Zondag 11 Juli 1909 5 centiemen per nummer 638le Jaar 4170 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst. In palming. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De Vrijheidsboom te Aalst Prijzen van Orde en Reinheid. Landbouwersbelangen, Boerenbonden. De legerkwestie. DE DENDERBODE. Dit Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Pulte-Goosgens, Korté Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CLIIQL'K HUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, ÏO Juli 1909. Geen week gaat voorbij of de blauwe, roode en groene schrijvelaars spotten met het ouderdomspensioen van 65 fr. en ook met de overige sociale wetten en maatregelen door ons Katholiek Minis terie tot stand gebracht. Nu dit alles belet toch niet dat jaar lijks meer dan 200 duizend in nood ver- keerende ouderlingen, dit pensioen van 65 fr. sedert 9 jaren ontvangen en dat de werkersslanden voordeel vinden in de sociale wetten die, zoo socialist Picard verklaarde, talrijk en zeer weldoenend zijn. Immers reeds meer dan 150 mil- lioenen werden als ouderdomspensioenen gegund 't geen voordeelig aan handel en nijverheid is geweest. Maar laat ons eens nagaan wat er in Frankrijk kan bestatigd worden, en dit land 't welk ons, volgens de libera len en socialisten, roode en groene,zulke schoone voorbeelden geeft en... die hier zouden moeten nageleefd worden. In Frankrijk waar de socialisten en radikalen de meesters zyn, dringt men aan om ook het oudercomsponsioen toe te staan. Een eerste ontwerp van 't Fransche ministerie leed schipbreuk het zou te schroomelijk veel geld kosten en 'tgeld- schotelken is door vriendjes en maagde kens totaal uitgelikt. Nu, daar de socialisten en radikalen met meer hevigheid om een ouderdoms pensioen blyven aandringen, gaat het Fransche ministerie maatregelen nemen om zich 't noodige geld aan te schaffen. Een wetsontwerp komt aan de wet gevende Kamers aangeboden te worden 't welk de erfenisrechten of doodschuld merkelijk verhoogen en die reeds zeer hoog zijn. Die nieuwe geldafpersing ontmoet ernstigen tegenstand. Doen wij vooreerst bemerken dat de erfgenamen de zelfde doodschuld als vroeger zullen te betalen hebben volgens den graad hunner verwantschap met den erflater en bovendien nog 't vol- Nu vooraleer tot de verdeeling der nalatenschap te mogen overgaan, zou op het totaal eene belasting geheven worden volgens het bepaalde tarief Op eene nalatenschap onder de 10,000 fr. zou 5 centiemen per 100 fr. geeischt worden, dus 50 centiemen op 1000 fr. 5 fr. op 10,000 frank. Van 10 tot 50 duizend fr. 10centn per lOOfr. 50100 15 100» 250 20 250 500 25 500 1 miljoen 50 12 75 24 1,00 fr. 510 1,25 1050 1,50 Boven de 50 2,00 door Petrus VAN NUFFEL. Men schreef 1792. Op de puinen eener veertieneeuwenoude Monarchie had het rampzalig Frankrijk de Republiek gevestigd. Een vorst, afstamme ling van den H. Lodewijk, was door zyne onderdanen aan boeien geklonken en, als een lage boef, van den kerker naar het schavot gesleurd. Edelen, priesters, weer- looze vrouw en en vreedzame burgers wer den als honden opgejaagd en vermoord. En roemend op hare guiljotien, hare mitrailleuse, hare heiligschenderijen en godvergeten .buitensporigheden, kwam die Natie hier, op het einde der 18e eeuw, den baas spelen. We zullen hier niet spreken over al de onheilenen rampen, die, gedu rende die sombere dagen, het Vlaamsche volk teisterden, en ons vooralsnu bepalen met te zeggen dat de Sans-culotten een eersten inval in België deden ten jare 1792, en dat ons land in 1794 voorgoed als win gewest aan Frankrijk werd gehecht. Het symbool, het zinnebeeld der Fran sche Vrijheid bestond in eenen boom of staak, in alle gemeenten ter groote markt of dorpsplaats geplant. Zijne oprichting te Aalst geschiedde den 11 Januari 1793 door J.