Rechterlijke kronijk. St-Martensgesticht. Mode Album ELITE, Allerhande nieuws. Handel in eieren. In den eierhan- del van Holland met België is verbete ring te bespeuren ofschoon de eierver- zending naar België nog niet is, wat ze wezen kan België moet nog steeds te veel eieren koopen in Italië, Rusland on Bulgarfë. Toch begint langzamerhand Holland een der eerste plaatsen in te nemen onder de landen die eieren naar België zenden. De invoer uit Italië, Rusland en voor al uit Bulgarië vermindert en die uit Holland neemt meer en meer toe. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de invoer uit Bulgurië 14,8 millioen tegen 22,2 millioen in 1907 uit Italië 20 millioen tegen 36 millioen in de oer- ste helft van 1908 uit Rusland 17 mil lioen tegen 21,7 millioen in 1907. De Hollandsche invoer bedroeg 16 millioen 450,942 stuks tegen 17,432,624 in 1908 en 11,542,010 in 1907. België zond naar Holland 1,300,000 eieren. 4 4 Wij lezen op den omslag van het boek der laatste uitgave van het Davids fonds, n. 162 het volgende De X geboden van den Vlaming. I. Gedenk, dat gij geheel uw leven aan 'tVlaamsch den voorsten rang moet geven. II. Spreek Vlaamsch in huis met maag en vrin- al zou aich daar e«n Waal bevinden. [den, III. Gij zult uw kind'ren 't Vlaamsch doen eeren en 't vooral aan uw dochters leeren. IV. Daarom, indien gij wij« wilt handelen, zend Fransche pensionnaten wandelen. V. Om vreemden invloed te beletten, koop Vlaamsche boeken en gazetten. VI. Spreek niets dan Vlaamsch met ambtenaren, maar zuiver, dat zal aanzien baren. VII. Schrijf Vlaamsch aan alwieVlaamsch verstaat en aan 't Bestuur in eiken graad. VIII. Zoo gij per brief moet waren koopen, schrijf Vlaamsch winst doet alle ooren openl IX. Gij zult in 't Vlaamsch uw waren merken 't zal heinde en ver ons aanzien sterken. X. Op handelshuis en magazijn behoort uw opschrift Vlaamsch te zijn. D. Class. 4 De automobiel als medecijn. De automobiel met matigheid gebezigd ver- schalt eenen sterken eetlust en eenen diepen slaap en is een uilstekend ge neesmiddel voor de bloedarmen, de bleekzuchligen en de zenuwzwakken. Onder den invloed der krachtige ver luchting verlevendigt het bloed zeer sterk; het getal der roode bloed bolletjes vermeerdert in groote verhouding. De algemeene voeding wordt daar door ten zeerste geprikkeld hetgeen den grooten eetlust uitlegt. Het automobielryden is dus een uit muntend middel tegen de galachtigheid en de bestendige opgestoptlieid. Bij de zenuwzwakken die niet of wei nig slapen cd by de geheel ontspannen zenuwzwakken wijkt de slapeloosheid spoedig en de slaap wordt weldra weder regelmatig, niet enkel uit reden van zenuwontspanningen de vermoeidheid welke het rijtuig teweegbrengt, maar ook door de groote verluchting welke de longen ondergaan, en door de pijn stillende werking op het zenuwstelsel uitgeoefend door de veld- en boschlucht. Al degenen wier eetlust vertraagd is, zooals de jichtlijders, de suikerzieken, zullen ook veel bate vinden bij de groote verluchting. Wat meer is, de snelle verplaatsing der lucht op de oppervlakte der gelaats huid brengt groote wijzigingen voort in den bloedomloop van het gelaat. Het gelaat dat bleek is binst dien rit wordt rood zoohaast men stil houdt. Het is door de werking van de plot selinge veranderingen van den bloed omloop dat men de genezing van som mige huidaandoeningen door het auto rijden kan uitleggen. In vakancie. Al onze ministers zyn in vakancie. De heer Schollaert gaat naar Vorst, in de KempenM. Davignon naar SpaM. Helleputte naar Kessello M. Descamps David naar de Baraque Michel; M. Hellebaut als hij van den Ryn terugkomt, naar Pointe, bij Luik M. Liebaert naar Heist-aan-Zee M. Delbeke naar Antwerpen en M. Hubert naar Bergen. 