Donderdag 5 Augusti 1909 5 centiemen per nummer 639fe Jaar 4177 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Tien milliards Tien duizend millioen. Planting der Aardbezie. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit j)lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ioning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in bij C. "Van de Putle-GooMens, Korte Zoutstraat, Nr 31 i in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB 8UIJM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. /Reist, -4 Auk- 1909. of De Fransche oorlogsvloot is schrome lijk ontredderd. Nu dit bewijzen de schrikverwekkende rampen die aan boord der oorlogschepen voorvielen en waarbij honderden sol daten en matrozen het leven hebben verloren. Waaraan dit toe te schrijven Er moest eene oorzaak zijn en die oorzaak wilde men opspeuren. De Fransche Volkskamer bevool een grondig onder zoek. Nu, dit onderzoek heeft ten klaarste en ten duidelijkste bewezen dat de Fransche zeemacht gansch ontredderd is, ondanks men sedert 20 jaren, tien milliards, zegge tien duizend millioen, heeft besteed om de vloot op de hoogte te houden der nieuwe uitvindingen van onzen tijd en der omstandigheden. Tien duizend millioen in 20 jaren, wel dat maakt 500 millioen 's jaars, eene verbazende som voorwaar. En ondanks die verbazende som ver keert de Fransche vloot in zulken toe stand dat er nog 500 millioen noodig zijn om ze op goeden voet in te richteD. Men vraagt zich in Frankrijk af aan 't welk zijn die tien duizend millioen zoo al besteed geworden Moet men het vragen, 't is immers gemakkelijk tc raden. Die tien duizend millioen zijn ten grooteren deele opgestreken geweest door kozijntjes en nichtjes, door maag dekens en vriendjes. Tot stichting onzer lezers willen wij hen onder oogen brengen hoe de radiko- socialisten die in Frankrijk meester zijn, het aan boord leggen om voor hunne kozijntjes en nichtjes, maagde kens en vriendjes te zorgen. De vereffening der Staatsrekeningen van 1902 tot 1906 maken het bekend. De verslaggever, het Kamerlid Massa- buau, geeft daarover eenige stichtende voorbeelden De beschermeling van eenen minister werd in eene maand tijds benoemd opsteller in het ministerie, onder-bu reeloverste en eindelijk opzichter van den Openbaren Bijstand, aan 5000 fr. De Staatsraad verbrak die benoeming en de man kreeg in de plaats eene bedie- -(o)— 35e Vervolg. Ik zie beter dan gy, ik denk een kind voorhanden te hebben, dan kan dit niemand anders wezen dan Hendrik. De kleine guit zal zijne nieuwsgierigheid duur betalen. Wat wilt gij zeggen Zoudt gij bij toeval het inzicht hebben u van den zoon, zooals van de moeder te ontmaken Wij hebben het versterkt kasteel niet meer ter onzer beschikking, maar toch nog een vyver... 's Avonds, als men deze trappen afdaalt, kan men uitslibberen... De kinde ren zijn zoo onvoorzichtig en een ongeluk is zoo gauw gekomen Het zal misschien noodig wezen dien kleinen babbelaar den bek tc snoeren. Wij zullen zien, Mercutio, alles hangt al van de omstandigheden. Ik zal echter voor niets terugwijken om tot mijn doel te geraken. Ten allen prijze dient het ont worpen huwelyk te gelukken. Er blijft mij nog eene week over de graaf heeft mij by zijne terugkomst uit Parijs een ant woord beloofd. Ondanks den vader, on danks de onderwijzeres, zal ik mij wel bij Paquita bemind maken. Gisteren van de eerste ontmoeting af, kwam ik haar niet ning van ontvaDger met 15,000 fr. jaar wedde. Eene andere 26-jarige beschermeling van eenen minister werd van den eersten keer raadsheer-referendaris bij het Re kenhof benoemdzijne benoeming werd verbroken. Hij werd dan konsul be noemd van eerste klas aan 25,000 fr. Een schatbewaarder-betaler, 32 jaar oud, heeft een plaatseken van 50 duizend fr. 