Rechterlijke kronijk. Lodewijk XV te Aalst. Een woordje aan P. Daens. Handelsrechtbank. Vrije Paarden- en Veulensmarkt Pupinei^^7öerrra;al: Uitvoering der Rubens Cantate. Allerhande nieuws. Vuurwapens zonder knal. Naar het schijnt heeft men nu vuurwa pens uitgevonden die geenen knal geven als men afschiet. Als 't waar is dan zullen de slagvelden in de toekomst een zonderling schouw spel aanbieden, de mannen zullen vallen zonder te weten van waar de kogel komt. Schrikkelijk De vijt. Er bestaan verschil lende soorten van vijt. Vooreerst de vijt in de toppen der vingers en in den omtrek der nagels. Deze kwaal begint met hevige jeukin gen, die zich ontwikkelen tot stekende pijnen en eindigt op eene uitstorting van etter en vuil bloed. Ten tweede, de bloedige vijt die het been van het eerste lid van den vinger aantast. Ten derde, de vijt onder de huid die de innerlijke vezels ontstelt. Eindelijk de diepe vijt, die eene ware ontsteking is van de celvormige weef sels, van dewelke zij al de ernstige gevolgen heeft, daar zij de gewrichts sappen en het beenvlies bereikt en aldus de totale vernietiging der viogers kan te weeg brengen. Daar de vijt meest altijd veroorzaakt wordt door vreemde voorwerpen, die zich in de vingers bevinden, kan hieraan gemakkelijk verholpen worden, door er deze voorwerpen uit te verwijderen. Indien de ontsteking zich vertoont, beginne men met de volgende behande- liDg Men doppe den vinger in water van 50 graden warmte en houde hem min stens 2 uren daarin, men wassche hem dan zorgvuldig met seepsop en omwinde hem verder met neteldoek, dat eerst in genever van 90 graden nat gemaakt is voor het overige wordt het alles met watteen gewast doek of toile cirée be dekt. Dat verband moet men 's morgends en 's avonds vernieuwen. Deze behandeling, door Reclus uitge vonden, wordt nog steeds in alle gast huizen van Parijs gevolgd Vroeger gebruikte men zeer koud water in plaats van zeer warm. De bereikte uitslag verschilde niet veel, want de terugwer king had zoowel in het eene als in het andere geval plaats, maar ijskoud water is dikwijls moeilijker te vinden dan water op 50 graden, daarom is het middel van Reclus verkieslijker. Indien de pijnen te hevig worden of het middeltje niet helpt, moet men zijne toevlucht nemen tot het snijmes van den heelmeester. De koorts, die de vyt gemeenlijk ver gezelt, kan men matigen door zich te onthouden van prikkelend voedsel, ver der door baden en pijnstillende was- schingen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zyne Hoogweerdigheid heeft benoemd Pastoor van Sint-Jacobskerk te Gent, den E. II. Libbrecht, J. C. B., bestuurder van Sint-Gregoriusgesticht te Ledeberg te Oordegem, den E. H. Van de Maele, pastoor te Uitbergen Onderpastoor te Aaltre, den E. H. Van de Genachte, onderpastoor te St-Lievens- Hautem te Kerckxken, den E. H. Goe- dertier,onderpastoor te Sinte-Maria-Aaltre; te Erpe, den E.H. Peirsman, surveillant te Geeraardsbergen te Exaarde, den E. H. Lievens, S. T. B., onderpastoor te Oorde gem; te Oordegem, den E. H. De Malsche, coadjutor aldaar Surveillant te Geeraardsbergen, den E, H. Carlier, priester in het Seminarie. RECHTBANK VAN DENDERMONDE, Aanslag tegen de vrijheid van het werk. Frans Flips, bediende in eene socialistische coöperatief te Aalst, heeft tijdens de werkstaking in de wevery Mar- chant gewelddaden gepleegd op werklieden die aan 't werk bleven, en Petrus Van Overloop, van Waasmunster, bedreigd. Dit alles kost hem 1 maand gevang en 50 fr. of 15 dagen, voorwaardelijk. Slagen. Felix Spitaels, schrynwer ker, te Ledo, kreeg ruzie in eene herberg met Jan Verstraeten en sloeg Verstraeten met een stoofdeksel op het hoofd. Het slachtoffer was twee weken ziek. Spitaels krijgt 1 maand en 26 fr. boet of 8 dagen voorwaardelijk en moet 100 fr. schadevergoeding