Zondag 15 Augusti 1909 5 centiemen per nummer 65,te Jaar 4180 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Een naam gebenedijd. CLAUDE MICHON Nationale Kath. Bond Landbouwers, zorgt voor rapen DITJES en DATJES. Wettelijke besluiten. DE DENDERBODE. Dit ijlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Wan de Putte-Gooseens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. chique atjuai Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. i-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, I4Auf(. I 9Ö9. Ik kon een naam, die zacht en zoet Weergalmt in 't christelijk gemoed, En 't hert van vreugde trillen doet, Van hoop, die 'tin zijn aders voedt Het is uw naam gebenedijd, Maria Die ons aller voorspraak zijt. Ik loof een naam, die lieflijk klinkt, Dien 't aardrijk vol van wellust ziugt, Wiens glans 't geschapen boven klinkt, Dat voor zijn luister nederzinkt Het is uw naam gebenedijd, Maria 7 Die ons aller schutsvrouw zijt. Ik eer een naam, die traan bij traan Des droeven op zyn lijdensbaan Afdroogt,als hem met smert bela&n De wanhoop dreigt ter neer te slaan Het is uw naam gebenedijd, Maria Die ons aller toevlucht zyt. Ik noem een naam, die vrede schenkt Aan 't zondig kroost,door weé gekrenkt, Dat hy met rust en laafnis drenkt Als 't uw bermhertigheid gedenkt Het is uw naam gebenedijd, Maria Die ons aller redding zyt. Ik vier een naam, die wonden heelt In 't hart verkankerd en vereêlt, Waar zij nieuw leven mededeelt, Als 't zich vertrouwend haar beveelt Het is uw naam gebededijd, Maria Die ons aller heilbron zijt. Ik min een naam, door God bemind, Gestameld door 't onmondig kind, Waar de arme wees vertroostig vindt Bij '1 duister van haar toekomst blind Het is uw naam gebenedijd, Maria Die ons aller lichtbaak zijt. Ik room een naam, wiens kracht gewis Der Weêuw wier ziel gedompeld is In d'afgrond van de droefenis Den balsem brengt der lavenis Het is uw naam Maria Die ons aller Moeder zijt. 't Zing een naam, wiens minlijkheid Tot 's werelds polen is verbreid, Een naam vol glans en majesteit, Die zegen op het menschdom spreidt Het is uw naam gebenedijd, Maria Die ons eer en glorie zijt. Episode uit de Fransche (Revolutie 17e vervolg. X. Mad. Tallien had eene krachtige, gevulde gestalte zij was eene schoone vrouw, vol geestdrift. Maar zij was ook dikwyls de speelbal van haren geestdrift. Even gemakkelijk als zij anderen meè- sleepte en verleidde om het stille vaarwater, dat verstan heet, te verlaten, even gemak kelijk werd zij zelve de prooi van hare hartstochtelijkheid, die haar reeds menige booze part had gespeeld. Eenige ondoor dachte woorden waren eens aanleiding ge weest. om haar gevangen te nemen en ofschoon dat nu reeds eenige jaren geleden was, en zy zelfs werd vrijgesproken, knaagde de nijd nog steeds aan haar hart om de vernederingen, die zij toen had moe ten lijden. Zooals meer gebeurd, schroef zij dit gewaand onheil niet,aan haar eigen ge breken toe, maar aan die van anderen en wel aan de boosheid van Robespierre. Wel had Robespierre toen dat bevel onderteekend, omdat hij tot het comité du salut public behoorde, maar het was eene VOOR DE vermindering der Krijgslasten en de uitbreiding van 't Vrijwilligersleger. Beide mededeelingen, die wij hier onder opnemen zijn gericht geweest tot de katholieke dagbladen met verzoek ze in te lasschen. Wij verhaasten ons aan dit verzoek te voldoen, ingezien het waar belang dat de zaak bijbrengt voor alwio voorstaander is van do vermin dering der Krijgslasten. EEN OPROEP. De tweede