Donderdag 19 Augusti 1909 5 centiemen per nummer 65s'e Jaar 4181 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Om zich te verheffen. Voor onze Hoveniers. 15 millioen. Hij verheidseigendom. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit elad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- koning van den volgenden dag. De prijs ervan istweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men Schryft in by C. Van de Puite-Gootaens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUB lUUBi. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3^ bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aelst, l§Aug. 1909. Geen mensch ter wereld, dezen naam waardig of hij strijdt en zwoegt, om zijnen maatschappelijken stand te ver beteren, om zich teverheflen, of liever, om eenige sporten hooger te klimmen op de ladder der samenleving. Dit heet men de strijd voor 't leven. Niemand zal in dien strijd gelukken indien hij niet van jongsaf betracht de volgende eigenschappen te bezitten. Vooreerst moet men in zijn hart be waren het heilzaam gevoel dat, met moed en vertrouwen, ons oog naar hooger doet richten, naar den Almogen- den, welke ons alleon de noodige hulp en bijstand verschaffen kan. Vriendelijk, minzaam en beleefd moet men zijn in zijnen levenswandel en ook dienstvaardig om zijn evennaaste be hulpzaam te zijn. Eerlijkheid moet de hoofdvereischte zijn opdat eenieder de overtuiging ver- krijge dat men zich ten volle moge vertrouwen op onze bescheidenheid. De nauwgezetheid moet stipt zijn in al ODze bezigheden en werken opdat men ons veel moge opleggen en men zich op ons moge steunen. Het gegeven woord moet heilig zijn. MeD moet zijne beloften getrouw blijven, i. a. w., wat beloofd wordt moet uitge voerd worden als 't mogelijk is, al is bet nog zoo lastig altijd moet men borg blijven voor de aangegane verbintenis. Doen wy dus nooit beloften die wij op voorhand weten onuitvoerbaar te zijn. Het is vooral noodzakelijk dat wij onze inborst wijzigen dermate dat onze gansche levenswandel geregeld weze naar eeue heilzame rechtschapenheid. Halsstarrig willen moot men om zich te verheffen, om hooger te klim men, om iets van (el te worden. Maar vooreerst de zaken wel onder zoeken en overwegen en dan vooruit. Men late zich niet afschrikken door tegenslagen, die men onvermijdelijk op zijne levensbaan ontmoet, integendeel, zij dienen met kloeken moed, met taaien wil bevochten te worden tot dat ze zijn weggeruimd. Slaaf van zijn werk en plicht moet men vooral zyn. Wie dit naleeft mag niet terugschrik ken voor het werk al is 't nog zoo lastig Wie zijne plicht gewetensvol wil volbrengen moet zijne taak tot het einde weten te vervullen. (o)»— 37e Vervolg O, ja, Eva had groot geweld op haar eigen moeten gebruiken. Zij was tevreden daarin gelukt te hebben. Welke gerucht makende zaak ware er ontstaan, hadde zij gesproken Zij, die thans in blijde ver wachting leefde, zou als eene indringster uit het huis verjaagd worden Pablo zou misschien door Edmond in tweegevecht uit gedaagd zijn ge worden... Zwijgen, bleef dus het ordewoord Het uur van spreken, was nog niet geslagen. In afwachting, be trouwde zij op God om de opgelegde zen ding te vervullen en Paquita tegenover haren neef te beschermen. 