Donderdag 15 Juli 1909 5 centiemen per nummer 63,te Jaar 4171 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'l Arrondissement van Aalst. Goed gewroken. MOEDERHART! 't Vergunningsrecht. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. w Voor onze Landbouwers. DE DENDERBODE. Dit iilad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ndigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont* algen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-Goouens, Korte Zoutstraat, Nr 31 in alle Postkantoren des Lands. CDIQIIE HUUH. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 14 Juli 1909. Onlangs bracht socialist Terwagne, inden Stedelijken Raad van Antwerpen, erge beschuldigingen uit tegen de kloosterzusters en gasthuisnonnen in Klachten waren hem gedaan door eenen kostganger der Antwerpsche Godshuizen die in een gesticht was ge plaatst geweest en met naam Meulepas. Wie was die Meulepas en was hij wel te vertrouwen De heerRyckmaDs, katholiek Gemeen teraadslid van Antwerpen wilde dit ter weet komen en deed de noodige opspo ringen. En wat heeft hij ontdekt Weldra vernam hij wie en wat die Meulepas is, een allertriestigste perso- naadje ondor alle opzichten. Meulepas is eenvoudig een van die duizenden uitschotten der samenleving die men de wereld door aantreft. Die Meulepas heeft het grootste ge deelte zyns levens verbleven in gevan genissen, gestichten voor zinneloozen en Kedelaarshuizen. Wie is in deze zaak nu de grootste schuldigen Is het Meulepas, neen die ongelukkige heeft zijn vjjf zinnen niet, er zijn vijzen aan los en dus niet te ?ertrouwen. Maar de ware schuldige is socialist Terwagne, die gretig, zoo maar seffens jjeloof hecht aan 't gene Meulepas hem m 't oor blies en dan aan die erge be schuldigingen in den Stedelijken Raad lucht gaf. Maar dit is niet te verwonderen, libe ralen, socialisten roode en groene zijn zoo gebeten op Priesters en klooster lingen van beide kunne, dat ze maar seffens voor coraptant alle beschuldigin gen aannemen zelfs de domste, zelfs de dwaaste. Alle verder onderzoek schijnt hun overbodig, 't is een Priester, 't is een fater, 't is een broeder, 't is een gast- uisnon, 't is een kloosterzuster en van dan af is er schuld. Nu dit vloeit onbetwistbaar voort uit i handelwijze van socialist Terwagne. En inderdaad socialist Terwagne ont ving de schriftelijke aanklacht van Meulepas op 2 Augustus 1908 en kwam er maar 9 maanden nadien, in den —(o)— 32e Vervolg. Gij hebt gelijk de gekseheeringen van Mercutio te vrcezen. Is het mogelijk een man als gij, die nooit iemand heb ge vreesd, zich aan zulke gevaarlijke visioenen overlevert Wat wil men er aan doen Men is zijne indrukken niet meester, men berede neert ze niet. In mijnen schrik heb ik bij tyds de tas niet kunnen nemen welke men my aanbood zij is gebroken men heeft de onderwijzeres onhandigheid beschul digd ik was plichtigcr dan zij. Ik ook, ik bad glazen en tellooren kunnen breken. Dit was geen visioen, ze kerlijk heb ik voor mij eene oude kennis gehad Dolorès, de moeder van Margare- tha, die ik op weinig behoorlijke wijze behandeld heb, zooals gij weet. Drommels ik herinner het mij, gij liet haar zoodanig aframmelen dat zij zes maanden tusschen leven en dood door bracht. Mijn beste vriend, gij waart voor onze negers nog minder lieftallig dan ik. 't Is mogelijk en ik poch er op. In alle geval, ondanks den vreeselijken blik welke de oude negerin mij by het opdienen gunde, heb ik niettemin smakelijk geëten. Ik wakker u aan my tot voorbeeld te ne- Gemeenteraad, meê voor de pinne, op den 9 Mei 1909. Waarom zoo lang gewacht om die klachten openbaar te maken Was het om inlichtingen te nemen over Meulepas Dit ware hem zeer gemakkelijk ge weest immers Meulepas was kostgan ger der Godshuizen en hij, Terwagne, is Gemeenteraadslid en Volksvertegen woordiger. Maar neen, dit was niet noodig; Meu lepas beschuldigde kloosterzusters en hij gaf toe aan den onverbiddelijken haat waarmee liberalen en socialisten tegen hen die 't geestelijk kleed dragen, behept zijn. Wij moeten er nogthans bijvoegen dat