JUBELFEEST Guldensporenslag. Nieuws uit Kongo. Kerk der Theresianen. Rubens-Cantate. Kermis Aalst. Allerhande nieuws. Ais gij hoesl of heesch zijl,«i van den heer baron de Kerchove d'Exaerde, Gouverneur onzer Pro vincie van Oost-Vlaanderen. Dynsdag jl. vierde men te Gent het Zilveren Jubelfeest van den achtbaren heer baron R. de Kerchove, onze Gouverneur. Na de zitting van den Provincieraad be gaven zich de Provincieraadsleden naar het groot salon van het provinciaal hotel, waar reeds de Oud-provincieraadsleden en de Arrondissementa-kommissarissen vergaderd waren om hulde te brengen aan den heer Gouverneur, welke voor de 25® maal den zittijd van den Provincieraad kwam te openen. Mad. de barones de Kerchove d'Exaerde woonde met een drietal harer kinderen de plechtigheid by. De heer De Riemaeker, Voorzitter vad den Provincieraad nam de eerste het woord in naam van dien Raad. Hy dankto Mad. de Kerchove d'Exaerde de uitnoodiging van het Komiteit te hebben willen aannemen. Hij sprak vervolgens van de ontelbare diensten door den heer Gouverneur bewe zen, en zegde dat hij een groot voorbeeld heeft gegeven aan de hoogere standen door zich met hart en ziel toe te wyden aan de openbare belangen. In 1872, trad Hy in 't bestuur als Bur gemeester van Woubrechtegera, in 1878 werd hij Provincieraadslid verkozen door 't Kanton van Sommergem, Lid der besten dige Deputatie in 1882 en in 1885 Gouver neur benoemd. Onvermoeid was hy werkzaam, ver vulde nauwgezet zyne plichten en verwierf door zijne kennissen, zijne toewijding en minnelijken omgang de bewondering en achting zijner kollegas en zijner bestuur den (Toy.) De Leden en Oud-leden van den Provin cieraad en de Arrondissements-kommissa- rissen bieden U. heer Gouverneur, uw borstbeeld aan in wit marmer gehouwen door eenen Vlaamschen kunstenaar, als blyk van onze genegenheid en onze bewon dering. (Toy.) God beware U voor uwe familie en voor Vlaanderen. De heer R.Eernan.in naam der besten dige Deputatie, bracht hulde aan den held van 't feest, als een toonbeeld van bestier der welke er zich vooral op toelegt in bestuurzaken de misbruiken te voorkomen en zo uit te roeien, als een overste van har- telijken omgang. Hy drukte den wensch dit hem nog vele jaren aan 't hoofd der Provincie te mogen bewaren. (Toy.) De heer Begerem sprak in 't Vlaamsch in naam der Oud-provincieraadsleden Heer Gouvorneur, Dit feest is een feest van bewondering en achting voor een leven van toewyding en bewezen diensten. Uw verlangen was den bloei der Pro vincie te bevorderen en haren voorspoed te bewerken en ge wildet dat ten uitvoer brengen. Ge zyt daarin gelukt. Dat verdient hulde en het bewijs dier hulde is dat borstbeeld dat aan uw huisge zin, aan uwe kinderen, klein-kinderen en achter-kleinkinderen moge herinneren hoe zeer UEd. aller achting en genegenheid hebt verworven. (Toy.) Mevrouw, ik kan niet nalaten, u de trouwo echtgenoote, ook onze gelulcwen- schen te sturen gy waart het die in de moeilijke oogenblikken uwen echtgenoot, den achtbaren Gouverneur opbeurdelaan uook onzen dank. (Toy.) De heer Gouverneur, zeer getroffen? en bewogen, dankte allen. Hy herinnerde drie afgestorven Raadsleden De Raedt, Mussely en Libbrecht, gewezen Voorzitter en brengt hulde aan hunne nagedachtenis. Hij dankt de heeren De Riemaecker, Eeman en Begerem, en wenscht den beeld houwer Minne geluk die zoowel zyne trek ken heeft weergegeven. Dat borstbeeld zal een kostbaar aanden ken blyven voor de zynen, in wier naam hy ook dankt. Om 2 uren had een feestmaal plaats in de Handelsbeurs. