O.L. Vrouw van Lourdes. Nieuwe Vlaamsche Illustratie Vlamingen Letternieuws. rer" Acadenjie van Scljoone Kunsten. Buurtspoorweg Aalst. - Kermisfeesten. Slad Aalst.-Werkbeurs Allerhande nieuws. Krijgslasten. Een liberaal blad schrijft o In 1867 had men 10,000 rekruten op 39,000 ingeschrevenen, voor een leger bed rag van 37,000 man. Heden heeft men voor een zelfde legerbedrag slechts 13,000 rekruten op 60,000 ingeschrevenen en zulks voor eene bevolking van 7,300 000 zielen. In 1867 één rekruut op 4 ingeschrevenen en voor 480 inwoners; in 1909, 1 rekruut op 5 ingeschrevenen en voor 566 inwo ners. In 1867,1 soldaat op 130 inwoners heden 1 soldaat op 187 inwoners. Het blijk dus klaar dat sedert 1867 de krijgslasten verminderd zyn. Het blad welk dat schrift is Het Laatste Nieuws dat niet zal verdacht worden van toegevendheid jegens de katholieken. Wat zullen de liberale schreeuwers daarvan zeggen die gedurig roepen dat de katholieken de krijgslasten ver zwaard hebben Vlaamsche Landdag te Zottegem.— Zondag had dien Landdag plaatsde zaal der Gilde zat propvol belangstellenden. De heeren baron de Bethune en de advokaat Moyersoen, plaatsvervangende Volksvertegenwoordigers, kwamen, vergezeld door 400 Aalstenaars, per bijzonderen trein naar den Landdag. Na de welkomsrede van den voorzit ter, de heer Deyster, voerden beurtelings de heeren Vanhecke (hoogleeraar te Leuven), Bauw mans (Antwerpen) en Plateau (Antwerpen) het woord. De volgende wenschen werden uitge drukt 1° In den winter zullen eiken Zondag voordrachten gegeven worden in al de gemeenten van het arrondissement. 2° De onderwijzers zullen verzocht worden de Vlaamsche vergaderingen voor te bereiden. 3° Een grievenkomiteit zal in elke kantonhoofdplaats ingericht wordeD, dat zich bij het nationaal komiteit van Antwerpen zal aansluiten. 4° Men vraagt de onverwijlde stem ming van het wetsvoorstel Segers- Franck. De vraag om zich aan te sluiten aan het Nederlandsch verbond word ver worpen. Op voorstel van M. De Munninck, zal de Gilde zich aansluiten bij den Katho lieken Vlaamsche Landbond. De heer baron de Bethune, plaatsver vangend Volksvertegenwoordiger, sluit zich aan bij de uitgedrukte wenschen en belooft Vlaamsche vereenigingen te stichten in het Land van Aalst. M. Moyersoen doet dezelfde verklarin gen en wenscht de Vlaamsche Katho lieke Gilde van Zottegem geluk over hare groote werkzaamheid. H(j hoopt dat na het stemmen van het wetsvoorstel Segers-Franck. eene groote beweging in Vlaamsch-België ontstaan zal. M.Vermeersch van Rousselare vraagt de volledige gelijkheid voor de examens van Vlamingen en van Walen. Daarna werd plechtig het vaandel aan de Katholieke Vlaamsche Gilde over handigd, en werd er eenen indrukwek kenden stoet gevormd, waar duizenden betoogers deel aannamen. Schenk geen geloof aan hem, die het best kan praten, want mauwende katten zijn zelden goede muizenvangers. BEDEVAART UIT VLAANDRENLAND naar Tiende Pelgrimstocht van den 25 Oogst tot den 2 Septr 1909. (Zes volle dagen verblijf in Lourdes) onder het Eere-Voorzitterschap van Z. D. H. Mg' Waffelaert, Bisschop van Brugge, en onder de geestelijke leiding van den Eerw. Heer Pastor Bruloot, te Kortryk, De trein is samengesteld uit reiswagens met zijgangen en W. C. van den Belgischen Staat. Prijzen der plaatsen (heen en terug) van Kortrijk Eerste klas, 148 fr.; tweede klas, 95 fr.; derde klas, 62 fr. Voor inschrijvingen, zich wenden tot Eerw. Heer Bruloot, Veldstraat, 64, Kor trijk E. H. Demeester, onderpastoor op S' Jozef, Aalst. Voor meerderen uitleg, zie plakbrieven in de kerken. ZOO JUIST IS VERSCHENEN het nieuwe nummer van do dat ten Bureele dezer verkrijgbaar is tegen den zeer lagen prijs van fr. 0,90 per 3 maanden, per post Jr. 1,10. Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden groot formaat, en bevat 50 Illustratiën en Portretten. Het nummer van deze week is bijzonder rjjk geillustreerd, o. a. 2 photo's van de aubade aan H. M. de Koningin eene ge- heele bladzijde met merkwaardige photo's van de feesten te 's Hertogenbosch 4 inte ressante photo's van de aanvaring van het stoomschip Cairnisla een bladzijde van de schitterende feesten te Antwerpen een bladzijde van den driedaagschen regelma- tighcidsrit door Nederland 1 photo van de leeggeloopen Willebroeksche Vaart in België een 5tal photo's van het concours Hippique te Breda 2 photo's van het be zoek der vorstelyke gasten aan den Hoek van Holland 3 photo's van de groote roei- wedstrijden te Gent. Verder eene collectie portretten van be kende personen en eenige bladzijden geïl lustreerde lezing, voor alle klachten, mede- deelingen, vragen, inlich tingen, enz., betreffende onzen Vlaamschcn strijd, wendt U in volle vertrou wen tot het Katholiek Vlaamsch Secretariaat, dat zynen zetel heeft tc Antwerpen, in de Koningstraat 101. schijnt een num mer van het maandblad Nieuw Leven, uitsluitend gewijd aan bet leven en de kunst van den te Aalst geboren kunst schilder Valerius DE SAEDELEER. Het portret van den kunstenaar alsmede eenige reproducties zijner beste schilde rijen luisteren deze studie op welke meer dan 32 bladzijden compacten druk beslaat. Dit nummer is afzonderlijk te ver krijgen tegen de geringe som van fr.0,50. Men wende zich tot ons bureel. 1" prijs AALST. De Katholieke Turn kring - STEUN GEEFT MOED onzer Stad, nam Zondag 20 Juni deel aan een groote Turn-Wedstrijd, te Audegem, en lehaalde er de volgende onderschei dingen Opgelegde vrije oefeningen, (ie afdeeling) prijsWapen-oefeningen 1« prijs Oefeningen naar keus prijsVrije oefeningen voor leer lingen 2* prys Opgelegde toestel-oefeningen 2® prijs Py ra mieden zonder tuigen. Hartelijk proficiat aan onze Katho lieke Turners, aan hun Bestuurder M. L. Teirlinck od aan M. K. De Wolf, Voorzitter. Stad Aelst. Maandag 5 Juli, om 11 uren voormid dag zal ten Stadhuize, Groote Feestzaal, geschieden de plechtige Prijsuitreiking aan de leerlingen der Academie van Schoone Kunsten. De werken van den prijskamp zullen ten toon gesteld blijven in het lokaal der Acade mie, Sl Martensplaats, gedurende de drie eerste Kermisdagen van 10 uren 's voor middags tot 1 ure namiddag, en van 3 tot 6 uren 's namiddags. Asscho - Aalst - Oordegem BIJZONDERE TREINEN. Op Zondag 4n en 11* Juli, zal de laatste tram van Aelst-Dam naar Assche 's avonds een uur later vertrekken, dus te 21 u. 5 m in plaats van 20 u. 5 m. en de tram die te Oordegem aankomst te 19 u. 45 m. zal onmiddellijk naar Aalst terugkeeren om aldaar uit de Denderstraat te vertrekken te 21 u. Stad Aelst. Leening van 1.649.000.00 frs. (1891). 36e Trekking. 28® Juni 1909. Obligation van 500 frs. uitkeerbaar aan pari te beginnen van 1 Augusti 1909. 