De Aardappelpiaag. Redevoering van M. de Béthune. Redevoering van M. Woeste. Zondagrust. Staatsspoorwegen. RUBENS CANTATE. Aalstersche Beiaardspelers. Aalst. -Kermisfeesten. Vlaamsclje Feest te Sottegem. Allerhande nieuws. Het handgeklap en de toejuichingen met dewelke U de beide namen komt te begroe ten van Z. H. den Paus Pius X en van Z. M. den Koning der Belgen bevestigen een maal te meer uwe gevoelens van ver kleefdheid en diepen eerbied aan het Katholiek Geloof en aan onze nationale instellingen en geven mij de overtuiging dat Ued. met niet min geestdrift zult toe juichen den heildronk welke ik gelast ben U voor te dragen aan ons duurbaar Katholiek Staatsbestuur en aan onze beminde Volks vertegenwoordigers en Senators. Vooraleer nochtans die aangename taak te vervullen, aanzie ik het als eene plicht, op dit plechtig verjaringsfeest de uitdruk king onzer dankbaarheid te sturen aan de nederige stryders die gedurende de school strijd van 1879 aan het Katholiek Vaandel zyn getrouw gebleven en die de voorberei ders zijn geweest van onze langdurige regeering. En vermits dit feest op het iniatief van den Burgerskring - De Vriendschap is ingericht, zal men wel begrepen dat ik eerst en vooral dankzegge aan de Burgerij onzer steden en onzer dorpen die zich altijd heeft onderscheiden door hare verkleefd heid aan de godsdienstige grondbeginsels en een der steunpilaren onzer Katholieke Party is geweest en blijven zal. Sprekbnde van onze Burgery, zal men my wel toelaten eenen naam te herinneren die my heden op de lippen komt, een naam welke de Stad en het Arrondissement Aalst zich be roemen met onwischbare letters in het goudboek der Katholieke Party te hebben geprent, een naam dien ik heden als voor beeld ter bewondering lever der jongelin gen die morgen in het strijdperk zullen treden, de naam van een van die als slacht offer en martelaar voor zijn Geloof en voor de Party in het gevang is gestorven, GustaafVan Gyseghem. Verders zijn er nog andere helden die de bewondering onzer bevolkingen hebben verwekt en die wij heden niet mogen ver geten, ik bedoel de Heeren Onderwyzers ontslaggevers van 1879. Eere zy aan die mannen die hunne toekomst, hunne loop baan, hunne rust, hunne broodwinning zelve hebben ten pande gesteld voor ons ideaal aan allenvoor het vrye godsdienstig onderwys en die spytig genoeg, het mag hier wel gezegd worden, in Vlaanderen heeft de waarheid altijd en overal hare rechten, sedert 25 jaren van de Katholieke Party de welverdiende belooning hunner zelfopofferingen en hunner bittere ontbe ringen nog altyd verwachtende zyn. Dit gezegd zynde, M.M., denk ik de tolk te wozen der gevoelens die in uwe harten van allen gloeiën om u voor te stellen in eene en dezelfde hulde samen te vatten al onze Katholieke Ministers, te beginnen met deze die in 1884, naar den roemrijken stryd de eerste lauwerkroonen hebben ge plukt om te eindigen en met die anderen die naar 25 jaren Katholieke Regeering, aan het hoofd staan van het land en door het vertrouwen van het Katholiek Belgié aangesteld zyn om ons morgen tot nieuwe zegepralen te voeren. Verders brengt spreker hulde aan de verschillige Staatsmannen die België gedu rende 25 jaren hebben bestuurd, Malou. Beernaert die de leeringen van den wereldbrief Rerum Novarum in onze wetgeving heeft overgebracht de Burlet, Van den Peereboom, de verdediger en vriend der Staatswerklieden De Smet- De Naeyer, de Trooz en eindelijk M. Schol- laert de Stichter en Voorzitter van den Boerenbond. M. de Bethune stelt dan voor het vol gende telegramme van verkleefdheid aan M. Schollaert te sturen Vijf honderd Katholieken van het Arron dissement Aalst, in feestmaal vergaderd met het doel de 25® verjaring van het Katholiek Staatsbestuur te vieren, sturen aan den Heer Schollaert, Hoofdminister, de uitdrukking hunner gevoelens van diepe verkleefdheid en drukken den wensch uit, dat onder zyne wyze leiding de Katholieke Party eene nieuwe reeks