Zondag 18 Juli 1909 5 centiemen per nummer 638t€ Jaar Am Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Oneerlijke handelwijze. CLAUDE MICHON Liberale verdraagzaamheid. Schaallooze eiereu. Nieuws van het Congres Ongevallen. Hulp. DITJES en DATJES. DE DENDERBODE. Dit alad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in bij C. "Van de Putte-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CCJ1QLE HUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzyde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, 1T «Juli 1909. De blauwe en roode schrijvelaars leggen er zich bijzonderlijk op toe om aan de menschen wijs te maken dat ons katholiek Ministerie het staatsgeld met halven en geheelen toewerpt aan Pries ters, Kloosterlingen, katholieke Seca teurs, Volksvertegenwoordigers, enz. enz. Als bewijs halen zij aan wat M. Buyl ter Volkskamer uitbracht, namelijk, dat M. de Volksvertegenwoordiger X zooveel had opgestreken, de Senateur Z. zooveel enz. enz. En om de ontvangene som grooter te doen schijnen, voegde of telde hij de aandeelen bü een in 5 of 6 jaren ont vangen. Nu, M. Buyl wist wel, en hierin bestaat de oneerlijke handelwijze, dat deze heeren Volksvertegenwoordigers en Senateurs die gelden niet ontvangen hadden voor hen zei ven, maar voor de maatschappijen van onderlingen bij stand, de spaargilden, de veebonden, enz. waarvan zij de Voorzitters zijn. Maar waarover M. Buyl zorgvuldig zweeg 't is dat liberale en socialistische Volksvertegenwoordigers en Senateurs in 't zelfde geval verkeeren, 't is te zeggen, ook als Voorzitters geldelijke toelagen van den Staat opstreken. 't Was M. Maenhaut, Volksvertegen woordiger voor Gent,welke aan M.Buyl zyne verregaande oneerlijke handel wijze verweet. Ja, 't is oneerlijk te wil len te verstaan geven dat de katholieke Volksvertegenwoordigers en Senateurs dat geld in hunnen zak hadden ge stoken Oneerlijk zijt ge in uwe handelwijze riep M. Maenhaut hem toe en de betit- teling was juist en gepast... En dan kwam M. Buyl verklaren dat hy niet had willen doen verstaan dat do kath.Volksvertegenwoordigers en Sena teurs dat geld in hunne zakken hebben gestoken. Doch die bekentenis van M. Buyl zal niet beletten dat de blauwe, roode en groene schrijvelaars en redenaars die oneerlijke handelwijze van M. Buyl zullen navolgen en op hunne beurt zul len willen doen gelooven dat ons kath. Ministerie de staatsgelden met halven en geheelen uitdeelt aan de kath. Ka merleden om ze aan de Priesters en Kloosterlingen te gunnen of er 't vrije katholiek onderwijs meê ter hulp te komen Maar wie is die M. Buyl, die held der schandelijke handelwijze Luistert watLa Patrie, een dag blad van Brugge, over dat heerschap meödeelt Episode uit de Fransdie (Revolutie 14e vervolg. Onzin, Tkéot l Juist het tegendeel wil ik gij zult uwe klanten behouden en mij bovendien krijgen. Gij weet toch, dat ik beter betaal dan de sluipende, tering achtige Robespierre. Als gij mij, zooals ik hoop en geloof, invloed op hem kunt ver schaffen, dan is my geene som te hoog. Burgeres Théot voelde uit de levendig heid, waarmeè Mad. Tallien sprak, dat zij waarheid verkondigde. Zij wist bovendien, dat Mad. Tallien, toen zij ongehuwd was, op last van Robespierre gevangen had ge zeten. Dit kon de wraakzuchtige Spaansche hem niet vergeven. De openlijke haat, dien zy nu aan den dag legde, was dus echt Toen vroeg Théot nog voorzichtig Ik zou niet weten, burgeres, hoe ik u invloed kan verschaffen op een der mach tigste mannen van Frankrijk. Enkel daardoor, dat