-B. Cornand, Emmanuel Cornand, Philip Cornand, Edmond Hannicor, Cornelis De Haeck, Georges Lüyckx, Antoon De Haeck en Judocu8 Van den Bossche, die voor bunnen arbeid elk een gulden en vier stui- Volgens M. Caillaux, minister van financiën zou die nieuwe belasting jaar lijks 24 millioen opbrengen. Die 24 millioen zijn ontoereikend zegt M. Leroi-Beaulieu, om de maatschappe lijke hervormingen te verwezenlijken die men op touw heeft gezet; hiertoe zijn 120 millioen noodig en om zich die som te bezorgen zou men de nieuwe belas ting 6 maal moeten verdubbelen. Dus die zesvoudige verdubbeling zou 30 franks doen vooraf nemen op een erfenis van 10 duizend franks, enz. en het grootste nieuw erfenisrecht tot 12 ten honderd doen beloopen. Ingeval van erfenis in 3 en 4 graad beloopt de doodschuld reeds tot 22 ten honderd en als er nog 12 fr. zou bijko men dan verhoogen zij tot 34 ten hon derd. i. a. w. tot meer dan het derde der gansche nalatenschap dat de Staat afpersen zou. M. Leroy-Beaulieu, de gekende Staats huishoudkundige, oordeelt er over als volgt Dat is geen taksen heffen meer en het is zelfs geeno overdrevene accyns- 'recht, 't is eenvoudig diefstal, roof. De staat palmt de nalatenschappen in. De socialisten juichen er aan toe maar ook geen wonderimmers op die wijze doen ze stappen vooruit om tot' hun doel te geraken, namelijk, de alge- meene onteigening of diefstal. En inderdaad men is begonnen met de goederen van Kerken en Kloosters te rooven onder voorwendsel er een ouderdomspensioen te kunnen meêge- ven, maar bijna alles bleef aan de maat en den strijker der blauwe en roode likwideerdersnu andermaal onder 't zelfde voorwendsel van ouderdomspen sioen, wil men de hand leggen op de goederen van de wereldlijke eigenaars. Zij die den roof der goederen van Kerk en Kloosters, goedkeurden moeten nu aardig staan te kijken. Maar 't werd bun voorzegd en ze waren dus verwit tigd. Niet alleen M. Leroy-Beaulieu maar ook een andere staatshuishoudkundige, M. Kergall, bestempelt in de Revue Economique de nieuwe doodschuld als een ware diefstal. Wat de Belgische blauwen en groe nen denken over die roode rooverijen in Frankrijk, daar zullen ze wel liefst den bek in de pluimen over houden... Wat er dan ook van zy, onbetwist baar is 't dat moest het drykleurig kar tel hier te lande meester worden, er niet veel maanden zouden vcrloopen om hier dit voorbeeld van Frankryk na te leven, 't is te zeggen, maatregelen tot stand te brengen die de eerste voetstappen zou den zijn om tot de algemeene onteige ning, tot den roof in 't groot te geraken 't gene de socialisten doordrijven willen! vers trokken. J.-B. Cornand leverde boven dien 8 voeten berd voor de omheining. Al zijne bloedverwanten, scheepslossers, waren verslaafde handlangers der Republiek, en hy zelf bood zich aan om de Zwarte Zusters uit hun klooster te zetten hij ook voerde de schilderij van de Crayor, uit het gasthuis naar Rijssel, (12 Januari 1795). De planting van dezen vrystaak ging gepaard met volksspelen, verlichting, con certs, enz. Cornelis Schepers rammelde op den beiaard, Judocus Begin en zijne helpers trapten de groote klok der hoofdkerk, Vekemans en consoorten speelden op hunne instrumenten. Heel dit kinderspel het onze voorvaders vrij koel, en alhoewel derge lijke vertooningen van tijd tot tijd herhaald werden, verminderde de geestdrift van langsom meer en liepen al de republikein- sche feesten op eenen sisser uit. Ja, erger nogin Germinal Jaar III werd het plantingsfeest in het geheel niet meer gevierd, terwijl men nochtans dien dag duchtig luidde voor de kerkelijke feesten. Zulks ontstak de woede van den plaatsbe velhebber, en op dreigenden toon vroeg hij om uitleg. Kalm en bedaard maakte de