Donderdag 22 Juli 1909 5 centiemen per nummer 63$,e Jaar 4173 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De School zonder zedenleer. Dronkenschap. Zedeloosheid. Liberale dwingelandij. EEN EN ANDEIt. DE DENDERBODE. Dit jlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ining van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes aanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving odigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont ogen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. Van de Putte-GoouenH, Korte Zoutstraat, Nr 31 i in alle Postkantoren des Lands. CU1QVE «(JUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3*® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelat, SI Juli 1909. Een lid der Fransche Volkskamer, de heer Maurits Barrès, sprak onlangs eene hoogst merkweerdige redevoering uit over de schrikverwekkende vermeerde ring van 't getal misdaden door de jeugd gepleegd en die moeten worden toege schreven aan de verbanning der chris tenezedenleer uit de lagere volksscholen. Deze redevoering werd door de voor naamste dagbladen besproken; zelfs onder dezen treft men er aan die verre zyn van tot de Katholieke Partij te be- hooren en welke aan de redevoering van den heer Barrès toejuichen. Onder ander schrijft La République Francais e De kinderen kregen voortijds in de i kerk, deze vollediging der opvoeding (het onderwijs der zedenleer). De priesters leerden hun de liefde en den eerbied tot de ouders, de vreeze Gods, den afschuw van het kwaad i zy beoefenden in hen het gevoel van i het rechtvaardige, zij verbeterden den aard, verspreidden de begrippen van het goede en van den plicht. Men heeft zich niet tevreden gosteld i met den priester uit de school te jagen; men heeft zijn onderricht belemmerd, belet en men heeft het zelfs aange- klaagd als noodlottig. a En de afneming van het onderricht der zedenleer heeft in Frankrijk aan- stonds eene afneming der zedelijkheid doen ontstaan. Do ondeugd stroomt overde misdadigheid groeit aan in schrikbarende verhoudingen. Kinderen uit de lyceums zelfmoor- den zich, terwijl kinderen, die nau- welijks de wereldlijke school verlaten hebben, rooven en moorden. Het getal misdadigers groeit gedurig aan en de ouderdom der misdadigers vermindert i in de statistieken. De school zonder zedenleer heeft gefaald aan de volledige zending der school, die is menschen te vormen met een ontwikkeld brein en eene verstaalde ziel. De geest vormen is niets als het gevoelen bedorven is. Een ander dagblad dat ook verreis van tot de Katholieke Party te behoo- ren, schrijft Met eene eenvoudige en treffende welsprekendheid, die zijn hart had moeten raken, toont de heer Maurice Barrès, den minister van onderwijs, b welke nationale kwaal veropenbaard n wordt door den zelfmoord van twee scholieren, opgevoed zonder gods- dienst, zonder zedenleer, zonder voor- beeld, alsof de ziel niets noodig had alsof ze niet bestond. De minister van openbaar onder- wijs, de heer Doumergue, heeft hem o geantwoord... wat Dat de tegen- slrevers van het verwereldlijkt onder- wijs tegen hem den dood van die twee kinderen uitbaten. Ongetwijfeld heb ben die twee kinderen zich gezelf- moord om eene bewijsvoering ten voordeele van hot godsdienstig onder- wijs te verschaffen. Le Oil Bias, ook al geen Katholiek orgaan, spot met Minister Doumergue, omdat hij aan den heer Barrès ant woordde, dat er heden eene vereeniging werkt om het godsdienstig onderwijs opnieuw in de lyceums (collegies) te doen geven, namelijk de Katholieken die zich hiertoe in bond hebben verae- nigd onder Voorzitterschap van den Aartsbisschop van Parijs. Spot komt hier niet te pas, meent Le Oil Blos Landgenooten ziedaar, hoe Fransche organen, welke verre zijn van Katholiek te wezen, de uitslagen beoordeelen na dertig jaren verbanning van 't gods dienstig onderwijs uit de scholen en men al het mogelijk heeft aangewend om de christene leerstelsels in geest en hart der opkomende geslachten te ver- dooven. Moge dit voorbeeld een les wezen voor ons, Belgen, die ons de overtuiging ge ven zal dat wij hier den zelfden uitslag zouden te betreuren hebben, moesten onze driekleurige tegenstrevers hier ooit de wet geven. In