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Steendorp den E. H. Van de Putte, onderpastoor te Oost- Eekloo. boven, in eenen wimpel, leest men H est reslé intacten onderaan en Brumaire an VII. Maar de Aalstenaars loerden op het gunstig oogenblik om te toonen dat het zinnebeeld der uitheemsche Vryheid hier zoomin als elders op zijne plaats stond... En in den nacht van 6 op 7 Frimaire Jaar X werd den Boom van zijne takken beroofd en gedeeltelyk vernietigd Luister hoe de Franschgezinde maire in verbloemde woorden de vernietiging overbriefde Liberté Egalité. Alost, le 7 frimaire an 10. Le Maire de la ville d'Alost au pré- fet du Dept de l'Escaut, a Gand. Vous apprendrez avec autant de sur- m prise que d'indignation le crime qui vient de se commettre la nuit dernière sur l'arbre de la Liberté de cette ville. Vous n verrez par le procés-verbal ci-joint et n dressé par le Commissaire dc Police de cette ville que des malveillants sont n parvenus malgré la garde qui n'en est pas eloignée a en arracher les bran- ches avec force sans qu'il paroisse cepen- dant qu'on y ait emploié des instrumens tranchantes. Justement indigné de eet attentat, je mo suis empressé de faire une proclamation aux habitans de cette ville avec une promesse de six cent francs pour ceux qui m'en decouvriront m ou l'auteur ou le complice. O Julidag O Leievloed Hoe gloeit ods hert, hoe stroomt ons bloed, Zoo dikmaals gij herleven doet Der vrome vaderen heldenmoed Ten Guldensporenslag O bloedigdagend morgenrood, Dat Vlaandren's vrijheid al te snood Versmacht in kerkernacht en dood Ontgaaft en opwekt, eeuwen groot, Gy, Guldensporenslag Trotsch waant de Fransche dwingeland Voor eeuwig staan op 't Noordzeestrand - Mijn lelie en mijn macht geplant Is 't waar Is 't waar, Kerlingaland Spreek, Guldensporenslag Daar zweren duizend helden Neen 't Luidt storme door 't verbeurde leen I Verkroppend smert en spijtgeween Vaart gilde- en riddervolk naastéén Ten Guldensporenslag Harop Een kruis En weg in 't veld 't Wykt al voor bijl- en knotsgeld De Lelie knakt, in 't bloed geveld En sporen raapt de Vlaamsche held Ten Guldensporenslag Dan rees een reuzig zeeggebrom Dan voerde, by bazuin en trom, Verlost de dankbaar heldendrom Zyn gulden buit naar 't Heiligdom, Na Guldensporenslag Der vaderen God in de edele vlag Te mond, te vuist' hun goedendag Zoo 't vrije nakroost groeien mag In 't zoenen van uw zonnelach, O Guldensporenslag A. Dierick. Onze Tijd). Tuin- en Landbouw. Groenten en fruit op de Engelsche markt. Zij die zich mot den uitvoer naar Engeland bezig houden of hun afzetgebied willen vergrooten, zullen goed doen kennis te nemen van een boekje, dat door een lid van de Neder- landsche kamer van koophandel te Londen, in het algemeen belang ver spreid wordt. In dit werkje worden behandeld en uigelegd de Engelsche markten met adressen van handelaars, de vruchten-, groenten-en bloemenhandel, de stoom bootverbindingen, Engelsche mateD, gewichten en geld, post en telegraaf, den uitvoerhandel zelve, het aanknoo- pen van betrekkingen, doen van aanbie dingen en het inwinnen van inlichtin gen, het werken, het ontvangen van gelden, in een woord alles wat den uitvoerhandel kan nuttig zijn. Dit boekje is te bekomen in de Neder- landsche boekhandel, St-Jacobsmarkt te Antwerpen. Het weder. Altijd blijft het slecht weder voortduren, de eene regen vlaag verwacht de andere niet het is killig ccn oprecht baarnisweer. Onze ker misfeesten zyn er, om zoo te zeggentotaal door mislukt. In 1752 had men het zelfde regenachtig weder te betreuren. Onze Nieuwerkerksche Kronykschryver, teekende aan Desen somer heeft redelyk fraey ge- weest tot den hooytyd, tot dan heeft het wederom beginnen te regenen soo dat het hoye groote moeyte heeft gehad, voorders altyd regenen soo dat de augt heeft geduurt tot den 20 Augt. 1755. Augt? Desen jare heeft het x den schoonsten