Nieuws uit Congo. Groot Turnfeest Allerhande nieuws. Holland. De herbergen in België. - is het land der wereld, waar, in even redigheid der bevolking, de meeste her bergen bestaan. Ziehier eenige nagels met koppen, die boven andere landen ver uitsteken. België 1 herberg op 34 inw. Zwitserland 1 79 Frankryk i 137 Italië 1 170 Duitschland 1 181 Holland 1 195 Oostenrijk 1 204 Denemarken 1 319 Vereen. Staten 1 365 Rusland 1 1090 Zweden 1 4700 Noorwegen 1 9000 De provincie die de meeste herbergen heeft is Henegouw 1 herberg op 26 inw. Namen 1 29 Oost-Vlaanderen 1 32 West-Vlaanderen 1 34 Brabant 1 34 Limburg 1 39 Antwerpen 1 42 Luik 1 45 Luxemburg 1 45 't Is zeer zonderling aan te merken dat de groote steden minder herbergen hebben dan de kleine steden. Brussel en Antworpen hebben slechts 1 herberg voor 50 inwoners. Kortrijk en Aalst 1 herberg voor 30 inwoners. Hij stierf en de Katholieke Kerk bleef. M.Frederic Lachèvre beschrijft ons, volgens een onuitgegeven hand schrift, het einde van Voltaire. De goddelooze romanschrijver zeide in 1758 aan zijne vrienden Nog 20 jaren en 't is gedaan met de Katholieke Kerk liegt maar zooveel ge kunt, niet eens, maar duizend keeren per dag er zal toch altijd iets van overblijven Den 26 Mei 1778 dus juist 20 jaren later lag Voltaire te sterven. Rond 10 uren's avonds kwamen de doktoors Lorry en Thierry hem bezoeken en von den niemand bij den stervenden. Vrien den en kennissen hadden hem verlaten. Buiten kennis en half dood lag hij daar stervend, hij die er steeds aan gewroet had om hel er meê gedaan te maken met Kristus'kerk. Toen de doktoor hem een der slapen wreef, opende Voltaire wanhopige oogen en ratelde met heesche stem - Laat me sterven Eenige oogenblikken later liet hij eenen zoo gevaarlijken schreeuw dat de ziekeverpleegster Roger van schrik meende te sterven en eene andere vrouw Bardy, er verschillende maanden ziek van wierd. Tronchin, die op de laatste stonden bij het bed kwam, riep later uit«Welk eene dood. Ik beef er nog van als ik er aan denk Bezeten door wanhoop en haat, ver smachtte de held der goddeloosheid in zijn eigen vuiligheid. Hij stierf, en wel ke dood 130 jaren is Voltaire dood, nu nog altijd staat de Kerk pal op Petrus'steen- rots. Meer dan één Voltaire heeft reeds haar val voorzeid, maar al die profeten, evenals hun meester,zijn heengegaan en verdwenen Zij alleen is gebleven Kristus'Kerk Krankzinnige misdadigers. Het gebeurt nu dat misdadigers, onverant woordelijk verklaard worden, als hunne misdaad gepleegd hebbende in eene vlaag van krankzinnigheid. Die vlaag is gewoonlijk over als het onderzoek ten einde is, en daar men ze niet kan straffen is men wel verplicht ze in vrijheid te stellen. Die menschen blijven echter een ge vaar voor hunne nabestaanden, geburen en de menschen in het algemeen, daar de krankzinnigheidsvlagen gewoonlijk terugkeeren. De heeren Carton de Wiart, Beernaert, Van der Linden, Frank, Vander Velde en Mabille hebben een wetsvoorstel neergelegd volgens hetwelk, toevluchts- gestichten voor dergelijke krankzinni gen alsook voor de gevaarlijke krank zinnigen, welke nog geene misdaad hebben gepleegd ingericht worden. Het Tuinbouwkongres in 1910. - Het uitvoerend komiteit van het inter nationaal tuinbouwkongres te Brussel te houden in 1910, ter gelegenheid der tentoonstelling, is samengesteld als volgt voorzitter, baron Eugeen de Kerckhoved'Exaerde, Brussel; onder voorzitters, A. De Smet, Ledeberg en