RUBENS-CANTATE TWEEDE UITVOERING STAD VAN AALST KERMIS 1909. op ZONDAG 18 JULI, ter Groote Markt, om zes uren stipt 's avonds. (1000) Duizend Uitvoerders (1000) EEN EN ANDER. Kieskrouijk. Allerhande nieuws. Voorbehoudene plaatsen aan fr. 1-00 bezondcsre Ingang door de Koop handels-Rechtbank, Kapellestraat. Men kan op voorhand Kaarten bekomen mits schriftelijke aaDvraag vergezeld door een Postbon van fr. 1-10 toe te sturen aan het Stadsbestuur. Bezondere Lokaaltreinen en Traras Aalst - Dendermonde—Lokeren om 21 u. 25 m.Aalst—Dendermonde—St. Nikolaas om 21 u. 25 m. Aalst—Sotte- gem om 22 u. Aalst—Oordegem om 21 u. Aalst—Assche om 21 u. 5 m. Belastingen. In Frankryk komt het Gouvernement voor 1908 niet min der dan 83 miljoen te kort en men voor ziet dat het toekomend jaar nog meer zal zijn. In Engeland vraagt het ministerie voor 750 miljoen nieuwe belastingen en de Engelschen teekenen verzet aan. In Duitschland zou men ook voor 600 miljoen frank nieuwe belastingen moe ten hebben, maar geen enkel van de voorstellen van het gouvernement wordt gestemd. De belasting op de erfenissen op welke de kanselier von Bülow rekende, is ook verworpen. 't Is overal al geld wat de klok slaat, en dat is allemaal voor leger en vloot. Hulde aan de belgische regeering. Maandag der verledene week, was er te Parijs eene vergadering van gezan ten uit verschillige landen, om het vraagstuk te bespreken der hulp aan vreemdelingen te verleenen. Do vraag was Vreemdelingen die in een of ander land in nood geraken, hoe ze geholpen Voor België, waren als afgezanten naar die vergadering gegaan, MLejeune, staatsminister en M. C.Van Overbergh, hoofdbediende in het ministerie. Vooraleer te scheiden, vergaderden de heeren eens aan tafel. Daar was de Fransche minister van buitenlandsche zaken hij sprak over het belangrijk deel welk Belgiën aan de bijeenkomst en in de bespreking genomen heeft, en hy zegde onder andere België kan klein zijn in oppervlakte; maar het is groot door zijnen handel, groot door zijne nijverheid, groot door zjjne verstandelijke ontwikkeling, groot door de diensten welke het aan de wereld bewijst, en de Belgische staatsminister, M. Lejeune, dien ik hier begroet, is een der weerdige ver- tegenw oord igers van dit groote Bel* genland. Belgiën alzoo hooren loven door een lid van het radikaal ministerie van Frankrijk, dat is geen alledaagsch feit, en het verdient dan ook aangestipt te worden. Ook een onweder. Jan Slaapmuts kwam em één uur 's nachts thuis. Hy ging naar zijn slaapkamer met een open paraplu en kreeg een bedser- moon van eerste klas. Wordt ge nu heel zotriep zijne teedere wederhelft zet dien paraplu weg en ga slapen. Zoodra het onweer over is, zei Jan. Zyn witte drukletters wenschelyk. Witte drukletters op zwart papier zyn vaak aanbevolen als minder ver moeiend voor de oogen dan zwarte let ters op wit papier. Deze kwestie heeft nog een praktische zijde, voortkomende uit de moeilijkheden, welke do papier industrie mogelijk zal hebben te over winnen. Bijna al het witte papier wordt uit houtpulp gemaakt en de voorraad van dit materiaal is niet overal onuit puttelijk. Ook zijn slechts twee hout soorten voor dit doel geschikt. Drukinkt weerstaat alle bleekmidde len in die mate, dat eens gebruikt papier voor de verdere fabricatie van wit papier nutteloos is. Het schijnt aannemelijk dat zwart papier veel goedkooper gemaakt kan worden dan wit papier, daar het van allen mogelijken rommel en afval zou vervaardigd kunnen worden, ook acht men het verkrijgen van een bruikbaren witten inkt mogelijk. Of evenwel dit laatste zoo gemakkelijk zal zijn, valt te betwijfelen. Zwart houdt op wit zooveel beter dan wit op zwart. Men ziet