Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Zondag 20 Juni 1909 5 centiemen per nummer 65Me Jaar 4165 Katholieken ZILVEREN JUBIL/EUM Allen laten wij de nationale vlag aan ons huis wapperen Niemand blijve nalatig Maconnism. Legerkwestie. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ZONDAG aanstaande 20 JUNI is het feest te Aalst wij vieren het van het Katholiek Ministerie. CLAUDE MICHON Bladluizen in de hoptuinen Tuberculosis. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit jDlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maaüden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Gooftsens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUtJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 340 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Velst, 19 Juni I909. Zichtbaar is het onbetwist dat het maconnism op onze dagen, in alle ka tholieke landen met eene ongemeene bedrijvigheid aan 't werk is ja. overal zet het zijnen strijd tegen Kerk en Godsdienst met hardnekkigheid voort. Hier te lande, in België, door zijne nederlaag in 1884, tot oene langdurige machteloosheid veroordeeld, heeft de helsche sekte hare vroegere stoutmoe digheid hernomen en is opnieuw in 't politiek strijdperk opgedaagd. Ondanks de aanhoudende dringende vermaningen der Pauzen, verliezen vele katholieken de maconnieke werkingen uit het oog. Sommigen beschouwen in het ma connism slechts het hansworstachlige zijner ritueele voorschriften anderen laten zich al te gemakkelijk opvijzen dat het maconnism, zoo als B*\ Goblet in den Senaat verklaarde, zich niet met de politiek onledig houdtnog anderen denken dat wij, in 1884, aan de loge- of truweelgasten den genadeklop hebben gegeven. Gevaarlijk zinsbedrog, voorwaar Wij, katholieken, moeton wel overtuigd zijn dat we geene hardnekkigere vijan den hebben dan de volgelingen van het maconnism. Na 1884, scheen het maconnism in gesluimerd te zijn, doch werkte in 't duister, het gaf 't spel nooit op maar allengs heeft het, nu deze laatste jaren, het helsche hoofd weêr opgestoken. De anti-klerikale Bloc in de kie zingen valt niet te betwisten en de be staande beweging van den godsdienst haat, die wij bestatigen, is de vrucht van zijne propaganda. Wie anders bestiert de liberale min derheid in de wetgevende Kamers dan het maconnism Wie weegt op 't socialism door den invloed van zijne chefs die allen tot het maconnism behooren Wij, katholieken, hoeven dus op onze hoede te zijn tegenover de listen en lagen onzer vijanden... Maar dat zij ook die tot het gematigd liberalism behoo ren vooral uit het oog niet verliezen dat, zoo zij de politiek van den anti klerikalen Bloc n aankleven, zij zich als de handlangers zullen aanstellen eener sekte die de onverdraagzaamheid in persoon is en wiens zegepraal voor België de verdelging wezen zou van alle maatschappelijke inrichting. Wat hebben wij in Frankrijk zien gebeuren Hebben wij daar do stelselmatige ver nieling der maatschappelijke leerstel sels door 't maconnismus bewerkt, niet bijgewoond Indien onze logebazen hier in België de ovèrhand behalen, zullen zij het plan hunner Fransche logebroers ten uitvoer Episode uit de Fransche (Revolutie 13e vervolg. In zyne hoedanigheid van minister van ju8ticie was hij daartoe verplicht. Zou zy het nu wagen, het geheim prys te geven en den naam haars vaders te ver raden. Zij zag hemsmeekend aan, alsof zy wilde zeggen Ziet gij dan niet, dat ik u, gruwzame man, om hulp bezweer by alles wat er op aarde heilig is, dat ik beschutting zoek tegen een hard, onverdiend lot. Zult gy ons verraden vroeg zij ein- delyk zacht. Verraden vroeg hy toen eveneens zacht. Burgeres Aimée, hoe komt gij op zulk eene gedachte Al zou Parys in vlam men opgaan en Frankryk ten gronde, ik zal u nooit verraden. Maar om uwen vader te kunnen helpen, moet ik zijnen naam kennen. Vertrouw mij gerust; vrees niets. Aimée wist wel, dat woorden dikwijls als rook