oproep van den Bond heeft nog meer bijval genoten dan de eerste. Het getal onzers aanklevers is vertien- dubbeld en men meldt ons duizenden inschrijvingen in elk der Arrondisse menten van Aalst, Antwerpen, Gent, St Nikolaas, Hasselt, Tongeren, Char leroi, Nijvel. Thuiu, enz. enz. Voorde heropening der Kamers,moe ten wy meer dan honderd duizend leden tellen Dat alle goede Katholieken, getrouw aan hun traditionneel programma, pro paganda maken en de soldaterij zal overwonnen zijn - Het InrichtiDgskomiteit van den Bond is te Brussel vereenigd geweest en heeft besloten een Regionale Bond te stichten in ieder Arrondissement. Men mag de bytredingen sturen en en inschrijvingslijsten vragen aan een der Leden van het voorloopig Komiteit, wiens namen volgen MM. Eug. Wydemans, Vrederechter te Vilvoorden Tayaert de Borms, kasteel der Gulden Sporen, te Vorst de Hulsiers, Hoofdopsteller der Vrij- heid te Vorstde Witt, Advokaat, Lange Leemstraat te Antwerpen V. de Brabandere, Advokaat, Hamerstraat te Brussel de Vergnies, Advokaat, Haechtschen Steenweg te Brussel Th. De Naeyer, Nijveraar en Gemeente raadslid te AelstKarei Beyaert, Drukker-uitgever, O. L. Vrouwstraat te BruggeDoctor Roels, te Hasselt Paul Vermeersch, Professor der Hooge- school, Brabantdam te Gent Lam- botte, Notaris en Voorzitter van den Provincialen Raad te Bastogne Turlot, Advokaat te Chimay Botty, Vrederechter te Nandrin Van Seve- ren, Voorzitter van het Beschermings- komiteitvoor Vrijwilligers te St-Niko- laas Swolfs, Notaris, Koninginne- laan to Laeken. Voorloopige Standregelen met eenparigheid aangenomen door het Inrichtingskomiteit van den Bond. Art. i. Er wordt een Nationale Katholieke Bond gesticht, voor de vermindering der Krijgslasten en de uitbreiding van het Vrijwilligersleger. De zetel des Bonds is gevestigd te Brussel. Art. 2. De Bond heeft voor doel allen soldatendwang af te schaffen en een leger te bekomen uitsluitelijk samen gesteld uit Vrijwilligers. Tot dusverre dat doel bereikt zij, zal men zich krachtdadig verzetten tegen alle vermeerdering van het getal sol daten en tegen alle vermeerdering der uitgaven van de oorlogsbegrooting men zal het wetsontwerp, tegenwoordig aan de Kamers voorgelegd, bekampen! Met, het oog op de uitbreiding van een Vrijwilligersleger, zal de Bond, in elk Militiekanton, de inrichting bevorderen van een Beschermkomiteit voor Vrij willigers in den zin van dergelijk Komiteit te Sint-Nikolaas (Waas) werk zaam. Art- 3.- Een Regionale Bond aan den Nationalen Bond gehecht, zal in ieder Arrondissement gesticht wor den. Art 4. Het Middenkomiteit van den Nationalen Katholieken Bond zal bestaan uit l°de Inrichters, welke den Bond stichten 2° de Voorzitter van elke Regionalo Bond 3° de Afgevaardigden dezer Bonden, gerekend op een per 100 Leden. Art. 5. Het Middenkomiteit ver kiest 1 Voorzitter, 2 Ondervoorzitters, 1 Algemeenen Schrijver; 2 .Schrijvers en 1 Schatbewaarder. Art. 6. Om Werkend-lid te zijn van den Nationalen Bond of van een der Regionale Bonden, moet men 1° Belg zijn en zijne burgerlijke en politieke rechten genieten 2° ten minste 18 jaar oud zijn. Art. 7. De Werkende-leden zullen geene hoegenaamde bijdragen betalen. De uitgaven des Bonds zullen gedekt worden door de giften en de vrijwillige inschrijvingen der Beschermleden. De Werkende-leden, welke zich ver binden tot eene jaarlijksche storting van minstens 5 franken, worden als Bescherm lid ingeschreven. dwaling van haar, als zij meende dat per soonlijke beweegredenen aanleiding hadden gegeven tot de