's Anderendaags 's morgens hoorde Eva het rijtuig het kasteel verlaten. De vader was vertrokken op haar woog voortaan eenc groote verantwoordelijkheid. Zij mocat aanhoudend waken, zonder dat iemand, zelfs Paquita, het opmerkte; Pablo begon zich te herstellen van de teleur stelling welke hy den vorigen dag had opgeloopon. De graaf had op vriendelyke wijze hem tot weerziens gezegd. De onbescheiden getuige, welke men achter de haag verrast, had waarlijk gezwegen. Deze was zeker een dienstbode of een boer die langs daar voorbytrok en hen Al wat goed en heilzaam is mag nooit to lastig vallen en welke gelegen heid zich ook voordoet, hoe gering ook, moet men waarnemen. Een matige en geregelde levens wijze moet aan geest en lichaam de noodige krachten verzekeren voor den altijd lastigen strijd voor 't leven. Taai geduld en onwankelbrren moed weze het ordewoord altijd be daard blijvende in den grootsten tegen spoed. Niet opgeven dus tenzij in hoogst dringende noodzakelijkheid. Om zich to verheffen, om hooger te klimmen worden dus meer dan eone voorwaarde vereischt welgetemperde karakters alleen zijn het welke het met geringe hulpmiddelen kunnen wagen. Men vergete niet dat de mensch als hij liet goede pad bewandelt en maar wil vooruitkomen het van hem afhangt; hij zal vooruitgaan sneller dan hij het wel denkt en zich ook een krachtdadig wel getemperd karakter vormen. Zij die tot hunne lotsverbetering wer ken willen, nemen het bovenstaande wel iu acht. Wie gelooft dat voorspoed en geluk van het blinde toeval afhangen, moet als een dwaas gehouden worden want wie er zich op vertrouwt zal gewis te kort schieten. Nu, hij welke zijn handel en wandel zal weten te schikken naar de voor schriften hier hooger, zal zicli verhef fen, zal hooger klimmen op de maat schappelijke ladder tot daar waar hij zijn moet om zijn levenslot te verbete ren DE ASPERGIËN. - Het is een onbe twistbaar feit dat men, sedert eenige jaren, Lij de teelt der groensels, ernsti- gen vooruitgang heeft gedaan. Dank aan het oordeelkundig gebruik der scheikundige meststoffen bekomt men betere en hoogere opbrengsten. Voor wat de aspergiën aaDgaat is er voorzeker nog middel om verbeteringen in te voeren. Inderdaad, na het aanleg gen van een aspergiën bed, geeft de landbouw er gewoonlijk in de lente eene zekere hoeveelheid beir, alsook 3 tot 4 kgr zwavelzuren ammoniak per aro. Deze bemesting is hoogst nuttig, want deze groenten bevatten veel stikstof en potaseh trouwens 1000 kgr. houden 3,2 kgr. stikstof in, 1,2 kgr. potaseh en 0,6 kgr fosfoorzuur. Naar onze meening is deze bemesting onvolledig, wel te verstaan indien men telkenjare op het zelfde tijdstip dezelfde meststoffen aan wendt zelfs niet had afgeluisterd. Niet was bijge volg verloren de booswicht herkreeg al zijne stoutmoedigheid. Het morgenmaal, was juist geëindigd. Jeanne, die zich meer en meer ongesteld gevoelde, was in hare kamer gebleven. Blijgemoed richtte zich de Spanjaard tot het gezelschap. Indien wij eons in den hof gingen wandelen, zegde Pablo. Daar kunnen wij op ons gemak kouten. De plaats welke hij bedoelde, was bijzonder liefgelegen. Een beekje vloeide er nevens. In de dreven be merkte men allerhande standbeelden, ge wrochten van de meest bekende beeld houwers. Eva had dit zoo geschikt cn de tweede gravin de Merinville, ditzij ter harer eer gezegd, had de gebruiken harer voor gangster gevolgd. Deze plaats was keurig verzorgd men bevond zich in een waren bloemenhof. Elkeen was opgestaan om zich naar de plaats te begeven door den Spanjaard