59 554 1433 1843 2127 3075 3202 308 784 1657 1976 2811 3164 Op Zondagen 4 en 11 Juli aanst. ten kioske der Groote Merkt, uitvoering der RUBEA8-CA1ATATE voor gemengd Koor, Knapenkoor en dubbel Orkest in drie deelen. Muziek van Peter Benoit. Gedicht van Julius De Getter. (1100) Elf honderd Uitvoerders (1100) Bericht. Het Stadsbestuur zal op de Groote Markt, voor de beide uitvoeringen eene afsluiting stellen voor voorbehoudene plaatsen het zal kaarten tot die plaatsen afleveren aan 1 fr. op de Bureelen van het Stads-Secretariaat (Bevolkings-Bureel, 1"® verdiep), alle dagen, te beginnen met Don derdag 1 Juli, tot en met den dag vóór de uitvoering de dag der uitvoering zullen er te verkrijgen zyn in het Stadhuis, bij den Kamerbode, 's voormiddags van 10 tot 12 uren en 's namiddags van 4 tot 7 uren. De opbrengst voor het Armbureel. De tekst der Cantate, zal ten huize der inwoners aangeboden worden,aan den prijs van fr. 0-20 hij zal ook te verkrygen zyn op het Stadhuis, op de plaatsen, dagen en uren als hiervoren. Worden gevraagd door de Patroons Smeders 1 werktuigkundige 1 vuur- stoker. Vragen der Werklieden. 1 schrijnwerker 1 Drukkersgast een meisje om in het huishouden te helpen, van 16 tot 17 jaar. Aalst. Het regenachtig en koude weder blijft duren wij zijn oindo Juni en wij hebben weder al waren wy nog in 't begin van Maart of einde October. Maan dag 11., hagelde het geweldig langs den Brusselschen Steenweg en hier in de kuip der stad viel er geen korreltje. De zenuwachtige kloppingen, de bloedloosheid, de uitputting, de opgebla zenheden de nevralgies enz. zyn zeer vlug jenezen door de ijzerhoudende Pil van Dr Raphael die in alle goede apotheken ver kocht tegen fr. 1,75. Geldafpersing bij middel van dreigbrieven. Drie aanhoudingen. Ziehier uitgebreide bijzonderheden door de Gentsche bladen meêgedeeld over eene van afdreiging, waarmee het gerecht van die stad zich bezig houdt Het parket van Gent was over eenige dagen verwittigd dat sommige personen dreigbrieven ontvangen hadden. Het ont bood den bevelhebber der gendarmerie, die dadelijk eene groote waakzaamheid inrichtte. De schrijvers der dreigbrieven hadden een zeer vernuftig middel uitgedacht om aan de opzoekingen te ontsnappen. Zy schreven namelijk aan de bedreigde per sonen dat zij zekere som, in een beursje gesloten, op een aangeduide plaats in het water moesten neerlaten aan het beursje moest by middel van eene koord een stop sel vastgemaakt zijn, dat op het water drijvende, de plaats zou aanduiden waar de bedongen som was neêrgelegd. Danonder voorwendsel van een vaartochtje te doen, vaarden de afdreigers in eene boot naar de aangeduide plaats, en terwijl twee mannen roeiden, haalde de roerhouder het stopsel, koord en beursje op. Op deze wijze was in 't begin dezer week, ten nadeele van den heer Nolson, scheepsreeder te Gent, eene somafgeperst van 250 roebels, welke moest neêrgelegd worden aan de Drongenbrug, op bedreiging van zyn broeder, dezes kinderen en hem zelf to vermoorden. Deze heer voldeed aan den eisch, zonder het parket te verwittigen. Wij moeten er bijvoegen dat de dieven hem zeer beleefd per posteen ontvangstbewijs toezonden. Door den goeden uitslag van den eersten dreigbrief aangemoedigd, schreven de af dreigers eenen brief aan vele andere per sonen, en ook aan den heer Vercruysse- Bracq, die eene bepaalde som moest neêr- laten in de Leie, naby het Heilig Huizeken. Ditmaal werd het parket dadelijk ver wittigd. Er