graenougst geweest die in veele jaeren heeft geweest, maer in den vollen kooren ougst ist gaen regenen en heeft dry weken geduert. soo dat meest alle 't graen geschoten is en de tarwe is bijna alle geschoten nogtans alle middelen gebruikt van keeren en stuyken en die te pikken bleef staen n schoot alle die omtrent d'aerde lag, waer door d'oude tarwe is opgeslaegen van 17 a 18 tot 27 a 28 op eenen merktdag. Den regen heeft gecontinueert tot den 13 7bre soo dat d'haver en boekwey bynae gerot is. De peerden hebben van op het leste van Augt ledig gestaen tot den 13 7bre - van alsdan tot den 28en dito heeft het schoon weder geweest en dan al weder- om grooten regen. 1766. July Desen somer heeft in den beginne droog geweest, maer van in Mey heeft het altyd nat geweest soo dat er veel saet geschoten is en altyd nat tot in 't laetste van Augt dan heeft het soo schoon weder geweest sonder eens n te regenen. Onze voorouders werden dus door den weêrmaker niet beter bedeeld dan wy. Au reste, Citoyen Préfet, vous pouvez ètre persuadé que je ne negligerai rien pour parvenir a cette decouverte, afin que ce crime quoique desavouó par la partie saine des habitans ne reste pas sans une punition exemplairo. - Je vous salue. Denzelfden morgen verscheen op de muren dor stad de volgende proclamatie Borghers In den tydt dat een wys en rechtveer- digh Gouvernement den vrede gegeven heeft aen zyno kinderen, komt zig een schelm stuck te bedryven op het zinne- beeld der vryheid, het welke tot alhier behoedt hadde geweest tegen de aenslae- gen der quaedwillige, en zelfs tegen die ii der Brigands in 't jaer zeven, schelm stuck, hetgone alle goede Borghers niet als met de grootste verontwaardinge i» konnen aenschouwen, en het welke van t geenen anderen kan worden uytgewerekt n als van wanschepsels onweerdigh van den naem van Borgher en Franschman, met een woord van een monster, aen den welken alle de onheylen, de welke (Joor deezen boozen aenslag de stadt bedreygen n de crimineele armen niet hebben konnen wederhauden. n Ik hope dat alle goede borghers myne verontweerdinge en myn gevoelen zullen mededeylen, ende met my zullen mede- werken om den daeder van dit schelm- De peis van minister Renkin. De heer volksvertegenwoordiger Carton de Wiart, heeft eenen brief ontvangen van M. Renkin, die den 1 Juni uit Kongo ver zonden werd en waarin het volgende voor komt Alles gaat hier goed. Groote hitte ver moeinissen slechte nachten door de warm te, doch geene koortsen. De reis door Kongo is uiterst belangwekkend dage lijks ga ik om met negerhoofden met pluimen in het haar en veelkleurige lsleedy of in het geheel niet gekleed. Zij komen dansende, zingende en begeleid door een oorverdoovend muziek, vuil en tevens schilderachtig naar de vergaderplaatsen. De moeite hier door do blanken gedaan, is overgroot, en zal nog toenemen welke schoon e taak, en hoe wel hebben ze gedaan die te ondernemen. Sedert Zaterdag varen wij op de Kasaï, een breeden stroom, met eilandjes doof- zaaid, waarop nijlpaarden leven, die weg springen voor de geweerschoten welke in hunne richting gelost worden. Krokodillen ziet men er niet veel. Op die eilanden leven arenden, pelikanen, ibissen en reusachtige witte vogels met eene kuif. Gisteren zijn wy naar de schoone zending der Jesuïten geweest te Wombali, aan de monding van de Kwango, die 1500 meters breed is. Daar zijn reeds drie kristene dor pen en verscheidene dorpen van inlanders. Al die lieden komen onderling en met de zendelingen goed overeen. De reis naar Wombali werd gedaan met de stoomboot ITainaut. De heer noch mevrouw Renkin zijn sedert hun verblijf in Kongo een oogenblik ongesteld geweest door het hard klimaat van Kongo. Mevrouw Renkin wordt hier hoog ge waardeerd door hare minzaamheid de negers kunnen hunnen verbaasden blik van haar niet afwenden. De minister en zyne gade zijn vergezeld door den Z. E. H. Kanunnik Beilens, Dr Rodain, M. De Jongh, sekretaris en M.Van Damme, de inrichter der reis. Het bezoek aan de zending van Wombali was zeer hartelijk Na de eer bewezen te zyn aan de statie, werden zij door de zen delingen ontvangen in het klooster dat door palm en banaanboomen en allerlei veld vruchten omringd is. 