betalen. HOF VAN BEROEP TE GENT. Laffe moordaanslag te Erpe. De Rechtbank van Dendermonde veroordeelde de gebroeders 1° Adolf De Coninck tot een jaar gevang en 2° Gustaaf De Coninck tot 9 niaunaen gevang en beiden tot eene boet, wegens hunnen moorddadigen aanslag gepleegd op 15 Maart jl., op den persoon van Gustaaf Paerewyck. Vader De Coninck werd vrijgesproken. De twee veroordeelden hebben beroep ingeslagen tegen 't vonnis der Rechtbank van Dendermonde. Nu Dijnsdag 11. werd de zaak voor 't Be roepshof opgeroepen. De Raadsheer-verslaggever gaf lezing van een brief, aan 't bundel der zaak hecht, door Groene Pie aan den heer Pro cureur dos Konings toegezonden in den welken de beschuldigden, de veroordeelden van heden, worden voorgesteld als de zachtmoedigste jongens der wereld, die geene vlieg zouden durven dooden, terwyl het slachtoffer komedie speelt, daar zijn toestand niet gevaarlijk scheen en, ja zelfs, reeds ter herberg gaat. Nu dit was gansch tegenstrijdig aan 't verslag der wetsgenees- heeren. Zeg, zeg altijd de zelfde pretentie, van aan Jan en alleman de les te willen voor spellen 1 Do uitspraak van 't Beroepshof vermeer dert de straffen. Het Hof bevestigt de straffen te Dender- monde uitgesproken wat het gevang be treft, maar vermeerdert de boet tot 100 franks of eene maand gevang en staat 300 franks voor pyn en smart toe. De twee groene koningskes blijven dus in de muit De advokaat van M. Paerewyck was M. Eugeen Bosteels, te Aalst en voor de groene moordaanslagers M. Verbrugghen, advo kaat. te Gent. 't Woord is nu nogmaals aan Groene Pie die op 21 Maart schreef in 't Land van Aelst 't Zijn al valschheden in dien Den- derbode. Het van oudsher by uitstek gastvrij oord, van 't welk Willem Caudron, in eene verzuchting van blakende liefde tot den vadergrond zong - Gelukkig Aelst, plai- sante stad- ontving menigwerf vorsten, prinsen en hooggeplaatste personnages binnen zijne muren. Herinneren wij hier kortelijk de volgende blijde intreden In 1418, de hertogin van Burgondië 9 Maart 1420, Philip de Goede 10 Augusti 1468, Karei de Stoute 1500, Philip de Schoone; 8 September 1555, Philip II 25 April 1744, de Aartshertogin Maria-Anna van Oostenrijk en Karei van Lorreinen 27 Juni 1774, de Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk 30 Juli 1781, de gouver nante Maria-Christina 24 December 1789, de baron van der Noot24 Februari 1790, de generaal van der Meersch17 Mei 1810, Keizer Napoleon en zijne eega Maria- Louiza 5 Juni 1829, Willem I 6 Juli 1856, de Hertog on de Hertogin van Brabant. Het was den 4 Augusti 1745. dat Lode- wyk XV, koning van Vrankrijk, met den Dauphin, omstooid van een schitterenden staf, gevolgd van een langen legertros, onze stad binnentoog. De bronzen stemmen der triomfklokken bromden door de toren gaten der grijze St-Martenskerk vreugde schoten galmden allerwegen de eeuwen oude beiaard rammelde onder den krach- tigen vuistslag van Baldwinus Schepers groene twijgen en lieve gobelyns sierden de gevels der huizenWat gejoel in de met bloemen bekransde straten Wat uit gelatenheid by de jolige, schetterende deernen, bij de anders zoo ernstige poor ters 1 Voorafgegaan van het magistraat, trok de stoet tempelwaarts. Hier glanst alles in een zee van licht 't flakkerend zilverwerk weerkaatst het ryk kleurenmengsel van vensters en tafreelen in het koor wachten mollige kussens den Vorst en zyn gevolg. Het statig To Deum dreunt onder de hooge gewelven... Daarna ging het naar 't stad huis. Een recht feestelijk uitzicht streelt oog en zinnen der schepenkamerwanden pronken met goudleer en weidsche tapijten op een verhoog staan de achttien spaansche stoelen, door den burgemeester baron d'Avelda, den 18 December 1736. bij Anneessens, te Brussel, voor 145 guldens aangekocht in zilveren schalen kraalt het helder