werd besloten eene beurs in de aangeduide voorwaarden en op de aange duide plaats neer te laten en eene sterke brigade gendarmen werd afgezonden om den omtrek te bewaken en zoo mogelijk de afdreigers aan te houden. Drie dagen en twee nachten werd te vergeefs de wacht gehouden, zonder dat iemand opdaagde om het beursje te halen. Wellicht hadden de afdreigers op de eene of andere wijze vernomen welk gevaar hen bedreigde. Zy schreven nu een brief aan den heer advocaat Tyman, te Gent, die zekere som moest neerleggen in de NieuweWandeling, naby het brugje dat deze dreef met liet vlasfabriek La Lys - verbindt, nagenoeg recht over den hoofdingang van het hulp gevang. De heer Tyman verwittigde dadelijk het parket en de procureur des konings deed de bepaalde plaats langs beide kanten van het water door een twintigtal gendarmen bewaken. De nacht ging voorby zonder dat iets te bemerken viel, en reeds dacht men dat de schelmen andermaal lont geroken hadden, toen Zondag morgend, rond 6 ï/z uren, de bevelhebber der brigade opge stelde gendarmen, een bootje zag aan komen, bemand met drie personen, twee roeiers en een roerhouder. Naby de plaats waar de beurs was neer gelaten, werd wat vertraagd, dan een eindje voorbij geroeid en dan weer terug, waarbij de roerhouder behendig het stopsei vastgreep om het beursje op te halen. Op hetzelfde oogenblik echter blies de aan voerder der brigade op den hoorn; van alle kanten schoten de gendarmen toe, terwijl een brigadier, die zich van eene koord met haak voorzien had, het bootje aanklampte. De bevelhebber der gendarmen eischte dat alle drie zich zouden overgeven en zij lieten zich aanhouden zonder eenige poging tot verzet. Zy werden zorgvuldig afgetast, doch niet het minste moordtuig of wapen werd op hen gevonden. Dadelijk werden zy voorloopig naar het bestendig policiebureel overgevoerd, van waar zij Maandag morgend naar het justi- ciepaleis werden gebracht, waar de heer onderzoeksrechter De Ruyck hen uren lang ondervroeg en ton slotte onder aanhoudings mandaat deed plaatsen. (Nadere bijzonderheden). De heer Tyman, beambte by de firma Nolson, ontving Vrijdag een eersten brief, waarin hem bevolen werd eene som van fr. 430.23 neer te leggen, zooals reeds hooger gezegd is doch hij moest vóór Zaterdag morgend, ten teeken dat hy toe stemde en om alle wraakneming te ontgaan, eon rood kruisje maken op de scherm van het pissyn aan het oude Groot Vleeschhuis. De heer Tyman zette het kruisje on ging daarop het parket verwittigen. De brieven waren geschreven, als men dit zoo mag noemen, met speldeprikken. Deze aan den heer Tyman waren ondertee kend Leetroja Andere echter droegen ook de vermel ding Het Comiteit en De Voorzitter De Secretaris met onleesbare hand- zou afgezet worden cn dat de heer Tyman 's avonds, op het aangeduide uur, eene beurs met vijf frank zou neerlaten, met aan de koord een gewoon champagnestopsel bevestigd. Alles werd derwijze uitgevoerd dat de plichtigen ditmaal in den strik vielen. De boot was Zondag morgend, 5 minuten vóór 6 1/2 ure, afgehuurd bij den heer Dua, Coupure de boot werd aangeslagen en de bezitter heeft ze maar Maandag avond terug bekomen. Het voorste deel was door 't werpen met den haak beschadigd. De drie betichten zyn drie gebroeders, Oscar, Edgard en Gaston Coraliaire, wo nende Waldamkaai. Een der grootste nijveraars der stad, de heer