socialist Terwagne dadelijk bekende dat al wat de heer Ryckmans had voorge bracht de volstrekte waarheid is en Meulepas niet het minste vertrouwen weerdig is... Maar zie dat moest hij vroeger nage gaan hebben en dan ten minste zou hij zich zeiven de beschamende bekentenis hebben gespaard waardoor hij zich in de oogen van alle ernstige lieden belache lijk heeft gemaakt. En wie goed gewroken zijn, dit zijn de kloosterzusters, de gasthuisnonnen in 't algemeen De heer Francotte, gewezen minister heeft namens de onderzoekskommissie een verslag uitgebracht leidende tot het besluit dat ieder slijter van sterke of ge giste dranken in het klein jaarlijks aan het vergunningsrecht is onderworpen. Dit recht is verschuldigd voor elke slij terij het bedrag ervan wordt bepaald volgens de bevolking der gemeenten, geklasseerd in 5 verschillige reeksen, te weten 1. Van minder dan 5,000 inwoners 2. Van 5,000 tot beneden de 15,000 inwoners 3. 15,000 tot beneden de 30,000 in woners 4. 30,000 tot beneden de 60,000 in woners 5. 60,000 en meer, daarenboven rekening houdende van het patentrecht door de slijters het vorig jaar betaald. Het vergunningsrecht is betaalbaar op het oogenblik van voormelde aan- men en niet meer te denken aan deze onderwijzeres, welke gij nooit hebt gezien, die u niet kent en diensvolgens niets be paalds op uwe rekening kan inbrengen. Gij hebt gelijk ik wil dit als een slechten droom vergeten van morgen af zal ik er mij op toeleggen om de genegen heid der Engelschete winnen, al moest ik zeggen dat zij een bevallig mensch is. Gij zult echter niet gelukken is den smaak van den moester des huizes te vallen hy schijnt zeer mistevreden omdat ik u hier heb medegebracht en ik heb hem moe ten uitleggen dat uwe tegenwoordigheid hier onontbeerlijk was voor het nazicht der zoo verre achterstallige rekeningen. Indien mijn voorkomen den graaf niet bevalt, is dit uwe fout, senor vergeet gij met welke droevige, hartverscheurende boodschap gij mij des tyds bij hem hebt Ja, gij moest de zoogezegde overblijf selen zijner teerbeminde echtgenoote over brengen. Ach waarom was dit niet waar Thans zou ik geruster wezen. Ik dacht beter wraak te nemen met Eva te laten leven en ik heb eene dwaasheid begaan. Uw nederige dienaar heeft vruchte loos gepoogd u van dit gedacht af te krij gen, maar als gij eens eene zaak opgevat hebt, is het onmogelijk u rede te doen verstaan. Zoo eindigden altijd de gesprekken tus schen deze twee vennooten, en zij twistten onophoudelijk de misdaad, en niet de vriendschap, verbond hen. Van de arme gifte en vervolgens jaarlijks voor 1 Januari. Het is ten volle verschuldigd of wordt tot op de helft verminderd, naar gelang de opening of de overnemingder slijtery plaats heeft in den loop van het eerste halfjaar of na 30 Juni. Geen nieuw recht is eischbaar indien de slyterij wordt verplaatst in dezelfde gemeente of wordt overgebracht naar eene gemeente van gelijken of van min deren aard Wordt de slijterij naar eene gemeente van hoogeren rang overgebracht, dan is een aanvullend recht verschuldigd tot beloop van de taks bepaald voor de gemeente waar de nieuwe inrichting zich bevindt Erfgenaam, ondernemer of recht ver krijgende die met het houden eener bestaande slijterij voortgaat, is onder worpen aan al de verplichtingen waar toe iedere nieuwe slijter verbonden is. Neringdoeners welke eene nieuwe sly terij openen in een nieuw lokaal of in een huis dat voor anderen handel diende, betalen eenen taks van 300 frank, in de gomeenten tellende minder dan 5,000 inwoners 500 frank, in de gemeenten, tellende 5,000 tot beneden de 15,000 inwoners 600 frank in de gemeenten tollende 15,000 tot beneden de 30,000 inwoners 750 frank in de gemeenten tellende 30,000 tot boneden de 60,000 inwoners 1000 frank, in de gemeenten tellende 60,000 inwoners en meer. Aldus luiden de hoofdbepalingen van het wetsvoorstel dat nog velerlei wyzi- gingen zal ondergaan, wanneer het in de Kamer ter bespreking zal komen. Amendementen ingediend door de heeren de Ghellinck d'Elseghem e n Maenhaut. Art. 1 (nieuw). Artikel 2 der wet