gij hem voor spelt, wat ik u zeg. Burgeres, bedenk toch, dat het een man betreft, die ons met een enkel woord naar de guillotine zenden kan. Maar juist het gevaarlijke in de zaak scheen de Spaansche aan te trekken. Wat doet er dat toe Gy weet toch, M. Buyl is een gepensionneerd onderwijzer, thans Schepen der Ge meente Elsene. Over een 12-tal jaren heeft hy zich op pensioen doen stellen uit rede van ziekte. n In de Kamer heeft hy bekend dat zijne ziekte bestond in eene dreigende kaalheid, (kletskop), ziekte die hem het gebruik van zekere noodige krachten tot zijn onderwijs ontnomen had. Maar die ziekte is sedert lang ge weken en bijna op hetzelfde oogenblik dat hy in ziekverlof ging nam hij dienst bij den Congo-ijzerenweg; hy werd met eenen liberalen propagandist, radicaal Volksvertegenwoordiger en Schepen van Elsene. Wie zal aannemen dat iemand die tegelijkertijd zooveel plaatseri, die vet betaald worden, aanneemt, geen onder wijzer meer kan zijn. Als wij dus uit cijferen volgens de wijze van M. Buyl dan heeft hij ten onrechte 8,400 frank opgestreken uit de Staatskas. Heeft de lastenbetalerhet recht niette weten hoe dat geld is gebruikt geworden? i) Dus, de Senators en Volksvertegen woordigers die persoonlijk Diet beschik ken over het geld dat ze voor de land- bouwvereenigingen ontvangeu, worden door M. Buyl verweten terwijl hij, onder voorwendsel van ziekte persoon lijk het geld van den Staat opstrijkt en het voor zijn eigen gebruikt. Men wordt maar vuil gemaakt door een vuilen pot, zegt het spreekwoord terecht. Zoo is het altijd geweest en zoo is 't heden nog Onze liberalen boffen gestadig over hunne verdraagzaamheid. Wij, Katho lieken, zullen van een liberaal-socialis tisch ministerie niets te vreezen hebben. Onze Godsdienst zal geëerbiedigd wor den, onze rechten als Katholieken zullen niet gekrenkt, niet besnoeid worden, 't onderwijs zal vry blijven, i.a.w. een tijd perk van vrijheid, verdraagzaamheid en broederlijkheid zal ingehuldigd worden. Maar hoe onze tegenstrevers dit alles begrypen leeren ons de gezangen die eenige weken geleden op een geusche baoket te Morlanwelz, in 't Walenland, weêrklonken. Wij vertalen de bedoelde gezangen letterlyk op den tek3t van een weekblad van La Louvière, het orgaan van den liberalen heer Warocqué. Men oordeele over wat ons zou te wachten staan moesten wij onder 't juk onzer drijkleurige vijanden gebukt gaan. LAAT ONS VEREENIGD ZIJN (op de wijze der «Marseillaise o). I. Apostelen der VrijdenkerijSocialisten burgeres Théot, dat naarmate een man macht bezit, men hem kan voorspellen I De oude scheen nu over haar tevreden te zijn. Zy zag, dat zij tegenover zich eene vrouw had, die even verstandig als vastbe raden was. Zy knikte meermaals en zegde eindelijk Kom morgen, burgeres Tallien ik zal u wachten en wij zullen bet wel eens worden. Hiermeê scheidden de twee vrouwen en traden in het salon Het kon ongeveer twee uren 's nachts zyn. Buiten was 't een zachten, helderen nacht en in 't salon van burgeres Ama- ranthe had men, ter wille van de hitte, de vensters geopend, zoodat de koele nacht lucht binnenstroomde. Plotseling ontstond eene beklemmende stilte. Verbaasd stonden de verschillende groep- kens en luisterden met ingehouden adem. Wat was dat Een verwijderd gerucht werd vernomen, daarna hoorde men schrille kreten en ein delijk onderscheidde men de stormklokken, die dreunend over de stad galmden en de slapenden wekten. Wat was er voorgevallen Of liever wat gebeurde er Vragend zag men elkaar aan, maar nie mand