F. B., kreeg een brief om eene som van meer dan 4000 fr. te eischen, en een hoogleeraar der Universiteit ontving even eens een brandbrief. De drie gebroeders Comhaire beweren dat zy onschuldig zijn. Zij verklaren dat hunne boot, op punt zijnde om te kantelen, dan een hunner bij toeval, de hand in het water stekende, het stopsel zou aangeraakt hebben. Het onderzoek zal weldra uitwijzen wat er van hun gezegde waar is. Jachtwachter vermoord. Te Zaffelare en aanpalende gemeenten is de bevolking nog altyd onder den indruk van den vreeselyken moord op den jachtwach ter Scheire, te meer daar deze misdaad tot heden met geheimen omringd is, welke het onderzoek niet kunnen oplossen. De wachtmeester der gendarmerie van Loochristi en zyne manschappen de veld wachters van Zaffelare en Desteldonk on derzoeken gansch de streken, ondervragen al degenen die van ver of van by in betrek stonden met het slachtoffer. Het gerucht liep Zaterdag morgend dat een pensjager aangehouden was, verdacht van den manslag gepleegd te hebben. Zulks moet ten stelligste gelogenstraft worden en zelfs begint men te gelooven dat er geene wraak van wildstroopers in het spel is, te meer daar de vermoorde jachtwachter in geene twee jaar een pro ces-verbaal wegens jachtovertreding had opgemaakt. Het moet dus eene persoonlijke veete zyn, welke tot die laffe en wreede moord aanleiding heeft gegeven. Met hoeveel voorzichtigheid men met de brief kens van 1000 fr. moet omgaan, blijkt uit het volgende Een wisselagent te Brussel stelde vast l>y het opmaken zijner rekening, dat hij een bankbneffe van 1000 fr. had ontvangen welk veel kleinder scheen dan andere. Hij vergeleek het met een ander en bestatigde inderdaad dat er van onder tot boven eene streep van een centi meter breedte was afgeknipt. Zoodat de vernuftige man, die van 20 echte briefjes, 21 banknoten van 1000 fr. maakt, nog altijd zyne kwade praktijken voortzet. Een leurder, die in de Timmerwerf straat, te Brussel woonde was aan eenen bloedopdrang gestorven. De geburen, die zijnen hond hoorden huilen, verwittigden de policie en toen de agenten kwamen, sprong de hond op hen aan. Men wierp het dier lever toe, om het te bedwingen, doch dit was vruchteloos. Toen dacht men een ander middel uit men deed den hond met groote planken onder het bed vluchten, waar men hem opsloot. Intusschen tyd was er een geneesheer toegekomen om den dood vast te stellen. Op het oogenblik dat men het lyk wegdroeg, kwam de hond van onder het bed gesprongen. De agenten moesten hunne sabels gebruiken om het dier op afstand te houden. Terwijl men het lijk van den leurder naar het doodenhuis droeg, kwamen de hondendieven het dier vangen. Men herinnert zich dat verleden jaar te Ingelmunster de smid Jan De Laeve en zijne meid, Romanie De Smet, met wien hij, volgens het gerucht, op trouwen stond, vermoord werden en dat ondanks alle op zoekingen van parket en gendarmen, alle spoor van misdadiger onvindbaar bleef. Nu verleden week hebben de gendarmen, by eene nieuwe huiszoeking, uit den grond rondom de smis, eenen rok en eene broek opgegraven. De rok behoorde aan de ver moorde meid, de broek aan een persoon, die aangeduid wordt en die nu ook zal ondervraagd worden. De binders aan het werk. Al weer eene vrouw overvallen en g-e- bonden. Na een tijd van kalmte zijn de brutale aanrandingen, en meestal op vrouwen, weer begonnen. De