Meuwerkerken.-®/™ide Aalst. - Kermisfeesten. Leening van 1.649.000.00 frs. Acadenjie van Scljoone Kunslen. Allerhande nieuws. Retpaitenhuis van Gent. Do 3d* retraite voor burgers zil gegeven wor- en van Zondag 18 Juli tot dinsdag avond. Zij die deze oefeningen volgden, ijn telkens zeer gelukkig wedergekeerd n vonden soms geeu woorden genoeg >m hunne voldoening uit te drukken. De burgers doen deze retraite op eigen ;osten. Inlichtingen en inschrijvingen by P. Van Acker, Bestormstraat, 32, Gent. De vrouwen en het socialism- - Vooruit is niet tevreden over de vrouwen, zelfs niet over die van de socia listen. Hij vindt dat zy te veel bij de potten en de pannen blijven, te veel voor de kin deren zorgen, bekommerd zijn om het den man zoo gemakkelyk en aangenaam te maken als het maar zyn kan. "Volgens Vooruit zijn de vrouwen, die dat doen, huisslavinnen zy zouden zich mtegendeel moeten bezighouden met coö peratieven, syndikaten en zelf met de poli tieke beweging. Moesten de vrouwen den raad van Vooruit volgen, 't zou er lief uit zien in de huishoudens 't Zal wel komen als ze kiezer essen zullen zyn. Het brood is duur schrijft Het Fondsenblad het graan is duur. Waarby komt dat, zal dat blyven duren; hoe lang nog Ziedaar vragen welke door iedereen bijna dagelyks gesteld worden. De kosten van het graan te malen en van het brood te bakken zyn dezelfde ge bleven. De opslag van 't brood is alleen te wijten aan den opslag van 't graan. Maar waarom is het graan duur Is het omdat er schaarte aan graan is, of is de duurte veroorzaakt door de zwendelary of speculatie Uit nauwkeurig onderzoek is gebleken dat de opslag en de duurte van graan en brood moet toegeschreven worden aan den minderen opbrengst van den oogst sedert een jaar. De spekulatie heeft natuurlijk ook de scbaarschheid van graan te bate genomen om geld te winnen, en ze is wel voor iets in den opslag doch voor weinig. Zullen die hooge prijzen blyven duren? Men voorziet van neen reeds nu, zegt men, is er neiging tot dalen de tarwe gekwoteerd aan fr. 26,25 om te leveren op Juli, staat enkel aan fr. 24,50 op Sep tember. Van nu af tot de Oogstmaand, zal het een lastig tydperk zijn maar van dan af zullen de pryzen tot hunnen gewonen koers komen, tenzij er door een buitengewoon toeval, schade aan den oogst kwame, of dat deze vertraging onderging. .In dat geval zou het gure tydperk met eene halve maand kunnen verlengd worden. Eene andere vraag is deze Is het brood meer gestegen of min dan 't graan Het brood zou evenveol moeten geste gen zyn als het graan. Dat is het geval niet. He graan is 5 tot 6 centiemen per kilo gestegen, terwijl het brood maar 2 tot 2 Vt centiemen is opgeslegen. De bak kers hebben een deel van het verschil ge- dregen toen is dat verschil ten deele aan gevuld door het gruis, dat ook merkelyk in prys gestegen is. Daar de mulders hun gruis aan hooge- ren prys kondon verkoopen, zoo hebben zy op de bloem niet heel den opslag moeten doen wegen. Het bijzonderste dat wy hieruit moeten onthouden, is dat wy binnen kort mogen verhopen het graan, en dus ook bet brood te zien afslaan De volksrechten komen niet van het volk, maar van de rechtveerdigheid de rechtveerdigheid komt van de orde, en deze komt van God. Joubkrt. Het huwelyk is een toppunt van be schaving. Het mag niet kunnen ontbonden worden. Gcbthe. Een zoon per familie. Het stelsel van een zoon per familie wordt bijgetreden door bijna al do voorstanders der afschaffing der loting voor de nationale militie. Wij zeggen niet: Dit stelsel is niet weer dig van in aanmerking te komen neen, wat ons niet zeker schynt, 't is dat de loting er door zal kunnen afgeschaft wor den. Wat den baes trekt, trekt den knegt, Al te gaer hot zelve regt, Volgens oude agreatie. Voor zes uren arrebeyd Is hun altyd toegeleyd, Ziet de recapitulatie P.