Donderdag 1 Juli 1909 5 centiemen per nummer65gte Jaar 4168 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst. MOEDERHART godsdienst, huisgezin, eigendom. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Kwade vooroordeelen. De Andijvie. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit alad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Icning van den volgenden dag. De prijs orvan is tweemaal ter week voor It Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drjj maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- nngen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de I»utte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUK «IJUN. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3to bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 30 -Juni 1909. Tal van vooroordeelen blijven bij 't volk bestaan welke noodzakelijk die- neD uitgeroeid te worden. De zaak kwam ter spraak in de Volkskamer en de heer Schollaert, Minister van binnenlandsche zaken en en landbouw, deed dc belofte er zich meê onledig te houden. Ten gevolge dezer belofte heeft Mini ster Scholjaert de heeren Gouverneurs onzer Provinciën verzocht de aandacht derGemeentebestaren te willen inroepen op de onderrichtingen betrekkelijk het bestreden van zekere vooroordeelen die bij 'tvolk blijven bestaan. De Gemeentebesturen worden uitge- noodigd alle mogelijke middelen in 't werk te leggen om die volksvooroor delen uit te roeien. Tal van menschen verkeeren in 't dwaas gedacht dat men de slachtoffers van ongevallen niet mag ter hulp komen tenzij in'tbijwezen der Politie of van de Overheid. Een ander vooroordeel bestaat hierin dat men geen gehangene mag losmaken oi de koord doorsnijden ten zij ook in 't bijwezen der Politie of van de Over heid. Hoeveel menschenlevens heeft dit vooroordeel reeds gekost Wie een gehangene aantreft snijde haastig dn koord door, maak het strop los aan den hals, knoopt zijne kleeren los en trekt zijne armen vooruit en terug ten einde de ademhaling te her stellen. Algemeen denkt men ook dat men een drenkeling niet uit het water trek ken mag, maar hem gedeeltelijk tot aan de knieën in 't water moet laten liggen tot dat de Politie of een geneesheer tegenwoordig is. Als het geen drenkeling is die dagen of weken onder 't wafer verbleef, moet men zich dadelijk aan 't werk stellen om door de beweging der armen de ademhaling te bevorderen. Men moet aan 't volk ter kennis bren gen dat men volstrekt niets te vreezen heeft wanneer men de slachtoffers van ongevallen, drenkelingen, overredenen door rijtuigen en automobielen en. enz. ter hulp komt. Maar de kwestie is. Hoe zal men die vooroordeelen, het doeltreffends te keer Wij ook denken dat het de taak is der onderwijzers en onderwijzeressen.Reeds, wij zijn er van verzekerd, roepen zij, van tijd tot tijd, de aandacht in op de dwaasheid dezer vooroordeelen, doch er meer en meer de aandacht op inroepen, zal voorzeker doeltreffend zijn. Ongetwijfeld zullen de onderwijzers en onderwijzeressen zich 't best richten tot de leerlingen der hoogere klassen, aan wie men beter de dwaasheid der volksvooroordeelen zal kunnen doen begrijpen en doen inzien hoe onrecht- veerdig het zijn zou dat de wet dezen straffen zou, welke uit loutere mensch- lievendheid, hunnen evenmensch, by ongeval, ter hulp komen. In de scholen voor volwassenen, in de avond- en zondagscholen zal men er met veel vrucht kunnen over handelen. Ook zou men de onderwijzers kunnen gelasten er voordrachten over te houden mits eenige schadeloosstelling. Een boekwerkje in 't welk op de bestaande volksvooroordeelen wordt ge wezen met de bestrijding er bij zou allernuttigst wezen. Wij ook denken dat tot men betere uitslagen zou geraken met aan de heeren Schoolopzichters op te leggen van aan de onderwijzers als Konferenciewerk het opsporen der vooroordeelen in hunne streek voor te schrijven, dan met zich lot de Gemeentebesturen te wenden. Volgens ons zouden het zeer prac- tisclie middels zijn. De andijvie is eene éénjarige plant die tot de familie der samengestelden be hoort, en eene gezonde en aangename groente mag geheeten worden. Wij roepen de aandacht der