4 Wat een reisje per bestuurbare ballon kost. Men vraagt zich af Wanneer zullen wij per bestuurbaren ballon reizen en hoeveel zou elk reisje wel kosten Een Duitsche ingenieur, Dr Eckeren, heeft dat uitgerekend Een bestuurbare ballon, zooals do Zeppelin, die ongeveer 15,000 kubieke meters gas inhoudt, zal in bestendigen dienst alle acht dagen voor de helft moeten aangevuld worden worden, wat oen voorraad van 30,000 kubieke meters per maand uit maakt. Aan 20 centiemen den kubieken meter, kost dat al 6000 fr. per maand of 72,000 fr. 's jaars. De bestuurbare ballon heeft twee motors van 150 paardenkracht, die voor 35 fr. petrol en olie per uur verbruiken. Genomen dat de ballon 12 uren per dag en 20 dagen per maand dienst doet,komt deze bevoorrading op de kleinigheid van 51,000 Ir. per zes maanden. De bemanning zou bestaan uit een kapitein, aan 10,000 fr. *s jaars twee loodsen, aan 6000 fr. en vier mecani ciens aan 4000 fr., hetzij samen 38,000 frank. De amortisatie zou voorzeker zeer hoog zijn. Men berekent dat een Zeppe lin 4 of 5 jaar kan varen, doch men moet rekening houden van de onge vallen, de herstellingen, de verzekering, zelfs van het totaal verlies van een ballon. Men zou bijgevolg voorzichtig zyn den prijs van den ballon alle twee jaar te bestrijden. Daar zulk een ballon 750,000 frank kost, zou de uitgaaf per jaar op ongeveer 380,000 fr. moeten geschat worden, daarbij moet gevoegd worden 25,000 fr. voor het onderhoud en 40,000 fr. voor onvoorziene uitgaven. In het geheel dus mag men rekenen op eene uitgaaf van 619,000 per jaar en per ballon. Aangezien deze uitgaaf berekend is op 120 reizen van 12 uren per jaar, zou iedere reis voorzeker 5000 frank kosten. Een bestuurbare ballon van 15,000 kubieke meters,kan gemakkelijk 25 tot 30 passagiers aan boord nemen, doch op meer dan 20 per reis moet niet gerekend worden. Elke passagier zou dus 250 fr. betalen en indien de maat schappij die de luchtreizen inrichten zou, den prys van de reis aan 350 fr. rekent, dan zou zij nog eene schoone winst hebben. 't Valt evenwel te zien of veel lief hebbers 30 fr. per uur zullen willen betalen om een reisje door de lucht te doen. Regelmatige plezierreisjes per Zeppe lin of andere bosluurbare ballons zullen nog zoo spoedig niet tot de werkelijk heid behooren. RECHTBANK VAN DENDERMONDE. Slagen. Frans Van Wezemael, Remi Mertens, Frans Van Impo en Alfons De Bruycker, allen werklieden te Meire, heb ben Isid. Provost en Theofiel De Groote aangevallen en duchtig afgeranseld, zelfs heeft Van Wezemael aan De Groote twee messteken toegebracht. De 1° krygt 2 maand gevang cn 50 fr. of 15 dagen, de drie anderen 26 fr boet voorwaardelyk voor de drie laatst en. Donderdag voormiddag was het de plech tige Prijsuitdeeling aan de 260 leerlingen van ons zoo bloeiend St-Martensgesticht. Zeggen dat het feest aller verwachting overtroffen heeft, ware misschien onwaar heid, maar bevestigen dat niemand in zijne verwachting werd teleurgesteld, dat is reeds den grootsten lof neèrschryven want St- Martensgesticht heeft ons, sedert jaren, aan zoo heerlijke feesten gewoon gemaakt dat men altyd meer