druivennat.... Terwyl het Staatshoofd hier ten stad- huize de hulde der notabelen ontving, werden de soldaten ter straat dapper be schonken en in de huizen stevig vergast. De poorters deelden toebacq ende pypen, alsmede bier ende brandewyn aen - militaire trouppen de officieren deden zich aan een lekker eetmaal tegoed. Peeter de Nul leverde de tabak, Egidius de Vos schonk het bier FmmanueKPauwel Ste vens, hy alleen, rekende niet minder dan 100 guldens over becostiging aen mael- tyt ende tractement van heeren commis sarissen van syne alderchristelyckste Majt. (1) De feestelijkheden moesten bovenal broederlijk zyn van staatkunde ofte politiek mocht geen woordje gerept heel de hannekensnest van gekende twist zoekers en schreeuwers werd met exem- plaire straffen bedreigd op last van n d'edele heeren borghemeester en sche- penen - had Karei de Clercq uytgebelt dat het serieuselyek verboden wirt aen alle borgers van te spreken van saecken van staet ofte van militaire saecken, op pene van offisie weghe vervolght te wor- den, en dat de ouders voor hunne kinders en de meesters voor hunne domestiquen sullen veran woorden. (2) 's A vends waren al de woningen op stadskosten ver licht. Egidius Hofman trok de vry aanzien lijke som van 279 guldens en 8 stuivers voor leveringhe van wit waach voor de vieringhe. De Fransche vorst nam zyn intrek bij burchtgraaf Vilain XIIII, in de Nieuw- straat, (heden de huisvesting der kinderen Wilfried De Clippele) de krooonprins werd in de woning daarneven geherbergd, terwyl de officieren by de burgers inkwar tiering genoten en het eigenlijk leger den Bouchoutberg bezette. De Paters-Carme- lieten zorgden voor de mondbehoeften der hooge bezoekers. (3) Op O. L. Vrouw-Hemelvaart deed de groote Processie haren jaarlykschen omme gang. Ongetwijfeld zal de godsdienstige optocht weinig verschild hebben met dezen van voorgaande jaren. Edoch, het feit dat hy ditmaal vergezeld was van Lodewijk XV en ganscli zyn hof, gaf hem voorzeker een gansch buitengewonen luister en had dan ook een ontzaglijken toeloop van vreem delingen naar de oude keizerlijke stad gelokt. De knechten van hecre stadt- houder ende princelycke officiers accom- pagneerdon het Vcncrabel do soldaten droegen flambeeuwen en de leden van het magistraat - ommeganckstocken, gemaeckt ende geschildert door Thomas de Troos- ter en Petrus Goossens. Marcus van de Waeter, Oarolus de Moor, Joannes Lamberty, Jan-Baptist de Graeve, Jacobus de Brul, Petrus de Smet en Jacobus d'Haene zongen de gewyde psalmen An dreas Maurus bespeelde de basson, Herman Dujardin blies de fagot en /Albert Diericx met consoorten speelden op de corn de chasBe en de auboys. - (4) Na de plechtigheid kregen de burgemeester, sche penen, ontvanger-pensionnaris, de poort baljuw en de twee griffiers volghens d'oude ghewoonte ieder eene kanne wyn. Lodewijk XV verbleef hier van 4 tot 17 Augusti 1745. Onder klokkengelui en kanongebulder verliet hy met zijne krygs- bent de stad Aalst, eenen zijner officieren, zekeren Salburin, in ziekelijken toestand achterlatend. Deze overleed te dezer stede en werd, den 5 November, in den hof der Carmelieten bcaard. (5) Petrus Van Nuffel. (1) Sudirekening 1745-17-16. Stedelijk archief 190. (2) Boeck ran ordonnantiën soo ordinaire als extraordinaire verleendt door Ed. Heeren Borgmre ende Schepenen der stadt van Aelst. Beginnende den 4 Juny 1732 tot en met 1749. Stadsarchief, register 16, inventaris nr 31. (3) Boeck van ordonnantiën, idem. (4) Deze muziekanten het persooneel der oksaal onzer hoofdkerk alsmede een trompetter van het regiment van Saksen en drie trompetters van 't re giment van Belfort, vergezelden, in 1748 Half- Oogst, de processie van Affligem. Rekeningen der abdij. (5) Register van begrafenissen bij de Carmelieten, berustende in de bureelen van