's Avonds werd een feestmaal opgericht, waarna de thee gedronken werd in de opene lucht, waarby de bezoekers wel wat last hadden van do moestieken. De bezoekers zyn op de stoomboot gaan vernachten, waar de minister 's anderen daags een ontbyt aanbood. Solemneele Octaaf en vollen Aflaat, ter gelegenheid van den feestdag Onzer Lieve Vrouw van Carmelusberg. Daarenboven Zijne Heiligheid den Paus Leo XIII verleent eenen vollen Aflaat, gelijk aan de Portiuncula, te winnen door alle geloovigen die na gebiecht en gecom municeerd te hebben, iederen keer dat zij de voormelde kerk zullen bezoekente be ginnen van 2 uren namiddag 15" Juli, tot Zonnenondergang van den 16" Juli, en er bidden volgens de gewone voorwaarden. Goddelijke diensten als volgt Donderdag, 15" Juli, ten 2 uren uitstel ling van het Allerheiligsteten 5 uren Lof. Vrijdag, 16" Juli, de eerste Mis ten 5 uren, de solemnele Mis ten 8 uren. 's Na middags, ten 5 uren, Lof, FranschSermoen en Te Deum. Zondag, 19" Juli, de eerste Mis, ten 5 uren, de solemnele Mis, ten 8 uren, 's Na middags, ten 5 uren. Lof en Vlaamsch Ser moen. - Uitvoering der Rubens-Cantate te Aelst. De 1® uitvoering die op 4 Juli, geene plaats heeft kunnen hebben uit oorzake van het slecht weder is verschoven tot Zondag- 18 Juli, de andere blijft vast- gesteld op Zondag- 11 Juli, (6 uren 's avonds). kaarten voprvoorbehoudene plaatsen, tot de uitvoering der Rubens-Cantate, die moest plaats hebben op Zondag 4 Juli laatst, zullen gelden voor diegene vastge steld op Zondag U Juli aanstaande. stuk te ontdekken, om door dien middel van deze stadt te keeren de uytwerkinge d van de rechtvcerdige gramschap van het Fransch Gouvernement. Den Maire, omme tot dit heylsaem a oogwitte geraeken, beloofd, eene beloo- ninge van zes hondert francs, aen den- gone ofte do gene die aen hem den daeder van dit schelm stuck zullen overdraegen n en belooft dat de naemen der aanbringers i) secreet zullen gehauden worden. E. VAN BOTERDAEL. Hier hebben we, bij tijdgebrek, onze opzoekingen in het stedelijk archief moeten staken. Zeker zal in het voortzetten van den arbeid (ondernomen met het oog op eene uitgebreide, zoo mogelijk volledige geschiedenis der stad Aalst onder het Fransch Schrikbewind) ons nog menige meldenswaardige bezonderheid over don Vry staak onder de hand vallen. Zeggen wij, in afwachting, dat de Vrijheidsboom hier ter Groote Markt voor goed verdween ten jare 1856, om plaats te maken voor het standbeeld van Nedcrland's eersten boek- printer. Velen onzer stadgenooten hebben dit eiken boompje gekend, er als kinderen rondom gespeeld en zich bezonder wel ver maakt met van tyd tot tyd eene goede partij steenen te werpen over de houten afsluiting, dit tot woede van champetter Van dor Weën, een oude Napoleonist, die daar rechtover in het Gebiehuizeken woonde. llorgeu Zondag 1 1 Juli, VAANDEL-INHULDIGING der menschlievende vereeniging van machinisten en stokers van den Belgi schen Staatspoorweg, Afdeeling Aalst. Programma Om 10,30 uren voor middag, Congres der ondergeschikte Agenten van den trekdienst Om 14 uren, vorming van den Stoet der Maatschappijen en vreemde Afdeelin- gen, Dendermondschen Steenweg en op tocht langs den Dendermondschen