Donderdag 26 Augusti 1909 5 centiemen per nummer 65,ie Jaar 4185 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst. Liberale onafhan kelijke zedenleer. MOEDERHART! GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onze taal als wereldtaal. EEN EX AXDER. DE DENDERBODE. Dit ülad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen ryn ten laste van den schuldenaar. Men Schrijft in by C. Van de JPutte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31 en in alle Postkantoren des Lands. GUIQUI SUUM. Per drukregel Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d4 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. AeIst,2SAug. 1909. De Vastenbulle van Z. E. Kardinaal Mercier, over de plichten van den huwelijken staat, vondt grooten weer klank in ons land en werd door de liberale drukpers in 't belachelijke ge trokken. Het orgaan der liberale firma Vijf Ezels en CnU zong luidkeels meê in 't blauwe koor. Mgr. Mercier wees vooral op de ver mindering der geboorten in Frankrijk. Nu 't is in Frankrijk alleen niet dat het geboortecijfer afneemt 't zelfde wordt immers in België bestatigd. Naar aanleiding van het getal ge boorten te Luik merkt a La Revue éclé- siastique van Luik op dat Hoe meer eeno bevolking door aardrijkskundige ligging Frankrijk nadert of door de taal of de innige betrekking evenaart, hoe minder kin- i deren er bij die bevolking geboren worden... En inderdaad dat is de onbetwistbare waarheid. Volgens de Vastenbulle van Mgr. Mer cier treft men, in 1906, in Frankrijk 20 geboorten per 1000 inwoners aan en in België nog 25 per 1000 inwoners. Het geboortecijfer in onze 4 uitslui- telijk Vlaamsche Provinciën is hooger men bestatigt er 31 geboorten per 1000 inwoners, terwijl in de 4 uitsluitelijk Waalsche Provinciën het getal der ge boorten daalt tot 21,8 per 1000 inwO' ners. In Brabant gedeeltelijk Vlaamsch en Waalsch telt men 24 geboorten per 1000 inwoners. In het verfranschte Brussel met zijne voorsteden is het geboortecijfer gedaald tot 18,6 per 1000 inwoners dus lager dan in Frankryk. Het Bulletin communal voor 1906 wijst ons den volgenden toestand aan. Brussel 18,3 per 1000 inwon. Anderlecht 22,4 o Etterbeek 22,5 Elsene 15,8 Laken 22,6 Molenbeek 21,0 Schaerbeek 17,9 St-Gillis 16,3 S'Joost-ten-NoodelS^ Ware het niet dat in de volkswijken de Fransche zeden nog zoo zeer niet (o)— 38* Vervolg Hare oogen schitterden achter de blauwe glazen zij bekeek Pablo met een onbe schrijflijk misprijzen en zich tot de tweo meisjes richtente, sprak zij Lieve kleinen, ik zocht achter u het is tyd om naar de studiekamer te gaan. Wat gij weent Gij hebt waarlijk eene zonderlinge verstrooiing gezocht. Myn neef sprak over onze moeder zaliger die hij gekend heeft en die hij tot het laatste oogenblik heeft bijgestaan gij begrijpt dus, mej. dat... Ja, Paquita, ik begrijp uwe woorden; gij zyt een braaf meisje dat teederlijk uwe moeder zou bemind hebben, hadden.... Zij aarzelde een oogenblik. Pablo keek haar verdwaald aan. onvoorziene omstandigheden, her nam zij, haar aan u allen niet ontrukt. Op welken zonderlingen toon heeft zij dit gezegd dacht de kreool, terwijl Eva zich met hare leerlingen verwijderde en Paquita zich omkeerde om haren neef een laatsten oogslag toe te werpen. Ik bedroog my niet als ik dacht dat deze vrouw mij vijandig was. De zaak wordt bedenkelijk en ik heb weinig kans van te gelukken. De vader is jegens my koel geworden de zyn binnengedrongen, het geboorte cijfer zou te Brussel nog lager gedaald zijn. Immers voor een tiental straten meestal in de volkswijken gelegen, treft men 325 geboorten aan op 8327 inwo ners of per 100 huisgezinnen 13.7. Integendeel in 20 straten van eersten of tweeden rang Anspachlaan, Louisa- laan, Boterstraat, enz. is het geboorte cijfer op zulke onbegrijpelijke wijze gedaald dat op 13,216 inwoners men slechts 70 geboorten aanstipt of 5,2 per 1000 inwoners en berekend per 100 huiggezinnen 2 geboorten. Nu. onder die 20 straten zijn er dan nog 10 waar men slechts 2,7 geboorten per 1000 inwoners telt of 1 per 100 buisgezinnen. Dus staan wij daar verre beneden het geboortecijfer van Frankrijk. De schrijvelaar der liberale