F. Lambeau, Brusselsekretaris, graaf de Ribeaucourt kasmeester, graaf Villegas. Donderdag namiddag werd in het Oulden Kasteel, Kathelynestraat, eene vegadering gehouden, waarop graaf de Ribeaucourt het voorloopig programma van het kongres ontwikkelde. De opening ervan is bepaald op 30 April en de sluiting op 3 Mei. De vergadering besprak daarna de vraagstukken, die ter behandeling zul len komen, de samenstelling der afdee- lingen, de middelen van propaganda, enz. Inlichtingen over het kongres worden bereidwillig versterkt door het sekreta- riaat, Sf Kathalrj nestraat, 28, Brussel. Visscherjj. De Hollansche vloot, welke dit jaar aan de haringvisscherij deel neemt, is ais volgt samengesteld 500 loggers, 43 stoombooten.2 motor- loggers, 6 lagger bommen en 192 bom men, totaal 743 schepen. De haringvloot in haar geheel be schouwd vertoonde voor 1909, verge leken bij 1908, een vermeerdering van 2 stoombooten en een vermindering met 3 loggers en 3 bommen. Uit Rotterdam en Pernis wordt dit jaar aan de haring vangst niet deelgenomen. In België zijn er dit jaar drie vaar tuigen ter haringvisscherij uitgezeild 2 zeilsloepen van Nieuwpoort en één haringvaarder er is dus vooruitgang I Terugkeer van Prins Albert. Een telegram Zondag te Brussel ontvan gen meldt de aankomst van Prinses Elisa beth te Funchal. H. K. H. die, zooals men weet, verge zeld is van gravin van den Steen de Jehay, hare eeredame, en van dokter Leboeuf, zal gedurende de vier of vyf dagen waarover zij beschikt, de verschillende eilanden van de Madeira-groep bezoeken en daarna naar Teneriffe gaan om er de Congoboot af te wachten die den Prins naar het Vaderland terugbrengt. De Kongoboot wordt te Teneriffe ver wacht den 5 of 6 Augustus, zoodat hij te Antwerpen zal zijn rond den 15 Augustus. In overleg met de hoogere overheid, werd beslist dat de betooging te Antwer pen, ter eere van den Prins, zeer eenvou dig zal zijn. Van de kaai zal Prins Albrecht rechtstreeks naar hot stadhuis worden ge leid, waar de ontvangt plaats heeft door het stedelyk bestuur. De Antwerpsche maatschappijen zullen op den doortocht van het stadhuis naar de statie de haag vormen Er was eerst gezegd dat de Koning zij nen neef te Antwerpen zou hebben opge wacht, doch het Staatshoofd heeft aan dit inzicht verzaakt. Galakoetsen van het hof zullen den Prins aan do Noordstatie, te Brussel, opwachten, waar de Koning de Congoreiziger zal ont vangen. STAD AALST.— Zondag 8 Augustus 1909, om 5 uren namiddag, op de ruime speel plaats der Patronage, Meuleschettestraat. Voorbehoudene plaats fr. 2,50 Eerste plaats fr. 2,00 Tioeede plaats fr. 1,00. Kaarten zijn van heden af verkrijgbaar by den Eerw. Heer C. Demeester, Bestuur der, of by de Heeren Tol.Van Ghyseghem, Voorzitter en L. De Meeteu, Schrijver van den Volkskring. Aalst. Vervalschte boter. Zaterdag, Merktdag, werd eene party boter aangeslagen met margarine vervalscht. Proces-verbaal werd opgesteld. Eene kar werd over eenige dagen te Brussel gestolen ter waarde van 200 frs. Men wist dat ze naar Aalst werd gebracht en onze Politie werd verwittigd. Opzoekin gen werden gedaan en Zaterdag werd ze ontdekt te Aalst-Mijlbeek, Rapenstraat, by zekeren Van N..., welke verklaarde dat ze bij hem was gebracht door zekeren De B, Proces-verbaal werd opgesteld. Het is bewezen dat al dezen die het met de Purgeerpil van Dr Walthéry eene proef nemen, haar duizendmaal beter en voordeeliger vinden dan alle andere reme- diën. 1 fr. de doos voor een