den Burgerlijken Stand, ten stadhuize. Onder dezeD titel deelt Het Volk van Gent in zijn nr van 13 en 14 Juni 11. meê Een onzer medewerkers had geschre ven, dat M. P Daens. die liet afkondi gen dat hij doodelijk ziek was, te Eekloo tot de staatswerklieden had gesproken. Daarop kreeg Het Volk een ellenlan- gen reesem gekke scheldwoorden ten beste in het weekblad van M. Daens. Onze medewerker zendt ons daarom, onder bovenstaanden titel, de volgende portie ten behoeve van den snulligen vent. M. P. Daens is kwaad op het Het Volk om twee redens 1* omdat wy niet eerbiedig genoeg zijn geweest teD zijnen opzichte 2e omdat wij zijn optreden te Eekloo hebben bekend gemaakt en aldus een aardig licht geworpen op zijne doodelyk-zieken toestand. Voor't eerste heeft hij gelijk. Maar wij kunnen toch inbrengen, dat brutale feiten toch niet altijd met handschoen tjes kunnen behandeld worden. Wat het tweede betreft heeft hij on gelijk. Hij wil loochenen dat hij tot de Staatswerklieden heeft gesproken. Wel bekent hij dien zondagcamiddag te Eekloo te zyn geweest, doch niet om Staatswerklieden aan te sproken. Naar hij in zijn weekblad vertelt, 't was bij toeval, dat hij enkele Staatswerklieden van zijne kennissen ontmoette. Omdat hij zoo stout is de welbekende waarheid te loochenen, moeten wij hem hier nog een en ander zeggen, dat hem voorzeker niet aangenaam zal zijn, en dat hem misschien ware gespaard bleven, had hij over 't aangewreven feit gezwegen. Wij houden hier dan nogmaals staan 1. Dat M. P. Daens den zondag 16 Mei I.1., terwijl hij volgens zijne bewering dan doodelijk ziek was en alle geestes werk was verboden, naar Eekloo is ge reisd en daar de Staatswerklieden, ko mende van eene vergadering in een katholiek lokaal (Werkmanskring) heeft aangesproken 2. Dat zulks niet bij toeval maar in afspraak is geschied. Wij voegen er nog by 3. Dat M P. Daens zich niet zou ge derangeerd hebben, hadde het eene ver gadering betroffen, in een socialistisch of liberaal lokaal gehouden 4. Dat hij. alhoewel hy volgens zijne bewering niet lezen of niet schrijven mocht, zelfs haast geene menschen kon hooren spreken, te Sleydinge aan de statie zijne bevriende stokers en machi nisten ging afwachten en aanspreken 5. Dat hij, ondanks zyne groote g* tesvermoeienis, niet aarzelde in het Kneipgcsticht te Sleydinge te diskuteo- ren over het oud-testament; en daarover zulke opvatting verdedigde, dat hij ze niet zou durven afkondigen in zijn blad 6. Dat hij daar geregeld ook eene drukke briefwisseling ontving, geregeld dus geesteswerk verrichtte 7. Dat hij daar ook bezocht werd o. a. door den door hoogmoed vervallen pries ter Fonteyne, en met hem 3 '/2 uren heeft verbleven, niet in stilzwijgend heid. Ziedaar eenige feiten, die wij M. P. Daens in antwoord geven. Dozo maal kan hij niet zeggen, dat \vy onbeleefd zijn ten zijnen opzichte. Of hij zoo ziek is gelijk hij schrijft., zullen de lezers uit bovenstaande feiten wel kunnen opmaken. Wie, Groene Pie- van dichtbij kent, is overtuigd dat hij eenvoudig komedie speelt om zich bij 't volk, interressant te maken. Groene Pie zegt ons dat hij nu aan 't zeestrand verblijft, maar zegt niet hoe en waarom hij zoo op eens 't Kneipp- gesticht van Sleydinge heeft verlaten na dat Priester Fonteyne hem een bezoek had gebracht Waarom Kerk van §in('Hlitrlinn*. Maandag aanstaande, 21 Juni 1909, om kwaart vóór 3 uren, zal plaats hobben de Vergadering voor de Huismoeders der II. Familie. De kiezingen te Aalst voor het aanduiden van cenen voorzitter, cenen rechter, eenen plaatsvervangenden rechter, in vervanging van MM. J. Callebaut, L. Geerinckx en H. Bosteels, wier bedieningen eindigen op 30 September aanstaande, zullen plaats hebben den Dinsdag 20 Juli aanstaande, van 8 ure voor- tot 10 uur namiddag. Stad Aelst, 1909. voor gansch het