Steen, weg, Esplanadeplein, Statiestr., Statie plein, Albert-Liéuartstr., Kapellestr., Molenstraat naar 't Stadhuis Om 15,15 uren, ontvangst door de Geraeente-Overheid, redevoeringen en overhandiging van 't Vaandel door den heer Burgemeester Om 16 uren, hervorming van den Stoeten optocht langs Markt, Nieuwstr., Keizerlijke PL, Zonnestr Houtmerkt, Brusselschestr.Kerk str.Grooto Merkt Molenstr., Bisschopstr., Vaart, Nijver- heidstr., Statieplein, Koophandelstr., Denderstr. en uiteengang van den Stoet aan 't Lokaal der Coöperatief, Pieter Couckestraat. UITVOERING der RUBENS-CANTATE, om 6 uren. VUURWERK, om 10 uren, op 't Statie plein. De veldfeest op Dijnsdag in den Ca sino is ook mislukt geweest; het inkom geld ten voordeele van 't Bureel van Weldadigheid beloopt slechts tot frs. 58,80 dus tot het vijfde van een gewoon jaar. Geene ergerlijke baldadigheid of vecht partijen werden gedurende de Kermis dagen bestatigd. Ondanks het slecht weder lokte de Rubbens-Gantate talrijke vreemdelingen naar onze Stad hadden wij gunstig weder gehad, men zou, gelijk men ge woonlijk zegt, de Stad meegedragen hebheu. De weêrmaker heeft dus aan onze nceringdoenders groote schade doen lijden. ■wi Programma van 't Con- J,pA £iA, eert 't welk op Zondag 11 om '/2 ure» ten fig Kioske Groote Markt, zal ge- geven worden door de fan- faar der Pupillenschool, onder de leiding van M. Liesenborghs. 1. Hommage au peuple, marche, Fay at. 2. La jeune Mère, Berceuse, Schubert. 3. Bouquet des mólodies. Bizet. 4. Salut a Gand, Valse, Van Loo. 5. Aalst-Kermis Th. Liesenborghs Anlst en omliggende koopt uwe SCHOENEN bij C. Mallego, Groote Markt, 19, te Aalst, daar vindt men de bestkoopste der stad. Alle models en in alle pry zen. Bijzondere prijs voor uitver- koopers. Men aanvaardt alle reparatiën. Van het beheer van f**? Staatsspoorwegen is ver- schenen De kleine Reis- gids, voor 1 Juli tot 30 Sep- September 1909. Prijs 10 centiemen. Moord op een gendarm door eenen ontsnapte gevangene. Zeke ren Frans Van Bellegem van Belcele, die te Dendormonde in de gevangenis zat voor talrijke velodiefstallen, is uitgebroken en in 't bureel van den bestuurder gekomen, waar hy uit de schuif eenen met twaalf kogels geladen revolver nam en er meê de straat op kon vluchten. Eens buiten, verschool hy zich in een stuk grond, eenige meters van de gendar merie verwyderd. Het alarm werd gegeven en de brigadier Ullens en de gendarm Smet werden op hem afgezonden. De vluchteling hen ziende aankomen loste verscheidene schoten. De twee eersten troffen Smet in den arm en in de borst. De ongelukkige viel dood neêr. Zeven andere schoten gingen verloren, zoodat de brigadier gelukkig niet gekwetst werd. Andere gendarmen kwamen toegesneld, en dezen konden den bandiet vatten en hem terng naar de gevangenis brengen. Do vermoorde gendarm was slechts 23 jaar. Hij was geboortig van Zwijndrecht- Sl*-Anna en reeds op het punt, tot briga dier bevorderd te worden. Toen men den vluchteling onderzocht vond men in zijn bezit nog verscheidene revolverkardoezen en 300 fr. in bankbil jetten, die hij uit een der bureelen moet gestolen hebben, waarvan de beambte in verlof was daar had hy zich ook een vest en eenen hoed toegeëigend. Nadere bijzonderheden. De bandiet, Frans Van Bellegem geheeten, had eene straf van verscheidene maanden te onder gaan, wegens velodiefstallen. Door zyno werkzaamheden was hij in de gelegenheid geweest, het inwendige van het gebouw te leeren kennen en ook de ge woonten van het huis op de zondagen, zoo dat hij het beste oogenblik heeft weten te kiezen om zyn plan uit te voeren. Hoe hij echter uit zijno cel is geraakt, blijft vooreerst een raadsel maar men zag hem den muur beklimmen. Toen het alarm was gegeven, sprong