van 19 Augustus 1889, betredende het vergunningsrecht, wordt aldus gewij zigd Aan het gemeentefonds worden toe gekend le De opbrengst van het vergunnings recht, bij deze wet ingesteld 2e De opbrongst van de openingstaks, bij deze wet ingesteld 3e De opbrengst van de inkomende rechten op vee en vleesch. Zoolang de opbrengst van deze belas tingen niet een cijfer bereikt hoog ge- Paquita was er zelfs geen spraak geweest. Hare bevalligheid, noch hare jeugd troffen Pablo. Als ik ze huw, dacht hij, maak ik eene winstgevende zaak. Inderdaad, hij werd de wettige erfge naam van de zich reeds toegeëigende goe deren, welke sedert dat de kalmte terug in Sl Domingo heerschte, eene aanzienlij kere waarde hadden verkregen. Niemand zou voortaan het recht hebben hem te hinderen. Ook niettegenstaande den afkeer jegens zijnen medeplichtige betoond, wenschte hij vurig dat dit huwe lijk spoedig werd gesloten. Des anderendaags was 't Zondag. Jeanne was te ongesteld om op de bank te ver schijnen, welke de Merinvillo's in de hoog mis was voorbehouden Mejuffer Brown werd aanzocht er hare leerlingen heen te leiden. Deze Engelsche behoort dus tot den katholieken eeredienst vroeg Pablo die zich had voorgesteld de gravin de Sapin- court kerkwaarts te vergezellen. Lieve Hemel, gy stelt niet weinig vragen, antwoordde deze. Wat zy ook weze. katholiek of protestant, haar plicht is overal de kinderen te vergezellen, in de mis, op wandeling, kortom daar waar zy voor haar werk betaald wordt. Ik begrijp waarlijk de keus niet van Jeanne, zij die zoo moeilijk is, die zoo hoog met schoon heid en bevalligheid oploopt. Waarom dit schepsel genomen Hebt gij hare zonderlinge kleedy opge merkt, dit aardig geplooid kleed, dien noeg om aan de gemeenten toe te kennen een aandeel berekend tegen één frank vijftig centiemen per inwoner, wordt de som, noodig tot het voltallig maken van dat cijfer, afgenomen van de opbrengst der inkomende rechten. Art. 2 (artikel 1 van het ontwerp). De tabel te wijzigen als volgt Het vergunningsrecht wordt bepaald in de gemeenten van minder dan 5,000 inwoners, op 30, 45, 60 frank. 5,000 tot 15,000 op 40, 60, 80 frank. 15,000 tot 30,000 op 50, 75, 100 fr. 30,000 tot 60,000 op 75, 112-50,150 fr. 60,000 inwoners en meer, 100, 150, 200 fr. Art. 11. Het openingsrecht be draagt in gemeenten van minder dan 5,000 inwoners, 300, 400, 500 fr. 5,000 tot 15,000 400, 500, 600 fr. 15,000 tot 30,000 500, 600, 700 fr- 30,000 tot 60,000 750, 1,000, 1,250 frank. 60,000 inwoners en meer, 1,000, 2,000, 3,000 frank. 2e lid (nieuw). Wanneer een onroe rend goed, tot drankslijtery dienende, eene eerste maal is onderworpen ge weest aan do openingstaks, kan deze niet meer worden gevorderd voordat vijfjaren verstreken zijn. Art. 12. A. 3 te wijzigen als volgt De eigenaar, de vruchtgebruiker of de erfpachter betaalt, op het oogenblik der aangifte bij 1 van dit artikel voor zien, of ten laatste binnen vijftien dagen, het hierboven aangeduid mini mumrecht, onder voorbehoud dat een bijkomend recht kan worden geëischt ingeval zyn aanslag in de openingstaks hooger zou beloopen dan het recht over eenkomend met del2eklas van tarief B. Praetische wenken voor de maand Juli. 1. Onmiddelijk na het inoogsten der graangewassen zal de landbouwer de velden ontstoppelen, daardoor wordt het opschieten der onkruidzaden begunstigd en bekomt men er dus ook de vernieling in. 2. Zoo men schoone opbrengsten rapen begeert, is het noodzakelijk eene goede bemesting toe te passen. Derhalve dur- koddigen strooien hoed met breeden rand, welke een deel van haar aangezicht be dekt Waarlijk, men zou denken dat deze vrouw er vermaak in vindt zich nog leely- ker te maken. Beiden doortrokken het park in zijne lengte en traden toen het bosch in dat aan den vijver paalt. Alsof Pablo vreesde dat men zyne woor den zou verstaan, sprak hy eensklaps veel stiller. Zijt gij niet getroffen over zekere gelijkenis tusschen deze jufvrouw Brown en de eerste vrouw van den graaf, nicht Eva? De gravin liet den arm van haren gezel s. Mijn God Verliest gij het verstand, senor Mijne