-J.-D. Rogghé. J. Van der Guelit. - E. Van der Stokken. D. De Bolle, elk 3 guldens en 12 stuyvers. Stadsreke- ning, 1815. Eenige woorden nu over de klokken die den beiaard van het belfort uit maakten. Aireede in 1395 spreekt men van eene stadsuurhlok, ten jare 1432 in beweging gebracht door zekeren Moenkine. Wat den eigenlijken beiaard betreft de eerste waarmede Aalst werd begiftigd was het werk van meester Vrancken van Mechelen, en jaarteekende van 1461. Zeven nieuwe klokken werden in 1539 gegoten door den Mechelaar Medardus Wageneer vyf andere, in 1591, door Van den Gheyn. Eindelijk, in 1714 vervaardigde Jan Pauwels, van Gent, een gansch nieuw klokkenspel waaraan hij, in 1717, wanneer hij het bedewekkerken der Meuleschetie kapel goot ter vollediging, twee klokken voegde. Ziehier de overeenkomst tusschen hem en het stadsbestuur gesloten -° Actum int Collegie Sept. 1714. Den Camerbode Goossens relateert jegens hedent ten acht uren voornoene gho- daghvaert te hebben de heeren van bree- En inderdaad wie weet heden hoeveel militianen dit stelsel van een zoon per familie zal opleveren. Levert het een getal militianen op groo- ter dan het.contingent wie zal de vrijge stelden aanwijzen, ten zy eene loting Levert het een getal militianen kleiner dan het vereischte kontingent, wie zal dezen aanwijzen die het ontbrekende getal zullen aanvullen, ten zij de loting Er zullen er velen ontslagen worden maar waar zullen de reden tot ontslaging eindigen en zal dit de deur niet openen aan talryke bevoordeelingen, willekeurige be slissingen, aan lief kind jesscbap Zy die kinderloos zijn of vrygezel zijn gebleven zullen eene taks moeten betalen... En huisgezinnen die geen andere kinders dan meisjes hebben wat daarmeê De man komt te overlijden en laat eene weduwe met een zoon en een meisje na de weduwe treedt opnieuw in den echt, er worden mannelijke kinders geboren zal dat, in zake van militie, eene of twee fami- licn uitmaken Wat er dan ook van zij wy blijven, op gevaar af van voor slechten vaderlander uitgemaakt te worden, vijandig aan alle verzwaring hoegenaamd der militaire lasten 1 Liberale vischwijventaal. De schrijvelaar der liberale firma Vuf Ezels C°», moet in eene helsche kolere zyn ontvlamd, toen hij dien zoo indrukwek kende stoet te gelegenheid van het katho liek Jubelfeest triomfantelijk door onze straten zag wandelen. Geen wonder ook als hy 't armzalig liberaal stoetje er by vergeleek dat pas eene week te voren te midden der algemeene onverschilligheid voorbij trok. Armzalig inderdaad, als men nadenkt dat het ganscho liberale land werd opgeroepen De schrijvelaar moet in zijne woede, heel scheel hebben gekeken de bevlag- ging, zegt hy, was maar heel poverkes. Dat moet zelfs zijne liberale vrienden hebben doen lachen en al de ovrige Aalste- naars er bij. Immers betwisten dat, op 20 Juni, dag van het Katholiek Jubelfeest nog nooit zooveel huizen waren bevlagd dat is de waarheid dom weg miskennen. In zyne kattenkolere schetst de schrijve laar, de deelnemers af in eene taal die men alleen bij straatkapoenen en vischwijven aantreft. Volgens hem dus was de katho lieke stoet samengesteld, uit OPGELET, Aalstenaars en onthoudt het Fanatieke schuimers Boeren in onze stad aangeland op hunne kloeffen en te dom om kip-kap te eten Boeren die thans door de centen van Jan en alleman een weinig geld verzameld heb ben, die zich opstruiven omdat ze hunnen rapo mogen uitsteken voor de Katb. Partij; Onze stoet was miserabel en wat liep daar al zoo in Een hoop afgebeulde slaven Een