vergaan, maai- den man, die voor haar stand en zoo sprak, geloofde zij. Mijn vader... is burger Roland de la Tour des Meaux, lispelde zij. Danton schrikte verbaasd acheruit. Gy zijt... Still smeekte zij. Wilt gy mij helpen? Wat wenscht gy van mij, burgeres Wie kan er aan twijfelen Op 't maconniek Kongres van Augus tus 1904, riep B**+ De Cock uit Onze Fransche logebroers hebben ons niet alleen een voorbeeld gegeven door n hunne woorden maar ook door hunne n daden. Wij, Belgische moortelbroers zullen hunne voorbeelden naleven. In andere woorden wil dit zeggen dat wij hier do zelfde gewelddaden, de zelfde onrechtveerdigheden zullen zien plegen die onze Fransche katholieke geloofsgenoten te verduren hebben ge had en nog dagelijké verduren moeten. Daarom een oog in 't zeil gehouden, waakzaam zijn, ons dichter aaneen ge sloten, en moedig gestreden om de zegepraal onzer maconnieke vijanden te verijdelen De Middenkas van Landbouwkrediet van West-Vlaanderen vergaderde dezer laatste dagen. De legerkwestie kwam ook te berde en M. Standaert, Volksvertegenwoordi ger, sprak er over als volgt - De landbouw bekommert zich thans over eene groote kwestie de soldaten dienst is zeer lastig, omdat hij tijdelijk vele jonge werklieden aan den oogst onttrekt, en bijzonderlijk omdat de ondervinding leert, dat de jongelingen, soldaat wordende, den weg en de goesting van den buiten verliezen. Wij weten allen dat velen dezer jongelingen in de stad blijven, waardoor er veel verlies is voorden landbouw. Moest de algemeene dienstplicht ingevoerd worden, deze uitwijking zou nog op eene grooterë schaal geschieden en aldus zou de landbouw nog meer be- nadeeligd worden. Ook stelt men vast dat het de boeren zijn die het meest plaatsvervangers nemen namelijk 55 °/0. Waarom Is 't om den heer uit te Ik zou vooreerst willen weten, burger Danton, waar myn vader is en of ik hem kan spreken Danton bezon zich een oogenblik. Daarna vroeg hij Weet gy wat gisteren in de Conventie is besproken Ik weet het. Gy weet dus ook, dat juist in dit geval mijne tusschenkomst als eene mis daad kan aangerekend worden Aimée boog weemoedig het hoofd. Ik weet het. Dat het leven ermeê gemoeid kan zyn. Ja. Gij zult niet zeggen, dat Danton een bloodaard is, burgeres Aimée. Wacht een oogenblik. Hy zag onderzoekend het salon rond. Burger Dumontel, riep hjj eenen man toe, die in zijne nabyheid by eon groepken damen stond. De aangesprokene kwam on- raiddelijk. Wat wenscht gij, burger Danton Ik heb gisteren, onmiddelyk na de zitting der Conventie by u laten vragen om do akten, betreffende Roland de la Tour des Meaux. Waarom heb ik die nog niet ont vangen Men heeft ze niet onmiddelyk kun nen vinden. Eerst dezen middag zyn ze onder eenen stapel akten te voorschijn ge komen en onmiddelyk naar het ministerie gezonden. Gy zult ze dus morgen vroeg op uw bureel vinden. Neen, 't is omdat de zoons er noodig zijn voorde landbouwwerken en ieder van hen twee boeren werklieden waard is op vaders hofstede. Wij mogen betrouwen hebben in de regeering, die altyd bewezen heeft dat zy de belangen van den landbouw ter harte neemt ook ben ik overtuigd dat de soldatenkwestie zal opgelost worden in zulken zin dat zij geene nadeelen zal brengen voor den landbouw, want niets is schadelyker dan de landbouwwerk- lieden uit den buiten te trekken, om ze als soldaten te doen dienen. Deze verklaringen werden luidruchtig toegejuicht. Blauwen, rooden en groenen eischen dat de plaatsvervanging zou worden afgeschaft. Zekere katholieke Volksvertegen woordigers zouden het voorstel van afschaffing door de socialist Bertrand gedaan, bijtreden, omdat zij geloof hech ten aan de verzekeringen dat de vrij stelling der priesters er niet door zou worden in gevaar gebracht- Maar dit is zoo iets om de pil gemak kelijker te doen slikken. 