waagde het te spreken.Velen werden bleek en waren het liefst stil en heimelijk weggegaan. Nu hoorde men de alarm trommel in de straten de nationale garden en sanscu- en Liberaben Laai ons den verleden strijd vergelen Wij zyn allen anti klerikalen (bis) O wat verrukkend schouwspel van hand in band Onze twee partijen te zien zitten aan dit feest maal OM DEN VAL VAN ROME VOOR TE BEREIDEN. Refrein Weg met de calotten 1 Leve de ont voogding Marchous Marchons Laat ons vereenigd zijn en wij zullen [zegepralen II. Indien ons heilzaam voorbeeld Zonder dralen alom gevolgd werd Zou de vijand 't onderspit delven En wij zouden eindelijk verlost zyn. (bis) DE JESUITEN, DE PATERS, DE ZUSTERKENS— ZOUDEN DEN WEG DER BALLINGSCHAP BETREDEN GELIJK BIJ DE FRANSCHEN, onze geburen. Wij zullen ons land kui- sclien van al die zwartrokken. Refrein Weg met de calotten Leve de ont voogding Marchons Marchons Laat ons vereenigd zijn en wij zullen [zegepralen III. Komt vrienden van het licht Ver eenigen wij ons om af te schudden. HET JUK VAN 'T GELOOF EN DER DUISTERNIS Die SLAVERNIJ moet ophouden (bis) Onze vastgeketende gewetens Hebben al te lang gezucht - WIJ ZULLEN ZONDER DIE VER VLOEKTE PRIESTERS Eindelijk een beter lot beleven. Refrein Weg met de calotten Leve de ont voogding Marchons I Marchons Laat ons vereenigd zyn en wij zullen [zegepralen Wie na dit bovenstaande gelezen te hebben nog geloof kan hechten aan een tijdperk van liberale vrijheid, verdraag zaamheid en broederlijkheid, is van 't goede jaar Het leggen van eieren zonder schaal of met te dunne schaal neemt men waar in geval de hennen verontrust of ver schrikt worden tijdens het leggen. Het ei wordt dan naar buiten gestooten eer de sehaalvorming voltrokken is of plaats heeft gehad. Elkeen ziet wat er in dit geval te doen staat. Men stelt ook vast dat de eieren schaal- loos zyn bij uitmuntende legsters, als b. v. de Braekelsche en Kempische, als zij twee eieren per dag leggen. Dan schiet de tijd lot sehaalvorming te kort. De voornaamste oorzaak moet gewis gezocht worden in het voeder. Als dit de stoffen, noodigtot het vormen der schaal, lotten snelden naar hunne verzamelplaat sen, ruiters renden in galop de straten af, wapens flikkerden by het licht der straat- lanteerns. Men kende in dien tyd maar al te goed de beteekenis van dit stormgelui, 't Was dikwijls de inleiding van een bloedig straat gevecht, waarvan men de uitgebreidheid met geene mogelykheid van te voren kon berekenen. Na korten tyd hoorde men steeds grooter troepen sansculotten door de straten trekken en weldra weerklonk het ruischende revolutielied Allons enfants de la patrie I Dat klonk anders, geheel anders, dan straks het beschaafde gezang van burgeres Laurac. Dat bruischte als het razen van van eene kokende zee, als een orkaan van meschelijke hartstochten. Ofschoon de Paryzenaren aan zulke ver- tooningen gewoon waren zag men toch in den salon van burgeres Amaranthe schrik en onsteltenis. Wat was er voorgevallen 1 Wat zou. er plaats hebben Het raadsel achtige, bet geheimzinnige vergrootte den angst. Van alle aanwezigen behield slechts één zijne kalmte dat was Danton. Hij wist klaarblykelyk van de zaak, was misschien mcê aanlegger van dit nachtelijk misbaar. Met een eigendunkelyken glimlach zag hy, dat de kleine, slanke burgeres Aimée doodsbleek van schrik op een sofa neer zonk. Zelfs de altyd slagveerdige burgeres in voldoende boeyeelheid niet bevat en als de hennen dit in hunne omgeving niet kunnen vinden, dan zijn schaal looze eieren onvermijdelijk. Het