firma Vijf Ezels en C'xi' die zoo zeer met de Vastenbulle van Mgr. Mercier den spot dreef moet ook de verwoestingen bestatigen die de liberale onafhankelijke zedeleer in Frankrijk veroorzaakt. En inderdaad wy nemen onze schaar en knippen uit 't Ezelsorgaan o De ontvolking in Frankryk. Het Fransch Staatsblad maakt bekend dat het officieel cijfer der geboorten in 1908. slechts 791,712 bedroeg. Er is dus eene aanzienlijke vermindering waar te nemen. Uit de statistieken blijkt dat van 1859 tot 1868 men gemiddeld een mil- lioen geboorten in Frankrijk aan- d boekte. Van 1868 tot 1886, op 19 jaar dus, daalde het cijfer stil aan tot 900,000. Dus gedurende dit lang tijd- 0 stip was het eerste cijfer van het geboorte-aantal eene 9. Daarna gedu- rende 20jaar, van 1887 tot 1906 ge- raakte men tot 800,000. Sedert twee jaar begint het totaal te dalen zoodat het cijfer met eene 7 begint. Alles doet voorzien dat over eoD tiental jaren dit eerste cyfer eene 6 n zal zijn. Over de oorzaken zegt het liberaal Ezelsorgaan geen woord; neen, het zegt niet dat die afneming van 't getal ge boorten in Frankrijk toe te schrijven is aan de liberale en socialistische leer stelsels, die de vernietiging van allen godsdienstzin bewerken. Maar niet alleen de ontvolking van Frankryk baart onrust, ook de ontaar ding van het Fransche ras niet min. Wij nemen andermaal onze schaar en knippen uit tante is eene ijlhoofdige die mij geenen dienst kan bewijzen; de stiefmoeder is eene ikzuchtige vrouw, enkel bekommerd om haar eigen nageslacht de kleino Hendrik is een bespieder die, zooals Mercutio be weert, ons onophoudelijk volgt Carmen is een onverdragelijk meisje met hare ge durige vragen over zaken, die ik liefst in den vergeethoek laat. Kortom, niemand kan my een handje toesteken ik mag slechts op eigene krachten rekenen. Kost wat kost, ik moet Paquita het hof maken, mij door haar doen beminnen. Ik zal Don derdag van de aangebodene gelegenheid gebruik maken en aan het bal deelnemen. Terwijl ik met Paquita dans, zal ik aan haar oor een dier liefdesverklaringen fluis teren welke te St-Domingo zoo goed ont haald worden. Is zy niet aangedaan en ontroerd, dan is mijn naam don Pablo d'Aranjuez niet meer 1 Tot den volgenden Donderdag geschiedde geen enkel beteekeniswaardig feit. Pablo toonde zich zeer lieftallig ten opzichte van Paquita en Mej. Brown zag voorts alles aandachtig na. De kinderen, verheugd over het bal dat zij mochten bijwonen, waren gereed lang voor het gestelde uur. Jeanne zat in haren leunstoel en zag de kleoderdracht der meisjes na, toen de gra vin verscheen Het rijtuig is ingespannen, zegde zy, en de heer d'Aranjuez is reeds beneden ge komen. Komaan, vertrekken wy. Op de 318,449 jongelingen, die in Frankrijk, in 1909, moesten ingelijfd worden werden er 29607 van alien dienst vrijgesteld, te weten Wegens zwakheid van gestel 4499 tering 4,703 zenuwziekten 2989 oogziekten 2605 bloedomloop 2563 beenderziekte, 5763 andere kwalen 6585. Sedert 3 jaar is het getal vryge- stelden wegens zwakheid van gestel verdriedubbeld. Het zelfde geld voor de longtering. Dus niet alleen vermindert jaarlijks het Fransche volk in getal maar ook in krachten van gestel. En de oorzaak Wy schrij ven het toe aan de zelfde kwalen die de verminde ring der Fransche bevolking teweeg brengt Nu als de schrij velaar andere oorzaken kent, hy zet ze maar vooruit zelfs al knipte hy ze uit met zijne schaar Üe prachtige en zeldzame verzameling nieuwsbladen en tijdschriften, welke in onze Vlaamsche taal buiten Europa verschijnen, en nu in de tentoonstelling van het Nederlandsch Koloniaal Boek zijn opgehangen, hebben weêr eens de aandacht van allen geroepen op de uit gestrektheid van het gebied waar onze taal gesproken en gebruikt wordt. Hoeveel Vlamingen weten dat onze taal door een 28 miljoen menschen, over den aardbol verspreid, gesproken wordt dat het getal families, die buiten Europa gevestigd, onze taal spreken, lezen en schrijven, van dag tot dag aangroeit dat in een kort tijdverloop, dit getal zal verdubbeld zijn, en dat het niet lang meer zal duren, of in Afrika, over eene uitgestrektheid van meer dan iOOmaal België, tot in het