dikwijls voor beelden van witdruk in tijdschriften, vooral in het advertentiegedeelte, maar deze kunnen niet als proeven worden beschouwd, daar hier volgens een ge heel andere methode wordt gewerkt. (Maandbl. voor vervalsch.) Prachtig I Een nij veraar van St- Nikolaas-Waas schreef in het Ylaamsch aan het komiteit der Brusselsche ten toonstelling om zijne bjjtreding te doen kennen. Hij kreeg eene postkaart met tien centiemen gefrankeerd, alsof zij voor den vreemde bestemd was,en daarstond in hetFransch opgeschreven dat hy zich tot den algemeenen kommissaris der Hollandsche regeering in Den Haag moest wenden, die gelast was met de inrichting der Nederlandsche afdeeling. Terecht verontweerdigd, schreef de nyveraar terug dat St-Nikolaas de hoofd stad is van het Land van Waas, in Oost- Vlaanderen ligt en dus eene Belgische stad is, en dat hij bygevolg in de Belgi sche afdeeling wil tentoonstellen. Het uitvoerend komiteit heeft zich dan over zijnen misslag verontschuldigd, maar nog altijd in 't Fransch, en zond de gevraagde inlichtingen ook in 't Fransch De Brusselsche tentoonstelling is door milde hulpgelden van het gouvernement dus van alle Belgen, waarvan de Vlamingen de meerderheid uitmaken begunstigd. Het zou dus een plicht moeten zijn voor het inrichtend komiteit op Vlaam- sche brieven iu het Vlaamsch te ant woorden. Men ziet wel dat de Vlamingen nog altyd grieven hebben. Indien men het tiende deel, van den goeden wil, dien men beweert voor bet Vlaamsch te hebben, i:i praktijk stelde, die grieven zouden al lang verdwenen zijn. Er is een klein boekje, dat men de kinders aanleert en waarover men hen ondervraagt in de kerk, Lees dat boekje, dat de Catechismus is gij zult er de oplossing vinden van al de vragen die ik gesteld heb, van al, zonder uitne ming. Jouffroy. Het spreekmachieri en de wilde dieren. Men heeft te Berlijn in den dierentuin een spreekmachien voor de kooien der bewoners geplaatst om eens na te gaan wat die kerels er van zeggen van die wonderbare klappers en klan kers. Ziehier de uitslag De tijger rolde zich vergenoegd door zijne kooi heen bij het vernemen der muziek. De olifant zocht met zyne tromp in den hoorn van de fonograaf om den ver borgen zanger te vinden. De hert kon niet nalaten zelf geluiden te gaan uitstooten. De bruine beer bromde tevreden bij valsbetuigingen, De aap stak zyn arm in den hoorn om naar den voortbrenger der gehoorde muziek te tasten en knetterde tegen. De papegaai snaterde en riep tierde. Probeer eens Om het geld wordt er veel kwaad en misbruiken geduld. Drankmisbruik Het ontzettend toenemen van zenuwlijders en krank zinnigen is voor een groot deel aan de alcohol te wijten, en aan de daardoor veroorzaakte overspanning van het zenuwgestel. Prof. Bilbroth Van 40 °/o der 549 mannelijke krank zinnigen, die in 1889 in het gesticht te Weenen werden opgenomen, was de krankzinnigheid geheel of gedeeltelijk een gevolg van alcohol-verbruik. Prof. Forel. Dat onder de Turken betrekkelijk wei nig krankzinnigheid voorkomt, schrijf ik toe aan het niet of by na niet gebrui ken van bedwelmenden drank. Dr Castro. Provinciale kiezing te Hasselt. Triomf. De katholieken behalen in de kiezing, ter vervanging van wylen ridder de Corswarem, 5026 stemmen de libera len 2380 er waren 609 ongeldige stem men. De katholieken hebben 1322 stemmen boven de volstrekte meerderheid. De liberalen hebben 86 stemmen bene- j den het derde der uitgebrachte stemmen. AALST. —De uitvoering der Ru bens-Cantate deed zondag 11. eene ontel bare menigte naar onze Groote Merkt stroomen. Het getal aanwezigen willen schatten schijnt ons onmogelijk, zeggen wij slechts dat men zich verdrong tot zeer verre in de