alle geval, men is genoegzaam ver wittigd geworden slechte drukwerken, en de slechte beel den en printen: het is het drankmisbruik. Luistert 'n mensch kan zijn driften bedwingen zoolang hy er den strijd tegen voert met de genade Gods, zoolang zyn wil ongedeerd en stevig-recht blijft en met sterke kracht zijn zinnen over wint. De driften zijn hevig bij den jon gen man; doch zijn wil moet steeds machtiger blyven. Welnu, de sterke dranken hitsen van eonen kant de zenuwen en de driften op, zoodat deze gedurig woeliger vooruit dringen. En dezelfde dranken vermin deren van 'nen anderen kant en terzelf- dertyd het verstand en den wil. Maar zeg, hoe zal die verzwakte wil blijven stand houden tegen 'n vyand die zooveel te meer aangroeit En de ondervinding toch leert dat alles genoeg Wat gebeurt er niet op vele slempartijen Worden niet vele familiën door de dronkenschap in oneer en schande gedompeld Prof. Frauckel zegtdat de alcohol bij den man de zinnelijke drift opwekt en aanvuurt en bij de vrouw de natuur lijke schaamte en bedeesdheid wegneemt en zoo beide geslachten in de armen der onzedelijkheid voert. En de jongeling die in oneer is geval len, verschoont hij zich niet algemeen met dees antwoord ik was natuurlijk dronken Het besluitOuders, indien gij toelaat dat uwe zonen, dat uwe dochters vooral, tot laat in den nacht aan drank- en dans partijen meedoen, wee u... nogmaals wee u Het zijn de kinders die God u toevertrouwde om er erfgenamen des hemels van te maken. De Heer had op u betrouwd, en gij zoudt meêwerken aan het verderf van de schepselen die gij baardet Vallen zullen ze, dat voorzeg ik, en weenen na hunnen val kan niet meer baten, weet dat wel F. N. -.(O).- 33e Vervolg. Stroom van droefheid, cedle tranen bittre beken des geweens, hoe kunt gij den wegel banen ter vertroosting 1 Wat gemeens hebt gij, druppelen van de smerte met den honingdauw des herten Waarom, als ik lijden moet, zijt gy, tranen, toch zoo zoet God zijn wegen zyn verscholen als Hij zalfkruid wassen doet waar de slange zit verscholen die den wandlaar bijten moet dank aan Hem, aan wien 't bekend is of er mate in onze ellende is, dank aan die 't geween daarvan met het weenen troosten kan De kerkelyke dienst ging beginnen. De gravin en haar ridder kwamen aan, juist als de onderwijzeres en de kinderen den dorpel van het gebouw overtraden. Pablo, die zyne stoutmoedigheid had hernomen, liep naar het gewijd watervat en er zijne gehandsohoende vingers in doo- pende, bood hij opvolgenlyk gewjjd water aan de gravin, aan Paquita en aan Carmen. Moet ik aan de ouders herinneren dat ze moeten opletten en waken om de schoone deugd van hunne zonen en dochters Moet ik herinneren dat ze het minste zedeloos schrift niet mogen dulden in hun huis, daar de lezing bij velen oor zaak is van zedenbederf? Ja, er kan immers niet genoeg op aangedrongen doch er is voor de zedelijkheid 'n ander oorzaak van bederf, zoo groot als de Nadien met een weiwillenden glimlach, opnieuw zijne hand in het vat stekende, keerde hij zich tot de onderwijzeres en bood haar het uiteinde van de vingeren aan. De schijnheilige de booswicht Met het geweten door misdaden beladen, durft hij nog de kerk binnentreden Het was onmogelijk voor Eva de haar toegestoken hand riiet te raken. Indien zij deze beleefdheid, zoo eenvoudig in schijn, afwees, zou zij misschien by Pablo ver moedens opwekkon. In alle geval, zij wachtte zich wel den naam van God uit te spreken en het water, door de aanraking van een ellendeling besmet, aan haar voor hoofd te brengen. Terwijl zij hare leerlingen met hunne tante voor in de kerk, dicht by het koor, liet plaats nemen, zette zij zich nevens het gewijd watervat en mengde zich onder de armen en de nederigen. Onder den normandischen kapmantel, herkende zij meer dan een aangezicht door de twaalf verloopen jaren verouderd maar zij, de kasteelvrouw eertijds zoo ge feest en bewonderd, wie had haar kunnen herkennen in de trokken van deze vrouw, welke zich zoo nederig terzyde hield Zy had niets te vreezen zij kon door niemand verraden worden. Als Pablo opnieuw de kerk verliet bood hij aan ee onderwijzeres gewyd water aan. Jaloersch om zijne rol van verloofde te vervullen, verhaastte hy