en beter van hem ver wacht. De honderden toeschouwers Ouders, Overheden en Priesters, die de ruimo zaal van 't Gesticht vervulden, waren eens gezind om te verzekeren dat alles, -- Zang en Tooneel, puik was dat de keus der stukken opperberst en de uitvoering ervan alleszins onberispelijk was. De keuze was opperbest. Het programma was zoo samengesteld dat het in de huidige omstandigheden als een echt voorbeeld zoo mogen voorgesteld worden dat eilaas in al de Onderwijsgestichten niet gevolgd wordt. Twee Zang- en twee Tooneelstukken. En van elke soort, één in 't vlaamsch en één in 't fransch. Zoo komen onze beide landstalen tot hun recht alle beiden op denzelfden voet. Daarbij na ernst in de vaderlandsche taferoelen kwam de luim in het kluchtspel; ernst en luim door schryvers van eigen bodem opgesteld, maar geen fransche. dra ken, die ons volk niet begrypt, noch ge voelt. Geen beter kroon dan eigen schoon Ernst die alle vaderlandsche gevoelens deed trillen en luim die niet tot boertigheid oversloeg, maar die volgens het voorschrift ridendo Castigat Mores, al lachende aan de onbedachtzame jeugd de lesse spelde. Zulke keuze noemde iedereen opperbest. En de uitvoering ervan liet niets te wenschen houding, gebaren, toon en uit spraak, waren zoo natuurlijk, zoo onge dwongen, zoo zuiver en onberispelijk als men het van jeugdige tooneelspelers mag verwachten. Eere en dank aan de bestuurders en de geleiders van deze Zang- en Tooneelstuk ken. Zij hebben eens te meer getoond dat zy ten volle op de hoogte, van hunne taak zyn. Eere en dank aan den Eerw. Bestuurder en aan de Leeraars, zoo wereldlijke als geestelijke van onze bloeiende Bisschoppe lijke Middelbare SchoolFeesten gelijk dat van Donderdag zijn eene opbeuring in het zoo lastig werk van de opvoeding en het onderwijs der jeugd. Ja, brave Ouders, gy handelt wijs met aan uwe kinderen zulk goed, christelijk en grondig wetenschappelijk onderwijs te laten geven. Hunne christelijke en godsdienstige ge voelens blyven ze daar ongeschonden be waren, en tezelfdertijd zorgt gij voor hunne toekomst. Want, tot spy't van wie 't benijdt, op den dag van lieden vindt men oud leerlingen uit het Sint-Martensgesticht in de Nijverheidsgestichten, in de openbare besturen, in alle goedbetaalde ambten en bedieningen. Mochten er nog meer Ouders gevonden worden die, gelijk gij, hunne plichten goed begrijpen en goed volbrengen en mocht St-Martcnsgesticht meer en meer groeiën en bloeiën tot voordeel van Godsdienst en Vaderland. En om te sluiten kunnen wy niet nalaten de weldenkende Ouders die hunne kinderen aan zulke ieverige on ervaren handen toe vertrouwen uit ganscher herte geluk te wenschen. Komt te verschijnen inhoudende de volledige nieuwigheden voor't najaar en winter 1909-1910, verkrijgbaar ten Bureele dezer aan fr. 2,50 per post fr. 2,60. SV Zie notarieele annoncen. 4de bladx. EXAMENS.Wy vermeldden reeds de schoone examens van de HH. Van de Maele, Pauwels, Fred, en Fr. Eeman, Ed. Schelfhout, Calewaert, J. Boeykens, Aug. Renneboog, H. Quintyn, Alb. Bauwens, J. De Vis, oud leerlingen van ons college en stadsgenooten. Zaterdag, voormiddag, sloot Mr Frans Boeykens op schitterende wijze die schitterende reeks Hy bekwam, met groote onderscheiding, den graad van Candidaat in Wijsbegeerte en Letteren. Werkstaking.Eene werkstaking is gister Dynsdag onstaan ter Viscose, of Spinnerij van kunstmatige zijde, gestaan op 't grondgebied der Gemeente