hij naar beneden, in bet stadsraagazijn, waar het beroemde ros Beiaard van Dender- monde ommegang wordt bewaard. De agent Leessens, die dit had gezien, verwittigde de gendarmen en deze snelden, ongewapend toe. Daar zy zich niet spoedig genoeg den sleutel van het magazijn kon den aanschaffenklommen zy over de om heining. Zoodra zy den vlnchteling zagen, traden zij op hem toe, maar Van Bellegem begon onmiddelyk te schieten, met het gevolg dat men kent. Groot was de ontroering in de menigte, die midderwyl was toegesneld, ontroering, die nog aangroeide toen men buiten de herhaaldelijke schoten hoorde welke deden vermoeden wat drama zich daar binnen ontrolde. De andere gendarmen, die ten hulp wa ren gesneld, namen eerst het lijk van hun nen makker weg en naderden toen voet voor voet liet tooneel dor misdaad, de schoten van Van Bellingen beantwoorden. Een der kogels verbrijzelde ten slotte de hand van den bandiet, zoodat hy den revol ver moest laten vallen, en hij zelf bloedend ten gronde viel. Men bond hem en bracht hem weg, ter wijl de menigte riep. Doodt hem, den moordenaar Het scheelde weinig of men had hem gelyncht. Tot laat in den avond bleef de menigte ter plaats. Het werd bestatigd dat de moordenaar niet minder dan acht-en-ticintig kogelhar- doezen heeft afgeschoten. Kliuirhlijkelijliheid. 't Is de klaarblijkelijkheid zelve, want het volgende geval is op eenigo stappen van u voorgekomen, 't is dus bij der hand. Sedert meer dan drie jaren leed ik aan de nieren, zegde ons in Januari 1904, M* C. Lebon, 8, Hoogevesten, te Aalst, ik kon er niet meer van slapen, had zweetingen en stond altijd vermoeid en bedrukt op aanhoudend leed ik zoo aan hevige bedwel mingen dat ik eenen steun moest zoeken om niet te vallen, mijn water was troebel, ondanks al de genomen middelen en de ge volgde verplegingen veranderde mijn toe stand geenszins en ik werd oprecht onge rust, dan nam ik mijne toevlucht tot de Foster Pillen voor de Nieren verkocht in de Apotheek De Valkeneer. Zulks was myne genezing, want na vier dagen was ik reeds goed verlicht, en na een tiental andere dagen waren de pijnen verdwenen en zulks tot mijne groote tevre denheid. Den 28" Augustus 1907, zegde Me Lebon opnieuw Niet alleen voel ik niet meer die onuitstaanbare nierpijnen, maar sinds drie jaar en half dat ik de Foster Pillen nog gebruikte, heb ik nooit meer het kleinste ongemak of hinder gehad, mijne nierziekte was geheel en gansch genezen, 't Is dus een bewijs dat de Foster Pillen voor de Nieren teenemaal herstellen. De Foster Pillen voor de Nieren in hun groot werk vau bloedhersteller stillen de vermoeide leden en genezen ze stillekens aan, maken liet gekristalliseerde urinezuur week en ontlasten het lichaam van de ver giften, die de ziekte veroorzaken. De Foster Pillen voor de Nieren (eigen aardig merk) zyn verkrijgbaar bij alle apothekers 3 fr. 50 de doos of 6 doozen voor 19 fr. of vrachtvrij per post Engel sche apotheek van Ch. Delacre, 50. Cou- denbergstraat, Brussel. In 't belang uwer gezondheid eisch de echte doos met de handteekening James Foster en weiger alle namaaksels en onderschuivingen. D. A. 3. Een meisje vermoord te Neder- hasselt. De echtgenoote De Gelasse houdt op het gehucht Vogelenzang eene herberg, sinds haar man een drietal maan den geleden naar Amerika trok. De dochter van den veldwachter der gemeente, Mej. Octavie Van der Haeghen, 21 jaar oud, kwam alle nachten by vrouw De Gelasse slapen. Zaterdag morgend waren de geburen zeer verwonderd de deur gesloten zien. De veldwachter brak de deur open en vond zyne dochter verworgd in een bed liggen. In huis was alles overhoop ge worpen. Vrouw De Gelasse en haar jongste kind waren verdwenen. Zware vermoedens