aanpalende straten. Wat de uitvoering der Cantate betreft daar willen wij meer bevoegde personen laten over oordeelen. Aandachtig werd er door 't volk geluisterd want ondanks die zoo talrijke menigte, die zee van volk,hoor de men schier geen gewoel. Het moest zeer in den smaak van 't volk vallen te oordeelen naar 't gejubbel en 't gejuicht die na ieder deel opgingen. Na de uitvoering wenschte de heer Bur gemeester den heer Gustaaf Pape, don orkestmeester, gulhartig geluk en over handigde hem, in naam, van 't stedelijk Bestuur, een bronzen kunstwerk, voor stellende het borstbeeld van Mozart. Pal men werden den heer Pape aangeboden in naam dor stedelijke Muziekschopl door M. De Hert, Schepen van Onderwijs, en door verschilligen in naam der maatschappijen en kringen van alle denkwijzen, die mede werking tot de uitvoering der Cantate had den verleend. BetOOging'. Gelijk wy het heb ben aangekondigd werd zondag 11., het Vaandel afgeleverd aan de Aalstersche Afdeelingen der menschlievende Vereeni- ging van machinisten, stokers en werklie den van den trekdienst aan Staatsspoor weg. De afdeelingen der andere gewesten en de maatschappijen waren talrijk opge komen. De stoet werd gevormd Pieter Couckestraat, nabij de Coöperatief, en be gaf zich naar 't Landhuis alwaar het Vaan del afgeleverd werd door den heer Burge meester M.-L. Gheeraerdts. De heer R. Moyersoen, Schepen, hield eene korte maar wel doordachte redevoering welke werd toegejuicht. Het fanfaarkorps der Pupillenschool 't. welk aan den stoet deel nam, beklom den kiosk ter Groote Merkt en liet de Brabangonne, het Vaderlandsch Lied, weèrgalmen. De stoet doorwandelde verscheidene straten en ging rond 5 1/2 ure aan 't lokaal der Pieter Coeckestraat, uit een. Automobiel-ongeluk. Zondag in den valavond trok de kleine Karei De Saedeleer, wonende Paddenhoek, spelende huiswaarts, toen hij op den Gentschen Steenweg door een automobiel werd over reden. Het slachtoffer werd met vermor zeld been opgenomen men zegt ons dat het onderdeel nog slechts met eenige vezels aan 't bovendeel gehecht is. De eerste zor gen werden toegediend door den genees heer Wauthier. Toestand geruststellend. De automobilist is zonder omkijken door gereden spijtig dat men zyn nr niet kent. Brandramp. Zondag avond rond 11 uren is brand ontstaan in het huis staande hoek der Varkensmarkt, en be woond door zekeren Marcoen, horlogie- maker en koopman-winkelier in kaas, worsten enz. De bewoners waren afwezig. Het vuur was geweldig en taste weldra de nevenstaande gebouwen aan. Het huis daar - neven bewoond door de Wed® Chavé, werd even als het huis Marcoen totaal vernield en er blijft niets meer over dan de zwart gerookte muren en puin met hoopen. Onze vrijwillige Pompiers waren ondanks de Kermisfeest spoedig ter plaats doch moes ten zich er by bepalen de verdere aanpa lende gebouwen te vrijwaren. De schade mag op 9 a 10 duizend frank geschat wor den, door verzekering gedekt. Het geheim van Nederhasselt. De broeders van vrouw Camus. Wij hebben de aanhouding gemeld van Camiel Geerts, photograaf en fruithandelaar, een broer van vrouw Camus, die men verdenkt van meèplichtig te zijn in den moord met kinderdiefstal. M. Verhulst heeft ook nog een aanhou dingsbevel afgeleverd tegen A. Geerts, leurder te Deynze, ook een broeder van Sidonie Geerts, vrouw Camus. De aanhonding van Camiel Geerts heeft te Ninove groote opschudding verwekt gansch de buurt stond in rep en roer en er was geen middel om in de Geeraardsberg- sche straat door het volk heen te komen. De fotograaf werd per koets naar de gen darmerie gevoerd, van waar men hem naar Oudenaerde overbracht. De grootmoeder van de kinderen De Glas is zaterdag met