende, sprak Wat zoudt gij mij aangenaam wezen, lieve dame, indien gy u zooals gewoonlyk als geene vreemdelinge wildot beschouwen en een uur met ons in familie doorbrengen ik zou wenschen dat deze heeren de uitvoe ring hoorden van dit gewrocht van Haydn. dat gij mot Paquita zoo meesterlyk op I het klavier speelt gij zult my ver- i de thee op te dienen eigen ervaring of studie, van een weten schappelijk onderwerp, of eenvoudig door deelneming aan de hooger genoem de bespreking. Alle mededeelingen dienaangaande moeten gezonden warden aan den heer Dr C. De Bruyker, secretaris van de Vereeniging Het Vlaamsch Natuur- en Geneeskundig Congres Groot-Kanon plaats, 6, Gent. Aan het hoofd van het bestuur bevinden zich verder de heeren Dr E. Gallemaerts, professor aan de Universiteit te Brussel, (voorzitter), en G. E. vasteels, docent aan de Hooge school te Gent. De cotisatie is, als vroeger 5 frank. Warm aanbevolen De koolsoorten worden in België overal gekweekt en zelfs op groote schaal in de omstreken van sommige steden en groote dorpen. Zulks is even wel niet te verwonderen, aangezien zij door iedereen verbruikt worden gedu rende den zomer en tijdens een groot deel van den winter. Wij hebben dus de gedachte opgevat, heden aan onze lezers de beste doenwijze bekend te maken om winstgevende uit slagen té bekomen. Men gelieve niet uit het oog te verlie zen dat wy van de koolsoorten in 't alge meen spreken. Al deze planten groeien gemakkelijk in goeden vruchtbaren, wel bewerkten en frisschen grond. In droge bodems moet men gedurig zyne toevlucht nemen tot hesproeien, anders bekomt men kleine opbrengsten. In tegenstelling met hetgeen wy dik wijls bij andere planten bestatigen, mag men hier gebruik maken van verschen stalmest. Vloeimesten toedienen is ins gelijks aan te prijzenmen geve deze twee of drie maal tydens den zomer. Om de eenvoudige reden dat de hove niers altoos stalmest te kort hebben, en dat deze veelal te arm is in voedende bestanddeelen, raden wij aan gebruik te maken van scheikundige meststoffen. 't Zyn vooral de minerale bestanddee len die in te geringe hoeveelheid toege diend worden ofschoon deze meest wer ken op de hoedanigheid en de hoeveel heid. De potasch is teenemaal onmisbaar aan deze planten. Ritzema Bos is van gevoelen dat de kooien niet kroppen wanneer dit element in den grond ont breekt. tot op dit oogenblik houd ik u gevangen. Jeanne legde het zóó aan boord,gebruikte zulke minzame manieren en wist de gepaste woorden te vinden, dat weigeren niet mo gelyk was. Voor deze maal, onderwierp Mej. Brown zich opdieuw Zij kon niet aandringen om te vertrekken, dit zou te zonderling voor komen als vreemdelingen een bezoek op het kasteel aflegden.... Zij nam haar breiwerk en zette zich in eenen hoek om dit voort te zetten. Die neef is een flinke gast, een aan vallig persoon, merkte mevrouw de Sapin- court op. Wat zegt gy er van, Paquita Behaagt hy u Mej. Brown angstig, doch geen woord willende verliezen, richtte het hoofd op. Het jonge meisje glimlachte en werd rood, doch ontwoordde niet. Dit stilzwygen gold eene bevestiging. Hij staat mij geenszins aan, fluisterde Carmen aan het oor harer onderwyzeres. Hebt gij bemerkt, lieve dame, hoe valsch zijn oogslag is, hoe hij als een verrader in een tooneelstuk voorkomt? Ik gelukkiglijk, zal, hem niet huwen. En wie zal dan met hem trouwen vroeg Mej. Brown op denzelfden toon. Hoe weet gy dat niet Ik