collectie pijpenkoppen van eerste soort(De liberalen en socialisten, oh, dat zyn al oprechte adoniskens dat ik een meisje ware zulk manneken moest ik heb ben al moest ik het stelen). En verder Een dozyn oudpensionnarissen van 't ge vang van Dendermonde Eenige die hunne schuldeischers overbe- taald hebben Een groep schoefelaars die van 's mor gens de loi- wet hadden overtreden Eene bende kinders die nog maar pas de kakschool ontloopen zijn Twee muzieken die zeer slecht muziek maakten. (In alle geval toch nog beter dan het liberaal muziekske van Ridiridiri prót prót Een dozijn ratten die zich vet mesten op 't zweet hunner medeburgers De barmonicanisten uit 't stretje van 't Kalf; Eindelijk een honderdtal deftige Katho lieke burgers waaronder eenige aristocra ten beschaamd omdat zij met al dien ramenant door de straten moesten dwylen. En al dien bucht samen telde 700 man. De schryvclaar moet geweldig scheel heb ben gekeken en zag slechts een voor dry want de stoet telde meer dan 2000 deelne- den raedt en syn ghecompareert d'heeren meester Michiel de Ruddere en d'heeren meesters de Meersman, Jan-Baptiste de Neve en Nicolaes van Hecke. Edele en Notabele syn van advys van te coopen eenen beyaert voor dese stede en dien aangaende met sr Joannes Pauwels te maecken een accort inghevolghe het pro ject van accordt alhier voorgelesen. Wort gheproponeert ofte men soude coopen en doen maecken eenen nieuwen Beyaert door sr Joannes Pauwels alhier present, geassiosseert met sr de Schepper, insetone der stadt van Ghendt, op de con ditiën alhier gesien en voorgelesen. n Dienvolghende syn Burghmeester ende Schepenen met den voorn. Pauwels t'ac- cordt ghevallen omme ten behouve van dese stedo te maecken eenen nieuwen Beyaert op de volghende conditiën. Conditiën op welcke sr Joannes Pau wels, clockgieter, wonende tot Ghendt, heeft aenveert te gieten ende te leveren voor de stadt van Aelst eenen Beyaert van dry octaven, bestaende in vyf en dertigh clocken volghons het clavier hier neffons gevought, waorvan de eerste sal spreken eene quarte hoogher als de groote clocke hanghende op stadts thooren waerop de ure is slaende, wesendo orgelthoon salvo justo Elami en volghens den voorseyden eersten en leegsten thoon sal wesen ala- miere staendo by het voors. clavier uytghe- steken onder ofte met de letters C, ommc alsoo de voors. clocke luydende te connen spelen op den voors. Beyaerdt per accordt. Welcken Beyaert ofte vyf en dertigh clocken sullen commen te weghen salvo justo seven duysent ponden en sal den voorn aanvoerder profiteren voor ider Nu, Kath. Aalstenaars, volgens de libe ralen, hun orgaan slingert het u naar 't hoofd, zijt ge, buiten een honderdtal deftige lieden, allen Fanatieke schuim trs. Boeren te dom om kipkap te eten. Hoeveerdigen die eenig geld hebt verdiend. Afgebeulde slaven. Pijpenkoppen van eerste soort. Oudver oor deelden. Slechte betalers. Schoefeleers, ramenant, bucht, volks ken uit 't stretje van 't Kalf. Ehwel, liberale schrijvelaar, men neme het niet kwalijk, er was geen enkel man in den Kath. stoet, al is bij werkman, boer of neringdoener, al woonde hy in 't stretje van 't Kalf, die niet, onder alle opzichten, zoo eerlijk, zoo deftig is als Jef De Blieck, Staaf Leveau, Odilon Yan derSchueren, Staaf Michiels, Notaris De Windt, Van Opdenbo8ch en als gansch het komiteit der liberale Associatie in wier naam de verach telijke schrijvelaar der Volksgazet hunne andersdenkende medeburgers met hoon, smaad en lasterlyke beleedigingen overlaad. Cuique suum, dat past ons best I Priester Fonteyne. —Het Fond senblad schryft dat onze mededeeling dat Priester Fonteyne zou besloten hebben zynen intrek te nemen by