Municipaliteit hem diets, dat hij haar daar over geen rekening te vragen had. De Franschman bekloeg zich bij het hoog be stuur, waarby hy gelijk haalde en 't welk hem liet weten - La haute police n'est pas rétirée, Citoyen, aux commandants militaires, et nul doute que tu n'ayes été fondé a demander a la Municipality la Dijnsdag jl. had, te gelegenheid onzer Kermisfeesten, ter Groote Feestzaal van ons Stadhuis, met het gebruikelijke cermonieel, de jaarlijKscke uitreiking der prijzen van Orde en Reinheid plaats door het Bureel van Weldadigheid uit geloofd. De plechtigheid was voorgezeten door den achtbaren heer Burgemeester, M.-L. Glieeraerdts, omringd van de heeren Schepenen, Gemeenteraadsleden, Leden van't Bureel van Weldadigheid, enz., enz. De heer Burgemeester, sprak de vol gende redevoering uit op de welke wij de bijzondere aandacht inroepen, omdat zij ons aantoont tot welk einde en doel de stedelijke inkomsten ten grooteren deele worden besteed Dames en Heeren By de jaarlijksche plechtigheid van de uitreiking der prijzen van reinheid aan de behoeftige huisgezinnen, is het een aangewezen plicht voor het Stads bestuur eene erkentelijk hulde te bren gen aan de Dames en Heeren die hunne liefdadige gevoelens involgende, zich onttrekken aan hunne dagelyksche bezigheden om aan de noodlijdenden ten huize hulp en troost te brengen. De zelfvoldoening in het vervullen dezer edolmoedige, soms lastige taak, is misschien al te dikwijls de eenige belooning van de vergunde weldaden, alzoo vergeten en miskend. Niettemin blijven de aldus verworvene verdiensten in eere gehouden bij onze weldenkendo medeburgers. De Leden der besturende Gommissiën van de Weldadighcidsge stichten die belangloos hunne bediening vervullen, zijn voornamelijk aller ach ting waardig. In den te verleenen onderstand aan de gebreklijdende inwoners der Stad heeft het Katholiek Bestuur steeds betracht in ruime mate tusschen te komen, en voorzeker zal met eenige gegrondheid ons het verwijt niet kunnen worden gedaan, niet te hebben medegewerkt tot de verbetering van het lot der minderen. Aanzienlijke openbare werken tot gezondmaking van de volkswijken en tot verzuiveriDg en verlichting der woonsten, de stichting van een hospitaal en ongeneesbarenhuis ingericht naar al de vereischten der gezondheidsleer, waar de kranken met teederheid worden verzorgd door zich zelfopofferende christene zusters, vergden ovorgroote sommen gelds en belasten nog onze Stadsfinantiën. Ondertusschen door de uitbreiding van de stad en den aangroei der bevol king, voor de twee derden aan den werkersstand behoorende, zijn zwaar» drukkende verplichtingen aan het Be stuur opgelegd. Benevens den onder- raison pour laquelle la fète de la Liberté n ne se célébroit pas a l'ordinaire Daarmeê was cr dc Commandant boven op en stuurde hij staandevoets het Aalstersch Magistraat het volgende schrijven Liberie, Egalité, OU LA MORT Quand la vertu s'endort, le crimo se reveille Alost, ce 12 Germinal, S* année Republicaine Est-ce vous, Magistrate du peuple, qui x me demandez quelle Loi ordonne de célé- brer le décady a la manière qu'il me plait? l'Avez-vous pu Avez vous reflechi que le sentiment de ceux qui, au milieu des dangers, vous ont apporté l'auguste Li- berté, ne pouvait être celui des dispotes arbitraires Loin de nous l'idée de vous dicter des Lois, nous sommes trop géné- n reux Hé quoi, êtes vous done fatigués n de vivre en pair avec les francais 1 N'est- ce pas vous, vos autorités supérieures, qui vous ont exhortés a propager ici les principes sacrés que la Republique a eonsaerés, n'est-ce pas vous qui voulut- tes, pour dégager le peuple de ses idoles, les célébrer avec nous ces fêtes décadai- res Allés au chef-lieu de votre arron- dissemeut, et vous