aan gewezen. Deze neuriede Naar buiten, in vrijheid, door rotsen en dal Hoort de vogelen kwettren en fluiten Daar borrelt het water,zoo helder als kristaal Daar lokt u het leven naar buiten. Op de rots bloeit de tijm naast den eglantier Op de rots vlug geklouterd, gesprongen De blocme geplukt en met lustig getier Als vogels en bronnen gezongen O die wilde natuur, welke glans, welke jeugd. Op dergelijke wijze verliest men tee- nemaal liet gebruik van het fosfoorzuur uit het oog. De potaseh, in den beir aanwezig, wordt ook in te kleine mate toegediend. Deze twee elementen zijn nochtans hoogst noodzakelijk om eene opbrengst van eerste hoedanigheid te bekomen. Ten einde zich in eenen goeden uitslag te mogen verheugen, bevelen wij de volgende meststoffen per are aan, die men, na het snijden der aspergiën in den herfst zal gebruiken 2 kgr superfosfaat3 kgr chloorpo- tasch 2 kgr zwavelzuren ammoniak. In 1908 hebben wij, door het aanwen den van hoogergenoemde vetten, de volgende uitslagen bekomen Zwavelzuren chloorpotasck superfosfaat opbrengst ammoniak per are Deze cijfers zijn welsprekend genoeg, zoodal wij het nutteloos achten er ver deren uitleg over te geven. J. Aidit. Duitschland heeft éènen officier voor twintig soldaten, terwijl België, een onzijdig land, dat nooit een oorlog ge voerd, docIi zal te voeren hebben éénen officier heeft voor ruim tien soldaten En 't is die heeren nog niet genoeg. Het budjet van oorlog voor het jaar 1909 geeft een aantal op van 3,424 offi ciers, met 1,747 rijpaarden. Ziehier de verdeeling van dit zoo buitengewoon talrijk korps der officie ren. Wij geven ook het getal der rijpaarden der officieren, voor welke zij jaarlijks trekken 500 frank voor onder houdskosten per paard. Het leger levert hun gratis de paarden en de stalknech ten. Getal Trakte Afdeeling officieren Paarden menten Algemeene staf 80 172 fr. 837.318 Staf der provincies en der legerplaatsen 39 17 195.170 Intendencie 39 22 253.203 Gezondheidsdienst 95 3 403.598 Bij 't voetvolk 1.921 290 7,158 993 Bij 't paardenvolk 370 648 1,899.843 Artillerie en trein 633 544 3,159.465 Genie 169 51 809.903 Bestuurbataljon 78 269.051 Totaal 3.424 1.747 14,986.544 Die 3.424 gegalloneerde vrijwilligers kosten ons bijna 15 millioen per jaar, het is in dat legertje, dat men nu de Men noodigt mij niet uit, zegde Eva. Ik zal toch gaan en mij verbergende, zal ik gansch hun gesprek afluisteren. Aan den ingang der dreef kruiste de onderwijzeres met eenen ouderling, door de jaren ganscli gebogen. Deze was de oudste der hoveniers van het kasteel, Eva had vader Pangloss wel gekend, den voor- beeldigen hofbouwer. De brave man groette eerbiedig. Ik wed, sprak hij, dat gy de Engel- sche dame zijt, hier gekomen voor de op voeding onzer kinderen. Indien gij het bloemenpark niet kent, zultgy er waarlyk iets wonders zien. Ik poch erop,'tis er prachtig, ja, men komt wel van tien mijlen in het ronde om die zoo aantrekkelijke plaats te bezoeken. Deze uitvinding zijn wij verschuldigd aan mijne overledene meesteres, mevrouw Eva... Ik wil van de andere, van de tegenwoor dige mevrouw geen kwaad zeggen, maar wij hebben aan de lieve eerste dame zoo - veel verloren. Zij hield byzonder van bloe men en zij kende ze zoo goed Was zij zelf geene lieve, geene schoone bloem En weten Mej. dat die brave dame op twee- en twintigen ouderdom aan de gelo koorts is gestorven. Wat ongeluk wat