Hofstade, aan de grenzen onzer Stad. Oorzaak ver mindering van werkuren, achturenwerk, en bijgevolg vermeerdering van loon. Desnamiddags doorwandelden een 300tal meisjes en een veertigtal jongens en man nen vreedzaam zingend cenige straten. Recept om niet ziek te zijn en te vermijden de gewone ongemakken (ver stoptheid, maagpijnen, draaiingen, schele hoofdpijn, logheid, enz.) Geen overdaad doen en zich van tijd tot tijd het lichaam zuiveren met de Pil van Dr Walthéry, 1 fr. de doos. Lede. Parket. Valsche ge ruchten deden deze week de ronde nopens den dood van Do Wilde. Men deed het lijk naar het gasthuis overbrengen. Het parket van Dendermonde kwam Za terdag namiddag ter plaats met twee wets- geneesheeren. Den dood van De Wilde werd aan her- sensziekte toegeschreven. Het geheim van IVederhasselt. De onderwijzer van St-Antelinckx. Men schryft ons In de streek is er niemand die aanneemt dat de heer De Geest, onderwijzer te St- Antelinckx, voor het minste in die zaak kan betrokken zijn. Wij zijn Vrijdag in zijn huis geweest, maar hy was naar Oudenaarde, waar een nieuw verhoor plaats had, dat vooral voor doel had vast te stellen wie de vader is geweest van het kind dat Sidonie Geerts in 1893 heeft gehad. Eene belangrijke getuige eene vrouw van St-Antelinckx, is daaromtrent gehoord geweest. Het is gekend dat Sidonie Geerts in 1893 verkeerde met eenen jongeling van St- Antelinckx. Op zekeren Zondag dat het feest was, kwam die jongeling by genoemde getuige, die herbergierster was Deze zegde hem Moet ge niet bij Sidonie Geerts zyn Neen, was het antwoord, ik heb daar gedaan 's Anderendaags zag de herbergierster Sidonie Geerts, en bracht haar dat gesprek over. Sidonie werd bedroefd, waarop de vrouw haar vroeg Scheelt er wellicht iets met u. Daarop antwoordde Sidonie Ja, ja, zoo gaat het als zij u in 't on geluk gestort hebben, laten zij u zitten. Die getuige is Vrijdag deze verklaring voor den onderzoeksrechter gaan herhalen Zonderling uitvindsel. Men weet dat vrouw Camus altyd voort gaat met den onderwijzer De Geest in de zaak te willen betrekken. In eene der ondervragingen vroeg de onderwijzer haar, toch te zeggen wanneer en waar hij met haar eene samenkomst heeft gehad. Daar, zegde zij, en noemde een ge hucht van St-Lievens Essche. Hoe komt het, zegt de onderwijzer dat ons niemand gezien heeft. 'k Geloof het wel, zegde vrouw Camus, het was middernacht, daarby gy liadt uwe klak en uwe veston omgekeerd om niet herkend te worden. Vrouw Camus is rap in de tong, zooals men ziet, doch al te haastig vangt niet. Inderdaad, met omgekeerde vest en klak op straat loopen is juist geen middel om de aandacht niet te trekken. Toch zyn de gendarmen de kleeren van den onderwijzer gaan nazien, maar dat onderzoek heoft natuurlijk niets bevestigd van hetgeen vrouw Camus volhield. Een confrontatie van M. De Geest en vrouw Camus. M. Verhulst had Vrijdag morgend, M. De Geest, onderwyzer van St-Antelinckx, naar het gerechtshof van Oudenaarde ont boden. Vrouw Camus is met M. De Geest in het kabinet van den onderzoeksrechter gecon fronteerd. De vrouw hield hare beschuldiging tegen den onderwijzer staande, deze hield vol dat hy voor niets in de wreede misdaad is be trokken en dat hij nooit iets gemeens heeft gehad met vrouw Camus. Vrouw Camus wil dus eenen onplichtige doen verdenken om de ware moordenaars te verduiken. Toen M. Verhulst haar vragen stelde nopens den nacht der misdaad, wist