gevangenneming. Madame Tallien had hem eenige keeren gesproken. Hij had haar een grooten, natuurlijken afkeer ingeboezemd. En inder daad was er geen grootere tegenstelling denkbaar als deze van de natuur zoo rijk begaafde, vurige vrouw en den droogen, bleeken, zenuwachttgen, ziekelyken man met zijne scherpe oogen, zijn nuchter, beenig gelaat en zijn streng logisch ver stand. Zij hield hem voor een belichaamd be ginsel, zonder smaak voor de gezelligheden des levens, voor de schoonheden dor natuur, voor de bekoorlijkheid van 's menschen bestaan, en zij was hem onverschillig geblevenEene vrouw zooals er honderden, ja, duizenden zyn Hier zat de kwetsende doorn voor mada me Tallien, de wortel van haren haat... beleedigde ijdelheid. Hij had geweigerd, hare schoonheid hulde te brengen, wat hij toch met eenige vriendelijke woorden had kunnen doen. Maar hij had dit niet gedaan; zij was hem onverschillig. Men fluisterde elkaar in zekere kringen toe, dat Thérèse Cabarrus verlangd had, Robespierre aan hare voeten te zien en dat dit haar niet gelukt was, maar waarschijn lijk ging men daar te ver en zij zelve had dit gerucht tegengesproken, toen zij venij nig opmerkte Zyn hoofd wel 1 maar niet het overige 1 Van oudsher heeft de landbouwer in hetVlaamsche laDd grootbelang gesteld in eenen goeden rapenoogst. En inder daad, als navrucht achter gerst, rogge of masteluin gezaaid, benuttigt die plant wonderwel de meststoffen, die nog in den grond achterbleven, vooral de stik stof, die door nitrificatie in den onder grond zou kunnen verloren gaan. Die vrucht geeft ten andere in betrekkelijk korten tijd eene groote opbrengst aan wintervoeder, en dit jaar zullen de rapen bijzonder goed van pas komen, daar alles laat voorzien, dat het voeder schaarsch en kostelijk zal zijn. Wij moeten dus zorgen het maximum van opbrengst te bekomen en 40 tot 50.000 k. per hectare is geene zeldzaamheid. De raap groeit in bijna alle gronden, maar zij vraagt eene' goede bemesting en verzorging. Beschikt men over geteerden stalmest, des te beterbeir is ook uitmuntend, dat weten de boeren van overouds. Doch iedereen ondervindt dat de hoevemesten ontoereikend zyn er moet overigens gezorgd worden voor de herfstzaaïngen. Daarom zijn de scheikundige meststof fen onontbeerlijk. Sommigen gebruiken niets anders dan sodanitraat. Dat is ver keerd, want de plant valt te spoedig rijp en de opbrengst laat te wenschen. En welken nitraatdan nog? Menigmaal heeft men reeds de aandacht der landbouwers getrokken opliet schandelijk bedrog dat ér in den handel gepleegd wordt. Welnu, men had overschot van gelijk en 't is tijd dat do boeren ingelicht worden. Immers, over een drietal weken, deden wij een staal sodanitraat ontleden en het bevatte slechts 10,75 stikstofHet was ver- valscht met 30 °/o keukenzout Al hadt ge zul ken nitraat 'nen frank beterkoop, vrienden landbouwers, ge betaalt uw Legerhervorming. Groene Pie schrijft dat na 19 October aanst. de nieuwe Krygswet ter Volks kamer zal besproken worden afschaf fing der Loting eerste klas, bravo duizendmaal 1 roept hy... Dus Groene Pie is voorstaander van 't stelsel een man per huisgezin. Groene Pie is dus voorstaander van de verzwaring der krijgslasten in bloed en gold. Het is onbetwistbaar dat met het nieuw stelsel van een man per huis gezin er een derde meer jongelingen naar de kazernen zullen gesleurd wor den. Hedendaags moeten er 13000 jonge lingen optrekken en dan zullen er rond de 20,000 den ransel moeten opnemen... En hoeveel millioenen zal het meer