zich Paquita, die Uit eene briefwisseling uit Zelzate in Vooruit verschenen De heerschzucht en dwingelandij der liberalen van Zelzate kent geene palen laties. Waar een inwoner niet in hun gareel loopt, en zelfstandig leeft door de opbrengst van een handel of 't bewerken van een stuk land, beletten ze in 't eerste geval aan ieder die van hen afhankelijk is (en ze zijn talrijk) aan dien persoon te koopen. En daar hen dit niet altijd ge lukt er blijven toch altijd eenige eerlijke menschen die elk rechtzinnig pogen steunen, gebruiken ze dan de vuilste verdachtmakingen of de ge meenste oneerlijke concurrentie, In 't tweede geval zijn ze hun rap de baas. Op allerlei sluiksche manieren weten ze het beetje grond waarvan hij leeft machtig te worden. En dan is het te kiezen zich onderwerpen of den hongerdood. Dezer dagen hadden wy daarvan weer het klaarste bewijs. Een oude boer had sedert lange jaren een groot stuk land iu pacht. Die pacht welke altijd eerlijk en stipt betaald is geweest, verviel in den laatsten tijd en een hartelooze liberaal heeft het middel gevonden den grond van onder de voeten van den huurder weg te nemen. De man die lange jaren op dit land gewroet en gezwoegd heeft, het met zijn zweet om zoo te zeggen gemest had en het dubbel in waarde had doen stijgen, zag zich eensklaps dat stuk land, dat zijn tweede ik geworden was, en zijne eenigste broodwinning daarstelde, ontnomen. Dit heeft hem zoozeer getroffen, dat hij er het hoofd heeft bij verloren. Een dezer dagen vermiste men hem en nu Donder dag vond men hem opgehangen in de bosschen. De liberalen stapelen de onrechtvaar digheden op elkander, zonder zich re kenschap te geven dat ze den put graven waarin ze vallen zullen. In plaats van iedereen van hen afhankelijk te maken, verbitteren ze de gansche werkersbe volking die hen dit bij de eerstkomende gemeenteraadskiezing wel zal toonen. En dan durven de liberalen op hunne uiterste verdraagzaamheid boffen in 't orgaan der firma Vijf Ezels Cte Harteloos wreed zijn de liberale bur gers in hunne vervolgingswoede. Be schikkende over groote rijkdommen, trachten ze de gansche bevolking onder hun dwang te krijgen en deinzen daarom niet terug voor de geilste grondspecu- lichtjes nevens hem stapte, den arm aan te bieden. De zedige houding die de Spanjaard tijdens de mis had aangenomen, had het jonge meisje bevallen. Zekerlijk keurde zij het ontwerp van echtverbintenis goed dat door haren vader was opgevat hij beviel haar, ondanks het verschil van ouderdom. Die kreool had een onderscheiden voorkomen en hoffelijke manieren. Carmen alleen bleef met hare tante ach ter Zij traden terug het park in, welker muren aan het kerkhof paalden. Maar waar is de onderwijzeres vroeg de gravin. Het schynt my dat zij veel van haar gemak houdt zij zou hier by hare leerlingen op post moeten wezen. Mej. Brown is zeer ongesteld sedert zij zich zoo vermoeid heeft met Hendrik te verzorgen.Zondag's mag zy toch wel eenige rust nemen, tante. Gij verdedigt altoos die Engelsche 1 Ik begrijp waarlijk niet hoe eene vrouw, zoo leelyk als zij, zich kan bemind maken. De gravin heeft golyk den zonderlingen invloed te vieezen, die zy op u allen uit oefent. Tot zelfs, mijn neef Edmond schynt haar genegen Mijne stiefmoeder bedriegt zich onze lieve onderwijzeres kan ons niet anders dan goeden raad geven en ons tot beter schap brengen. Zij is zoo goed, zoo braaf, ons zoo genegen. Is het te verwonderen dat wij haar liefhebben Vooraleer zij hier Lodewijk XVHI. De Vlamingen noemen vrij algemeen de Fransche vors ten bij hunne Fransche namen als titels Zoo rijdt Lodewijk XVIII meest bij den naam van Louis dia huit, op onze tong. In de honderddagen (1815) was hij met het hof te Gent, waar hij niet weinig benauwdheid uitstond. Het volk, dat dagelijks onder zijne vensters kwam om zijne majesteit te zien middagmalen, aankwam, waren wij halve wilden, onge hoorzame kinderen. Hetgeen wij thans weten, zijn wy haar verschuldigd zy heeft ons, om zoo te zeggen, veranderd, gansch hervormd. Zeer wel. De familieleden komen niet in rekening. Deze vreemde heeft alles gedaan. Welnu, ik kan uwe onderwijzeres niet lijden en zij mag er op rekenen dat ik het haar bij de eerste gelegenheid