's jaars gekregen twee algemeene secretarissen der koloniën van 26 en 27 jaar oud trekken 16,000 en 17,000 frs. Zes bestuurders in het Ministerie 32 tot 35 jaar oud trekken 16,000, 18,000 en 20,000 fr. De heer Massabuau trekt nog de aan dacht op ontvangers die 20,000 en 30,000 frs. trekken, terwijl gevolmachtigden hun werk doen. Indien men, zegt hij, de jaarwedden van schatbewaarders, ontvangers, kon- servateurs op 15,000 fr. verminderde, wat nog eene schoone jaarwedde is, dan zou men jaarlijks meer dan 5 millioen kunnen sparen. Landgenoten wat zegt gij ervan Herinnert u dat liberalen en socia listen gedurig zeggen en schrijven dat men ons in Frankrijk voorbeelden geeft die men hier in België zou moeten navolgen Wat zouden de blauwe en roode geuzen zich hier ook vet smeercn Al de hoveniers of liefhebbers zijn het nog niet eens om het voordeeligste tijdstip van het planten van dit kostbaar gewas vast te stellen. De eenen verkiezen den herfst de andere de lente. Zonder eenigen twijfel hebben de eerste groot gelijk de aardbeziën in het begin van September geplant vor men voor den winter eenen kloeken struik maar hoe beter de planten ver zorgd worden, hoe krachtiger de strui ken zullen zyn, en hoe talrijker ook de vruchten zullen wezen. Hoewel men deze teeltwijze volgt, zal het welgelukkon dezer kuituur af hangen van het gereedmaken der planten en van de meststoffen die men haar toedient. Wat ziet men gewoonlijk gebeuren als een aardbezieperk moet vernieuwd worden Men laat de ranken ontwikkelen zoo als eene wildernis en, bij het planten kiest men de schoonste er uit. Deze doenwijze is zeer gebrekkig en om struische planten te bekomen die bet eerste jaareenen goeden halven oogst opleveren moet men op de volgende wijze te werk gaan zoodra de vruch ten geplukt zyn, reinigt men de planten en licht men, met den riek den grond op, na over de geheele oppervlakte, 50 gr. superfosfaat, 30 gr. kloorpotasch en 30 gr. zwavelzure ammoniak gestrooid te hebben. Onder den invloed dezer meststoffen zullen de ranken zich gauw en sterk ontwikkelen, wij zullen er slechts 5 4 10 behouden, ieder jonge plant zal in eenen pot van 8 cent gevuld met mestaarde, opgelegd worden, de andere zullen zorgvuldig weggenomen worden zoo gauw ze goed geworteld zijn, snijdt men ze van de moederplant af en plant men ze rechtstreeks ter laatste in eenen voedzamen grond d. w. z. eenen grond waarin eene goede dosis verteerd mest ondergegraven is, waar men de bovengemelde meststoffen bij voegt. Ieder jaar zal men in februari maart de zelfde bemesting toepassen. Dc andere kultuurzorgen bestaan in begietingen bij droogte, vervolgens de ranken af te snyden en om bij alle weder, zelfs by regenachtigen, zuivere vruchten te plukken, legge men rond de plant een strooisel van hooi, gekapt strooi, run of iets dergelijks waarop de aardbezieën zullen rusten en zoo zullen zij niet beslijkt worden, men is dus niet verplicht ze te wasschen en zij bewaren bunnen zoo aangenamen geur. G. IMPATIENT. Leeraar Hofbouw school, Vilvoorde. M. Quenon, Mons. Kloorpotasch wordt veel gebruikt hij is beterkoop dan zwa velzure potascb en is nochtans even krachtig. M. Schmid, Fontenay-aucc-RosesOm de oorwormen te vernietigen, plaatst potten gevuld met hooi omgekeerd op stokken, 's morgens deze hinderlagen bezoeken en de insekten vernielen. In de Katholieke Hoogeschool van Leuven. Op het levendig aandringen van het achtbaar hoofd der Hoogeschool, Mgr Hebbelynck, hebben Hunne Hoogw. de Bisschoppen met diep spijt het ontslag aanvaard van Mgr Hebbelynck,als Rek- tor Magnificus, daar hij, wegens ge zondheidsredens zijn lioog ambt niet meer naar behooren kan waarnemen. De alomgeachte prelaat moest op be vel zij ner geneesheerenherhaalde malen voor verscheidene weken eene gezond heidskuurinden vreemde volgen, zelfs tijdens bet Akademisch jaar, en de Z. E. onverschillig voor, zij behandelt mij als een verloofde die men uit ganscherliarte wil huwen ik zal al mijne behendigheid en mijne kunst om iemand te verleiden, aan wenden... Ach, een meisje van zeventien jaren valt niet moeilijk om te overtuigen, voornamelijk als zij iemand gaarne ziet... Desnoods, ja desnoods, zal Paquita het ouderlijk huis verlaten, en dan zal de vader wel in ons huwelijk toestemmen. II. IN DE BROEIKAS. Zondags waren al de studiën opgeschorst en Mej. Brown maakte van deze omstan digheid gebruik om in hare kamer uit te rusten. Zij had juist aan Concha geschreven, om haar in te lichten over hetgeen den vorigen dag was gebeurd. De kleine