y verrez ces fêtes célébrées avec enthousiasme, vous y verrez la des citoyens, dignes d'ètres francais, par toutes les vertus sociales et par la soumission aux lois. Le reigne de la Justice est arrivé. Mais le reigne de la Justice ne fut jamais houd der stedelijke inrichtingen is de Stad gehouden tot de bekostiging van de verzorgiDg harer inwoners in hospi- tiën en gasthuizen van andere steden, waartoe jaarlijks gemiddeld de som van 2500 fr. is te besteden, tot den ondor- houd van bedelaars en landloopers in de Weldadigheidskoloniën, te betalen met 3500 franken 's jaars, tot de opvoe ding der leerlingen in de verbeterings- scholen, hetgeen 4000 frs 's jaars kost, tot een aandeel van ruim 25,500 frs in het gemeenzaem fonds der Provincie voor de verzorging der zinneloozen. De Godshuizen bezitten een inkomen van verhuurde goederen en renten be- loopende tot 72,000 frs terwijl hunne jaarli jksche uitgavon de som van 127,000 frs overtreffen. Een hulpgeld van 55,000 frs moet hen dus door de Stad verleend worden, even als aan het Armbureel, om in zijne nauwgeregelde verplichtin gen te voorzien, eene som van 35.000 frs moet worden toegelegd bij de 30,000 frs waarover het jaarlijks beschikt. Dit alles te samen gerekend, wordt er ieder jaar aan den openbaren onderstand in Aalst, ongeveer 230,000 frs besteed, waartoe de stadsgelden voor 125,000 frs bijdragen. Deze uitgave, gevoegd bij de bekostiging van het volksonderwijs, vorgt van de Stad meer dan het derde deel van hare jaarlijksche gewone be grooting die de som van 670,000 frs bedraagt. Bewijzen deze eenige cijfers niet hoe het Gemeentebestuur bezorgd is voor de behöeftlgen De noodzakelijkheid van al deze gel den vergt van de welstellende burgerij zware belastingen. Dit is het onvermijdelijk gevolg van den toestand onzer Stad waar de bevol king in groot getal tot den werkmans stand behoort en waar het inkomen der liefdadige gestichten zeer ontoereikend is. Menige andere Stad, van gelijk belang als Aalst, heeft grootere rijkdommen in hare Godshuizenen wordtniet gepraamd tot zulk aanzienlijke tusschenkomst in het Armwezen. Het Staatsbestuur zou deze verschil lende toestanden dienen in te zien, en in de verdeeling van hot bijzonder fonds gesticht om de Gemeenten ter hulp te komen in hunne steeds vermeerderende lasten, zou het als grondslag dezer ver- deeliDg niet alleen het getal der bevol king, maar nog hot bedrag der uitgaven voor armwezen en openbaar onderwijs moeten aannemen. En nu, sturen wij onze beste geluk- wenschen aan de hiér tegenwoordigo prijswinnaars voor reinheid en druk ken den wensch uit dat de behoeftige inwoners dezer Stad zich meer en meer zouden overtuigen dat het geluk en welstand van hot huisgezin grootendeels afhangen van de voorzorgen tot het behouden der reinheid. Luidruchtige toqjuichingen.) celui de l'impunité, ne vous y trompez pas. Cette cessation subitte de célébrer notre fète a done dü m'étouner. Quant a ce que vous me demandez de mes pouvoirs, je n'en ai point. La Force établit nos Lois dans ces pays c'est au bout de l'épée que nous vous avons ap- porté les droits de l'homme la Répu- blique a cru depuis qu'elle devoit confier a ses déffenseurs la haute police. Si vous ne connaisscz point cette Loi, je vous la ferai parvenir, je l'ai envoyé ehercher. C'est sans doute de la nullité de mes pouvoirs que vous avez cru pouvoir tirer r> la conséquence que vous ne deviez point répondre a ma question touchante la cé- rémonie de l'Arbre de la Liberté vous appx'endrez un jour si j'avais ce droit. Au reste, je vous prie de vous persuader aussi que l'oreille d'un soldat, d'un Répu- blicain, ne se prete a écouter les calom- nies des pervers, ni la feinte sublimité de sentiment de l'hipocrite. - Salut et Prospérité