de Karthuizers of by de Trappisten onjuist is. Dit nieuws wordt gelogenstraft door zijnen drukker die aan eenen dagbladschrijver gezegd beeft dat de heer Fonteyne Maandag avond nog eene vergadering heeft hygewoond van een kristen demokraten komiteit in welke propagande middelen beraamd wer den voor den kiesstryd van 1910. Onze inlichtingen komen nogthans uit vertrouwbare bron van iemand aan wie priester Fonteyne het verklaarde... De kwestie is of zijne aanvraag aanveerd of geweigerd is. Ziedaar ilfplflprt Den Heer Baron Lod. ïuüiuci i. de Bethunekomt van wege den Heer Minister van Spoorwegen, den volgenden brief te ontvangen Geachte Heer, Ik heb do eer UEd. te laten weten dat ik besloten heb een overdraagkantoor der posteryen te Meldert in te richten. Aanvaard... Get. J. Helleputte. Brussel, den 30 Juni 1909. komt den volgenden brief van den Heer Minister Helleputte, te ontvangen Heer Baron, Ik heb het genoegen Ued. ter keuris te brengen dat onderrichtingen zijn gegeven ten einde de verbreeding te verwezenlijken van den doortocht nr 1 op het grondgebied der gemeente Nieuwerkerken. Aanvaard, enz. (get.) J. Helleputte. A'klef ^an we8e Minister De Lantsheere: Mijnheer de Baron, Ik heb de eer Ued. te doen kennen dat de Burgerlijke Godshuizen van Aalst, by uitzondering, ontlast zyn der betaling eener somme van 890 fr. 26 welke dit Bestuur aan de Weldadigheidsgestichten van den Staat uit hoofde van vertraging in de beta ling der onderhoudskosten verschuldigd was. Aanvaard.... (get.) De Lantsheere. Programma van 't Con cert 't welk op Woensdag 6 Juli 1909, om 21 ure, ten Kioske Keizerlyke Plaats, zal gegeven worden door de fanfaar der Pupillenschool, onder de lei ding van M. Liesbnborghs. 1. Souvenir de 1906, Allegro militaire H. Vanderlinden Air du Roi Louis XIII, E. Piron Salut a Gand, Valse, Van Loo La jeune Mere, Berceuse, Schubert Der fidéle Bauer Léo Fall Les pêcheurs do Perles, Fantaisie, Biset Pour tous Fharbach Aalst-Kermis Th. Liesenborghs 2. 3. 4. 5. 6. 7. pondt vlams tot dry en twintigh stuyvers wisselgelt. Wat aengaet de aude clocken van teghenwoordighen Bayaert, bestaende in neghentien clocken, daer onder niet begre pen noch ure noch alfure clocke, sullende weghen salvo justo twee duysent acht hon- dert pondon, sal hij aennemer overnemen in betaelinghe tot twelf stuyvers wissel geit voor ider gelyck vlams pondt dewelcke maer en sal moeten ghelevert worden bin nen Ghendt in de waghe naer dies den nieuwen beyaert behoorelyck sal ghele vert syn. Den Beyaert gheghoten synde, sal den aennemer den selven hanghen in syn huys en maecken tsynen coste een clavier omme aldaer connen bespeelt te worden, ende goedt gekeurt synde soo in accordt als in harmonie vaft liefhebbers en meesters dies verstaende daertoe to affirmeren alleene- lyck by d'heeren aenbesteders binnen eene maendt naerdat hy aennemer de voorn heeren sal hebben gheadverteert dat hy in staet is omme bespeelt en ghelevert te worden. Het welcke ghedaen synde, sal by aennemer den selven Beyaert doen voeren naer de waghe omme gewogen te worden 't synen costo, en denselven ghewoghen synde, overleveren aan voorn heeren be- steders, en sullen de heeren aanbesteders naer den voorn keur, approbatie en goet- vinden van hunne voors. ghecommiteerde, alsdan maer alleenelyck eerst verobligeert wesen den selven te aenveerden, en te be - taelen d'helft van 't import van 't gone den selven Beyaert sal commen te bedraeghen ten prysc soo voorseydt ende d'andre helft sal moeten betaelt worden als wan neer den aennemer den selven sal hebben Op Zondagen 4 en 11 Juli aanst. om 6 uren 's avonds, ten kioske der Groote Merkt, uitvoering der RUBENS-CANTATE voor