hertje van Belgisch Congo toe, men onze taal zal spreken en beoefenen. De families der Boers dringen in Afrika overal door en deelen onze taal aan de inboorlingen meê. Het klinkt ongelooflyK, maar toch is het zoo, dat in Zuid-Afrika duizenden ne gers niets anders dan Vlaamsch meer spreken en hunne negertaal geheel ver geten hebben. Niet enkel van aan de Kaap tot aan de Congogrens is dit het geval ook in de breedte van Portu- geesch tot in Duitsch Afrika, wordt Hollandsch of Vlaamsch gesproken. In 1898 reeds wees de konsul van België te Mossamedes, in Portugeesch grondge bied erop, dat aldaar byna uitsluitend Vlaamsch gesproken wordt. Toen in Duitsch Damaraland, tot aan het Ngamimeer, spreekt men ook Vlaamsch. Hier in ons landjen is men in eenige uren het Vlaamschgeweste doorgereisd. Ginder in Afrika, kan men dagen ach tereen sporen, en nog steeds onze taal rondom zich hooren. In Amerika wordt het Vlaamsch ook door duizenden gesproken en gelezen. Zie eens in de tentoonstelling, wat al bladen daar dagelijks verschijnen, op 8, 12 tot 16 bladzyden druks. Die bla den moeten toch lezers vinden, niet waar Er zyn in Grand-Rapids, Michi gan, Iowa, Illinois, Ohio, Wisconsin, Minnesota, Kansas, Dakota, Nebraska en Noord-Jersey met alleen Nederland- sche nieuwsbladen, maar Vlaamsche scholen en kerken, waar in 't Vlaamsch gepredikt wordt. Laat ons de Hollandsche koloniën ten slotte niet vergeten, hunnen Oost, waar 30 miljoen inlanders stillekens weg in het Nederlandsch worden onder richt, en waar zooveel Nederlanders zelf verblijven. Dit zyn uitgestrekte landen, waar nog zooveel te doen is voor onzen handel en onze ny verheid, en waar wy uitsluitend met onze taal kunnen terecht komen. Te Batavia reed de elektrische tram reeds lang, toen wy het in onze steden nog met onze langzame peerdjes moes ten doen, en overal hoort men daar rondom zich onze taal sprekenDe Vla ming kan zich thuis gevoelen in alle werelddeelen. Ons werd door leden van het Vlaamsch Handelsverbond verze kerd, dat hunne Nederlandsche brieven voor gelyk welk deel der wereld, al worden zy nietaltyd in het Nederlandsch beantwoord, toch steeds worden ver staan. Dit alleen bewijst dat, zoo als in de tentoonstelling is aangeplakt, de kennis onzer taal ons alom van groot nut kan zijn. Het Handelsbladwaaraan wy deze bijzonderheden ontleenen, heeft Fransch Vlaanderen vergeten, waar men van aan de grens tot aan Duinkerke, tot aan St-Omaars en tot aan Bethune, onder het volk enkel Vlaamsch spreekt. Die per Frankryk in, daar langs den west kant, zyn er dan nog, zoo wat ten allen kante, Vlaamsche familieu. In Noord- Duitschland zyn er verscheidene Vlaam sche volksplantingen. In een deel van Japonië spreekt men Vlaamsch of Ne derlandsch, langs de kusten, waar de Hollanders hunne standplaatsen ter zee hadden, als zy naar hunne Indiën vaar- En daar men haar niet volgde, vervolgde zij Naar wie dient er nog gewacht Onze onderwijzeres wordt verwacht, ji madame, antwoordde Carmen op ernstigen toon. Waarom zulke vrouw medenemen i Haar opschik zal ons ginder weinig eer ij aandoen. Ik deel uw gedacht en zie de nood- zakelijkheid niet in iemand met Mej.Brown te overlasten. Carmen en Paquita hebben hunne onderwijzeres geenszins noodig om te dansen, maar myn man heeft geëischt dat zij hare leerlingen vergezelle en ik zou hem voor niets ter wereld willen ongehoor- zamen. Eva trad op dit oogenblik juist binnen. Daar is zij eindelijk riep de gravin uit. Zij boog zich vervolgens naar Jeanne. Hemel, hoe zonderling is zy uitge- dorst Zie eens de snede van dit kleed Wat verschil met het mijne Bah Zij bemint den ouderdom zooals anderen de jonkheid verkiezen. Gy kunt u uit den slag trekken met te zeggen dat zij van Engolsche afkomst is... En Jeanne verhaastte zich haar hoofd op het oorkussen te leggen, gelijk eene vrouw die zich zeer vermoeid gevoelde. Edmond had gelijk op haar niet te rekenen om over zijne dochters te waken. Toen elkeen in orde was, stapte men in 't rytuig dat met 4 paarden bespannen was. Hoe zegevierend zullen wy onze intrede op het kasteel doen riep Hendrik uit maar gij weet nog niet hetgeen onze zaak bederft dezen morgen is de