hare achtjarige klein dochter Madeleine, die ooggetuige was van den moord te Oudenaerde aangekomen om het opgelichte en teruggevonden kind af te halen. Het wederzien was hartroerend de grootmoeder weende van blijdschap en de kleine Madeleine liep aanstonds op haar zusterken toe, roepende: 't Is ons Zoëtje, ik herken haar aan het gelaat, doch aan hare kleeren zou ik haai' nooit herkend hebben Er dient opgemerkt te worden dat de kleine Zoë gansch in het nieuw gestoken was vrouw Camus had nog een ganschen hoop kleederen gekocht voor de kleine. Dit alles is in hare woning aangeslagen en is nu ter beschikking van M. Verhulst ge steld. Eene confrontatie tusschen de aange houden broeders Geerts en den bestuurder eener melkery, die hen in de statie van Burst zou hebben gezien bleef zonder uit slag. Onnoodig te zeggen dat al die gebeurte nissen te Nederhasselt het onderwerp zyn van al de gesprekken. Nu dat er reeds drie aanhoudingen gedaan zijn, houdt elkeen zich met de beruchte zaak bezig de eenige wensch is dat liet geheim nopens den moord en de verdwijning van vrouw Do Glas, zoo spoedig mogelijk opgelost worde. Men beweert dat Sidonie Geerts (vrouw Camus) bekentenissen zou gedaan hebben. Het lijk der vrouw De Glas, zou, zegt men, in don omtrek begraven zijn. Van deze geruchten is echter nog geene bevestiging gegeven. Een ander geheim. By bet geheim van vrouw De Glas komt nog een ander de taak van het gerecht bemoeilijken, Op bevel van het parket werden opzoe kingen gedaan om sporen te vinden van het kind, dat moest geboren worden toen Ca mus, de man der verdachte vrouw naar Congo vertrok. En men ontdekte de geboorteacte van een kind van het vrouwelijk geslacht, ge boren te St. Antelinckx op 29 October 1907- van Jan-Frans Camus en Sidonie Geerts. Maar daarentegen is er, ondanks de nauw keurigste opzoekingen nergens eene over ly densacte van het kind te vinden. Wat is er van dit kind geworden Is nu dit kind, zooals verleden week ge zegd is, gestorven, en heeft de moeder, om haren man niet te bedroeven, een kind wil len stelen of koopon ofwel is de misdaad van Nederhasselt het gevolg geweest van eene vroegere tot nu toe verborgen mis daad In die richting moeten nu ook opzoekin gen worden gedaan. Zondag heeft het parket geene ondervra gingen gedaan, maar maandag zijn zij met verdubbes den moed hernomen. Derde aanhouding. Octaaf Geerts broeder van vrouw Camus, fotograaf, wo nende te Deinze, is zaterdog morgend, om 4 uren, van zijn bed gehaald door de gen darmen. Een aanhoudingsbevel was tegen hem afgeleverd en hy is naar 't gevang van Oudenearde gevoerd. Octaaf Geerts woonde vroeger te Kruis- houtem. Men heeft aan vrouw Kimpe het portret van het kind getoond, doch zij herkende het niet daar men de haren van het wichtje afgeknipt had. De heer politiecommissaris van Kruis- houtem. alsook vrouw Kimpe zijn zaterdag namiddag te Oudenaarde onderhoord en met de aangehoudenen geconfronteerd. Tot hiertoe heeft men geen spoor van vrouw De Glas niet De Gelasse maar men vermoedt dat zij ook vermoord is, en dat haar lijk ergens is verdoken. Waarom een kind Waarom wilde vrouw Camus ondanks alles een kind heb ben Ziehier eene bedenking Vrouw Camus bezat geen fortuin daar hare ouders 14 kinderen hebben gehad, er voor elk maar weinig overschieten. M. Camus bezit toch voorzeker iets do agenten in Congo winnen nog al wel geld zij trekken dat geld maar naar dat hunnen termijn uit is. Zou vrouw Camus er niet aan gehouden hebben een kind te bezitten, opdat in geval haar man zou sterven niets van zijn bezit aan vreemden zou overgaan Dat alles legt echter nog niet uit waar haar eigen kind gebleven is. Verklaringen van vrouw Camus. Vrouw Camus heeft zaterdag avond aan den heer onderzoeksrechter verteld dat zij, vóór de komst van haren man uit Congo, een kind moest hebben. Zij ontving de kleine Zoé De Glas van eene onbekende vrouw, die het van eenen man, in den omtrek van Nederhasselt wo nende, ontvangen had. Nooit, voegde vrouw Camus erbij, heb ik een kind gehad. De geboorteakt van myu zoogezegd kind, ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand te St. Antelinkx den 17 Octob. 