schitterende zege pralen moge behalen. (Toejuichingen.) M. de Béthune eindigt met eene welver diende hulde te brengen van dankbaarheid aan onze jubilarissen die aan het feest tegenwoordig zyn, de Heeren Woeste, Van Vreckem en De Sadeleer en M Leirens, Oud-Senator, die in 1884 het Arrondisse ment in den Senaat vertegenwoordigde. Deze namen werden met die van onze andere Senators en Volksvertegenwoordi gers, do Heeren de Kerckhove, Raepsaet en Pieraert geestdriftig toegejuicht 1 Toen onze zoo verdienstryke, onze zoo gewaardeerde Volksvertegenwoordiger zich verhief om te spreken, ging er een vurig gejuich op, 't welk geen einde scheen te nemen. 't Was een uitbundig betoon van de genegenheid welke de Katholieken van 't Arrondissement van Aalst toedragen aan Hem welke vyf en dertig jaren hunne belangen zoo moedig, zoo onbaatzuchtig verdedigde en zal blijven verdedigen. 't Was een betoon der verachting die alle ware Katholieken in hun hart voelen opwellen, voor hem, die sedert meer dan 14 jaren onzen hooggeachten Staatsman met zyne vischwyfsche versmading, ver guizingen, beleedigingen en lasteringen bejegent. Ziedaar de oorzaak der donderende toe juichingen maarmeê, telkenmale dat hy, onze gevierde Volksvertegenwoordiger, in ons midden verschijnt, begroet wordt en dit tot spijt van wie 't benijdt ■k 't Is een edel gedacht, zegde onze achtbare Staatsminister, de plaatselijke feesten aan deze van 't Vaderland te paren. De Volkeren vereeren zich met aan de Voorzienigheid hunne erkentelijkheid te betoonen voor do bekomen gunsten en met hunne dankbaarheid uit te drukken aan dezen welke de werktuigen der Voor zienigheid zyn geweest, gelijk gy het dezen voormiddag hebt gedaan. De langlevendheid van onze Regeering is buitengewoon. De prins de Metternich heeft 13 jaren geregeerd, 't Was iets bui tengewoon. Wy regeeren onder een grondwettig gouvernement sedert 25 jaren, M. de Metternich zou er niets van begry- pen. (Gelach). 't Is voorwaar zeer moeilijk zoo vele jaren aan 't bewind te blyven, te midden der moeilijkheden, der crisissen die de Kath. Party te doorworstelen heeft gehadso ciale crisis, grondwetcrisis, Kongocrisis, militaire crisis, enz. De achtbare Redenaar spreekt vervol gens over de schoolkwestie. De kritiek is gemakkelijk de kunst moeilyk. In al deze kwe8tien mag men de bestendigheid van 't Katholiek Gouvernement uit het oog niet verliezen. Ik ben overtuigd dat, in 1884.de schoolwet overeenstemde met do vereisch- ten van 't oogenblik. Indien er andere maatregelen voorgesteld, on die maatre gelen niet strijdig zyn aan de belangen onzer Partij en ons do gewenschte voldoe ning geven, dan zal ik er my by aansluiten. Toen M. Malou in 1884, vervolgt M. Woeste, mij eene ministerportefolie aan bood, heb ik het 3 dagen lang overwogen. Ik had persoonlijke reden om te overden ken. Ik stemde toe denkende dat het mynen oppersten plicht was het liberaal kraam te doen ineenstorten, (toejuichingen). Wanneer dan later in 1884, Z. M. de Koning my de ministerieele portefolie ontnam, dan heb ik gezegd Mijne minis terieele loopbaan is geëindigd en zal nim mer hernomen worden, maar ik heb ook gezegd dat ik als soldaat der goede zaak op de eerste rangen moest post vatten ter ver dediging der opperste belangen onzer Party. De antisociale leerstelsels worden ver spreid, de cijfers der geboorten vermin deren, de echtscheidingen vermeerderen in zekere streken heeft het Geloof zyne overheersching verloren. Mijne Heeren, ge moet dit tegenwerken met eene klimmende krachtdadigheid en ik kan nu niet genoeg aanzetten uwe wer kingen zoowel op sociale als godsdienstig terrein uit te breiden. Dat het Geloof zyne overheersching herneme en al 't overige zal volgenZiedaar een eerste punt. En nu een tweede De laatste kiezingen hebben voor u eene ontgoocheling geweest. Dat een betrekkelijke tegenslag u niet ont- moedige. Mocht gy er eene les en eene aanmoediging in vinden. Soms hoorde ik klagen over dezen welke