Land. De jaarlijksche Markt en Ten toonstelling der Paarden en Veu lens van het zwaar inlandsch trekras voor gansch het land, welke zullen plaats hebben op Kermisavond, Zaterdag 3 Juli aanst., ten 8 uren 's voormiddags, op het Espla nadeplein, naby de Statie, beloven dees jaar hoogst belangrijk te zijn. Menigvuldige inschrijvingen zyn reeds toegekomen en alles doet voorzien dat het getal ten toon en te koop gestelde Paar- dens en Veulens verdubbeld zal wezen tegen dit van verleden jaar. Verscheidene voorname kooplieden heb ben laten weten dat zy de markt zullen be zoeken. Aan ieder Veulen Zuigeling ter markt gebracht en in den Prijskamp niet bekroond wordt 3 frank toegekend. De markt is toegankelijk voor allo Paar den en Veulens. Tus8chen de loten van minstens 6 Paar den door kooplieden voorzien van hun pa tent van koopman ter markt gebracht, zullen dry geldpremiën' afgelot worden. De buitengewone Prijskamp ingericht voor het beste lot Zuigelingen ten minsten 6, vergezeld van hunne voorttelers (heng sten merriën) belooft prachtig te zijn te meer daar wy reeds verscheidene bijtre- dingen ontvangen hebben. De tentoonstellers voor dezen Pryskamp zijn verzocht het certificaat van dekhengst mede te brengenMedegedeeld. 't Moederhuis te Dendermonde en waarvan 3 gelast zyn met den dienst ter infirmerie van de Pupillenschool hier te Aalst, komen met onderscheid het examen van zieken dienster af te leggen voor den Jury aan gesteld, ter Krijgshospitaal te Gent. Zij worden door den heer Voorzitter warm ge luk gewenscht. De bezondere Commissie brengt ter ken nis van de deelnemers dat toekomende week de algemeene herhalingen zullen plaats hebben in het lokaal der Stedelijke Har monie op Maandag en Vrijdag om 8 uren 's avonds. Iedereen wordt verzocht dit uur stipt na te leven, ten einde de kinderen zangers toe te laten vóór 10 uren 's avonds te kunnen naar kuis keeren. IQ DE BETOOGING Zondag I Jv 11. 13 Juni, door de groenen houden, had geweldig van den manken hennen. Men vierde de aanneming van 't honderdste lid van den wykclub-Os- broeck en de inhuldiging van 't katoenen vaantje door Groene Pie geschonken uit dankbaarheid voor den zetel.... Zoo zegde ons een der leden van den groenen club... Volgens Het Land van Aelst - De Werkman zouden de groentjes by duizenden en duizenden opdagen als of ze uit den grond kwamen, maar ach lieere wat armoedje Twee muzieken, vijf vaandels, een tach tigtal kinderen met groene papieren vaan tjes, 23 rangen van 3 en 4 personen, zoo al en in 't heel, wel geteld en gerekend, circa een 150 tal betoogers muzieken meê- gerekend Achter 't muziek van Aalst, een samen raapsel van trompetters van verschillige gemeenten a rato 10 stuivers en twee pin ten bier, marcheerden de generaals op 4 rangen per 4 Groene Pie, priester Fonteyne, Weekers, Van den Bruele, Maes (Denderhautem) Minnebo en andere groene Floeren... Erembodegem was ver tegenwoordigd door 14 flierefluiters die geweldig van de loi-wet waren gebeten. De Osbroecksche wykclub was vertegen woordigd door 45 leden, waaronder ver scheidene goedgekende aanbidders der roode MarjanEn dit was de gansche groene betooging die onder de algemeene onver schilligheid door straten der wyk-Osbroeck trok 1 Programma van 't Con- eert 't welk op Zondag 20 Juni 1909, om 11 72 ure, ten Kioske Groote Markt, zal gegeven worden door de fan faar der Pupillenschool, onder de leiding van M. Liesenborghs. 1. 1900! Allegro militaire O. De Bode. 2. Salut a Gand, valse Van Loo. 3. Une pensée, gavotte Piron. 4. Intermède Bizet. 