nachtwaker J. Mans, woonachtig op het eerste verdiep van het huis Esschenstraat, 1, te Antwer pen, was niet weinig verwonderd toen hij zijne deur openend,de kamer in de grootste wanorde vond, en erger, zijne vrouw bewusteloos ten gronde zag liggen, met een prop in den mond, de armen over de borst, en de voeten eveneens goed samen gebonden. De waker had niet veel mooite om zijne vrouw van hare banden te bevrij den en ze terug tot het bewust zyn te bren gen. Toen vernam hy dat ze in den loop van den nacht, plots door drie kerels op haar bed werd overvallen, dat ze haar gebonden hebben, waarop ze bijna oogenblikkelyk het bewustzijn verloor, zonder dat ze zelfs een woord had kunnen uitbrengen. De schurken, die by middel van valsche sleutels in het huis waren gekomen, hebben alle kassen geopend en doorzocht. Een geldbeugel met 46 fr. werd alleenlijk ont vreemd. Door den policieadjunkt M. Santorum, werd dadelijk een onderzoek begonnen. Niemand van het huis heeft iets gehoordk zelfs niet het zevenjarig kind der aange rande vrouw, dat in de nevengelegen kamer Er werd overeengekomen dat de aange duide plaats dadelijk zoo heimelijk mogelyk Maandag avond kwam een agent in eene herberg der Verwersrui, te Antwer pen, om eenige inlichtingen te nemen aangaande een pakje gestolen kleerstoffen. Een leeglooper Lod. Cools, 29 jaar oud, die met verschillende kameraden daar in do herberg was, raadde de herbergierster aan, niets aan die sellvan de policie te zeggen. De agent antwoordde dat hy beter zou doen, te zwijgen. Op dit gezegde spron gen Cools en zijne kameraden op den agent, natuurlijk met geen ander doel dan om hem erne duchtige ranseling te geven. De policieman zag zich genoodzaakt zy nen sabel te gebruiken en trof het hooger- genoemd haantje-vooruit er meê op het hoofd. Cools moest gewond naar het Stuyven- berggasthuis overgebracht worden De vrouw van Bernard Van Hoore- beke, maaldersgast, by M. Lybaert, wo nende Kerkbruggestraat, te Doornzeele, ging Zaterdag morgend hare koei wachten in de naburige kantenZe had het koezeel rond haren arm gewonden. De koei ging eensklaps op den loop en sleepte de vrouw meê langsheen den weg. Een ooggetuige kwam toegeloopen en kon het zeel los maken. Ongelukkiglijk waren de armen en beenen der vrouw gebroken en gansch haar hoofd was verbrijzeld, zoodat geene hulp meer kon baten. De ongelukkige was reeds een lyk. De droefheid van haren man en van hare kinderen is overgroot. Vrijdag waren te St-Nikolaas de leden eener spaarmaatschappij, gevestigd op Drie Koningen, in een herberg door eene weduwe gehóuden, bijeen vergaderd om over te gaan tot de deeling van ruim 18,000 fr. inleggeld, de weduwe toever trouwd. Toen deze laatste moest afschieten, was het geld verdwenen. Er is nog geene klacht tegen haar ingediend. Daarentegen heeft M. L. Smet, direk- teurgezant der Waassche Volksbank en wisselagent, Donderdag meer dan 100,000 fr. uitgedeeld aan bestuurders van spaar- maatschappijen in herberglokalen gehou den, zonder de sommen toevertrouwd aan de post en andere banken dier stad Hieruit zien wij dat het de werkende klas aan geen geld zal ontbreken om kermis te houden. Sommige lieden zorgen om kolen op te doen tegen den winter of om eenen voor raad van patatten te koopen. Moest men het bedrag der sommen bijeen zien dat er de week vóór kermis van de banken ge haald wordt, dit