ongeluk 1 Nadien, eensklaps van toon veranderende, vervolgde hij Gij ziet er eeno brave dame uit. Be geert gij dat ik eens rondleide 1 Ik zal u de bloemen aanwijzen welke mevrouw zaliger vurigste bekampers van den vrijwilli gers dienst vindt. Zij willen zeiven wel vrijwilligers zijn, zoo duur betaald mogelijk, maar een gewone volksjongen mag dat niet worden aan een gewoon salaris. Die is voor hen niets.anders, dan eene die zijne ziel verkoopt, een nietswaar dige. Alles hangt dus af van den prijs. Het zal den belanghebbende heeren nij veraars en handelaars stellig genoe gen doen te vernemen dat de Staat Mexico zich nu heeft aangesloten bij de internationale overeenkomst tot vrijwa ring van den nij verheidseigecdom be treffende de fabriekmarken. M. Gevers C°, te Antwerpen, mel den ons dat daardoor bet getal landen die tot deze overeenkomst toetraden tot 13 gestegen is, Damelijk België. Frankrijk, Spanje, Italië, Nederland, Portugal, Zwitserland,Tunis,Cuba.Bra zilië, Oostenrijk, Hongarië en Mexico. Vroeger betaalde men 1500 frs, om een fabriekmark in deze verschillende landen te beschermen. Thans beloopen de kosten slechts 150 frs. De belanghebbende zullen ons dank weteu dal wij hun deze inlichtingen verschaften, waarvan zij wellicht geene kennisgeving ontvingen, daar deze voor- deelige schikkingen slechts den 27 Juli in voege kwamen. Toch blijft er steeds eene grooto moeilijkheid bestaan voor wat de keuze van een nieuw fabriekmark betreft, daar er op dit oogenblik reeds 500,000 fabriekmarken in de 13 voornoemde landen zijn gedeponeerd goworden. Daarom is het eene behoefte in staat te zijn zich to vergewissen of een voor genomen fabriekmark soms alreeds niet door anderen gekozen werd. Wij oordeelen het niet onnuttig de aandacht der belanghebbende andermaal te roepen op het algemeen Register der Fabriekmarken, dat hun hierin alle gewenschte inlichtingen verschaffon Een dwaze gewoonte. In een liberaal blad kwam het volgende god deloos geschrijf voor c Te Parijs is een bond tot stand ge komen, waarvan vooral gehuwde vrou wen en jonge meisjes deel uitmaken, met het doel in te werken tegen de met haren watergieter kwam ververschen Dit zal mij verkwikken, want ik spreek gaarne over vervlogenc tijden. Wat het ook aan Eva kostte, zij veront schuldigde zich, voorwendende dat zij ge haast was cn hare leerlingen op haar wachtten. Zekerlijk nam zij het zoo wel willend aanbod voor eene andere maal aan. De goede man ging heen, murmelend 't Is jammer ik had zoo gaarne over haar gesproken Mej. Brown naderde voorzichtig in de dreef, op welker uiteinde zij een gemurmel van stemmen hoorde. Zij verdook zich achter een standbeeld, in welks nabijheid Carmen, Pablo waren gezeten. De gravin en Hendrik bevonden zich een weinig verder om de bieënkorven te bezichtigen. Don Pabio, zegde Carmen, gij hebt onze lieve moeder gekend en gij kunt ons inlichten over zaken die wij gaarne zouden weten. Inderdaad, ik kan beter dan iemand uw verzoek inwilligen ik was van kinds been af de vriend uwer moeder zy was mij zeer genegen en ik, wederkeerig, droeg haar de grootste achting toe. En gij hebt het wel bewezen, ellen deling murmelde Eva van achter het standbeeld. Carmen hernam Wij hebben onzen armen vader over dit punt nooit ondervraagd, gij begrijpt dat dwaze gewoonte, die nog by de vrouwen en jonge meisjes bestaat, hunne pekel zonden en vrouwelijke geheimen in