't Is wat Ze Bien public doet be merken Zelfs, zegt onze Gentsche groote confrater, al ware bij de afschaf fing der plaatsvervanging de vrijstelling der priesters gewaarborgd, dan nog moeten al de katholieke Kamerleden, uit voorzichtigheid, hunnen steun wei geren aan de voorstaanders van den persoonlijken dienst. Ondanks het zeggen van eenige behendige anti-klerikalen, zegt Le Bien public is er geen twijfel dat de komst aan het bewind van een geu- n zenministerie de afschaffing van de vrijstelling der geestelijken voor ge- volg zou hebben. Laat ons, met van nu af den per- soonlijken dienst te stemmen, den weg aan de liberalen niet voorberei- den, die er vooral op uit zijn de pries- ters den ransel op den rug te doen gespen. Maar, brengen zekere voorstaanders der afschaffing, of liever, van den persoonlijken dienst, in 't midden als de liberalen en socialisten, roode en groene eens zullen meester zijn, zullen zij de plaatsvervanging en te zelfder tijde de vrijstelling der priesters dan toch afschaffen. Le Bien Public antwoordt We zien de gebeurlijke liberale en socialistische meerderheid nog niet 't akkoord om een nieuw stelsel van legeraanwerving in te voeren, vooral indien zij geene bijtreding mag ver- wachten van wege de rechterzijde terwijl het zeer gemakkelijk zou zijn voor deze meerderheid de geestelijke vrijstellingen af te schaffen, eens dat het verplichtend militair stelsel, door ons zou ingevoerd zijn. Altijd is het als eene domme streek aanzien geweest van wapens aan zijne tegenstrevers te bezorgen, waarmeê ze u dan 't hoofd inslagen. Goed, burger Dumontel. En waar bevindt zich nu de gevangene Sedert drie weken is hij in de con- ciergerie. Men heeft hem nog niet kunnen verhooren, om het groot aantal menschen, dat daar opgesloten is. Goed. Ziet gy deze dame hier, burger Dumontel Burgeres, ik heb de eer... zegde de man met eene lioffelyke buiging. Het is burgeres Aimée, eene der degelykste patriotten van Parijs. Zij moet in de zaak van la Tour des Meaux als ge tuige optreden ik zal dus een bowys teekenen, dat zy de conciergerie mag be zoeken. Zeer goed, burger Danton. Burger Dumontel, ging deze tot Aimée gewend voort, is namelijk intendant, der conciergerie. In geval van nood, zult gij aan hem denken en hjj zal er eene eer in stellen, u van dienst te zijn. Men boog voor elkander, was zeer hoffe lijk en vriendelijk, toen nu burgeres Laurac terugkwam, zelfs vroolyk en onbezorgd, alsof men een praatje over het weer had gehouden of de nieuwste anecdote had ver nomen. In eene nis, half door gordynen verbor gen, stond de schoone burgeres Tallien, de vurige Spaansche, de sluwste intrigante met eene oude vrouw, de waarzegster Théot. 6 Deze vrouwzy was toen negen-en-zestig jaar, van wie men vertelde, dat zy koning Reeds hadden de vlooien merkelijke schade aan de hopplanten toegebracht met veel bladeren stuk te vreten, toen sinds eenige dagen ontelbare hopvlie- gen, met hun nakomelingen, de blad luizen, ontstaan zijn en schrikwekkend toenemen. In de twee Belgische hopstre- ken, Aalst en Poperinghe, verspreidt zich de insektenplaag verbazend snel daarover klaagt men ook, doch in min der mate, in Elzas, in Stiermarken (Oostenrijk), in Hersbrucker-land (Beie ren). Van verschillende zijden vraagt men wat daartegen gedaan Zoohaast de bladluis verschijnt, dient zij onmiddelijk tegengewerkt te wor den anders brengt zij den honigdauw of het zwart der hop mede, en dan is de opbrengst mogelijks op de helft ge bracht. Twee voorname bestrijdings middelen zyn besproeien met een uit treksel van quassia (bitterhout), of met afkooksel van tabak of nicotino. 1° De gewone doenwijze is tabaks bladeren (2 kilo per hectoliter water) gedurende 12 tot 24 uren laten trekken in regenwaterdan voegt men by het sproeivocht een hal ven kilogram bruine zeep. 2° Gemakkelijker en zekerder is het Fransch tabaksextract of zoogezegde nicotine (65 graden sterk) aflengen met water. Daartoe volge men deze formuul .- Regenwater 1 heel. en half (150 liters); Nicotine (65 graden) 1 liter Zwarte zeep 1/2 tot 1 kilo. Doch enkel nicotine aankoopen in gesloten blekken bussen. 