arme Jacquot dood in zijn hok gevonden. Die arme Jacquot,ons aller vriend welke zoo flink den goeden morgen wenschte. Hondrik had den lieven papegaai dien groet aangeleerd toen hij een zijner lessen aanleerde De dag ontsluit zijn goudenpoort, Daar komt de zon met al haar stralen En dringt tot in de diepste dalen. En roept tot elk, met vriend'lijk woord Goè morgen. En nauw'lijks hebben zij 't gehoord, Of bloem en vogels worden wakker En klinkt langs bosch en beemden akker, Ia duizendvoud herhalen voort Goê morgen. - De kleine vervolgde Verleden Zondag was hij nog zoo goed om twee uren heb ik hem wat suiker ge dragen, dien hij smakelijk heeft opge- eten, en... De onderwijzeres bekeek het kind, dat begreep hetgeen MejBrown bedoelde. Onvoorzichtige kleine Pablo had geen woord verloren van hetgeen zooeven gezegd was hy leidde er natuurlijk een besluit af en dacht dat Hendrik wel de kleine be spieder zou kunnen geweest lyn die zyn Portret van de liberalen met de schaar uit Vooruit van Gent ge knipt De liberalen zyn demokratisch in den laatsten tijdja, als zy onder den invloed der socialisten zyn,maar is eens de socialistische roede van het gat, de oude duivel der ikzucht, van den bazen- trots en der vijandelijkheid voor elke werkerswetgeving komt boven. Die fameuze demokraten mogen nooit alleen gelaten worden of zy loopen ver» loren. Zy zyn gelijk de half onnoozelen, die met een Chartreuzenbroer moeten uit gaan of aan een ongeluk zouden komen. Gent is de stad der kleine loonen en der lange werkuren. Ehwel, te Gent is de kleine- en mid- denburgery in meerderheid liberaal de grootny verheid is nog voor een groot deel in handen van liberalen en over enkele jaren waren de liberalen schier heel alleen baas over heel de ny verheid en heel den,handel. Ziet nu wat die demokraten en die werkmansvrienden van ons werkvolk hebben gemaakt. Ziet naar onze ellendige krotten, onze verzwakte vaders, onze verwelkte moe ders, onze vreeselyke kindersterften leest het martelaarsleven onzer brave, Daarstige werkersbevolking, en gy zult een bewijs hebben wat het liberalism voor de werkende klasse over had. We moeten bekennen dat het portret welgelukt is 't is zelfs meesterlijk ge daan. Maarrr... waarom loopen de socialis ten, zelfs te Gent, bij elke gelegenheid met de liberalen mede, met die... half onnoozelen, met die verdrukkers van het arme volk zooals ze in de laatste lijntjes zijn beschreven. Ha 't is waar, 't is om ze in de koorde te houden en de roede gereed 1 Prachtig. Te Rueil,in het Fransch departement Seine et Oise, niet ver van Parijs, is de school gesloten in welke de Broeders Salezianeu kosteloos onder wijs gaven aan talrijke kinderen. Dat gebouw stond nog altijd ledig. De meier of burgemeester heeft op eenen goeden morgend een prachtig gedacht gekregen, namelijk, van dat gebouw, dat totoiets diende, een hospitaal te ma ken voor... honden. De bevolking is daarover niet tevre den, en zelfs verscheidene gemeente raadsleden vinden dat wat al te kras gesprek met Mercutio had afgeluisterd. Mej. Brown was zeer bekommerd toen zij te Bonneville aankwam. Gelukkiglyk mocht zy vryen teugel aan hare overwe gingen geven men gunde haar enkel aan dacht als in den eenen of anderen hoek werd gefluisterd. Maar zie eens welk kleed zij aange trokken heeft, dit gelykt aan eene mode van den tijd van zuster Anna. Ik zal aan deze dame het adres barer naaister vragen de snede is waarlyk be nijdenswaardig. Wat wilt gy er aan doen, dames f voegde de gravin er by. Deze vreemde lingen hebben geen smaak ik weet niet hoe mijne nicht zulk schepsel in haren dienst heeft aangenomen. In plaats van eene hoffelijke Fransche dame, bevallig en schoon, verkiest zy voor onderwijzeres eene Engelsche met blauwen bril, die en kel den mond opent om eene preek te houden en de helft van haren tyd door brengt, opgesloten in hare kamer. Eva hoorde deze onvriendelijke bewoor dingen niet zy zag gedurig naar Paquita, die aan den arm van Pablo ging en zeer veel vermaak scheen te hebben. Men ging op het grasperk treden. Een orkest, achter het gebladerte ver borgen, speelde een wals. (Wordt voortgeset).

De Denderbode | 1909 | | pagina 1