dacht dat vader er u reeds een woord over gezegd gezegd had. Er is spraak van eene echtverbintenis tusschen neef Pablo en nicht Paquita maar8sss... spreek er niemand over,'t is Ten einde den snellen en regelmatigen groei der planten te verzekeren moet men ook zwavelzuren ammoniak aan wenden, waarvan de stikstof trapsge wijze werkt. De uitslagen van talryke proeven be wijzen dat het gebruik vau scheikun dige meststoffen by de teelt der kool soorten hoogst aanbevelenswaardig is. Wil men dus hooge en loonende op brengsten bekomen dan geve men per are 2 tot 2 1/2 kgr. zwavelzuren ammoniak; 1 1/2 tot 2 1/2 kgr. chloorpotasch 3 tot 4 kgr. superfosfaat. J. Aidit. Militaire postduiven. Er wordt verzekerd dat het Duitsch leger binnen kort duivenoplatingen in België zal doen. De duiven zouden per spoorweg uitStuttgard opgezonden, en den 3 Juli te Brussel en den 16 Juli te Oostende opgelaten worden. Veeplaag. Het mond- en klauw zeer dat zich over eeDige weken in het noorden van ons land vertoond had, tengevolge van den invoer van ziek vee uit Holland, is thans volkomen ver dwenen, dank aan de krachtdadige maatregelen door het departement van den landbouw genomen om de besmet ting te bestrijden. Een venijnige vogel. De Zwitser- sche geneesheer, Di- David, die eene lange omreis in Nieuw Guinea onder nam, vermeldt het bestaan van een tot heden onbekenden vogel, door de inboor lingen genoemdden vogel des doods. Hy is omtrent zoo groot als eene duif, vliegt echter met veel moeite en de inboorlingen maken er dan ook groote jacht op zoodat hy eerlang zal uitgeroeid zyn. Niemand zal de verdwijning ervan betreuren, want de kerel gelijkt waar lijk aan een gevleugeld serpent. De men- schen door den vogel gebeten, voelen dadelijk eene hevige py'n, de giftstof mengt zich in het bloed, de oogen begin nen te zwellen, blindheid volgt en de dood laat niet lang op zich wachten. Als men eenen pik of eene schram ont vangt van den venynigen bek, is men verloren zelfs dadelyke afzetting van het gewond lichaamsdeel helpt niet om den lijder te redden. nog een geheim. Jeanne kwam er juist tusschen en zich tot de onderwyzeres rich tende, zegde zy Lieve dame, laat dit breiwerk rusten en geef ons eenige lieve deuntjes ten beste. Op die wijze zult gy die ondankbaren terug brengen, welke ons voor het verzet eener sigaret hebben verlaten. Eva nam plaats aan het klavier en liet eenige toonen hooren. Zooals do gravin voorzien had, kwamen de heeren aanstonds by. Beiden luisterden, de vader was er over verrukt en Pablo had den schijn hot te wezen. Als het stuk ge daan was, naderde de kreool het klavier om de uitvoerster geluk te wenschen. Zon der te wachten, verschool Eva zich achter het tafeltje, waarop de moor thee stond, welke Jeanne zorgvuldig bereidde. De onderwyzeres nam reeds een tas om ze aan mevrouw de Sapincourt te dragen. Neen, riep de gravin uit, onze tante verkiest meer gesuikerde thee gelief don Pablo eene tas aan te bieden. Om zich voor dien man te buigen, hare handen te bewegen om deze tas aan te bie den, behoefde wilskracht en moed Eva nam echter een vast besluit.Zy stapte naar 't klavier, waar zich do kreool bevond en met de twee zusterB in gesprek was. Ik verdien zooveel lof niet, kozyn, stamelde Paquita; de uitvoering van 't stuk lukte dezen avond niet naar wensch. Ik weet waarlyk niet wat cr onze onderwy zeres deerde. (Wordt voortgezet.}

De Denderbode | 1909 | | pagina 1