3° In Engeland gebruikt men veel deze twee stoffen XL ALL en Dyseleine, die een extract van quassia met zeep zyn. a) Men neme 2 kilogr. XL ALL per hectoliter water. b) Men neme1 kilogr. Dyseleine per hectoliter water. Het eerste geconcentreerd uittreksel van quassia kost 0.64 fr. den kilogr., by Gaston Ghys teSt Amandsberg-Gent; het tweede, Dyseleine, ten prijze van ongeveer 80 centiemen den liter, is ver krijgbaar bij Monefeldt, Solvynsstraat, te Antwerpen. Met deze stoffen hebben we goede uitslagen bekomen, in 1907 en in 1908. A. De Jaegher. Lodewyk XVI zijne terechtstelling met dag en uur en nog wel jaren te voren had voor speld, toen men nog aan geene revolutie dacht, genoot in hooge Parijsche kringen een groot aanzien. Het is eene oude onder vinding, dat in dagen van groote opgewon denheid het bygeloof snel om zich heen grypt. Daarom was het niet te verwonde ren, dat burgeres Théot, de waarzegster van naam, eene zekere vermaardheid kreeg en zelfs eene rol speelde in zulke kringen, waarvan men zou denken, dat zy boven bygeloovigheid verheven waren. Het is merkweerdig en onverklaarbaar in de menschelijke natuur, dat zy eerder het bovennatuurlijke aanneemt dan tast bare waarheden. Het bijgeloof zit soms in het bloed en zelfs zeer ontwikkelde men- achen zijn er niet van vrij te pleiten. Och, lieve Théot. lachte nu de schoone spaansche luid, dat is te sterk. Dat is onge looflijk. Gy wilt my foppen. Burgeres, antwoordde de waarzeg ster, geloof, wat gij wilt ik zeg u, wat ik weet. Robespierre zou bijgcloovig zyn Ja, wel to verstaan zooals alle menschen, gelooft hij alleen zulke voor spellingen, die in zijn kraam te pas komen. Als ik hem morgen zou voorspellen, dat hy binnen vier weken zou opgehangen worden, dan zal hy dit vermoedelijk niet gelooven zeg ik hem echter, dat hy binnen tien jaar keizer zal zyn, wie weet, of hy het dan niet gelooft. Ik ben er van overtuigd, dat De minister van binnenlandsche zaken en van landbouw heeft aan de gouver neurs der negen provinciën een rond schrijven gestuurd om hen aan te zetten de aandacht der gemeentebesturen te vestigen op de algemeene raadgevingen, uitgebracht door deu huogeieu Gezond heidsraad van België tot bestrijding en uitroeiing der tuberculosis. Vooreerst wordtin die raadgevingen gewezen op het groote aantal slacht offers die de ziekte maakt, omstreeks 16,000 per jaar, bijna zooveel als al de andere smetziekten te samen. 70 °/o der 1 ijken laten bij de schouwing verwondingen zien die de zeer groote uitgebreidheid der ziekte aantoonen, tevens bewijzen dat de ziekte dadelijk of langzaam kan genezen worden. In de eerste plaats moet vooral be smetting door speeksel, fluimen en hoest uitgaande van de lijders, geschuwd worden. Dit is de voornaamste wijze van besmetting. Daarna komen het kussen door lijders en de aanraking van voor werpen die zy besmetten kunnen. Hierop dient vooral gewaakt in zake kinderbesmetting. Andere middelen van besmetting zyn nog het gebruik van ongekookte melk voortkomende van tuberculoze koeien. Vleesch on boter bieden minder gevaar aan. De ziekte is niet erfbaardoch kinderen van teringlijders zijn er tengevolge van zwakte des gestels meer vatbaar voor. Er moet vooral op gewaakt worden teringlijders uit de scholen te weren, het zy het onderwijzers of kinderen geldt, om de besmetting te keer te gaan. Een grondig onderzoek van geneeskun digen kan hiervoor nuttig zijn. hy zyn doen en laten er naar zal richten, zelfs al houdt hy zulke voorspelling voor dom en onzinnig. Burgeres Théot had even als allen, die zich met waarzeggen bezighouden, een buitengewonen opmerkzamen geest en daarom veel menschenkonnis. Zy kon in de geheimste plooien van het hart blikken, hield rekening met de persoonlijke zwak heden en neigingen van hare klanten, ook met hunne jjdelheden en gebreken. Daarom sloeg zij in veel gevallen den nagel op den kop. De schoone madame