5. Pour tous, polka Pharbach. AALST. Au temple de la dou ceur.Opening der Pasteibakkerij Groote Markt, 12, Aalst, gehouden door Jules Capéau-Paquay. AALST. Andermaal werd onze Sint- Martinuskerk door een dief bezocht die de specialiteit heeft de offerblokken te rooven. Nu gister Vrijdag om 3 uren namiddag bemerkte M. Camiel Roosen,kerkbediende, een persoon in de kerk, zeer deftig aange kleed maar die zoo wat aardig deed. Toon M. Roosen hem naderde, stond hy met groote belangstelling, de schilderij van Otto Venius aan den autaar van den Zoeten Naam, de eerste kapel na de predikstoel, te bewonderen M. Roosen vroeg hem Mijnheer, zijt gij kenner van schilderijen Ja, ik ben liefhebber. Wat M. Roosen nu aan hem bemerkte weten wij niet in alle geval hy verzocht hem te volgen en begaf zich langs de lijkdeur Laat ons liever de kerk langs eene zijdeur verlaten, zegde de vreemdeling ik ben een deftig mensch, ik ben reiziger, ik ben te wel ge kend in zekere huizen der Kerkstraat, wat zonden die menschen wel denken M. Roosen begaf zich met hem naar de zydeur langs de Dekenij, en nauwelijks in 't portaal duwde hy M. Roosen achteruit ging op den loop, doch deze laatste volgende hem op de hielen roepende Houdt den dief maar hy dief riep ook Houdt den dief Op de Oude Vischmarkt, werd hij opgevangen door zekere De Cock wonende Saskaaiandere personen sprongen bij en zoo bracht men hem onder 't geleide van 5 manspersonen ten Bureel van politie. De kerel werd afgetast en men vond in zijn bezit drij tamelijk lange zeer buigzame bolijnen waaraan hij eene soort van lijm streek om het geld uit de offerblokken te halen en verder vele muntstuken. Hy deed bekentenis, doch weigerde zijn naam te zeggen men denkt dat hjj van Robaais is. Aangaande de voortkomst van 't geld, zeg de hy fr. 12,05 geroofd te hebben uit den offerblok der kapel aan de Werf en fr. 2,44 uit een offerblok ter St-Martinuskerk. De dief werd opgesloten om heden Zaterdag tot beschikking van 't Parket naar Dender monde overgevoerd te worden. Zou het soms de zelfde kerel niet zijn die eenige maanden geleden ter Werf kapel de zilveren offeranden roofde Anlst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pry een. Bijzondere pry's voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Een duivenkoopman, van Molenbeek, was des morgends ten 4 uren uitgegaan en drie kwaart uurs nadien kwam een persoon bjj zyne vrouw zeggen dat zij naar het slachthuis moest gaan waar haar man een gevaarlijken stamp had gekregen. Zjj haastte zich daar heen en vond haren man ongedeerd. Van een ongeval wist men geen woord. Toen man en vrouw 't huis kwa men vonden zij de kassen open gebroken cn leeg gestolen hun geheele spaarpot, 800 fr. was verdwenen Zij werken rechtstreeks op de kwaal. Rugpijn is een teeken van nier aandoening en het middel, dat niet recht streeks op de oorzaak der kwaal werkt, kan er nooit de uitwerking van genezen. Ziedaar waarom dat de Foster Pillen voor de Nieren de rugpijn genezen, want met zich tot de nieren te wenden, werken zij rechtstreeks op de ziekte. Zulks is ruim schoots bewezen door de verklaring van M. Libaire. Ik had vele middelen beproefd, zegde ons M. Libaire, stoker aan den Staatsyze- renweg, 9, Beekveldstraat, te Aalst, maar geen enkel bracht my slechts verlichting, toen ik den by val der Foster Pillen voor de Nieren vernam verkocht in de Apotheek De Valkeneer. Wanhopig altyd te lyden beproefde ik de voornoemde pillen na vier dagen verpleging voelde ik my reeds béter en vier weken later waren de scherpe pijnen, duizelingen, slapeloosheden, die mij sinds zoo lang kwelden, dit alles was ver dwenen van troebel en walgendriekend water was het thans klaar en normaal ge worden. De uitslag was verbazend en ik was er zelf verwonderd over. De Foster Pillen voor de Nieren het bijzonder geneesmiddel voor de nieren geven aan de zieke nieren de gewenschte hulp. Zy voeren uit het lichaam al de vloeibare vergiften, hergeven zoo doende eene nieuwe werkzaamheid en een nieuw leven aan de nieren, ontlasten het bloed van de onzuiverheden, die 's nachts uwen slaap storen, eu u gedurende den dag af matten en vermoeden. Met do nieren te herstellen genezen de echte Foster Pillen voor de Nieren de oorzaak van Bright- ziekte, waterzucht, waterstoringen, gra veel, rhumatiek, steen, lendenjicht, zenuw ziekten, afmatting Zij vernietigen ook de kwade gevolgen van het overmatig drinken van geestrijke dranken, wijn en bier. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar by alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels onderschuivingen. D. A. 25. De groote magazijnen A. l'ln- uovntioii, Fmiei, beginnen Maan dag 28 Juni, hunnen grooten Zomersolden uitverkoop men spreekt van talryke en oprechte OCCASIES die iedereen zullen verwonderen. A. H 94096hi8. Ontploffing te Vilvoorde. De Brusselsche bladen bevatten nog de vol gende bijzonderheden over dit ongeluk De bereider der stoffen, Camille De Wilde,die sedert een twintigtal jaren in het fabriek werkzaam is, bevond zich in kamer der scheikundige produkten om de vermenging der stoffen te doen, wanneer hij, bij vergissing in stede van vitriool, ni- trisch zuur nam wat de vorming van nitro-benzine ten gevolge had, die dan ook met geweldige kracht ontplofte. M. De Wilde werd een twimtigtal me ters ver geslingerd en gansch verminkt. Dc dood was oogenblikkelijk den eigenaar van 't fabriek, M. Keller, die zich in eene aanpalende kamer bevond, werd de rech terarm verpletterd en de tweede bereider, M. Gerard Dresse, bekwam verwondingen op gansch het lichaam, vooral aan arm en hoofd. Daarenboven werd de bestuurder, M. Coppejans, zwaar gewond aan het voorhoofd. Al de ruiten van 't fabriek vlogen aan stukken, het dak van het gebouw werd weggeslingerd en groote schade aan de gebouwen aangericht. Het lyk van M. De Wilde werd naar het doodenhuis overgebracht terwijl M Keiler zich naar huis deed voeren en M. Dresse in het hospitaal werd verpleeg'd. Het slachtoffer De Wilde, wonende Mechelschen steenweg te Vilvoorden, is gehuwd en vader van familie. De ontploffing werd op grooten afstand gehoord en veroorzaakte te Vilvoorde veel onrust. In 't fabriek zyn al de werkhuizen vernield en het personeel zal verscheidene weken werkeloos moeten blyven, Het ongeluk zal, naar men meldt nog andere noodlottige gevolgen hebben. De toestand van den tweeden werkman boezemt erge onrust in. Hy werd eerst thuis verzorgd, doch men heeft hem naar het gasthuis moeten overbrengen, om hem het linker been en den linker arm af te zetten. Het parket van Brussel is Dynsdag ver scheidene getuigen komen ondervragen. Een frank is zoo gauw verkwist. In hoevele kleino huisgezinnen verkwist men som6 niet nutteloos een frank Er zijn zooveel bekoringen, zooveel ge legenheden om den geldbeugel te openen, om de eene of andere snuisterij aan te koo- pen, waarvan men niet het minste genot heeft. Voor dienzelfden frank, nochthans, kan men zich een biljet der tombola van Brussel aanschaffen, dat u zeer schoone droomen van hoop op winst zal aanbren gen, een biljet dat u deelachtig maakt aan de kans een der groote loten te winnen en misschien wel het groot lot van 150,000 fr. Iemand zal toch dit lot winnen en de kans staat voor u open als voor een ander. Men neemt soms behagen in de gedachte eens ryk te zijn, een vooruitzicht dat kan vervuld worden. Er zijn ten andore ook nog talryke bijkomende loten eener waarde van 25 tot 4500 fr. Kent gij van al het geld dat nutteloos verkwist wordt wel één frank die minder betreurd wordt en meer genoegen geeft dan deze die wordt besteed aan het koopen van een der biljetten der tombola Zonder te rekenen dat deze frank by- draagt tot opluistering der tentoonstelling van toekomend jaar. O. P. Op de kermis van 's Gravenwezel, was om eene nietigheid twist ontstaan tus- schen een 21-jarigen metserdiener, Frans Verlinden en eenen inwoner van