kosten om die manschappen die er jaar lijks meer moeten opgaan te huisvesten, te voeden, te kleed en, te wapenen, officieren te bezorgen, enz. En wie zal die miljoenen moeten be talen Allen zonder onderscheid onder vorm van rechtstreeksche belastingen op eigendommen, nijverheden of van met 3 of 4 het hoofd bijeen en doet eens eene ontleding doen 't zal voor elk een kleintje zyn. Daarom raden wij aan zwavelzure ammoniak te gebruiken. Die meststof wordt niet zoo zeer vervalscht en de uitslag zal beter zijn, want die meststof onderhoudt beter den groei. Misschien ware de helft goeden nitraat en den helft zwavelzuren ammonink nog best en voegt daarbij wat fosfaten en potasch- mesten, want deze laatste worden nog al veel verwaarloosd. Mochtans zoo er eene ontbreekt, kunnen de andere niet meer werken. Gebruik daarom per hectare 100 kilos sodanitraat100 kilos zwa velzure ammoniak 400 kilos superfos faat 150 kilos chloorpotasch. Die meststoffen mogen al dooreen ge mengd op de sneden uitgestrooid wor den en met de eg goed ingewerkt. William. Men moest in den loop van den tijd niet slechts in Parijs, maar ook in geheelFrank rijk erkennen, dat Robespierre niet om te koopen was, dat hy met taaie vlijt arbeid - de, dat hij zedelijk rein leefde. Het was een karakter, dat juist in deze dagen door zijne hoedanigheden torenhoog boven zijne tijd- genooten uitstak. Maar juist dat vergrootte den haat van madame Tallien. Hij had geweigerd, haar wierook toe te zwaaien, zij huldigde hem evenmin had hij hare voortreffelijkheden geloochend, zij ontkende de zijne evenzeer. Het was in den nazomer. Er waren nog maar eenige dagen verloopen sedert Parijs den moord van Marat had vernomen door eene jeugdige Bretonsche, Charlotte Cor- day. Madame Tallien kwam haastig en opgewonden thuis, wierp zich op een sofa in haar salon en liet den vrijen loop aan hare moeilijk bedwongen tranen. Haar man trad binnen. Wat is er Thérèse Wat is u weder varen Een smaad, een ongeluk, eene mis daad Ik hoop toch niet... Luister, ik kwam uit de rue de la Loi, waar ik in den winkel van mijne modiste was, om over het een en ander te spreken. Daar komt de bekende wagon voorby. Nu, wat verder Daar moesten wy toch aan gewennen. Ja, maar die wagen leidde eene heldin ter dood, een echte patriote, die haar vader- Litaniën. Bij dekreet van 18 Maart, heeft Paus Pius X de goed keuring verleend aan eene litanie ter eere van den H. Joseph en eenen aflaat vergund van 300 dagen, eeüs per dag te verdienen. Deze aflaat is toevoeglyk aan de zielen dos vagevuurs. Deze nieuwe litanie wordt in de litur gische boeken na de andere reeds goed gekeurde litaniën ingelascht, zoodat zij voortaan openbaar in de kerken zal mo gen gelezen en gezongen worden. Er zijn thans vijf goedgekeurde lita niën,namelijk 1. die van Alle Heiligen; 2. die van den Zoeten Naam 3. die van O. L. Vrouw 4. die van 't H. Hart en nu 5. die van den H. Joseph. land meer diensten heeft bewezen dan de heele Conventie. Wie was het Charlotte Corday Burger Tallien trok de schouders op. Zij was eene moordenares, Thérese. Wat zou men er anders mee doen Geene moordenares, maar eene mar telares zij heeft ons bevrijd van een der revolutie-monsters. Wie bevrijdt ons van de anderen Burger Tallien kende zijne vrouw door en door. Hot vlammende oog, de wilde ge baren by hare woorden bewezen, dat hare onstuimige ondernemingsgeest door dit voorbeeld was aangewakkerd. Hij ver moedde wat zijne vrouw wilde. Thérese, zegde hy zacht, maar met nadruk, pas op, dat gij niet den strijd