1907, is valsch. De inschrijving in de boeken aldaar werd door een persoon, die wij voor den oogen- blik niet gaan noemen, gevraagd. M. Verhulst heeft dadelijk de boeken doen onderzoeken en vond inderdaad een kind van vrouw Camus ingeschreven. Des tijds verbleef vrouw Camus te St. Ante linkx. De persoon, door vrouw Camus aange duid, werd maandag morgend ondervraagd. Het is uit alles gebleken, dat de herber gierster, de moeder van het gestolen kind, eene treffelijke vrouw waB, op wier gedrag niets te zeggen viel. Zij was zacht in haren omgang en had geen ander levensdoel dar. voor hare kinderen te zorgen en een spaar potje te verzamelen, om haren man in Amerika te gaan vervoegen. De burgemeester bevestigt dit gezegde, door er bij te voegen, dat anders de veld wachter nooit zou hebben toegelaten dat zijne dochter haai' 's nachts gezelschap ging houden, mits liy zelf te veel van die dochter hield om haar niet van naby te bewaken. Zoo groot was de zorg van den veld wachter dat het na den moord en de lyk- schouwing, in al zijne smart, eene soort van verlichting voor hem was, te vernemen dat zy niet zedelijk mishandeld was. Van den anderen kant blijkt uit talrijke brieven in de herberg gevonden, dat vrouw De Gelas hare kinderen te groote liefde toedroeg om hen, zooals eerst was gezegd, te verkoopen. De Congolees Jan Camus, de man der verdachte, is zeer ter neer geslagen. Hij trouwde Sidonie Geerts in 1900. Daar zyne zaken slecht gingen, vertrok hy in 1904 naar Congo, zyne zwangere vrouw te Gent achterlatend. In September meldde zij hem de geboorte van een meisje, dat zy Joanna Maria Vir ginia had laten doopen. Dit nieuws maakte hem bovenmate gelukkig. In Juli 1908 zond zy hem de photografie van de kleine. BraDdend van verlangen om by vrovw en kind terug te keereu, vertrok hij verle den maand uit Afrika, om den 4n Juli te Antwerpen aan te komen. Denzelfden dag vertrok hy naar Gent, waar hij 's avonds aankwam. Zijne eerste woorden waren eene vraag naar ht kind. Het is te Cruyshautem wij zullen het morgen gaan bezoeken. En wij gingen, zegt hij, daags nadien naar gezegde gemeente, waar men mij ten huize van vrouw De Kimpe, die mij een kind van rond de twee jaar toonde, dat twee dagen te voren, tegen den avond daar is gebracht. Myn schoonbroer Hercule Geerts, bij genaamd Achille, van Deynze, was bij vrouw De Kimpe gekomen, om to vragen of zy erin toestemde het kind te houden. De kleine Jeanne, die my niet kende, zoo min als ik haar, was heel lief voor mij, denkelijk omdat ik lekkernij meebracht en ik haar streelde en kuste, ofschoon ik by mij zeiven de opmerking maakte, dat het mij in 't geheel niet geleek, zoo min als zijne moeder. Toch vertrok ik tevreden, vrouw De Kimpe verzoekend, den volgenden dag ons kind naar huis, te Gent, te brengen. Ik was er verre af te vermoeden in welk drama dit kind eene rol speelde. Het is toen Sidonie hoorde dat zij bij den onderzoeksrechter was geroepen dat zij op het gedacht kwam, het kind bij vrouw Piens op den Brusselschen steenweg te brengen, waar depolicie het gevonden heeft. Men begrijpt hoe de arme man te moede moest zijntoen hy de waarheid vernam en hoorde dat het kind het zyne niet was. Doch ondanks al het ongelijk van de