u inde Kamer vertegenwoordigen. Wat mij betreft mijn mandaat stel ik ter uwer beschikking, dat weet gy. (Luidruchtig protest). Nu, ik mag u verzekeren dat, gedurende de 35 jaren, welke ik de eer heb u te vertegenwoordigen, er geen dag, geen uur is verloopen zonder het oog te houden op de belangen mijner lastgevers. Weest wel overtuigd dat men niet voor zijn ver maak, Volksvertegenwoordiger moet zyn, daar gemakzucht moet verwijderd worden, wanneer men trouw de plichten tracht te vervullen die het aanveerd mandaat oplegt. Zwarte wolken, gaat de achtbare spre ker voort, het valt niet te ontkennen, dagen aan den gezichteinder op. Spijtige ver deeldheden zijn, in onze rangen ontstaan. In 't militaire vraagstuk kwam ik in ge schil met Generaal Hellebaut iets waarover ik my allicht vertroost, en ook met M Schollaert, 't gene mij zeer pynelijk valt. Doch in deze zaak volbracht ik slechts de plicht welke my door mijn geweten werd opgelegd, met de leger her vormingen te be strijden die een wapen zouden wezen in handen onzer tegenstrevers. (Luidruchtige toejuichingen begroeten deze verklarin- gen.) Uwe toejuichingen, myne Heeren, ver troosten mij ze zijn voor mij 't bewijs dat ik met myne kiezers 't accoord ben en den ingeslagen weg moet blijven volgen. (Toe juichingen en geroep Ja Ja Rusten is van deze wereld nietwerken en altyd werken ja, onverpoosd werken moeten wy. Ik wensch uit den grond myns harten dat de kiezingen van 1910 ons voor- deelig zouden wezen. Doch wie weet of wij daags na de kiezingen voor geen nieuwen kiesstrijd zullen staan. Weest dus bereid. Wij rekenen op uwe getrouwheid aan de plicht, op uwe krachtdadigheid, op uwen moed Aan de donderende toejuichingen waarop die redevoering onthaald werd scheen geen einde te komen. Het leve Woeste deed de ruime zaal dreunen. De heer Rom. Moyersoen, stelde eenen dubbelen heildronk voor aan de jeugd en aan de drukpers. Alles is ten beste afgeloopen de dienst liet niets te wenschen over en de over vloedige spy zen waren allerbest bereid. Een pluimtje dus aan M. De Temmerman, gaarkok, alhier. Gelukwenschen ook aan de heeren welke het orkest samenstelden en welke ons zulke fraai muziekstukken lieten hooren. Mr de Béthune heeft in naam der feest commissie het volgende telegram aan Mr Karei Verbruggen, Oudvolksvertegen woordiger gestuurd Do Katholieken van het Arrondissement Aalst heden in feestmaal vergaderd, sturen U, de uitdrukking hunner gevoelens van dankbaarheid en verkleefdheid met hunne vurigste wenschen van gezondheid en geluk. De heer Verbruggen heeft geantwoord Vurige dankbaarheid voor eer my aan gedaan. Ka rel Verbruggen. Parochiekerk van St-Jozef Zondag 27 Juni. Bijzondere aflaat van Portiuneula. Feestdag van O. L. Vrouw van Gedurigen Bijstand, om 9 '/t u- solemneele Hoogmis. Tusschen Verspers en Lof om 4 ure, Sermoen, Van lieverlede verdient de teelt der aard appels meer en meer zorgen en vraagt zy meer nauwgezetheid in de behandeling der planten. Eerst had men, meest bij goede tafelaardappels, alleen te kampen tegen de zoogezegde plaag, door de woekerzwam, peronospora infestans, voortgebracht, maar nu dat eene andere ziekte, met name k rut, waarvan de oorzaak niet gekend is en daaruit volgend geene zekere en doeltref fende bestrijding kan aangewend worden, de aardappels in 't algemeen teistert, kan men geene middels genoeg werkstellig maken om de aandacht gaande te maken op de bestrydbare ziekten. Deze die eenigzins vijandig zyn aan de besproeiing der aardappels, vinden alle uitvluchtsels om de uitslagen te beknibbeln of twijfelachtig te doen voorkomen, daar. deze integendeel, die eenmaal met zorg proeven hebben ingericht, getrouw blijven aan de besproeiing der planten en geven daardoor een onwederlegbaar bewijs dat zy er zich zeer wel mede bevinden. De proeven door de tusschenkomst van het Staatsbe stuur ingericht, bevestigen altijd het voor deel der behandeling met bordeleesche pap. Men mag uit het oog