groensel- boeren en werklieden op de gemakke lijke teelt dezer plant die zeer groote opbrengsten geeft, wanneer men met verstand en overleg te werk gaat. Er zijn twee variëteiten de fijne, vroege, gekrulde andijvie van Italië, die men eerst zaait, en de groene scarool-andijvie met breedo bladeren, die zeer aanbevelenswaardig is. Men zaait van af einde Mei voor de eerste maal, en dan met tusschenpoozen van drij weken, tot einde Juli. De andijvie vraagt eene sterke bemes ting met stalmest, die bij middel van scheikundige vetten dient aangevuld te worden. Men zal dikwyls zijne toevlucht nemen tot het besproeien daartoe is alles wel geschikt, want het gebeurt veelal dat men by den groenselkweek niet gelukt omdat de grond te droog is. Dat het aanwenden van hulpmesten zeer winstgevend is, wordt bewezen door de uitslagen die wij in 1908 beko men hebben Zwavelz. Snperfo8. Zwavelz. Opbrengst, ammoniak j potasch per are. I 264 kgr. II 5 kgr. 4 kgr. 369 n III5 4 4 kgr. 517 Deze proef toont op klare wijze ddt men door het gebruik van scheikundige vetten de opbrengst kan verdubbelen. Volgens de soort wordt de andijvie op 30 of 40 centimeters uitgeplant. Wanneer de planten voldoende ont wikkeld zijn worden zij toegebonden of met een koolblad bedekt, waarop men een weinig aarde legt, ten einde ze wit te maken. Men kan de andijvie in den groensel- kelder of in putten bewaren tot Januari- Februari. J. Aidit. De maand Juni is de maand der eieren. Alle gevogeltekiek, eend, gans, kalkoen, perelboen, fezant, duif en alle vogelen in boscb en vleug heb ben eieren, broeden, kippen, 't Is nu de beste maand om goede sterke, gespierde en schoone vogelen le winnen, om kloek de winterkoude te kunnen tarten. De vogelen voor Juni geboren, zijn de beste niet. De vogelsoorten die einde Mei of begin Juni beginnen te broeden en rond den 15 ot 20 Juni kippen, tijd stip wanneer ook de patrijzen kippen, zijn de beste om te kweeken en in de tentoonstellingen te pronken. De kie kens, in het voorjaar geboren hebben, hun hoogste schoonheid verloren, voor aleer nog het jaar ten einde is. Frankrijk volgt België te recht na. Destijds ging er door zekere klas van volk, hier te lande, een kreet op tegen den maatregel, genomen door de regee ring, tot beteugeling der zedelooze lek- tuur. Thans hebben de besturen van verscheidene Fransche spoorwegmaat schappijen aan de firma, aan welke de bibliotheken in de statiën verpacht zijn, herinnerd dat zij geene zedelooze bladen mag verkoopen. Al die vuiligheid zal voortaan moeten weggeruimd worden. —(o).- 31e Vervolg Zy die mij zoo wonderbaar ondersteunt, heeft de maat gemist en verscheidene val sche noten gespeeld. Hebt gij het niet op gemerkt, Carmen t De heer de Merinville had aan don Pablo met den meesten lof over Mej. Brown ge sproken. Don Pablo, als praktisch man, oordeelde dat deze vrouw met ernstig uiterlijke, hem byna vijandig, die vrouw welke zich zoo opzettelijk buiten alle gesprek had gehou den, wel eenige beminnelijke woorden ver diende. Hij wendde zich naar haar met den glim lach op de lippen en onderzocht haar zoo oplettend, alsof hij hare gedachten had willen doorgronden. Eva beefde onder dien scherpen blik zou de kreool haar bij toeval herkend heb ben Om aan dien oogslag te ontsnappen, liet Mej Brown te gauw het porcelein los dat don Pablo werd toegereikt en diensvolgens in duizend stukken op den grond werd uit gespreid. Het kokend vocht viel op de gevernisde bottien van senor d'Aranjuez, "welke een kreet slaakte. Rooken en drinken wordt in ons klein landeken veel gedaan. Zoo werden er in België verleden jaar 20 millioen 10 duizend 911 kilos tabak verbruikt, 't is te zeggen twee millioen kilos meer dan in 1907. En van waar komt al dien tabak Tien millioen 538 duizend 175^ kilos werden in 't land zelf opgedaan, 't ove rige komt van den vreemde. België heeft verleden jaar 1685 dui zend kilos tabak meer ingeoogst dan verleden jaar. Dat bewijst dat de handel in tabak in ons land meer en meer aan groeit tot groot genoegen van tabak- planters en handelaars die er de profijt- jes van opstrijken... maar ook wellicht tot nadeele van de gezondheid onzer kinderen die thans