vrouw en de moeite die zij deed om de dood van hun kind te verbergen, kan hy niet gelooven dat zy de hand heeft gehad in het bloedtooneel van Vogelenzang. Aan de lezers. Indien ge zwaar moedig niet op uw gemak zijt, indien gij zonder eetlust zijt, zonder kracht, indien gy aan verstoptheid lijdt of welkdanige kwaal, neemt eenige Pillen Walthéry en ge zult verwonderd zyn over hunne gevol gen. 1 fr., eene doos is voldoende voor een jaar. Zondag namiddag om 3 ure trokken vier werklieden van Zottegcm met den trein naar de koolputten om te werken. Onderwege ontstond eene geweldige vechtpartij. Vuistslagen, schoppen, zelfs messteken werden gewisseld. Gansch het spoorwegrijtuig was beschadigd en vernield. Het treinpersoneel dat tusschen kwam werd mishandeld. Te Erwetegem kon men de vechters scheiden. Twee vluchtten te He- melveerdegem weg dwars door de velden. Twee andere werden te Geeraardsbergen aangehouden. Twee der kerels zijn om 5 ure naar Zottegem terug gekeerd. Woedende stier. Zaterdag mor gend, rond 10 3/4 ure, was men aan de Muinkbrug te Gent bezig met het vee te aanvaarden noodig tot het spijzen der troe pen. Het vee bestond uit verschillige koeien en uit twee jonge stieren. Een dezer werd schielijk woedend en zou wellicht ontsnapt zijn zonder de tegenwoordigheid van geest van twee werklieden van het bestuurba- taljon. Eindelijk kon men toch het beest niet langer bedwingen en er werd besloten het ter plaats af te maken. Een twintigtal revolverkogels welk e in den kop van het dier werden geschoten, hadden nog geen uitwerksel, evenmin als verschillige ponjaardsteken toegebracht in zijnen nek. De stier kon slechts afgemaakt worden door een Mausergeweerschot, bij gebrek aan ander materiaal. De moord te Beveren. - tenissen. De onderzoeksrechter M. Par doen, van Dendermonde, die het onderzoek doet in zake de vreesdij ko misdaad te Be- veren, is zoo verre in zyn onderzoek reeds gelukt, dat alle drie de verdachten reeds bekentenissen hebben gedaan. Het is ge bleken dat de drie misdadigers wisten dat Claey8 wat geld had en hy voor zijnen handel, dikwyls afwezig was, en vooral dinsdags, dag dat ook de moord gepleegd werd. Zeker is het ook dat de moord met voor bedachten rade werd gepleegd, daar, zooals men reeds weet, het drietal verschillige malen per velo naar de woning van Claeys is geweest, om het huis te verkennen. Ook hebben de misdadigers zich een paar malen in de woning van Voght vereenigd, waar elk werd aangewezen wat zij moesten ver richten. Evenwel is de taak van den onderzoeks rechter nog niet geëindigd. Wei hebben alle drie bekend aan den tocht te hebben deelgenomen, doch zooals het gewoonlijk gaat, schudt de een den andere de zwaarste beschuldigingen op het lijf. Het eenige wat nu nog te doen valt, is te onderzoeken welke taak ieder der drie plegers dier ver schrikkelijke misdaad gehad heeft. Het volgende gebeurde te Exaarde Vrijdag morgend, omstreeks vijf uren, stond eene vrouw op en nam een harer kin deren uit de wieg. Het kind voldeed op 't zelfde oogenblik aan eene natuurlijke behoefte en bevuilde de kleederen van de moeder. Deze laatste schoot in gramschap en sloeg het arm wichtje. De man kwam intusschen en verbood aan zijne vrouw het kind te mishandelen. Voor alle antwoord bracht de vrouw haren echtgenoot twee slagen met haren blok op het hoofd toe. In de nabijheid van het bed stond eene ijzeren staaf van twee meters lengte. De man greep deze staaf en sloeg er zijne vrouw vreeselijk mede op het hoofd, dat zij in baar bloed badend ten gronde stortte. De geburen werden geroepen en 't slacht offer werd bewusteloos naar het gasthuis gedragen.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2