niet verliezen dat de behandeling alleenlijk een behoedmiddel is en geen geneesmiddel, dit wil zeggen dat men de planten moet besproeiën eer de ziekte ontstaan is, en eene late besproeiing zal weinig of geene vruchten afwerpen. De eerste ziekteverschijnselen die men ontwaart, bestaan in eene soort van schim mel die op de onderste deelen der bladeren aangetroffen wordt, eerst op enkele blade ren opmerkzaam, spreiden zij zich, by regenachtig warm weder, uit, geven aan de bladeren een uitzicht van met verdroogde vlokken beladen te zijn, die gedurig meer en meer uitbreiden en allicht heel de plant doen verdorren. Een stinkende geur verspreidt zich rond de aangetaste aardappelvelden. Om de ziekte doeltreffend te bestrijden is het noodzakelijk van verscheidene malen te besproeien, twee of drie maal. Eene eerste maal wordt vroegtijdig gedaan en zonder een vast tijdstip te kunnen bepalen, zal men best de eerste maal besproeien wanneer de bloesems, of botte, in de plant komen moest men een warm regenachtig jaarge tijde hebben, men zal zelfs eerder aan het werk vallen. Veertien dagen, soms drie weken nadien wordt eene tweede behandeling toegepast deze, evenals de derde is noodig omdat het sap reeds grootendeels kan afgerekend zyn en dat in alle geval de bladeren moer uit breiding genomen hebben en dat er nieuwe zijn bijgekomen die door geen pap overdekt zijn. De derde besproeiing geschiedt nogmaals van tien dagen tot drie weken na de tweede. Het is uitdrukkelijk wel verstaan dat in dien het weder droog is en niet voordeolig is voor de verspreiding of het ontstaan der ziekte, al deze besproeiingen niet noodig zyn men kan zich met een of twee of zelfs soms zonder vergenoegen. Het gereedmaken der pap kan een aan zienlijke rol spelen in het uitwerksel der behandeling, men beoogt eene goede vast klevende pap te vervaardigen dat terzelfder tijde zoo goedkoop mogelyk voorkomt. De twee hoofdbestanddeelen der pap zyn blau wen aluin en kalk, beiden dienen in ge paste hoeveelheid en op den gegeven oogen blik toegevoegd te worden. Zeer dikwijls raadt men aan twee kilo grammen blauwen aluin te gebruiken per hectoliter water en eenen kilogram kalk. Sedert verscheidene jaren gebruiken wij voor de besproeiing eenen kilogram en half blauwen aluin per hectoliter water en de helft van dit gewicht in kalk. De blauwen aluin, om reden van zjjnen hoogen prijs, wordt dikwyls vervalscht, daarom moet men trachten gezamentlijk aan te koopen en eene waarborg eischen van 98 tot 99 t. h. zuiverheid. Do kalk dat men gebruikt moet ook lovende versoh zijn, en uit goede witte kalk bestaan, gebluscht of gedeeltelijk gebluscht kalk zal in grooter hoeveelheid moeten ge bruikt worden en geeft min kleverigheid aan de bordeleesche pap. De blauwen aluin wordt in warm water gesmolten of hetgene nog beter is men hangt hem in een zakje in het water en na horten tyd zal gesmolten zyn. Het kalk wordt zoo droog mogelyk ge bluscht, daartoe legt men het in eene kuip, overgiet het met warm water, overdekt de kuip met eenen zak en laat het eenigen tyd staan. Wanneer de kalk gebluscht is, langt men het op met water, derwijze van eenen pap, en giet dan deze pap in de kuip ge smolten aluin. Men drage wel zorg van de kalkmelk in den aluin te gieten al roerend met een stok, en niet de aluin in de kalk. Na alles wel doorroerd te hebben schept men een glas der pap uit de kuip, laat het eenige minuten gerust staan en indien de pap goed bereid is, moet hy zich in twee lagen afscheiden de bovenste bestaande uit klaar water en de onderste uit een klaar bezinksel. Moest de pap geheel troebel blyven, het ware een bewys dat de berei ding te wenschen laat en dat de kalk ont breekt, men voegt er alsdan wat kalk toe. Men kan verscheidene hectoliters pap in eens gereed maken. Men berekent van 10 tot 12 hectoliters pap per hectare noodig te hebben, deze hoeveelheid hangt af van de ontwikkeling der aardappels, van den man die besproeit en van