gemengd Koor, Knapenkoor en dubbel Orkest in driedeelen. Muziek van Peter Benoit. Gedicht van Julius De Gxyter. (1100) Elf honderd Uitvoerders (1100) Bericht. Het Stadsbestuur zal op de Groote Markt, voor de beide uitvoeringen eene afsluiting stellen voor voorbehoudene plaatsen het zal kaarten tot die plaatsen afleveren aan 1 fr. op de Bureelen van het Stads-Secretariaat (Bevolkings Bureel, l,te verdiep), alle dagen, te beginnen met Don derdag 1 Juli, tot en met den dag vóór de uitvoering de dag der uitvoering zullen er te verkrijgen zijn in het Stadhuis, bij den Kamerbodo, 's voormiddags van 10 tot 12 uren en 's namiddags van 4 tot 7 uren. De opbrengst voor het Armbureel. De tekst der Cantate, zal ten huize der inwoners aangeboden worden,aan den prijs van fr. 0-20 hij zal ook te verkrygen zijn op het Stadhuis, op de plaatsen, dagen en uren als hier voren. Bezondere Treins Trams. De Burgemeester brengt ter kennis van het publiek dat, op voormelde dagen van 4 en 11 Juli, de volgende treinen en trams zullen ingericht worden 1° Lokaaltrein Aalst-Lokeren, vertrek kende om 21 u. 25 m. 2° Lokaaltrein Dendermonde-S' Niko- laas, vertrekkende om 21 u. 55 m. in gemeenschap met voorgaande. 3° Lokaaltrein Aalst-Sottegem, ver trekkende om 22 ure. 4° Tram Aalst-Oordegem, vertrek kende om 21 ure. 5° De laatste tram van Aalst-Assche, zal een uur later dus om 21 u. 5 m in plaats van 20 u. 5 m. vertrekken. Gedaan le Aelst, den 28 Juni 1909. De Burgemeester, M.-L. GHEERAERDTS. Inlï fnDctDn Te Geeraardsber- apuiiieessieu. gen hebben handel_ en nijveraars zich vereeuigd om feesten in te richten. Geeraardsbergen Vooruit zoo heet de groep, heeft den Ouden Berg verkozen om er jaarlijksche Julifeesten te geven. Men geniet, van op die hoogte, het schoonste zicht van Vlaanderen de natuur spreidt er zich gansch open voor U, de ligging is verrukkend. Op Zondag 11 Juli, is 't er gansch den dag feest, door Velokoersen, Concerten, Turnfeest, Bloemenwerp, Vlaamsehe Ker mis, Japoneesch Vuurwerk, enz., enz. Wie, in Vlaanderen, een aangenaam reisje doen wilt, klein in kosten, groot door de pracht van zijnen eenvoud en de macht van vermakelijkheden, mag niet nalaten, dien dag, naar Geeraardsbergen te reizen. Niemand zal het zich beklagen. Stad Aelst. (1891) 36e Trekking. 28® Juni 1909. Obligation van 500 frs. uitkeerbaar aan pari te beginnen van 1 Augusti 1909. 59 554 1433 1843 2127 3075 3202 308 784 1657 1976 2811 3164 Stad Aelst. Maandag 5 Juli, om 11 uren voormid dag zal ten Stadhuize, Groote Feestzaal, geschieden de plechtige Prijsuitreiking aan de leerlingen der Academie van Schoone Kunsten. De werken van den prijskamp zullen ten toon gesteld blijven in het lokaal der Acade mie, S' Martensplaats, gedurende de drie eerste Kermisdagen van 10 uren 's voor middags tot 1 ure namiddag, en van 3 tot 6 uren 's namiddags. ghehanghen op den stadts thooren. en dat hy andermael aldaer sal goed gekeurt wor den bij gelycke gecommiteerde liefhebbers en meesters, dan sullen de aenbesteders de noodighe wercklieden ende nootwendighe- den thunnen coste moeten leveren omme denselven op den voors. thooren te hangen behoudens dat den aennemer den selven sal moeten hanghen alleenelyck daer voo- ren profiteerende syn logist, cost en dranck, sonder voordere vaccatie ghedurende den tydt dat hy daertoe sal moeten besigh syn en vacheren binnen dese stadt. Verders sal den aenveerder de clocken van voors. nieuwen beyaert moeten goedt houden den tydt van twee jaeren naer het ophanghen op stads thooren, ten waere dat eenighe van selve clocken door ongheval van tempeest ofte ander ghewelt quamen gebrocken te worden, alles byaldien den aennemer den voors. tydt