a la République, Le Commandant de la place, - DASTIER. Al Fransche bluf, zoo men ziet Denzelfden dag ontving de Municipaliteit een anderen brief, waarvan den inhoud volgt Liberté. Egalité. Fraternité. A Bruxelles, le 12 Germinal l'an 3 de la République, une et indivisible. De liberalen zijn kwaad men heeft met cijfers bij de hand doen zien al wat de katholieken voor den landbouw ge daan hebben, terwijl zij nooit iets voor den boer deden. M. Vandervelde zelf erkende het, en verweet aan zijne goede vrienden, de liberalen, aartsvijanden te zyn van den boerenstand. Zulke grove waarheden van zijne beste vrienden moeten hooren is toch nog al erg. Ook trachten zij aan de zaak nen draai te geven de katholieken onder steunen de boeren uit politiek Zij stel den voor dat de Staat alle toelagen zou weigeren aan de Boerenbonden Ja maar, 't is juist door die Boeren bondenzoo mild door den Slaat onder steund, dat de boerenstand zoo verbeterd is. 't Is hetgeen de katholieken in hunne redevoeringen deden uitschijnen. Wie zou durven beweren dat die toestand niet merkelijk verbeterd is sedert een twintigtal jaren Mannen, gevestigd op den buiten, bekennen het zonder omwe gen en aan hun woord mag toch meer geloof gehecht worden dan aan dit van sommige liberale politiekers, die nooit op den buiten komen dan. in den kies strijd. In alle geval, iemand die onpartijdig de kwestie volgde, moest onvermijdelijk tot deze dry besluitselen komen 1° Dat de liberalen altijd den boeren stand hebben tegengewerkt nu nog klagen zij dat men te veel voor de boe ren uitgeeft. Geldverbrasseryklaagt M.Giroul 2° Dat de katholieken de ware vrienden van den landbouioer jaarlijks geven zij meer en meer uit voor de landbouw belangen, de cijfers bewijzen het, en socialist Vandervelde bekent het in volle Kamer. 3° Het groot nut van de vrije Boe renbonden. 't Is door hen dat de boeren veel bekomen hebben en nog zullen be komen'. 't is dus hoog tijd dat sommige land bouwers, die van den Boerenbond niet willen weten, hunne dwaling inzien en nut trekken uit die schoone instellin gen, door de katholieken tot stand ge bracht en zoo mild door het Staatsbestuur ondersteund. Aanwerving van het treinper soneel. In September aanstaande hebben een Vlaamsche en eeu Fransche wedstrijd plaats,elk voor het aanwijzen van 35 candidaten tot de bediening van wachter. Voor de voorwaarden, zie de plak kaarten, in de spoorwegstatiën aange plakt. - Les Représentants du Peuple prés les armées du Nord et de Sambre et Meuse, a la Municipalité d'Alost. Nous sommes instruits, Citoyens, que vous avez cherché a accréditer le faux bruit que nos troupes avoient été battus du cöté de Cologne, en ne faisant pas célébrer Decadi dernier, comme a l'ordi- naire la fête de la Liberté et lorsquc le Commandant vous a deraandé la cause de cette interruption, vous avez osé lui répondre que cela ne le regardait pas. Ignorez-vous que la haute police appar- - tient aux commandante des places et qu'ils ont le droit de rappeler a leur devoir les municipalités qui s'en écartent Cette conduite de votre part nous enseigne jusqu'a quel point nous pouvons compter sur votre civisme, mais il est juste de vous entendre avant de prendre une me- sure définitive a votre égard et nous attendons vos moyens de défense contre l'accusation formelle portee contre vous. SERET. Ondanks alles, bleef de overgroote meer derheid der bevolking het voorvaderlijk geloof trouw en wars aan alle nieuwmo dische instellingen. Zelfs de gemeentebe dienden weigerden op den decadi de drie kleurige vlag uit te steken, en 't bevel om de Fransche cocarden te dragen, was eene doode letter II est scandaleux que trés peu de personnes s'y conformentluidde het slot van een verslag door de krijgsover- heid