Wyne- ghem, Jan De Bie. Verlinden had kermis gehouden en toen hij terugkeerde om zyn lief naar huis te brengen, scheen hy zich plotseling te be denken en wilde hij haar alleen laten gaan, om zelf naar de kermis terug te keeren Dit maakte de verontwaardiging gaande van De Bie, die het afkeurde dat hy het meisje, dat te Wyneghem woont, zoo verre alleen liet gaan. Het meisje, Anna Rentiers, hem nu willende dwingen om mede te gaan, nam zynen hoed af. Daarop volgde eene woor denwisseling tusschen Verlinden en De Bie, in welke de eerste zoo woedend werd, dat hij De Bie eenen messteek in den hals toe bracht- De getroffene viel bloedend ten gronde en gaf bijna onmiddellijk den geest. Twee of drie vrienden, die De Bie vergezelden snelden nu toe, om het slachtoffer ter hulp te komen, en waren door schrik zoodanig onthutst, dat zij er zelfs niet aan dachten den plichtige aan te houden. Deze liep weg, maar een der aanwezi gen, die zijn rywiel bij zich had, reed naar den veldwachter en de gendarmen, terwyl de anderen het lyk op eene berrie weg brachten en het meisje door andere vrien den naar huis werd geleid. Onderweg werd zjj nog ontmoet door Verlinden, die uit eenen kant kwam ge sprongen en haar zynen hoed terug vroeg. De aanwezigen riepen en haastig de gen darmen by en korts nadien konden deze hem aanhouden op het grondgebied van Deurne. Hy werd het eerst ondervraagd door den commissaris Poppe en vervolgens op gesloten ter beschikking van het parket, dat er daags nadien een onderzoek ging doen. In tegenwoordigheid van het parket werd de plichtige met het lyk van zyn slachtoffer geconfronteerd. Daarna werd hy naar Antwerpen gebracht om in de gevangenis te worden opgesloten. De vermoorde was getrouwd en had zeven kinderen. De vrouw en de drie oud ste kinderen werden by het lyk toegelaten. De Bie was werkman in eene fabriek te Merxem. De getuigen die ondervraagd werden vorklaren Verlinden den steek te hebben zien toebrengen, terwijl hy dit loochent en zelfs beweert dat het mes, waarmeê de moord geschiedde, het zijne niet is. Gelegenheid zonder weêrga tot stichten eener naamlooze maal schappij talryke kliënteel een miljoen onge veer verworven kapitaal na 15 jaren. Gezin zonder kinders, daarom gedeeltelijk van de zaken afzien- Reeds twee perso nen op de hoogte van het handelshuis zyn er in werkzaam en beschikken over meer dan 100,000 fr. Om de Firma te volle- digen zijn er nog noodig 1° een bureel overste als medelid 2° een medelid kennis hebbende van meubels 3° een medelid op de hoogte van kleuren, vernissen, glaswerk en spiegels. Die drie leden moeten ge- zamentlyk 100,000 fr. ongeveer kunnen storten en Fransch en Vlaamsch machtig zijn. Rustend bureel, Bus 94, Oostende. Dynsdag heeft te Moll een geweldige brand gewoed, op het gehucht Ezaert. De groote pachthoeve, toebehoorende aan den landbouwer J. Mertens-De Koninck, is door eene onbekende oorzaak in brand ge raakt Dadelyk werd het alarm gegeven, degeburen en ook het moedig pompiers korps waren spoedig ter plaatse, doch het vuur nam eene groote uitgebreidheid, zoo- dat er aan blusschen niet te denken viel. Het vee en eenige meubelen konden gered worden. De werking der pompiers moest zich bepalen by het beschermen der nabijge legen gebouwen. Hiermede hadden zy meer dan werk genoeg. Gelukkig was er veel water voorhanden, want de Neeth is dichtbij gelegen en kon dus de spuiten van het noodige water voorzien. De pachthoeve van den landbouwer Pcetermans, die nabij gelegen is, had drie maal vuur gevat, doch dit begin van brand kon telkens door de moedige werkers van het pompierskorps gebluscht worden. De schuren der brandende pachthoeve, die op eer.igen afstand van de huizing ver wijderd waren, heeft men tegen het vuur kunnen vrijwaren. Toch waren zy meer-

De Denderbode | 1909 | | pagina 2