Hendrik, bleek, bijna zonder adem, klopte geweldig op de deur en riep Doe open, Mej. Brown, want 'tis haastig,ik heb u iets belangrijks te zeggen. Verwonderd omdat men haar zoo in hare eenzaamheid kwam storen, verhaastte de onderwijzeres zich dc schuif weg te trek ken, en het kind sprong de kamer binnen. Denk niet dat ik droom, Mej. Wist gij wat ik gehoord heb 1 't Is ongehoord, 't is ongelooflijk Die neef met wien men mijne zuster wil in den echt verbinden, is een schurk. En daar Eva gansch verwonderd opzag, hernam bij Heer Rektor zag er een gewetensbe zwaar in aldus zijne plichten bij de Alma Mater te moeten verzuimen, waarvan hij beter dan iemand het hooge belang gevoelde en daar hij al zijne krachten niet meer aan de hooge leiding van de Katholieke Hoogeschool wijden kon, verzocht hy van zijn ambt ontslagen te worden. Hunne Hoogw. de Bisschoppen heb ben als opvolger van Mgr Hebbelynck aangeduid den Z. E. Heer Kanonnik Ladeuze, hoogleeraar by de fakulteit van godsgeleerdheid en Voorzitter van het Collegie van den H. Geest. Deze benoeming is eene waarborg voor den voorspoed van de Katholieke Hoogeschool. De faam zijner diepe ken nissen is verre buiten de grenzen van België verspreid, waaraan hy uitste kende gaven van den geest en het ge moed paart. Hij zal dus een waardige opvolger zijn in de rij der uitstekende Rektors die hem voorgingen. Mgr. Hebbelynck is naar Rome ver trokken, waar hij een zestal weken zal verblijven. DRIE VRAGEN. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. (Art. 1 der Belgische grondwet.) Is de Vlaming, die de taal Van de Walen niet verstaat, Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Walen wel in staat NEEN Is de Waal, die onze taal In het minste niet verstaat, Tot 't bekleeden van een ambt Bij de Vlamingen in staat JA Voegt dat neen en ja te saam, En zegt mij in Godes naam Stemt dat stelsel overeen Met dat schoon artikel EEN L. V. Goed betaald. Het ambt van rijks kanselier in Duitschiand is voorzeker een der best betaalde postjes in gansch de wereld, natuurlijk buiten die van keizer en koning. De Duitsche ry'ks- kanscber trekt inderdaad verschillende jaarwedden, onder ander als staatssecre taris van buitenlandsche zaken, voor zitter van den Pruisischen ministerraad, enz. Hij ontvangt in bet geheel 255,000 frs. 's jaars, zonder nog de vrije woonst te rekenen. De groot-hertog van Luxem burg trekt enkel 200,000 frs. 't zij dus 55,000 frs minder. Ja zeker, hy is een schurk Gij zult oordeelen. Verbeeld u, ik ging aan Jacquot suiker dragen, die armen Jacquot welke thans door elkeen wordt verlaten. Ik keer de terug langs de haag, palende aan den vijver, toen ik stemmen hoorde, ik ver wijderde zachtjes de takken en ik bemerkte neef met dien gevaarlyken bediende. Zij waanden zich alleen. Zie Mej. Brown, ik ben eenigszins nieuwsgierig, in naderde en luisterde. Gij hadt ongelijk, kind op die wijze steldet gij u bloot zaken te vernemen welke voor u beter onbekend zouden gebleven zijn. 't Geloof het wel, ik sidder nog ik heb enkel eenen zin gehoord en dit is ge noeg. De beambte sprak aan zijnen meester over eene dame welke zij tien jaren lang opgesloten hadden in eenen kelder. En,onderbrak de onderwijzeres leven dig, hebben zij deze gevangene niet ge noemd Ik weet het niet. Nu, 't is gelijk ik ken haren naam niet. Ik beklaag echter diep de ongelukkige. Oordeel maar Zij verbleef tien jaren in een afschuwelijk hok Men moet een booswicht wezen om de lieden zoo te martelen Ik weet niet wat deze dame gedaan had,maai- voorzeker verdiende zij zoo vreeselijk niet behandeld te worden. Voorzeker niet, zegde Eva alsof zij tot zich zelve sprak, zy verdiende het niet. Hoe madame, gij kendet dus deze arme vrouw Ik heb misschien over haar hooren spreken ik geloof dat eene mijner vrien dinnen mij hare geschiedonis heeft ver haald. Ware ik een man, ik zou met neef Pablo vechten om hem te straffen over zoo veel kwaad, een onschuldig wezen aange daan want zij was onschuldig, vermits gij het zegt. Ik ben, jammer genoeg, nog maar een knaap, niet in staat zich te ver dedigen. Ik was zoo ontroerd toen ik de twee schelmen afluisterde dat ik, zonder het te