rooken van wanneer zij in de eerste broek zitten. Wat het bier betrefter werden in ons land, in 1908, 228 duizend 416 hec toliters vreemde bieren ingevoerd. En zeggen dat er zooveel brouwers in België zijn Maar zij leveren toch hun part, want er werden gedurende hetzelfde jaar 18 millioen 154,922 hectoliters Belgisch bier verbruikt. Welk 'ne plas welk 'ne plas welk eene zee Het en is ook van dorst niet dat ons landeke zal vergaan. Houdt onze Godsdienst ons voor, dat wij moeten gelaten zijn in de beproevin gen die God ons overzendt, nooit werd ons geleerd of voorgehouden, dat wij moeten verduldig zijn in het verdragen van de onrechtvaardigheden, door de menschen in de wereld gebracht. Retraitenhuis van Gent. De 3dï retraite voor burgers zal gegeven wor den van Zondag 18 Juli tot dinsdag avond. Zij die deze oefeningen volgden, zijn telkens zeer gelukkig wedergekeerd en vonden soms geen woorden genoeg om hunne voldoening uit te drukken. De burgers doen deze retraite op eigen kosten. Inlichtingen en inschrijvingen bij P. Van Acker, Bestormstraat, 32, Gent. Valsche vijffrankstukken. Bij de policie van Molenbeek zijn Donderdag verscheidene klachten ingediend door inwoners dezer voorstad die nagemaakte 5 frankstukken, dragend de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1876, had den ontvangen. De valsche munt is zeer wel nage maakt en men moet goed uit de oogen zien om ze te herkennen. Gulden spreuken. Voor 't vrouw volk Zij die 's morgens te laat slapen, Die veel door de vensters gapen En lang voor den spiegel staan Laten 't huiswerk O, gij onbehendig wezen snauwde de oude mevrouw haar toe. En zich tot Pablo richtende, voegde zy er bij Gij zijt toch niet verbrand senor Misschien een weinig. Stel u echter gerust, het zal niet erg wezen. 't Is jammer, lie sprak Jeanne stil tot haren man. Mijn schoon servies is ge schonden. gebroken. Gij zult haar dit vergeven zij heeft voor ons iets heel kostbaarders bewaard dan dit porcelein. Moeder, zegde Carmen, Mej Brown is ongesteld en dit is de eenige oorzaak van het gebeurde. Het ware wreedheid moest men haar langer hier houden. Laat mij toe ze naar hare kamer te leiden. En Eva, leunende op den arm harcr dochter, doortrok met waggelenden stap het salon. Zij geleek eene vrouw, wier hoofd draaide en op het punt was bewus teloos te vallen. Als de deur achter haar was gesloten, kon de oude dame haai1 gemoed ontlichten. Gij kunt zeggen wat gij wilt, kozijn uwe onderwijzeres kan deugdzaam en braaf wezen, maar voorzeker is zij onhandig en ik raad u aan haar de thee niet meer te laten opdienen. Bij deze woorden stond Hendrik op en verliet de plaats waar hij speelde. Tante, sprak hij, het spyt ons dat MejBrown de gave niet bezit u te beha gen. Wij beminnen haar echter zooals zij is, en uit ganscher harte. Dit is ons vol doende. Hoor eens hoe de kleine haan kraait en den kop oprichtgrommelde de gravin. Alhoewel de les eenigszins mis was, dierf niemand, zelfs Jeanne niet, den bra ven knaap berispen om de onderwijzeres verdedigd te hebben, en Hendrik fier over zijne zegepraal, keerde terug in zijnen hoek om te spelen. Onder voorwendsel de dienstboden te helpen was Dolorès naar de kamer van Mej. Brown gegaan om het een en ander in orde te brengen. Als zij binnenkwam, na Carmen den goeden avond gewenscht te hebben, vond Eva hare getrouwe meid en zij wierp zich in hare armen, zeggende Gij hadt gelijk. Het valt zoo pijnlijk rechtover dien man te staan, hij, de oor zaak van al mijn lijden, Ik moet tot hem spreken, ik moet glimlachen, ik moet.... ach, wat moet ik dezen avond lijden en welke dommigheden bega ik Ik slaap ook op geen rozenbed, lieve meesteres. Ik werd gelast den knecht op te dienen, den medeplichtige van senor Pablo, den man die ondanks mijne smeekingen, vroeger mijne dochter Margaretha deed geeselen.... Ach, de schurk, de ellendeling Hij mishandelde mijn kind omdat zij niet volledig de al te zware taak had vervuld, welke haar opgelegd was. Ik ben zeker dat de schelm mij herkend heeft. Wist gij welken moed ik behoefde om bedaard te blyven Voor ouders Het kind heeft een aardje Naar zijn vaartje. Zooals de oude zongen Zoo piepen ook de