den besproeier. Men moet zich niet beroemen van met eene kleine hoeveelheid eene groote oppervlakte te kunnen be sproeien. Haast en spoed is hier zelden goeden. West- VI. Landb. L. Van Haverbeke. Van's middags tot middernacht, eenige dienstdoende Apotheker, op Zondag 27 Juni 1909, M. MKGANGK, Leopoldstr. Het in gebruik stellen van het nieuw model van vrachtbrief en van verzendings- bulletyn voor de zendingen, binnen het land te vervoeren, wordt verdaagd tot 1 Sep tember 1909. Van dien datum af, moet de afzender, voor alle niet met zegels gefrankeerde zen dingen, binnen België vervoerd, een vracht brief van het model door het Beheer voor geschreven, overleggen. Bovendien, wordt de aandacht van het publiok er op gevestigd, dat de oude for mulieren van vrachtbrieven, gebruikt in het verkeer waarop de Internationale Overeenkomst van Berne van toepassing is, enkel nog tot 21 December 1909 mogen gebruikt worden de nieuwe formulieren die by de gewijzigde overeenkomst opge legd, zyn verplichtend van af 22 December 1909. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. de Bisschop van Oent heeft Deken benoemd der nieuwe dekenij van Nederbrakel, den Z. E. H. Vael, pastoor te Nederbrakel. Deze dekenij om vat de parochiën Deflinge, Hemelveerdegem.Sinte- Maria-Lierde, Sint-Martens-Lierde, Nederbrakel, Opbrakel, Ophasselt,Parike en Steenhuyze-Wijnh.; der nienwe dekenij van Cruyshautem, den Z. E. H.Van den Fonteyne, pastoor te Cruyshautem. Deze dekenij omvat de parochiën Auwegem, Crnyshau- tem, Heume, Huysse, Lede (W), Lozer, Mullem, Nokere, Syngem, Wannegem en Zulte der nieuwe dekenij van Nazareth, den Z. E. H. Van der Veecken, pastoor te Nazareth.Deze dekenij omvat de parochiën Asper, Deurle, Eecke, Sint- Martens-Laethem, Nazareth, De Pinte, Seevergem en Swijnaarde Pastoor te Uitbergen, den E. H. Morre, onder pastoor te Eecke. UITVOERING DER Wy vernemen dat twee algemeene her halingen op de Markt zullen plaats hebben de eerste op Woensdag 30 Juni, de tweede op Vrijdag 2 Juli aanstaande, telkens om 8 uren 's avonds. Uitwjjzens eene stadsrekening van 1432, mag men als den oudsten klokkenspeler van Aalst aanduiden Moenkine den beyaerdero Klokkenspeler is het recht woord, want alstoen was er nog geen spraak van een eigenlijken beiaard, daar deze slechts in 1461 in het belfort werd opgehangen. Tot op dit tijdstip immers sloeg men denkelijk met eenen hamer op de klokken, zooals dit nog geschiedt, met de kermissen, op de kerktorens van het platte land. In 1591 was het zekeren Gillis Alicourt, die den hoogen post bekleedde. Van 1673 tot 1677 kent men Jan Drous- hout, die gelast was met het gaede slaen van «rlogie, luyden van poort clocke en spelen op den beyaert Zyne jaarwedde bedroeg 130 guldens ongemerkt de ver goedingen hem toegekend vanwege gilden en broederschappen, was hy vry van in kwartiering met obligatie van alhier nooyt te vertrecken of zich elders te engageren en alle zondag-, heyligdagen en zaterdagen te spelen van 11 tot 12 uren en alle donderdagen smorgens en na den noen een half uur. (Resolutie boek 1671, Stadsarchief nr 12). Karei-Jozef Peeters, van Herenthals, volgde, den 12 December 1715, Droushout op en vervulde zyne bediening tot in 1732. Dit laatste jaar werd Baldwinus Schepers benoemd. Schepers, een gewaardeerd toon kundige, vermoedelijk de broeder van Pieter Schepers, beiaardier der stad Gent in 1734, was op het oogenblik zijner aan stelling orgelist der Sint Martenskerk. Hij toondichtte verscheidene gildenliederen en had onderscheidene leerlingen, o. a. Pieter- Antoon Grau, later beiaardist van Oude naarde, die zeven uren wegs te voet aflegde om de les te kunnen by wonen. In 1746 trok hy een jaargeld van 214 guldens. Hy stierf den 20 Augusti 1781. Zyn zoon Cornelis-Benedictus Schepers was hem bereids van in 1772 opgevolgd in hoedanigheid van beiaardist en orgelspeler der hoofdkerk. Men treft zyn naam aan tot in de rekeningen van het einde der