middel dat hier moet toegepast worden, ligt voor de hand men moet zorgen dat de hennen die stoffen in het eten vinden minerale stoffen, bijzonder kalk. Dat is vooral noodig als de hennen opgesloten zyn en maar eene kleine loopplaats heb ben. Doen wij nog opmerken dat meest al de rantsoenen te arm zijn aan mine rale stoffen. Als de hennen vry kunnen rondloopen, dan vinden zij vaak genoeg minerale stoffen om dat te kort aan te vullen. Zijn ze opgesloten, dan kan dal te kort niet aangevuld worden, en dë sehaalvor ming laat te wenschen. Er zou zelfs te kort zijn als de hen zooveel tarwe of maïs kan eten als ze maar lust. Dat zal misschien verwondering wek- keD, maar toch is het zoo, gelijk blijkt uit bet volgende: 100 grammen tarwe bevatten maar 0,06 grammen kalk maïs bevat er maar halTzooveel. Daaruit volgt dat een hen, die uitsluitend met tarwe gevoederd zou zijn, er omtrent 5 kil. van zou behoeven om kalk genoeg te hebben om de schaal van een ei te vormen. Kreeg die hen niets dan maïs, dan zou ze 10 kil. moeten ontvangen. Hoe nu de hen de noodige minerale stoffen bezorgen Daar zijn verschil lende manieren, die alle hierop neer komen: de hennen sloffen geven, ryk aan minerale bestanddeeleu, vooral aan kalk. Aldus kan men asch, afbraak werpen daar waar de hennen loopen. Men kan het graan dat men hun te eten geeft, na het een weinig bevochtigd te hebben, met 2 4 t. h. gebluschte kalk bepulveren en dan goed ondereen men gen, zoodat de granen met kalkpoeder zijn overdekt. Men kan ook voederfos faat geven, maar dat is nog al duur. Met veel voordeel doet men in het rant soen sesaamkoekdie koek is zeer voed zaam en bijzonder rijk aan kalk en fos- foorzuur. 't Is een uitmuntend hennen- voeder bijzonder voor het leggen in den Winter, het opkweeken en het ruiven. kath. Werken, 23-26 September a. s. De afdeelings-komiteiten houden zich bezig met het opstellen van het pro gramma en de aanduiding der verslag gevers. Een nieuws datonze Vlaamsche vrien den zal verheugen bet bestuur der afdeeling Propaganda en Drukpers, heeft bij eenparigheid van stemmen be sloten dat alle verslagen, in de twee talen zullen verschijnen. In de afdeeling der Kunst en Welen- schappen is het gedacht vooruit gezet ter gelegenheid van het Congres, eene Laurac verloor voor enkele oogenblikken hare tegenwoordigheid van geest. Vreest niets, dames,, zegde eindelijk Danton lachend, het is slechts een klein bewys van macht van het souvereine volk tegenover de Conventie. Wanneer gy even wel eens een schoon, verheven schouwspel wilt zien, komt dan morgen voormiddag op de tribune van do vergaderzaal. VIII. Toen het den volgenden morgend licht werd, was de gansche omtrek der Tuile- riën bezet met ge wapenden. Op de Carousselplein lagen de nationale garden, over de goheele lengte van de rue de Rivoli, of, zooals ze toen heette, de rue de la Loi, tot in de aangrenzende straten stonden sansculotten. In deze straat zou aan wettige vertegen woordigers van 't land geweld worden aan gedaan, zouden zij tot een besluit gedwon gen worden, dat geen wet kon heeten, maar oen moord. Aan de beide oevers der Seine evenals op de quai d'Orsay stonden soldaten, ter- wyl op de Champs Elysées en in de hoven van de Tuileriën de artillerie was opgesteld, onder bevel van den onstuimigen Henriot. Deze kommandant reed onophoudelijk door de rijen van zijne kanoniers, beval hen de stukken op de Conventie te richten en de lont niet eerder neer te leggen, vooraleer de drie-en-dertig landverraders kunst herrinnerings-mcdalie, te