cijfer zou verbazend zyn, Woensdag avond, rond 6 ure, brak er over de gemeente Wevelghem en omtrek een vreeselijk on weder los. Vijf vlasbewer kers waren aan den arbeid in de roterij van Gustaaf Busschaert, gelegen op den IÜoos- terhoek. Daar de regen by stroomen neer- plaste, liepen de vijf mannen naar de groote vlasmijt van den koopman Vermaut-De- munck, om er eene schuilplaats te zoeken. Zy waren nog eenige stappen van de mijt verwijderd, toen eensklaps een vreeselyke bliksemschicht flikkerde de mannen wer den ten gronde geslagen en de vlasmijt vatte vuur. René Coulon en Joseph Win dels, beiden geboren in 1892, waren op den slag dood van de drie anderen werden er twee gekwetst, terwijl den derde onge deerd bleef. Een der twee gekwetsten is reeds hersteld de andere, Alfons Deman genaamd, kan nog niet gaan, doch hy zal weldra genezen zijn. De pompiers der gemeente en die van Lauwe waren aanstonds opgekomen om den brand te bestrijden, doch zij moesten zich bepalen eene groote vlasschuur te vrij waren. De mijt is gansch vernield; zij be vatte 100,000 kilos vlas en had eene weerde van 25,000 frank. Er is verzekering. Te Meenen is het vlas en de tabak door het onweder geheel vernield. Te Eerneghem is de bliksem gevallen in de schouw van de hofstede bewoond door Karei Hoorens en heeft in verscheidene plaatsen van liet huis de glasruiten verbrij zeld en eenige andere voorwerpen van de schouw geslagen. De dienstmeid die boven op den zolder was en vergezeld van een klein kind, is ten gronde geslagen en was op denzelfden oogenblik buiten kennis. Het kind heeft niet het minste letsel. Een zwijn dat op het hof liep is ook door den bliksem getrof fen geweest. Te Winnezeele werden twee koeien dóód- gebliksemd, en te Ochtezeele twee huizen in brand gestoken. Te Axem brandde een hangar af. Ook te Baubecq werd de hoeve De Keyzer in asch gelegd. Korts vóór het eindigen der Mis, te Aarschot, tijdens een hevig onweer, is de bliksem op de kerk gevallen. De zeer eerw, heer Meeus, Pastoor-Deken, die de Heilige Communie uitdeelde, werd ten gronde ge slagen. De ciborie brak in stukken en de H. Hosties rolden over den kerkvloer. Een paniek overmeesterde het volk noodkreten stegen op en pater RuphkenB, redemptorist, richtte den priester weer op en verzamelde de gevallen Hosties. In de sacristy werd ook de koster door den Electrieken stroom getroffen, maar voor het overige, heeft hy, evenals de eerw. hoer Meeus, geen letsel. Een klein meisje dat ook door den blik sem werd getroffen, is minder gelukkig geweest, daar de dokters eene verlamming van eenen der armen bestatigden. De bliksem heeft geene schade aange richt, maar een geweldige regen - en hagel vlaag veranderde de straten in beken. Een spoorwegwachter te Diksmuide, bemerkte, naar zijnen post gaande, twee mannen, die in alle haast op den loop gin gen. Hij naderde de plaats die zij ontvlucht ten en vond het half ontkleed lyk van eenen persoon die door eenen trein overreden was. De gendarmerie die door den wachtel verwittigd een onderzoek instelde, her kende welhaast den doode, die per ongeluk door den trein moet gedood, en door de twee personen gevonden en van al wat liy bezat, moest beroofd zyn. En men weet dat hij een gouden horlogie en een goed gevulden portemonnaie bezat. Het parket van Yeurne doet een onderzoek.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2