nicht, die de schoonste was van vele uren uit den omtrek, zou op dit wezen gelijken Hoe kunt gij zulk oordeel uitbrengen, gij die de arme Eva gekend hebt Bezie de gebrokene gestalte, dien waggelenden gang, die misvormde wezen strekken, die afstootelyke uitspraak aan uitgevallen tanden toe te schryven, maar in 's hemelsnaam, waar ontdekt gy de ge ringste gelijkenis met haar die ons allen zoo beviel Jeanne is bevallig, ik meen zelfs dat zij lief is, maar vergelijk ze eens met de eer ste gravin de Merinville Eva bezat prach tig zwart haar, wangen zoo frisch en roos kleurig, eene uitgekozene gestalte, een Hinken gang. Ik bid u, deel toch uwe in drukken aan Edmond niet mede in het ven wy de volgende scheikundige mest stoffen aanbevelen 300 kgr. superfosfaat, 150 k. chloor- potasch en 125 k. zwavelzuren ammo niak. Wij geven de voorkeur aan deze stik- stofvette omdat deze regelmatige en aan houdende werking van de ammoniakale stikstof de volledige ontwikking der plant begunstigd. 3. In lichte gronden, van voldoende vochtigheid voorzien, zal men spurrie zaaien, die als een uitmuntend groen voeder mag aanzien worden. Als bemesting zal men beir toedienen en daarenboven 500 k. superfosfaat, 400 k. kaïnite en 100 k. zwavelzuren ammoniak. 4. De tabakplanters zullen wel doen nu en dan een weinig ale too te dienen, aangelengd met regenwater. 5. Wij raden de landbouwers ten zeerste aan inkarnaatroode klaver (roode toppen) te zaaien, en om hierin te ge lukken, zal men per hectare 400 k. superfosfaat, 150 k. chloorpotasch, 75 k. ammoniaksulfaat toedienen. 6. Tal van landbouwers, hebben in een of ander graangewas, wortels ge zaaid in dergelijk geval is het volstrekt noodzakelijk deze eens goed te eggen en desnoods kan men nog 300 k. super fosfaat, 125 k. cloorpotasch en 125 k. ammoniaksulfaat aanwenden. 7. Om de hoeveelheid groenvoeder te vermeerderen, kan men gemakkelijk witten mostaard zaaien, die heel wel gelukt, als men tijdens het omploegen 300 k. superfosfaat, 150 k. chloor potasch en 125 k. zwavelzuren ammo niak gebruikt. J. Aidit. De slakken. Een vochtig seizoen brengt veel slakken voort dus dit jaar zullen die vraatzuchtige en vuile dieren meer woekeren dan b(j droge zomer3. Hoe die te bestrijden Een eenvoudig middel is het volgende men warmt koolbladeren tot zij malsch zijn men wrijft ze zacht in met versch vet, en men hangt ze tegen den grond op de plaatsen waar de slakken meest nestelen. Dit schadelijk gedierte is zeer verlekkerd op deze bladeren allen, die in den om trek zijn, komen erop af, en men kan ze dan gemakkelijk vernielen. Of wel legt men stukken pannen, steenen bloempotten, half rotte planken, of stukken boomschors op eenen vinger van den grond af. Daar schuilen ze gaarne onder, en van tijd tot tijd doet men dan eene kuisching. diepste zijns harten heeft hij voor zijne eerste vrouw eene innige genegenheid be waard en gij zoudt er hem ernstig mede kwetsen. Deze waarschuwing beviel Pablo. Mer cutio had dus gelijk Hij was aan hersen schimmen, aan begoochelingen ten prooi geweest Om de opgewondenheid van de oude dame te stillen, kuste hy haar eerbiedig de hand. Geef mij terug den arm en duid het mij niet ten kwade, sprak hij op smeeken den toon. Een dwaas gedacht is mij in het brein opgekomen en ik neem aan dat er tusschen deze waarover wij straks gewaag den, en do leermeesteres geen schaduw van gelijkenis bestaat. Eva die voorop was gegaan, was met hare kinderen eenigc minuten in de kerk gebleven, die de doodenakker omringde. Daar ook kwamen de herinneringen tal rijk in haren geest Zij kende al die plaat sen, tot het kleinste voetpad Thans worden de duurbare afgestorve nen in de schaduw van Gods huis ter aarde besteld Als men des Zondags de kerk verlaat, gaat men eenige oogenblikken op de grafstede nederknielen en voor de ziel oen vurig gebed ten Hemel richten. Eva was uiterst weemoedig. Alles, alles verscheen haar voor den geest hoe kwa men haar onwillekeurig de regelen te bin nen, gevloeid uit de pen van een onzer gekende dichters (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1