opgesteld. Woensdag voormiddag vergaderden de Rechterzijden van Senaat en Volks kamer ten einde het Ministerie te aan- hooren in zake van legerhervorming. De loting wordt afgeschaft om een einde te stellen aan misbruiken. Goed maar als die misbruiken dan met geene andere soms nog aanstootelykere wor den vervangen, 't Is te vreezen. Een zoon per familie zal den ransel moeten opnemen. Jaarlijks geven heden daags 15400 familiën een zoon die kan ingelyfd worden De vrijwilligers zullen hun broeders vrijmaken Do familiën alleen die nog geen zoon hebben geleverd, zullen onder de toepas sing der wet vallen, 't is te zeggen, zullen een zoon moeten leveren. Dit zal een tekort leveren gedurende een drietal jaren. En eens het tekort verdwenen, zal de diensttijd kunnen verkort worden. De Priesters en de Kloosterlingen toe- behoorende aan een orde door de geeste lijke Overheid erkend, de leerlingen- onderwijzers, zouden vrij van dienst zijn. Do lichting zou gebeuren met Mei en de onderbrekende verlofgangen zullen verdwijnen. De milicianen zullen zes jaren tijd hebben om binnen te gaan. De dienstplicht zou verminderd wor den van 13 tol 9 jaar. Wat de plaatsvervanging betreft, stelt het Ministerie niets voor en laat aan de Rechterzijden er over te beslissen. Wat men er dan ook van zogge, 't zal weèr eene verzwaring der militaire lasten zijn. Het stelsel van een zoon per familie wordt hier met een kwaad oog aan schouwd 't zal, in vele gevallen, de deur openen aan schreeuwende onge rechtigheden, zoo denken er velen over en wij ook. De tekst van wetsontwerp dat komt meêgedeeld te worden ver sterkt onze meening. De Katholieke Vereeniging van 't Ar rondissement van Gent vergaderde op 2 Juli en met het oog op de legerhervor ming werden de 3 volgende punten ge stemd 1° Dat de Vereeniging, aanstonds nadat het ontwerp tot verandering onzer militaire wetten gekend is, buitenge woon zal worden bijeen geroepen. 2* Dat ook, na het aanbod van bedoeld ontwerp, al de katholieke vereenigingen des lands bijeen geroepen worden, om over het ontwerp oordeel te strijken. 3° Dat de wensch tot het bijeenroepen van alle Katholieke Vereenigingen, dadelijk aan de Federatie dezer vereeni gingen zal toegestuurd worden. Wijs besluit dat, wij hopen het, overal door de Katholieke Vereenigin gen zal bijgetreden worden. Die Vlaamsche koppigheid zou gewroken en do ingeboren vrijheidszucht der Aalste- naars in het vervolg nog scherper op de proef gesteld worden. De Republiek be- sloot door een groyenden boom te doen vervangen den Vryheydsboom in deeze commune geplant en die schynt vergaen te zyn. De plechtigheid geschied de op den 30 Ventose Jaar III. Heel de stad werd in rep en roer gezet de politie commissarissen, vergezeld van trompetters, kondigden in de straten de planting aan het belfort was behangen met wimpels, stof en zijden linten op de torenspits prijkte de roode slaapmuts van Marjanne de wykkapiteins waren, met hunne vaan drigs en weerbare mannen, verplicht op straf eencr boet aan den stoet deel te ne men er was muziek, vuurwerk, verlich ting, dansfeest, en wat meer edoch,buiten de stadsbedienden en de schoolkinderen, bleef do bevolking onverschillig en vreemd voor die potsierlijke vertooningen. Tijdens den opstand der Boeren (Jaar VII), door de Franschen met den naam van Brigands bestempeld,bleef de «Vry-staeck» op onze Groote Markt ongedeerd, terwijl hij nochtaus op veel andere plaatsen neer gehaald en uitgerukt werd. Ter herdenking van dit feit deed het bestuur eene koperen gravuur maken om aan het hoofd te stellen zijner brieven die plaat verbeeldt den vrijheidsboom, met do republikeinscbe muts in de kroon, in het verschiet de torens der stad en eenen kraaienden haan langs

De Denderbode | 1909 | | pagina 1