van twee jaeren noch blyft int loven. Don selven Beyaert sal moeten spre ken eene cleyne tiers leegher als den Beyaert van de abdye van Baudelo tot Ghendt en swaerder ofte leegher als den teghenwoordighen Beyaert desor stede, eene cleyne quinte bestaende in vier thoo- nen en half. Den aennemer verobligeert hem den voors. beyaert te leveren omme tegens den aenstaenden kermisse deser stede te connen bespeelt te worden op stadts thooren. Int volcommen van alle tgone voor schreven, verobligeert den aenveerder sr Joannes Pauwels by desen synen persoon en goederen, present en toecommende als naer rechte, actum date ut supra'De post is besproeken en veraccordeert twee pistoelen voor de knechten van den aenne mer. Joannes PAUWELS. Resolutieboeken 1714-17 10-1717. Aulst en omliggende koopt we SCHOENEN by C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pryzen. Byzondere prys voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Lede. Schelmstuk. Eene groote hoeveelheid aardappelstruiken zyn op het land van den jachtwachter Lemmens uit getrokken. Men heeft vermoedens. - Indien gy een schoone keus van Behangpapieren enz. wilt hebben en in vertrouwen en tegen gematigde pryzen be diend worden, begeeft u bij Karei Van de Putte en ZusterKorte Zoutstraat, 29, Aalst. In den nacht van woensdag tot donderdag, hebben onbekende schurken, een vijftiental esschenboomen afgekapt, ter waarde van 50 fr., toebehoorende aan den heer Jozef Moens, Burgemeester te Lede, welke op zynen eigendom staan gelegen te Wichelen (Kasteelsjjp). Ook vernielden zij een 20tal kanadaboomen, toebehoorende aan den graaf de Kerckbove de Denter- gem. De schade mag op 60 fr., gerekend worden. De vermoedens wegen zwaar op gekende wildstroopers, welke handelen uit wraak. De gendarmerie heeft een onder zoek ingesteld. Een der voornaamste Pastoors van Luik zegde onlangs «Ik aanschouw de slijmverdrijvende Pil van Dr Walthéry, als een der ernstigste remediën en der waardigsten van 't vertrouwen der fami- liën 't is waarom het voor my een ge noegen is ze mijne vrienden aan te bevelen. De aangehouden broeders Comhaire in zake der geldafpersing te Gent, zyn wederkeerig 16, 18 en 22 jaar oud. Zij beweren totaal onschuldig te zijn en niets van de zaak, die hen ten laste gelegd wordt, te weten. Geërgerd omdat hy heel de week te ver geefs, dag en nacht op zoek geweest was en de afpersers hem te slim geweest waren, bedacht de bevelhebber der gendarmerie er een zonderling middeltje op. Hy verzon daartoe den volgenden list veinzen dat men een paar anarchisten had aangehouden, hetgeen dan by de afpersers de meening zou doen ontstaan dat de gen darmerie, meenende de plichtigen in handen te hebbenhare waakzaamheid zou opschor- sen. Twee gendarmen worden als anarchisten aangetakeld met grootcn vilten hoed, met afhangende boorden, grooten balsdoek en zoo meer. In die vermomming trokken de twee vermeende anarchisten Zaterdagavond naar den Kouter, waar zy weldra door een drietal gendarmen op erg in het oog loo- pende wijze aangehouden en naar de gevan genis overgebracht werden, waar zy ook werkelijk den nacht van Zaterdag tot Zon dag doorbrachten. Men beweert dat de kerels, die de brand brieven gezonden en zich in de dagen niet durven vertoonen hadden, nu dachten dat de gendarmerie en het parket om den tuin geleid waren en dat zij zelf nu ongestoord zouden kunnen optreden. Zoo vertelt men ten minste. De drie aangehoudene broeders Comhaire zyn trouwe bijwoners van de socialistische vergaderingen. Een hunner naaste bloed verwanten bekleedt eene belangrijke betrekking in een der inrichtingen van Vooruit. Hun vader is een gunstig gekende spekslager van Gent. De