willen, gerucht maakte en ik het ge bladerte der boomen deed ritselen. Men luistert ons af, riep de beambte uit. Dan heb ik het hazenpad gekozen zooals gij denken kunt hy heeft gepoogd my te achtervolgen ik heb mij tusscheu do boo men verscholen en hy heeft mij niet kunnen herkeunen. Maar 't is gelijk ik zal aan vader alles vertellen ik wil niet dat die slechte man mijne zuster huwe hy ware in staat haar ook in de vergeethollen van zijn kasteel op te sluiten. Betrouw u op mijn woord, mijn kind: don Pablo zal met uwe zuster niet in het huwelijk treden, doch uit liefde voor mij, zult gij zwijgen, gij zult aan niemand over het geheim spreken dat gy vernomen hebt. Het kind keek verwonderd op, maar voor den oogslag zijner onderwijzeres, onderwierp hij zich. ER wordt wel eens beweerd dat de Staat, zonder de rechten op den alcool, zyne begrooting niet in evenwicht zou kunnen brengen. Zij, die dat meenen, denken niet ge noeg na over wat de drank en zijne ge volgen aan het land kosten. De groote Engelsche staatsman Glad stone ontving eens afgeveerdigdem van brouwers en drankverkoopers, die zijne aandacht riepen op de overgroote som men, welke zij de staatskas aanbrachten. Gladstone begon te glimlachen, en be vestigde hun dat, zoo men hem een volk van geheelonthouders wilde geven, hij zich sterk maakte zijne begroote gemak kelijk volmaakt in evenwicht te bren gen,zonder de millioenen voortkomende van de rechten op de alcoolische dran ken. In België brengt de alcool nagenoeg 60 millioen op, aan den Staatmaar de afschaffing zou nog veel meer opbren gen want zoo er geen alcoolism be stond, zou de begrooting der policie, der gevangenhuizen, der bedelaarsge stichten en der tuchthuizen, even als die der gasthuizen, der gestichten voor zinneloozen, der weldadigheidsburelen, enz. buitengewoon veel verminderen. Voor velen I In 1889 zegde de heer Staatsminister Woeste, in den St-Am- brosiuskring te Luik Jongelingen, ik weet hoevelen on- der u, in deze goede stad Luik zich aan do openbare goede werken toe- gewijd. Zijt gy er allen aan toegewijd Gy hebt nog andere dingen te doen dan u over te leveren aan de verma- ken van het sport, dan een befaamde artist toe te juichen, .of bankbriefjes 9 te werpen op eene speeltafel... De maatschappij is in gevaar, zy vraagt 9 verdedigers. n Indien gij ze niet verdedigt dan zult gy .eens de klanken hooren van de 9 doodsklok die heeft geklonken in bet 9 uur der groote maatschappelijke om- d keeringen en die u zal zeggen het is te laat. Wij schrijven 1909. De woorden van den heer Woeste schrijft u Het Fondsenblad zouden zeer wel mogen herhaald worden door al de phonografen die sedert 1889 uitgevon den en in de wereld gebracht werden. Opdat ze echter in vruchtbaren grond zouden vallen zou elkeen moeten bereid zijn een deeltje van zijne eigene begeer ten, voorkeur, talenten, fortuin, invloed, ten offer to brengen voor de goede zaak in het algemeen. Ik beloof het u, madame ik gehoor zaam u altijd, want ik bemin u uit gan- scher harte. En nadat Hendrik zyne onderwyzeres had omhelsd, ging hy verheugd heen hij was tevreden zijn hart verlicht te hebben. MejBrown riep hem terug Woes voornamelijk voorzichtig, mijn kind ga niet te dikwijls langs de verblijf plaats van Jacquot rondslenteren. Gij hebt gelijk, madame de plaats is er eenzaam en indien de twee ellendelingen eenig vermoeden te mijnen opzichte heb ben, zouden zij in staat wezen my in den vyver ie werpen. Hendrik ware nog meer overtuigd ge weest, hadde hy het begin van het gesprek bijgewoond en gehoord hoe Pablo betreur de dat Mej. Brown den derdon erfgenaam der eigendommen van St.-Domingo aan den dood had ontrukt. De hoofdpijn verschafte aan Eva een voorwendsel om in hare kamer opgesloten te blijven en niet by het noenmaal te ver schijnen. Dolorès kwam haar, bij het vallen van den avond, verwittigen dat de graaf, die 's anderendaags vroeg vertrok, eenige mi nuten met haar wenschte te spreken. De onderwyzeres stond op om benedon te gaan. Neen, neen, blyf, zegde de negerin. Daar de meester vernomen heeft dat gij ongesteld zijt, zal hy bij u komen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1