jaar. LEDE. - Erge val. Malfayt, van Eine, heeft tydens den velokoers zulken ergen val gedaan, dat hy den rechter schou der was gebroken. De misdaad van Nederhasselt. Teruggekeerd. Omer De Glas, de echtgenoot van de verdwenen vrouw, is donderdag avond uit Amerika terugge- keerd. Het was een hartroerend weerzien van de kinderen en familieleden. Vrijdag rond 7 ure 's morgends, kwam Omer De Glas aan in de woning zijner schoonouders, op do Waelhove te Aspelare. Het weerzien tusschen schoonzoon, schoonouders en schoonzusters was hart roerend aan het weenen en snikken kwam geen einde, vooral daar de vier dochters van den ongelukkigen man zich daar bevonden en vader kwamen omhelzen. De kleine Zoé, die door vrouw Camus op gelicht werd, is sedert dan zeer schuw en wantrouwig geworden. Ook wilde zij maar niet gelooven dat die man, die daar hart verscheurend weende, haar vader was slechts lang nadien gelukte het den onge lukkigen vader zich door zijn kind te doen herkennen, omhelzen en liefkozen Te Nederhasselt en omtrek hoort men allerlei veronderstellingen maken over het lot der echtgenoote De Glas. 't Zij echter gezegd, ter eere onzer brave buitenlieden, dat tusschen al die veronderstellingen er geene enkele is welke den goeden naam der familie De Glas zou kunnen kwetsen of de nagedachtenis van de verdwenen vrouw bezoedelen. Elkeen is 't akkoord oin te zeggen dat vrouw De Glas moet vermoord zijn, en dat haar lyk met een rijtuig weggevoerd is. Volgens de eenon moet de ongelukkige verwurgd zyn en haar lyk op ven-en af stand van hare woning, op de eene of de andere eenzame plaats, diep in den grond gedolven zijn. Anderen weer denken dat het lijk, met zware gewichten aan het hoofd en de voeten, in den een of anderen waterloop geworpen is. Die laatste veron derstelling is moeilyk aan te nemen, ge zien de dreggingen die reeds ovezal gedaan werden. Men weet dat, toen men het lyk van Oktavie Van der Haeghen vond, de koord waarmede het arme meisje verwurgd werd, nog aan den hals vast was. Men dacht dat de moordenaars deze koord gevonden had den in het huis der misdaad, en dat De Glas ze vroeger gebruikt had om er zijne tabaksplanten mede bijeen te binden. Toen men daar vrijdag morgend aan De Glas van sprak, verklaarde hij dat die koord hem niet toehoorde. Volgens hem hebben de moordenaars ze zelf medege bracht is dat zoo, dan bewijst zulks dat de schurken hunne misdaad voorbereid hebben en besloten waren te moorden, in dien zij er niet in gelukten de kleine Zoé op te lichten. De zaterdag is voorbijgegaan om Camus te konfronteeren met den onderwijzer van Sint-Antelinckx, welke zij nog immers met dezelfde hardnekkigheid beschuldigt. De onderwijzer van zijnen kant gaat voort met elke deelnoming aan de misdaad te loochenen en verklaart nooit do minste betrekking te hebben gehad met de Camus. Rond den middag werd de ondervraging onderbroken, daar de rechtbank moest uit spraak doen over de vraag tot vernieuwing der der aanhoudingsmandaten uitgevaar digd tegen Sidonie Geerts die beroep had ingeslagen op 8 Juli en den Kamiel en Herkuul Geerts, op 9 Juli. Deze vernieuwing moest geschieden vóór het einde der maand, daar Oscar Geerts beroep had ingeslagen tegen de bevastiging van zijn mandaat op 28 Juli. De ondervraging werd daarna onmiddel lijk voortgezet en Sidonie, de onderwyzer en Achilles zijn gekonfronteerd met eene dame der St-Lievenslaan te Gent, die in de buurt woont der Camus. 