Tallien had met gespannen aandacht geluisterd. Gij wilt mij om den tuin leiden, bur geres Théot, zegde zij nu. U misleiden f Dat zou ik niet kunnen. Wanneer het op misleiden aan komt, kan ik bij u ter school gaan. Komt hy dan waarlijk nu en dan bij u thuis Vroeger kwam hij meermaals. Nu is hy wel een jaar weggebleven. Wat wilde hy weten De waarzegster haalde de schouders op daarna zegde zy ontwijkend Gy vraagt te veel, burgeres Tallien. En als ik de woorden met briefjes van duizend franks uit uwen mond zou trekken, siste de Spaansche in de hoogste opgewondenheid. Zult gy my dan te woord staan, burgeres Théot Hierop scheen de oude slechts gewacht t* hebben. De postdienst. Te rekenen van 1 Juli aanstaande zullen de volgende veranderingen ingevoerd worden in den binnenlandschen postdienst Het brievenport beloopt 10 centiemen per 20 grammen het port van druk werken, die niet regelmatig verschy- nen, 1 centiem per 25 grammen, 't is gelijk hoeveel stukken er in dezelfde zending begrepen zyn. De adres- of naamkaarten, met 5 centiemen gefrankeerd en onder open omslag verzonden, mogen allerhande geschrift dragen,doch men mag er geene andere druksels of voorwerpen bijvoe gen de kaart mag ten hoogste 14 cen timeters lang en 9 breed zijn en de zending mag niet meer dan 10 grammen wegen. De ongefrankeerde postkaarten, druk werken, stalen en handelspapieren moe ten slechts het dubbel der taks betalen, in plaats van het vierdubbele. Voldoet de zending niet aan de gestelde voor waarden, dan moeten zy slechts het port van gefrankeerde brieven betalen. EEN goede christene draagt altijd op zich een kruisken, eene medalie, een paternoster en een schapulier. In de portemonnaies, die op dc treinen worden vergeten en dit getal is aanzienlijk, steken, bijna altijd onder de munten ook medaliekens. Hij moot in huis wijwater hebben, gewijden palma en een gewijde keers, om in tijd van nood die voorwerpen niet te moeten gaan halen bij de gebu- ren. Hij bewaart met zorg het print hoe eenvoudig ook, zijner EersteCommunie. Een Lfeve-Vrouwbeeld moet net pry- ken op eene kas of op de schouwplaat, en aan het Kristusbeeld, een familie stuk. komt de eoreplaats toe onder al de meubels. Zoo waren altijd deVlaamsche gebruiken iaat ze ons niet afstaan voor de veranderlijke grillen der Fransche lichtzinnigheid. Een standbeeld aan Orsini. Orsini was een Italiaansche revolution- nair, nu zou men zeggen anarchist. Op 14 Januari 1858, wierp hij eene bom naar het rijtuig van keizer Napo leon III die zich naar het opera van Parys begaf. De keizer en do keizerin bleven onge deerd, maar 150 personen werden ge kwetst waarvan 8 aan hunne wonden bezweken. Orsini werd aangehouden en veroor deeld. Nu heeft de Vrijmetselarij hem een standbeeld opgericht te Meldola, bij Ra venna, in Italië, waar hij geboren werd. Orsini was een werktuig in de han den der vrijmetselarij, in haren oorlog tegen de Katholieke Kerk en den Gods dienst. Daarom krygt hy een standbeeld, hoewel hij een moordenaar is. Ha, zegde zij langzaam en gerekt, gy hebt cr belang by Hier, neem aan, burgeres Théot. Maar ik wil de heele waarheid. Verstaan Alles, alles Tegelijk reikte zij haar heimelijk eene handvol briefkens toe, welke de oude ver genoegd bij zich stak. Vraag dan burgeres. Wat deed Robespierre by u Hij wilde van my het lot des konings weten. En Ik zegde het hom. Dat was toen niet moeilyk te raden. En verder 1 Verder wilde hy zyn eigen lot van my weten. Nu, en wat hebt gy hem gezegd Hoe dringender en gejaagder de andere vroeg, des te ontoegankelijker werd de oude Nu haalde zy ontwijkend de schou ders op en bromde Ik zegde hem zyn lot. De warmbloedige spaansche stampte met den voet ongeduldig op den grond. Ik heb niets meer bij mij, Théot. Morgen kom ik by u. Dan kan ik u spre ken, niet waar Misschien, burgeres. Ik zal moeten oppassen, dat ik op die manier mijne klan- niet wegjaag. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1