doen vervaardigen. Voor de afdeeling der Coloniale Wer ken, is er spraak, van to Mechelen, eene coloniale tentoonstelling der katholieke missiën in te richten. Dit alles toont dat er belang by gezet wordt en dat het Congres voor eenieder aantrekkelijk zal wezen. Eene bijzondere melding dient gedaan te worden van de werking der katho lieken te Antwerpen,die zich niet alleen bekommeren met het inzamelen van bijtredingeri, maar ook met al de vraag stukken, die op het Congres zullen voor komen ter studie leggen, en er alzoode bespreking van voorbereiden. Gelijk onze lezers het weten, dienon de bijtredingen gezonden te worden tot het Sekretariaat van het Congres Stassartstraat, 131, te Brussel, waar men inschrijvings-bulletijns kan beko men. De heer Gouverneur onzer Provincie verzoekt ons nogmaals de aandacht in te roepen op 't volgende Onlangs voorgekomen feiten hebben bewezen dat men algemeen gelooft, vooral in den buiten, dat het verboden is hulp te bieden aan de gekwetsten, aan de personen die verdrinken of pogen zich te zelfmoorden door ophanging, alvorens de politie ter plaats gekomen zij- Dit vooroordeel heeft dikwijls de be treurenswaardigste uitwerkselen gehad en is oorzaak geweest dat er personen overleden zyn by gebrek aan hulp. Het is noodig zulk uit den geest der inwo ners weg te nemen. Te dien einde verzoek ik U, uwen invloed te willen gebruiken en hun op de wijze die gij het meest gepast zult oordeelen, te doen kennen dat het feit alleen de gekwetsten, de personen die verdrinken, diegenen welke zich willen dooden op weldanige wijze, of te vinden gelegde kinderen hulp te bie den, geene rechterlijke verantwoorde lijkheid kan teweeg brengen voor de personen die zich overleveren aan deze daden van toewijding, voorgeschreven door de naastenliefde. De Gouverneur, Baron de KERCHOVE. Besmetting van levensmidde len door vliegen.Met het oog óp de nu ingetreden vliegenmaanden i achten wij het ten zeerste in het alge meen belang, te wijzen op de meest afdoende middelen om deze insectenplaag op eene doelmatige wijze te bestrijden. Van verschillende zijden is formoldehyde aanbevolen, en volgens onze proefne- gevangen genomen waren. De troepen waren goed geluimd. Op de pleinen en straten had men wyn uitgedeeld on aan brood was ook geen gebrek. Vroeger dan anders vergaderde de Con ventie. Ontsteld Ijlden de Girondijnen van alle kanten byeen om opheldering van zulk eene geweldige handeling te eisehen I Zegevierend stroomde de bergpartij samen. Het volk, dat in dichtè drommen rond de Tuileriën stond, begroette de afge- veerdigden met luid geschreeuw of jube lende kreten, volgens de party, waartoe zij behoorden. De leden der bergpartij riep men hoera's toe of wel - leve de Repu bliek I De Girondijnen werden onthaald met «Weg met de Gironde 1 Grijpt de moor denaars De grimmige Marat liep onophoudelijk van de eene deiir dor Tuileriën naar de andere en hitste het volk op. Leve de patriot Marat Leve de volksvriend Marat klonk het dan. Men kon hier en daar wel lieden opmer- kon, die voor alles onverschillig bleven. Hun hoofddeel was, .dat ze bezig werden gehouden dat ze te etei» en te drinken krogen, wyl er iets gaande was. Maar over het geheel had toch de dweepzucht de over hand. Nu verhief zich in de rue de la Loi een oorverdoovend lawijd. Als een ont zettend onweer rommelden de kreten Leve burger Robespierre Leve de mingen blijft het volgende mengsel, op een schotel (je uitgegoten, gedurende langen tijd in onbedorven staat. Men schudde 15 deelen