's Namiddags werd die lange konfron- tatie hernomen en is enkel rond 6 ure geëindigd. Niettegenstaande al de gezegdens van Sidonie, blyft de onderwijzer onverschillig en vergenoegt zich met te zeggen dat hy niets weet van geheel die akelige zaak. Aanhoudingsmandaten bekrachtigd. Zaterdag namiddag heeft de raadskamer der rechtbank van Oudenaarde de aanhou dingsmandaten bekrachtigd tegen Sidonie Geerts en tegen hare broeders Kamiel en Hercuuldit van Oskar Geerts was reeds van over eenige dagen bekrachtigd. Een der broeders van vrouw Camus, sergeant bij het 1" linie, is de week na den moord verscheidene malen te Ninove ge weest. Hij reed dan per velo naar Neder hasselt om inlichtingen te vernemen over de zaak. Toen men hem herkende, zegde hij van Leuven te zijn. Van dat oogenblik zag men hem niet meer terug. Getuigen hebben in hem den soldaat herkend, die te Gent het geheimzinnige briefke schreef Vlucht, want men zal u aanhouden, en het dan by Sidonie onder de deur ging steken. Het is nochtans gansch zeker dat sergeant Geerts hoegenaamd niet in den moord be trokken is, daar hij den nacht van 3 Juli in de kazerne doorbracht. De raadskamer van Oudenaarde heeft het aanhoudingsmandaat van vrouw Camus en twee broeders bekrachtigd. Camiel is vrijgelaten. Omer De Glas, de echtgenoot der ver dwenen vrouw van den Vogelenzang, verblyft thans in de woning zyner schoon ouders, op de "Waelhoeve, te Aspelaere. Hij is nog gansch besluiteloos over zijn verder leven. Hij weet nog niet of hij te Nederhasselt zal blijven of naar Californië terugkeeren. Zoolang zijn vrouw niet dood of levend is teruggevonden, kan hy geen besluit nemen. De ongelukkige heeft thans geen wilskracht meer. De echtgenoot van de verdwenen vrouw, Omer Do Glas, heeft aan den burgemeester van Ninove gevraagd, om het water van den Dender af te laten, daar het misschien wel zou kunnen zijn dat zijne ongelukkige vrouw op den bodem der rivier begraven ligt Men weet niet of er aan dit verzoek zal gevolg gegeven worden, gezien de groote kosten welke dit werk zou mede brengen* Omer De Glas is van zin met zyne 4 kin deren naar Oudenaarde te gaan daar zou hij een onderhoud vragen met vrouw Camus en haar op zijne knieën smoeken hem te zeggen waar zyne echtgenoote zich dood of levend bevindt. Maandag voormiddag rond 9 ure, is de wijk der Mechelschestraat te Dender- monde, in opschudding gebracht door een drama tusschen twee lieden die op zyn bebelsch huishielden. Petrus Windey, een 30jarige stoelvlech- ter afkomstig van Zelzate. leefde samen met Franciska Michiels, eene Hollandsche meid, 50 jaar oud, in eenen foorewagen, waarmede zij van dorp tot dorp reisden. Na 18 maanden vertrok de vrouw en keerde niet meer terug. De man verkocht wagen en huisraad en zocht zijne Franciska overal op. Eindelijk landde hy te Gent aan, waar hy vernam dat de vrouw naarDcndermonde vertrokken was. Seffens nam Windey den trein voor die stad, na zich een fleschje vitriool gekocht te hebben. Hier begaf hy zich naar het huis van P. De Rycke waar hy Franciska aantrof. Hy vroeg haar het gemeenzaam leven te hernemen, doch op haar herhaald weigeren, haalde hy het fleschje uit den zak, wierp gansch den inhoud in haar aangezicht en vluchtte weg. Het slachtoffer wiens lichaam en vooral het hoofd vreeselijk verbrand was werd door den Dr Verbelen verzorgd. Deze laatste heeft nog geene uitspraak kunnen doen over de gevolgen van de wonden. Ongetwijfeld zal zij blind zyn. Zy werd in zeor bedenkelijken