jongen, En zoo de moeder is, zoo maakt zij ook [baar kind, Gelijk men van grof vlas, nooit fijnen [draad en spint. Voor trouwlustigen De man die eene vrouw neemt op een [feest. En de vrouw die een man neemt op een [bal Die loopen beiden in de val. Voor iedereen Strooi vandaag een enkle bloem Op uws naasten pad, Strijk hem van 't bezorgd gelaat Enkle rimpels glad. Lenig smert en droog een traan, Breng één enklen zegen aan. Doe één woord van liefde hooren En uw dag is niet verloren. Om nieuwe aardappelen gemakke lijk te schillen, wordt aangeraden ze ongeschild op 't vuur te zetten met een weinig zout in 't water, ze gedurende een vijftal minuten te laten koken en dan af te nemen. Het schillen gaat als dan veel gemakkelijker en zuiverder. Eens geschild, worden de aardappelen terug op 't vuur geplaatst tot ze gaar gekookt zijn. VLIEGEN VERDRIJVEN. Volgens een medisch weekblad bestaat het beste middel om vliegen in massa's te weeren en te dooden in een zwakke oplossing van formaldehyde. Voor het gebruik doet men 2 theelepels vol in een liter water, dat men vervolgens op verschillende plaatsen in een schotel of schoteltje neerzet. Vliegen wor den door deze oplossing aangetrokken en drinken er aanstonds van. Dit zwakke gift werkt voor de vliegen snel doodend In vele gevallen blijven ze dood aan den rand van het schoteltje liggen, andere vliegen kunnen bij honderden worden opgeveegd. De zwakke oplossing van formaldehyde werkt niet alleen doodend voor de vliegen, maar vernietigt ook de ziekteorganismen, welke ze in zich dragen. Gij bedoelt Mercutio die eertijds met zijnen meester samenspande om mij in den onderaardschen gang te martelen. Daar lag een groot belang in besloten. Hij moest my des anderendaags rekenschap geven en al zync deugnieterijen zouden aan het licht gekomen zijn. Hoeft hij mijn zoogezegd stoffelijk overschot van S' Domingo naar Frankrijk niet overgebracht Ook mag ik u verzekeren dat het zicht van dien man een pijnlijken indruk op den graaf heeft gemaakt. Pablo en Mercutio, deze twee duivels, uit de hel ontsnapt, kunnen slechts onder gang en ramp aanbrengen, overal waar zij voorbijtrekken. Wat zal er van dit alles geworden O, lieve meesteres, ik schrik als ik denk aan eene nakende toekomst die ons pijnlijke verrassingen voorbehoudt. Stel u gerust. Morgen zal ik mij beter kunnen bedwingen. Ik heb reeds mijne plannen gemaakt. Heb geduld, de boozen zullen welhaast ontmaskerd worden, ik be loof bet u. Mercutio wachtte ook in de kamer, welke voor Pablo was bestemd en toen deze verscheen, word een gesprek aangeknoopt dat als tegenhangsel kan dienen met dit van Dolorès en Eva. Zijt gij tevreden, senor vroeg de zaakwaarnemer aan zijnen meester. Gaat alles naar wensch Hum er is een voor en een tegen ik behaag aan den vader en ik mishaag de i dochter nietdat is onbetwistbaar doch ik sta voor een vreeselijken vijand, welke niemand anders is dan zekere onderwij zeres, een leelijk, afstooteiijk schepsel, naar ik heb kunnen oordeelen. Gelooft gij aan voorgevoelens, Mercutio De beambte schokschouderde. Neen, maar ik geloof dat gij het zoo erg op de zenuwen hebt als ik eertijds spottet gij om mijne vrees en nu zou ik u moeten geruststellen. Welnu, gekscheer zooveel als gy wilt ik gevoel dat op zeker oogenblik deze vrouw my noodlottig zal worden. Waarom en hoe Ik weet liet niet maar zeker ben ik van mij niet te bedriegen. Vervolgens, na aandachtig rond zich ge zien en zich overtuigd te hebben dat de deuren dichtgesloten waren, voegde hy er op stillen toon bij Ik durf u nauwelijks mijne zwakheid bekennen. Verbeeld u dat deze engelsche onderwijzeres, reeds door den ouderdom geknakt, mankende gaat hare blauwe oogglazen beletten hare oogen te zien en hare lange grijze krulharen verbergen ganscb het onderste deel van haar aange zicht. Wie zij ook weze, gij moogt met my lachen.... ik verdien het, maar.... straks als zij zich boog om mij eene tas koffie aan te bieden, verscheen zekere vrouw voor mijnen geest 1 Ik dacht Eva te zien, Eva, wier glimlach mij op de bitterste wijze scheen te zeggenBeefBeefIk leef nog Ik ben nog daar I (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1