den biechtstoel in 't oor over te gaan knoo- pen van een gerokt heerschap. De meeste vrouwen beginnen al het onzedelijke, het terugstootende van die praktijken in te zien, en zullen ieve- ren om hieraan een einde te stellen. Mevrouw Emile Zola, weduwe ran den ff rooien schrijver, heeft het voor zitterschap van dien vrouwenbond aan vaard... enz. Zoodus, volgens die liberale gods lasteraars, die, hoegenaamd niet tegen den godsdienst zijn zou Christus een onzedig middel ter zaligheid inge steld hebben hebben De Biecht, een der zeven HH. Sakramonten, die reeds 1900 jaar bestaal en, ten spijt van welken vrouwen- of mannenbond ook, bestaan zal, zoolang de H. Kerk bestaat; de Biecht, die altijd geweest en immer blijven zal de troost van 't zondig menschdom die Biecht noemen de libe rale huichelaars een «dwaze gewoonte»! Een dwaze gewoonte De ongeloo- vige J.-J. Rousseau zegde Wat al teruggaven of vergoedingen, wat al herstellingen, wat al verzoeningen brengt zij teweeg bij de katholieken Een dwaze gewoonte t De goddelooze Voltaire weet er ook iets van De Biecht is eone voortreffelijke zaak tot beteugeling der misdaden. Een dwaze gewoonte En na 300 jaar, wordt zij door de protostansche, Engelsche Kerk (de Hich Church) weder ingevoerd, als zijnde een goddelijke instelling tot vergeving der zonden. Eene nieuwe verpakking voor siga ren. Da«ir de prijs van het hout voor sigarenkistjes met het echt cederthout steeds hooger wordt, hebben eenige groote fabrikanten pogingen gedaan met een.glazen verpakking, die ook wel langzamerhand ingang zal vinden. Na tuurlijk maakt men geene kistjes van glas, maar men verpakt de sigaren in een ronde glazen doos, zoo, dat de sigaren rechtop staan met de punt naar boven. Als sluiting dient een ver nikkelde en afschroefbare metalen dek sel. Zulke doozen zijn nog goedkooper dan de houlenkistjes, daar het bewerke- lijko beplakken van binnen en van bui len wegvalt. Een verder voordeel heeft de kooper zelf hij kan de glazen doozeu aan zijn vrouw vereeren, die er zeker meer aan heeft dan aan de houten kist jes. Zonder moeite is bovendien de sigarenreuk hij de glazen omhulsels te verdrijven. dit hom veel pijn zou veroorzaakt hebben. Maar wij weten van Dolorès dat gij dè laatste woorden mijner moeder hebt go- hoord en dat gij ze by haar doodsbed hebt bijgestaan. Eilaas Ik heb ze tot het laatste oogenblik niet verlaten. Deze vreesclyke koorts was haar noodlottig alles, alles, stelde ik in het werk om de moeder mijner lieve nichten in liet loven te houden. Daarvoor zullen wij u eeuwig dank baar zijn, zegde Paquita,terwijl zy de hand drukte van Pablo, die als behendig man niet verwaarloosdo wederkeerige vriond- schap te betuigen. Carmen, die niet zoo lichtgeloovig was als bare zuster, vroeg Wat heeft moeder u gezegd Heeft zij op dit vreeselijk uur hare kinderen ge dacht Of zij er aan gedacht heeft Ik hoor nog hare hartverscheurende stem Lieve kinderen, herhaalde zij, Carmen, Paquita, Hendrik, mijne brave kleinen, wat zal er van u geworden Heb medelyden, Heer Laat mij toch voor hen leven 1 Ilij hield op, alsof de aandoening hem verstikte. Hij bracht zynen neusdoek voor de oogen en gebaarde te weenen. Welk laf wezen Carmen en Paquita snikten werkelijk. Eva kon dit tooneel niet langer beschou wen en verscheen plotseling om or een einde aan te stellen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1909 | | pagina 1