aan gaat tegen den reus, die sterker is dan gij of ik. Och wat Gy zijt allen lafaards en droomers. Mannen Mannen wilt gij zijn De heele Conventie wordt beheerscht door één hoofd, door ééne stem, die nog eene halve long te zijner beschikking heeft, door een teringachtigen, uitgedroogden advocaat. Thérèse, pas op uwe tong... op uwe hand. Ge hebt gelijk, dat de Conventie beheerscht wordt, maar niet door eenen man, maar door eene volksstrooming, door een orkaan van losgebroken hartstochten, dien Robespierre wel beeft aangeblazen, maar dien hij niet intoonen kan. Hij is wel de afgod der menigte, niet haar leider. Groene Pie is ook voorstaander der afschaffing van de plaatsvervanging ook al eene verzwaring der krijgslasten en de miskenning van 't niemand ge dwongen soldaat. Wie het wetsontwerp van legerher- vorming grondig onderzoekt, bekomt weldra de overtuiging dat het eene Chineozerij is die onmogelijk kan opge lost worden.... maar laat ons wachten wie weet of de e[eiaaS held van Chipka, als zijn kopken terug op 't speur ge raakt, geene oplossing ontdekken zal?.. Maar een wagenvracht dwaas gezeever is eerder te vreezen Over het algemeen schat men de macht van het geld te hoog niet door rijkaards noch door inschrijvingsbil jetten zijn de grootste ondernemingen tot stand gebracht, maar in den regel door lieden van gering geldelijk ver mogen, Smiles. - De socialisten zyn menschen, die men van verre mag zien, schrijft i Leeuw he Plancquaertkent men ze een beetje van bij, dan is men zoo bljj als men er van afgeraakt. Zoo denkt men er op Chipka niet over de roode socialisten verbroederen daar met de groene socialisten de wraaklust overvleugelt ze daar zoo zeer, dat men zelfs met den duivel in persoon zou verbond sluiten, zelf3 als er maar eene zeer geringe kans zou bestaan om zijne wraak op de oübewaarders te kunnen botvieren. Nu, hoort hoe men op Chipka al die goddelooze wreedheden verschoont. Kerken on kloosters gesteenigd, ver nield, in brandgesteken Priesters en Kloosterlingen vermoord Een ware beeldstormerij door de roode vriend jes in Spanje gepleegd. Er wordt verzekerd dat de opstand en aanval tegen de kloosters in Spanje niet gekomen was uit goddeloosheid, of uit Anarchismus maar uit armoede, omdat in Spanje bijzonderlijk eenige kloosters het brood rooven van vele werkende menschen met handel en nijverheid te doen aan verminderde prijs, ook daar vele kloosters daar te n ryk worden.... En voor die reden mochten, volgens de groene helden van Chipka, de socia listen Priesters en Kloosterlingen ver moorden, kerken en kloosters afbreken of door 't vuur tot puin brengen Elkeen zal er over oordeelen Wat van de Belgen gezegd wordtDe Belgen zijn de dappersten aller Gallen, getuigde Julius C»sar. 't Zijn de moedigste turners der wereld, zeggen de Franschen. De 'kleine Belgen zijn de kundigste bloemen kweekers die er bestaan, zeiden de Duitschers. 't Zijn de kampioenen in de roeiers wereld, be kennen de Engelschen. 't Zyn de beste werkers, zeggen de Amerikanen, maar, en da's jammer, ze hebben te veel dorst Een lied. Men heeft ons een lid bezorgd 't welk Maandag 11. ter groote reizigersstatie van Gent, door werklieden dezer statie aan de machi nisten en stokers werd uitgedeeld. Het is getiteld Het leven en werken van den Belgischen machinist en stoker of hoort ons aan op 't aria Le crédo du paysan gedicht door Alfred Verhoeyen, machi nist te Aalst en gedrukt en verbeterd door P. Daens-Mayart, alhier. 