XVIII* eeuw. Nadien, bepaaldelijk den 18 fructidor Jaar V der Fransche Republiek, vinden wij Jozef Schepers, zoon van voorgaanden, by het klavier gezeteD, ter gelegenheid van een republikeinsch feest, aangekondigd par le son de la cloche triomphale et Ie n carillon. (Briefwisseling Jaar V).Hij vervroolykte nog door zyn spel, in 1824, de plechtigheid eener prijsdeeling aan de leerlingen der teekenschool. Deze Schepers, wellicht de langste in bediening gebleven, was alhier geboren den 16 Juni 1783 en overleed den 28 November 1859. Hij was nauwlyks 15 jaren oud, wanneer hij reeds met zyn vader de trappen van het belfort beklom en de blije akkoorden over do stad deed weergalmen. Door ouderdom genoodzaakt zyn ontslag neer te leggen, zag hy zich vervangen door Frans-Robrecht Van de Maele, geboren te Aalst den 26 Maart 1833, die zyne bedie ning vervulde tot in 1891. Van de Maele voerde op den beiaard verscheidene prach tige cantaten uit, waaronder deze den nacht van 24 op 25 December 1887- Het Staats bestuur vereerde hem met het burgerlijk eerekruis van 2° klas en het gemeente bestuur schonk hem een sierlijk gouden uurwerk. Hij liet een ryk repertorium na, waarvan inzonderlyk de processiemarchen nog ten gehoore worden gegeven. Den 6 October 1891 geschiedde de be noeming van den huidigen klokkenist, De Mette Karel-Maria-Josephus-Cornelius, al hier geboren den 10 Mei 1867. Zijne faam, wij mogen het met fierheid zeggen, is wyd en zyd gekend en strekt ons, Aalstenaars, tot eer. M. De Mette werd, den 22 Juli 1895, na eenen wedstrijd tusschen de be kwaamste beiaardspelers van den lande, klokkenspeler van het huis des Konings benoemd. Paniue VAN NUFFEL. Op Zondagen 4 en 11 Juli aanst. ten kioske der Groote Merkt, uitvoering der RUBENS-CANTATE tjoor gemengd KoorKnapenkoor en dubbel Orkest in drie deelen. Muziek van Peter Benoit. Gedicht van Juuus De Getter. (1000) Duizend Uitvoerders (1000) Bericht. Het Stadsbestuur zal op de Groote Markt, voor de beide uitvoeringen eene afsluiting stellen voor voorbehoudene plaatsen het zal kaarten tot die plaatsen afleveren aan 1 fr. op de Bureelen van het Stads-Secretariaat (Bevolkings-Bureel, l"te verdiep), alle dagen, te beginnen met Don derdag 1 Juli, tot en met den dag vóór de uitvoering de dag der uitvoering zullen er te verkrijgen zyn in het Stadhuis, by den Kamerbode, 's voormiddags van 10 tot 12 uren en 'a namiddags van 4 tot 7 uren. De opbrengst voor het Armbureel. De text der Cantate, zal ten huize der inwoners aangeboden worden, aan den prijs van fr. 0-20 hij zal ook te verkrijgen zyn op het Stadhuis, op de plaatsen, dagen en uren als hiervoren. Naar de Chartreuzen of naar de Trapplaten. Men verzekert ons ten stelligste dat Priester Fonteyne besloten heeft zich uit de wereld terug te trekken en in een klooster der Chartreuzen binnen te treden. Wy wenschen Priester Fonteyne geluk met dit besluit. Een speciale trein, zal morgen Zondag 27 Juni, uit Aalst naar Sottegem vertrek ken om 13 uren 30 min. Terugkeer uit Sottegem om 19 uren. Maandag hadden te Ninove feestelijk heden plaats ter eere van twee brave in woners, welke hun gouden bruiloftfeest vierden. De schoonzoon van de jubilarissen was door deze feesten zoo aangedaan, dat hy schielijk stierf. Anlgl. en omliggende koopt uwe SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryzen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Moord te Desteldonk. Sedert zondag avond werd Emiel Scheire, jacht- bewaker, vermist. Rond 7 uren heeft hy een glas bier gedronken in eene herberg zyner buurt. Aan den baas zegde hij dat hy nog eenige bezigheden moest verrichten in zyne jacht en daarna naar huis zou gaan. Men heeft hem nadien niet meer gezien. Daar Scheire een zeer brave en oppassende bediende is, die hoegenaamd aan den drank niet verslaafd is, zoo werden allerlei ver onderstellingen gemaakt. Gansch den omtrek werd onderzocht, en woensdag morgend heeft men zyn lijk in eenen gracht gevonden. Nadere