zij weer van niets. Mej. Geerinckx, van Rysel, dochter van de vroedvrouw van Gent, die over 17 jaar Sidonie verzorgde, werd dan in tegenwoor digheid van den onderwyzer gebracht. Toen die vrouw M. De Geest zag, zegde zjj dadelijk zich bedrogen te hebben en dat een ander persoon bij hare moeder gekomen is. Het is ten andere moeilijk zich nopens den persoon van M. De Geest te bedriegen. Hij is zeer lang van gestalte. Te Nederhasselt werd Maandag mor gend, om 8 1/2 ure, in de parochiale kerk eene mis tot lafenis der ziel van Maria Goessens, echtgenoote De Glas, gelezen. Gansch de bevolking van de gemeente en de vrienden en kennissen van den om trek woonden, samen met de kerkelijke en gemeente-overheden den dienst bij. De kerk was te klein om die menigte te bevatten, een bewijs dat de familiën De Glas cn Goessor.s algemeen geacht zijn. Do offerande duurde meer dan eene uur iedereen kreeg een doodbeeldeken. Na de plechtigheid trok De Glas met zijne schreiende kinderen huiswaarts. Wy behoeven niet te zeggen dat geheel den dag van niets anders gesproken werd dan van het drama. Werklieden-pikkers hebben Maandag morgend in een korenveld van den land bouwer Paelman op de wyk Duitsche Kouter een pakje gevonden, inhoudende een paar mansschoenen, een bruine gilet, een wit hemd en een blauw werkmans- hemd. Aan deze voorwerpen kleefde menschen- bloed. De gendarmen werden verwittigd. In het veld was geen spoor to vinden dat de voorwerpen daar zouden neergelegd zyn. Men heeft ze er dus van ver inge worpen, Het pakje is naar den heer Verhulst, onderzoeksrechter te Oudenaarde verzon den. Men denkt dat de voorwerpen aan de moordenaars van Nederhasselt toebohoord hebben. Vrydag avond, rond 11 uron, is de oudgekende herberg Vera Paz, gestaan te Geeraardsbergen aan de Oudenaardsche poort en bewoond door Gustaaf De Roy, ten gronde afgebrand. Gansch den inboe del is vernield, doch door verzekering be streden. Zondag morgend, rond 8 1/2 uren, vond een l4jarige knaap, Theofiel Van den Plas, die eene boodschap moest gaan doen, in eene ledige gracht, naby het kanaal van Charleroi eenen grooten gevulden zak liggen. Nieuwsgierig tastte de knaap aan den zak en het dacht hem dat hy eenen voet ge voelde. De knaap liep drie visschers verwittigen die in de nabijheid aan het visschen waren. Deze kwamen ter plaats en een hunner sneed den zak open. Met schrik geslagen, bemerkten zy het lyk eener jonge vrouw. Onmiddellijk werd de policie van Vee- weyde verwittigd, die op hare beurt het parket verwittigde. Het parket kwam kort nadien ter plaats. De drie visschers verklaarden dat zij 's morgens, rond 6 1/2 uren, eenen rossen persoon hadden gezien, die eenen kruiwa gen voerde waarop een groote zak lag. De visschers zagen dat den rosse zijne vracht in de gracht afstortte en dan zijnen weg voortzette langs de Veeweydestraat, voorbij het policiekommissariaat. De kerel wordt naarstig opgezocht. Het lijk der vrouw is naar het dooden- huia overgebracht om er geschouwd te worden Een persoon die in den omtrek dronken rondliep, is aangehouden. Hy zal een alibi moeten opgeven. De lijkschouwing. Bet lijk herkend. Twee aanhoudingen. Do geheimzin nige zaak van Anderlecht is opgeklaard. Het slachtoffer is bezweken aan misdadige bewerkingen hetgeen uit de lijkschouwing gebleken is. Maandag namiddag boden zich drie per sonen in het doodenhuis aan om het lyk te zien. Het waren Mev. Heylen, geboren te Mechelen, hare