'tZijn maar karamelversen. Een der uitdeelers van 't lied zong aan machinisten en stokers voor om hun 't aria aan te leeren. Wat wonder is zoodra een plaats by de Staatssporenwegen open is, wordt er bij hoog en leeg geloopen om benoemd te worden en pas is do benoe ming verkregen of men valt tegen 't Ministerie uit op de vyandelyksto wijze... Kenschetsend. De socialis tische party in België heeft besloten eene inschrijving te openen ten voordeele der anarchisten en socialisten, te Barcelona, die daar de kloosters in brand gestoken, de kloosterlingen vermoord en aller hande plunderingen en baldadigheden hebben uitgericht. De socialisten be schouwen die moordenaars en brand stichtersals helden, wier voorbeeld zy zonder twyfel zouden willen navolgen, 't Is goed om te weten. Maar gylieden brengt hem meer offers dan ooit eene godheid werden aangeboden. Bij honderde slacht gij de menschen op zijn bevel. Stad en land beeft onder zyne stap pen de Conventie slaaft en kruipt om hem, dat het eene schande is. Ieder lid is bevreesd om den stoot te geven tot eene vernieuwde zuivering van de conventie en allen zijn bang voor eenen man, die eene flauwte krijgt als bij een gans ziet slach ten Ha... mannen Gij wilt mannen zijn? Poppon zijt gij, die strooi voor herssens en spaanders in plaats van harten hebt. Laat dat rusten, Therèse, en let op mijne waarschuwing. Ik verzeker u, dat een strooien hoofd beter is als in 't geheel geen hoofd En een hart vol spaanders is niet zoo gevoelig als dat van Marat, dat niet tegen een dolksteek kon. Bloodaards riep Mad. Tallien uit in de grootste opgewondenheid. Tallien haalde nogmaals zijne schouders op. Wat meent ge dat wij doen kunnen vroeg hij lachend. Niets kunt gij doen,antwoordde zijne vrouw nog steeds in vuur, en daarom moe ten anderen er aan denken te doen wat gebeuren moet. Thérèse Dat gaat te ver. Geene dwaasheden Zegt mij wat gij van zin zijt. Mad. Tallien lachte spottend. Ge weet toch, Tallien, dat ik geen lid van de Conventie ben. Ik houd dus geene lange redevoeringen. om daarna niets Het byzonder Eereteeken van 2® Klas komt toegekend te worden aan den E. H. S. Lauwereys, Pastoor van O. L. Vrouw- Bijstand, te Aalst-Mijlbeek en aan den heer Alfons Joris, te Lede, Lid van 't Bescherm komiteit der Werkmanswoningen on der instellingen van Onderlingen Bystand des Arrondi8sements van Aalst. Proficiat te doen, of slechts te doen wat anderen wenschen. Dat is mijne manier niet. Ge zult ons alle twee door uwen blinden hartstocht in het ongeluk storten. Verstand alleen overwint, wees daarom verstandig. Meent ge Thérèse, dat ik mijn vaderland minder lief heb dan gij, de vreemdelinge Meent ge, dat mijn hart niet bloedt als ik aan de onschuldige offers denk Ik ben een mensch zoo goed als een ander. Maar juist, omdat ik een man ben, weet ik te wachten, tot myn uur slaat, Dat komt nooit. Hel zal komen, zeg iku. Zytgy ver geten wat de oude Vergniaud zegde, toen hij van zijne rechters hot doodvonnis hoor de Ik sterf, zegde hy, omdat het volk voor tijd en wijl zijn hoofd heeft verloren. Gy zult sterven wanneer het dat weer terug heeft gekregen Verstaat ge, wat dat zeg gen wil En daarop wilt gy wachten Ja 1 Wachten I Wachten Het woord alleen haat ik als de dood, des te meor de daad. Zoo spreken alle kinderen en dwazen. Gy weet zeer goed, dat Robespierre eene persoonlijkheid is, die in onzen tyd eenig is. Muurvast in zyne beginselen, een ijzeren wil, verstandig, vlytig, matig. Dat helpt allemaal niets, onderbrak hem Madame Tallien ongeduldig. Wordt voortcezet.

De Denderbode | 1909 | | pagina 1