toestand naar het gasthuis gedragen. De gendarmen hielden den plichtige aan te Baasrode. Maandag middag, om 11 3/4 ure, werd Filip Morel, wonende Kortryksche- straat, to Gent, en die beschonken was, verrast langs den Dendermondschen steen weg, tusschen St-Amandsberg en Eenbeek- oinde, door den stoomtram van Gent naar Wetteren. Hy werd de beenen vermorzeld en be kwam schrikkelijke wonden aan het hoofd. Spoedig waren de heeren Lodriguez, policie- kommissaris en Edward De Groote, agent, beiden van St-Amandsberg ter plaats. Zij brachten den gekwetste in een naburig huis, waar hy door Dr Maeyens verzorgd werd, en waar de E. H. onderpastoor Jacobs, van het H. Hart hem den Troost der Kerk bracht. Spoedig kwam ook eene hulpmachien met geneesmiddelen ter plaats. Na de eerste verzorging werd de gekwetste in hopeloo- zen toestand door de heeren kommissaris Lodriguez en de veldwachter De Witte, van Destelbergen, naar het hospitaal van Gent overgebracht. Het slachtoffer is rond de 60 jaar. Geheime stokerij. Zaterdag morgend in eene geheime stokerij welke 70 liters alkooi per dag kan leveren, te Gent ontdekt, in de Nachtegaalstraat. Het was de heer Berrewaerts provinciale opziener, vergezeld door de agenten der 6e wijk die de ontdekking deed. Het materiaal is aangeslagen en d» exploitant, de heer Martens, oud-vleesch houwer, is opgesloten. Brussel. Talrijke diefstallen bij eenen juwelier. M. S..., juwelier, wo nende Lakenstraat, stelde, bij het opmaken van zijnen inventaris vast, dat hem talrijke juweelen ontbraken, welke eene waarde van ongeveer 16,000 fr. vertegenwoor digden De plichtigen zijn geknipt geworden, dank zij een naamloozen brief ontvangen door den heer Colombie, politieopziener, waarin hy eenen der beambten van den heer S..., zekeren Edgard M.., 23 jaar oud, wonende Zuivelstraat, te Anderlecht, beschuldigt en zegt dat zijn vader Leo M.., oen 50-tal jaren oud, wonende te Leopolds- burg, zijn medeplichtige is. Na een lichamelijk onderzoek zijn op den vader en den zoon talryke juweolen ge vonden. Beiden zijn opgesloten in het ge vang van St-Gillis. Eene grap van belang. Ter gelegenheid van het sluiten van den zittyd der Kamer, hadden te Brussel de ambte naars van den dienst van het Beknopt Verslag, besloten den oudsten hunner te vieren, ter gelegenheid der 35® verjaring zijner in diensttreding. Men had voorgesteld hem zijn bronzen borstbeeld aan te bieden maar de held van het feest had beslist geweigerd, zeggende dat hy enkel een mandeken Champagne zou aannemen, om onder vrienden uit te bruiken Den dag van het feest, na de toespraken en gelukwenschen,opende men het mandje. Hoe verwondert stond men als men vast stelde dat het in plaats van champagne enkel flesschen Oudergemsch bier bevatte I Op eene 42meters hooge stelling van 't Verjaringspark te Brussel, zegde een der werklieden dat hy het hoog klimmen beu was en spoedig heneden zou zijn. En hij liep naar eenen hoek der stelling en, eer een gezel hem dit beletten kon, sprong hy naar beneden, hy kwam terecht op eenen stapel balken. De ongelukkige was niet dood, maar hy zal aan zyn wonden sterven. Er is voorzeker geene gevaarlijkere statie in geheel het land dan die van Schaarbeek. Hoevele werklieden hebben op die plaats reeds den dood gevonden Hoeveel onderstatieoversten zijn daar reeds verongelukt. Thans is het een onderstatieoverste, Jozef Libremont, wonende Prinses Eliza- bethdreef, die aldaar zaterdag morgend verongelukt is. De