bijzonderheden. Woensdag morgend hebben de personen, die den om trek onderzochten, het lyk van Emiel Scheire ontdekt. De ongelukkige is aan gevallen geworden en do booswichten heb ben hem met geweld het hoofd ingeslagen. Zij hebben het lyk in eenen gracht ge sleept op twee akkers afstand van de wo ning van het slachtoffer. Over een tweetal jaren is Scheire nog eens het slachtoffer geweest eener aanran ding dan werd hy door pensjagers een oog uitgeschoten. Emiel Scheire laat eene zieke weduwe achter met 6 kinderen. Hij was in dienst van M. Fievé, Laurentplaats, te Gent, en van de kerkfabriek van Doornzeele. Emiel Scheire was geen dier gevreesde jachtwachters, maar werd integendeel van elkeen geacht en bemind. Het parket van Gent is woensdag namiddag met den tram van 4 uren te Saffelare afgestapt om het onderzoek te doen. GEZIEN de suikery peen F.-C. JA COBS de zuiverste en de beste zyn, raden wy onze lezers aan zich geene andere mer ken te laten opdringen. Cong-o. Men zegt nu dat liet onwaar is als zou de minister Renkin door koortsen zijn aangegrepen geworden in den Mayumbe. De minister is zeer welvarend en zal slechts in September weerkeeren. Het grootste getal onzer onge makken en onzer ziekten spruiten voort uit eene ontsteltenis van het bloed door scherpe vochten slijmen genaamd 't is daaróm om gezond te blyven, men die sljjmen moet vernietigen met de Pil Wal- théry die de slijmvernietigende remedie is by uitmuntendheid. 1 fr. de doos. Een brusselsch gazetschrijver is aan den heer Somville, overste van den aard kundigen dienst by het Observatorium van Brussel, gaan vragen of België ook gevaar loopt door aardbevingen geteisterd te wor den. De heer Somville heeft geantwoord, dat er geen gevaar is, daar België niet in de onvaste streken der aarde ligt. De gevaarlhke streken zyn de omtrek der AJpische, Kaukasische en Himalaya- sche gebergten in het oude Vasteland en deze der Andesgebergten in Zuid-Amerika en der Maleische en Japansche bergketens. We mogen dus gerust slapen. CIBILS is zuiver sap van rundvleesch, gemakkelijk en spaarzaam in het gebruik. Flesch 1,65 voor 18 tassen. Een parapluefabrikant van Brussel merkte sedert langen tyd dat hy bestolen werd. Dagelijks verdwenen uit zyn maga zijn stokken, krukken, stof, eDz., en niet tegenstaande de nauwkeurigste waakzaam heid, kon de dader niet betrapt worden. Over twee dagen nu ontving de fabrie- kant een naamloozen brief, waarin de win keldochter Marie B... beticht werd de koopwaren te stelen voor haar vader, die kleermaker is en die alzoo zelf regenscher men maakte en aan spotprijzen verkocht. De policie werd verwittigd en ging eene huiszoeking doen in de woningen van de winkeldochter en van haren vader. Op de twee plaatsen heeft de policie talrijke koop waren, voortkomende van diefstal in het magazijn der Zuiderlaan, ontdekt. De winkeldochter Marie B... heeft alles bekend. Zy bestooi haren patroon reeds zeven maanden. ZIE NA. Het is goed al hetgeen men meldt na te zien. Vrees niet zulks te doen in 't geval van Me P. Cooremans, wonende nr 29. Sint-Vincentiusstraat, te Aalst, en die ods den 21n Januari 1904 zegde Ik leed sedert zes maanden van nierpynen, die my 's nachts van alle rust beroofden ik was onrustig, dit gebrek aan rust maakte dat ik reeds van 's mor gens vermoeid en afgemat was, ik was zonder den minsten eetlust, verzwakte van dag tot dag toen ik op het herhaalde aandringen eener vriendin de Foster Pillen voor de Nieren nam, verkocht in de Apotheek De ValkeDeer. Ik was verwonderd en tevens gelukkig mij grootelyks verlicht te gevoelen na drie dagen, na eene week verpleging waren myne nierpijnen gansch verdwenen, ik dierf aan zulk eene spoedige herstelling niet gelooven, maar sinds voelde ik niet meer de minste pyn noch in de nieren, noch een ander letsel. Den 28" Augustus 1907, bekende ons M* Cooremans, nog het volgende De Foster Pillen voor de Nieren hobben mij zoo wel genezen, drie jaar en half geleden, dat ik sinds nooit meer eenige pyn of on gemak gevoelde. Ik eet smakelyk, kan rustig slapen en by elke gelegenheid be tuig ik myne dankbaarheid met die goede pillen aan te bevelen. Ik verklaar het bo venstaande waar en veroorloof U het ken baar te maken. De Foster Pillen voor de Nieren genezen rugpijn, rhumatiek, graveel, opzwelling, onzuiver bloed, bedwelmingcn, slapeloos heid, onregelmatigheid der hartldoppingen. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19fr. of vrachtvrij per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 1. De gezondheidsmaatregels, genomen ter gelegenheid van het droogloopen der Willebroecksche vaart, zyn noodlottig ge weest voor de visschen en de.visschers. De vi8schen zijn vergiftigd door de ontsmet- tingsstof en zy drijven nu by duizenden dood op het water. BW De groote Mngnzijnen van den Bon Hlnrché, laten heden in onze stad en omstreken, eenen omzend brief ronddeelcn betrekkelijk de groote te koopstelling van seizoen einde en op den welken wij de meeste aandacht onzer geachte lezers inroepen. A. H. 94417. Men is te Sint-Jaus-Molenbèek zeer ongerust over de verdwijning van eene 17jarige linnennaaister, die over een tiental dagen, zonder reden, de woning van hare ouders verliet, en niet meer terug werd gezien. Men vreest dat zy in eene hinder laag gelokt en naar het buitenland gevoerd is. De Tombola van Brussel. De in gang zijnde reeks van do Tombola der Tentoonstelling van Brussel gaat den weg op naar de trekking, welke de volgende maand zal plaats hebben. Reeds hebben talrijke postbureelen hun voorraad biljet ten uitgeput en zij kunnen er geen ander meer ontvangen dan van de volgende reeks. De liefhebbers van schokkonde tooneelen zullen zich dus weldra kunnen voorberei den op den grooten dag, welke eene ge beurtenis in 't nationale leven geworden is het is de dag der gelukkigen. Denk eens aan de vreugde die men ondervindt wanneer men eensklaps, zonder zich andere moeite te hebben gegeven dan de uitgave van één frank voor het welslagen en den glans der Tentoonstelling van 1910, ten zijnen huize het fortuin ziet binnen treden of de wel stand, of ten minste het middel zyn handel uit de breiden, zyne zaken grooter te ma ken, een zijner kinderen een goede toekomst te verzekeren, het een of ander plan te verwezenlijken dat men sedert lang reeds koesterde 1 Want men kan van de tombola's alles zeg gen wat men wil, het blyft niet minder zeker dat elke trekking belangrijke geldsommen verzekert aan de gelukkige houders van biljetten terwijl het, helaas maar al te dikwijls voorkomt dat mon inschrijft op ondernemingen vol beloften, die nimmer een stuiver opbrengen. O. P. 22 Juni. Reklaammiddel. Men heeft een goed reklaammiddel uitgevonden voor de tentoonstelling van Brussel in 1910. Wij vernemen inderdaad, zegt de Etoile dat M. Helleputte, minister van spoorwe gen en posteryen een gunstig advies heeft uitgebracht over een belangwekkend voor stel, hem onderworpen door het uitvoerend comiteit der wereldtentoonstelling van Brussel. Er zou geen byzonderen postzegel wor den uitgegeven, maar schikkingen worden getroffen, opdat voortaan op alle brieven en postkaarten, uitgaande van de postbu reelen van Brussel, Antwerpen, Luik en Gent, de postzegels worden overstempeld, niet door golvende lynen zooals nu het geval is, maar met de woorden Exposition de Bruxelles i910. In hot belang der tentoonstelling en om de reklaamdoelmatig temaken in 't Vlaam- sche land en in Nederland, dus voor nage noeg 9 millioon menschen, vragen wij dat hi Antwerpen en Gent do doorhaling zou luiden Wereldtentoonstelling van Brussel 1910. Wy durven hopen dat het alweer geen flaminganten overdrijving zal wezen, wan neer wij vragen do reklaam voor de hoofd stad doelmatiger te maken. Tenzij dat Brussel geen Vlaamscho re klaam en geen Vlaamsche bezoekers ver langde en dan deed men wel goed het te zeggen.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2