juiste som door M. Nolson neerge legd is 433,32 fr.M. Vercouillie, profes sor aan de Hoogeschool van Gent, had insgelijks eenen dreigbrief ontvangen en moest 5000 fr. te Afsné neerleggen. Van een groote nyveraar der stad, M. Felix Beernaert, werd 4000 fr. por dreigbrief geëischt. Het gerucht wordt verspreid dat de af- dreigers op het oogenblik der aanhouding een ontploffingstuig in hun bootje hadden. WAAROM een flauwe bouillon op dienen, wanneer een lepel Cibils voldoende is om een verkloekende en lekkere con sommé te maken Flesch 1,65. Wat toezicht heerscht er toch in de bewaarplaatsen voor reisgoed in de Brus- selsehe spoorwegstaties Pas is er een diefstal aangeklaagd van eene valies met Jacob Pago, van Geerardsbergen,her nieuwde in 1749, het spel, waarvan wij komen te spreken. Het is alsdan merke lijk verlicht en drie klokken werden aan NieuwerkerkeD verkocht. Het was deze beiaard, die, tijdens den brand, in den nacht van 6 op 7 Juli 1879, vernield werd. Spoedig voorzag men in zyne vervanging en reeds den 6 Augusti 1879 sloot de stad, te dien einde, eene overeenkomst met A.-L.-S. Van Aerschot en zonen, te Leuven, lui dende als volgt Entre M.M. Frangois Monfils, docteur en médecine et Emile Borreman, nég., tous deux Echevins de la ville d'Alost, et repré sentant la ville, d'une part et sous réserve d'approbation de l'autorité supérieure ct d'autre part M. M. André-Louis-Jean Van Aerschot, ainé et Fils, a été fait la conven tion suivante »M.M. Van Aerschot s'engagent a four- nir toutes les cloches nécessaires au caril lon a établir au beffroi d'Alost, au prix suivant 1. La refonte des dix sept petites clo ches a deux francs le kilo et la refonte des quatre grandes cloches a soixante dix cen times le kilo. Le déchet sur le vieux bronze sera calculé a raison de cinq p. c. 2. Le nouveau métal a fournir, sera livré a trois francs cinquante centimes pour les quatre grandes cloches et a quatre francs cinquante centimes pour les petites cloches, fonte comprise. Le prix du transport du bronze et des dix sept cloches restantes sera supporté par la ville celui du retour sera a charge de l'entrepreneur a ses risques et périlsjles cloches seront fournies, bureau restant, gare d'Alost. 10,000 fr. aan juweelen, of men meldt een ander feit van denzelfden aard, in dezelfde statie, ditmaal van twee valiezen, bevat tende samen voor 20,000 fr. waarden. Heel de rechterlyke brigade is te been, om die geheimzinnige feiten op te helderen, die den goeden naam van onze staties in gevaar brengen. Altijd te Aalst. Mag men lan. ger aan de krachtige uitwerking der Foster Pillen voor de Nieren twyfelen, als men om zoo te zeggen dagelijks een nieuw be wijs heeft en dat onze kolommen onver- broken aanvult. Wanneer het feiten geldt, die op verre afstanden van hier gebeurd zijn, is het niet zonder juiste reden, gemak kelijker te gelooven, dan na te gaan, maar als er u bewyzen zooals het volgende ge geven worden, altyd in de stad zelve kan men slechts de goede trouw pryzen met dewelke de genezingen verkregen door de Foster Pillen voor de Nieren verhaald wor den. Het volgende verhaal is een bewys te meer. Mr A. Bosman, 8, Gazometerstraat, te Aalst, zegde ons den 24" Augustus 1907 Dank voor de goede genezing bekomen door de weldoende Foster Pillen voor de Nieren. Sinds ik ze gebruikte voelde ik nimmer nierpyn of andere ongemakken, ik kan goed eten, myn slaap is rustig zoo dat ik in den dag goed werk zonder aanstonds die vermoeienis door gansch het lichaam te gevoelen, in een woord ik bleef goed en volkomen genezen. 