zal laten gevoelen. Na deze oorlogsverklaring afgelegd te hebben, verhaastte de gravin den stap. In de verte luidde de klok van eetmaal en al de bewoners van het kasteel waren in do oetzaal vergaderd, uitgezonderd Eva. Mej. Brown zal niet komen, zegde Jeanne, zich tot haren man richtend zij heeft de toelating gevraagd om in hare kamer te worden opgediend. De gravin murmelde. Welke kiesche gezondheid Hoe na- deelig is dit niet voor eene vrouw die haar brood moet winnen Edmond hoorde dit en keek mistevreden naar zijne tante. Pablo zweeg. Hij onderzocht het uitzicht van den graaf, dat hem ernstiger dan den vorigen dag toescheen. Gansch den morgen had hy zich in zijn kabinet opgesloten met Mercutiodeze had hem de rekeningen min of meer juist voorgebracht. Had de aanwezigheid van dien man, graaf de Merinville zoo slecht geluimd Had men hem bij toeval geschre- riep dikwijls Louis die zweet, hetgeen de koning en zijn gevolg voor een hul- debewys der Gentsche bevolking opna men. De gang der wereld. Broeder Alexis schat de bevolking der aarde op 1500 millioen; leeraar Ravenstein van Londen, op 1623 millioen. Van 1800 tot 1900 is ze verdubbeld. Volgens leeraar Ravenstein kunnen er 6000 millioen menschen op levenvolgens Pater Cas- teleyn, S. J., 10 maal meer dan nu. Het getal mannen en vrouwen is om trent gelyk. De middelmate van 's men schen leven is 35 jaar. Een vierde van de menschen sterft vooraleer zy 15 jaar oud worden. Op duizend zyn er nauwe lijks een die aan 100 jaar geraakt en twee die tachtig bereiken zes op hon derd geraken aan de 65 jaar. Alle secon den sterven er ten minste 2, alle minu ten 150, alle uren 9000 en alle dagen 216,000 menschen. Tegen tien sterfge vallen zijn er elf geboorten. Niets is er gemeener dan de dood, en daar is niets waar er minder op gepeinsd wordt. Buiten, buiten De heer Leo Meysmans, socialistisch Kamerlid voor Brussel, loopt gevaar buitengekegeld te worden, precies gelijk een eenvoudige Braeckman of Baudewyn. Ziehier waarom Op 18 Juni stemde de Kamer over een amendement van den heer Delbastée volgens hetwelk het gebruik van loodwit geheel en al ver boden werd in schilderwerk binnen de gebouwen. Dat werd verworpen met 59 stemmen tegen 58. Het socialistisch syndikaat der schil ders van Brussel, is daar kwaad om en wil dat gezel Meysmans voor de vier schaar geroepen worde omdat hy by die stemming afwezig was en vraagt dat gezel Meysmans van zyn mandaat be roofd worde. De aocialistische schilders van Brus sel zijn nog al kittelachtig zooals men ziet, doch wie volksvertegenwoordiger wil zijn moet op zijnen post wezen. Er is echter een maar by dit geval. De gezellen Anseele, Brenez, Destrée, Furnemont en Léonard waren ook afwezig op 18 Juni, en men laat ze ge rust. Nochtans ware gezel Meysmans aan wezig geweest, dan ware het voorstel nog verworpen geweest met 59 stemmen tegen 59. Zijn er bij de socialisten ook al lieve kinderen ven en eenige aanklacht tegen Pablo inge diend Indien de misdaden van den Span jaard onbekend en ongestraft waren ge bleven, toch genoot hy te St-Domingo en te Parijs zelfs, onder zijne landgenooten, maar eene betwistbare faam. Men wees hem aan als een geldverkwister, een spe ler, een tuischer, een liederlijk man. 's Anderendaags ging de bankier het kasteel verlaten. Aan Pablo bleef dus niet te veel meer van den dag over om zijne slechte indrukken te vernietigen en de toe stemming van den vader tot het ontworpen huwelijk te bekomen. Ongeduldig wachtte hy het einde van het eetmaal af om naar de rookkamer te gaan en de vraag aan te vatten. Deze koel heid welke zoo plotseling op het gulhartig onthaal van den vorigen dag volgde, ver ontrustte hem erg. Na afloop van het morgenmaal, volgde Hendrik de twee mannen naar de rook kamer en toen de graaf eene sigaar aan stak. zette het bedorven kind zich eenvou dig op de knieën zijns vaders. Hoe het middel nu gevonden om voor dien hinde- renden getuige eene huwelijksaanvraag aan te vatten De Spanjaard beet nydig op zyne siga ret, toen Edmond din in overwegingen scheen verdiept, eensklaps het stilzwijgen onderbrak Hebt gy volle vertrouwen in de eer lijkheid vau uwen beambte Mercutio (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1