ongelukkige werd ver rast door eene manceuvreerende machien welke hy door het doorrijden der treinen niet had hooren aankomen. Zyn toestand is zeer bedenkelijk. De ongelukkige is ge huwd en huisvader. Zondag avond, om 5 ure, heeft Mev. Veys, van St Gilles, by hare thuiskomst bevonden dat dieven by middel van valsche sleutels in hare woning waren gedrongen, Al hare meubels waren opengebroken en den inhoud dooreen geworpen. Uit eene der kassen was een ijzeren kofferken gesto len waarvan zij het deksel hadden doen springen, om er eene verzameling juweelen uit te stelen, die meer dan 30,000 fr. weerd is. De beschrijving dier juweelen is door de policie rondgezonden. Zondag namiddag, rond 4 ure, is er brand uitgebroken in de Braziliöstraat, 31/5, te Antwerpen, in de kleur-, olie- en caout- choucmagazijnen der firma Mac Lean, Petrie en Cn'e. Het vuur eene gemakkelijk te verteoren prooi vindend, nam eene overgroote uit breiding. Eene aanzienlijke menigte snelde ter plaats. Men moest de Amsterdamstraat en de kaaien afsluiten. De brandweer was weldra ter plaats. De pompen der sleepbooten werkten ook. De kaaien waren bedekt met eenen dikken zwarten rook. Alhoewel hunne taak zeer moeilijk was, konden de pompiers toch de belendende perceelen bevryden en zich meester maken van het vuur. Terwyl men in den Hippodroom te Oostende voor den tweeden pryskamp kampte, is een tribuun ingestort onder het gewicht van 150 toeschouwers. Vyf perso nen werden zwaar gekwetst. De licht ge kwetsten zijn zeer talrijk. Zaterdag brak er over de streek Ath een hevig onweer los. De bliksem viel op de woning van M. Max Dalcourt, advocaat en stak het dak in brand vervolgens drong hy langs het verdiep in de keuken en trol een geweer dat aan den muur hing. De kardoes, waarmee het geladen was, ont plofte. De bliksem liep, langs den loop en ylc stak een stuk lijnwaad, om het geweer t«fr. kuischen in brand. Dan verliet de bliksen Er •s 't venster het huis, sloeg op de- schuurpoort rechtover het huis, welke vuur vatte, en drong vervolgens door het dak de schuur schoot in brand en werd met den inhoud vernield. De schade is belangrijk. Te La Louvière werkten twee man nen in de fabriek Bartenier, met eene me- canieke boor. Eensklaps kregen zij een hevigen schok. De een kon wegloopen, maar de andere viel als een steen neer. De eerste viel oek weldra ten gronde en men meende beiden dnod. Slechts een had opge houden te leven doch de andere zal denke lijk lam geslagen zyn. Het ongeluk was veroorzaakt door de electrische drijfkracht der boor. Er bestaat of liever er bestond in sommige streken van Henegauw eene uitgestrekte bende kwaaddoeners, welke den schrik verspreidde, zoodanig, dat ieder een er bang voor was de zoogenaamde longues pennes. Het waren geen eigenlijke roovers, die huizen binnenbraken of men schen aanrandden om ze te bestelen, maar enkel boosaardige jonge gasten, die met eene ongehoorde brutaliteit op kermissen, feesten of danspartijen, de boel overhoop zetten, met messen of revolvers speelden en hier of daar eenen kermisgast of eenen danser van zijn geld of... van zijn lief be roofden Struische, sterke kerels, glasblazers als reuzen zoo groot, waren bang van hen meer dan een, die rustig in de herberg aan 't kaartspel zat, ging op den loop bij het zien binnenkomen van eenige longues pennes. Dit had voor gevolg dat vooral de dans zalen er door te lyden, hadden, de jonge lieden durfden er niet meer naartoe te komen en