't Was inderdaad den 13n Februari 1904, dat dien beer Bosman, ons zegde reeds sinds meer dan twee j aar aan de nieren te lyden, in de rechterzyde vooral voelde hy stekende en aanhoudende pynen, die hem alle rust benamen en hem beletten te wer ken, hy nam de Foster Pillen voor de Nieren verkocht by Mr De Valkeneer, apotheker, en na zes dagen was hij beter, vol moed zette hy die gemakkelyke ver pleging voort en zie na eene maand was hij te been en gezonder dan ooit. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. ofvrachtvry per post Engel- sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 2. Door het ontploffen eener lamp, raak ten de kleeren van eene vrouw, eene Itali- aansche, te St-Gilles in brand. Zij wilde hare kamer ontvluchten, maar de deur was op slot en de sleutel stak in den zak van haar brandend kleed. In wanhoop wist zy met een krachtigen schouderstoot de deur uit hare hengsels te rukken en zoo raakte zy op den trap, waar zij huilend van de pijn neerviel. Haar toestand is wanho pend. Eene gebeurtenis die altyd zeker geheel het land zal naar Brussel doen trek ken is de Groote likwidatie van het Huis !Lé<»nIiar<l 'B ielz., welke MAAN DAG 5 JULI zal beginnen. Nooit zal men zoo iets gezien hebben. Luistert liever Vrouwenbloesen genre broderie aan 0.68. Parasols in Zephyrstof, 0,45. Albums voor 500 postkaarten, 0,95. Bureauclasseurs met metale hoeken. 0,95. 1/2 dozyn Tafelmessen ébène en staal voor 1,25. Geëmailleerde Eemers 0,75. 144 drukknoopen voor 0,25. Duizend andere artikels te lang om hier te beschrijven. Huisvrouwen indien gy u wilt uitgeven voor uwe spaarzaamheid, dan moet gy ab soluut ons schryvon om de volledige lyst kosteloos te ontvangen van alles dat om zoo te zeggen voor niet verkocht wordt. Schryft onmiddellyk Léonhard TIETZ, Naamlooze Maatschappij, 36-38, Nieuwstraat, Brussel. A. H. 94791. Tengevolge van eene klacht, door het bestuur van financiën neergelegd, kwam het parket een onderzoek doen in de bureelen van den ontvanger der belastingen te Gavere. Eenige boeken werden in beslag genomen. Terwijl het onderzoek voort duurde, vroeg de ontvanger toelating om een oogenblik naar zyne kamer te gaan. Hem niet ziende terugkeeren, zond de Les cloches seront expertisées dans les ateliers du fondeur au plus tard dans le mois de l'achèvement du carillon, par des experts désignés de parts et d'autre. Les cloches qui ne seront pas accep- tées par les experts seront immédiatement corrigées ou refondues par l'entrepreneur. L'ensemble du carillon nouveau sera accordé de manière a répondre a toute tonalité autant du moins qu'on peut le faire d'après les progrès réalisés jusqu'a ce jour dans l'art de la fonte des cloches. Le paiement se fera en deux termes, la moitié du prix un mois après la livraison, l'autre moitié six mois après. II est expressement convenu que toutes les cloches a fournir devront étre livróes a Alost au plus tard pour le 1 Mai 1880, sous peine d'une pénalité de vingt francs par chaque jour de retard. Cette pénalité sera encourrue sans sommation ou mise en de- meure par le seul fait de l'óchéance du i Mai, sans que la juge puisse diminuer le montant de la dite pénalité, celle-ci restant définitivement acquise a la commune a titre Toutefois, si lors de l'expertise une ou plusieures cloches étaient réfusées, il sera accordé a l'entrepreneur le temps moral nécessaire pour les remplacer, fut ce même après le 1 Mai. Fait en double a Louvain, le 6 Aoüt 1879. Het hergieten der 17 kleine en der 4 groote klokken kostte 6,354,50 frs. Michiels, van Mechelen, plaatste het toestel voor 10,550 frs. Hertecant, van Zele, leverde het nieuw uurwerk voor 2,200 frs. Met de kermisfeesten van 1880 kwam dit klokkenspel eerstmaal in beweging.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2