wegen op haar, als ook op zekeren G... met wien zij betrek kingen had. Nadere bijzonderheden. Volgens het geen blijkt uit de lijkschouwing zou Octavie Van der Haeghen met een stomp wapen den schedel verbrijzeld zijn. Thans verzekert men dat de verdwenene vrouw De Gelasse een zeer goed zedelijk gedrag had Men veronderstelt thans dat vrouw De Gelasse schielijk zinneloos geworden is en den moord op de ongelukkige Octavie be dreven heeft in eene vlaag van krankzin nigheid dat het oudste kind zich vergist als het zegt dat zij een onbekenden man en en eene vrouw in huis gezien heeft en dat de moeder zelf het ziekelijk kind, waaraan zy zeer veel hield, medegenomen heeft, zonder dat het oudste, bevreesd en ver dwaasd moeder herkende. Vrijdag avond was vrouw De Gelasse uitgenoodigd geworden zich naar Aspelare te begeven van waar zij denzelfden avond terugkeerde. Rond middernacht ging men aan hare deur aankloppen. Zij opende een man en eene vrouw traden binnen en enkele minu ten later ging zij andermaal weg met deze personen. Sinds dien heeft men haar spoor verloren. In den nacht van dinsdag tot woensdag ontwaakte de oudste dochter van De Gelasse en begaf zich naar de slaapkamer harer moeder. Zij ontwaarde eenen man die bezig was met juffer Van der Haeghen te verstik ken. Deze had eene touw omheen haren hals gewonden. Het meisje werd uitgenoo digd terug slapen te gaan. Korten tijd nadien kwam de onbekende vrouw haar tweejarig zusterken terug halen. In hetzelfde bed bevonden zich ook nog andere kinderen, waaronder een van 7 maanden oud. De man en de vrouw zyn vertrokken met liet tweejarig kind. De oudste dochter heeft vervolgens haar zustertje genomen van 7 maanden en ver gezeld door een ander klein zustertje, is ze bij hare grootmoeder gegaan, wonende te Aspelare, 15 minuten verder. Den Vrijdag avond had men den' man en de vrouw rondom het huis van het drama zien rondzwerven waai" zij nog rond mid dernacht gezien zyn door eenen man die naar de markt giog. Om 3 ure 's morgends moesten de man en de vrouw deze laatste het kind dra- m gend voorbij eenen werkman gaan dio in een bosch werkt. Zy maakten eenen W omweg om hem te vermyden. fg Later werden zy ontmoet op den weg van Heldergem naar Burst. De man was zoo ft wat 10 minuten voor hij nam te Burst 0 den eersten trein voor Gent. A Een wielrijder die de geheimzinnige per sonen achtervolgde, ondervroeg de vrouw, M doch vaststellende dat zij de vrouw niet k was van de Gelasse, bekommerde hy er g zich niet weinig verder om. itt Uit do verklaringen der geheimzinnige r vrouw, onder andere,van den statieoverste, blykt, dat ze Georts heet, vrouw Camus, j'1 geboren te '^Sint-Antelinckx bij Nederhas- r selt, dat ze te Gent woont op de Lieven i Bauwensplaats en dat haar man eenige js dagen geleden uit Kongo zou teruggo- in komen zijn t Ze is met den trein van 3 uren terug j naar Gent gekeerd. I( Het gedrag der echtgenoote De Gelasse, il die men vermoedt gedood te zijn in eene |i hinderlaag, was vry van alle verwytselen. I Men is meer en meer overtuigd dat er j hier spraak is van eenen kinderroof, en dat de plichtigen, gedood hebben om de getui gen te doen verdwijnen. Later. Eene aanhouding. Woensdag avond liep het gerucht dat vrouw i Do Gelasse vermoord teruggevonden werd in een klaverveld te Herzele haar kind lag dood naast haar, zoo zegde men. Dit nieuws bracht groote opschudding te j weeg, doch is onwaar. Donderdag namiddag is vrouw Camus van Gent geconfronteerd met talryke per sonen van Nederhasselt en met den statie overste van Burst. Allen hebben haai- her kend, als zijnde de goheimzinnige vrouw die men zaterdag te Burst gezien heeft met een kind. Ondanks dat, loochent de vrouw ten stel ligste