formoldehyde met 15 deelen melk, 5 deelen suiker en 65 deelen water. De kosten zijn gering, en hoewel wij nog geen gelegenheid gelukkig wegens afwezigheid van de vliegen.de doodeude werking na te gaan, zijn de berichten dienaangaande zeer overtuigend. Ieders hulp is noodzakelijk om deze walgelijke besmetting veroor zakende insecten zooveol mogelijk te verdelgen. (Mbl. t. d. Verv.) Een stalen arm, een moedig hart, Een flink gestel, nog flinker geest, Een tweetal handen, rap en sterk, Bekwaam voor alle nuttig werk, Zoo'n erfenis, hoe min ze schijn, Zou zeker graag de mijne zijn. Meester Rens, onze liberale Volksvertegenwoordiger door 't toedoen der maconnieke loge, is ook een der ergsten om ons,katholieken, te beschul digen van bedrog bij 't samenstellen of opmaken der kiezerslijsten... En dit zou hij eens bewijzen ja, be wijzen zou hij dat de kiezerslijsten der Stad van Geerardsbergen op bedriege- lyke wyze waren opgemaakt. De kiezerslijsten werden uitgepluisd en 't bedrog op groote schaal werd ont dekt immers er waren niet min dan 130 gevallen, 't Zou 't Geerardsbergsche SchepeneDcollege gedenken... En de groote Mr Rens, de wreker der politieke eerlijkheid on deftigheid,vroeg de inschrijving op de kiezerslijsten van 17 veroordeelden, 42 personen die reeds waren ingeschreven en 71 liberale haantjes die nog te jODg waren. Als men met zoo iets op zijne lever zit, houdt men best den bek in de plüi- mffln flQ teahJnp En nu eene bemerking aangaande de beschuldigingen 'van vervalsching der kiezerslijsten waaraan het Schepencol lege onzer stad van Aalst, zich zou jaar lijks plichtig maken volgens Hersenloos van Chipka en de schrijvelaars der libe rale firma Vyf Ezels A C®. By de laatste herziening der kiezers lijsten 1909-1910 werden er 6,614 kie zers ingeschreven door 't College van van Burgemeester en Schepenen en 27 reklamen werden er tegen ingediend, waarvan de helft door 't Hof van beroep werden aanveerd... Nu dit zal niet be letten dat men bedrog bedrog zal blijven roepen. De liberalen zijn hun naam niet weerdig, omdat al hunne daden - ermede in tegenstelling zyn. Trouwens, zij roepen en schryven - dat zij de ware aanklevers zijn van de vrijheid, en, in den grond, kennen zij maar de vrijheid voor hun eigen en den dwang voor de anderen. Vrij- heid voor ons alléén was altijd hunne leus en de uitkomst van hunne poli- tiek. Woorden van Staatsminister Beemaert). ware, echte vaderlander Leve de be schermer van 't land Leve de vader der Republiek Ook in conventie hoorde men reeds vóór hy was binnengetreden, jubelkreten voor den waren^ echten burger Robespierre. Dat was eene eigenaardige aanmelding, waarvan de. afgeveerdigden zegden, dat er niet meê te gekscheren viel. Ook mislen de vuurmonden van Henriot, die men in het gebouw goed kon waarnemeD, hunne uitwerking niet. Deze zegden nog veel meer. Op den trap ontmoette Robespierre Marat. Is alles in order, burger Marat vroeg hy. - Alles in de beste orde. Veel geluk, Robespierre Als Henriot maar weer niet dronken is, zooals den vorige» keer, zegde Robe spierre on trad met zyne begeleiding het huis binnen. Twee volle uren stond Robespierre dien dag op do redenaarstribune en hield zijne zorgvuldig bewerkte redevoering. Verscheidene malen ging er oen storm van verontweerdiging door de rijen der Girondijnen en de soldaten, die tot verde diging van den redenaar rechts en linka van de tribune waren opgesteld, moesten soms met geweld de vurigsten onder hen terugslaan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1