dochter, en een meubel maker Frans Lints, van Mechelen. De verloofde van dezen laatste, Mathilde Avonds, wonende te Mechelen, was sinds Vrijdag verdwenen. Deze personen herkenden inderdaad in het lijk de verdwenen Mathilde. Maandag avond werden te Koekelberg do echtgenooten H..., wonende Gasstraat, aangehouden De vrouw zou op Mathilde Avonds misdadige bewerkingen gepleegd hebben welke den dood van het meisje voor gevolg hadden. De man geijkt goed op het gegeven signalement. Beiden zyn opge sloten. Elsene. Zonderling maar erg ongeluk. Zaterdag morgend waren twee kantonniers bezig met de Tulpstraat, te besproeien. Eenige knapen speelden in de straat ter- wyl de twee werklieden hunnen boterham aten, nam een der knapen, Jean Hanno- teau, 9 jaar oud, de lans vast en wilde het water drinken dat er uit drupte. Op het oogenblik dat de knaap do lans aan den mond bracht, opende een der kan tonniers de waterkraan en de knaap kreeg de waterstraal in het aangezicht met zulk geweld dat hij ten gronde stortte, waarby hy zich erg aan het hoofd bezeerde. Wat echter erger is, het is dat men vreest dat de knaap de beide oogen zal verliezen, die door den waterstraal uitge slagen zijn. De kantonnier had niet bemerkt wat de knaap deed. Verleden zaterdag heeft zich een doo- delyk ongeval voorgedaan in de Vliegen- straat, ta Antwerpen. Het tweejarig kind Hendrika Mariën, woonachtig Oude Steen weg, 49, liep de straat over, toen juist een huwelyksrijtuig kwam aangereden. De kleine werd overreden en in een naburig huis gedragen, waar dokter Bauwens be- statigde dat het eene schedelbreuk had op gedaan. Het kleine slachtoffer werd by hoogdringendheid naar het Stuyvenberg- gasthuis gevoerd, waar het eenige oogen- blikken na zijne aankomst overleed. De moeder die in de buurt werkte, was op het geschreeuw buiten gekomen en vond haar eigen kind stervende liggen. Sedert verscheidene dagen heersch te Hingene-bij-Puurs eene zekere opg wondenheid. Zondag had er tusschen de gewapen macht en do menigte eene bloedige botsi plaats. Schoten werden gelost en ze* personen stortten min of meer erg gek we: ten gronde. Vermelden wij onder hen Van Vracei kogel wonde in do borst Van Gucht, in bil De Broey, kogelwonde in pols onderlijf Van Herbrugge, i kogel in d hals Victor Van Damme.een in de bori De Smet, een in het rechter been. De toestand van verscheidene hunner zeer ernstig. Maandag voormiddag kwam het parki ter plaats. Nadere bijsondei-heden.Reeds ganst de verleden week had men gescharminkei voor de woning eener 40jarige vrouw. Donderdag avond waren de gendarm! van Bornhem reeds op steenen onthaal Zondag avond waren de gendarmen v. toegevend mogelijk. Na het ketelmuziek werden de genda: men van uit de herberg Den Boerenhand beleedigd. De wachtmeester beval zijt manschappen den revolver te trekken, t op den hoop volk toegaande, vroeg hij wi de beleedigingen had uitgesproken. Niemand antwoordde. Toen loste d wachtmeester vier schoten in het volk, e Van Gucht en Van Vracem vielen doodoliji gekwetst ten gronde. De wachtmeeste herlaadde zijnen revolver en losto nog vi schoten waardoor nog twee mannen er gekwetst werden. Een mandenmaker, Van Herbruggi kwam uit zijne woning geloopen hij weri insgelijks door eenen kogel getroffen i den buik. Het volk was zoo woedend geworden dat de gendarmen moesten wegvluchten. De wachtmeester beweert dat hy en zijn manschappen Donderdag van uit diezelfi herberg