zaterdag te Burst geweest te zijn. Ondervraagd door den heer onderzoeks rechter Verhuist over haar kind, zegde zy dat zi.i gereed was om het naar Oudenaarde te dragen, doch dat zij liet aan de statie te Gent aan eene vrouw heeft gegeven, wier naam zij niet kent. Vrouw Camus werd daarna opgesloten in het gevang van Oudenaarde. De abonnenten van deze gazet die zich zwak en uitgeput gevoelen, en dezen welke lijden aan bloedloosheid, kloppingen, nevralgies of ruischon der ooren, zullen in weinigen tijd eene volmaakte gezondheid terugvinden, indien zy hunne toevlucht ne men tot de ijzerhoudende Pil van Dr Ra- phaël, die tegen fr. 1,75 verkocht wordt in alle goede apotheken. De herzien ingsraad te Gent, zal eerst daags moeten onderzoeken of een policie- agent officier bij de burgerwacht mag zijn Sedert eenige weken namelijk zijn bijzondere agenten buiten den kader, by het policiekorps der stad Gent gevoegd. Regelmatig benoemd, zyn zij voorzien van de policiemedalie en hebben zij volmacht om processen-verbaal op te stellen voor dierenmishandelingen. Een dezer bijzon dere agenten is officier in een byzonder korps van de burgerwacht. De zaak is ter kennis gebracht van den herzieningsraad, als tegenstrijdig met de waardigheid en het gezag van het offioiersamfrjt. Vaste Cibils overtreft alle vleesch- extracten. Vraagt bij uwen kruidenier een pot 1/4 fr. 2,60. Naar aanleiding van het onderzoek in zake der dreigbrieven te Gent, wordt gemeld dat de aangehouden broeders Com- liaire zouden bekend hebben, zich aan geld afpersingen plichtig gemaakt te hebben. Gewoon zijnde goed te leven en thans in benarden toestand verkeerende, zouden zij Hartenstein hebben willen navolgen om geldafpersingen te plegen. Zoo zou een der broeders een brief aan den heer Nolson geschreven hebben, met het gevolg dat onze lezers reeds bekend is. Daardoor aan gemoedigd, volgden de andere dreigbrie ven. Edgard Comhaire zou ook de plaats aangeduid hebben, waar het geld van den heer Nolson verborgen was, en heel de som, min 10 fr zou er inderdaad terug ge vonden zijn. Wij vernemen uit goede bron dat de suikerij peën F.-C. JACOBS de beste zyn, en alle andere overtreffen. Op de foor van de Jamarlaan te Brussel, had een klein drama plaats dat gedurende eenige oogenblikken de aan dacht der wandelaars trok. Een kleine jongen liet, aan eene herberg om eenige centen te verdienen, eene witte rat kunstjes verrichten. Het diertje liep over zyne armen en schouders toen eens klaps de fox terrier van den baas binnen kwam. Deze laatste waarschuwde het ventje, zeggend dat zijn hond de eerste pry zen als rattenvanger had gewonnen. Nauwelijks was dit gezegd of de hond sprong toe en met een knap had hij de rat tusschen de tanden. Nu wilde de jongen den hond zijn kleine kunstenmaker ontruk ken, maar de rat beet den knaap zoo deer lijk in de hand, dat hy het uitschreeuwde. Eindelijk kon de baas den hond zyne prooi doen lossen, maar het was te laat. Hy had de rat reeds dood gebeten De policie had moeite om het verkeer te herstellen en met den gebeten joDgen naar eenen apotheker te gaan. De gemeenteraad van Schaarbeek heeft beslist dat de orgelbals voortaan ten 10 ure zullen moeten sluiten. De taks voor de bals is op 30 fr, gebracht. aan borst of keel, kinkhoest, asthma of influenza, neemt onmiddelyk de borstsi roop van Depratere, zy is zonder twijfel de beste borstremedie der wereld. Zy al leen is onfeilbaar en geneest altyd den he- vigsten hoest in eenige uren. Prijs 2 franken de groote flesch. Te be komen bij Od. Depratere, die overal ver zendt tegen postbon van 2,00 fr. (50 cen tiemen meer voor port), alsook te Aalst by de apothekers De Valkeneer en Callebaut,

De Denderbode | 1909 | | pagina 2