meer dan eene moest gesloten worden, omdat de zaken niet meer gingen, Nu hoort men niet meer van die gasten de gendarmen der verschillige brigaden en de rechtbanken hebben de streek gezui verd. Zullen de danszalen, die op zedelyk ge bied zoo veel kwaad stichten nu heropend worden 't Is te vreezen. Nog een nieuw vliegmachien. De onderluitenant Demanet, van het 4e re giment kanonniers, in garnizoen te Leuven, heeft zich te Yper, waar hy de lessen van de rijschool gevolgd heeft, in zijnen vrijen tijd bezig gehouden met de studie en den bouw van een vliegmachien. Hij heeft op- volgenlyk verscheidene modellen verveer- digd en ten slotte aan het beste dezer den voorkeur gegeven. Vrijdag werd het toe stel in eene der manegies van de rijschool in elkaar gezet en naar de statie overge bracht om naar Leuven gevoerd te worden. Indien proefnemingen, welke luitenant Demanet in die' stad zal doen, gelukken, zal hij, overeenkomstig eene belofte aan zijnq oversten gedaan, voor de eerste maal opstijgen te Yper. Te St-Nicolas, bij Luik, hoorde men, onder het lustig draaien van een caroussel, eensklaps een paar revolverschoten er. men zag naast den draaimolen een man neerval len en na eenige oogenblikken den geest geven, zonder nog een woord te hebben kunnen spreken. Terwijl de eenen in hem eenen mijnwer ker uit Brussel herkenden, gingen de ande ren op zoek naar de moordenares want het was eene vrouw, die hem, uit wraak, had dood geschoten. Zij was spoedig aange houden, evenals twee mannen, die verdacht zijn, de hand in de zaak te hebben. Dubbele moordpoging*.—Te Hazerg- woude is in den nacht van Vrijdag tot Zaterdag een dubbele moordpoging ge pleegd op het echtpaar Spyker. Nadat zy zich sedert eenige uren ter ruste hadden begeven, werden zy door kloppen op een der vensters gewekt en van buiten werd geroepen Spyker kom er uit er ligt een uwer koeien in 't water. Tergoedertrouw stond de man op, kleed de zich aan, nam touwen om het dier op te halen en ging meê met den man, die hem gewekt had. Toen zij 15 minuten ver in 't land waren en Spyker bij zyne koeien was, bemerkte hy dat alle beesten in het land waren. Zyn geleider zegde Ja, er ligt toch eene in. Dan zal het eene koei van mijn buurman zyn, zegde Spyker. Op 't zelfde oogenblik kreeg hij eene steek in 't gelaat en over zijn hoofd vel schillende steken en sneden. De man weer de zich zco goed hij kon met een zyner touwen, tot hij, door bloedverlies uitge put, ineenzakte Dan wierp de aanrander hem in eene diepe sloot en snelde naar de woning van Spyker terug, waar hij de vrouw ging roepen om te komen helpen, daar zij het met tweeën niet gedaan kre gen. De vrouw verzocht hem liever een gebuur te halen. Maar hij beweerde den weg niet te weten, zoodat de vrouw op stond om meê naar de buren te gaan. Nau welijks was zij buiten of zy onderging het zelfde lot. Spyker was intusschen weer tot zich- zeiven gekomen en ging hulp halen by de buren. Toen hoorde hij zyne vrouw om hulp roepen. Weldra bemerkte de moorde naar dat er onraad was en nam de vlucht. Spoedig waren nu de buren en de policie ter plaats. Later kwamen het parket van Den Haag en agenten met policiehonden. Daar deze dieren lang uitstekend het spoor- van den moordenaar volgden, maar het dan weer kwyt geraakten, denkt men dat hij per rijwiel is gevlucht. De twee oude menschen zijn erg ge kwetst, maar hun toestand is nu bevre digend. (N. R: Ct.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 2