uitgejouwd en met steenen ge worpen werd. Zondag gebeurde hetzelfde uit dezelfè herberg en de veldwachter van Winthaj werd door eenen steen aan het hoofd ge wond, terwijl de wachtmeester eenen stee; op de borst kreeg. Het was in die omstandigheden dat hj geschoten heeft. Van Vracem en Va: Damme verkeeren in stervensgevaar. Treinroovers in de Kempen. - Vrijdag avond, toen de laatste buurttrek Antwerpen-Turnhout door de bosschen vat Beersse rijdend een oogenblik zijnen ganj vertraagde, sprongen twee dieven, die it het geboomte verscholen lagen, op de trede van den foergon, die belangryko weerde: bevatte. De machinist en de stoker, die ondank) de duisternis onraad hadden bemerkt, stop ten en gingen naar den fourgon, waar zi; na eene hevige worsteling beide dievet koiden aanhouden en aan de plaatselijke politie leveren. Het zyn beiden gekende slechterikken, Frennaerts, van Etterbeek en Frouponi van Brussel. Beiden zyn in de worsteling gekwetst. Brand te Turnhout. Zondag avond is er brand ontstaan in de pachthoeve der kinderen Van Herck. De dochter Josephien trachtte het vuur te blusschen dat zich reeds meêdeelde aan het bed doch hare kleeren geraakten in brand zoodat 't meisje erge brandwonden bekwam over gansch het lichaam. Haar toestand boezemt eenige onrust in. In huis werd het vuur gebluscht doch door brandende voorwerpen buiten te werpen werd het meêgedeeld aan eene mut* saardmijt die gansch in asch werd gelegd. Vrijdag morgend is de kostschool der Kinderen van Jesus, naby de Noordstatie te Nijvel, ten gronde afgebrand. De leer lingen waren juist in tijds vertrokken. De schade is zeer aanzienlijk. Het is. na de prijsdeeling dat het vuur ontstond op de zoldering van het pension- naat. De kostgangsters zagen met schrik dat overgroote vlammen en dikke rook wolken opstegen uit het dak van het bij zonderste gebouw. De grootste der meisjes zetten zich aan het werk om de zusters by te staan in hun moedig werk, het redden der reiskoffers van de leerlingen. Men oordeele over den schrik der kleine meisjes die door hunne andere gezellinnen buiten werden geleid in de gebouwen der stad, der statie, van het stadhuis en ook in die van de kazerne der gendarmerie. Middelerwijl ijlden duizenden nieuws gierigen naar het tooneel der ramp. Het pensionnaat waarvan het hoogste deel geheel in vuur en vlam stond, is een overgroot gebouw van vier verdiepingen, welks voornaamste gevel eene lengte heeft van 150 meters. Het water ontbrak ongelukkiglijk op dezen stond. Zulks verlamde zeer veel de werkingen der redders die zich beijverden bij het redden van het slaapgoed. De brand woedde weldra in volle hevig heid. Te 2 uren waren al de zolders en de slaapkamers, alsook de studiezalen, do klassen en het refectorium in vuur en vlam. De er uit stralende hitte was zoo groot dat de redders en het volk zich moesten op afstand houden. De stoffelyke schade is zeer aanzienlijk. De eerw. heer pastoor was er in geslaagd in de kapel te dringen om de ciborie te redden welke de H. Hostiën bevatte, Geheel het schoolgebouw is vernield de kapel is gered. Een felle brand vernielde te Virton nabij de Fransche grens eene groote hoeve met alles wat zy bevatte. Talrijke stuks vee bleven in den brand. De eigenaar kreeg terwyl hy een zijner kinderen redde, eenen balk op het hoofd, die hem een óor af scheurde en eene schedelbreuk veroor zaakte. Hij werd stervend weggedragen.

De Denderbode | 1909 | | pagina 2